MARCHAL - HAARMODE KWAK Jean Baptiste Pigalle. WASSERIJ GELRIA EDE De pan nog niet van t vuur. 25 jaar geleden werd geboren Carnavalsfeest K.V.G. Fietser over de kop. Afvoer naar de Eem. Voorschotten voor onderwijs. Handbalprogramma. Bioscoopprogramma. Carnavalsfeest bij K.A.V. en bejaarden. Hockeyprogramma. S.E.C. 1-S.E.C. 2. Woningen voor provincie Utrecht. Zeepost. De gehele nacht heerlijk warm. vy £5* 7 Verbetering woning van bet hoofd der openbare school. ZES prachtige -175 V Wie over Parijs spreekt, spreekt niet alleen over de Eiffeltoren, de Are de triomph, de Notre Dame, of Place de la concorde. Als vanzelf komt het gesprek ook op Montmartre, de kunstenaarswijk, de uitgaanswijk, de rose Parijse buurt. Als een onderdeel van Montmartre is Place Pigalle over de gehele wereld be kend. In ontelbare liedjes komt de naam Pigalle voor. Vele films spelen in deze buurt en iedere toerist moet hier ge weest zijn, want anders heeft hij Parijs niet gezien en de echte Parijse sfeer niet gevoeld. Jean Baptiste Pigalle werd op 26 janu ari 1714, nu 250 jaar geleden, in Parijs in Rue Saint Martin geboren. Zijn va der was fijn meubelmaker en had dus een artistiek beroep. Zijn zoon Jean Bap tiste zou hem in zijn artisticiteit vol gen, weliswaar niet in hout maar in steen. Niet ver van de Rue Saint Martin ligt de Rue Meslay, waar de Franse beeld houwers uit die tijd woonden. Het is als vanzelfsprekend, dat er tussen beide groepen vaardige vaklieden (de meeste timmerlieden woonden in de Rue Saint Martin) een goed contact bestond. 2tEK£NFONDSUVEMHCIER SOESTERBERGSESTR. WEG 26 TEL2S82 In het begin leek 't er helemaal niet op, dat Pigalle de geschiedenis in zou gaan als één van de bekendste Franse beeld houwers van de 18de eeuw en dat zijn naam zou worden geven aan het be roemdste plein van Parijs. De Pigalles leefden in zeer behoeftige en zorgelijke omstandigheden, het spreekt dus vanzelf, dat Jean Baptiste mee moest helpen de kost te verdienen. Er was geen sprake van, dat hij beeldhouwles zou kunnen krijgen, daar bleef immers geen geld voor over. Toch hield hij het bij steen, hij werd steenhouwer, en op deze wijze wist hij wat geld voor zijn familie bij te ver dienen. Zijn vader stierf reeds in 1728 toen Jean Baptiste dus pas veertien was. Een ossekop. Het grote geluk voor Pigalle is geweest, en hij zou hier later veel meer plezier van beleven dan hij toen kon vermoe den, dat hij werkte onder leiding van de bijzonder goede leermeester J. B. Lemoyne. Aanvankelijk met bijzonder weinig talent en men noemde hem dan ook „tetê de boeuf" hetgeen ossekop betekent, maar toch bleef Pigalle volhou den en in 1735 deed hij mee aan de prix de Rome. Hij bereikte geen goed resultaat maar liet zich hier door niet ontmoedigen. Op eigen kosten trok hij naar de eeuwige stad en studeerde en werkte als nooit te voren. Na 1739 keer de hij terug naar Parijs waar hij vanaf 1741 werkzaam bleef. In de tussenliggen de jaren had hij voor verschillende kloosters en kerken verscheidene beelden en kerkversieringen gemaakt, o.a. in Lyon. In 1744 werd hij tenslotte toegelaten tot de Académie op grond van zijn in mar mer uitgevoerde statuette van Mercurius. Het terracotta model voor dit beeld be vindt zich thans in het Metropolitan Museum te New-York. Het beroemdste exemplaar in marmer uitgevoerd werd tezamen met een pendant van dit beeld, een venusfiguur, door Lodewijk XV aan Frederik de Grote geschonken, die beide beelden op het terras van Sanssouci te Potsdam opstelde, welke beelden later werden vervangen door kopieën. Met dit beeld was tegelijkertijd Pigalles naam gemaakt. Hij werd de uitverkoren beeldhouwer van Madame de Pompadour voor wie hij van 1750-1760 werkte. Uit deze periode stammen enkele portretten, allergorische groepen en genreachtige naakte kinderfiguren. Onbezorgde oude dag. De opdrachten bleven binnenstromen, Pigalle maakte grafmonumenten, ma donna's, bustes enz. Hij kreeg zelfs de bij zonder eervolle taak om op het Place Royal van Reims een standbeeld te ma ken van Lodewijk XV, welk beeld echter in 1792 werd vernield. Als beloning voor dit werkstuk werd hij opgenomen in de orde van de Heilige Michael, werd hof- edelman en kreeg de bevoegdheid een ei gen wapenschild te voeren. Pigalle kon - in tegenstelling tot de meeste andere kunstenaars - het laatste gedeelte van zijn leven onbezorgd slijten. Op 57-jarige leeftijd ging hij nog over tot de huwelijkse staat, door zijn 20-ja- rige nicht Marie Marguerite Victoire Pi galle te trouwen. Pigalle is met zijn jonge nicht veertien jaar lang getrouwd geweest. Over het huwelijk zelf, dat kinderloos is gebleven, is bijzonder weinig bekend, maar naar men zegt moet het gelukkig zijn geweest. Toen Pigalle eenmaal beroemd was ge worden, heeft hij niet veel meer ge reisd. Hij behoefde er niet meer op uit te trekken om opdrachten los te peute ren, deze kwamen wel vanzelf. In 1777 werd hij rector en in 1778 kan selier van de Académie. Vooral de laatste jaren van zijn leven moet hij bijzonder lastig en hooghartig zijn geweest. Op de 21ste augustus van het jaar 1785 maakte tenslotte de dood ook aan het leven van Jean Baptiste Pigalle een on herroepelijk einde. Zijn naam zal voortleven in het naar hem genoemde Parijse vermaakcentrum bij uitstek, het middelpunt van de ver tier zoekende mensheid. De afdelingen Soestdijk en Soest van het Katholiek Vrouwengilde hebben het car navalsfeest respectievelijk in gebouw St. Ludgardis en het St. Josephgebouw gevierd. In Soestdijk werden de feestgangers ver welkomd door de presidente mevr. Ro- bijns en in Soest door mevr. Van Dijck. Een fraaie wolf met zeven kleine geitjes won in Soestdijk de eerste prijs, maar in Soest ook. Oma v. d. Lugt was de wolf en de geitjes waren dochters, schoon dochters en kleindochters. Mevr. Baten burg en mevr. Pierik stapten door het Ludgardisgebouw als pelsjagers, com pleet met slee, en zij wonnen een tweede prijs. De derde was voor mevr. v. d. Brink als visser met werphengel en een potje levende vis, de vierde voor mevr. Wüstefeld als exotische schone en de vijfde voor mevr Pouw als freule. Een polonaise, een quiz geleid door me vrouw Smit, een ballonendans, rad van avontuur, de zevensprong en een verlo ting plus veelvuldig zingen deden te tijd omvliegen. In het St. Josephgebouw wonnen Miss Winter met twee sneeuwpoppen, een imker, een monnik en een mandarijn de prijzen na de groepsprijs voor de wolf en de geitjes. Mariene Dietrich was ook aanwezig en zij zong „Zeg mij waar de vrouwen zijn. waar zijn ze gebleven". Ze werd bedankt door prinses Carnaval, die veel weg had van Sneeuwwitje en de zeven dwergen, want er waren zeven kabouters in haar gevolg. Uitstekende muziek van twee akkordeo- nisten en een drummer en vele vermaken zorgden voor een bijzonder gezellige avond. De 45-jarige heer C. K. fietste op de Nieuweweg. Een slip van zijn jas kwam tussen de spaken van zijn voorwiel en hij ging over de kop. Hij maakte een le lijke val, kreeg schaafwonden en brak een vinger. Dokter Borst verleende de eerste hulp en in Zonnegloren is het slachtoffer verder behandeld. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht opnieuw een krediet te verlenen voor het maken van een afvoerkanaal en sloten naar de Eem. Er is reeds 'n krediet van 260.000,verleend, maar er is nog 300.000,nodig. Het kanaal met kunstwerken en een vijzelgemaal is nodig om het water van de rioolwaterzuiveringsinstallatie naar de Eem te voeren. Bij deze afvoer wordt het Oude Grachtje ingeschakeld. Een gedeelte van dit ka naal van de rioolwaterzuiveringsinstal latie tot de spoorlijn Den Dolder-Baarn Es al klaar De kosten hiervan bedroegen 183.100,In 't bedrag van 260.000, is met diverse werkzaamheden nog geen rekening gehouden. Voor het maken van de benodigde dijkjes moet zand en klei worden aangevoerd en hiermee was geen rekening gehouden. De weg langs het eerste gedeelte van het afvoerkanaal is voorzien van straatstenen, terwijl een zandweg was begroot. Er zijn echter meer kosten die niet voorzien zijn, zodat een aanvullend krediet van drie ton no dig is. groei bij de prognoses ten achter ge bleven is. De provincie Utrecht is in tien jaar met 15.000 meer inwoners verrijkt dat men verwacht had. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht voorschotten aan schoolbesturen te verlenen voor het jaar 1964. Voor een leerling van de school, die aan het sana torium Zonnegloren verbonden is be draagt dit voorschot 84,voor de school Trein 8.28 103,per leerling en voor het Van Arkelinstituut 108, Voor de leerlingen van de gewone lagere school wordt 80,83 als voorschot be taald, voor een uloleerling 99,21 voor een meisjesleerling van een v.g.l.o.-school 98,— en voor een jongen 90, In de Expohal te Hilversum spelen teams van de handbalvereniging B.D.C. de vol gende wedstrijden: Heren: B.D.C. 2-Oranje 3 12.45 uur. Heren-junioren: A.A.V.-B.D.C. Heren-aspiranten: B.D.C.-Laren. De film West Side Story trekt zoveel belangstelling dat prolongatie tot en met woensdag gerechtvaardigd is. Zondagmiddag draait in het City-theater de komische film „Elias Jesse James", v/aarin Bob Hope een persiflage op een cowboy, alias bandiet geeft. In de* donderdagcyclus „Madame Sans- Gene", een reprise met Sophia Loren Na de jeugd van de Instuif-junior, die er een uitbundig twistfeest van maakte, is er carnaval gevierd door de leden van de afdeling Soest der K.A.V die het wat kalmer deden dan de onstuimige In- stuifmeisjes en jongens. Het was er ech ter niet minder gezellig om. Een jury, bestaande uit de dames Roeten, Lank- rijjer en Tool beoordeelde de costuums. De eerste prijs was voor mevr. Van Doorn, die als kunstschilder verschenen was, de tweede voor mevr. Van Breu- kelen en mevr. Van Doornik als schone slaapsters, terwijl de jury lang piekerde over de derde prijs. Tenslotte won mevr. Koppen het als hopman van een levens echte Fidel Castro. De bejaarden van het Charitatief Cen trum waren dinsdagmiddag in het St. Josephgebouw en vele van de carnavals vierders waren gecostumeerd. Het waren er in ieder geval heel wat meer dan het vorig jaar, dus ongetwijfeld zal over enige tijd iedere bejaarde gecostumeerd in de hoofdrol. Zij is een wasmeisje ten tijde van Napoleon I, die tot de hoogste hofkringen doordringt en zich daar heel vreemd, maar leuk gedraagt. Zondag spelen teams van de Mixed Hockey Club Soest de volgende wedstrij den: Heren 3-Kameleon 5 2 uur. Heren 5-Shinty 11.15 uur. Heren-veteranen-Bierploeg 2 uur. Hilversum-Dames 1 11 uur. Gooi 5-Dames 3 12 uur. S.C.H C. 8-Heren 2 11 uur Weesp 3-Heren 4 2 uur. Al enige malen is de strijd tussen S.E.C. 1 en S E C. 2 om de carnavalsbeker, wel ke het vorig jaar ter beschikking gesteld werd, uitgesteld. Het ligt in de bedoeling zondagmiddag om 12 uur te spelen. S.E.C. 2 krijgt een voorsprong van 2-0. Bij een gelijk spel zullen strafschoppen- door alle 22 spelers genomen worden om tot een beslissing te komen. Ook de wijze waarop de spelers het ter rein betreden en verlaten, de kleding, de sportiviteit op het terrein en het ge drag na afloop van de wedstrijd kan een prijs opleveren. De opstellingen zijn: SCHKIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Reeds berichten wij dat de toewijzing van nieuwe woningen aan de provincie Utrecht tegengevallen is, maar dat Soest er met de verdeling niet slecht afgeko men is. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid kon over het gehele land 78.500 woningen verdelen. Dit zijn 41.350 woningwetwoningen, 23.250 pre miewoningen en 13.900 ongesubsidieerde woningen. Aan de provincie Utrecht zijn respectievelijk de aantallen 2220, 1240 en 770 toegewezen. In afwijking van de in de vorige jaren gevolgde werkwijze heeft het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht advies uitgebracht aan de minister over de toewijzing aan de gemeenten van de pro vincie. Deze verdeling leverde dit jaar bijzondere moeilijkheden op omdat reke ning gehouden moest worden met in 't afgelopen jaar gedane toezeggingen, ter wijl men toen nog niet wist dat 410 wo ningen voor militairen gereserveerd moesten worden. Het college van Gedeputeerde Staten is teleurgesteld over de geringe toewijzing aan de provincie Utrecht, maar gelukkig zal het waarschijnlijk mogelijk zijn meer woningen te bouwen dan het aantal van de toewijzing. Bovendien zal er voor een beperkt aantal gemeenten gelegenheid bestaan in hun bouwplannen woningen voor militairen op te nemen. De besturen van gemeenten die hiervoor in aanmer king wensen te komen kunnen dit aan vragen. Met klem wijzen Gedeputeerde Staten erop dat er met kracht naar gestreefd moet worden de woningvoorraad zoveel mogelijk dienstbaar te maken aan de eigen bevolking. Er wordt dan ook aan geraden geen vestigingsvergunningen te verlenen aan personen van buiten de provincie, die niet economisch gebon den zijn aan de gemeente of de streek waar zij zich willen vestigen. De geringe toewijzing aan de provincie Utrecht wordt ten dele geweten aan het feit dat de bevolkingsgroei van onze provincie niet strookt met de prognoses die hieromtrent gedaan zijn. Men houdt bij de toewijzing nog steeds rekening met deze prognoses en niet met het feit dat de provincie Utrecht in de laatste jaren veel meer bewoners gekregen heeft dan men verwachte. Voor Noord-Holland en Zuid-Holland geldt dat de bevolkings- S.E.C. 1. Doel Adams: achter De Rooij en Hooijer: midden Van Breukelen, Rut- tenberg en Burgman; voor Verhoeve, Ha- nasbei. De Bruin, Duijst en Dettmer. S.E.C. 2. Doel van Limburg; achter Van Duinkerken en D. Hooijer; midden v. d. Beek, De Vries en Pothoven; voor Aal- berts. Timmer, Brouwer, .Veldhuizen en v. Berkel. Scheidsrechter is de heer G. Eijking. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Soest dijk" 12/2. Argentinië: ms „Alnitak" 11/2. ms „Cap San Nicolas" 12/2 en ms „Rio Primero" 13/2. Australië: ms „Riederstem" 12/2. Brazilië: ms „Alnitak" 11/2 en ms „Cap San Nicolas" 12/2. Oost-Afrika: ms „La Bourdonnais" 13 2 Canada: ms „Pr. Maurits" 11/2 en ss „Soestdijk" 12/2. Chili: ms „Buchenstein" 9/2 en ms „Diogenes" 11/2. Indonesië: ms „Laertes" 11/2. Ned. Antillen: ms „Palamedes" 11 2. Nieuw-Zeeland: ms „Ceramic" 12/2. Suriname: ms „Ladon" 12/2. Z.-Afrika iRep.) en Z-W.-Afrika: ms „Edinburgh Castle" 9/2 en ms „Jagers fontein" 12/2. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. PHILIPS ELEKTRISCHE DEKEN met automatische temperatuurregeling I 98.- Soesterbergsestraat 51c - Telef. 2379 DR. TRIMBOS. Welke godsdienst heelt Dr. Trimbos? Antwoord: De psychiater dr. C. J. B. J. Trimbos is rooms-katholiek en directeur van de Katholieke stichting voor gees telijke volksgezondheid voor Amsterdam en omgeving, directeur van het daartoe behorende Medisch Opvoedkundig Bu reau en als psychiater verbonden aan de eveneens daartoe behorende bureaus: Bureau voor Huwelijksaangelegenheden en het Pastoraal Bureau. HITLER. Is Hitier ooit in België ge weest in de laatste oorlog? Antwoord: Dat Adolf Hitier in de tweede wereldoorlog in België zou zijn geweest, is ons niet bekend. Ook in de naslag werken, die wij hierover hebben geraad pleegd, staat hiervan niets vermeld. Waarschijnlijk bedoeld U de eerste we reldoorlog. Toen is Adolf Hitier als kor poraal in het Duitse keizerlijke leger in België geweest en o.a. door gas gewond geraakt. VLIEGTUIGMONTEUR. Waar kan ik een opleiding volgen tot vliegtuigmon teur? Antwoord: Voor de opleiding tot vlieg tuigmonteur dient u zich te wenden tot de School voor luchtvaarttechniek „An- thony Fokkerschool", Binckhorstlaan 251, 's-Gravenhage, telefoon 070-857750. BARGOENS. Bestaat er ook een woor denboekje van het Bargoens? Antwoord: Bargoens, in Nederland ook boeventaal, in het Duits Rotwelsch of Kauderwelsch (koeterwaals) genaamd, is een geheime taal, die voornamelijk door boeven, landlopers en reizende koop lieden wordt gebruikt. Een woorden boekje van het Bargoens vindt men in J. G. M. Moormann's „Bronnenboek voor de geheimtalen", blz. 293-354. TELEVISIE. Moet ik mijn televisietoe stel afzetten als ik op een ander kanaal wil overschakelen? Antwoord: Als u wilt overschakelen op een ander kanaal moogt u uw ontvanger niet uitschakelen. In de eerste plaats al niet, omdat u dan niet kunt zien of u van het andere kanaal een goed signaal ontvangt en hoe de beste afstemming moet zijn, in de tweede plaats niet wegens het tijdverschil en in de derde plaats omdat het niet goed is een tele visie-ontvanger na het uitschakelen - als een gedeelte nog warm en een ander gedeelte afgekoeld is - weer aan te zet ten. Met een grammofoon enz. is het anders. Verscheidene bandopnemers en platenspelers kunt u beter afzetten, voor u overschakelt op een ander toerental, alhoewel het ook niet bij alle merken noodzakelijk is. CHINA. Heeft Nederland China er kend? Wie is er in Peking ambassadeur? Antwoord: Groot-Brittannië en Nederland hebben reeds in 1950 de regering te Peking de facto en de jury erkend, ter wijl andere mogendheden (waaronder de V.S.) dit hebben geweigerd. De Ne derlandse ambassadeur in China is dr. J. H. Zeeman, 24 Legation Street, Peking. Telegramadres: Neerlandia, Peking. In middels hebben 47 landen rood China erkend. verschijnen. Al was het alleen maar om te proberen een prijs te winnen. Prins Leut IV en zijn adjudanten ver schenen na het eerste deel van de bij eenkomst, dat gebruikt werd om de film van het carnaval 1963 te draaien. De prins werd met uitbundig welkomstgezang begroet en de beer Prins, die als Pool reiziger gecostumeerd was, heette hem welkom. Hij vond dat een carnaval zon der prins heel veel op een maaltijd zon der zout leek. De prins was het hiermee eens. Hij toonde zich verheugd over de grote opkomst en stelde de vitaliteit van de bejaarden op de proef met een polo naise van lange duur. Op aanraden van de prins werd getracht al hossend de vloer te slopen, maar dat lukte waar schijnlijk niet omdat de zaal van het St. Josephgebouw pas een nieuwe vloer heeft. De woning van het hoofd van de open bare lagere school aan de Beetzlaan moet geheel verbeterd worden. Door gemeente werken is hiervoor een plan opgemaakt De kosten bedragen 35.000,en het college van B. en W. heeft de raad ver zocht dit bedrag als krediet voor de ver betering van het huis ter beschikking te stellen. singszegelop a.leP^es etijk verrass.n**--^ dex marganne RM-4-238 Dex Hoewel de partijen die daarover in Lon den praten, het nog wel niet eens zijn lijkt het wel zeker dat de oplossing van het probleem Cyprus gezocht zal worden in het stationeren van een troepenmacht op het eiland, hetzij onder auspiciën van de Ver Naties (waar vooral aarts bisschop Makarios. de president voor isi of van de N.A V.O. Het is alleen de vraag of men zoiets 'n oplossing kan noemen het komt er al leen op neer dat men het deksel op de pan verzwaart, zodat de pruttelende mas sa daarin niet zo gauw overkookt. Een echte oplossing zou zijn dat de pan van het vuur werd gehaald, maar hoe dat moet is in Londen zelfs niet bij bena dering vastgesteld. Natuurlijk kan men met troepen voor komen dat het weer tot zo'n bloedig uit barsten komt als eind vorig jaar, maar al zet men een soldaat voor iedere deur, daarbij bereikt men niet dat de Turkse minderheid op het e'land en de Griekse meerderheid in verdraagzaamheid gaan samen leven. Strijd tussen bondgenoten Daarvoor een methode te vinden is in de eerste plaats een kwestie voor de Cyprioten zelf. De onderlinge haat van deze kleine gemeenschap raakt echter zovel anderen, dat hun ruzie buitenspo rige afmetingen aan kan nemen. Het gevaar is niet denkbeeldig dat de stamlanden van de twee bevolkingsgroe pen, Griekenland en Turkije, nota bene partners in de zelfde NAVO, de wa pens opnemen, een ernstige zaak waar voor de aanleiding eigenlijk te gering is En de meningsverschillen onder een be volking - die niet groter is dan die van één flinke Nederlandse stad - krijgen nog grotere proporties als Markarios zijn zin krijgt en de Ver. Naties er in gemengd worden. Pot op lager vuurtje. Dat is het laatste wat de Turken wen sen, omdat ze weten in dat gezelschap aanzienlijk minder populair te zijn dan Makarios, die zijn ambtstermijn ijverig heeft gebruikt om indruk te maken op de neutralistische Afrikaanse en Aziati sche landen en om ook wat te knipogen naar de sowjet-unie. En de overige leden van de N A VO. zijn er ook niet op ge brand de U.S.S R, een kans te geven po litieke munt te slaan uit het conflict over een gebied waarmee twee N.A.V.O.- landen door emotionele, volkenkundige en historische banden zo nauw betrokken zijn. Juist deze tegenzin zal betekenen dat de kwestie niet wordt opgelost, maar alleen wordt bedwongen en geschikt gemaakt voor bewaringen. Waarbij men dan 't ri sico loopt dat - wellicht door moord partijen ondanks een vreemde troepen macht - de pot nog weer eens overkookt en men weer gedwongen wordt toch maar naar een echte oplossing te zoeken

Soester Courant | 1964 | | pagina 6