Modeatelier „Soestdijk" T.V.-eiland in juni of juli op kanaal 11 MACHINESTIKSTERS HANDWERKSTERS STRIJKSTERS LEERLING-MACHINESTIKSTERS M. TUSSEN TWEEDE BLAD VAN BUUREN Krabbels van Knelis. lis Ook iets voor de Uwen Geen ombouw of nieuw toestel. Verbetering Hartmanlaan. Bioscoopprogramma. Bijzondere ouderavond De Savornin Lohmanschool. wm j ,i, i Rouw- en Trouwkleding Intrede ds K. van Liere. Auto- en Scooterrijsehool Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Zeepost. S r AI geruime tijd circuleren allerlei ge ruchten en berichten over het televisie eiland, dat ergens bij Noordwijk voor de kust zal worden verankerd en dan het westen des land komt tracteren op commerciële uitzendingen. Er zijn na men genoemd van financiers, die de ver moedens prompt ontkenden, er zijn aller lei vraagtekens gerezen over het te kie zen kanaal, het zendvermogen en het be reik, maar nog geen kijker wist of hij een nieuw toestel zou moeten kopen en nog geen installateur kon adviseren of er verbouwd moest worden aan de reeds in gebruik zijnde apparaten en welke antenne noodzakelijk zou zijn. Wij kunnen de sluier thans grotendeels oplichten De onderneming wordt wer kelijk gefinancierd door een belangen groep waarbij de Landbank van de heer Zwolsman is geïnteresseerd, er zal wor den uitgezonden van het kunstmatige ei land, dat door Verolme in Ierland is ge bouwd. met een 10 kW zender op ka naal 11 en initiatiefnemers hopen op een bereik binnen de cirkel Amsterdam- Utrecht-Rotterdam, alhoewel naar alle waarschijnlijkheid de ontvangst in grote steden onvolkomen zal zijn en zeer af hankelijk van de plaatselijke veldsterkte. De kijkers, die meer dan 40 km van Noordwijk vandaan wonen, zullen toch wel een hoge mast op het dak moeten plaatsen. Binnen 35 km kan men in de meeste gevallen (plaatselijke tegenvallers uitgezonderd) volstaan met een in de juiste richting gedraaide breedbandan- tenne voor de kanalen 9 t.e.m. 11 of zg. langenbergantenne. Ontvangst kan plaatselijk zeer sterk verschillen. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat de REM. mikt op een zo groot mogelijk kijkerspubliek, maar van het begin af hebben de technici geworsteld met de moeilijkheid, dat zij in het gebied dat de zender moet bestrijken geen enkele veldsterktemeting kon doen, omdat er nog geen proefzender was om mee te experimenteren. De metingen van de PTT rondom de bestaande Nederlandse zenders hebben wel bewezen, dat de ont vangst van een televisiesignaal in ver schillende plaatsen die toch op gelijke afstanden üggen van een zendmast, grote afwijkingen kunnen voorkomen. Ernstig moet daarom worden getwijfeld aan de ontvangstmogelijkheden in b.v. een op 50 km afsiand gelegen stad als Utrecht, waar ook nog allerlei hoge flats en fa brieken hindernissen vormen voor de rechtlijnige voortplanting van de tele visie-golven op deze golflengte. De opdrachtgevers hebben daarom moe ten afstappen van het oorspronkelijke plan een zender van 5 kW op het eiland te installeren. Het werd 10 kW, alhoewel dit bij bepaalde atmosferische omstandig heden storing kan veroorzaken in de ontvangst van de zender Rijssel in het zuiden van ons land en in België en om gekeerd dit Franse station narigheden kan veroorzaken tussen Vlaardingen en Velsen op de noord-zuid gerichte an tennes. Zodra de Amerikaanse apparatuur geïn stalleerd is, zullen daarom alsnog veld sterktemetingen in ons land plaats vin den, teneinde evt. noodzakelijke wijzi gingen in de antenne op het eiland of de sterkte van de installatie te kunnen aanbrengen. Minstens f 25 miljoen. De kosten van het gehele project bedra gen ongeveer f 25 miljoen. Daarvan komt pl.m. 12 miljoen voor rekening van het stalen eiland, dat is ontworpen door „Global Offshore Structures" en dat niet alleen normale stormen, doch ook spring vloeden en stormvloeden moet kunnen doorstaan zonder dat de bemanning en technici het behoeven te verlaten. De constructie is die firma wel toevertrouwd, want in Zuid-Amerika staan al 135 van dergelijke booreilanden in zee. Het televisie-eiland wordt vastgezet op een der onderzeese ruggen, waar de Noordzee zo vol van is en steekt dan met het „maaivlak" 10 meter boven de gemid delde waterhoogte uit, uiteraard buiten de scheepvaartroutes en voorzien van goed verlichte bakens. Tot de installatie behoren een landingsplaats voor helieop- ters, een kade met hijskraan, het gebouw voor de beeld- en geluidszenders met een beeldbandprojectie, een magazijn en elf cabines voor de vaste staf. Voorts is er ruimte voor het agregaat dat de eigen elektriciteit moet opwekken, een cantine met provisiekamer, waterreservoirs enz. Boven deze opbouw uit torent dan de speciaal geconstrueerde mast van 80 me ter in n-vorm, nog te verlengen met een opgaande buis als de veldsterktemetin gen op de vaste wal mochten tegenval len. De elektronische apparatuur was aanvan kelijk besteld in Engeland bij Pe, maar wordt nu geleverd door de Noordameri- kaanse R.C.A.-Company. Studio's en personeel. Zwolsman heeft het goed bekeken met zijn voorbereidingen. Eerst heeft hij een vergunning verkregen voor een gesloten televisie-circuit „ten behoeve van egn winkelcentrum te Rijswijk" en kon hij daar volkomen legale studio's en instal laties creëren. Hij trok producers, regis seurs en artiesten aan en niemand kan de Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen (E.M.S.) een strobreed in de weg leggen, nu er beeldprogramma's worden opgenomen. Uit allerlei windstreken in Europa en Amerika trok hij ongemerkt de beste vakmensen op het gebied van de elec- tronica en technische installaties aan, die straks in zijn studio's en op het eiland het dagelijks programma van de RE.M. krijgen te verzorgen. De programma's worden op beeldband op genomen en dan per schip (en als er haast bij is per helicopter) overgebracht naar het zendstation buitengaats. Onze regering kan dit verkeer en de aflossing van het personeel niets in de weg lig gen, omdat iedere Nederlander aan wie een paspoort is uitgereikt, grondwettelijk vrijheid van beweging is gegarandeerd. Afsnijding van de toevoerwegen zoals in Scandinavië gebeurde, is bij ons dus voor alsnog niet mogelijk. En een grond wetswijziging vergt vele jaren èn dub bele verkiezingen Tarief afhankelijk van kijkdichtheid. De tarieven voor reclame„spots" zijn in middels bekend gemaakt en deden het bedrijfsleven door de formidabele hoogte schrikken, maar - zoals wij al eerder schreven - de dure Installatie, de hoge zendkosten die ver moeten uitgaan boven de kosten van Bussumse zenduren om dat bestaande programma's moeten wor den overtroffen, en het waarschijnlijk tegenvallende bereik van de watergeus, vergt een voorzichtige calculatie van de financiers. Wij zouden zelfs 1000,per seconde een redelijk bedrag vinden, maar de prijzen worden straks gevormd doojj de kijkdichtheid, zo leerde de praktijk in het buitenland, en niet door de gevraag de aanvangstarieven. Zelfs al liggen er heel wat reclamefilmp jes klaar, die reeds jarenlang met het oog op de komende commerciële t.v. ge maakt zijn door bedrijven als Dollywood van Joop Geesink, de Maarten Toonder Studio's en Cinécentrum, maar ook door particuliere filmers als Bert Haan stra, Fons Rademakers e.ahet Neder landse bedrijfsleven kijkt gewoontege trouw eerst de kat uit de boom. Daar komt bij, dat de R.E.M. begint met vrij ongunstige zendtijden vóór en na de zenduren van de N.T.S. Het wordt anders zodra de programma's uit zee veelvuldiger worden en zij metterdaad beter zijn dan die uit Bussum. Dan stro men de kijkers toe en hebben de ad verteerders er belang bij daar zendtijd te huren voor de vertoning van hun „spots" Vooral als zij deze in onderbre kingen van speelfilms, shows en vervolg- strips kunen laten draaien, gelijk in de bedoeling ligt. Nog deze zomer, in juni of juli, komt de R.E.M. met proefuitzendingen in de ether. Wij zijn zeer benieuwd naar de resulta ten bij de ontvangst. De gemeenteraad heeft 46.100,ter be schikking gesteld voor de verbetering van de Hartmanlaan en het leggen van rio lering in deze laan. Ook zal riolering ge legd worden in het deel van de Aagje Dekenlaan dat gelegen is tussen de Staringlaan en de Hartmanlaan. De Hartmanlaan krijgt na het leggen van de riolering een volledig nieuwe bestra ting. Tony Curtis, Yul Brynner en Christine Kaufmann vervullen de hoofdrollen in de spectaculaire film „Taras Bulba", welke van heden tot en met zondag - uitgezonderd zondagmiddag - in het City theater draait. Fel wordt gestreden tussen Polen en Turken in het begin van de zestiende eeuw en kozakken onder leiding van Ta- ras Bulba komen de Polen met succes te hulp. Dan raken de kozakken en de Polen slaags De kozakken belegeren een Poolse stad, waarvan de bevolking door honger en pest geteisterd wordt. Ook Natalai, het meisje dat 'n zoon van Taras Bulba tot zijn vrouw wenst. Hij sluipt de stad binnen, maar het komt niet tot een huwelijk, want zijn vader schiet hem neer. Zondagmiddag „De St. Louis-bankroof", gebaseerd op een historisch geworden gebeurtenis. 4 mannen hebben het plan een overval op een bank te plegen. Zij denken een buit van 140.000 dollars te veroveren, maar een vrouw tracht de overval te doen mislukken en zij slaagt hierin gedeeltelijk. Van maandag tot en met woensdag „Het web van de spin", naar een toneelstuk van Agatha Christie. Het is een span nende geschiedenis, spelend in een groot landhuis, waar het nogal griezelig toe gaat en natuurlijk is er iemand ver moord. Men kan griezelen bij deze film, maar ook lachen, dus er wordt veel ge boden. In de donderdag-cyclus „Het gerucht" met Andrey Hepburn als kostschoolhoud ster. Laster brengt haar aan de rand van de ondergang. Ze wordt gerehabiliteerd, maar zij weigert de excuses van de gemeenschap en zelfs van haar verloofde en blijft alleen voor de rest van haar leven. Voor de ouders van de leerlingen die op de De Savornin Lohmanschool onderwijs ontvangen is een bijzondere avond be legd, welke hedenavond herhaald zal worden omdat de belangstelling voor deze bijeenkomst bijzonder groot is. Voor de geheel gevulde grote zaal van gebouw „De Rank" opende de heer G. J. Mout, voorzitter van de oudercommissie deze avond. Na zijn welkomstwoord leidde het hoofd der school, de heer D. Hoekstra de heer D. v. d. Pol in. Hij sprak over het moeilijk lerende kind. De moeilijkheden bij het leren kunnen verschillende oorzaken hebben. Voor deze kinderen zijn de b.l.o.-scholen en de l.m.o.-scholen. Vroeger stonden de ouders anders tegenover deze bijzondere scholen dan thans, hoewel velen nog een heel LAANSTRAAT 2 - SOESTDIJK - TELEFOON 3995 vraagt Hoog loon. Goede sociale voorwaarden. Aanmelden of inlichtingen dagelijks van 8 tot 17.30 uur aan boven staand adres. Na 19 uur Middelwijkstraat 60, Soest, telefoon 3984. verkeerde opvatting hebben. Wanneer onderwijzers en ouders het goede voor het kind zoeken dan zullen ze het er spoedig over eens kunnen zijn dat deze bijzondere scholen aan kinderen die ze moeten bezoeken toekomstmogelijkheden bieden. Er kunnen psychische factoren zijn, waardoor het kind moeilijk meekomt op de gewone school. Dan is het in bij zondere mate nodig dat er een goed contact is tussen onderwijzers en ouders. Bij een gesprek over hef kind tussen ouders en onderwijzers zullen de ge dachten omtrent het kind vaak veran deren ten goede. Er kunnen ook huise lijke omstandigheden zijn waardoor het kind de aandacht niet bij het werk kan houden, terwijl de onderwijzer denkt dat het kind zijn best niet doet. De heer v. d. Pol raadde de ouders dan ook aan het onderwijzend personeel op de hoogte te v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2781 houden als er thuis iets bijzonders is Vaak kan het kind zich hierdoor niet ontplooien zoals dit behoort. Na de pauze voerde het onderwijzend personeel, bestaande uit de dames Ge- men, Te Velde, Van Mourik en Bertram en de heren D. Hoekstra, D. v. d. Pol, C. van Calck en A. B. Hamer het ge heimzinnige spel „De Zwarte Monnik" onder regie van mevr. Hoekstra-Kok op. Er werd bijzonder goed gespeeld en en kel speelsters en spelers zouden in een beroepsgezelschap lang geen gek figuur slaan. De heer Mout dankte de speelsters en spelers voor de opvoering en bood een geschenk aan, waarna de heer H. Fenne- ma, voorzitter van de vereniging „De school met Den Bijbel" de avond met een dankgebed besloot. Als opvolger van dr. B. Maarsingh zal ds K. van Liere op zondag 8 maart zijn intrede doen als predikant van de Ne derlands-Hervormde gemeente Soestdijk. Zondagmorgen zal hij bevestigd worden door ds F. N. M. Nijssen, studentenpredi kant te Wageningen. De bevestiging vindt in de Oude Kerk plaats, de intrede in de Emmakerk. Ds Van Liere zal op 1 maart afscheid nemen van de gemeente Wolphaartsdijk, waar hij thans predikant is. Ds Van Liere werd op 25 december 1922 in Rotterdam geboren. Hij bezocht het gymnasium en studeerde theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1951 legde hij zijn voorbereidend kerkelijk examen af en in 1952 werd hij toegelaten tot de evangeliebediening in de Hervormde kerk. Hij was predikant te Oudega in Fries land en thans in Wolphaartsdijk. Gedu rende een jaar is ds Van Liere legerpre- dikant in de Juliana van Stolbergkazer ne te Amersfoort geweest. radine" 26/2. Brazilië: ms „Kennemerland" 23/2 en ms „Algoral" 27/2. Oost-Afrika: ms „Pierre Loti" 27/2. Canada: ms „Grindefjell" 25/2. Chili: ms „Worms" 23/2 en ms „Pericles" 25/2. Indonesië: ms „Dortmund" 25/2. Ned. Antillen: ms „Jason" 26/2. Nieuw-Zeeland: ms „Neder-Eems" 23/2 en ms „Clan Farquharson" 26/2. Suriname: ms „Wandsbek" 25/2. Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika: ms „Windsor Casile" 23'2 en ms „Zuider- kerk" 26/2. Inlichtingen betreffende de verzendings- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 21 JANUARI 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak raodsleje finge luu vin omda zullie veur haost niks warreke en da kommie vedaog de dag nie veul meer teuge. D'r mot heul wat beu- re om zo'n darp as Soest te laote draoje en daor zorrege de raodsleeje mit "de ambtenaore veur. En de raodsleeje veur bar weinig geld. 'n Segaoresent, ajje 't ming vraogt, waant segrette maggie nie meer rooke vari de manne die 't weete kenne. D'r kenne in de raod heule zwaore dinge bepraot wor- re, maor d'r worre ok wel us dinge ge- zeid dajje denk, daar gif de lommerd gin sent veur. Zo van de week. D'r wier veuresteld bie 'n speeltung 'n gemak te maoke veur de jochies en de deeres die daor speule. Gemak zeeje zullie in de raod netuurlek nie, maor twelet, dat klinkt beeter. Best zeeje de raodsleeje, maor nie allegaor. D'r was 'n raodslid die zee 't deftug Die deerns en jochies kennne daor speule, maor as zullie motte dan motte zullie op d'r eige meljeu, d'r huus, terugvalle. As zo'n Jochie 'n plas mot doen dan mottie volleges dat raodslid heul hard renne om op zien eige meljeu trugtevalle en de plas tuus te doen. Ik ken wel jochies die dat veul makke- leker opknappe en ik ken wel deeretjes die 't maor gauw in d'rluu boks doen. Die speule veul liver as op d'r eige meljeu trug te valle. Laot dat raodslid teuge stemme, maor dat gemak komter en die deeres en jo chies hoeve niet alsmaor op d'r eige meljeu trug te valle. Hoe komp zo'n raodslid d'rbie, zouje zeige. Ikke bin te grot veur 'n speeltung. Ikke bin meer van de leeftied van Kneliao, ikke gao effe 'n slokkie drinke. Best zeit Kneliao dan altied. Stejje veur. ikke bin amme tweede slokkie en ikke zeig teuge de kastelein, mak effe naor achtere, dat die kastelein dan teu ge ming zeit, veur slokkies drinke kejje hier terech, maor ajje naor achtere mot dan mojje maor op je eige meljeu trug- valle. Zou je 't d'r nie van in je boks doen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika s.s. „Kerkedijk" 26/2. Argentinië: ms „Amstelland" 24/2. Australië: ss „Theseus" 23/2 en ms „Ba- a NU HET VOORJAAR nadert, gaan we ook weer eens aandacht schenken aan de bij dit jaargetijde behorende kleding. Waar het gaat om de kleding van onze kleintjes, zoeken we de garderobekast na en ontdekken prompt, dat ze zo gegroeid zijn, dat de kleertjes van verleden voorjaar niet meer passen. We zullen dus nieuwe moeten kopen. Het is belangrijk om ook bij het aanschaffen van kleding voor onze kinderen met zorg te werk te gaan en maar niet iets zo maar te kopen. Misschien zijn er moeders die het niet willen geloven, maar onze kleintjes hebben wel degelijk smaak en voorkeur en ze weten dikwijls heel goed wat leuk is of niet. Laat een kind nooit met kleding lopen waar het een hekel aan heeft. Het laat psychologisch nare indrukken achter en het maakt het kind verdrietig, zeurderig en onhandelbaar. Kies voor uw kinderen leuke dingen uit, zodat ze er aardig uitzien. Vergeet niet dat uw kinderen uw visitekaartje zijn. Anderen beoor delen u naar uw kinderen. Wat denkt u van leuke kleding, als op onze foto Voor het meisje een leuke overgooier met een kort, vlot rokje over een bloesje.. Let u eens op de aardige schouderbandjes met gespen, wat het model meteen ook iets sportiefs geeft. Voor de jongen is er een leuke blazer van katoen in klein ruit- dessin, een sportief ding gecacheerd met schuimplastic. Misschien kent u dat wel, een systeem waarbij de stof op een dun laagje schuimplastic is geplakt, waardoor de stof in model blijft, waterafstotend en steviger is. Een leuk vlot kort bToekje en bloesje er onder vervolmaken het geheel. Het zijn maar ideetjes, misschien is het ook iets voor u

Soester Courant | 1964 | | pagina 5