f 300.- of meer voor uw oude 1M. 33 To>» nAtëiès D. ENGEL GARAGE STAM Steeds meer stemmen voor inflatie-remmen. Huidverzorging Weg met de bommenwerpers TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. DE WITTE POMPEN Korfbalwedstrijden. Imperial v.a. 1895.- Prins Leut de Vierde. Uw nieuwe cocktail japon... Jaarvergadering N.V.E.V. Rioolwaterzuiverings- r installatie. UW SUCCES IS ONZE RECLAME, Auto- en Scooterrijschool Renault dealer De nieuwe inflatiegolf die over Neder land spoelt, heeft opnieuw krachten op geroepen, die nu een verdere geldont waarding willen bestrijden. Het lijkt er echter op alsof de nationale stemmen over dit onderwerp maar een zwak ge luid laten horen. Dit is ook geen wonder. De ervaringen, die wij hebben opgedaan met ons goed koopte eiland en de daarop gevolgde re actie van de laatste maanden, heeft ons duidelijk gemaakt dat de bestrijding van de geldontwaarding op zijn minst een Europees probleem is en feitelijk een we reldvraagstuk. Wij hebben er dus alle belang bij te weten hoe de monetaire ontwikkeling bij de andere partners van de E.E.G. is, hoe de verwachtingen ten aanzien van de dollar zijn een op welke wijze wij in Nederland, daarop inhakend, een nuttige bijdrage kunnen leveren tot de oplossing van het probleem. Hiermee kan worden geconcludeerd dat wij binnen de gren zen de inflatie niet kunnen temmen. Hoe is het elders? Beginen wij dicht bij huis, dan zien wij dat in België ook de lonen en prijzen weer een opwaartse beweging tonen. België pleegt de ontwikkeling van de geldwaarde in te tomen door de kapi taalmarkt af te romen met grote lenin gen De regering aldaar meent dat haar politiek de laatste weken is ondermijnd door waarschuwende uitlatingen van spe cialisten, met name van Marjolin, lid van de Europese commissie. De verstoordheid over de Juiste uitspra ken van deze deskundige wijst er overi gens op dat de Belgische regering niet van mening is de zaak in de hand te hebben. In de laatste maanden slaan echter onze zuiderburen tegenover Ne derland een gunstig figuur. De berichten, als zouden Nederlandse huisvrouwen reeds in grote getale inkopen doen over de zuidgrens, zijn beslist overdreven. Frankrijk en Italië. Voorlopig zijn de twee grote boosdoeners in Europes verband Italië en Frankrijk, die beide hun handelsbalans uit even wicht hebben laten lopen. Italië had in 1962 reeds een tekort van 273 miljoen t.o.v. zijn Europa-partners. Zonder blik ken of blozen liep dit op tot 545 miljoen in 1963. De Fransen deden het relatief gezien beslist niet beter. Zij hadden op hun broederlanden een voordelig saldo van 248 miljoen in 1962, maar in 1963 liet de handelsrekening alweer een te kort zien van 63 miljoen. De loonkosten stegen in beide landen (tussen 1958 en 19631 achtereenvolgens met 28 in Italië en 21 in Frankrijk. West-Duitsland. Hoewel de Westduitsers ook de lonen met een vijfde moesten verhogen in de ge noemde periode werd hun monetaire po sitie niet slechter. In Europees verband verplaatsten de oosterburen geweldige ex porten, die oorzaak zijn geworden van geweldige overschotten op de betalings- Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor BENZINE SUPER OLIE (diverse soorten) PETROLEUM HUISBRANDOLIE nr. 1 (Bij grote afna me speciale sterk verlaagde prijzen.) Vanzelfsprekend leveren wij alleen merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 balans. Deze binnenstromende gelden in vreemde munt doen de binnenlandse geldcirculatie aanzwellen, zodat de DM in waarde daalde. Pogingen van de regering om de geld ontwaarding tegen te gaan door ver hoogde importen, die met verlaagde in voerrechten werden aangetrokken, zijn geen groot succes gpworden. In de jongste tijd wordt in west-Duitsland de DM nog ondermijnd door de aanwezigheid van vluchtkapitalen. Zwitserland. Vluchtkapitalen waren voorheen een spe cialiteit van Zwitserland, dat met spoed bezig is maatregelen te treffen om de voor inflatie en daaraan verbonden vrees voor devaluatie vluchtende gelden het land uit te houden en daarmee binnen landse geldontwaarding te bestrijden. De geschiedenis van de gulden moge de Zwitsers leren dat het voor een klein land moeilijk is het kwaad te keren. Erkend moet worden dat de bergbewoners meesters zijn in het financieren. Zij wil len in de toekomst nu geen rente meer vergoeden van gelden uit het buitenland, die na 1 januari 1964 bij Zwitserse ban ken zijn gedeponeerd. Ook willen zij het beleggen van buitenlands geld in Zwitserse waardepapieren tegengaan. Ver leende kredieten mogen geen hoge rente dragen en zelfs de hoogte van kredieten voor aankopen en bouwwerken kan wor den beperkt. Niettemin zal er nog ge noeg geld rond de bergmeren verzameld worden. Het resultaat is o.m. dat die Zwitsers maar goedkoop krediet krijgen. Zij zullen de geldval ook niet kunnen keren. Welke maatregelen? In Nederland is er door binnen- en bui tenlandse deskundigen ernstig gewaar schuwd voor de gevolgen van een uit de pas lopende inflatie, die zelfs in het fel opkomende Engeland merkbaar is. De symbolische prijsmaatregelen van mi nister Andriessen zijn echter niet erg bemoedigend. De taal van de oppositie tegen de regering getuigt al evenmin van groot vertrouwen in de kans om het getij te keren. Aangedrongen wordt op het heffen van belastingen op inflatiewinsten met huizen en landbouwgrond, het doorbreken van schadeüjke prijsafspraken zonder de mid denstand*. te kraken, het verbeteren van de consumentenvoorlichting en het ach terwege laten van huurverhoging. Met name de laatste maatregel zal weinig zoden aan de inflatiedijk zetten, omdat een huurverhoging op zichzelf niet in flatoir behoeft te werken, wel de daaruit voortvloeiende nieuwe loonsverhogingen. Internationale stabilisatie. Alle westerse landen beginnen de scheef getrokken verhoudingen aan hun econo mische structuur te voelen. Zij zien steeds minder heil en steeds meer ge varen in de inflatie. Het is wenselijk dat zij hun gezichtspunt in daden gaan omzetten en internatio naal naar stabilisatie gaan streven. Al leen al een krachtige gemeenschappe lijke uitspraak in die geest zou al lou terend werken, zozeer zitten de volken er op te wachten. Er wordt evenzeer ge wacht op effectieve maatregelen, die een sanering van de geldstelsels en de wissel koersen zal optreden. Marjolins uitspra ken en de daarop gevolgde officiële woe de-reacties hebben wel geleerd hoe ge voelig monetaire remmen kunnen wer ken. Dat er geremd moet worden is zeker. Men is het alleen er niet over eens met hoeveel kracht de remmen moeten worden aangedrukt, want elke overdruk kan een hausse in een baisse doen ver keren. Dat neemt niet weg dat er lang zamerhand andere geesten worden opge roepen. Wanneer zullen die aanbeden worden? Moderne pendules, wand- en stijl- klokken In rijke verscheidenheid Juist de klok is het middel punt van elk interieur Van Weedesir 40-Tel. 4361 personen die zicht op een of andere manier de carnaval betreffende verdiens telijk hebben gemaakt, aan te vullen. Zo is het, dat wij, de Raad van Elf ge hoord, en met gemeen overleg met het dagelijks bestuur, hebben goedgevonden en verstaan bij deze Artikel I, aan Prins Leut IV te Soest toe te kennen het Grootkruis van Verdienste in de Orde van de Gulden Humor. Gegeven in de narrentempel van 't Boschraveriek te Houthem-St Gerlach, w.g. Jeu den Ierste, prins. Er was reeds enige Jaren carnaval ge vierd door de Instuif R.K Jong Soest, maar het bestuur kreeg de indruk dat het nog beter kon dan het al ging. Meer in de trant van de grote carnavalsvier ders beneden de grote rivieren In 1961 nam men het besluit de Raad van Elf te kiezen die ook thans nog fungeert en de prins die gekozen werd na de naam Leut de Eerste aan met het vasft voor-, nemen het minstens tot Leut de vijfen- kascommissle gekozen worden Op vrijdag 13 maart verzorgt de US rice export development A S. een demon stratiemiddag in het Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothestraat Onder meer worden dia's vertoond over de ver bouwing van rijst. Op woensdag 8 april zal mevr C Klay- Lancée kleurendia's tonen van de reis die zij naar Amerika maakte Op donderdag 23 april wordt het win kelcentrum Amstelveen bezocht en zullen de leden rondgeleid worden door het Hll- ton-hotel te Amsterdam. Zaterdagmiddag, om half vier, speelt het tweede team van de korfbalclub „De Meteoren" een thuiswedstrijd tegen Vi- ko I. Het Jeugdteam speelt om half drie in Veenendaal tegen S.K.F. A Zondagmiddag, om 2 uur, speelt het eerste team een thuiswedstrijd tegen Excelsior 5. kanaal Nu een alles-in-één apparaat: Televisie, Stereo Radio en Platen- wisselaar. Bij aankoop van dit combinatie meubel ontvangt u tijdelijk f 300.- of meer terug voor uw oude tele visie-toestel. 1Masbha Soest: van Weedestraat 18, tel. 2786 Filialen door het gehele land. Prins Leut de Vierde is in zijn dames kapsalon een ernstig man. want het be handelen van een dameshoofd met het doel dit nog mooier te maken dan het al is, moet men ernstig nemen Morgen omstreeks vijf uur zal Prins Leut de Vierde echter helemaal geen ernstig man zijn. Dan zal hij in zijn fraai costuum en getooid met alle atri- buten van zijn waardigheid de scepter zwaaien over vele meisjes en Jongens die zullen laten zien dat in Soest het carna val net zo uitbundig gevierd kan worden als beneden de grote rivieren. Dat be wijs is in voorafgaande Jaren reeds ge leverd en het aandeel dat Prins Leut hierin had heeft hem de hoge onder scheiding opgeleverd die Toon Hermans kort voor hem ontving. Het is het Groot kruis van verdienste in de Orde van de Gulden Humor. Toon Hermans is de koning van de humor, leut die van de prins. Toon kreeg de onderscheiding en Prins Leut ook. Hij is trots op de oorkonde die hij ont ving. Deze geeft hem het recht de on derscheiding te dragen en dat zal hij morgen ongetwijfeld ook doen. Uit Lim burg, het carnavalsgebied bij uitstek, schreef een collega-prins aan Prins Leut het volgende: Wij, Jeu den Ierste, bij de gratie van de lol en het bier, Prins van 't Boschra veriek enz. enz. Allen die deze zullen horen of lezen, saluut. Alzo wij in overweging genomen hebben dat het wenselijk is ter bevorde ring van de verbroedering en de humor, alsnog voor het jaar 1963 de lijst van en nu al een vlek er ÏP op? Maak U geen zorgen. U kent onza service. Uw fraaie Japonnetje komt weer nieuw thuis na een veilige, voorzichtige behandeling door tip top).- en töch voordelig! MBwwm. Ungutrul 00. HL 48980 - Zu.'d*nrto 131 L UL 420<9 Chaiham. Ada. <S» RuyreUan 12. UL 12661 (Uvtnt wan»ion) Imtnflen 0. t*L 40187 - ■larloom. TortnUu 12b. Ul. 2860 Holua, Ken. WtDielnlnuU. 17. UL1187 of 3073 - L*r*n, NlBrwtweg 10. UL 8026 - ■urn. TurtatnM 34. UL 2310 - «uum», l«p«nU*n 4a. UL 14020 10706 - UtUnrtg 1L UL 10703 - HertnsU. L UL 13008 (Wj simIh) - tornt, U«r*lar*g 10. t*L 3258 - KWartierat Bai/Uaw^ Hemtg 46. UL 646 UunlMrt. CuUfptplliO 64, a. Vlot good. «oorUOft «n 1 e**> zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder twintigste te brengen. De naam Leut was ontleend aan circus Leut, de tijdeüjke naam van de zaal van het St Josephge- bouw, die in een circuspiste veranderd werd Voordat het feest begon trokken alle feestgangers in een enorme stoet door de gemeente De meeste carnavals vierders waren als circusartiesten ver kleed. maar men zag ook vogels van geheel ander pluimage. Prins Leut werd van Soestdijk afgehaald en in triomf naar circus Leut gebracht, waar uitbun dig gefeest werd. Dat gebeurde op zon dagavond en van protestans-christelijke zijde werd geprotesteerd omdat de car- navalspret en ijet feestgewoel niet strook ten met de wijze waarop andersdenken den - zonder feestvertoon - de zondag doorbrachten. Het bestuur van de In stuif R.K. Jong Soest toonde zoveel be grip voor dit protest dat het carnaval de volgende jaren op zaterdag gehouden werd. Niemand had er bezwaar tegen dat de katholieke jeugd de boel danig op stelten zette, mits het maar niet op zondag gebeurde en ieder jaar trok de carnavalsstoet bijzonder veel belangstel ling. Dat zal ongetwijfeld ook morgen het geval zijn. Prins Leut de Vierde zal tijdelijk zijn mtrek nemen in de Maria- school te Soestdijk en de carnavalsvier ders zullen tegen kwart voor vijf toe stromen om zich in en bij het St. Jo- sephgebouw aan de kritische blikken van de jury te onderwerpen met de kans een prijs te winnen. Om vijf uur vertrek ken alle deelnemers in een feestelijke op tocht naar Soestdijk om de prins op te halen en hem in triomf naar zijn tijde lijke residentie, het St. Josephgebouw te brengen. Daar zal hij zaterdagavond en zondagavond tot in de kleine uren het carnavalsfeest van de Soester katholie ken leiden. Zaterdagavond de jeugd van de Instuif R.K. Jong Soest en zondag avond iedere katholieke ingezetene boven 20 jaar, die er prijs op stelt eens goed gek te doen. Zij zullen dan enige pret tige uren onderdaan zijn van Prins Leut de Vierde, die dan geen serieus dames kapper zal zijn, maar de zotte monarch van honderden mensen die nog zotter zullen doen. De leden van de afdeling Eemland der Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvere- niging houden op donderdag 13 februari de jaarvergadering in „Het Brandpunt" te Baarn. De secretaresse, penningmeesteresse en kascommissie zullen verslag over 1963 uitbrengen en er is bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden is mevr. M. M. Geijtenbeek-Harmsen, die zich her kiesbaar stelt. Voor mevr. Beeks, die naar Suriname vertrokken is, moet een nieuw bestuurslid gekozen worden Mevr. Olman en mevr. Tichelaar zullen in de nieuwe Het college van B en W. heeft de raad verzocht een krediet beschikbaar te stel len voor het opmaken van een plan voor de uitbreiding van de rioolwaterzuiverins- ringsinstallatie. Deze uitbreiding is nodig omdat steeds meer huizen op de riolering aangesloten worden. Het maken van dit plan kost 40.000, NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 Het is gemakkelijk ietwat spottend te spreken over de zeventien landenconfe- rentie over ontwapening die in Genêve haar zesde zitting is begonnen. Immers het in haar naam genoemde doel heeft de conferentie niet alleen nog niet be reikt, maar het is ook wel zeker dat bij het uiteengaan van de heren na deze zitting niet alom op aarde vreugdevuren gestookt zullen worden van alle aanwe zige oorlogstuig, op «en handjevol pisto len voor de politie na. Maar spot zou onbillijk zijn: mede door de Geneefse vergaderingen, hoe onaan genaam ze vaak ook verliepen, is toch in derdaad 'n verbetering van de atmosfeer ontstaan. Het kernstopverdrag, de tele foonlijn Witte Huis-Kremlin, het besluit der Ver. Naties kernwapens uit de ruimte te weren zijn er enige symptomen van. En als aan de Geneefse tafel al niet meer werd gedaan dan is er toch al re den tot bescheiden tevredenheid. De twee grootste bezitters van wapens, de V.S. en de U.S.S.R., hebben de zeventien ook nu vast een aardig lijstje voorgelegd waarover gepraat kan worden. Afgedankte bommenwerpers. De jongste bijdrage is wel interessant. De Rus Tsarapkin kwam voor de dag met het voorstel alle bommenwerpers te ver nietigen, iets wat de Amerikanen bekend in de oren moet klinken, want het was een opgewarmd voorstel van hun kant dat werd opgediend. Zoiets gebeurt in Genève trouwens wel vaker over en weer. Wat de Russen voorstellen krijgt eniger mate het karakter van nonsens als men tezelfdertijd verneemt dat de Ameri kaanse minister van defensie, McNamara, de senaat bezweert dat alleen met ra ketten wat te bereiken is en dat men aan vliegtuigen weinig heeft voor het be zorgen van kernbommen. In de sowjet- unie zal het dus niet anders zijn. Maar wat voor zin heeft het dan om vernieti ging van vliegtuigen voor te stellen, die toch niet meer geschikt zijn. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964. As Je 't ming vraogt dan mok zeige dak geleuf dat wullie nie meer die kalleme en nuchtere minse binne van vreuger. Heul nie meer Wullie waore d'r as Hollaanders groos op da wullie altied kallem bleeve. Zo van uut 'n toore kwakke mit 'n smak nëerkomme en aster dan 'n baosje kwam en zee, bijje gevalle, dan kallempies zeige, nee zo kom ikke altied naor beneeje. Heul nuchter waore wullie mit mekaor, maor noeng mok zeige da wullie mit me kaor zo'n bietje in de war binne. Nie elleke dag, maor zo af en toe. Da was eerst mit 't darrep van Mies. Da wullie gaove was best en da wullie veul gaove was nog veul beeter, maor minse wat was 't daor 'n janklaosse in Amsterdam. Minse die nog nooit niks van d'r heule leeve hadde weggegeeve, die moste noeng guldens zomaor op 'n hoop kwakke omda zullie d'r gin kaans toe zaoge 't Mies eiges te geeve Hallef Neederland wier gek. 'n Paor weeke eleeje weer zo'n poppekas en weer mit die Mies. Die arreme stum per heb mittedaon an dat tillevisiepre- grammao mit die kerel die zogenaomd zat te bidde. Deugde niks van netuurlek, van dat bid de, maor om de boel zo op stelte te zette was netuurlek groote flauwekul. De pelisie moester an te pas komme. Zukke dinge doen nuchtere minse nie, maor wullie binne vaok nie nuchter. Nou mojje nie denke dat ikke 't heb over minse mit veul jenever in d'rluu maog, maor over minse die bar gek gaon doen aste zoake nie zo loope as zullie wel wille. Teuge dat bidde protte- steere was meraokels best, maor al die herrie d'r omheen was kolder van Jaopie, ajje 't ming vraogt. En dan noeng weer mitte prinses. Ne tuurlek had 't hier en daor beeter 'n bietje aanders kenne beure, maor laote wullie de zaok toch nie zo opblaoze. Der binne weet ikke hoeveel gezinne in ongs laand en in ellek van die gezinne is wel us wat. Mag dat messchien in 't gezin da vlak bie ongs, maor net in Baorn leit ok us weeze. Nuchter blieve minse en nie zo'n kebaol om dinge die toch echt nie zo meraokels slim binne. Braand is slimmer. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Voor de twee groten heeft dat inderdaad geen zin. Maar beiden beseffen dat het maken van kernbommen voor een beetje industriële natie alleen een kwestie is van geld. Het maken van raketten daar entegen is een kunst die behalve kost baar ook uitermate moeilijk is. De nieu we kernmachten - als ze opdoemen - zullen dus vooreerst met bommenwerpers moeten werken. Het doel der vernietiging van bommenwerpers is dan vooral om die nieuwe kernmachten de middelen te onthouden hun wapens ook te gebruiken. Zo kan de verdere verspreiding van kern wapens misschien voorkomen worden, wellicht zelfs verhinderd. Tegen China. En wat het zo pikant maakt dat de Rus sen met dit voorstel komen, is dat het kennelijk tegen China is gericht, een land dat geen vliegtuigindustrie van betekenis heeft, aan rakettenbouw nog helemaal niet toe is, maar wel aanstal ten schijnt te maken eigen kernwapens te fabriceren. De andere kernmacht in wording. Frankrijk, wordt hierdoor min der geraakt, want dat bouwt zelf vlieg tuigen die tot de beste ter wereld be horen. De V.S. hebben instemmend geknikt. Ui teraard: tegenhouden dat Peking een kernmacht wordt is daar zeer welkom. Washington - en kennelijk ook Moskou - hebben er bepaald geen behoefte aan dat het bestaande evenwicht in afschrik kende wapens wordt verbroken. Er is slechts één maar: de Chinezen waar het over gaat, zitten zelf niet aan de tafel in Genève, evenmin als de Fran sen trouwens. En bovendien is de U.S.S.R. de enige logische leverancier van bom menwerpers aan China. Fiat gevTaagd. Als het Kremlin van de leverantie af wil, behoeft er beslist geen halve wereldcon ferentie aan te pas te komen: een woord van Chroesjtsjow is dan genoeg. Het vermoeden rijst derhalve dat de Russen slechts graag het fiat van een wereldconferentie wensen voor hun toch al vaste voornemen China geen bommen werpers te leveren. Op die manier voor komen ze dat hun weigering ooit pro pagandistisch wordt uitgebuit als een bewijs hoezeer Moskou Peking wil tegen werken: de weigering is dan geen een zijdig Russische besluit meer, maar een gehoorzamen aan een besluit van alle vredelievende naties, vooral van de neu- tralistische die nogal sterk onder de zeventien vertegenwoordigd zijn. Een nieuwe staal van de worsteling tus sen Moskou en Peking om de wereld opinie - wederom vooral in de wereld der „onverbondenen" - en dan toevallig een waarmee niemand ongelukkig be hoeft te zijn.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5