Perikelen om Irene. HET OOG GERICHT OP DE VRIJE ROER. Dichterlijk dagboek. Meningen van lezers. Jubilea bij de P.T.T. Bezwaren tegen uitbreidings plan. E. J. Harmsen sprak. Besluit vernietigd. Verbetering Henriëtte Blaekweg. Succes voor Grescendoleden. Mannenzangkoor Apollo. Kerkconcert. Toneel voor Groninger Vereniging. Aanleg Fokkerstraat. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Instuif R.K. Jong Soest. Verkoop van grond. Korfbalwedstrijden. Vleesverkoop. VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964. 43 ste JAARGANG No 15- SOESTER (fïÖURANT Veïlchïjnt^edëre""dïnsdaj,^^TTUdag"^ UITGAVE DRUKKERIJ SMIT De overgang van prinses Irene tot het katholiek geloot en haar afzien van de eventuele rechten op troonopvolging heb ben in en buiten het parlement geleid tot een poging om een politiek geschil te ontketenen tussen aan de regering deel nemende partijen. Het is geschied door het opwerpen van de zuiver theoretische vraag of de pro testantse partijen ermee akkoord zouden gaan wanneer een katholiek lid van ons koninklijk huis de troon zou bestijgen. Daarnaast heeft prof. Duynstee in een krantenartikel de mening uitgesproken, dat prinses Irene volgens haar geloofs overgang gedwongen zou zijn van de opvolgingsrechten af te zien, om te voor komen dat ooit een katholiek vorstin de Nederlandse troon zou bezetten. We kunnen het geenszins toejuichen, dat de gebeurtenissen rond prinses Irene tot deze vraag en opmerking hebben geleid. Het was niet nódig om dit te stellen, want de vraag is nog bepaald niet aan de orde en juist daardoor krijgt zij een zuiver politek karakter, welbewust er op gericht om de regeringscoalitie misschien in moeilijkheden te brengen. Daar is op zichzelf natuurlijk geen be zwaar tegen, maar wel dat men een zó delicate en persoonlijke aangelegenheid benut om een zuiver theoretische vraag te stellen. Een vraag in de Tweede Ka mer gericht tot de protestantse partij bij het kamerdebat over de verloving van de prinses. Bij dit debat waren de protestantse groeperingen echter geen partij tegenover de opponenten, dat was in dit geval uitsluitend de regering. Vanzelfsprekend hebben de woordvoerders van de protestantse regeringspartijen geen antwoord op de vraag gegeven. Men kan nu wel aankomen met de op merking, dat de vraag toch niet zo theoretisch is als ze lijkt, omdat men niet kan voorzien of prinses Irene t.z.t. in staat zal zijn de troonsopvolging op zich te nemen en zo niet of zij dan kin deren zal hebben die in haar rechten kunnen treden. Mocht dit allemaal niet het geval zijn, dan zou dus een opvol ging door prinses Irene tot de mogelijk heid gaan behoren, We kunnen echter waarlijk niet het nut en nog minder de noodzaak er van in zien om reeds nu de vraag te stellen of en welke politieke partijen ermee zouden instemmen dat een katholiek geworden vorstin dan de troon zou bestijgen. Onge twijfeld zou de beantwoording van deze vraag immers mede afhangen van de dan bestaande nationale en misschien zelfs internationale situatie. Natuurlijk vindt thans geen enkele pro testant het prettig, dat prinses Irene tot het katholieke geloof is overgegaan. In het tegenovergestelde geval zou dit bij de katholieken zeker niet minder beroe ring hebben verwekt. Maar evenzeer er kennen beiden gelukkig ieders vrijheid daarin, ook van de leden van ons ko ninklijk huis. Mocht nu voor de troonsopvolging een katholiek lid van dit Huis in aanmer king komen, zou deze dan niet eerst zelf beoordelen of dit in de Nederlandse verhoudingen van dan wel wenselijk zou zijn? En wanneer de betrokkene wist, dat dit op grote tegenkantingen zou stuiten, zou hij of zij zich dan toch in staat achten een dergelijke taak op zich te nemen? Wij menen van niet, mede gezien de hier gegroeide zuiver constitutionele verhouding tussen volk en vorstenhuis. Dan worden de politieke partijen dus al niet meer voor een beantwoording van deze vraag gesteld, althans niet meer in de Tweede Kamer. Daarom heeft het thans stellen van de vraag geen zin, geen andere zin ten minste dan het pogen tweespalt te bren gen tussen de K.V.p. en de mede-rege- De eierveldslag is gestreden. De hoendertranen op de vlucht; De E.E.G.-breuk is vermeden, De kippen leggen weer tevreden En kakelen zelfs opgelucht. Doch de ministers houden zorgen, Een nieuw gevaar dreigt uit de zee; De REM, en voor geen mens verborgen, Wil daar beslist vandaag of morgen Reclame maken per tee-vee. In Frankrijk mag geen mens meer liften Tenzij dan in geval van nood. De Gaulle wil niet gaan muggeziften, Doch hij beteugelt kwade driften, Ook daardoor blijft de man zo groot. Vier honden hepen rond te dwalen Na al die drukte voor Soestdijk; Geen eigenaar kwam ze meer halen Wat zijn wij toch soms abnormale En vreemde dierenvrienden rijk. Hoogovens krijgen ook geen hulde, Want de tantièmes gaan omlaag; Slechts vijfentwintigduizend gulden; Moet dat de aandeelhouder dulden? Het blijft voor ons een bange vraag. JAAP MIJDERWIJK. SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINIf TRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Een klein jaar geleden werd er een ver gadering gehouden van de afdeling Soest der Aartsdiocesane Boeren- en Tuinders- bond. Het was net in de tijd van veel rumoer rondom „vrije boeren", die opge wekt het gevang in gingen omdat ze weigerden te betalen voor het landbouw schap. Tijdens deze A.B.T.B.-vergadering leek het erop alsof iedere Soester boer dit landbouwschap een heerüjke instelling vond, want men hoorde niets dan lof. Dat gaf te denken aan de Boerenpartij, die korte tijd daarna ook in Soest met een lijst uitkwam. Lang hoefde echter niet gedacht te worden, want het suc ces van de „vrije boeren" was in onze gemeente niet gering en ze kregen 373 stemmen. Daaronder natuurlijk van men sen, die zich tijdens de A.B.T.B.-vergade ring op de vlakte gehouden hadden toen de loftrompet voor het landbouwschap gestoken werd. Gisteren sprak de heer Harmsen, lid van de tweede kamer voor de Boerenpartij, in De Gouden Ploeg. Deze „vrije boer" had misschien verwacht dat hij van de 373 mensen die op zijn partij stemden de helft onder zijn gehoor zou vinden, maar dat viel tegen, want zo'n slordige 300 bleven weg. Zij stemden op de vrije boeren, maar het lijkt er heel erg op dat zij zichzelf niet vrij genoeg vonden om de moed op te brengen naar deze vergadering te komen. KANTMAN. In het Marine ontspanningshuis te Den Helder worden de Europese kampioen schappen bandstoten gehouden. Overzicht van de speelzaal. rende protestantse partijen. Daarnaast vertroebelt de vraag het streven tot toe nadering tussen de kerken in Nederland. Wat dit laatste betreft, daartoe werkt he laas ook mede het door „Protestants Ne derland" geuite verzoek om het huwelijk van prinses Irene niet in Nederland te doen plaatsvinden. Ook dit getuigt van een enghartigheid, die de toenadering der kerken en zelfs de persoonlijke vrij heid van de leden van ons vorstenhuis belaagt. Waarom kunen alle problemen rondom Irene's verloving toch niet wat ruimer worden bezien, inplaats van ze te gebrui ken voor het aan de orde stellen van politieke- en geloofsperikelen Het komt onze samenleving bepaald niet ten goede. Vier P.T.T.-beambten zijn deze maand 25 jaar bij het bedrijf. Morgen zal de directeur van het postkantoor de heer J, v. Breukelen bezoeken en hem de gratificatie van het bedrijf ter gelegen heid van het zilveren jubileum aanbie den en er worden geschenken van het personeel aangeboden. Maandag is de heer J. van Esch aan de beurt, terwijl de heren Th. Visser en H. Overbeek dit jubileum reeds vierden, respectievelijk op 6 en 13 februari. Tegen het ontwerp-uitbreidingsplan. re gelende de bestemming van gronden bij de Ossendamweg en de Soesterbergse- straat zijn bezwaarschriften binnenge komen. Het bezwaarschrift van mevr. C, de Leest-ter Burg en de heer E. A. de Leest is niet gemotiveerd en het is abusievelijk ingediend bij het college van B. en W. en niet bij de gemeente raad, zodat B. en W. de raad voorgesteld hebben dit bezwaarschrift niet ontvan kelijk te verklaren. De heer J. Meerding en mevr. G. v. d. Berg-Voskuijl hebben er bezwaar tegen dat hun tuinen kleiner zullen worden, dat daardoor de opbrengst van de groen ten zal dalen en dat hun vrijheid zal verminderen doordat er een pad komt in de groenstrook die een deel van hun tuinen opeist. Het college van B. en W. heeft de raad meegedeeld dat de groenstrook en het pad daarin gehandhaafd moeten blijven. Daarvoor heeft de gemeente een deel van deze tuinen nodig. Dit kan door aan koop of eventuel door onteigening ver kregen worden. In geval van onteigening zal een redelijke schadevergoeding ge waarborgd worden. Het college van B. en W. heeft derhalve de raad voorgesteld niet tegemoet te komen aan de beide bezwaarschriften en ze ongegrond te verklaren. De heer E. J. Harmsen, lid van de twee de kamer voor de Boerenpartij, heeft gis teravond voor een zeventigtal belangstel lenden in De Gouden Ploeg gesproken. Hij werd ingeleid door de heer Stuyve- zant Meijes uit Den Dolder, die als „vrije boer" deze bijeenkomst belegd had. Hij had deze vergadering belegd omdat het aantal stemmen, dat het vorig jaar in Soest op de Boerenpartij uitgebracht was, de indruk gewekt heeft dat er be langstelling voor een dergelijke bijeen komst zou zijn. De naam „vrije boeren" ontstond in 1946 toen de „Landelijke Vereniging van Bedrijfsvrijheid in de landbouw" opge richt werd. Uit deze vereniging kwam het verlangen naar voren de Boerenpartij op te richten, nadat zonder succes contact gezocht was met de bestaande politieke partijen. De heer Harmsen zei dat de subsidierege ling van de regering doet denken aan veel nemen en dan maar een klein beetje teruggeven. Daarmee wordt de financiële positie van de boer steeds slechter. Hoe slecht deze is blijkt onder meer uit het feit dat zij kans zagen drie vertegenwoordigers in de tweede kamer te brengen om het voor hun be langen op te nemen. Het ontwikkelings- en saneringsfonds stelt vijftig miljoen gulden ter beschik king om de boer te helpen Dat lijkt heel wat, maar alle Nederlandse boeren hebben zich voor het tienvoudige bedrag in de schuld gestoken om hun bedrijven gaande te kunnen houden. Er is wel eens beweerd dat kleine agra rische bedrijven met rendabel kunnen draaien en grote wel, maar in Friesland is gebleken dat het met de grote be drijven ook niet altijd rooskleurig gaat. De heer Harmsen wees erop dat agrarisch Nederland bezig is industrieel Nederland te worden. Vroeger had ons land als pij lers de handel, de scheepvaart en de landbouw, terwijl er weinig industrie was. De scheepvaart is aan het verdwijnen en de landbouw ook .en men schenkt na genoeg alle aandacht aan de industrie Dit wordt bewust door de regering ge daan. Naar de mening van de heer Harmsen dient de overheid zich terug te trekken van het terein waarop het bedrijfsleven zichzelf kan helpen. Thans leven veel te veel lichamen van het werk van de boer. De heer Harmsen betreurde het dat onze reputatie als beste agrarisch land van West-Europa verloren gaat. Het lands belang eist dat dit verandert en dat het agrarisch deel van de bevolking weer gezond wordt. In E.E.G.-verband gaat ons land steeds door de knieën voor moeilijkheden waar in andere landen verkeren, terwijl de eigen moeilijkheden over het hoofd ge zien worden. De heer Harmsen toonde zich voorstan der van een vrije loonvorming met een minimum-loon als basis. Het landbouwschap noemde hij van ge ring nut en de wijze waarop gehandeld wordt doet denken aan dictatuur. Het landbouwschap heeft veel te veel macht. In ons land heersen thans het staats- kapitalisme, het industriekapitalisme en het vakbondskapitalisme. Samen hebben deze stelsels ervoor ge zorgd dat de werkloosheid thans voor de deur staat. Deze werkloosheid kan ook de agrariër treffen en zal naar de me ning van de heer Harmsen velen, die tot de boerestand horen, ook inderdaad treffen als er geen maatregelen genomen worden. Op 2 mei 1963 besloot de Soester ge meenteraad een commissie voor alge mene gemeentelijke beleidszaken in te stellen. Alle raadsleden werden lid van deze commissie behalve de heer J. K. de Bruin, die het in strijd met de wet acht te dat een commissie gevormd werd waarvan alle raadsleden deel uitmaken. In een schrijven aan HM. de Koningin verzocht hij de kroon dit besluit te vernietigen. Thans heeft de heer De Bruin een brief ontvangen van de minster van Binnen landse Zaken, waarin hem wordt mede gedeeld dat de kroon het besluit ver nietigd heeft omdat het in strijd is met de wet en het algemeen belang. De directeur van gemeentewerken heeft een plan gemaakt voor het leggen van riolering in de Henriëtte Blaekweg en het verbeteren van deze weg. De aanleg van de riolering is nodig, daar de afvoer van een gedeelte van de riolering in de Birk- straat naar het riool in de Van Lennep- laan via deze riolering in de Henriëtte Blaekweg zal moeten plaats vinden. Dit riool moet dan ook voorafgaande aan de rolering van de Birkstraat wor den aangelegd. Volgens het plan van de directeur van gemeentewerken moet de onverharde weg een Klinkerweg worden ter breedte van vijf meter. Aan beide zijden komt een legeltrottoir en aan de kant van de huizen een groenstrook. De kosten hiervan bedragen 42.000,— De gemeenteraad heeft een crediet ter beschikking gesteld. Jongens van de r.k. gymnastiekvereniging Crescendo bezetten tijdens een competi tieavond, georganiseerd door het dis- trictsbestuur van de Nederlandse Ka tholieke Gymnastiek Bond, de eerste plaats in hun afdeling en de meisjes een derde, beide in poule B. Deze com petitieavond werd in de zaal van de r.k. gymnastiekvereniging R A P. te Drie- bergen-Rijssenburg gehouden De vol gende competitie-avond- wordt in april gehouden. Het mannenzangkoor Apollo heeft woens dagavond, onder leiding van de heer G Muts, geconcerteerd voor de patiënten van het sanatorium Zonnegloren. Er werd een tiental liederen gezongen, waaronder het bekende „Land of Hope and Glory" van Edward Elgar, dat door oud- en ereleden aangeboden is ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van de vereniging. Verder werden onder meer werken van Verdi en Bruckner uit gevoerd, terwijl de heer Muts enige pia- nosoli bracht. Op woensdag 26 januari zal het Huizer Kamerkoor een concert geven in de Oude Kerk onder leiding van Maarten Kooy, cantor-organist van deze kerk. Maria v. d. Slikke, sopraan, Ine Kooy, alt en Jan Jansen, orgel, verlenen solis tische medewerking. Van Joh. Seb. Bach wordt de cantate „Nach Dir Herr verlanget mich" en het motet „Lobet den Herrn" uitgevoerd. De uitvoering van de Bachcantate zal bijzonder zijn door de medewerking van instrumentalisten van De Nederlandse Cantorij, die beschikken over barokin- strumenten. Van De Majo zal het Motet „Sicut cerva" voor sopraan en concerterend orgel uit gevoerd worden, terwijl de heer Jansen enige orgelwerken van Buxtehude speelt. De toneelgroep Gruno uit Hilversum zal op zaterdag 22 februari in het St. Joseph- gebouw het stuk „De trommelwichter", een blijspel in drie bedrijven van Joop Spit, opvoeren voor de leden van de Gro ninger Vereniging „Martini". De directeur van gemeentewerken heeft een plan ingediend voor de aanleg van het gedeele van de Fokkerstraat te Soes- terberg, dat gelegen is tussen de Ples- manstraat en de Prof. Lorentzlaan. In dit plan is opgenomen de aanleg van de rijweg, het tegeltrottoir aan de Noord zijde, het plaatselijk verbreden van de rijwegverharding van de Plesmanstraat nabij de aansluiting aan de Fokker straat, en het herleggen van het be staande trottoir in de Fokkerstraat, in verband met de aanleg van de kolk- en huisaansluitingen. In het plan is tevens de aanleg van de riolering opgenomen. De rijweg zal een breedte van vijf me ter krijgen en bestaan uit een asfaltdek- laag, grijs van kleur, op een zandgrint- asfaltfundering. Bij het bouwrijp maken van de gronden te Soesterberg kon dit gedeelte nog niet worden aangelegd, aangezien de gemeen- te niet over de nodige grond beschikte. Het krediet voor het bouwrijp maken van gronden dat nog aanwezig is, is niet voldoende om de kosten van dit werk te bestrijden. Het college van B. en W. heeft derhalve de raad een krediet van 22.000,gevraagd. Hedenavond spreekt pater S. Jelsma voor de leden van de Instuif B K. Jong Soest in het St. Josephgebouw over het onderwerp „Oecumene". Zondagavond is er een instuifavond met dansmuziek door The Fighting Cats. In verband met de kerkdiensten gaat de zaal van St. Joseph eerst om kwart voor acht open. De N V. Bouw- en Exploitatiemaatschap pij Bakhuizen te Hilversum heeft aan de gemeente verzocht 2875 m2 grond te mogen kopen, welke gelegen is bij het park Colenso. Deze grond zal voor 122.000,verkocht worden Hierin Is 92.000,begrepen voor het bouwrijp maken. Op de grond zullen 7 eengezins woningen en 24 flatwoningen gebouwd worden. Als het weer en het terrein het toelaten zal Meteoren A zaterdagmiddag, om half drie, in Amersfoort tegen het A-team van de vereniging Amersfoort spelen. Meteo ren 2 speelt thuis, om half vier, tegen Meeuwen 2. Zondag speelt Meteoren 1 (jeugd! een thuiswedstrijd tegen Welge legen die om 12 uur begint en het eerste senioren-team speelt om 2 uur in Utrecht tegen S.K.V. Meteoren 3 speelt om 2 uur een thuiswedstrijd tegen Amersfoort 4. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het gemeentelijk slachthuis verkoop van vlees plaats. Een vriendelijk verzoek om een plaatsje in de Soester Courant onder „Meningen van lezers". Er wordt in de tegenwoordige tijd meer gedaan voor de bejaarden als vroeger en dat is verheugend, o.a. door de dames van de U.V.V. door het verzorgen van de bejaardensociëteiten. Er is op deze manier nog contact met de bejaarden en de bejaarden onderling. Ik zou allen die daaraan meewerken har telijk willen bedanken, maar ik vraag mij af hoe het gaat met de bejaarden die aan hun huis gebonden zijn. Heeft men daar ook contact mee? In vele plaatsen van ons land bereidt men warme maaltijden voor de bejaar den die dat zelf niet kunnen doen. Dit noemt men „Tafeltje dekje", en door in formatie weet ik dat dit prima werkt. Ik heb al eens geïnformeerd of dat in Soest ook zou kunnen, maar er waren nog al wat bezwaren, maar die zijn er in andere plaatsen ook. Zonder moeite verkrijgt men niets. Wat gaat het in sommige plaatsen toch stroef. Dat zien wij ook aan het Alge meen Bejaardencentrum „Rustenburg". En dan: alles redt men niet met alleen bej aardensocieteiten. J. NIELSEN. Pelikaanweg 17, Soestdijk.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1