arbeit y'h Slaa MARCHAL HAARMODE 1. A. VAN 00! en re» Grote ontwikkeling op het gebied van verwarmde trottoirs. de was droog met een centrifuge DRAiON DAMESVESTEN 15.90 J. Hoppenbrouwers MET RAAD EN DAAD. Firma G. van de Pol Grote collectie 400 uren sneeuwval per winter. edy Raptic Europa 1,2,3. V oetbalprogramma. jr Zilver Tetra. V.V.Z.-Hees. Tentoonstelling. Onteigening. Loodgieters werkzaamheden. VAN SON'S IN Maak nu gebri aankoop van ee u 15.- terug vo komt het gratis De hoofdstad van de sowjet-unie onder gaat zoals elk jaar weer de winter, die hier met heel wat strenger hand regeert dan wij in west-Europa gewend zijn. Blijkens schattingen van experts duurt de winterperiode in Moskou totaal ongeveer 4800 uur. Volgens de berekeningen zul len gemiddeld 400 uren hiervan sneeuw val brengen. En in zo'n 400 uren kan er heel wat sneeuw vallen. De winter is altijd een moeilijke tijd voor de stad. Het totale oppervlak van de ver- keersstrook van Moskou die sneeuwvrij moet worden gemaakt, bedraagt niet minder dan 37% miljoen vierkante me ter. Daarvoor worden zo'n 1700 sneeuw ruimmachines ingezet, die gezamenlijk 22% miljoen kubieke meter sneeuw op ruimen. Er is 320.000 ton rivierzand nodig om de straten en trottoirs te bestrooien, zodat ze begaanbaar zijn. Cijfers, die duidelijk aantonen wat één winter in Moskou betekent. Trottoirverwarming. Natuurlijk heeft men zich reeds lang afgevraagd hoe men bijvoorbeeld de trottoirs vrij van sneeuw kan maken om daardoor de voetgangers te bescher- is een heel belangrijke conclusie en in de ontwerpen van toekomstige systemen zullen dan ook correcties worden aan gebracht. Anti-vries. In plaats van 20 graden warmte zal een temperatuur van 5 graden voldoende zijn. Dit heeft de ontwerpers op een interes sant idee gebracht, waarom dan geen gebruik gemaakt van bepaalde warmte geleiders? Zo zijn er dus systemen ontwikkkeld, die op anti-vries, op water of op lucht werken. De gemeente is begonnen met anti-vries dat zelfs niet bevriest bij een tempera tuur van 40 graden vorst. Onder de weersomstandigheden van Moskou is dat overigens geen overbodige voorzorg. Het eerste systeem dat op anti-vries werkt wordt beproefd in Koeznetski-Most. Het principe is als volgt. Stelt u zich twee buizen voor van verschillende mid dellijn, waarbij de een in de andere is geplaatst. Uit de centrale wordt warm water tussen de buiswanden gedreven. Tegelijkertijd wordt door een centrifugale pomp anti-vries aangevoerd. Nadat het Dank zij de verwarming van trottoir en trapreden smelt de witte wade „als sneeuw voor de zon" weg en kunnen de gehaaste voetgangers met minder moeite en met minder kans op ongelukken hun doel bereiken. men tegen ongevallen. Er wordt grote aandacht aan dit probleem besteed. Naast de constructie van nieuwe machines voor het reinigen van de straten en het opruimen van de sneeuw hebben tech nici en ingenieurs zich de laatste jaren intensief bezig gehouden met het pro bleem van de verwarming van de trot toirs. Aan deze voor de gemeentedienst nieuwe tak van openbare werken wordt deelgenomen door de medewerkers van drie verschillende Moskouse instituten voor wegenaanleg. Evenals in alle grote steden van de wereld, waar men te doen krijgt met de snelle en intensieve ontwikkeling van het verkeer, doet men ook in Moskou alles om de wegen en alles wat daarmee sa menhangt, te verbeteren. In de nieuwe woonwijken, waar op den duur honderd duizenden zullen wonen, worden van het begin af onder de drukke verkeerswegen tunnels voor voetgangers aangelegd, zo dat men geen probleem krijgt met het oversteken. In de oude stadswijken waar het op de kruispunten bijzonder druk is, worden straten rechtgetrokken of verbreed, terwijl er eveneens tunnels voor de voetgangers worden gemaakt. Er zijn kruispunten waar elk uur zo'n 6000 auto's passeren. Logisch dat een voetganger hier geen kans krijgt om over te steken, zonder dat er verkeers opstoppingen ontstaan. Daarom maakt men hier ook tunnels voor de voetgan gers, zodat zij niets met het gemotori seerde verkeer te maken hebben. Verwarmde trappen. Toen de deskundigen van de wegenbouw over gingen tot de aanleg van deze on dergrondse doorgangen, stuitten zij op de vraag, hoe zij de trappen die toegang geven tot de tunnels voor sneeuw en ijzel konden vrijwaren. Er was maar één oplossing, de treden van de trappen dienen te worden verwarmd. Hiervoor kozen zij electrische verwarming. Afgezien van enkele moeilijkheden be treffende de keuze van materialen, zowel voor de treden als voor de buizen was de oplossing eenvoudig. Men koos V-vor- mige metalen buizen, waarin een weer standsdraad werd gemonteerd. In de ruimte tussen de spiraal en de wanden van de buis wordt magnesium geperst. De buizen worden vastgemaakt onder de treden tot bijna vlak onder de onderkant. Teneinde er voor te zorgen dat de warmte geconcentreerd wordt op de oppervlakte van de trede en er geen warmte in de grond verloren gaat, wordt er onder die V-buizen warmte-isolerend materiaal ge legd. De constructeurs hebben ook rekening gehouden met de veiligheid van de voet gangers. De buizen worden gevoed door het stadsnet en de spanning daarvan wordt getransformeerd tot 36 Volt. De eerste systemen van elektrische ver warming zijn zo geprojecteerd, dat men aan de oppervlakte van de treden 20 gra den Celcius warmte verkrijgt. In Moskou bestaan nu al 35 tunnels voor voetgan gers. In enkele van deze zijn de genoem de buizen zo'n 5 jaar in gebruik. Bij het gebruik zijn de technici tot de conclusie gekomen, dat bij het dooien van de sneeuw op de treden een temperatuur van 1 graad Celcius voldoende is. Dit anti-vries door een warmteregelaar is ge leid en op een temperatuur van 35-45 graden is gebracht, komt het in een buis onder het trottoir. Hoe moet men nu de buizen leggen om de grootst mogelijke warmte te kunnen overbrengen? Hier voor werden verschillende varianten be proefd. De wegenbouw. Op een onderlaag van puin wordt zand aangebracht, hierop komen de buizen en alles wordt bedekt met beton en asfalt. Een dergelijke methode heeft het voor deel dat het beton niet blootgesteld wordt aan temperatuursveranderingen. Maar toch is een dergelijk schema voor warm- te-overdracht niet ideaal. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat het beter is de buizen stevig vast te leggen op een on derlaag van gruis op speciale onderleg gers en er daarna beton op te storten. Met een vibrator moet het beton zorg vuldig worden gedicht om te voorkomen dat er luchtgaatjes ontstaan, waardoor warmte zou kunnen ontsnappen. Berekeningen hebben aangetoond, dat voor een vierkante meter wegdek 5 strek kende meter buis nodig is van duims diameter. De afstand tusen de buizen mag niet groter zijn dan 30 cm. Na het leggên van de buizen in het beton wor den er op afstanden van 6-9 meter van elkaar naden gemaakt en pas daarna wordt over het geheel het asfalt gelegd. De ervaring heeft geleerd, dat bij dit systeem de sneeuw dadelijk smelt als ze op het trottoir valt en indien de sneeuw val niet al te bar is, blijft het trottoir droog. Zonder brandstof. Er is nog een ander voorstel voor ver warming afkomstig van het Instituut voor Techniek en Bouw. In plaats var? WAARDEVOLLE mDUURZAHE anti-vries wordt hierbij gebruik gemaakt van het afgewerkte water van de elek trische centrale. Dit levert een dubbel voordeel op. In de eerste plaats wordt hier gebruik gemaakt van afgewerkt wa ter, dat zijn warmte reeds aan de huizen afstond, maar waarvan de rest-tempera- tuur toch nog vrij hoog is en varieert tussen de 30 en 70 graden. Bovendien is het voor de centrale zelf van belang, dat het water dat naar de centrale te rugkomt een zo laag mogelijke tempe ratuur heeft en dat kan wanneer het ook nog wordt gebruikt voor trottoir verwarming. Men heeft uitgerekend dat de aanlegkos- ten van een systeem, of het nu werkt op elektriciteit of vloeistof, even hoog is. In het gebruik is het systeem dat op vloeistof werkt het voordeligst en de helft goedkoper dan elektriciteit. Ook experi menteert men nog met een systeem dat werkt met warme lucht en de eerste er varingen daarmee hebben betrouwbaar heid van het systeem wel aangetoond. Momenteel worden er ook proeven ge nomen met verwarming door hete lucht Droogt 3 kg wasgoed extra-snel. Blijvend roestvrij - met beveiliging. Gratis plastic emmer! f 205.- Vraag het gratis Droog- draaiboek, met bijzonder- FRANS BOSMAN heden van de moderne centrifuges van AEG. Edy Soesterbergsestraat 20A - Telefoon 3367 en Siemens, vanaf f 144.50 P U.E.M.-installateur B D C b-Odi '58 a, 2.45 uur S E C. c-Hamersveld a, 2.45 uur B D C. d-K.V.V.A. c, 2.45 uur. Hamersveld b-B.D.C ee. 4 uur. B.D C. I-Quick d, 1.45 uur. Pupillen Hamersveld 1-S.E.C. 1. 145 uur Quick 1-B D C. 1, 2.30 uur BDC 2-Amersfoortse Boys 2, 1.45 uur S E C. 2-Hamersveld 2, 1.45 uur. BDC. 3-Amsvorde 3, 1 45 uur. A P W C. 4-BD.C. 4. 145 uur. De eerste bijeenkomst welke door het plaatselijk actiecomité Europa 1,2,3 ge organiseerd werd was geen succes. Er waren slechts vier jongelui tussen 17 en SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 op een open taxi-standplaats. Specialis ten menen dat de 120 wagens die hier normaal verblijven, ook bij nachtvorst rustig kunnen blijven staan. De lucht- kanalen gaan onder de wagens door, terwijl twee zijden van het terrein door 1 meter hoge muren zijn afgesloten. In_.de naaste toekomst zullen verwarmde trottoirs een even gewoon verschijnsel zijn als verkeerslichten bij de kruispun ten. lange mouw 5 kleuren hooggesloten met kraag Van Weedestraat 80 - Soestdijk Zondag S E C. 1-Rood Wit 1, 2.30 uur Veenendaal 2-S.E C. 2, 11 uur. R.KBVV 1-BDC 1, 2,30 uur. BDC. 2-K.V.V.A. 2, 2.30 uur B.D.C. 3-Baarn 4, 12 uur. B D C. 5-V.V.Z.A. 3, 12 uur. B D.C. 6-A.P.W.C. 6. 2.30 uur. Zaterdag V.V.Z. 1-Hees 1, 3.45 uur. Bioemenkwartier 2-V.V.Z. 2. 3.45 uur. Hoevelaken 2-V.V.Z. 3, 3.45 uur. Hees 2-C.S V. Vitesse 2, 3.45 uur. L.V.V. A-S.E.C. A, 3.45 uur. S E C. B-Amsvorde B, 4 uur B.D C. B-Quick C, 4 uur. S.E.C. C-Spakenburg B, 4 uur H.V.C. I-B.D.C. D. 2.45 uur. B.D.C a-S.E.C. a, 4 uur. S.E.C. b-Amersfoortse Boys a, 2.45 uur l*r: '4 u Vierhonderd uren sneeuwval betekent massa's sneeuw. Maar ook al is het in Moskou heel gewoon, toch blijft sneeuw altijd aantrekkelijk voor kinderen. 25 jaar in gebouw Eltheto aanwezig om te discussiëren over Europa en de ko mende eenwording. Het comité geeft de moed echter niet op en hedenavond is er in gebouw „Rhij- nauwen" bij het sanatorium Zonneglo ren opnieuw een bijeenkomst, die om acht uur begint. Er wordt een filmpje gedraaid, waarna een uiteenzetting ge geven zal worden over de vraag wat Europa is en wat de actie Europa 1,2,3 beoogt. Daarna wordt gediscussieerd over Europa, de taak en de toekomst van ons werelddeel. Woensdagavond werd voor de leden van de aquariumvereniging Zilver Tetra in de Gouden Ploeg een bandlezing door de heer O. Janzen uit Hilversum gehouden. Daarbij werden dia's vertoond waarmee de heren J. Th. ter Horst en H. H. Mur- ris deze lezing samenstelden. Het onderwerp was „De grote vakantie", handelend over een vakantieverblijf waaraan natuurstudie verbonden is. Tot deze vakantie in Limburg stelt de Neder landse Bond Aqua Terra de leden in staat. In woord en beeld werd onder meer een uitstapje gemaakt naar de Arden nen. Op 16 maart is er een bijeenkomst met een lezing over het palludarium door de heer J. Jansen uit Amsterdam. De kans dat de plaatselijke ontmoeting V.V.Z.-Hees morgen doorgaat is niet groot, maar mocht er gespeeld worden dan zal V.V.Z. haar uiterste best doen met het elftal dat in de volgende opstel ling uitkomt: doel J. v. Kooij. achter J. v Kooy en H Pouw; midden H. Kok, W. A. van Grol en Jac. Huigen, voor T. Schaap, B. v. d. Bosch, H. Demmers, D. v. d. Bovenkamp en G. Floor. Op maandag 24 en dinsdag 25 februari zal in de Luchtmacht-ontspanningszaal aan de Kampweg te Soesterberg een ten toonstelling gehouden worden van te ken-, foto- en schilderwerk, door mili tairen van land-, zee- en luchtmacht in hun vrije tijd vervaardigd. Deze tentoonstelling- de militair met pa let en camera - omvat onder meer 80 panelen. Men kan de expositie gratis bezoeken op maandag van 16 tot 21 uur en op dinsdag van 9 tot 21 uur. Aan het einde van beide tentoonstellingsdagen worden gedurende een half uur dia's ge toond. De gemeente Soest moet overgaan tot onteigening in het belang van de volks huisvesting en ter uitvoering van het uit breidingsplan voor gronden begrensd door de Van Weedestraat, Prins Bern- hardlaan. Waldeck Pyrmontlaan, Beetz- laan, Julianalaan, Anna Paulownalaan. Hellingweg en Korte Bergstraat. Het is niet mogelijk geweest alle beno digde grond bij minnelijke overeenkomst te verkrijgen en op advies van de rechts kundig adviseur van de gemeente, jhr. mr. J. H. de Brauw te Den Haag zal te gen de navolgende personen een rechts vordering ingesteld worden tot onteige ning van percelen grond: Mevr. C. R. de Meijer te Uithoorn, A. J. Hendriks te Uithoorn, mej. C. P. Hendriks te Deventer, H. van Thienen te Soest, W. van Hofslot te Soest, mevr. A. v. d. Deij- sel te Soest, mej. E. Kuijper te Soest, F. A. Kuijper te Soest, mej. C. Kuijper te Soest, A. F. Kuijper te Soest, N. H. Ha gen te Bussum, Th. B. Sukkel te Soest, G. J. Brouwer te Hilversum, R. c Schoonderbeek te Ede, P. Swager te Soest, J. C. Swager te Soest, mej. G. Swager te Amsterdam, de N V Bouw en Exploitatie Mij te Amsterdam, F. A. van Thienen te Soest, mevr. W. Lensing te Amersfoort, H. H Lensing te Amersfoort, J. H. Hendriks te Warnsveld, mej. H G. M. Hendriks, Castillommes, Frankrijk, G. A. Hendriks, Larkspure, U.S.A., F. W M. Hendriks te Woerden. W. M. Hendriks te Utrecht, mevr. B. J. Nijland te Deventer en mej. M. H Hendriks te Zutphen. PIA BECK. Mevr. L. wil weten of Pia Beek gehuwd is, Antwoord: Pia Beek is ongehuwd WET OP HET NEDERLANDERSCHAP Mej. A. M. B. vraagt hoe het staat met de nieuwe wet. waarbij Nederlandse vrou wen. die met een buitenlander getrouwd zijn (gaan trouwen) de Nederlandse na tionaliteit kunnen terugvragen (behou den). Waar moet men zich voor de aan vraag vervoegen Antwoord Wij schreven U reeds enig geduki te oefenen. De reden is, dat de nieuwe regeling (het betreft hier een wij ziging van enige artikelen van de wet op het Nederlanderschap), gepubliceerd in Staatsblad no. 467/1963, pas in werking treedt op een nader te bepalen tijdstip Het is dus zover nog niet met de wijzi gingen. Om uw weetgierigheid te bevredigen zul len wij daarom het volgende hiervan zeggen De vrouw die bij de inwerking treding van deze wet met een buitenlan der is gehuwd en door haar huwelijk her Nederlanderschap verloor, kan weer Ne derlander worden door haar wil daari kenbaar te maken - in Nederland - aar de burgemeester en wel binnen een jaar na de inwerkingtreding. Deze regel is uiteraard van toepassing op alle Nederlandse vrouwen die vóór de in werkingtreding der wet nog met buiten landers trouwen; het is dus een over gangsmaatregel. Is de wet eenmaal van kracht en gaat daarna een Nederlands meisje met een buitenlander trouwen, dan verliest zij niet meer automatisch haar Nederlanderschap, maar kan zij - Indien zij de nationaliteit van haar man heeft verKregen - het Nederlanderschap ver werpen. Het lijkt ons het beste, dat U zich (en dat geldt ook eventuele andere belanghebbenden) verder verstaat met de afdeling Burgerlijke Stand ten gemeente huize. AUTOMOBIEL. Kunt u mij zeggen hoeveel automobielen er van het merk Scaldia in Nederland rijden? vraagt W. H. v. D. Antwoord: De Scaldia is een Russische wagen, die ongeveer anderhalf jaar ge leden in ons land is geïntroduceerd. Dit merk komt in de kentekenstatistiek voor onder het hoofdmerk MKV en van dit type werden er vorig jaar 386 afgeleverd De R.A.I. schat het aantal op de wegen op circa 500. De importeur is de U.V Automobielmaatschappij Caland, Pieter Calandweg 2 in Arnhem. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw VOOGDIJ Heeft een minderjarige gehuwde voor het aanschaffen van grote stukken de toe stemming of handtekening van zijn voogd nodig of houdt de voogdij op bij het huwelijk van de minderjarige Antwoord Zodra de minderjarige trouwt, neemt de voogdij een einde. Dit berust op art. 353 van het Burgerlijk Wetboek, welke als volgt luidt 1. De minderjarigheid duurt tot het be reiken van de 21-jarige leeftijd, zij ein digt vroeger door huwelijk of meerder- jarigverklaring. 2. Ieder minderjarige staat onder gezag van een meerderjarige. Dit gezag is of ouderlijke macht of voogdij. De nog geen 21-jarige, die gehuwd is, kan daardoor zelfstandig rechtshandelingen verrichten, zijn voogd heeft te zijner aanzien zelfs iekening en verantwoording af te leggen van het door hem gevoerde beheer over de goederen van de ex-pupil en kan des wege door deze ter verantwoording wor den geroepen. er is ook voor u eei Op verschillend van 22 tot 55 j Hoog loon aai Goede sociale Reisgeldvergoe Voor opleiding Aanmelden bij van 2-4 uur er Kleine Drift 41 VOET- EN SCHOENSPECIA1 KORTE BRINKWEG 10 Deze aktie geldt t/m

Soester Courant | 1964 | | pagina 6