V*1FS Kamperen in de sneeuw. TWEEDE BLAD GARAGE STAM Krabbels van Knelis. VOOR STOERE JONGENS. - Imperial 59 cm Compleet met 2e kanaal Onttrekking openbaar verkeer. S PRACHTIGE «175 V "azsnvoor,,,, I. De Soester Vogelvrienden. Renault dealer Mididenwijk krijgt nieuwe predikant. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Hoe koud het was en hoe lang Dat zal later het motto zijn, als we onze kleinkinderen vertellen van die lange winter van 1063. Toen we maandenlang met een dik pak sneeuw zaten, toen de verzekeringen klaagden omdat er zoveel auto-ongelukken gebeurden, toen ledereen vrijwel een koudetoeslag op z'n loon kreeg omdat er zo hard gestookt moest worden, toen het aantal branden een recordhoogte bereikten en de ijsbanen verlaten lagen omdat nie mand na al die maanden nog zin had in een baantje. Toen de voetbal liefhebbers week in week uit verstoken bleven van hun sport, omdat de velden te hard waren Toen was het, dat twee padvindersleiders uit Kinderdijk en twaalf stoere Amersfoortse jongens erop uit trokken om hun tenten op te slaan op de besneeuwde Veluwe. Het was een idee van de vormingslelder van het Amersfoortse Centrum voor Wer kende Jongens. Hij is een man, die altijd op zoek is naar nieuwe avonturen voor de aan zijn zorg toevertrouwde jongelui. Jongens, die nog niet zo lang in het be drijfsleven zijn ingeschakeld en die eigen lijk daarnaast nog best wat algemene vorming kunnen gebruiken. Ze krijgen in de werkuren cursussen, maar nemen daarnaast deel aan allerlei vormen van ontspanning en clubwerk. In de zomermaanden gaan ze altijd een week of wat kamperen. Ergens in Neder land en - dat is dan het hoogtepunt van roosterd aan het spit, bleken de fijnste versnapering, die men zich maar denken kan. Het duurde niet lang, of de lucht trilde van de geuren. Geuren van schroei end vlees. Inmiddels was de tent opgeslagen. Een grote dubbeldaks twaalfpersoons Walker- luxury. De kampeerder-van-de-zomerva- kantie heeft het heel wat gemakkelijker dan deze knapen. Je kunt namelijk in de sneeuw niet zomaar een tent neer zetten. Eerst moest met schoppen een stuk grond sneeuwvrij gemaakt worden. Daarover leggen de namaak eskimo's 'n dikke laag kranten. Op het grondzeil van In normale omstandigheden is het goed opzetten van de tent een eerste vereiste, doch in de sneeuw en koude komt dit er nog meer opaan. het jaar - één keer in de Ardennen. Vormingsleider Gerrit Terschegget dacht daaraan, toen hij in een geïllustreerd weekblad iets las over een kampeerreis naar Zwitserland. „Waarom naar Zwit serland als er hier zoveel sneeuw ligt", vroeg hij zijn jongens en toen hij daar aan het voorstel vastkoppelde om er dan maar zo gauw mogelijk een weekend op uit te trekken, vond hij, de best op een avontuurtje beluste knapen een gul ont haal. Zo kon het gebeuren, dat op een koude zaterdagmorgen een volkswagenbusje uit Amersfoort vertrok. Twee leiders, tien jongens en een tent. Jongens, uitgerust met warme kleren, stevige schoenen, met dekens en een muts, die ze over de oren zouden kunnen trekken. De bestemming was 't kampeerterrein op de (besneeuw de) Goudsberg bij Lunteren. In de buurt van het Planken Wambuis gooide de chauffeur zijn mannen de deur uit, zoals een officier van de paratroepen zijn knapen uit een bommenwerper com mandeert. Met kompas en benewagen moesten ze dan maar proberen het kam de tent kwamen opnieuw kranten, toen dekens, vervolgens matrassen, weer de kens en toen de slaapzakken. Op die manier bleek de temperatuur van ruim dertien graden onder nul aardig goed buiten de deur te kunnen worden gehou den. Het opzetten van de Walker was overi gens ook nog zo gemakkelijk niet, want met haringen en afwateringsgootjes viel niets te beginnen In plaats van haringen dreven de jongelui vijfduimers de grond in en er kwam heel wat kracht aan te pas, voordat de lijnen bevestigd waren. Een sneeuwmuurtje om de tent zorgde voor een goede afscheiding Toen het huis er eenmaal stond en de geroosterde stukken vlees op waren, be gonnen de magen van al dat harde zwoegen te knorren. Twee propaangas- branders snorden spoedig en in de groot ste van alle meegenomen pannen sud derde de snert met meer worst en vlees dan enige Nederlandse huisvrouw ooit heeft durven gebruiken Bij stoer werk hoort immers stoer eten. Wie mocht denken, dat de kampeerders Kleine stukjes vlees worden aan een ijzerdraad geregen om daarna te roosteren boven het houtvuurtje. Een lek kerder maal is niet denkbaar. peerterrein te vinden Het werd een fikse wandeling van rond twintig kilometer. Een wandeling vol avontuur, omdat het zoeken van de weg door de besneeuwde bossen een opwindende zaak is, omdat de natuur rijk bleek aan verrassingen - de dieren die je anders niet ziet tonen zich een schoothondje - en omdat je als in die tijd van het jaar bijna mak als stadsmens alleen al van de aanblik van zo'n witberijpte boom geniet. De wandeling was overigens nog maar 'n inleiding. Het eigenlijke feest begon pas, toen de Goudsberg was bereikt en in de meest letterlijke zin van het woord het bivak moest worden opgeslagen. De eerste bezigheid was het kappen van takken. Twee mannen hielden zich bezig met het aanleggen van een lekker knappend houtvuur. Niet alleen om de benen te strekken, maar meer nog om voor de ra vitaillering te zorgen. Een paar dikke stukken vlees kregen een plaatsje in 'n boom, omdat het aan zo'n tak kouder was dan in welke koelcel ook. Kleine stukjes ervan aan stokken geprikt en ge- na het opzetten van de tent en het op eten van de snert zo spoedig mogelijk de warmte van de kantine van De Goudsberg zouden opzoeken, heeft het mis. Een stevige avondwandeling met 'n dronk in een plaatselijk cafeetje was 't slot van de dag. Toen sloeg het klokje van gehoorzaamheid. De maan wierp een zilveren glans over de besneeuwde bossen. Het was een prachtige heldere avond. Helder en koud. Daarom gaven de beide bazen opdracht warme onderbroeken aan te trekken en de warme mutsen op te zetten. De on danks dat nog bloot blijvende stukken mens dienden te worden ingesmeerd met creme. Je kunt immers niet weten en bevroren neuzen zijn heel vervelende dingen. Het werd een knusse nacht. Twaalf man In de tent, vuurtje uit, snert koud. Het muurtje sneeuw bleek afdoende om de felste kou te weren. Het vroor maar 'n graad of wat binnen, zo constateerde vormingsleider Terschegget. Op de Goudsberg mocht dan al geen wek- i r Ondanks prijsverhogingen kunnen wij deze aanbie ding dank zij het enorme succes prolongeren. CHSSi SOEST - VAN YVEEDESTRAAT 18 TELEFOON 02955-2786 FILIALEN DOOR HET GEHELE LAND ker staan, de rammelende magen van dit stel gezonde knapen namen die func tie wel over. 't Viel niks mee, zomaar de kou in, de zondag-ochtend, bekenden ze. Zelfs de dappersten onder de twaalf, die een duik namen in de sneeuw om zich de slaap uit de ogen te wassen. Vlees roosteren, aardappelen poffen, weer snert koken. Wat is eten toch belang rijk op zo'n dag De zondag bracht opnieuw een prachtige wandeling door de onafzienbare bossen, waar het mooier was dan in de zomer, waar het rustiger was dan ooit. Ze voel den zich als pioniers, als bedwingers van de natuur, „Heerlijk, zo'n winter kamp", luidde het commentaar van de baas van De Goudsberg, de heer Ger- rits, die vindt dat veel meer mensen er zo eens op uit moeten trekken. Zoals ook de twee padvindersleiders uit Kin derdijk, die een paar dagen bleven in hun sheltertje, dat ze met een zware sneeuw- muur versterkten, zodat hun tent bijna een eskimo iglo was. Zoals ook de vader met z'n zoontje, die een weekend kwam. Zulk weer, mooie sneeuw, helder, lekker vriezend opent ongekende perspec tieven voor de kampeerders, die voorheen dachten dat ze alleen maar in de drukke, maanden van hun tent plezier konden beleven. Echt ze hebben ongelijk. Vraag het maar eens aan die Amersfoortse knapen. Of aan die padvinders uit Kin derdijk. Door de gemeenteraad is aan het tweede Weteringpad met de daarom liggende gronden de bestemming voor industriële doeleinden gegeven. Ter realisering van dit uitbreidingsplan is het thans gewenst dat besloten wordt tot onttrekking aan het openbaar verkeer van deze weg. De woningen 2 en 4 zijn door de gemeente gekocht. Zij zullen worden gesloopt. Voor de andere woningen zal een uitweg ge vonden moeten worden. Tegen de voorgenomen onttrekking is een bezwaarschrift ingediend, dat is on dertekend door de bewoners van het tweede Weteringpad J. Zeggelaar, J. van Strikt persoonlijk... dat [s Uw kleding. .- Het is niet 'n jas. f\ maar UW jas, die U zo goed staat, zo i prettig zit. U verwacht - terecht dat wij 20 Uw -f'' kleding bezien, per- .- soonlijk en met alle zorg, die U er zelf aan I, zou besteden. En daar-,/(# voor staan wij U borg i - met de oude, ver-*^ trouwde naam voor veilig chemisch reini gen tip topl... en töch voordelig! Tevens reinigen van overhemden en suéde kleding. Ook schoenreparatie HilversumLangestraat 99 - tel. (02950) 48889. Filialen in: Amers foort, Baarn, Blaricum, Bussum (2x), Hilversum (2x), Huizen, Laren. Ned. den Berg/Ankeveen Soest. Wassalons in: Amersfoort, Bussum, Hilversum. Dijk, A van Rouwendaal, H J. v. d. Heuvel en J. v. d. Berg. In dit bezwaarschrift merken zij op dat hun eigendommen sterk in waarde zul len dalen als tot onttrekking aan het openbaar verkeer overgegaan wordt. Zij menen dat hun eigendommen onbelem merd bereikbaar moeten blijven, omdat ze destijds hun woningen hebben ge- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1904. ~1 on RM-4-238 Dex As je 't ming vraogt dan mok zeige dak gistere bar veul schik had veur de tillevisie mit voeballe. Ik zee teuge Kneliao, gao jie maor op stap, dan ken ikke op ming gemak kieke, maor dat dee ze nie. Jonges zuk voeballe. Daor ist voeballe bie o.ngs niks bie al kenne die manne van „gin woorde maor daode" der zo af en toe ok heul wat van. Maor nie astie mit mekaor ongs Nederlands elftal vorreme, waant dan verlieze zullie nog van Eemnes of Ach terveld. Wij Je geleuve dak maor nie ken snappe dat onze manne dartug jaor eleeje zo'n bietje van de heule wereld konde winne en datter noeng alsmaor gin spaon van terecht komp. Dartug jaor eleeje hadde die manne gin sent verdiend as zullie 'n wedstried gespeuld hadde, hoogstes 'n segaorezaok of 'n kefee as zullie bar veul en bar goed gespeuld hadde en noeng kriege de speul- ders van 't Nederlaands elftal wel sente en noeng bringe zullie d'r gin spaon van terech. Dan maor gin sente geeve kejje ne- tuurlek zeige, dan speule die manne van ongs messchien noeng net zo best as veur dartug jaor, maor das ok 'n bietje gezeever, waant van die manne die wullie gistere hebbe zien speule binne d'rhie die steenriek eworre binne van dat schuppe teuge die bal. Ikke geleuf al zien leeve nog dat de manne die bie ongs goed voetballe kenne al daoluk denke da zullie d'r binne. Dat hebbe wullie bie ongse klups ok. Gin naome, heul gin naome, net as Wim Kan, maor ik ken Soesder speulders, die begonne jaore eleeje as broekies te speule mit 'n gezich van „daor hejje ming". D'r kwam heul niks van terecht en die manne hebben net zoveul kisten mit knoake bie mekaor etrap as ikke, ok niks, maor ikke ken heul nie voeballe, dus da mojje ming noeng nie kwaoluk neeme. Maor kieke naar voeballe ken ikke as de beste en zeige hoe 't mot netuurlek ok. bouwd of gekocht terwijl het pad een openbare weg was. Het college van B. en W. merkte op dat destijds tegen de vaststelling van het uit breidingsplan geen bezwaren zijn inge diend. De waarde van de eigendommen zal naar de mening van het college van B. en W. niet dalen daar het tweede We teringpad een zandpad is en sedert vele jaren het bouwen langs dit pad niet is toegestaan. Als de bewoners een andere uitweg krijgen dan zullen ze niet ge schaad worden. Het ligt in de bedoeling dat het tweede Weteringpad geheel zal verdwijnen omdat eerst dan een goede verkaveling van het industrieterrein mo gelijk zal zijn. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht tot onttrekking aan het open baar verkeer van het tweede Wetering pad over te gaan en het ingediende be zwaarschrift ongegrond te verklaren, daar de bewoners van het pad een nieuwe uitweg zullen krijgen. Het gerucht ging dat er moeilijkheden waren bij de vereniging De Soester Vogelvrienden. Die waren er eigenlijk ook, maar niet in de zin van onenigheid. Het bestuur dreigde echter ernstig ver zwakt te worden omdat voorzitter D. J. Kuyper wegens drukke werkzaamheden bedankte en penningmeesteresse mevr. v. d. Broek zich om gezondheidsredenen niet meer beschikbaar stelde, terwijl de tweede secretaris, de heer H. Bosman zich evenmin herkiesbaar stelde. Het gerucht van moeilijkheden bij de vereniging is eigenlijk een goed gerucht geweest, want nadat tijdens de jaarver gadering in restaurant Zonneheuvel dui delijk gebleken was dat er helemaal geen sprake van onenigheid was, stelden zij die wilden aftreden zich herkiesbaar om de eenheid in de vereniging en het bestuur duidelijk te tonen. Voorzitter D. J. Kuyper behoudt zijn functie, evenals mevr. v. d. Broek en de heer H. Bosman. De heer S. Simonz werd herkozen en hij blijft tweede penningmeester, terwijl in de plaats van commissaris J. Bantjes mevr. S. Simonz gekozen werd. Secretaris P. J. Ch. Dijkman bracht ver slag uit over het afgelopen jaar. Het ledental liep terug van 111 tot 105. Er zijn 5 jeugdleden. Er werden 8 vergaderingen gehouden, die door 170 leden bezocht werden. Het gemiddelde van 21 leden per vergadering is laag. De heer Dijkman vroeg zich af of dit kwam door het af nemen van de belangstelling voor de vogelkweek of dat het te maken had met het algemene verschijnsel van afnemende belangstelling voor het verenigingsleven. Uit het verslag van de penningmeeste resse bleek dat er een batig saldo is en dat ook de tentoonstelling een batig sal do opgeleverd heeft. Ook dit jaar zal een tentoonstelling ge houden worden, terwijl het in de bedoe ling ligt de volières bij de leden thuis te laten keuren. Dat de verstandhouding in de vereniging niets te wensen overlaat bleek onder meer uit het hartelijk applaus bij de mededeling dat de bestuursleden die het plan hadden af te treden zullen aan blijven. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefosn 2850 Ds J. Mattau heeft zondag j.1. afscheid genomen als Pfarrer van de gemeente van de Evangelische Kirche in Rhein- land te Anhausen, Westerwald in West- Duitsland en zondag aanstaande zal hij zijn intrede doen in de Oude Kerk als predikant van de Middenwijk. Zondagmorgen zal ds Mattau bevestigt worden door ds H. J. Bodisco Massink uit Hoogland. Ds Mattau werd op 3 maart 1926 te Amsterdam geboren. Hij bezocht het gemeentelijk lyceum te Zaandam en stu deerde theologie aan de rijksuniversiteit te Groningen en aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Nadat ds Mattau was toegelaten tot de evangelie bediening in de Hervormde Kerk nam hij in 1955 deel aan het Predigerseminar te Wuppertal-Elberfeld om de Duitse kerkelijke verhoudingen en de Duitse taal beter te leren kennen. Op 9 november 1958 werd hij bevestigd als Pfarrar van de Gemeinde der Evan gelische Kirche in Rheinland te Anhau sen. Zijn werk in Duitsland was het gevolg van „uitlening" doc-r de Hervormde kerk op verzoek van de Evangelische Kirche in Rheinland, met het oog op het pre dikantentekort in West-Duitsland,

Soester Courant | 1964 | | pagina 5