Prinses Irene en prins Hugo stormachtig ontvangen op hun verlovingsfeest te Soestdijk. HET OOG GERICHT OP WERKEN. Flitsen uit het leven van Irene. De verloofde van prinses Irene. DINSDAG 11 FEBRUARI 19G4. 43ste JAARGANG No. 12. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Terwijl heel veel feestende mensen het de laatste dagen met een carnavalsprins moesten doen kwam een echte prins van Spanje naar Nederland en in de nacht van zaterdag op zondag vertelde een dolgelukkige prinses dat hij haar eigen prins is omdat zij binnenkort een paar zullen vormen. Terwijl in het gehele land de carnavals- pret naar een hoogtepunt groeide was er in het holst van de nacht grote vreugde rond en in het paleis omdat alle moei lijkheden overwonnen waren en de prin ses en de prins er nu openlijk voor kon den uitkomen dat ze voor elkaar bestemd zijn. Over enige maanden zal onze prin ses Irene de vrouw zijn van de Spaanse prins Carlos Hugo van Bourbon Parma. Weken van spanning zijn hieraan vooraf gegaan. Weken waarin fouten gemaakt zijn, waarin heel veel onvriendelijke woorden gezegd zijn en waarin veel ge mopperd is. Zelden is echter de mopperstemming van nagenoeg een geheel volk zo snel om geslagen in een juichstemming en wie in de nacht van zaterdag op zondag niet bij het paleis was en het jonge paar gezien heeft, die heeft dat ongetwijfeld zondagmiddag gedaan, want het leek erop alsof heel Nederland op weg was naar het paleis, zich daar bevond of op de terugweg was. Duidelijker kon beslist niet aangetoond worden dat het hele Nederlandse volk blij is met de gelukkige wending die de zaak genomen heeft. Van een prinses in mineurstemming, die de indruk wekte dat ze de sympathie van het volk aan het verspelen was, werd Irene een sprookjes prinses, die op de vraag of ze gelukkig is met een stralend gezicht „Volkomen!" zei. Tot zaterdagavond was het allemaal nog zo vreemd en verward, maar dat werd allemaal anders toen prins Bernhard met zijn dochter en aanstaande schoonzoon bij het paleis arriveerde, nadat hij het jonge paar uit Spanje gehaald had Gerard van de Berg, T.V.-reporter, die vooral zaterdagavond op originele wijze verslag uitbracht aan de kijkers, van de stormachtige ontvangst van prinses Irene op paleis Soestdijk. (Foto Drukkerij Smit.) Koos Postema de T.V.-reporter, die za terdagavond bij de aankomst van prin ses Irene op het paleis door de opdrin gende menigte onder de voet gelopen werd. (Foto Drukkerij Smit.) De auto werd bestormd en liep vele krassen en deuken op. Fotograven en ver slaggevers waren enthousiast uit beroeps ijver, anderen omdat ze 't jonge paar za gen en uiting wilde geven aan hun vreug de over 't feit dat nu aan alle onzeker heid een eind zou komen. Spontaan werd het Wilhelmus gezongen en daarna gingen de mensen rustig terug achter de hekken van het paleis, die ze kort tevoren stormenderhand binnen gedrongen waren, zonder dat welke poli tiemacht dan ook ze kon tegenhouden. Dat heeft echter helemaal geen moeilijk heden gegeven, want de politie trad zeer tactisch op. Door radio en televisie kreeg men in het land te horen wat zich afspeelde rond het paleis en velen verlieten hun woning om ook deel te hebben aan deze vreugde om de terug komst van Irene, de komst van haar sprookjesprins en het bekend maken van de verloving, die tegen drie uur plaats vond. Het was eigenlijk allemaal even raar gegaan en het ging tot het einde raar, want drie uur in de nacht is een vreemde tijd om een verloving bekend te maken, maar juist deze vreemde gang van zaken moet het voor velen nog aantrekkelijker gemaakt hebben getuige te zijn van het bekend maken van de verloving. Een uur na dit gebeuren hield de minis ter-president een persconferentie in Den Haag. Eveneens een vreemd uur, maar iedereen verlangde haarfijn te weten hoe alles nu eigenlijk in zijn werk gegaan is. Veel bleef nog raadselachtig. Dat is mis schien heel naar voor hen die altijd het naadje van de kous willen weten, maar het is maar beter de vreemde voorge schiedenis van de verloving heel gauw te vergeten en blij te zijn over de goede af loop. Deze blijdschap toonden duizenden zon dagmiddag bij het paleis. Prins Hugo Carlos en prinses Irene vol stonden niet met wuiven naar de jui chende mensen, maar zij begaven zich naar de hekken van het paleis en wan delden er langs. Dat was wat de mensen graag wilden zien n ze juichten het gelukkige paar hartebjk toe. Deze wande ling werd een triomf ocht en tevens was het een bewijs dat sombere lieden, die over het verspelen vi n sympathie pieke ren, het beslist niet bij het rechte eind hadden. Het werd een feestdag na een wat som bere periode en daarom juist een hele mooie feestdag. Tienduizenden hebben het jeugdige paar gezien en tienduizenden hebben duidelijk getoond dat ze er blij mee zijn dat onze prinses de prins van haar dromen heeft gevonden Terwijl het er zo kort geleden nog naar uitzag alsof ze een hele moeilijke periode tegemoet zou gaan hebben duizenden bij het paleis en miljoenen in het hele land gezien dat prinses Irene een geluk kige jonge vrouw is, die dit geluk graag toonde door met haar uitverkorene naar het hek te komen. Daar toonde ze zich met de man van haar keuze niet alleen aan hen die voor de hekken stonden, maar aan het gehele Nederlandse volk. Het volk dat blij is, omdat alles met prinses Irene in orde is. En dank zij prins Carlos Hugo nog beter dan te voren. Haar volle, officiële naam is Hare Ko ninklijke Hoogheid Irene Emma Elisa- beth, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Prinses van Lippe Biesterfeld. Zij is 24 jaar. De laatste weken is haar naam over alle telexnetten van de grote, interna tionale persbureaus gegaan. Haar eerste officiële daad verrichtte prin ses Irene in Londen, op 23 juli 1950. Zij was toen bijna 11 jaar. Zij legde toen de eerste steen voor de wederopbouw van de in de oorlog verwoeste Nederlands Hervormde Kerk in Londen. Op een van de gebrandschilderde ramen is haar beel tenis vastgelegd. Prinses Irene werd geboren op 5 augus tus 1939. De voortekenen van de tweede wereldoorlog waren toen al duidelijk. Irene werd in Londen gedoopt, in de par ticuliere kapel van Buckingham Palace, op 31 mei 1940. Koningin en Prins wa ren destijds met hun beide kinderen. Beatrix en Irene, gevlucht voor de Duit- sa-Jiezetter. Al vroeg bleek, dat de Prinses een grote belangstelling had voor vreemde talen. In 1957 volgde zij in Lausanne een cur sus Frans. Zij deed eindexamen aan het Baarns Lyceum, met goede tot zeer goe de cijfers. In november van het vorig jaar is zij voor de Utrechtse rechtbank beëdigd als tolk in 't Spaans. Het Spaans heeft zij geleerd van prof. C. van Dam van de Utrechtse Universiteit. De Prin ses studeerde in Utrecht ook kunstge schiedenis en rechten. Haar studies in Utrecht begonnen in 1958 In datzelfde jaar werd zij aangenomen als lidmaat van de Hervormde Kerk. De plechtigheid vond plaats in de „Cha- pelle des Mounquines" in het Zwitserse Lausanne. Koningin Juliana, prins Bern hard en prinses Beatrix vlogen over uit Nederland. Op het bordes van de kapel omhelsde de Koningin na afloop haar dochter. Prinses Irene is bijzonder intelligent. Dat bewijzen niet alleen haar studies. Haar kennissen uit haar vroegere studenten wereld waren steeds vol over haar con versatie en de zorgvuldige formulering van haar gedachten. Haar karakter heeft de trekken van dat van alle jongeren. Soms is zij omstuimig, maar vooral heeft zij een duidelijk beeld van haar plaats in de wereld. In een interview met een Engelse jour nalist zei zij vorig jaar ,,Ik reageer zo als de meesten van mijn generatie. Wij zijn bang voor hetgeen deze wereld ver deeld houdt en vijandschap wekt. Ten slotte wordt zij onze wereld en wij willen er een. die waard is om in te leven Het ophelderen van verschillen, langs de pa den, welke de oecumenische beweging volgt, wekt hoop voor de toekomst. Zo gevoelen de meeste jonge mensen het zelfs wanneer zij dikwijls niet helder voor de geest hebben wat er precies moet worden gedaan. Goede mensenlijke ver houdingen zijn voor mij het belangrijkst Ik houd van mensen. En daarom wil ik mijn beste krachten geven om verdeeld heid uit de wereld te helpen en er ver draagzaamheid voor in de plaats te bren gen. Ik voel, dat ik dat werk moet doen", aldus prinses Irene De Prinses heeft veel gereisd Door Eu ropa, door andere werelddelen. Zo was zij in Mexico en Canada, het land, waar zij ook in haar eerste levensjaren was geweest. Over haar kennismaking met de Prins, met wie zij zich nu heeft verloofd, is weinig bekend. Wel heeft prins Carlos dikwijls bezoek engebracht aan Kasteel Drakesteyn. het paleisje, waarin nu prin ses Beatrix woont. Zeker is, dat Irene de Prins in Nederland heeft leren kennen. Prinses Irene heeft de volgende onder scheidingen Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw, Grootkruis der Het lijkt me heerlijk bij de rijksvoor lichtingsdienst te werken, want je hoeft desnoods helemaal niets te weten als er iets heel belangrijks voor te lichten is. Zelfs kun je een heel belangrijke vraag beantwoorden met „Dat is de grootste onzin die ik ooit gehoord heb". De volgende dag blijkt dan dat op die vraag alleen maar „Ja" gezegd had moe ten worden, maar dat geeft helemaal niet. Een paar dagen later doe je pre cies 't zelfde, want de R.V.D. hoeft blijk baar alleen maar voor te lichten als het om futiliteiten gaat. Het lijkt me ook heerlijk bij de televisie te werken. Je rommelt maar wat aan en maakt je heel ontzettend druk met een badmintontournooi, waarvoor niemand zich interesseert. Daar bouw je dan enorme bouwsels, ter wijl je vergeet dat het Nederlandse volk helemaal niet verlegen is om badminton, maar wel verlangt iets te zien van de aankomst van het jonge prinselijke paar. Het lijkt me echt niet zo prettig in een mijn te werken, maar de verloofde van prinses Irene heeft dit vrijwillig gedaan. Hij is ook parachutist geweest en dat is evenmin een baantje om jaloers op te zijn. Er blijkt echter uit dat de prinses een man trouwt die niet opziet tegen werken en niet bang is. Zij trouwt met een flinke vent en niet met een play-boy en dat is een extra felicitatie waard. KANTMAN De verloving van H.K.H. Prinses Irene. Na de aankomst van de a.s. schoon familie van prinses Irene op de luchthaven Schiphol reed het verloofde paar met de prins aan het stuur in de sportwagen van de prinses naar de hoofdstad. De manschappen van de Koninklijke Ma rechaussee tijdens hun rondgang door de tuin van paleis Soestdijk. Voor de tuinbewaking was het gehele corps in gezet. (Foto Drukkerij Smit.) Orde van Leopold van België. Grootkruis der Orde van Pleiade van Iran. Groot Gouden Ereteken aan lint voor verdienste jegens de republiek Oostenrijk, Groot kruis der Orde van de Zon van Peru, Grootkruis der Orde van Chula Chom Klao van Thailand Veel onzekerheid heeft geheerst over de man met wie prinses Irene zich heeft verloofd. Bij de eerste toespraak van Koningin Juliana, via de radio, waarin zij mededeelde, dat een verioving niet zou doorgaan, was de naam nog steeds niet bekend. Officieel kwam in Neder land de naam pas vrij toen prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma reeds lang op Soestdijk was. In Nederland ontstond aanvankelijk ver warring over de juiste naam van prins Carlos. In de officiële communiqué's, wel ke werden verspreid, was sprake van een prins „De Bourbon-Parma". Later bleek echter, dat de juiste naam prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma was. Prins Carlos is op 8 april 1930 in Parijs geboren. Hij is de oudste zoon van prins Xaxier en prinses Madeleine van Bour bon-Parma. Voor haar huwelijk heette zij prinses Madeleine van Bourbon-Busset. Prins Carlos heeft een jongere broer, prins Sixtus Henrl, en vier zusters. Hij diende als luitenant in het Franse leger. Hij studeerde ook in Parijs. Vol gens Franse zegslieden heeft de prins, die aanspraken maakt op de Franse troon, de Franse nationaliteit. Volgens Nederlandse zegslieden ls dit echter een louter juridische kwestie. De Prins heeft de laatste tijd gewoond bij zijn vader op het familielandgoed Lignieres in het departement Cher in Midden Frankrijk. Zijn vader, prins Xa xier, zou volgens sommige Spaanse car- listen de enige zijn, die rechten op de Spaanse troon heeft. Gezien zijn leef tijd zou prins Carlos dan de belangrijkste candidaat zijn.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1