DEMOCRATIE IN GEVAAR! HET OOG GERICHT OP CEES VERKERK. SOESTERRERG Dichterlijk dagboek, Kat of hond of dronken. Verkoop van grond. Vreemde zaak. Van stadsgas naar aardgas. Carnaval van S.E.C. Onbewoonbaarverklaring. De drumband van het Veteranen Legioen Nederland. Dr. J. van Praag sprak. Geslaagd. Lening aan Patrimonium's Woningbouw. Medisehe dienst. Judo-examens bij Leatitia. VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964. 43ste JAARGANG No. 11. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Te Rotterdam worden de Nederlandse tenniskampioenschappen voor overdekte banen gehouden in de Energiehal. Onder de deelnemers be vinden zich Anja Lepoutre en Eddy Knol. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Wij Nederlanders zeggen te willen leven in 'n democratische staat, waar dus vrij heid heerst van verenigingen en verga dering en van meningsuiting. Dit was de vrijheid waarom wij in de oorlogsjaren verzet pleegden tegen de Duitse over heersers, waarom ons volk steeds in overgrote meerderheid gekant bleef te gen alle vormen van politieke menings uiting, vrijheid tot eerlijke kritiek in het algemeen, beschouwen wij niet alleen als onze voorrechten doch zelfs als een levensnoodzaak. Degenen, die hiervoor op de bres hebben gestaan, hebben wij de eeuwen door geëerd en zij, die in de Duitse bezettingsjaren hun leven in de strijd voor de vrijheid hebben geofferd, herdenken we nog steeds met dankbaar heid. Zo lijkt en is misschien ook wel de al gemene instelling van ons volk. En toch lopen er niet veel fascistisch, dictatoriaal ingestelde mensen onder ons rond. Wel zien we daar uitingen van, onbewust mis schien, maar desalniettemin positief aan toonbaar. Wij komen de pogingen tot onderdruk king van kritiek en dus van het vrije woord telkens weer in diverse facetten van ons maatschappelijk leven tegen. Ze worden veelal ingegeven door angst, maar natuurlijk ook weieens door op rechte verontwaardiging over een ge- dachtengang die men onjuist acht, doch waarop men geen beter verweer weet dan de bedreiging. Een duidelijk voorbeeld van fascistische intimidatiepogingen zagen wij in de tal loze bedreigingen die schriftelijk en te lefonisch geuit zijn aan het adres van de samenstellers van het televisiepro gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Zo gemeen en aanhou dend waren de bedreigingen, dat Mies Bouwman haar medewerking aan dit pro gramma moest opzeggen, omdat zij haar kinderen geen risico wil laten lopen. Zo ver is het dus in ons democratisch land al gekomen. Intimidatie, persoonlijke be dreiging, in plaats van het weerwoord, poging tot'gewélddadigde besnoeiing van de vrije meningsuiting. Zoals we al opmerkten, dit voorbeeld is met talloze anderen aan te vullen. In het zelfde vlak ligt immers de dwang die sta kende arbeiders soms uitoefenen op werkwilligen, de pogingen de verhuur van een zaal te verhinderen aan een po litiek onwelgevallige groep, ja iedere poging om door intimidatie, door verbod of door suggestie onwelgevallige uitingen van het vrije woord te voorkomen. Men beseft maar al te vaak niet uit welke ondemocratische grond deze po gingen stammen. Dat maakt dit alles slechts des te griezeliger. Men beseft daardoor immers ook niet hoe dicht men in wezen staat bij de dictatuur. En het angstige is, dat men die uitingen aan treft onder alle groeperingen der bevol king. Men herkent die uitingen, vooral bij zichzelf, vaak niet. Dat kan als een verontschuldiging gelden, maar het be wijst anderszins hoe nodig het is hierop te wijzen en zich erop te bezinnen. Ons hele politieke bestel, dat wij nog democratisch noemen, is feitelijk op weg naar de dictatuur. Groepen worden over heerst. Individuen het zwijgen opgelegd. De eenling krijgt nauwelijks meer ge legenheid zijn wettelijke vrijheid te ge- Is zij er wel, is zij er niet, Is zij al weer verdwenen? Een onverwachte uitleg bracht 't Succes der oecumene, Want waar men las toenadering, Daar dacht men aan verlovingsring. Het grote nieuws van deze week. Ondanks die oecumene. Was eigenlijk: Er is geen nieuws. Of 't is al weer verdwenen? De R.V.D naar alle schijn. Zal straks Rijks Vader Druiloor zijn. Weer honderd miljoen naar de maan, 't Insekt is er gekomen, Helaas zijn op 't kritiek moment De foto's niet genomen. De zondagsrust haar sympathiek Wou Luna dus niet op de kiek. Je weet met vrouwen toch maar nooit Hoe of ze reageren: Mies Bouwman wou niet uit „Zo is 't.." Na heftig protesteren: Maar nu het juist zo aardig was Zegt onze „dorpeling": Ik pas! Met Sjoukje rijden, daar is echt Geen eer aan te behalen, Al kan ze straks in Dortmund voor De wereldtitel falen: Het is haar echt wel toevertrouwd. Ze heeft alvast 't Olympisch goud! Het leukste nieuws moesten we uit De residentie horen, Omdat daar met politiehulp Een tweeling is geboren. „Als ze zó bezig zijn" - zei Piet, „Dan benne ze zo slecht nog niet!" JAAP MIJDERWIJK. bruiken. Zijn organisatie spreekt voor hem en als hij in de organisatie tot de minderheid behoort, dan helpt hem geen bedanken als lid, hij blijft in vele ge vallen gebonden aan de besluiten, die door de overheid worden bekrachtigd. Het kan in vele gevallen niet anders. Maar laten wij, juist daarom, het vrije woord in radio, televisie en krant toch vooral niet onderdrukken, doch het ook door het vrije woord trachten te weerleg gen waar wij dat nodig vinden. Er is een tendens tot verzwakking van dit democratisch principe. En menigeen is op die weg al verder dan hij zich wel bewust is. Het is daarom voor alle publi citeitsmedia een plicht om zulke uitingen aan te wijzen en er tegenin te gaan. De 37-jarige Haarlemmer P. J. kwam in de nacht van woensdag op donderdag met zijn auto op de Stadhouderslaan tegen een boom terecht, omdat hij naar zijn zeggen plotseling moest uitwijken voor een hond of kat die de weg over stak. De politie accepteerde dat verhaal voor wat het was en vroeg of J. zich aan een bloedproef wilde laten onder werpen. Daartegen had hij geen bezwaar. De proef werd genomen. J. kwam in een cel terecht en donderdagmorgen heeft zijn vader hem in alle vroegte op gehaald. De auto van de dierenvriend was zo zwaar beschadigd dat hij moest worden weggesleept. De heer C. de Boer, Plasweg 20, heeft de gemeente verzocht 2491 m2 te mogen kopen welke gelegen is aan de Gentiaan- weg Het college van B en W. heeft de raad voorgesteld deze grond voor i 49,820,te verkopen. Er zal een bun galow op gebouwd worden. De bridgeclub „Ontspanning na Inspan ning" had een.eerste team dat het bij zonder goed deed in de competitie. Met een voorsprong van tien punten op num mer twee en drie van de ranglijst stond dit team vast op de eerste plaats in de wetenschap dat van de achttien punten die nog behaald kunnen worden er slechts 9 behaald hoefden te worden om kampioen te zijn. Op vrijdag 31 januari moest de wedstrijd O.NI.-Hoogerheide (Hilversum) gespeeld worden. De spelers van Hoogerheide ga ven de voorkeur aan spelen op woensdag 5 februari en maakten dit kenbaar aan wedstrijdleider J. Ruterink te Soester- berg. Er werd overleg gepleegd met het eerste team, dat niet volledig zou kunnen uitkomen op woensdag. Toch ging de wedstrijdleiding akkoord met het spelen op woensdag. Dat is dan ook gebeurd, maar uit protest kwam geen enkele spe ler van het eerste team uit. Het gevolg was een overwinning voor Hoogerheide en een minder prettige sfeer in „Ont spanning na Inspanning". De vier ver bolgen leden beweren dat zij bedankt hebben als lid. maar het bestuur heeft kenbaar gemaakt dat er van bedanken niets bekend is. Er zal dus heel wat te lijmen zijn voor de vaste leden van het eerste team van O.N.I. het kampioen schap zullen behalen dat voor het grij pen ligt. Er moet heel wat gedaan worden vóór de volledige overschakeling van stadsgas op aardgas een feit zal zijn. Voor deze werkzaamheden is een bedrag van 15,per aansluiting geraamd. Voor alle aansluitingen in Soest wordt dat I 105.000,Het net moet verbeterd worden, de gastoestellen aangepast, de leidingen gekeurd, 1000 meter binnenlei ding vernieuwd, 1400 gasmeters vervan gen omdat ze niet geschikt zijn voor de druk waaronder het aardgas geleverd wordt, het aanschaffen van afsluiters en het inbouwen daarvan is nodig, het hoofdbuizennet moet gesaneerd en ge deeltelijk verzwaard worden en de admi nistratie dient gewijzigd. De leden van S.E.C. zullen vanavond om negen uur beginnen met het carnavals feest dat geleid wordt door prins Han nes II, die bij de burgerlijke stand als Fred Spijker genoteerd staat. Piraten en piraten vrouwen zullen vanavond tij dens het piratenbal van S.E.C. de toon aangeven Dat zal niet moeilijk zijn, want de zaal van Bos en Duin is her schapen in een piratenschip. De piraten- vrouwen van de S.E.C.-leden zullen een groot deel van het vrolijke programma verzorgen Het college van B. en W, heeft de raad verzocht de woning Eikenlaan 33 onbe woonbaar te verklaren omdat dit huis niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbare staat te brengen is. Hetzelfde is verzocht voor de woning Schoutenkampweg 11. Oud-militairen van het Nederlandse le ger, het Koninklijke Nederlands-Indische leger, zij die in ons land, Korea of Nieuw-Guinea vochten voor het vader land, zijn verenigd in het Veteranen Le gioen Nederland, de organisatie die vele afdelingen in ons land heeft, maar niet in Soest Dit wordt in het bijzonder be treurd door de heer H. E. Karsters, Zwa- luwenweg 8, die secretaris is van de afde ling Amsterdam van het legioen en die graag een Soester afdeling zou stichten met medewerking van hen die er even eens van overtuigd zijn dat Soest een afdeling nodig heeft. De heer Karsters is lid van de drumband, die een onderdeel is van het legioen. Deze drumband zal morgen deel uitma ken van de stoet welke om vijf uur bij het St. Josephgebouw gevormd zal wor den om Prins Leut IV een grootse in tocht te bereiden. Zij is het visitekaartje van het Veteranen Legioen, de vereniging van oud-strijders, die in hechte kame raadschap met elkaar verbonden zijn. Maar ook de vereniging van ex-militairen die niet gestreden hebben, maar deel uitmaken van land-, zee- of luchtmacht. De drumband van het Legioen bestaat uit een 40-tal leden, die uiteraard niet allen aanwezig zijn als er waar dan ook in Nederland opgetreden wordt, omdat zij uit vele plaatsen van ons land komen. Verwacht mag dan ook worden dat mor gen ruim 30 leden van de band onder leiding van tambour-maltre W. Verburg door Soest en Soestdijk zullen marcheren en zich met hun trommels en trompetten laten horen. Ongetwijfeld welluidend la ten horen, want twee instructuurs, die lid zijn van de Koninklijke Militaire Kapel, zorgen voor de opleiding. De heer Kars ters is zakelijk leider van de band. Het doel van het veteranen legioen Ne derland is het terugwinnen van het Ne derlandse zelfbewustzijn en het Neder landse zelfrespect, het bestrijden van daden waarbij het partijbelang boven het nationaal belang gesteld wordt, het be strijden van communistische- en andere anti-democratische stromingen, het pro pageren van materiele maar ook gees telijke weerbaarheid, het behartigen van de belangen van de Nederlandse mili tairen en van de Nederlandse veteranen en het verlenen van steun aan ex-mili tairen en nabestaanden van gesneuvelde militairen op velerlei gebied. Het legioen wil alle Nederlandse oud-strijders ver enigen, ongeacht hun godsdienstige of politieke overtuiging. Onder meer wordt door de leden van het Legioen getracht de band Nederland-Oranje te verinnigen, het nationaal bewustzijn te versterken en te verdiepen en de kameraadschap tus sen de oud-strijders te bevorderen. Morgen houdt prins Leut IV zijn intocht en dan zal de katholieke jeugd van Soest laten zien en horen wat lol is. Tussen de vele feestvierenden, die het recht hebben heel gek te doen omdat ze jong zijn en omdat het carnaval is, zult u een band van stramme militairen, ge kleed in khaki uniformen zien. Zij zijn de leden van een niet-commerciële band, die hoog aangeschreven staat. Zij maken deel uit van het Legioen, waarvan leden wijlen generaal Dürst Britte ten grave gedragen hebben omdat hij dit verzocht had. Zij behoren tot het Legioen waar van de leden er ieder jaar naar streven van de nationale herdenking op 4 mei een imposant gebeuren te maken. Het zijn dan ook leden van het Legioen die ieder jaar de nationale herdenking op de Dam te Amsterdam organiseren. Leden van 't legioen fungeren dan in uniform als erewacht. Het Legioen bestaat 11 jaar en de drum band van het Legioen bestaat 10 jaar. De leden van de band treden graag en veel cp. Zij verlangen hiervoor alleen een ver goeding van de onkosten. Morgen komen ze naar Soest om hun aandeel te leveren in het slagen van het carnavalsfeest. Zij zullen voor een heel bijzondere noot in de carnavalsstoet zorgen. Letterlijk en figuurlijk, want gewoonlijk trekt de band van het legioen erop uit als het gaat om het dienen van liefdadige instellingen of het bijzetten van luister aan nationale feestdagen. Carnaval heeft niets met liefdadigheid te maken en ook niets met een nationale feestdag, maar toch zullen we morgen kunnen kennismaken met deze band, die steeds meer gevraagd wordt en die het zelfs een beetje kalmer moet gaan aan pakken. Op de Koninginnedag van het vorig jaar zijn de leden van de band van 's morgens 6 tot 's nachts 1 uur in touw geweest en dat was wel een beetje veel van het goede: reveille in Delft, gevolgd door een bezoek aan een sanatorium, deelname aan een optocht in Groningen, het verzorgen van een show in Leeuwar den en tenslotte een taptoe in Franeker. De drumband van het Veteranen Legioen is morgen in Soest en als de wens van de heer Karsters, zakelijk leider en lid van deze band, in vervulling gaat, dan zal Soest spoedig een afdeling van het Legioen hebben. Dr. J. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Verbond, heeft gisteravond in het gebouw van de Nederlandse Pro testantenbond gesproken voor de ge meenschap Soest-Baarn van het verbond Hij werd ingeleid door de heer T. Krips, voorzitter van de gemeenschap, die mee deelde dat het ledental in twee jaar met ruim vijftig gestegen is tot 141. Heel veel is hiervoor gedaan door de heer P J. Becker, die vijftig leden geworven heeft. De heer Van Praag wenste de gemeen schap geluk met dit goede resultaat. Het verbond heeft thans 80 afdelingen en 12.000 leden. Dat lijkt niet veel op 12 miljoen inwoners, maar vele Nederlanders komen niet in aanmerking voor het lid maatschap van het Humanistisch Ver bond omdat ze kerkelijk georganiseerd zijn. Slechts 20 is buitenkerkelijk en men kan aannemen dat 1,2 miljoen van hen volwassen zijn. Onder hen bevinden zich buitenkerkelijken die zich tot de christenen rekenen, maar ook mensen die ras en stand belangrijker vinden dan de mens. Als men die aftrekt dan zijn er misschien 600.000 Nederlanders die lid zouden kunnen worden van het verbond. Deskundigen hebben echter uitgemaakt dat bewegingen die een idee voorstaan slechts kunnen rekenen op 10 van hen die in aanmerking komen deze be weging aan te hangen. Dan blijven er 60.000 over en 12.000 van hen maken deel uit van het Humanistisch Verbond. Is het de eigen schuld van de mensen dat zij geen lid zijn of is het de schuld van het verbond? Misschien hebben zij er hele maal geen behoefte aan lid te zijn, maar hierbij mag men zich niet neerleggen- Bij de opkomst van het socialisme gaven heel veel arbeiders blijk dat ze hieraan geen behoefte hadden. Zij die streden om het socialisme ingang te doen vinden streden ook tegen dit gebrek aan behoef te en de humanist dient dit ook te doen. De heer Van Praag noemde de huidige tijd de meest revolutionaire uit de gehele geschiedenis. Nooit hebben er zulke enorme veranderingen in zo korte tijd plaats gevonden en ze vinden nog steeds plaats. Door deze revolutie op velerlei ge bied is de mens de draad kwijtgeraakt. Hij leeft in onzekerheid en verwarring. Velen laten alles maar eenvoudigweg over zich heengaan, maar voor hen is het belangrijk als er uitzicht gegeven wordt. Als dit niet op kerkelijk terrein geboden kan worden dan is er een taak voor de humanist weggelegd, want het humanisme wil moderne mensen een richtlijn geven in deze tijd van verwar ring. De eigen aard van het mens zijn wordt door de humanist steeds aan de orde gesteld en de werkelijke waarde van het mens zijn wordt belicht. De mens kan kiezen, het dier niet en de mens is dan ook in staat het goede te kiezen, want hij komt steeds weer voor de keus van goed of kwaad. De mens is op zijn mede mens aangewezen in het grote avontuur Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 TELEFOON 2566 GIRO 126156 Sportlievend Nederland richtte deze week het oog op Rudi Liebrechts, maar gister morgen is gebleken dat hij die aandacht ook dit jaar niet verdiende. Rudi Liebrechts is een hele aardige jon gen. Hij reed de afgelopen zomer als wielrenner in de avondvierdaagse die de vereniging Tempo organiseerde. Hij gaf blijk wel aardig te kunnen fietsen, maar hij kan veel beter schaatsen. Dat vindt hij blijkbaar zelf zo prettig, dat hij fan tastische tijden maakt als het helemaal niet hoeft en nagenoeg nergens is als het om een wedstrijd van belang gaat. Dat is nu al 'n paar jaar zo en na zijn tweede plaats bij de wereldkampioen schappen in 1961 viel hij steeds tegen Toch bleef het oog gericht op Rudi, die op de vijfduizend meter in Innsbruck eens even zou laten zien wat hij in zijn mars had. Het werd een achtste plaats die tegen viel, maar daarom niet ge treurd, want de 1500 meter is zijn fa voriete afstand. Daarop zou hij eens wat laten zien. We hebben het gezien, maar het leek nergens op. Terwijl an dere rijders uitgeput aan de finish kwa men reed Rudi vriendelijk lachend over de eindstreep, alsof hij even een baantje gereden had. De andere vochten, maar Rudi houdt daar helemaal niet van. Teleurgesteld werd naar de volgende rit ten gekeken en niemand dacht eigen lijk aan Verkerk, die een fantastische prestatie leverde Hij begon beslist niet te langzaam, zoals Rudi, maar ook niet te snel, zodat hij steeds sneller kon gaan. Hij vocht voor de zege en behaalde het zilver. Een mooi succes. Met Henk van de Grift schijnt het afge lopen te zijn en Rudi Liebrechts zal nooit leren vechten, maar we hebben nu tenminste weer een schaatsenrijder die het misschien in zich heeft Europees- of wereldkampioen te worden. Of Olympisch kampioen in 1968. KANTMAN. dat het leven is. Velen vragen zich af wat de zin van het leven is. Zelfontplooi ing en medemenselijkheid maken het le ven voor de humanist zinvol. Dit zinvolle leven kan het deel worden van de naar schatting 48.000 Nederlanders die eigen lijk in het Humanistisch Verbond thuis horen, maar er nog geen deel van uit maken. Voor het rijbewijs A of BE zijn geslaagd de dames en heren J. van Drie, M. P. Roeten-Kraan, P. J. S. Rooimans, J. Roe- lofs, A. C. van Logtenstijn-Kuyper en J, L. Zoeteüef. Zij werden opgeleid door Auto- en Scoo terrijschool „De Witte Pompen", Steen- hoffstraat 25, Soest. De looptijd van de lening die de ge meente aan Patrimonium Woningbouw verstrekt heeft zal verlengd worden tot 1938. De oorspronkelijke looptijd was ge deeltelijk tot 1970, 1974 en 1988 Dokter W. F. van den Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404- 31576, neemt het as. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J C. Lucas te Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A J W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder De r.k. sportvereniging „Laetitia" is een zeer aktieve vereniging. Hiervan getuigt ook haar Judo-afdeling, waarvoor de be langstelling steeds groter wordt, zoals bleek uit de pas afgenomen examens voor de verschillende judo graden. Van de deelnemers slaagden de navol gende leden: Gele slip: J. van Dijk, M. Goes, E. de Groot, H. Hofman, J. H. Hofman, B. de Jonge, P. van Kekem, J. Koeken, Th. v. d. Lienden, R. Meyboom, A. Rietveld, G. Schuurman, R. Schuurman, B. Tammer, F. v. Weverwijk. Oranje slip: P. de Bruin, J. Kal, R. Kal. Groene slip: M. Bloem, M. Elbersen, F. Hagmeyer, R. Hagmeyer, G. Jagers, F Kal, G. Kal, L. Meskens, A. Konings, R. Meijer, W. v. Nieuwenburg. Gele band: J. Bodevink. F. Gijsbers, F. Jansen, R. Nesvadba, J. Vuursteen, J Wesseling. Gele band met oranje slip: M. Bloem, H. Hagmeyer, Irma Kolman, Ingrid Kolman, J. Raven, K. Raven, M. Tolboom. Oranje band: H. Eken, R. Haman, B. Majoor, P. Stevens, B. v. Werkhoven. Oranje band met groene slip: J. Kabalt. Blauwe band: C. Bosman. De examens werden afgenomen door de heer v. d. Vlugt uit Zeist.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1