FRANS BOSMAN Hoe voeden koninginnen hnn kinderen op VSUE BOEREN. •- w NUTSSPAARBANK de was droog met een centrifuge VAN BUUREN Openbare Vergadering SprekerE. J. Harmsen, U kunt niet alles weten. f 249.- Willem II kreeg geeis boter op zijn brood. Irene stopte grootmoeders bril weg. Auto- en Seooterrijsehool Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Gemeenteraadsvergadering. Jaarvergadering U.V.V. SPAARBANKBOEKJES VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Pracht handen VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Hockeyprogramma. Siemens WS 32 Kleine sneldroger met grote prestaties. Voor 3V2 kg wasgoed. Blijvend roestvrij en met veilig- heidsrem. Vraag het gratis Droog- draaiboek, met bijzonder heden van de moderne centrifuges van AEG, Edy en Siemens, vanaf f 144.50 P U E M. ERKEND ELECTROTECHNISCH BUREAU Soesterbergsestr. 20A - Soest - Tel 3367 Hij moest slapen op een strozak, 's Zomers om 5.50, 's winters om 6 uur opstaan. Dan kreeg hij zeven uur les per dag en hij was verplicht twee uur te wan delen. Boter mocht hij vooral niet krijgen op zijn brood. Deze gedragsregels werden voor koning Willem II. toen hij. nog kroonprins was, door zijn gouverneur neergelegd in een boekje, dat bewaard wordt in het Koninklijk Huisarchief. Men vraagt zich af of zoiets niet veel te streng is. In ieder geval Is hier wel een heel groot verschil met de jeugd van onze vier Oranjedochters Aan hen werd stellig eveneens duidelijk gemaakt, dat er flink gewerkt moet worden, maar daarnaast mochten ze toch een echt onbekommerde tijd hebben, als ge wone vrolijke kinderen. Juliaantje probeerde uit hel paleis te ontsnappen. Koningin Juliana heeft steeds voor af wisseling gezorgd, omdat zij bij ervaring wist hoe eenzaam het leven van een ko ningskind kan zijn als het alleen maar wordt omringd door plechtstatige vol wassenen. Hoe parmantig heeft zij zelf eens als heel jong kroonprinsesje de be nen genomen naar de wijde wereld bui ten het paleis, waar zij gezelligheid en andere kindertjes dacht te vinden He laas werd zij bij het hek al gepakt. Toch zouden wij koningin Wilhelmina onrecht aandoen als wij beweerden, dat zij haar dochtertje heeft beknibbeld op de zo noodzakelijke levensvreugde. Juliaantje, haar zonneschijntje, werd niet alleen als baby zo lang mogelijk door haarzelf verzorgd, maar toen haar kind aan het leren toe was, zorgde zij dat er een klasje leeftijdgenootjes kwam, met wie zij gelijk op kon gaan. De kleine Juliana mocht ook schaatsenrijden en sneeuwballen gooien, pleziermaken met andere kinderen en dikwijls deelnemen aan spelletjes, die iedereen in zijn jonge jaren graag speelt. Er bestaat een oud fotootje, waarop men koningin Wilhelmina en prins Hendrik - beiden deftig aangekleed! - aan het strand met Juliaantje zand ziet schep pen. En de kleine Wilhelmina Vorstin Wilhelmina heeft, op haar beurt ervaren, dat het niet meevalt om op te groeien als enig kind en bovendien nog als kroonprinses, aan wie hoge eisen worden gesteld, maar zij heeft eveneens ondervonden, dat een liefhebbende moe der - wat de hartelijke koning Emma heel zeker was - veel kan doen om zulk een kinderlot te verzachten. Ook haar moeder vroeg dikwijls andere kleintjes op bezoek, waar zij ongedwon gen mee kon spelen en „Willemientje" zou waarschijnlijk heel verbaasd zijn ge weest als zij had moeten horen, dat men soms medelijden met haar meende te hebben, omdat zij zich „altijd maar al leen moest vermaken". Wie hier meer van horen wil, moest de onderhoudende, be koorlijk vertelde herinneringen kunnen lezen van miss Saxon Winter, de Engelse gouvernante, die jarenlang verantwoor delijk was voor de opvoeding van prinses Wilhelmina. gezin van begin af aan opgewektheid heerste en een sfeer van ongedwongen heid hing. Maar het is niet alleen de ouderzorg, die richting geeft aan opvoeding en gezins leven. Ook de tijdsomstandigheden spre ken een woordje mee. Van 1880 tot 1890 leefde men in een andere stijl dan in het Juliana-en-Bernhard tijdperk. Onze prinsesjes konden ademhalen in een vrij heid, die een halve eeuw geleden nog onvoorstelbaar was. Zo mochten ze deel nemen aan velerlei kindergenoegens en van Lid 2e Kamer. Donderdagavond, 20 februari, om half 8, in „De Gouden Ploeg". Werkelijk vermakelijk is het verhaal van het bezoek der jonge prinses en haar moeder aan de toenmalige Duitse keizer. De zoons van Wilhelm, die blijkbaar ook reeds als jongens veel voelden voor „das Militar", hielden in de speelkamer een grootscheepse parade voor hun jonge gast, maar dat duurde zó lang, dat Wil helmina resoluut afstapte van haar ere plaats en dapper mee ging doen aan het soldaatje spelen. Buitenleven en koekjes bakken. Gedurende drie generaties hebben de Nederlandse vorstenkinderen het geluk gehad in buitenverblijven te mogen op groeien. Dat geeft geestelijk evenwicht en innerlijke rust. Zij krijgen daar ruim te en zon, hadden honden, paarden, ko nijntjes en andere dieren. In het park werd voor hen een huisje gebouwd, dat helemaal van henzelf was. In zo'n tuin huisje heeft niet alleen koningin Juliana, maar ook haar moeder als kind lekkere hapjes mogen koken, die dan uitgedeeld werden aan de hofdames en aan het per soneel van Het Loo. Zo verdrietig ziet het er dus allemaal nog niet uit. Aangezien ook prins Bern- hard een zonnige jeugd had en in lan delijke omgeving onder verstandig lief devolle leiding opgroeide, is het geen wonder, dat in het jongste koninklijk leerden ze omgaan met alle mogelijke soorten grote en kleine mensen. Dat is iets wat hen ongetwijfeld in haar latere leven te pas zal komen. Stoute Irene! Denk nu niet, dat de prinsesjes anders zijn dan andere kinderen. Zij zijn even goed wel eens ondeugend en ze halen ook heus wel eens kattekwaad uit. Vooral Ireentje was vroeger nogal on deugend. Eens had zij de bril van haar grootmoeder, prinses Wilhelmina, weg gehaald. Grootmoeder zocht overal, want zij kon haar bril niet goed meer missen. Ireentje zat achter de stoel en eindelijk vond de prinses haar. Toen had zij wel een kwartier lopen zoeken! EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Maar ook Beatrix haalde wel eens katte kwaad uit. Zij wilde beslist met haar va der uitgaan. De prins had de auto al klaargezet. De koffer stond nog open, want er moesten enige jassen meegeno men worden. Wat deed nu die stoute Beatrix? Ze kroop in de koffer en liet het deksel boven haar hoofd neerzakken. Toen de prins bij de auto kwam wist hij niet heter of alles was in orde. Hij reed weg en toen hij op de plaats van bestemming was aangekomen, stak Bea trix haar hoofd boven de koffer uit. U begrijpt dat haar vader dat nu niet zo heel erg leuk vond. De prinsesjes die gewoon op school gin gen bij Kees Boeke in Bilthoven, waren ook daar niet altijd de braafsten. Heel graag zaten ze op de rug van de juf frouw. Dat hier dan altijd stoeipartijen uit voortkwamen, behoeven wij natuurlijk niet te vertellen. Ze kwamen dan dik wijls met gaten in de kousen thuis; niet maar zo van die kleine gaatjes, nee, grote knollen in de knieën! Ook samen. Natuurlijk nodigden de prinsesjes dik wijls vriendinnetjes uit om bij hen te komen spelen. Vriendinnetjes van school, meisjes van het balletschooltje en ka meraadjes van de padvinderij. Dikwijls waren ze de hele middag in de bossen en als 't weer niet zo mooi was, ging Trix aan haar moeder vragen of zij met de kinderen binnen mocht spelen. Dik wijls kwam de koningin kijken of alles wel ordelijk verliep, want ze wilde niet hebben, dat haar dochtertjes onhebbelijk tegen andere kinderen zouden zijn. Koningin en prins hebben de teugels goed strak gehouden. Hun dochters mo gen over het algemeen veel minder dan andere kinderen. Als ons kroost eens een paar minuten te laat aan tafel ver schijnt, vindt moeder dat wel niet pret tig, maar als de prinsessen dat doen, dan is het een blamage voor een konink lijk gezin In zo'n geval moesten zij minstens een half uur eerder naar bed! Heel graag reden de prinsesjes paard, ze gingen dikwijls met hun vader uit rijden, maar eens had Beatrix haar huis werk niet goed gemaakt. Voor straf mocht zij niet met vader mee. Dat was heel erg voor haar. Zo zien we: prinses jes spelen even graag, maar worden ook gestraft. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeengeroepen tegen woensdag, 19 februari, te 19.30 uur, ter afdoening van de navolgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de ver gaderingen gehouden op 17 december 1963. 2. Ingekomen stukken. a. Jaarverslag over 1963 van de commis sie tot wering van schoolverzuim te Soesterberg met voorstel dit verslag voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht d.d 17 januari 1964 inzake de treinverbinding Utrecht- Baarn, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. c Schrijven d.d. 16 januari 1964 van het gasbedrijf dezer gemeente inzake de op neming van de meter in grote gebou wen, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, d. Schrijven d.d. 16 januari 1964 van de 12. Voorstel tot verkoop van grond gele gen: a. aan de Gentiaanlaan aan C de Boer, b. nabij de Laanstraat aan N.V. Mode atelier „Flagship". 12, Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de vernieuwing van de ambtswoning van het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest- dijk. 14. Voorstel tot het verlenen van voor schotten voor het jaar 1964 aan diverse schoolbesturen: a-, als bedoeld m artikel 35, lid 6 van het besluit B.L.O. 1949, b. als bedoeld in artikel 103, Be lid, der Lager-onderwijswet 1920, c. als bedoeld in artikel 101 bis der La ger-onderwijswet 1920. d. als bedoeld in artikel 75, 4e lid van de Kleuteronderwijswet. 15. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: het bestuur van de vereniging „De School De afdeling Soest van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers houdt op maan dag 17 februari de jaarvergadering in het Oranje Hotel. Er zullen onder meer verslagen over 1963 uitgebracht worden. Het Jaarverslag van de secretaresse is reeds aan de leden gezonden. Ook in het afgelopen jaar is veel voor de bejaarden gedaan. De sociëteit in het Anna Paulownahuis heeft 33 leden en de sociëteit in Soest-Zuid 25. De sociëteiten worden ïespectievelijk geleid door mevr. Kruik en mevr. Smit. In juli werd de jaarlijkse bustocht van de leden gehou den, met pasen was er een feestelijke bijeenkomst, het Sinterklaasfeest werd gevierd en in het Anna Paulownahuis werd een kerstbijeenkomst gehouden. Er werden zes ontspanningsmiddagen ge organiseerd voor alle Soester bejaarden. Zieken en bejaarden werden bezocht en er werd hulp verleend aan alleenwo- nenden. Iedere maand werd een eon- MET OPZEGTERMIJN VAN DRIE MAANDEN VERHOOG D 3ÏÏ De rente over spaargeld op spaarbankboekjes met een opzegter mijn van drie maanden wordt verhoogd tot 3|%. Met spaarbe- dragen van f 500,-, of veelvouden daarvan, kunt u profiteren van deze hoge rente, waarbij u toch vlot over uw geld kunt beschikken. AMERSFOORT BAARN - NIJKERK - SCHERPENZEEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR STEENHOFFSTRAAT 56 - SOEST - TELEFOON 2691 hoofdingenieur-directeur van de rijkswa terstaat te Utrecht inzake een rooiings- plan voor de bomen langs de rijksweg lb, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. e. Schrijven van burgemeester en wet houders d.d. 31 januari 1963, inzake de aanleg van een speelterrein bij het Dorpsplein te Soesterberg, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. f. Jaarverslag over 1963 van de com missie tot wering van het schoolverzuim te Soest, met voorstel dit verslag voor kennisgeving aan te nemen. g. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor verificatie en financiële ad viezen van de vereniging van Neder landse Gemeenten. h. Schrijven d.d. 4 februari 1964 van de N.V. P.U.E.M. inzake de uitgevoerde ver- kabelingen voor bovengrondse electrici- LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 teitsnetten, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het opmaken van een plan voor de uitbreiding van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie aan de Maat- weg. 4. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen in verband met de over schakeling van stadsgas op aardgas. 5. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van: a. de woning Eikenlaan 33: b. de woning Schoutenkampweg 11; c. de woningen Koninginnelaan 85 en Beukenlaan 35a. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor het maken van een kast ten behoeve van de openbare school voor g.l.o. te Soest- Zuid. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor het ma ken van een afvoerkanaal en sloten naar de Eem. 8. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer T. Krips als onder wijzer aan de openbare school voor u.l.o. 9. Voorstel tot verlenging van de looptijd van de aan de Vereniging tot voortzet ting van „Patrimonium's Woningbouw" in 1935 verstrekte geldlening. 10. Voorstel tot het wijzigen van de ge meente- en bedrijfsbegrotingen 1963 (overschrijving saldi en kredieten). 11. Voorstel tot aankoop van grond, ge legen: a. aan de Generaal Winkelmanstraat van J. W. Hofman; b. aan de Nieuwstraat van F. Maroschek; c. aan de Eikenlaan van mej. T. W. van Rij; d. nabij de Parklaan van P. H. Huizinga; e. aan de Vondellaan van C. J. de Rooy f. aan de Laanstraat van J. van de Belt; g. aan de Nieuwstraat van W. J. Hil- horst; h. aan de Kolonieweg van A. J. W. en P. J. Schiefelbusch. en nimmer ruw of schraal Uamee-Celei met de Bijbel" te Soest voor enige aanschaffingen t.b.v. de Savornin Loh- manschool voor g.l.o. te Soest-Zuid. 16. Voorstel tot wijziging van het raads besluit d.d. 17 juli 1963, waarbij aan de R.K. bouwvereniging St. Joseph een voor schot werd verstrekt voor onderhoud en herstel van woningen. 17. Voorstel tot vaststelling tabellen af schrijvingspercentages diverse bedrijven. 18. Voorstel tot extra-afschrijving van de boekwaarde van niet meer in gebruik zijnde leidingen van het gasbedrijf, als mede tot verkorting van de afschrij vingstermijn van het hoofdbuizennet van het gasbedrijf. 19. Voorstel tot ruiling van gTond gelegen aan de Vermeerlaan en de Dalweg met N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij Bakhuizen te Hilversum. 20. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de afwikkeling van de onteigening van grond aan de Middel wijkstraat van de heer J. H. M. Lubbers. 21. Voorstel tot het aangaan van een rechtsgeding in verband met de ontei gening van gronden, gelegen in het plan „Achter Dammers". 22. Voorstel tot onttrekking aan het ver keer van het 2e Weteringpad. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 23. Voorstel tot het verlenen van een sub sidie ten behoeve van een uitvoering van de Lucas-passie van Maarten Kooy en de Missa-Brevis van Benjamin Britten 24. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het verbeteren van het eerste gedeelte van het Eerste Hee- zerlaantje. 25. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen met betrekking tot de speeltuin aan de Nachtegaalweg. 26. Voorstel tot het benoemen van: a. een hoofdleidster aan de openbare kleuterschool te Soesterberg; b een vakleerkracht voor het vak licha melijke oefening. 27. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan: a. H, J. Geertsema, Rademakerstraat 46 te Soesterberg, voor het oprichten van een smederij aan de Rademakerstraat; b. H.L.M. Lieben, Veldm. Montgomeryweg 37 te Soesterberg, voor het oprichten van een garage voor autoberging en onder houdswerkzaamheden aan de Veldm. Montgomeryweg. 28. Voorstel tot het weigeren van de ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan D. de Ridder, Kamp 66 te Amersfoort, voor het oprichten van een autosloperij aan de Soesterbergsestraat. 29. Voorstel tot wijziging van het krediet voor de aanleg van volleybalvelden te Soest-Zuid. tactmiddag gehouden, provinciale bij eenkomsten en de landelijke bijeenkomst werden bezocht. De Anjer-collecte werd geheel door de U.V.V. verzorgd. Deze bracht in Soest 1180op tegen 911,in 1962. In dividueel werd door U.V.V.-sters aan andere collecten meegewerkt. Er werd medewerking verleend door U.V.V.-leden aan de zegelverkoop voor het Roode Kruis, en de verkoop van Kinderzegels en kinderkaarten was voor een groot deel in handen van U.V.V.-leden. Het U.V.V.-comité dat dit verzorgde be stond uit de dames Kruik, Van Bolhuis en Wessels Boer. Het vorig jaar werd 1364.93 als netto bedrag ten behoeve van het kind afgedragen en in 1962 1635,98. Ten bate van de kas werden stroopwafels verkocht en de handwerkclub onder lei ding van mevr. Staverman bereidt het houden van een bazar ten bate van de eigen kas voor. Door U.V.V.-leden werden 600 Pro Juven- tute-kalenders verkocht. Zondag worden door teams van de Mixed Hockey Club Soest de volgende wed strijden gespeeld Dames 1-Schaerweijde 12.30 uur. Dames 3-Amersfoort 3 11 uur. Heren 1-Kameleon 2 2 uur. Heren 4-Amersfoort 7 11.15 uur. Heren 5-Voordaan 5 12.30 uur. Amersfoort 2-Dames 2 11 uur. Shinty 1-Heren 2 2 uur. Dames 1 komt in de volgende opstelling uit: Doel L. Burgers; achter L. v. Weering en J. Hoppenbrouwers; midden A. v. Hof wegen, L. v. d. Sterren en A. Eysink. voor L. de Vink. F. Nauwelaerts, I. Dale- noort, M. de Bruin en M. Kuyper. Mierenhopen kunt U verwijderen door deze te begieten met water waarin gist is opgelost. Een amandelmolen kunt u smeren met glycerine, dit geeft geen onaangename smaak. Aangeslagen zilveren lepels en vorken worden weer schoon door ze te leggen In water waarin eieren gekookt zijn Daarna opwrijven met een zachte doek Dolfe aanslag op glaswerk kan verwij derd worden met water waaraan een scheutje zoutzuur is toegevoegd. Denkt u er om, dat zoutzuur vergiftig is Houten keukengereedschap moet gerei nigd worden met zeepsop. Door het ge bruik van soda wordt blank hout grauw. Warme melk mag u nooit bij koude voe gen. Hierdoor wordt de melk veel snel ler aan bederf onderhevig. Voorwerpen van tin en nikkel kunnen niet tegen koude en zijn eveneens niet bestand tegen vocht. Niet regelmatig in gebruik zijnde voorwerpen moeten worden ingewreven met vaseline. Muf geworden havermout krijgt u weer goed door dit in een ijzeren pan ge durende 10 minuten uit te stomen

Soester Courant | 1964 | | pagina 6