NORMAAL LAND La Comtesse" Smit's Pockethall skL van 3,12 tot 3 3/4 Coop. Raiffeisenbank te Soest „WERRA" FOTO VAN ESSEN Officiële mededelingen. DAMES FUGERS RIJWIELEN V.V.V.-nieuws. Soest voor dertig jaar. DE HOUTWORM KOMT IN TREK. Schoonheidssalon POCKETS en JEUGDLECTUUR Medische dienst. PREDIKBEURTEN R.K. KERKDIENSTEN Beter sparen op een BOEKJE dan bewaren in een HOEKJE U kunt een goede rente maken, Opstelling van B.D.C. Competitiestanden. de ..meesterlijke" kleiiibeeldeamera Nauwe rokken «een bezwaar met een gezondheiclszadel van Voor elke toestand en ontwikkeling is een oorzaak, zo men wil ook een ex cuus te vinden. Ons lage loonpeil is in de jaren van de wederopbouw wel eens verklaard met de redenering dat er voor het kapitaalherstel en de opbouw van de concurrentiekracht zulke vermo gens nodig waren, dat deze gedeeltelijk uit de hoge winsten moesten worden gespaard. Deze oorzaak kon niet blijvend zijn In latere jaren is zij vervangen door een meer permanente, die sprak over een hoog geboorteoverschot en laag sterfte cijfer. De snel groeiende bevolking moet aan werk worden geholpen. Wanneer wij dat werk niet goedkoper zullen le veren dan onze buurlanden, zouden wij het niet mogen doen en dan zouden wij de gesel van de werkloosheid opnieuw gaan voelen. t* Soesterbergsestraat 79 Soest-Zuid - Telefoon 4721 Behandeling volgens afspraak. Electromassage en eleetrlsch epileren. Het is alles anders uitgekomen. Er kwa men zoveel orders uit het buiten- en binnenland, dat onze industriëlen hun produkten hoe langer hoe sneller konden rationaliseren door diepte-investeringen. Wij hebben een modern produktie-appa- raat gebouwd en wij kunnen tegen een stootje als er niet te veel doorgedrukt wordt. Niet alleen zijn wij er in ge slaagd deze snel groeiende bevolking aan brood en spelen te helpen, maar het arbeidstekort is steeds groter geworden. Wij zullen nog eens ontdekken dat het niet alleen en misschien helemaal niet de lage lonen zijn geweest, die onze ac tiviteit op zo'n hoog niveau heeft ge houden Wij zullen er spoedig meer van weten. Verhoudingen blijven. Het produceren van voedingsmiddelen heeft in Nederland altijd op behoorlijk niveau gestaan. Bij de vorming van het verenigd Europa moeten wij zelfs al op voedingsmiddelen belasting gaan betalen, omdat wij er anders te goedkoop mee zijn. Als de Europese prijzen gemiddelden" worden, zal dit er beslist niet toe leiden dat voortaan de produkten daar worden geproduceerd, waar zij het goedkoopst kunnen worden voortgebracht. Dit zal Europa niet tegenover de rest van de wereld versterken. Wij hebben een grote zelfbeheersing aan de dag gelegd bij het tempo van de muntontwaarding en wij behoeven dus niet in paniekstemming te geraken nu 10 tot 12 op het loon wordt gelegd. In andere landen blijft het proces van de geldontwaarding eveneens voortduren. De arbeidsrust wordt er meestal sneller verstoord en dit garandeert ons een herstel in de richting van een „naar verhouding" stabiele geldwaarde. Zijn we het er intussen over eens dat in ver gelijking met 1938 de koopkracht van onze munt tot op minder dan 30 van de waarde uit die dagen is gedaald, dan zijn wij beslist niet te vroeg in het aan dringen op enige stabilisatie in de abso lute waarde. De jongste loonexplosie heeft geleerd dat wij door de grote lan den eenvoudig tot de inflatiemoeilijkhe den worden gedwongen. De poort van Europa. Niet de geldswaarde is onze borg voor goede economische kansen, maar aller eerst de aanwezigheid en de voortdurende bouw van een goede infra-structuur voor onze industrie. Goede land- en waterwe gen, aanleg van water-, gas-, en lichtlei- ding voor produktieve doeleinden. Op dit punt hebben wij geen klagen met uitzondering van het wegennet. Een tweede welvaartsfactor is te vinden in onze goede ligging op de wereldmarkt. Wij zijn de poort van Europa geworden en waarom zal men dan achterom gaan, zelfs wanneer wij op gelijk niveau zijn gekomen met onze Europese partners? Wij voeren niet alleen steeds meer in uit de andere Europse landen, maar wij ver kopen ook steeds meer op het continent. De oude stelling, dat onze welvaart over zee ligt, gaat niet meer op. Meer dan tweederde van onze uitvoer gaat naar de zes landen van de Euromarkt. De jongste ontwikkeling zal ertoe leiden dat dit continentale aandeel nog groter wordt. Met gas meer in kas. Bij de loon- en inflatietegenslag mag een groot voordeel voor onze welvaarts ontwikkeling niet ongenoemd blijven. Dat is de vondst van de gasbel. In de naaste toekomst zullen wij in verhouding een even goede energiebron hebben als de Amerikanen. Het gaat er nu niet zozeer om of wij met onze particuliere huishou dingen van het aardgas profiteren. Veel belangrijker is dat de industrie er tegen gereduceerd tarief over kan beschikken terwijl daarnaast nog een grote hoeveel heid kan worden geëxporteerd. De daar mee verdiende deviezen, die voor het grootste deel in Nederland blijven, zullen onze betalingsbalans versterken. Andere positieve factoren voor de eco nomische verovering van Europa liggen in onze talenkennis, onze dienstverle ning voor andere volken waarin wij grote ervaring hebben en onze functie als verbindingsschakel met de rest van de wereld. Velen doorstaan doodsangsten wanneer zij denken aan het. wegebben van onze uitzonderingspositie in Eiu-opa, omdat wij bekendheid hadden als een eiland van goedkoopte. Dit gold reeds niet meer op menig gebied en het beeld van het ei land doet denken aan isolatie terwijl geen land meer open stond voor vreem delingen als Nederland. Dat zal zo blij ven, maar zullen nu voortaan de gas ten wegblijven en zal het proces van de inschakeling der gehuwde vrouw in het arbeidsproces nu stroever verlopen omdat de arbeidsschaarste zal afnemen? Geen uitzondering meer. Bij de bestaande politieke situatie in Europa zullen er méér vreemde vakan tiegangers blijven komen dan ons mis schien lief is. Daalt de Duitse belang stelling, dan staan de in economische kracht weer stijgende Amerikanen klaar hun functie over te nemen. Het goed kope vliegvervoer legt de basis. Over de inschakeling van de gehuwde vrouw behoeven wij niet geestdriftig te zijn. Die vindt steeds meer economische opdrachten in het gezin. Niet zozeer in het boenen en stoffen dan in het goed organiseren van de consumptie en de produktie thuis. Onder het laatste horen toezicht en controle op onderwijspresta ties van de kinderen, die op dit terrein afnemende prestaties leveren, maar toch onze hoop zijn voor de toekomst. Wij raken onze uitzonderingspositie kwijt. Kunnen wij daar niet buiten? Mo gen wij misschien ook eens een land zijn met normale economische verhoudingen? In vele gevallen zijn die er al. In velerlei opzicht zal ons goedkoopte-eiland een fabel blijken. De grootste sortering vindt U in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. Doktoren Van zaterdagmiddag 2 uur tot en met maandag 8 uur wordt de dienst waargeno men door de artsen: H v. Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119. J. Borst, Talmalaan 37, tel. 4662. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 tot 13.30 uur J. Rijks, Heideweg 41, Soest. Apotheek Vanaf zaterdagmiddag 1 uur is ge opend apotheek „Soestdijk". Wit-Gele Kruis Zuster Senden, Kampweg 68, Soesterberg, tel. 03463-359. Oranje-Groene Kruis Zuster R. Bettenhausen, Bosstraat 29, tel. 4610. Groene Kruis: Zuster Boom, Braamweg 51, tel. 4365. NED. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 10 uur ds H. Roest. (Kerkkoor.) 7 uur ds D. M. Jalink. Emmakerk. 10.15 uur ds D. M. Jalink. 7 uur ds H. Roest. Zonnegloren. 10 uur ds H. van Schothorst van Utrecht. Heeskapel. 10 uur ds J Snijnenburg van Amersfoort. NED. HERVORMDE KERK. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds J. Fokkema. 4.30 uur ds H Bout van Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN. lulianakerk. 10 en 5 uur ds H. J. Lambers Heerspink. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds C. M. v. d. Loo. GEREFORMEERDE KERK. Gebouw „Eltheto". 8.30 uur ds J. A. Vink van Amersfoort. 3 uur ds J. J Arnold van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine RembrandtzaaL 10 en 5 uur leesdienst. NED. PROTESTANTENBOND. 10.15 uur Mej. C. E. Jolles. (Gezinsdienst). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. Geen dienst. ADVENTSGEMEENTE. Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur ds A. E Dingjan. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds H. C. Valeton. EVANGELISCH LUTHERSE GEM. Kapelstraat. 10.30 uur ds W. F. Schröder. KERK SOEST, Steenhoffstraat. H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen, 9 uur Hoogmis, 's Avonds 7 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur, KERK SOEST-Z., St. Willlbrordusstraat. 7 30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 'a Avonds 6 uur Lol. Vraag inlichtingen bij de Kantoren KERKPLEIN 9 - TELEFOON 2568 SOESTERBERGSESTRAAT 14 - TEL, 4657 B.D.C. speelt zondag de uitwedstrijd te gen K.D.S. in de volgende opstelling: Doel Van Hattem: achter Voet en Roest: midden Th Wigtman, van Fulpen en H. v. d. Lugt, voor B. Wigtman, M. v. d. Lugt, v. d Hengel, Westerveld en Dor- restein. Derde klasse K.N.V.B. 12 17 11 16 11 13 11 12 12 12 Z.V.V. I.V.V. S.E.C. K.V.V. Neerlandia Always Forward 11 11 E.T.O. V.V.A. Assendelft Roda Rood Wit De Zebra's 12 11 12 11 11 10 10 9 11 8 12 6 Eerste klasse afd. Utrecht. K.D.S. 11 19 Amersfoortse Boys 11 17 Bilthoven Kampong 's Graveland R.K.B.V.V. Actif P.V.C. B.D.C. Hoogland F A K. 11 16 11 15 11 12 11 12 11 9 11- 11 11 10 met de haarscherpe Jena T-2.8 lens en sluiter van 1 t./m. 1/750 sec. Nieuwe vormgeving Nieuw filmtransport. Inclusief zonnekap. „EN TOCH ZO GOEDKOOP Reeds vanaf 99, 1 jaar schriftelijke garantie Zie onze etalages. Vraagt prospectus. Birkstraat 2 - Telefoon 2874 (t.o Garage Van Kooy) VORDERINGEN OP DE GEMEENTE. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij die over het jaar 1963 nog vorderingen op de gemeente hebben, deze ten spoedigste - doch in ieder geval voor 15 maart a.s. - ter ge meentesecretarie (afdeling financiën) moeten indienen. Hetzelfde geldt voor vorderingen ten laste van de gemeentebedrijven De daar op betrekking hebbende rekeningen moe ten worden ingediend bij de desbetref fende bedrijfsadministraties. Indiening van rekeningen na genoemde datum zal ernstige vertraging van de uitbetaling ten gevolge hebben. Soest, 7 februari 1964. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemehe kennis dat op 27 januari 1964 bij hen is binnengekomen een verzoek van J. Bonoy, wonende te Huis ter Heide. Rembrandtlaan 8, om een verlof A in de benedenlokaliteit van het perceel gelegen aan de Amersfoortse- straat 124 te Soesterberg en het aldaar geplaatste vliegtuig. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke bezwaren van het college worden inge diend. Soest, 7 februari 1964. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secre tarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. Technisch Bureau voor Gietijzerpro ducten N.V., Beckeringhstraat 2-4-6 te Soest, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van een fabriek voor het vervaardigen van diverse betonwerken en het verwerken van diverse gietijzerpro ducten, op het perceel Beckeringhstraat 2-4-6, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nrs. 4623-4735. b. Direktie van Shell Nederland Verkoop maatschappij N.V., Wassenaarseweg 80 te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzine- en autogasolie-installatie, bij het perceel aan de Laanstraat 2, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie G, nrs. 4517-4518- 4554-4835 en 4923 alle ged. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur Bovendien zullen op dinsdag, 25 febru ari a.s.. des voormiddags, resp. te 10.00 en 10.30 uur, in het gemeentehuis open bare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken kunnen worden inge bracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 7 februari 1964. Melk kostte dertig jaar geleden 12 cent per liter, karnemelk 9 cent, gorte pap 14 cent, volvette kaas 60 cent per pond en eieren 4(4 cent Toen was de man die 85 gulden schoon verdiende een rijkaard. Sommige mensen beweren altijd dat de kinderen vroeger beter waren dan nu Dat klopt in ieder geval niet voor een achttal diefjes van 10 tot 13 jaar Deze knaapjes gapten alles wat niet spijker- vast was en ze deden zich de hele dag tegoed van geld dat ze gestolen hadden Andere jongens haalden vogelnestjes uit en de toekomstige vogelmoeder schoten ze met een buks op het nest dood. Een familie in Soestdijk had 'n hond Zo'n echte lieve lobbes, die geen mens kwaad deed, als je de eigenaars gelo ven wou. Hij viel een kind aan en ging er met een oor als buit vandoor. In de Steenhoffstraat kon men ben zine kopen voor 7 cent per liter. Toen had echter haast niemand een auto of motor. De raad was weer eens bijeen en het was weer heel gezellig. Er was geknoeid met de aanleg van wegen, naar men zei en men was niet kinderachtig met het noemen van namen Ze waren beiden lid van de raad en gingen weg toen het penibele agendapunt aan de beurt kwam. Met ingezonden stukken trachtten ze de inwoners van Soest ervan te overtuigen dat ze beste brave broeders waren KERKSTRAAT 3-5 TELEFOON 2030 Het februari-zonnetje komt af en toe te voorschijn en de eerste voor- jaarsevenementen melden zich weer. Wij maken U attent op de West-Friese Flora in Bovenkarspel, de jaarlijkse ma nifestatie van het bloembollenvak in West-Friesland. Misschien denkt U het is zo ver weg. Bovenkarspel is gemakkelijk te bereiken Er is vanuit Amsterdam een uitstekende treinverbinding. Op dinsdag 18 februari, 's middags om 3 uur, opent de Flora voor bet publiek haar poorten- Vervolgens Kunt u van 19 t/m 22 februari, vanaf 9 uur 's morgens tot 10 uur, 's avonds, alle bijzonderheden, die de Flora te bieden heeft, bekijken. Zondag, 23 februari is de sluitingsdag, maar van 's middags 12 uur tot 's avonds 7 uur kunt u nog een laatste blik werpen. Behalve de vele kleurige bloembolge- wassen kunt u de kerncollectie Noord- Hollands Stamboekvee bewonderen. Nieuwe vindingen op het gebied van be- drijfsbenodigdheden worden gedemon streerd. Ook op huishoudelijk gebied vindt u er modern uitgedachte appara tuur. Voor de huisvrouw is er nog meer aantrekkelijks de modeshow Op woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag worden op verschillende uren van de dag modeshows gehouden. Verder is er een restaurant en een thee tuin, waar u een ogenblik kunt rusten en uw indrukken verwerken. In één van onze V.V.V.-vitrines vindt u de aankondiging van deze West-Friese Flora, waartoe wij u aansporen haar te bezoeken. Evenals Keukenhof. Deze voorjaarsattrac tie moet u gezien hebben. Dertig jaar geleden waren de mensen blijkbaar wat kinderachtiger dan nu, want een Avrolid werd luistervink ge noemd. In een Soester Courant van 30 jaar geleden staat dat de A.V.R.O. een wa penschouw over haar luistervinken zou houden en dat verzocht werd de Avro- vlag van alle huizen der luistervinken te laten wapperen. Zo gek zou je de mensen nu niet meer krijgen. V.A.R.A.- merels, A.V.R.O.-vinken, N.C.R.V.-lijsters, V.P.R.O.-roodborstjes en K.R.O.-nachte- galen zijn er niet meer. Drie mannen kwamen opgewekt uit Baarn per fiets en twee uur later zwalkte dit trio van links naar rechts over de straat, omdat er aardig wat gedronken was. Tot het politiebureau ging dat zwal ken goed, maar toen kwamen ze in een cel terecht. Dat gaf nog heel wat voeten in de aarde, want ze voelden er niet zo veel voor het zwalken in vrijheid op te geven en een cel te betrekken. Een Soester beschonken man werd wat vriendelijker behandeld. Hij werd naar huis gebracht. Hulpvaardige fa milieleden stopten hem in bed. Na enige uren werd hij wakker. Hij ging naar het politiebureau en verzocht in arrest ge steld te worden. Hij kreeg ten antwoord dat dit niet ging, waarop hij als een wildeman tekeer ging. Schelden, razen, tieren en dat had al gauw een oploop tot gevolg. Toen werd hij in de cel ge stopt en daarmee had hij zijn zin. Tus sen de vier muren kreeg hij het echter nog erger op zijn heupen. Hij ging als een bezetene tekeer omdat hij er weer uit wilde. Daarop ging de politie niet in en toen hij moe geraasd was viel hij in slaap. Een romantische golf is in aantocht. Nadat geruime tijd de moderne tot hy per-moderne meubels bijzonder in trek waren, zien we nu langzaam een wijzi ging ontstaan in de smaak van het gro te publiek. In ons land komt deze nieu we richting nog slechts schoorvoetend op gang en veel firma's durven er zich nog niet aan te wagen, maar in het buitenland is de romantische golf al tot een ware zondvloed uitgedijd. In een buitenlands tijdschrift voor ar chitectuur ontdekten we een foto van een moderne huiskamer anno 1964. Het interieur zag er als volgt uit. Boven een eetkamertafel van imitatie notehout zweefde een barok engel. De huisbar - keurig ondergebracht in een oude Spaan se ladenkast - werd door twee koetsier- lantaarns verlicht en voor het televisie toestel, geplaatst in een kast in de stijl Lodewijl XIV, stond een wormstekig voe tenbankje uit de tudortijd. Een totaal verroest borstharnas aan de muur maakte de inrichting compleet. Deze gehele tendens was ook reeds dui delijk merkbaar op de beurs in Frank- furt „Waar halen de meubelmakers toch al die houtwormen vandaan zuchtte een bezoeker toen hij het overweldigende aanbod van oude en nieuwe antiquitei ten bekeek. De standhouder, tot wie hij deze vraag richtte, wist het „Men kan wormsteken bedrieglijk echt imiteren' lachte hij. En als bewijs haalde hij een schijnbaar door wormen opgevreten con sole - Italiaans rococo - voor de dag. Uit de voegen van het oeroude erfstuk droop vers hars. Wie het dus nog niet wist weet het nu de houtworm in de huis kamer is opzettelijk actueel. Romantiek keert terug. Het teakhout, waarvan wij ook in Neder land de invloed ondergingen, mag als vrijwel passé worden beschouwd. Roman tiek is nu het parool. Dit heeft er toe geleid, dat gotische ma donnabeeldjes, middeleeuwse kerkstoelen en hoerenkasten uit de baroktijd al lang niet meer te krijgen zijn. Door de grote vraag werden zij uiterst zeldzaam. Maar voor de steeds groter wordende kring van consumenten fabriceerde vindingrijke meubelmakers ijlings nieuwe antiquitei ten in alle gewenste stijlen en maten De romantische golf zwelt aan. Onder tussen zijn grote buitenlandse Import- firma's en groothandelaren in meubelen er toe overgegaan stijlmeubelen uit alle tijdperken met wagonladingen tegelijk in te voeren. In ons land is het nog niet zover, maar 't ziet er naar uit, dat de golf ook over onze grenzen zal slaan. Want op de Frankfurter beurs werd het wel duidelijk dat deze rage zich niet tot Duitsland beperkt. Scheepslantaarns en -kanonnen Ook in andere landen wil men de hout worm horen knagen. De orderboeken van meer dan 1000 firma's die op deze be langrijke Westduitse beurs antiquiteiten en kunstnijverheidswerk aanboden, wer den met talrijke opdrachten gevuld, waaronder vele werkelijkheidsgetrouwe scheepslantaarns alsmede miniatuurka nonnen en middeleeuwse harnassen Een bijzondere attractie voor het buiten land was de idee van een firma, die ko pieën van beroemde houten beeldhouw werken levert, waarbij deze kunstwerken niet alleen hetzelfde gewicht als het ori gineel hebben, maar ook alle beschadi gingen en scheuren in het hout daar van vertonen. Ongetwijfeld zullen ook vele Nederlan ders enthousiast worden voor deze „ro mantic look", de interieurstijl van 1964

Soester Courant | 1964 | | pagina 2