RA IFF NBANKEN li ÊRIé i k li MEI Dfl Wp® bevrijd I" Emigrantenouders naar Californië VAN BUUREN DERDE BLAD Firma G. van de Pol FRANS BOSMAN M. TUSSEN U BENT ZO VRIJ ALS EEN SPAARVOGELTJE IN DE LUCHT Duitsland vervolgt oorlogsmisdadigers. de was droog met een v centrifuge Auto- en Scooterrijsehool Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Ontslag gevraagd. Voetbalprogramma. „Gerechtigheid heeft tijd nodig/' Loodgieters werkzaamheden. AEG Sd 35 f275.- Rouw- en Trouwkleding Ietwat plechtig haalde huisschilder Jan Willem van Essen uit Amsterdam, twee gloednieuwe paspoorten uit zijn glim mende portefeuille, toen hij met zijn vrouw Cornelia voor de balie van de marechaussee op Schiphol stond- De vriendelijke grensbeambte keek glimlach end naar de bejaarde vliegklanten, bla derde vervolgens de paspoorten door en toen hij had geconstateerd, dat visa en data in orde waren zei hij: „Alstublieft mijnheer en mevrouw, goeie reis. Het is nog een hele ruk". „Hebben we helemaal op gerekend lui tenant" grapte Jan Willem van Es sen. „Mijn Cornelia heeft een zak brood jes meegenomen En als we in Califor nië zijn zorgen de kinderen voor ons." Even later stapte van Essen met Corne lia achter zich aan het niemandsland van Schiphol binnen. Op het platform voor de geweldige ruiten van het res- tuig met de vier kinderen overgevlogen. Toen zij weer vertrokken waren, kregen mijn man en ik zo'n heimwee naar onze lievelingen, dat we besloten alles op alles te zetten om hen daarginds te gaan op zoeken. Jan Willem is ondanks zijn leef tijd weer aan het schilderen gegaan en hij heeft met hard werken de reis bijeen gestreken. Weet u dat we elk slechts twaalfhonderd negen en tachtig gulden hebben moeten neertellen om van Schip hol naar New York en terug te vliegen" De zak met broodjes ging van hand tot hand en ook ik genoot weldra van de goedbelegde broodjes van moeder Cor nelia. „Straks aan boord krijgen we nog een heerlijk diner. Jan, zorg dat je nog een plooitje in je maag overhoudt", glun derde moeder van Essen, die plotseling met een verschrikt gezicht zei: „Heb jij het theelichtje nog uitgedaan"? „Of ik wat"? „Of je het theelichtje nog Tijdens de tussenlanding in IJsland vernamen zij bijzonderheden over de reis naar de Nieuwe Wereld. taurant stond de trotse Douglas DC 6B van de Icelandic Airlines, waarmee de van Essens, ik en nog tal van andere passagiers naar New York zouden vlie gen, al klaar. Omdat ik van plan was tijdens de vlucht vooral aandacht te be steden aan de emigrantenouders, bracht ik hen in de wachtkamer bijeen en met groot genoegen heb ik zitten luisteren naar het levensverhaal van schilder van Essen, die er eerlijk voor uit kwam, dat hij en Cornelia jaren hebben moeten sparen en cijferen om deze reis van hun leven te kunnen gaan maken. Zij waren bij de voorbereiding van hun vlucht niet over één nacht ijs gegaan. Wie zoals Jan Willem en Cornelia van Essen beetje bij beetje, dollaT voor dol lar moet bijeen verdienen en vergaren, gooit zo'n spaarsommetje niet over de balk. Van Essen vertelde in sappig Amster dams: Aan luxe hebben we geen be hoefte. Ook niet aan supersnelle straal- New York op een mistige dag. vliegtuigen. Snelheid moet je nl. dubbel en dwars betalen en al komen wij een uurtje later bij onze kinderen, dat is niet belangrijk. Als we er maar komen en daar ben ik niet bang voor. Zo redeneerde van Essen en achter zijn brilleglazen lachten zijn blauwe ogen. Moeder en ik besloten de luchtsprong te wagen Of ik wel eens gevlogen heb welnee Ik ben achtenzestig en mijn vrouw is een jaartje jonger. Tot nu toe hebben we alleen maar hard moeten werken om onze kinderen groot te brengen en zelf een onbezorgde oude dag te hebben. Terwijl haar man leutig zat te vertellen, toverde moeder Cornelia een zak met broodjes uit haar tas te voorschijn en nauwelijks had Jan Willem van Essen het papier horen ritselen of hij onder brak zichzelf: „Goed idee. geef mij er maar eentje met kaas Neel", Toen nam moeder van Essen het woord over en met gerechtvaardigde trots in haar stem babbelde ze over haar succes volle kinderen in het warme verre Cali fornië. „In nauwelijks vier jaar heeft mijn schoonzoon, die met mijn dochter Johanna is getrouwd, het klaar gespeeld zich een glanzende positie te veroveren als wetenschappelijk mstrumentenma- ker aan het Stanfordziekenhuis in Sun- nyville. Verleden jaar zijn zij per vlieg- uitgedaan hebt"? „Ik geloof het wel", schatert hij, „ik ga toch niet meer kij ken". „Jij lacht er nu wel mee maar je weet het toch wel zeker"? „Maak je geen zorgen meid gas en licht zijn uit en de deur zit op slot. Geef mij nog maar een broodje met worst". Zo zaten de emigrantenouders te peuze len van de meegebrachte broodjes, toen de metalen stem van de omroepster aan kondigde: „Willen de passagiers met be stemmingsplaatsen Glasgow, Reikjavik en New York zich naar de uitgang bege ven Het was klokslag vijf uur in de middag toen de gerieflijke Douglas DC 6B van de Icelandic Airlines een aanloopje over de matglimmende startbaan van Schip hol nam en zich met de vier machtige motoren omhoog worstelde door een laaghangend wolkendek. Mijn Amsterdamse bejaarde vrienden zaten naast elkaar en af en toe keek ik even achterom om te kijken hoe ze het maakten. Hun gezichten alsof vlie gen voor hen dagelijks werk was, wuif den zij mij toe. „Het lijkt wel een Die sel riep pa van Essen. „Hij ligt zo vast als een lokomotief op de rails". Op dat moment raasden wij boven de pin- kellichtjes van de stad, die spoedig door een geweldige wolk aan het gezicht wer den onttrokken. De reis hun reis van hun leven was begonnen. Aan bak boord fonkelt het sterrenbeeld Grote Beer vertrouwenwekkend aan het fir mament. Vader en moeder van Essen hebben de neuzen tegen het vierkante raampje gedrukt als wilden zij niets missen van de aanblik der nachtelijke hemel. Het kokette helblonde meisje dat als stewardess dienst doet heeft plezier in het enthousiasme van de twee Am sterdammers en zij probeert hun iets te vertellen in het Engels, een beetje Duits en een handje vol Nederlands „Ik wou dat ik dat schatje beter kon verstaan", lacht van Essen. „Zij vraagt of u trek hebt in een frisse dronk". „Een frisse dronk jij misschien Cornelia? Ik hou het meer op een slaap mutsje. Schenken ze hier ook borreltjes?" informeert hij. De stewardess begrijpt zonder veel woor den wat de wensen zijn van haar vlieg klanten en met een triomfantelijk ge zicht komt zij even later uit haar keu kentje met in de ene hand een glas vruchtenlimonade en in de andere een klein glaasje met goudgele cognac. De twee proosten elkaar toe en het duurt niet lang of Jan Willem van Essen en zijn echtgenote Cornelia liggen met vol dane en volkomen ontspannen gezichten achteroverleunend in hun zetels. We heb ben tegenwind en de Douglas DC 6B moet er een extra schepje „power" te gen aan gooien. Over precies twee uur zal hij de wielen uitgooien op de lan dingsbaan van Glasgow in Schotland. In het restaurant van de vlieghaven wor den we onthaald op een lekker visge recht Ook de Douglas krijgt zijn portie: zijn vleugels worden volgestouwd met nieuwe brandstof voor de laatste ruk. Vader en moeder van Essen schrijven vlug een kaartje naar de achterblijvende familieleden in Amsterdam en dan is het weer tijd om op te stappen. Het zal elf uur duren vooidat we de overkant hebben bereikt. Maar geen tegenwind VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964. neus, keel en borst van vastzittend sl(jm kan ons weerhouden op te stijgen en als we even later langs de door de maan ver lichte grillige, kustlijn van IJsland naar open water vliegen, heeft het echtpaar Van Essen de knellende schoenen reeds uitgetrokken en net als ik een paar lichte gemakkelijke kousenslofjes aangetrokken. Knipogend geniet mijn huisschilder- vriend van het laatste goudgele cognacje en dan trekt hij de blauwe deken, die de stewardess ieder van ons heeft gege ven, over zich heen. Nog een keer knik ken wij elkaar toe. „Moe slaapt al. ik hoop niet dat ik snurk. Welterusten". De Douglas wiegde hen naar het land der dromen, waaruit zij pas ontwaakten toen de onvermoeibare machine reeds boven het vasteland van Amerika vloog. „Jammer", zei moeder van Essen. „Ik had graag nog iets van Canada gezien. Waar om heb je me niet gewekt man"? „Ik sliep als een os", verontschuldigde Jan Willem van Essen zich. Het land van Uncle Sam is enorm uitge strekt. We vliegen over bijna onbewoonde langgerekte kreken en landtongen tot aan New York. Het is tegen het krieken van de ochtend (het tijdsverschil be draagt vijf uur) als de viermotorige reus uitrolt over de landingsbaan van het grootste vliegveld ter wereld, Idlewild. De emigranten-ouders klimmen zo fris als een hoentje langs de trap omlaag en als zij op het platform staan zeggen ze bijna tegelijk: „Zo, nu staan we in Ame rika dat gaat vlug en veilig"! In New York scheiden onze wegen. De van Essens vliegen straks nog wat ver derop in de richting van Californië en ik ga het Caraïbische gebied verkennen. We besloten elkaar iets van onze indruk ken te schrijven als we op de plaats van bestemming waren aangekomen De emigrantenouders hielden woord. Toen ik na vier weken weer in ons goede land was neergestreken, vond ik een zonnige briefkaart in de bus waarop geschreven stond: .Californië is met tegengevallen. We profiteren van de zon en het heer lijke klimaat. De kinderen zijn gezond en wij zijn gelukkig met elkaar" De heer T Krips heeft het gemeentebe stuur verzocht hem ontslag te verlenen als onderwijzer aan de openbare ulo school omdat hij tot onderwijzer aan de IVO-afdeling van de Van der Hucht- school benoemd is. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld dit ontslag eervol te verlenen. Zondag K D S 1-BD.C 1, 2.30 uur. Amsvorde 2-B D.C 12 uur. S E C. 3-A.P.W.C. 2, 12 uur. B.V.C. 3-F.A.K 2, 12 uur. Soesterberg 2-S E.C. 4, 12 uur B.D.C 4-Quick 4, 2.30 uur. B D C 7H.V.C. 5, 12 uur. B.D.C. 6-Amsvorde 5. 12 uur. Zaterdag Hees-Karboys, 3.30 uur. V.V.Z.-Radiostad, 3.30 uur Cobu Boys 2-W Z. 2, 3.30 uur Terschuurse Boys 3-Hees 3. 3.30 uur S.E.C A-Patria A, 3 uur AP.WC. A-B.DC. A, 3.15 uur S.E.C. C-H.V.C. E. 3.15 uur. K W A. B-B D C C. 315 uur Hamersveld A-B D.C D, 3.15 uur H VC. H-S.E.C D, 145 uur Voel u vrij: spaar! Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening- courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypo theken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. II 1$ U 1 AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT S.E.C. a-Cobu Boys a, 3 15 uur Spakenburg a-S C b, 2.15 uur (terrein van S.E.C B D C. b-Hoevelaken a, 3.15 uur Hamersveld a-B D C. c, 2.15 uur. Amsvorde c-B.D.C. d, 2.15 uur. B D C. ee-Achterveld a, 3.15 uur. B.D.C. f-H V.C. g, 2.15 uur. S.E.C d-H V.C. h, 2.15 uur. BDC. 9-KVVA. ee, 2.15 uur O De Duitse justitie heeft - vooral uit ei gen land - nogal wat kritiek te verdu ren gekregen over de manier, waarop zij de oorlogsmisdadigers uit het Derde Rijk aanpakt De protesten zijn er voor al op gericht, dat de Westduitse justitie zo laat is begonnen met processen tegen aangehouden oorlogsmisdadigers. Pas eind vorig jaar bijvoorbeeld begon het zogenaamde „Auschwitz-proces" in Frankfurt. De regering van de Bonds republiek heeft zich nu verdedigd in het officiële ..Bulletin" van het „Presse- und Informationsamt der Bundesregierung" Volgens het bulletin is het bepaald niet waar. dat West-Duitsland nu pas begint op grote schaal de misdaden van de tweede wereldoorlog uit te zoeken en te berechten. Tussen 8 mei 1945, het einde van de oor log, en 31 december 1961 zijn in West- Duitsland meer dan dertigduizend men sen vervolgd wegens oorlogsmisdaden. In bijna dertienduizend gevallen volgde een aanklacht, ruim vierduizend aange klaagden werden vrijgesproken. Bij 155 7an Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Handige, sierlijke sneldroger voor 3'/a kg wasgoed. Permanent roestvrij en met automatische rem. Vraag het gratis Droog-draaiboeh, met bij zonderheden van de moderne centrifuges van AEG, Edy en Siemens, vanaf f 144.50 P.U.E.M. ERKEND ELECTROTECHNISCH BUREAU Soesterbergsestraat 20A - Soest - Tel. 02955-3367 beklaagden werd moord, bij 248 doodslag als bewezen geacht. Tegenover deze cij fers staan „slechts" honderd veroorde lingen in 1961 en 1962 Strafvervolging in verband met oorlogmisdaden was en is volgens de bondsregering een zeer moeilijke taak. Zeker vóór 1954. De mees te papieren en oorkonden, welke voor de vervolging van een verdachte nodig zijn waren in het bezit van andere landen en konden door de Duitsers niet worden geraadpleegd. Talrijke getuigen en be schuldigden bevonden zich destijds nog in krijgsgevangenschap, vooral in Rus land. Anderen leefden verspreid over de gehele wereld en waren vooralsnog niet te achterhalen. Sommige verdachten leef den onder valse naam. Richard Baer bij voorbeeld, de laatste commandant van het concentratiekamp Auschwitz, leefde onder de naam Neumann De voor eutha- v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 278J nasiemisdaden verantwoordelijke SA-ftih- rer Blankenburg dook onder met de naam Bielecke De voormalige SS-Ober- gruppenführer Koppe verdween onder de naam Lohmann. Hij wordt vervolgd we gens het neerschieten van Joden. Vele oorlogsmisdadigers zijn naar het buitenland gevlucht, waar zij door de Duitse autoriteiten niet kunnen worden bereikt. Voorbeelden zijn de Eichmann- medewerker Alois Brunner. de artsen Mengels en Schumann, die in concen tratiekampen proeven op levende mensen namen, en de voormalige „SS-Standarten- führer" Rauf, die verantwoordelijk is voor het gebruik van de gaswagens, waar in talrijke Joden om het leven kwamen De Duitse justitie kan sinds 1958 ge bruik maken van de Centrale voor het oplossen van nationaal-socialistische mis daden, die een hoofdbureau heeft in Ludwigsburg. Deze Centrale - een over heidsinstelling - heeft sinds de oprich ting heel wat bewijzen verzameld tegen Duitse oorlogsmisdadigers. Het Auschwitz- proces, dat op het ogenblik nog steeds in Frankfurt wordt gevoerd, is gebaseerd op feiten, welke door deze Centrale zijn verzameld. Hierbij tekent de Duitse re gering aan, dat „gerechtigheid tijd no dig heeft". Voor dit proces moesten alleen al 250 getuigen worden verzameld. De verzamelde acten tellen gezamenlijk 16.000 bladzijden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9