11' VOORHEEN TRIER NU HOTEL SOESTDIJK HET OOG GERICHT OP KUNST. Honger en Maleisië. Vos werd levend gepakt. Pater Jelsma over Oeeumene. Ned. Chr. Vrouwenbond. Jaarvergadering A.B.T.B. Consumentenbelangen. DINSDAG 25 FEBRUARI 1964. 43 ste JAARGANG No. 16. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Een miljoen Javanen loopt gevaar van honger te sterven. De officiële verkla ring voor die ramp is een buitensporige droogte op het Indonesische hoofdeiland met nog een rattenplaag erbij. Maar dat kan natuurlijk niet de enige reden zijn. Er is elders in de wereld nog wel rijst te koop en als het niet anders kan - de Chinezen hebben het in dergelijke ge vallen gedaan - kan men andere granen als vervangmiddel kopen. Dat de honger zulke afmetingen kon aannemen, is een regelrecht gevolg van een falend beleid, waarbij bovendien nog komt dat het vervoer binnen de archipel, al meer dan eens, niet aan de behoeften kon voldoen. En dat is voor Java zeer belangrijk het overbevolkte eiland is nu eenmaal zeer afhankelijk van aanvoer van elders. Deze binnenlandse moeilijkheid voor Soe- karno heeft behalve zijn aspecten van deerniswekkende menselijke ellende ook een politieke kant. Men zou kunnen ver wachten dat de Indonesische president hierdoor zijn „confrontatie-politiek" je gens Maleisië - een merkwaardige term die neerkomt op de dreiging die nieuwe staat te vermorzelen - wat zal matigen. Geen hoop. Zouden dan twee natuurplagen teweeg brengen wat aan de conferentietafel niet bereikt kon worden Tenslotte is alles wat bemiddelaar Robert Kennedy voor elkaar bracht niet meer dan dat Soe- karno een staakt het vuren gelastte op Borneo, een plek waar overigens volgens hem nooit een order was gegeven het vuren te openen En de besprekingen el ders hebben weinig wettiging gegeven aan de hoop dat de Indonesiërs hun felle eisen ook maar iets matigen. Het gevaar is groot dat de zorglijke toe stand op Java integendeel ertoe zal lei den dat de actie tegen Maleisië nog eens verscherpt Degenen die getroffen worden zal geen enkele motivering veel interesseren: alleen een bevoorrading met rijst. Maar de anderen kan men de honger op Java voorhouden niet als een falen van de overheid, maar als een of- ■fer dat, voor de strijd tegen Maleisië gebracht moet worden De verontwaardi ging wordt dan afgewend van de rege ring maar gericht op de buitenlandse vijand, tegen wie de haat dan wordt aangewakkerd wat nog meer kracht zal geven aan de acties tegen Maleisië. De historie leert dat men in Djakarta sterk is in dergelijke afleidingsmanoeuvres. Twee toppen. De twee recentste topconferenties van de westelijke gemeenschap hebben veel gemeen De Britse minister-president Home en de Amerikaanse president Johnson konden na afloop van hun ge sprek constateren dat ze het over aller lei dingen niet eens waren, zoals de han del met Cuba en eventuele kredietverle ning aan de sowjet-unie En hoewel dat in het bijzonder voor Johnson niet aan genaam was - juist over Cuba wordt hem verweten een al te slap buitenlands beleid te voeren - de twee bleven in grote trekken een dermate eensgezind heid vertonen dat niemand kan twijfe len of ze zijn elkaar vertrouwende bond genoten, al verschillen hun inzichten wel eens. Wat het begin betreft verliep de con ferentie van de Westduitse bondskanselier Erhard met de Franse president De Gaulle ongeveer net zo ze erkennen bij elkaar te horen, ook al verschillen hun inzichten wel eens Maar het verschil dat Erhard zich heel blij moest betonen dat De Gaulle zich uitsprak voor een hechte Atlantische alliantie - zij het alleen met woorden, zijn daden zijn minder over tuigend - en zo overtuigd moest worden dat de Fransman dit belang zeker niet minder hoog aanslaat dan de Duitser doet. Hier waren betuigingen van gelijk gezindheid over de grote lijnen nodig, zoals dat in Washington niet behoefde. Kleine vinger in de pap. Een dergelijke basis van toch niet geheel weggepraat wantrouwen vindt men ook in de afspraken over de ontwikkelings hulp, waarvoor Frankrijk grote plannen heeft waarbij het graag Duitse hulp heeft. De Duitser heeft hierbij min of meer moeten bedingen dat die hulp niet gebruikt zal worden als ondersteuning van een politiek die tegen de Ameri kaanse ingaat. En Erhard, die toch in de eerste plaats een econoom is, ziet met ongenoegen dat Parijs zich door zijn bewapeningsuitgaven (de kernmacht) en die hulp aan het buitenland een finan ciële last op de hals haalt die gevaren voor inflatie in zich draagt. Een gevaar dat dan niet alleen voor de Fransen geldt maar eveneens voor de anderen die met Frankrijk in de E.E.G. zitten, dus ook voor Duitsland. De Duitsers is nu een klein vingertje in de pap gegund, maar Erhard heeft niet de zekerheid gekregen dat de on dernemingen die Frankrijks grootheid in de wereld moeten perfectioneren ook niet eens in Bonn bezuurd kunnen worden. Hij moet maar vertrouwen dat alles goed verloopt als Parijs zijn eigen gang gaat. Het is een zeer beperkt vertrouwen dat zeker minder hecht gefundeerd is dan dat tussen Londen en Washington. Veel mensen vinden jagen geen sympa thieke sport, maar ze zien toch wel in dat menigmaal beroepshalve gejaagd moet worden. Dat was zeer zeker het geval toen vele kalkoenen in het poeliersbedrijf van de heer B. de Koning in de Birkt ten offer vielen aan vossen, die zich bijzonder brutaal maar ook slim toonden. Jagers uit de wijde omtrek zetten de jacht op deze moordenaars in en ze bereikten wel enig resultaat, maar kon den natuurlijk het gehele vossengebied niet uitroeien Men bleef dan ook waakzaam en met deze waakzaamheid hebben hoofdagent A van Galen en de heer H Voskuilen een opmerkelijk resultaat geboekt. Zij vonden vossesporen in het bos bij Zonnegloren en volgden deze. Het werd een hele tocht door het gemeentebos, langs de spoorlijn, door het terrein van de Utrechtse waterleiding naar De Stom- pert, waar zij een hol aantroffen. Zij vermoedden dat de vos thuis was en begonnen te graven Daarbij werd een geweer in de aanslag gehouden voor het geval de rover zou trachten te ontsnap pen. Er moest over een lengte van dertig me ter en tot op een diepte van 80 cm ge graven worden voor men 't hol bereikte. De vos was blijkbaar zo in de war ge raakt door het feit dat twee mannen sluwer waren dan hijzelf, dat hij geen poging deed te ontsnappen. Een snelle vakkundige greep maakte hem machte loos en een forse tik maakte een einde aan zijn roversbestaan. Helaas zal echter nooit uitgemaakt kun nen worden of deze vos deel had aan de moordpartijen waarvan vele kalkoe nen het slachtoffer werden. Pater S. Jelsma heeft in het St. Joseph- gebouw voor vele katholieke jongeren gesproken over Oecumene. Hij was hier voor uitgenodigd door het bestuur van de Instuif R.K. Jong Soest Oecumene - de aarde als huis voor alle mensen - staat thans bij de christenen in de belangstelling omdat zij voelen dat éénwording van alle christenen no dig is. De oecumenische beweging is ge richt op deze éénwording van de uiteen geslagen christelijke kerken. Voor som mige katholieken vormt deze éénwording geen probleem. Zij vinden dat alle niet- katholieken terugkeren tot de moeder kerk. Dit is een probleemloos aspect van de oecumene, waarmee in de praktijk weinig te beginnen valt, al staat het ieder natuurlijk vrij te bidden voor één wording op deze wijze. Het concilie is bedoeld om de r.k. kerk tot vernieuwing te brengen. Niet alleen de niet-katholieken moeten zich bekeren, maar ook de katholieken, die waardiger leden van de kerk van Jezus Christus moeten worden Zonder vernieuwing kan de katholieke kerk niets bijdragen tot de oecumenische beweging. De verandering die de kerk moet onder gaan heeft niet alleen betrekking op mo dernisering en aanpassing aan deze tijd, maar de verandering moet zo grondig zijn dat er inderdaad sprake van ver nieuwing is. De christenen liggen al eeuwenlang met elkaar overhoop, terwijl ze zich beroepen op 1 God, 1 Christus en 1 Heilige Geest. Pater Jelsma noemde deze scheiding een schande tegenover de niet-kerkelijke we reld en tegenover de belijders van an dere godsdiensten. Het is de moeite waard te strijden voor de éénwording die thans nog als een ideaal beschouwd wordt. Daarbij dient men te bedenken dat oecumene alleen zin heeft als men uitgaat van de één heid die er ondanks alles is. Men moet bedenken dat alle andersden kende christenen in wezen dezelfde men sen zijn. Zij geloven ook in God, zij verwachten ook hun heil van Christus, zij kennen slechts één Vader, één Open baring voor alle mensen en zij bidden eveneens het Onze Vader. Zij kennen één verlossing, een doopsel en dat alles vormt een éénheid die veel belangrijker is dan alle verschillen. Vanuit deze één heid bezien is de oecumenische beweging' een poging om deze éénheid samen te beleven. Dat is moeilijker dan het lijkt omdat men de verschillen vaak belang rijker acht dan de éénheid. Aan deze éénheid moet gestalte gegeven worden. Zij moet beleefd worden zonder angst dat de eigen kerk in het gedrang komt. Het is nuttig te bedenken dat alle chris tenen „anders" zijn, maar in zekere zin allemaal gelijk, ondanks de verschillen. De éénheid is duizenmaal belangrijker in de ogen van God dan alle verschillen sa men. Deze verschillen kunnen slechts overwonnen worden vanuit de beleving van onze éénheid Deze overwinning kan behaald worden als men oecumene niet langer beziet als een idealisme Deze overwinning moet behaald worden, want alle christenen horen bij elkaar, aldus pater Jelsma. Na deze boeiende inleiding werd gedis cussieerd. Onder meer kwam ter sprake wat men in eigen omgeving kan doen om nuttig te zijn voor de oecumenische beweging. Deze belangrijke bijeenkomst werd onder anderen bijgewoond door de drie kape laans van de Soester parochies De afd. Soestdijk van de Ned. Chr. Vrou wenbond hield haar jaarfeest in gebouw Credo. Na de gebruikelijke jaarsverslagen vond de bestuurswisseling plaats. Mevr Van Es en mevr. De Jong namen af scheid en werden voor het vele werk door hen verricht in de bloemetjes gezet. De dames van Helsdingen en Radstok na men de opengekomen plaatsen in het be stuur in. Enige dames, die vele jaren de zieke le den van de afdeling bezochten, legden hun taak neer en kregen eveneens bloe men aangeboden. Er waren afgevaardig den van de afdelingen Amersfoort, Soest- Zuid, Baarn en Bilthoven aanwezig. Na de pauze werd een verloting gehouden, waarna door enige leden het blijspel „Het onstuimige nichtje" werd opgevoerd. Dit stuk viel bij de vele leden die dit jaar feest bijwoonden goed in de smaak. De afdeling Soest van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond houdt op vrij dag 28 februari de Jaarvergadering in het St. Josephgebouw. Er zullen over 1963 verslagen uitgebracht worden en er is een bestuursverkiezing. Voorzitter A P. Hd- horst en secretaris P. G Kok zijn perio diek aftredend. Zij stellen zich herkies baar. De heer J M. P Wolfhagen, assistent- secretaris van de A.B.T.B. zal over de E.E.G. spreken. Voor de vrouwengroep Soest-Soesterberg van de V.V.D. heeft mej. mr. J Th. ten Broecke Hoekstra, lid van de tweede kamer voor de V.V.D.in 't Oranje Hotel gesproken. Zij werd ingeleid door de voorzitster, mevr P J. Oranje Entinck, die er haar vreugde over uitsprak dat mej. Ten Broecke Hoekstra, ondanks haar drukke werkzaamheden als lid van de tweede kamer, bereid gevonden was de leden en genodigden iets te komen ver tellen over consumentenbelangen. Dit on derwerp is momenteel bijzonder aktueel, gezien de verschuivingen in de prijzen; bovendien gaat 80 van het gezinsinko men door de handen van de vrouw. Mej. Ten Broecke Hoekstra begon met het behandelen van ontstaan en werk wijze van de Consumentenbond, die on langs zelf werd aangevallen omdat de abonnementsprijs drastisch van f 6,tot 10,verhoogd was. De bond, die in 1953 opgericht is. had eerst te kampen Hotel Soestdijk heeft een prachtige nieu we bar gekregen en dat is niet alleen voor eigenaar H Verbeek en zijn vaste klantenkring belangrijk, maar ook voor het Soester toerisme. Vooral in de laatste weken is namelijk duidelijk gebleken dat hotel Soestdijk de taak overgenomen heeft die hotel Trier verzaakte toen het gesloten werd en snel tot een ruïne verviel door het woest geweld waarmee nozems in het verlaten gebouw huishielden Enige malen trok hotel Trier voor de oorlog evenveel belangstelling als hotel Soestdijk twee weken geleden bij de ge beurtenissen rond de verloving van prin ses Irene de ridder de Kniaziolucki, d2Tt de heer Verbeek enkele dagen later ontving, bleek wel heel duidelijk dat dit een zeer be langrijk gesprek geweest is, gevoerd voordat Prins Bernhard, zijn dochter en aanstaande schoonzoon gearriveerd wa ren. Het is niet uitgesloten dat deze vertrou wensman van de vader van Don Carlos op dat moment meer van de hele gang van zaken wist dan wie ook in ons land Deze belangrijke brief luidt als volgt ..Sie ahnen vielleicht nicht welchen gros sen Dienst Sie und Ihre Frau Gemahlin einer guten Sache erwiesen haben. Ihr Scharfsinn hat sofort begriffen, dass ich die Telephonverbindung mit Madrid in In 1938 wachtten drommen journalisten en honderden belangstellenden op het heugelijke bericht van Beatrix' geboor te en in 1939 gold dat de geboorte van prinses Irene. Toen was hotel Trier het hoofdkwartier van allen die hun blik ken naar het paleis richtten en nu was het hotel Soestdijk. Aan de gebeurtenissen rond de zaterdag en zondag die zoveel betekenden voor de koninklijke familie en het Nederland se volk heeft de heer Verbeek een her innering in de vorm van een brief, waarop hij bijzonder trots is. En terecht, want het is een schrijven van Chevalier de Kniaziolucki, die op zaterdag 8 febru ari als vertrouwensman van Prince Xa- vier de Bourbon In Soestdijk verscheen en zich naar het paleis begaf, voordat prins Bernhard, prinses Irene en prins Carlos gearriveerd waren. Korte tijd la ter kwam hij met een paleisauto naar hotel Soestdijk. Hij toonde zich zeer op gewonden en maakte de heer Verbeek duidelijk dat hij een zeer belangrijk ge sprek met Madrid moest voeren In het paleis had men de verbinding niet tot stand kunnen brengen. Als hotelhouder met veel gevoel voor ser vice vroeg de heer Verbeek hem het nummer en de naam van degene die ge beld moest worden. Het nummer kreeg hij maar de naam niet. De verbinding kwam in zeer korte tijd tot stand en uit het schrijven van allerkürzester Zeit herstellen musste Ihrer Energie verdanke ich dlese Ver- bindung. Ihre Diskretion und Ihre gute Wille haben viel beigetragen dass eine Krise vermieden werden kontte. Ich danke Ihnen dafür herzlichst. w.g. De Kniaziolucki, Attaché a la maison de S.A.R monseigneur Prince Xavler de Bourbon, Het lijkt erop alsof de eigenaar van ho tel Soestdijk zonder het te weten een belangrijke daad verricht heeft met het zo snel tot stand brengen van dit tele foongesprek, waardoor volgens het schrij ven een crisis vermeden werd. Hotel Soestdijk heeft een nieuwe bar en daar aan viel 'n kleine lokaliteit, die men het beste met het woord „komboffie" kan aanduiden ten offer. Vaste klanten, die er heerlijk als jongens onder elkaar konden genieten van hetgeen Schiedam te bie den heeft, zullen dit betreurd hebben, maar ongetwijfeld passen ze zich snel aan in de overtuiging dat een zaak, die de belangrijke taak van hotel Trier overnam, meer gebaat is bij een prach tige bar dan bij een knus geval, alleen geschikt voor mannen, die er ongetwij feld met smaak hun borrel gebruikten Er was bijzonder veel belangstelling voor de heropening, die 's avonds door nie mand minder dan de fameuze akkor- deonist Johnny Meijer opgeluisterd werd Vroeger hadden we te maken met de kunst met een grote K en kunst met de kleine k, maar tegenwoordig is er een soort kunst die helemaal geen k heeft, maar wel een enorme macht. Dat bewijzen de vier Beatles, de jongens met hun rattenkopjes, die heel Amerika op zijn kop gezet hebben. Toen ze terug kwamen in Engeland werden nagenoeg alle meisjes en jongens stapelgek. Zo'n slordige vierduizend fans stonden te gil len op het vliegveld, tientallen meisjes vielen flauw en moeders met kleine kin deren kwamen heel gevaarlijk in het ge drang. Die vier malloten komen over enkele maanden naar Nederland. Waar ze zul len optreden is nog niet bekend, maar in ieder geval niet in het concertgebouw, zo verstandig is men wel. Het is ook beter dat een ander gebouw voor de sloop uitgezocht wordt. Dat zou hotel Trier kunnen zijn, maar dat is natuur lijk te klein om alle wild razende meis jes en jongens te kunnen herbergen. Wel jammer, want zo zouden we op een ge makkelijke manier van onze schandalige puinhoop verlost raken. The Beatles komen hier om veel geor ganiseerd lawaai te maken en het staat nu al vast dat onze Nederlandse meisjes en jongens zich als volslagen idioten zul len aanstellen wanneer deze ponyharige nozems zullen arriveren. Van concerten zal wel niet veel komen, want de jeugd van nu is in sommige op zichten nogal vreemd. Eerst wordt een fiks bedrag betaald om zo'n lawaai-con- cert te kunnen bijwonen en dan wordt zoveel herrie geschopt dat er van het concert niets terecht komt. Misschien zien The Beatles kans zo hard te musiceren en te gillen dat ze boven dat lawaai kunnen uitkomen. Dan zijn het in ieder geval jongens die wat pres teren, al heeft het helemaal niets te maken met kunst die van een grote of kleine k voorzien is. KANTMAN. met aanloopmoeilijkheden met het werk dat overigens allang in Amerika goed op gang gekomen was. Bij grote aanko pen raadpleegt men daar eerst de con- sumer's guide, alvorens men een beslis sing neemt. Vanaf 1953 deed de bond in ons land wat maar mogelijk was met een betrekkelijk klem aantal leden en een lage contributie, want vergelijkend wa renonderzoek kost handenvol geld. Nu loopt het ledental snel omhoog en kan de bond ook grotere onderzoeken gaan doen, al blijven de geldmiddelen toch ook weer beperkt, doordat er geen inkomsten uit advertenties zijn en de bond geen subsidie heeft, waardoor de onafhanke lijkheid goed wordt gewaarborgd. Een andere organisatie op dit gebied is het Consument Contact Orgaan, opge richt in 1956. Hierbij zijn aangesloten de Coöperaties, de drie grote vakverenigin gen en de Nederlandse Consumenten bond. De consument moet prijsbewust worden, zo heeft de minister gezegd. Het is echter lang niet altijd gemakkelijk de artikelen te vergelijken, aangezien er een zo grote keus met onderling vaak kleine ver schillen bestaat. Als de huisvrouw eens genoegen zou kunnen nemen met wat minder keuze, dan zouden de prijzen waarschijnlijk door massafabricage lager kunnen worden. De veeleisendheid van de vrouw kan dus hier ook prijsverho gend werken. Ook de verticale prijsbinding kwam ter sprake In Canada werd die al enige tijd geleden afgeschaft en men heeft daar kunnen ervaren dat dit prijsverlagend werkte. Ook de vereenvoudiging van de verkoopmethoden kan prijsverlagend wer ken. Mej Ten Broecke Hoekstra besprak de in 1950 opgerichte Huishoudraad, waar van in hoofdzaak vrouwen lid zijn in tegenstelling tot de Nederlandse Consu mentenbond. Aangesloten zijn de 16 grote vrouwenorganisaties. Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting, de Voorlichting ten Plattenlande, de Voedingsraad en de Keu ringsdienst van Waren. De Nederlandse Huishoudraad wil de brug vormen tussen fabrikant en consument en doet zelf geen vergelijkend warenonderzoek, maar onderzoekt via informatie- en discussie groepen, die worden gerekruteerd uit alle lagen der bevolking. Hier is ook vrucht bare samenwerking met het Bouwcen trum Rotterdam, waarbij ook de plaat selijke Vrouwen-Adviescommissie voor de Woningbouw (Soest heeft er nog geen) ter sprake kwamen. Ook ijvert de Huis houdraad voor etikettering van textiel, omdat er zoveel verschillende kunststof fen op de markt komen, dat de huis vrouw het spoor bijster raakt wat het wassen en strijken betreft. Bovendien maakte mej. Ten Broecke Hoekstra at tent op de vertrouwenscommissie voor de stomerij en wasserijen, waar klachten op dit gebied bekeken worden, terwijl zij ook wees op de pas tot stand gekomen code voor het reclamewezen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door de da mes druk gebruik gemaakt werd.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1