31% RENTE MET OPZEG TERMIJN DeDrssel NUTSSPAARBANK KRIJGT DE WINTER GEEN KANS MEER TWEEDE BLAD Het welvaartspensioen voor bejaarden. Krabbels van Knelis. Ons lievelingskledingstuk Pensioentrekkers kaal gepinkte kikkers. 5 BATENBURG's Erkende Auto, en Scooterrij school Baldadig negental. Europa 1.2.3. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. Voor de vierde maal ingebroken. Friese Vereniging. S.E.C. voetbalde in de duinen. S.V.V.-volleybal. SOESTDIJK CASSETTES, SCHALEN In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Het is begrijpelijk dat inkomstentrekkers met vaste en wisselende inkomens het uiterste doen om zoveel mogelijk profijt te trekken van de toegestane loonsver hogingen. Even duidelijk is dat talloze pensioentrekkers niet alleen geen kans krijgen om van een welvaartsverhoging te profiteren, maar dat zij door de tot stand gebrachte prijsverhogingen zich nog een aantal welvaartsveren uit het lijf zien gerukt. Pensioentrekkers zijn aldus tot maatschappelijk kaal geplukte kippen verworden. Het inkomenstekort van de pensioen trekkers is nimmer aan te vullen. Alleen het rijk heeft aan zijn werknemers wel- vaartsvaste pensioenen toegezegd. Het particuliere initiatief kan de overheid op deze weg niet volgen omdat voor de toe gezegde pensioenen kapitaaldekking is gezocht en voor elke verhoging van het pensioen moet een zodanige meer-dek- king worden verzorgd dat daarmee het o- ITi W £0 Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (O 2955) wordt gehaald en gebracht. hek van de pensioendam wordt genomen. Er bestaat voorts niet meer dan een zwak morele aansprakelijkheid voor een werk gever om de pensioenen aan te passen. Hij is als rechtspersoon of als individu beslist niet aansprakelijk voor de voort schrijdende geldontwaarding. Wij wijzen hier ook op de meestal lage bedrijfs pensioenfondsen, die in de regel uit een vast bedrag bestaan en waarvoor geen aanvulling kan worden verschaft. Onder het minimum. Tenslotte moet in dit verband nog wor den genoemd de grote groep burgers, die geen ander pensioen hebben dan de a.o.w. een pensioen dat beneden het sociaal minimum ligt. Wanneer wij beseffen dat ongeveer 10 van onze bevolking tot de bejaarden behoort, dan wordt het duidelijk dat lang niet iedereen de sti mulerende invloed van de inflatie on dergaat, zoals wel eens ten onrechte wordt beweerd. Het is beslist geen wonder dat onze re gering met kracht wil werken aan het probleem om de sociaal-zwakke groepen een redelijk bestaansminimum te ver schaffen. Uit het voorgaande moge dui delijk zijn dat deze groepen niet gering van omvang zijn en dat zij wachtend op verbetering voorlopig zijn aangewezen op liefdadige hulp voor een deel van het noodzakelijke levensonderhoud. Het optrekken van de a.o.w. tot een sociaal minimum is door de ontwaarding •an honderden pensioenen tot een lands zaak geworden. Echter, omdat de stijgen de uitkeringen voor zo'n groot aantal bejaarden invloed heeft op de hoeveel heid beschikbare koopkracht en op de landsfinanciën hebben wij hier met een moeilijk vraagstuk te doen. Nog geen oplossing. Het is immers zeker dat het voor de stijgende uitkeringen nodige bedrag niet uit een verhoogde premie kan worden verkregen De premielast zou het aan vaardbare overschrijden. Aan de andere kant staat de mogelijkheid om de ont brekende gelden gedeeltelijk uit de al gemene middelen te putten. Dan rijst onmiddellijk de vraag voor welk deel dit dan aanvaardbaar is en welke de ge volgen zijn voor andere verzekeringen. Zien we rondom in Europa dan blijkt het dat in de praktijk nog in geen en kel land een afdoende oplossing is ge vonden voor het vraagstuk van het pre- mieverhaal vor de uitkering van een minimum bedrag ter dekking van eerste levensbehoeften aan de bejaarden. Kiezen wij als voorbeeld Zwitserland waar men eveneens druk doende is dit vraagstuk op te lossen. De financieel- deskundige Zwitsers kennen thans een algemene ouderdomsvoorziening, die een wisselend bedrag uitkeert aan echtpa ren van Zw. frs. 768 tot Zw. frs. 2400 al naar gelang de gestorte premie. Hier dus 'n andere methode dan in ons land waar iedereen evenveel krijgt uitgekeerd, on geacht de betaalde premie. Alleenstaan den krijgen in Zwitserland bedragen van Zw. frs. 480 tot Zw. frs. 1500. Tabaksaccijns benut. De Zwitserse regering beoogt de minima te verhogen tot resp. Zw. frs. 1500 voor alleenstaanden, resp. Zw. frs. 2400 voor be jaarden. Hierbij kan worden opgemerkt dat met deze bedragen de minimumle vensbehoeften nog niet worden gedekt. Interessant is na te gaan hoe in Zwit serland de premielast is verdeeld. Daar betaalt iedereen 4 van zijn inkomen als premie, ongeacht de hoogte, waarbij slechts enkele categoriëen een vermin- gering op de genoemde 4 een naast wordt de opbrengst van de ta baksaccijns besteed aan de uitkeringen van het ouderdomspensioen. Om nu aan het geld voor de verhoogde uitkeringen te komen wil de Zwitserse re gering op de genoemde 4 met een achtste toeslag heffen en in de tweede plaats de prijs van sigaretten met 20 centimes per pakje verhogen. Om nu toch voor degenen die geen ander pen sioen genieten of andere bezittingen heb ben een sociaal verantwoord minimum bedrag te kunnen uitkeren wil men naast de bestaande lasten een nieuwe sociale verzekering invoeren, die voorziet in het toekennen van toeslagen aan hen, die die deze toeslagen nodig hebben. BIJ DE AMERSFOORT - BAARN - NIJKERK SCHERPENZEEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR Grote bezwaren. Deze nieuwe verzekering zal voor be paalde groepen premielast betekenen. Het geld moet ergens vandaan komen. Het beginsel van de onderlinge solidariteit is in Zwitserland sterk ingeburgerd. Uit het voorgaande wordt duidelijk dat in de financieel zeer sterk staande sta ten evengoed wordt geworsteld met het probleem van een juiste ouderdoms voorziening. Men ziet het veelal als een groot bezwaar dat bij optrekken van het ouderdomspensioen tot een aanvaard baar sociaal minimum velen op hun oude dag een inkomen krijgen dat nog boven het niveau ligt van de produktieve peri ode. Bovendien - en dat zal minister Veldkamp ook benauwen - komt bijna al het uitgekeerde geld terecht in de sec tor van het verbruik en werkt het dus inflatoir. Met al deze moeilijkheden in zicht mo gen wij echter niet aarzelen de oude dagsvoorziening tot een centraal pro bleem te maken van onze welvaarts staat. Zolang wij de bejaarden nog ge brek moeten laten lijden is het begrip welvaart een bespotting voor degenen, die het in de mond neemt. Negen baldadige knapen waren aan het lawaai schoppen in de wachtkamer van het station Soestdijk. waar ze niets te zoeken hadden omdat ze niet van plan waren een treinreis te maken. Er ontstond brand in een prullemand en enige jongens schudden deze op het per ron leeg en doofden het brandende pa pier door dit uit te trappen. De dienstdoende stationsbeambte ver moedde dat het brave negental verant woordelijk was voor het brandje en hij waarschuwde de politie. De negen lastige jongens werden meegenomen naar het bureau, waar ze ernstig berispt werden en de boodschap kregen dat ze niet in de wachtkamer mogen komen als ze niet van plan zijn van een trein gebruik te maken. De politie kon niet te weten ko men wie het brandje gesticht had. De tweede bijeenkomst welke het Soester actiecomité Europa 1,2,3 georganiseerd heeft is heel wat succesvoller dan de eerste in gebouw Eltheto, waar slechts vier jongeren kwamen om met de comité leden Coby Dorrestein, Ben Mets en Harry Eggenkamp te discussiëren over de gewenste eenwording van Europa. Ditmaal waren het er in gebouw Rhij- nauwen bij het sanatorium Zonnegloren 35. Er werd uiteengezet wat de actie Europa Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN: Abraham, zoon van G. van de Munt en N. van Kooij, Nieuweweg 49. Diana Klasina Margaretha, dochter van Th. W. Doesburg en M. Putter, Baarn, Oosterstraat 43. Elbert Gijs- bertus Johannes, zoon van S. van Soeren en G. van de Veen, Postweg 70. Renè Marcus Maria, zoon van J. Verhoef en H de Jong, Vosseveldlaan 13. Alyda Anna Maria, dochter van H. G. Schimmel en C. A. Roorda, Kerkpad Z.Z. 13. Vivi- ane, dochter van C. v. Breukelen en C. E. van Holten, Nassaulaan 29. Ronald, zoon van G. G. Jochems en G. W. van Harten, Amersfoortsestraat 91. Pa- trick Robert, zoon van J. C. M. van Rijn en H. C. A. Ruijg, Zeist, Dr. van der Hoevenlaan 7, Den Dolder. Hendricus Martinus, zoon van R. A. Hilhorst en A. S. W. Zwanikken, Birkstaat 36. Rei- nier Johannes, zoon van R. G. van Beek en M. C. Holten, Anna Paulownalaan 18. Dorinde Catharina Cornelia, dochter van J. A. van der Putten en A. L. Bak ker, Plesmanstraat 75. Willem Gijs- bertus, zoon van G. W. Salari en C. J. Buitenhuis, Postweg 89. ONDERTROUWD: Eddy Jan van Driel, Keverdijk 57, Naarden en Johanna van den Brink, Schrikslaan 15 Frederik Scheerman, Rademakerstraat 71 en An- tonia Petronella Majoor, Rademaker straat 71. GEHUWD: Simon Joseph Polak, Nieuw- straat 26 en Elisabeth Agnes Josephina Olgers, Harry Koningsbergerstraat 1 hs, Amsterdam. Johannes Antonie Wij nand Iseger, Hartmanlaan 15 en Wil- helmina Peternelle Zaalberg, Steenhoff- straat 12B. OVERLEDEN: Lambertus Johannes Nico- laas Klaus, 74 jaar, weduwnaar van H. M. G. Lambert, Korte Bergstraat 7. Maria Praag, 74 jaar, echtgenote van W. van Breukelen, Korte Hartweg 29. Roelfina Margaretha Gerharda Helena Hosang, 74 Jaar, Sophialaan 29. 1,2,3 beoogt en er werden vragen ter discussie gesteld. Zo zag men de wenselijkheid van een Europese taal naast de landstalen, maar het eventuele verdwijnen van de lands taal, waartoe men na lange tijd zou kunnen komen, werd als een verlies be schouwd. Algemeen ziet men Europa graag als derde machtsblok naast Ame rika en Rusland, maar dan alleen op economisch gebied en niet op militair terrein. Op 7 maart zal er in het restaurant van het Soester natuurbad een „Europabal" gehouden worden. Dan speelt The Neadle Town Jazz band. Het ligt in de bedoeling van een oude boerderij in Soest-Zuid een Europahuis te maken en daar voortaan bijeen te komen. Voor de vierde maal is er ingebroken bij de heer H. v. d. Broek aan de Veld weg. Ook ditmaal verschafte een onbe kende zich toegang door een ruit van de garage, waarna hij de verbindings deur tussen de garage en de keuken for ceerde. Dat deed hij waarschijnlijk met een schroevendraaier. Hij doorzocht kas ten en laden en nam als buit 400 koffie bonnen mee. Door een raam in de woon kamer verdween hij met deze geringe vangst. Onderzoek wees uit dat er voetsporen van het kerkhof naar de woning van de heer v. d. B. leidden die van de dader kunnen zijn. Het ziet er naar uit dat hij op sok ken gelopen heeft. Bij het kerkhof werd een geparkeerde auto gevonden, waarin onder meer enige schroevendraaiers lagen. De auto is van een Soester ingezetene die zegt niets met de inbraak te maken te hebben. Ge woonlijk parkeert hij zijn auto bij het kerkhof. Op zaterdagavond, 7 maart, zal de to neelgroep van de Friese vereniging Fre onskip en Ienfald in de zaal van het St. Josephgebouw voor de leden van de vereniging spelen. De dames Reinsma, Wiersma, Klaibeda en de heren v. d. Hoek, Wiersma, Van Dalen en de Jong voeren het toneelstuk „Tweemaal twee is twee" op. Dat gebeurt uiteraard in het Fries. Het terrein van S.E.C. was zondag onbe speelbaar, maar trainer Boerboom trok met spelers van het eerste en het twee de elftal naar de duinen om te oefenen. Er werd een wedstrijd gespeeld op bij zonder zwaar terrein, maar er werden 21 goals gescoord. Hierdoor wonnen de „zwarthemden" met 11-10. Duijst, Reinders, Aalberts en Dettmer hadden samen reeds elf doelpunten ge scoord toen de tegenpartij er pas drie gemaakt had. Door Hooijer, Dorrestein, Lagemaat en Veldhuizen werd het ten slotte toch 11-10. De afgelopen week kenmerkte zich voor de Soester Volleybal Vereniging door 'n overladen volleybal-programma. Drie wedstrijdavonden met in totaal 8 wedstrijden te spelen door vijf teams Jammer genoeg wisten alle teams met uitzondering van het tweede herenteam slechts een winstpuntje te verzamelen. Het eerste damesteam wist de aanval van haar naaste rivaal voor de boven ste plaats, t.w. Actief uit Hilversum, met succes af te slaan. In een wedstrijd waarin laatstgenoemden waarschijnlijk voor hun laatste kans vochten om on ze plaatsgenoten van de bovenste plaats te verdringen, maakten zij het de rood- witten zeer moeilijk. De eerste set leverde een overwinning op voor de S.V.V.-dames, maar de twee de en derde set moesten zij de winst aan hun tegenstandsters laten. Door de vierde set te winnen wisten de Soester dames hun voorsprong van zes punten te behouden waardoor hun kan sen op het kampioenschap zeer reëel worden. Door dit gelijke spel zijn zij in ieder geval voor de andere Amers- foortse afdelingsteams al onbereikbaar geworden, zodat zij met het beste Amers- foortse team uit de andere eerste klas uit zullen moeten vechten wie uiteinde lijk aan de promotie-wedstrijden voor de overgangsklas deel zal mogen nemen. Het tweede damesteam stelde na het verrassende gelijke spel tegen Wilhel- mina 1 teleur door de wedstrijd tegen S D.O. in de Expohal te Hilversum met 3-0 te verliezen. Het spelen in de grote ruimte te Hilversum levert voor deze da mes kennelijk onoverkomenlijke proble men op. want tot dusver werden alle wedstrijden daar nog verloren. Het derde damesteam van de Soester Volleybal Vereniging dat door slecht ser veren in het hoekje zit waar de slagen vallen verraste woensdagavond tegen koploopster B.G. en S.V. vriend en vijand door dit team een gelijkspel af te dwin gen. De daaropvolgende avond tegen Wilhelmina 2 bleken zij de juiste ser vice weer in Soest te hebben gelaten, hetgeen tot gevolg had dat zij de wed strijd met 3-0 verloren. Het eerste herenteam won in de markt hal te Amersfoort de tweede en derde set van H.I.O.S. uit Hilversum. Door de eerste en vierde evenwel te verliezen moesten zij met een gelijkspel genoegen nemen. Tegen het team van Sportcen trum uit Hilversum waren de heren van de Soester Volleybal Vereniging niet op gewassen en met 3-0 moesten zij in dit team dan ook hun meerdere erkennen. Het jongensteam moest het opnemen te gen de reserves van SPIRIT. Na een 2-0 achterstand wisten de jongens de derde set op hun naam te brengen maar ver der brachten zij het niet, zodat zij met 'n 3-1 nederlaag genoegen moesten nemen. Deze week staan alleen wedstrijden voor het tweede dames- en herenteam op het programma en wel resp. tegen V.I.F. en V.I.O.S. 4. BURGEM.GROTHESTRAAT 16 TEL.2464 (Soester Kunsthandel) De zaak met 't unieke interieur en voor mensen met smaak, heeft nu ook voor EN ANDERE ARTIKELEN van de bekende Zweedse fabriek Gense. U verkregen de verkoop van U weet 't, binnenlopen verplicht niet tot kopen. Blauwe reigers en broedende merels mo gen, beide in februari waargenomen, toch tot de voorjaarsachtige verschijnse len worden gerekend. Winters is het ka rakter van het weer de laatste dagen evenmin, al heeft een portie koude pool- lucht met hagel- en sneeuwbuien vorige week nog wel getracht weer vaste voet in West-Europa te krijgen. Het is niet gelukt. Zelfs de Olympische Winterspelen werden een succes, hoeveel klaagliederen er de vorige maand ook werden geuit ten aanzien van de zeldzaam kleine hoe veelheid sneeuw, waarmee de Alpen deze winter werden bedeeld. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Nog een droge winter. Twee verschijnselen, het een het gevolg van het andere, welke opvallen, zijn de regelmatig terugkerende hogedrukgebie- den en de hiermee samenhangende kleine hoeveelheid regen en sneeuw, wel ke er tot op heden in deze winter zijn gemeten. December en januari waren al zeldzaam droog, in De Bilt zelfs droger dan in de laatste honderd jaren. Blijft de hogedruk regeren, dan kunnen we een recorddroge winter beleven met een landgemiddelde beneden 60 mm tegen normaal 160 mm. Wanneer de luchtdrukverdeling gunstig is met een hogedrukgebied boven de Golf van Biskaje of de Azoren, dan kun nen Zuid-Westen-winden soms al zeer zachte lucht aanvoeren in februari, met maxima van 15 tot 17 graden. Het is op 10 februari 1899 zelfs voorgekomen, dat het kwik in ons land al tot 18 a 19 graden steeg, maar dat is uniek. Zo'n vroege lente-aanval wordt dikwijls met losse boorden en de eerste zomerjurkjes verwelkomd, maar het komt vaak voor, dat er enkele weken later weer een koude duche op volgt in de vorm van VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 25 FEBRUARI 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie bar van jaoge hou. Ikke ken d'r heul niks van maor ikke zou nie mit zo'n groot schiet geweer achter zo'n kleine kning of haos wille anzitte. Olifante das teminste manne- wark, maor das ok niks veur ming. Die binne veuls te groot. Netuurlek motter ejaogd worre, waant as dat nie beurde dan wiere wullie oppe- vreette deur de beeste, zoas vosse hoope kakoene in de Birk opvraote. En ok al- leenug maor doodbeete veur de lol. Manne die beeter kenne schiete as ikke gonge op pad. As ikke d'rbie ewest was hak ming eige van de zeenuwe in ming rug eschoote. D'r wiere wat vosse neerge- leege, maor nie allegaor. Dat zag de pelisieman Van Goale mit zien maotje an spoore int bos. Vosse- spoore zogezeid. Die gonge d'rachter an, heul tot de stompert en daor was 'n hol. Daorin zat die vos zien eige 't aopezuur te lache en die doch da zullie 'm niks maokte omdattie zowat 'n meter in de grongd zat. Kejje net denke, die twee manne ant graove, effe griepe, effe 'n lel en de roover was de hoek om. Kiek manne, das nog us jaoge. Mit je bloote haande. En dan ok nog jaoge op 'n moordenaor van jewelste. Das kérelswark en wullie moste zukke dinge kenne beloone. Zo van teuge die manne zeige, manne maoke jullie maor us 'n tochie naor Afrika van ongze sente op op leeuwe te jaoge. Wedde dattie manne dat dan ok mit d'r bloote haande doen. Mit gemak, waant leeuwe binne laang zo slim nie as vosse, hek ming laote wiesmaoke en die pelisieman mit zien maotje waore veul slimmer as die vos. Die lache die zeeker uut en griepe die stomme beeste mit d'r bloote haan de Da kenne die manne makkeluk. gure, maartse sneeuwbuien en zelfs aprilletje zoet geeft wel eens een witte hoed. Echter in vergelijking met de extreem- koude winter van verleden jaar, welke in de laatste decade van februari opnieuw streng werd, staan wij er nu heel wat gunstiger voor. Ook in de huishoudporte- monnaie is het te bemerken, al zal er nu meer geld voor vlees dan voor kolen moeten worden uitgegeven. Lenteboden. Nu wij al enkele bijzonderheden over waarnemingen in de natuur binnenkre gen, zoals gesignaleerde blauwe reigers en broedende merels, stellen wij het zeer op prijs als u, wanneer U een ty pisch vroeg lenteverschijnsel in de natuur meent waar te nemen, dit even aan de redactie wilt melden. Echter niet wanneer men deze maand de sneeuwklokjes ziet bloeien, want dat is in een zachte februari-maand vrij normaal te noemen. Een gunstige voorwaarde is het relatief warme Noordzeewater, dat momenteel een temperatuur heeft van vijf graden. Verleden jaar, na de vorstperioden, op 4 maart nog even onder het vriespunt en eerst rond 15 april vijf graden. In ver gelijking met de lange winter treffen wij nu een veel hogere zeewatertempe ratuur aan, zodat de aangevoerde lucht, welke ons via de Noordzee bereikt, be langrijk minder sterk wordt afgekoeld. In het midden van de week begon een hoeveelheid koude lucht met matige tot strenge vorst, via Zweden naar onze om geving uit te stromen. Het is niet on mogelijk, dat daardoor ook ons land aan het einde van de week in koudere lucht met lichte vorst komt te liggen, hetgeen dus geen voorjaarsverschijnsel is. IN ONZE garderobe is een vest haast onontbeerlijk. Vooral in ons klimaat heer lijk en gemakkelijk om zó even over een blouse aan te trekken als het opeens wat kouder wordt. Ook als jum per. dus zonder dat u er een blouse onder aan hebt, staat een vest sportief en char mant. Het is bovendien nog plezierig om te dragen ook. Het vest van de foto biedt u geen sensationeel, nieuw model, maar wél is het materiaal bijzonder in teressant. Want dit draion ultrapan vestje met beschei den glanzend uiterlijk is snoezig om te zien en is bo venal heerlijk praktisch. Prettig in het dragen, zeer gemakkelijk te wassen en zó droog. En na de wasbeurt behoudt het volkomen zijn nieuw aanzicht. Een lievelingskleding stukje van wel haast elke vrouw. Ook staat het aller aardigst ais u in de hals opening een shawl draagt. Deze shawl kunt u afstem men op de kleur van de rok, die u er bij aan doet. Een vest is een kleding stuk vol mogelijkheden. Gaat u een weekend weg, dan neemt het maar een heel klein plaatsje in bij de bagage en het komt zeker niet gekreukeld te voor schijn als u het gebruiken wilt.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5