FA. L. J. RADEMAKER OPENT NIEUWE FABRIEK VOOR WINKELINTERIEURS. HET OOG GERICHT OP MENSLIEVENDHEID. Ned. Vrouwen Electr. Ver. Afschrijving gasleidingen Soester schaakclub. Jaarvergadering P.V.0. Ds J. Mettau deed intrede. Raadsagenda. Eiermarkt. De veefokkers bijeen. Volleybalvelden. V.V.Z.-Nijenrodes 4-0. Vleesverkoop. Hinderwet. DINSDAG 18 FEBRUARI 1964. 43stc JAARGANG No' 14' SOESTER (To URAN T Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Donderdag hield de afd. ..Eemlandvan de Ned Vrouwen-Electriciteitsvereniging haar 27e algemene vergadering in het „Brandpunt" te Baarn, welke alleen toe gankelijk was voor de leden De voorzitster mevr. Van Veeren, ver- welkonlde in haar openingswoord het grote aantal dames dat aanwezig was. Verder hoopte mevr. Van Veeren in dit jaar weer op een prettige samenwerking met het gehele bestuur en haalde enkele zinnen aan uit de toespraak van HM de Koningin, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het koninkrijk. De voorzitster wees er op dat het de taak van de huisvrouw is, liefde tot elkander te hebben, een goede levenswijze te be trachten en zo de jeugd tot gelukkige en evenwichtige mensen te maken. Zij wenste dat Prinses Irene en Don Carlos een heel prettige verlovingstijd zouden hebben en verzocht allen begrip te tonen. 1963 was een goed jaar voor de vereni ging; er meldden zich veel nieuwe leden Verschillende middagen waren gewijd aan voorlichting op huishoudelijk gebied, o.a. lezingen, demonstraties en excursies. Aan de zieke leden werden bloemen gebracht. De voorzitster zag ook een taak voor de overheid om lonen en prijzen in de hand te houden en vooral de concurrentie te bevorderen. Tot slot van deze speech het advies aan de leden om hun huishoudelijke proble men aan het bestuur voor te leggen en werd hartelijk dank gebracht aan de le den van het bestuur met het verzoek om moedig voorwaarts te gaan. ondanks mo gelijke tegenslagen en zodoende een bloeiende vereniging te vormen. Daarna volgde een welkom voor de nieu we leden en werd staande 3 overleden dames met eerbied herdacht. Vervolgens volgde het voorlezen der no tulen door de voorzitster, omdat de se cretaresse, mevrouw Franse, ziek was en het financieel verslag door de penning- meesteresse, mevrouw Van Goor. De contributie werd met één gulden per jaar verhoogd als gevolg van hogere zaal- huur en meer vergoeding voor sprekers. Er was een batig saldo en mevr. Van Veeren dankte de penningmeesteresse en benoemde de kascommissie voor 1964. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw Geijtenbeek herkozen, waarna rondvraag volgde. Na de pauze werd door mevrouw H. Men- des da Silva uit Blaricum met veel hu mor enige voordrachten gebracht, o.a. van Herman Heijermans (Falklandjes), Bertus Aatjes en Michael v. d. Plas. Na afloop zegde de voorzitster mevr. Mendes har telijk dank onder 't aanbieden van een geschenk. Vrijdag, 13 maart, hoopt de vereniging een rijstdemonstratie bij te wonen, uit gaande van het US.rice export develop- ment A S Rotterdam, te houden door me vrouw C. W. van Rooij Dit belooft een interessante middag te worden, met het proeven van verschillende hapjes en het bekijken van dia's over de verbouwing van de rijst. Het college van B en W. heeft de raad voorgesteld te besluiten tot algehele af schrijving van de gasleidingen die in ver band met het aardgas buiten gebruik komen. De boekwaarde van deze lei dingen is thans nog 29.500,De ca paciteit van deze leidingen is niet groot genoeg gezien de toename van het gas- gebruik, welke verwacht wordt bij de invoering van het aardgas. Vergroting is mogelijk, maar het leggen van nieuwe leidingen naast de oude is goedkoper. Het college van B. en W. acht het tevens gewenst dat de afschrijvingstermijn van het hoofdbuizennet verminderd wordt van 40 tot 25 jaren. Deze vermindering zal de exploitatie van het gasbedrijf jaarlijks met rond 11.750extra be lasten. Vrijdag kreeg Soest II bezoek van Hui zen II. Het werd een geanimeerde, spor tieve avond, waarop Soest II verloor met 3-7. De gedetailleerde uitslag was: J. Blom-H. Westland 0-1 L. Verkerk-W. Brevoord 0-1 B Beuken-J. Kriek 0-1 R. Henze-H. van Hasten xk-xk J v. Coeverden sr-n.o. l-o J. Wamsteeker-L. Fremdt 0-1 J. Wolswijk-J. visser xk-xk J. v. Coeverden jr-L. Veerman 1-0 J. v. d. Wal-J. Derks 0-1 J. v. d. Brink-R. v. Hassel 0-1 De harmonie P V.O. houdt op maandag 24 februari de jaarvergadering in het verenigingsgebouw aan de Beetzlaan. Er zullen verslagen over 1963 uitgebracht worden en er is bestuursverkiezing. De heren A. J. van Schalkwijk en W. de Jong treden periodiek af en zij stellen zich herkiesbaar. Van de adviescommis sie is de heer J. J. M. Festen herkies baar. In de vakature ontstaan door het bedanken van de heer C. van Es, moet voorzien worden H.K.H Prinses Christine die heden haar zeventiende verjaardag viert. Foto An Tydeman Ds J, Mettau heeft zondagmiddag in de Oude Kerk zijn intrede gedaan als Her vormd predikant van de Middenwijk, nadat hij zondagmorgen bevestigd was door ds H. J, Bodisco Massink van Hoog land. Ds Mettau had als tekst voor zijn predi king Joh. 6 vers 68 gekozen. Heer tot wien zullen wij heengaan? Gij hebt woorden van eeuwig leven. Na de prediking werd ds Mettau toege sproken door ds Swijnenburg van Amers foort namens de ring en de classis en ds Roest sprak namens de Hervomde ge meente Middenwijk. Ook werd het woord gevoerd door een lid van het presbj'terium van de kerk van Anhausen, West-Duitsland, de vorige gemeente van ds Mettau. In een slotwoord dankte ds Mettau alle afgevaardigden en de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Deze dienst werd onder anderen bijgewoond door de burgemeester. Aan de agenda voor de raadsvergadering van morgenavond werden door B en W. nog de navolgende punten toegevoegd 27c. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan H. Pul, Postweg 47 te Soesterberg, voor het op richten van een garagebedrijf annex re paratie-inrichting aan de Postweg. 30 Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor verbetering van de woning Noorderweg 28. 31. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bijdrage ter aanvulling van een uitkering uit het Terlingenfonds. 32 Voorstel tot vaststelling van het uit breidingsplan voor gronden gelegen na bij de Ossendamweg en de Soesterbergse- straat. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 200.000 stuks in prijzen van 8,50 tot 10,50 Middenprijs 9,40. Prijs per kg 1.57. De Rundveefok- en Controlevereniging „Soest" vergaderde donderdag in de Gou den Ploeg. De voorzitter, de heer L. J. Dooper open de de vergadering en heette in het bij zonder welkom de heer Pardijs, hoofd controleur Prov. Melkcontroledienst, de heer v. d. Worp, ass. Landbouw Voor lichtingsdienst, de heer J. J. v. Wegen, insemmator en de heer J. Maatman, con troleur der vereniging. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur het plan heeft op 26 februari een excursie naar Friesland te maken om daar enkele moderne Friese fokbedrijven te bezoeken en wekte de leden op zich daarvoor aan te melden. Het aftredend bestuurslid P A. Wante naar werd herkozen. De balans en de rekening werden door de vergadering goedgekeurd en de be groting 1964 aangenomen. Na de pauze kreeg de heer J Maatman het woord om het jaarverslag toe te lich ten. Hij stond allereerst stil bij de koe, 'die de hoogste produktie over het jaar 1962/1963 behaalde en het eigendom is van A. J. Voorthuizen, Paltz 4, Soestdui- nen. Dit dier heeft een melkproduktie ge haald van 6570 kg met 4.00 vet in 281 melkdagen. De bedrijfsresultaten waren in 1962/1963 niet rooskleurig, maar toch is de pro duktie gestegen met een gemiddelde van van 82 kg melk en het vetgehalte van 3.84-3.89 De heer Maatman wees op het nogal grote verschil in de produktie op de bedrijven onderling, hetwelk in geld uitgedrukt zelfs tot 630,per koe gaat. 21,9 van de koeien kreeg een erelijst als gevolg van hoge produktie. Hierna stelde de heer Pardijs de vraag: „Is melkcontrole te duur?" Verschillende veehouders trachtten te be zuinigen en bedankten voor de melk controle. In 1926 kostte de melkcontrole 2,50 per koe De melk bracht toen 4 cent per liter op. In 1964 brengt de melk 28 cent per liter op. De melkcontrole zou thans dus 7 maal 2,50 of 17,50 kun nen kosten. Deze kosten bedragen echter 11,per koe. Door de melkcontrole is de opbrengst van alle gecontroleerde melkkoeien in Nederland, alleen door de verhoging van het vetgehalte, gestegen met bijna 1, per 100 liter. Dit komt neer op ongeveer 43,per koe per jaar. Voor de pro vincie Utrecht ligt dit bedrag nog hoger, omdat daar de verhoging 1,48 per 100 liter bedraagt, hetgeen neerkomt op 63,— per koe per jaar. Voor Soest liggen de cijfers van de af gelopen 10 jaar op 55,per koe. Dit is alleen bereikt door de melkcontrole. De voorzitter bedankte de hoofdcontro leur voor deze toelichting en wekte de leden op de productie steeds in het oog te houden. Zaterdagmorgen is een nieuwe fabriek geopend voor het vervaardigen van win kelinterieurs. De fabriek is onder archi tectuur van de heer F. A de Rond door aannemersbedrijf Heek aan de Lange Brinkweg neergezet in opdracht van de heer Lambert Rademaker, die in 1945 startte met een bedrijf van winkelbe timmeringen, zich lang met zijn 20 per soneelsleden moest behelpen in een ruim te die totaal onvoldoende was, maar thans de beschikking heeft over een prachtig complex van 800 m2 fabrieks- Het kunstwerk in de hal is vervaardigd door mej. Ietse Meij uit Amersfoort. Het stelt de eerste vorm van handel voor en beeldt marktkramen uit. Het is een bij zonder fraai en kleurrijk mozaiek. De heer H. Rademaker bood een ge schenk aan namens de gehele familie en de heer M Smeekes namens het perso neel Hij wenste de heer Rademaker geluk met de opening van zijn nieuwe bedrijf en wenste hem veel geluk en suc ces in zaken toe. Hij overhandigde hem de sleutel van het kantoor die toegang ruimte. Privékantoor, administratie, te kenkamer, expeditie, spuiterij, een afde ling voor de machinale houtbewerking, een montage-afdeling, een afdeling voor de opslag van het gereed produkt, annex garage en een houtloods bieden het be drijf thans alles wat het aan ruimte nodig heeft. Vele genodigden waren getuigen van de openingsplechtigheid, die verricht werd door de heer J. C. Duchateau, met wie de heer Lambert Rademaker vijftien jaar zaken deed en die de eerste opdracht tot het vervaardigen van een winkelinterieur gaf. Anneke Rademaker bood de schaar aan waarmee het lint doorgeknipt werd. Dit werd gedaan door de heer Duchateau die het een eer noemde dat men hem ge vraagd had op deze wijze de opening te verrichten. Vijftien jaar geleden had hij de heer Rademaker gevraagd een winkelinterieur te vervaardigen en velen waren gevolgd. Er is heel hard gewerkt in het bedrijf van de heer Rademaker en in alle pro vincies, in vele steden en dorpen be vinden zich zijn winkelinterieurs. De heer Duchateau sprak de wens uit dat nog vele interieurs het nieuwe bedrijf zullen ver laten en hij twijfelde er niet aan dat dit gebeuren zal, gezien de ijver en de werklust waarmee deze interieurs in het bedrijf van de heer Rademaker vervaar digd worden. Na de openingsplechtigheid verwijderde Rieneke Rademaker het doek dat een plaquette in de hal verborg. Dit was het geschenk van mevr. Rademaker en haar kinderen. gaf tot de geschenken. Het gehele meubilair van het privékan toor is door 't personeel in de vrije tijd vervaardigd. Zij maakten tevens de let ters op de voorgevel en schonken een album met foto's van het bedrijf in de oude fabrieksruimte, de afbraak, de bouw van het nieuwe complex en de produk- tiegang. De heer Rademaker dankte voor alle vriendelijke woorden en geschenken. Zijn broer dankte hij voor de inzegening, zijn moeder voor haar medeleven en haar aanwezigheid bij de openingsplechtigheid de heer Duchateau voor het openen van het bedrijf en het personeel voor het medeleven en de fraaie geschenken. De heer Rademaker deed de toezegging dat hij zijn best zal doen het bedrijf ge zond te houden, maar naar zijn mening kan hij dit slechts als hij op de steun van zijn personeel rekenen kan, zoals vorheen. In het bijzonder dankte hij de heren Jonckheere en De Rond voor hun medewerking en aannemer Van Heek voor de prettige samenwer king. Zijn echtgenote dankte hij voor haar steun en alle aanwezigen voor hun belangstelling. Namens de voorzitter en de leden van de organisatie van bedrijven die winkelbe timmeringen leveren en als directeur van het zusterbedrijf „Voorwaarts" wenste de heer J. L. Raggers geluk met de volgende woorden: „Ik wens U het allerbeste toe, want U bent het waard". Hierna werd een receptie gehouden waar voor buitengewoon veel belangstelling was. Wanneer het erom gaat vernielingen op grote schaal aan te richten en mensen bij duizenden om te brengen dan zijn de middelen altijd voorhanden. Ruim twintig jaar geleden hadden de Japanners duizenden vliegtuigen ter be schikking om de verraderlijke aanval op Pearl Harbour te plegen en om honderden schepen onder meer de Nederlandse schepen uit Indië, uit te schakelen. Als het erom gaat mensen te helpen die verhongeren dan zijn er geen vliegtuigen bi] duizenden en geen schepen bij hon derden. Dan komt een gewaardeerd ko miek voor de televisie met het verzoek hem een kaart te sturen met de bood schap „Ik doe mee" en dan zal hij wel vertellen wat er gebeuren moet. Intussen hongeren die mensen maar door. In het gebied dat de komiek op 't oog heeft, maar ok in Indonesië, waar nu beslist geen honger zou zijn als 'n waar devoller regeringsleider dan Soekarno de macht in handen had. Die heeft al jaren lang, wijlen Hermann Góring geïmiteerd. Die had liever kanonnen dan boter en Soekarno heeft liever macht dan rijst. Terwijl hij zich met de econmische situa tie en de voedselvoorziening in zijn land moest bezighouden kwam hij niet uitge- jammerd over Nieuw-Guinea. Nu hongeren een miljoen Javanen. Na tuurlijk door de droogte en natuurlijk door de ratten en niet door het wanbe heer van Soekarno en zijn maatjes. Het is te hopen dat spoedig vele vlieg tuigen en vele schepen ter beschikking komen om deze mensen te helpen en het is ook te hopen dat ze een regering krijgen van minder waardeloze mannen, want anders blijft het hongeren tot in lengte van dagen. KANTMAN. In 1960 besloot de gemeenteraad 'n kre diet van 8140,ter beschikking te stellen voor de aanleg van volleybalvel den in Soest-Zuid. Dit krediet is regel matig naar de volgende dienstjaren over geschreven. Het lag in de bedoeling deze velden aan te leggen op het terrein van de openbare lagere school in Soest-Zuid, maar hiervan wordt afgezien omdat op dit terrein te zijner tijd een gymnastiek zaal gebouwd zal worden. Tevens is ge bleken dat de behoefte aan volleybalvel den niet groot is, want de velden achter het gemeentehuis worden maar twee van de vijf speelavonden gebruikt. Het ligt echter wel in de bedoeling een volley - balveld aan te leggen als de gymnastiek zaal bij de openbare lagere school in Soest-Zuid gebouwd is. Dit veld zal dan aangelegd worden ten behoeve van de vereniging Olympia. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld te besluiten dat de volleybal- velden in Soest-Zuid niet aangelegd zul len worden en dat het krediet van 8140,besteed zal worden aan het maken van een afrastering rondom het handbalveld op de hoek van de Birk- straat en de Ferdinand Huycklaan. Thans wordt het terrein als vrij speelterrein door de jeugd gebruikt en er wordt zelfs met auto's op gereden. Geheel volgens de verwachtingen zege vierde V.V.Z. zaterdagmiddag in Breuke- len over Nijenrodes. Vooral aan de gast heren was goed te merken dat de com petitie geruime tijd stilgelegen heeft. De conditie liet veel te wensen over. Ook bij V.V.Z. was deze nog geen 100 Met de rust was de stand 2-0 door doelpunten van middenvoor Floor en rechtsbinnen H. van Kooij. In de tweede helft bracht Floor de stand op 3-0 en toen Demmers onjuist aangevallen werd mocht H. v. Kooij een strafschop nemen die hij benutte. V.V.Z. zal zaterdag beter voor de dag moeten komen om succes te kunnen boe ken in de thuiswedstrijd tegen Hees die op het programma staat. Woensdagmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. Het college van B. en W. heelt de raad voorgesteld het verzoek van de heer D. de Ridder te Amersfoort hem onthef fing van de verbodsbepalingen in de hinderwet te verlenen voor het oprich ten van een autosloperij aan de Soester- bergsestraat niet in te willigen. Aan de grond waar deze sloperij zou moeten komen mag ingevolge het uitbreidings plan geen bedrijfsbestemming gegeven worden. Aan de heer H. L. M. Lieben te Soester berg zal ontheffing verleend worden voor een garagebedrijf aan de Veld maarschalk Montgomeryweg en aan de heer H. J. Geertsema te Soesterberg voor een smederij aan de Rademaker- straat.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1