Koningin Astrid. Bronchi letten DERDE BLAD Firma G. van de Pol „gezondheid' „DE WITTE POMPEN" Smit's Pockethall VOLVO - Veilig WERELDTAAL. Een gelukkige moeder tussen twee droeve rampen. Loodgieters werkzaamheden. 5 WEES ZUINIG OP UW TOEKOMST: SPAAR saasss* Voor Auto- of Scooterrijles Het concilie en wij. POCKETS en JEUGDLECTUUR PARKGARAGE A. v. d. Hoef V oetbalprogramma. Instuif R.K. Jong Soest. Bioscoopprogramma. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964. Dertig jaar geleden, op 17 februari 1934, bereikte de wereld het ontstellende bericht dat koning Albert van België - terwijl ons buurland zich reeds voor bereidde op de viering van zijn 25-jarig regeringsjubileum - bij een beklimming in de buurt van Marche-les-Dames, naar beneden was gestort en omgekomen. Het Belgische volk moest alle huldebetoon opzij zetten en verkeerde in één slag in diepste rouw. Maar de naam Albert zou voortleven in de dynastie nog geen drie maanden later schonk koningin Astrid het leven aan een tweede prins die bij de naamgeving onmiddellijk naar de pas overleden groot vader, die zo op zijn schoondochter gesteld was, werd gedoopt. Boudewijns en Alberts moeder, meest geliefde Belgische vorstin. Een witte boot voer langzaam zuidwaarts langs de Nedeilandse Noordzeekust. Blijk baar was noch Amsterdam noch Rotter dam het doel van de reis, want IJmuiden werd gepasseerd en „De Hoek" eveneens. Maar gekomen ter hoogte van de Wester- Schelde, maakte de „Sylvia" een zwen king naar bakboord. Spoedig voer zij de haven van Antwerpen binnen en nauwe lijks was de loopplank uitgelegd, of een jongeman, die blijkbaar op de kade had staan wachten, snelde toe. Maar halver wege werd hij in zijn vaart gestuit door een wel zeer bekoorlijk meisje, dat zich uit de passagiers had losgemaakt en dat met een klinkende zoen en een blijde lach haar prins een charmant halt toeriep. Haar prins, ja inderdaad, want de en thousiaste jongeman bleek niemand minder dan prins Leopold van België, terwijl zij zelf, Astrid, zich prinses van Zweden mocht noemen. Zij was de doch ter van prins Karl, een broer van koning Gustav V van Zweden, en van prinses Ingeborg van Denemarken. Prinses As trid werd te Stockholm geboren op 17 nov. 1905 en zij was op het ogenblik van de hier beschreven ontmoeting pas 20 jaar oud. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Gestolen harten. Was de spontane begroeting op de loop plank voor de duizenden op de kade staande en aan een strenge hofetiquette gewende Belgen op zichzelf reeds een openbaring, het enthousiasme kende geen grenzen meer, toen de sprookjesprin ses uit het noorden, staande in een open rijtuig, een rondrit maakte door de straten van de stad. Het haar ongedwon gen spontaan-vriendelijke glimlach stal zij met één slag de harten van de jui chende Antwerpenaren. En de zegetocht bleef niet tot de Schel- destad beperkt. Op tal van plaatsen werd de prinses door de gelukkige Leo pold aan het Belgische volk voorgesteld. En overal, waar zij ook kwam, verwierf Astrid zich als bij toverslag de warme sympathie van een ieder die haar zag. Sindsdien zou het woord „Astrid" in staat zijn, ook de ruwste bonken te ver tederen en zelfs „ijsbergen" te doen smelten. Het burgerlijke huwelijk werd op 4 no vember 1926 te Stockholm gesloten, ter wijl de kerkelijke inzegening 10 novem ber daaropvolgend te Brussel plaatsvond. Het enthousiasme van de Belgen bleek groter dan ooit. De cadetten van de mili taire academie spanden zelfs de paarden van het prinselijk rijtuig uit en trokken zelf het voertuig voort door de feestelijk versierde straten van Brussel. sfeer wist te scheppen overal waar zij verscheen. Die sfeer heerste ook thuis op het kas teel Stuyvenberg, waar koningin Astrid zo graag vertoefde. Met haar voortreffe lijke smaak wist zij door het arrangeren van hoekjes en zitjes, door het gezellig schikken van bloemen of het neerleggen van een paar boeken, door het aanbren gen van foto's of het neerhangen van een enkel schilderij uit haar geboorte land, in de anders zo kille zalen juist dat effect te bereiken, dat alles echt ge zellig maakte en dat er man en kinderen, vrienden en bezoekers zich onmiddellijk thuis deed gevoelen. Vakantie in Zwitserland. Het werd zomer 1935. Astrid was nu an derhalf jaar koningin. Samen met koning Leopold en de kinderen bracht zij haar vakantie door in Zwitseland, in de villa „Haslihorn" te Luzern. Joséphlne en Boudewijn waren dol op „maman". Zij werden heel wat vrijer opgevoed dan wel de gewoonte was in hofkringen. Leopold en Astrid wilden dat de kinderen zowel het Nederlands als het Frans vloeiend leerden spreken. En achter de geheimen van deze talen moesten zij niet slechts komen door het onderwijs van een paar „oude stijve professoren", maar ook door de heel gewone omgang met andere kin deren, Vandaar dat zij een paar keer de zomer mochten doorbrengen in de Ne derlandse badplaats Noordwijk aan Zee. Maar nu zouden de kinderen dan reeds wat eerder uit Zwitserland teruggaan naar België, dan konden Leopold en Astrid nog een weekje genieten van de ook bij hen zo geliefde bergsport. Voor de 29ste augustus stond een pit tige bergtocht in de omgeving van het Vierwoudstedenmeer op het programma. Vroeg in de morgen vertrok het konink lijke paar per auto uit Luzern in de richting Küssnacht. De koning zat zelf achter het stuur, terwijl de chauffeur achterin had plaatsgenomen. Op een be paald moment boog de koning zich even ter zijde, om een blik te kunnen slaan op de kaart, die koningin Astrid voor zich had genomen. En toen gebeurde het. 29 augustus 1935. De wagen raakte het stenen muurtje langs de kant van de weg, schoot er dwars doorheen, ramde een boom, schampte langs een andere en verdween toen in het meer. Intussen waren door de kracht van de botsing de drie inzit tenden reeds uit de auto geslingerd. De koning was gewond aan gezicht en arm, de chauffeur aan zijn knie, maar de NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Wat geweest is komt nooit weer. Kijk dus vooruit. Uw toekomst hebt u nog tegoed. Tegoed Spéartegoed I Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT In 1870 riep Paus Pius IX een concilie bijeen, waar onder meer de positie van van de paus en van de bisschoppen be keken werd. De macht van de paus werd vergroot omdat hij gerechtigd werd voort aan dogma's af te kondigen. Het was niet meer nodig hiervoor een concilie bijeen te roepen De besprekingen in 1870 wer den afgebroken door het oprukken van Garbaldi's troepen naar Rome en aan de positie van de bisschoppen kwam men niet toe. Zaterdag: Radiostad-Hees 3.30 uur. V.V.Z.-Nijenrodes 3.30 uur C.J.V.V. 4-V.V.Z. 2 3.30 uur. Lopik 2-Hees 2 3.30 uur. Hees 3-De Posthoorn 2 3.30 uur B.D.C. A-Amsvorde A 3.45 uur. H.V.C. D-S.E.C. B 3.45 uur Quick C-S.E.C. C 3.45 uur. H.V.C. E-B.D.C. B 2.45 uur. Spakenburg C-B.D.C. C 1.30 uur. Hamersveld A-S.E.C. D 3.45 uur. B.D.C. D-Quick F 3.45 uur. H.V.C. a-B.D.C. a 3.45 uur Amsvorde a-S.E.C. a 3.45 uur. S.E.C. b-H.V.C. b 3.45 uur Scherpenzeel a-B.D.C. b 2.30 uur. S.E.C. c-Quick b 2.30 uur. B.D.C. c-Hoogland b 2.30 uur. B.D.C. ee-Hamersveld b 2.30 uur. S.E.C. d-K.V.V.A. d 2.30 uur. Pupillen B.D.C. 1-Hamersveld 1 1.45 uur. S.E.C. 1-Amsvorde 1 1.45 uur. Hamersveld 2-B.D.C. 2 1.45 uur. Hoogland 2-S.E.C. 2 1.45 uur. H.V.C. 4-B.D.C. 3 1.45 uur. B.D.C. 4-H.V.C. 5 1.45 uur. gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. AU-risk verzekerd. Steenholfstraat 25 - Telefoon 1185 Moeder in dubbele zin. Giote blijdschap heerstte onder het Bel gische volk, toen op 11 oktober 1927 in het jonge prinselijke gezin een klein prinsesje, Joséphine-Oharlotte, werd ge boren. Maar nog groter werd de vreugde, toen bijna drie jaren later, op 7 sep tember 1930, een prinsje het levenslicht aanschouwde: Boudewijn! Op 6 juni 1934 werd daar nog de reeds genoemde Albert aan toegevoegd. Maar toen was prins Leopold koning en prinses Astrid koningin. Behalve moeder van drie kinderen was zij nu in volle zin ook moeder van haar volk. Beminde gratie. Dat koningin Astrid een vrouw was van grote schoonheid, niemand zal het ont kennen. Maar niet daarom gingen de harten der Belgen wat sneller kloppen als zij haar zagen of aan haar dachten. Maar behalve een charmante verschij ning was de koningin der Belgen een moeder des lands met boven alles een liefdevol hart. Zij bezocht zowel tehuizen voor kinderen als voor ouden van dagen en overal waar leed was, kon men ook de beminde Astrid treffen. O neen, zij kwam niet als koningin, maar als vrouw met een meevoelend moederhart, die een woord wist te spreken waar dat paste n een daad stelde waar dat nodig was, die troost bracht aan treurenden en balsem goot in verse wonden. Zij was het, die in de donkere crisisjaren een brief schreef aan de voorzitter van het Nationale Hulpcomité, waarin zij zich bereid verklaarde, met de inzet van heel haar persoonlijkheid te helpen waar dat maar nodig was. Zij was het, die koningin was er klaarblijkelijk het ergst aan toe. Zwaar gewond aan de linker slaap lag zij, volledig buiten bewustzijn, stil neer in het gras. Hier baatte geen roepen of verzorging meer. Dokter Armin Jucker, die na tien minuten arriveerde, kon niet anders con stateren dan de dood. Nog op de avond van diezelfde dag werd het lichaam van koningin Astrid per trein overgebracht naar Belgische grond. De dood had plotseling heel België in zijn greep. Tienduizenden defileerden langs de baar in het koninklijk paleis Honderdduizenden volgden de geliefde vorstin op haar laatste tocht. Zij die ne gen jaar geleden hadden gejuicht bij de blijde intocht, schaamden zich nu niet te schreien bij de droeve uittocht. In de oude Sint Goedele in Brussel werd de dodendienst gehouden. En op de lange tocht naar Laeken, waar koningin As trid zou worden bijgezet, ging, met zijn arm nog in een doek, één man te voet tussen de koetsen, rechtop, maar schuld bewust Leopold III van België. De koning had een hartstochtelijk be minde echtgenote, het volk zijn meest geliefde vorstin verloren. Nog geen 30 jaar oud was Astrid £>ofie Louise Thyra, koningin der Belgen, prinses van Zwe den, van de haren heengegaan. Prof. dr R. Bijlsma uit De Bilt heeft woensdagavond in gebouw Eltheto voor de leden van de afdeling Soest-Zuid van de Nederlandse Christenvrouwenbond ge sproken over het onderwerp „Het con cilie en wij", waarbij hij in de eerste plaats de houding van de protestantse christenen op het oog had en daarnaast de houding van alle niet-katholieke chris tenen ten aanzien van het concilie. Prof. Bijlsma werd ingeleid door de pre sidente van de afdeling, mevr. Ooster veen, die een meditatie over een schrift gedeelte hield. Het concilie is tijdens twee zittingen bij een geweest. Het is mogelijk dat de derde zitting, die in het najaar gehouden wordt de laatste is, maar het kan ook best zijn dat dit 21-ste concilie nog lang niet ten einde is. De eerste zeven concilies werden gehou- de vóór de breuk van 1054, waarbij de ooster-orthodoxe kerk ontstond. In deze kerk heeft men afgezien van het houden van concilies, in de katholieke kerk niet Het voorlaatste concilie werd in 1870 ge houden. Voorheen sprak men van la- teraans concilie, naar het verblijf van de paus en thans van Vaticaans con cilie om dezelfde redenen. Het afkondigen van het concilie door wijlen paus Joannes XXIII kan men be schouwen als een revolutionaire daad. Lang hadden de bisschoppen een groter gezag dan thans, maar door de refor matie legde men als een soort afweer grotere macht in handen van de paus. De grootste sortering- vindt U in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. Paus Joannes achtte het noodzakelijk dat men alsnog over de plaats van de bis schoppen in de kerk zou spreken en een concilie bijeen te roepen. Hij deed dit on danks het feit dat vele adviseurs hem dit afraadden, daar zij meenden dat de huidige positie van de paus een con cilie overbodig maakt. Paus Joannes XXIII noemde het 21-ste concilie oecumenisch. Het zou een hereni gingsconcilie moeten worden dat naar de uitspraak van de paus als een magneet of vuurtoren zou moeten werken. Aan vankelijk lag het in de bedoeling afge vaardigden van de oosters-orthodoxe kerk uit te nodigen, maar dit vond geen door gang. Het was de wens van wijlen paus Jo annes de r.k. kerk door middel van dit concilie te vernieuwen en toegankelijk te maken voor andersdenkenden. Deze an dersdenkenden nemen op dit moment nog een afwachtende houding aan omdat er voor veel wat besproken is nog geen be slissing gevallen is. De macht van de paus schijnt wat te zullen afnemen op wens van de paus zelf en daarmee zullen de bisschoppen meer macht krijgen. Om de scheiding met de protestanten niet groter te maken zullen er geen Maria- dogma's meer afgekondigd worden. Grote winst achten protestant-christenen het besluit aan de Bijbel als traditie 'n groter waarde toe te kennen dan aan de kerk als traditie. De Bijbel zal dan ook een belangrijker plaats in de katholieke kerk gaan innemen en er komt meer ruimte voor de volkstaal. De structuur van de kerk is besproken en het afnemen van de macht van de paus ten gunste van de bisschoppen wijst op een neiging tot decentralisatie. Er viel echter nog geen beslissing, evenmin als voor de positie van de leek in de kerk. Het vraagstuk van de gemengde huwe lijken is ter sprake gekomen, maar ook hier werd geen uitspraak gedaan, als is er een wat soepeler houding te verwach ten. Ten aanzien van de verhouding tot de niet-katholieken christenen werd het ver heugende woord gesproken wat minder over de kerk te spreken en wat meer over het koninkrijk Gods. De situatie is thans zo dat vele bis schoppen open staan voor een betere verstandhouding met de afgescheidenen. Anderen doen dat niet en zij zijn dan ook geen voorstanders van vernieuwing. Tussen hen is een groep van bisschoppen die zich nog niet duidelijk geuit hebben. Hun oordeel zou wel eens beslissend kun nen zijn voor de houding van de ka- Hoestdrank in tab let vorm. 95 ct tholieke kerk tegenover de niet-katholieke christenen en voor het al of niet ont staan van meer begrip voor eikaars ge loofsovertuiging. Na de pauze beantwoordde prof. Bijlsma vragen. Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 -2323 Zondag: Neerlandia 1-S.E.C. 1 2.30 uur. S.E.C. 2-Quick 2 12 uur. B.D.C. 1-P.V.C. 1 2.30 uur. P V.C. 2-B.D.C. 2 2.30 uur S.E.C. 3-Quick 3 2.30 uur. Baarn 4-B.D.C. 3 12 uur. SE.C. 4-V.V.Z.A. 2 12 uur. B.D.C. 4-A.P.W.C. 3 12 uur. Quick 5-B.D.C. 5 12 uur. B.D.C. 6-B.D.C. 7 12 uur. Na het bijzonder geslaagde carnavals feest met heel veel pret komt het be stuur van de Instuif R.K. Jong Soest met een geheel ander programma. Pater S. Jelsma uit Den Haag zal op 21 februari over het onderwerp „Oecu mene" spreken. Rector J. E. M. Keet uit Amsterdam haakt hierop in met de toe spraak die hij op 6 maart zal houden. Het onderwerp is: „Wat zal de katho lieke kerk moeten doen voor de eenheid en in welke richting zal zij zich moeten vernieuwen?" Tenslotte spreekt pater Leopold Verhagen uit Eindhoven op 20 maart over het on derwerp: „Wat wordt nu van de jonge mens verwacht om te komen tot die een heid en wat is zijn opdracht in deze tijd?" Deze bijeenkomsten worden in het St. Josephgebouw gehouden. In de kroeg van de vechtende Ier rinke len de ruiten als twee vrienden op de vuist gaan. Dit kan men zien en horen in het City-theater van heden tot en met zondag. Dan draait de film „Tumult op Tahiti" met John Wayne. Hij is de dynamische krachtpatser in een dyna mische film, waarin hij vrolijk vechtend vrouwen verovert en zich een heldhaftig redder in de nood toont. Dit alles speelt zich af op het paradijselijke eiland Ta hiti, dat op stelten gezet wordt. Zondagmiddag zingt Elvis Presley in de film „G.I. Blues" en Juliet Prowse swingt. Elvis laat zien dat hij ook in het leger heel wat mans is en hij vormt het middelpunt van een grootse show over Amerikaanse soldaten. Van maandag tot en met woensdag „On der vreemde vlag", 'n film die gebaseerd is op historische feiten, die opgetekend werden door kapitein Bernhard Rogge, commandant van het piratenschip Atlan- tis, dat in het begin van de tweede we reldoorlog 655 dagen achtereen gevaren heeft, waarbij het 22 geallieerde schepen met een totale tonnage van 150.000 ton tot zinken heeft gebracht. Dit zwaar bewapende mysterieuze piratenschip was als koopvaardijschip gecamoufleerd en veranderde steeds van naam en vlag. Tenslotte werd het door de geallieerden tot zinken gebracht. In de donderdagcyclus spelen Sophia Loren en Tab Hunter de hoofdrollen in de film „Maitresse". Uit „De Esperantist" van de stichting „Esperanto bij het onderwijs" Onlangs is door onze stichting een Ho ger Onderwijs-Commissie ln het leven geroepen, welke ten doel heeft de mo gelijkheden te onderzoeken tot verbrei ding van het Esperanto in kringen van het wetenschappelijk onderwijs in ons land. In deze commissie hebben thans de volgende hoogleraren zitting prof. dr C. C Berg te Leiden, prof. dr J. S. Hamming te Wageningen, prof. dr. M. Minnaert te Utrecht en prof. dr J. Prins te Utrecht.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9