VREEMDE SITUATIE. EUROPAHUIS VOOR EUROPA 1, 2, 3. HET OOG GERICHT OP PROBLEMEN. Kerkconcert. Vijf jaar K.N.M.T.P. - Soester natuurbad. Voetbalprogramma. Verfdemonstratie voor de „Doe het zelvers". Jaarvergadering. V.V.D. Opstellingen. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964. 43ste JAARGANG No. 17. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Zoals de Nederlandse Televisie Stichting heeft aangekondigd zal zij op 4 maart beginnen met de proefuitzendingen over de tweede zender. Die zender is vroeger klaar gekomen dan aanvankelijk was ver wacht n.1. najaar 1964 en daardoor is een vreemde en heel moeilijke situatie ontstaan. Voor het gebruik van deze tweede zender is namelijk nog mets en niemand gereed. De dure apparatuur staat er nu wel, men begint al met de voorbereidingen voor de bouw van steunzenders, die het beeld tot in alle hoeken van het land zichtbaar moeten maken, doch wie de program ma's zal verzorgen, wat voor programma's en hoe de kosten daarvoor bijeen moe ten komen, dat alles ligt nog in het po litieke duister begraven. Het is feitelijk een bijzonder zotte en onbevredigende situatie. Zoals men weet heeft de regering over de bezetting van de tweede zender nog geen beslissing durven en - uit politieke overwegingen - ook niet kunnen nemen. De omroepverenigingen van de verschil lende zuilen willen ook dit tweede net bezetten, maar hebben zich aanvankelijk tegen reclame-televisie verklaard. Dat vooral maakte de situatie voor de rege ring erg moeilijk, want waar moesten dan de kosten voor het tweede program ma vandaan komen? Beduidende verho ging van de kijkgelden is nauwelijks te verwezenlijken; de bestaande kijkgelden moeten eigenlijk al verhoogd worden en een tweede programma is daar feitelijk niet uit te betalen. Nu hebben de omroepverenigingen wat de uitzending van reclame betreft wel wat bakzeil gehaald, maar dan willen ze zelf daar toch direct bi] betrokken zijn en in ieder geval zelf de programma's van het tweede net verzorgen. Maar dat kun nen ze eigenlijk niet, althans nog niet. Ze hebben er de mensen, de apparatuur en de gelden niet voor. Toch laten ze hun aanspraken niet vallen, bevreesd als ze zijn voor de concurrentie van een van hen onafhankelijke maatschappij. Het vorige kabinet was, uit praktische overwegingen, wel geneigd om de tweede zender commercieel en onafhankelijk van de omroepverenigingen te maken, doch kon daarvoor geen meerderheid in de Kamervinden. Bij de vorming van de nieuwe regering is daarom een z.g. paci ficatiecommissie ingesteld, die er dan maar eens rapport over moest uitbren gen. Die commissie zal daar vermoedelijk niet uitkomen. Ze zal in haar mening over de toewijzing van het tweede net een zelfde verdeling tezien geven als in de Tweede Kamer naar voren komt, zodat uiteindelijk de regering toch de knoop zal moeten doorhakken. Inmiddels staat het reeds vrijwel vast, dat er deze zomer een reclamezender voor de kust komt te liggen. Natuurlijk wordt er door omroepen en van politieke zijde reeds sterke aandrang op de re gering uitgeoefend om daar iets tegen te doen In de eerste plaats heeft de regering daar thans geen wettelijke mo gelijkheden toe, evenmin als ze dat tegen „Veronica" heeft, maar bovendien krijgen we de indruk, dat de regering deze ontwikkeling helemaal niet zo on welgevallig is. Als die clandestiene zender namelijk tot stand komt, dan bewijst dit, dat er in de zakenwereld grote behoefte bestaat aan een reclamezender en als dan boven dien die zender nog 'n behoorlijke kijk dichtheid in de randstad Holland weet te bereiken, dan betekent dit een flinke steun voor het standpunt van de regering in deze. De tijd zal metterdaad leren, dat re clametelevisie uiteindelijk niet te voor komen is. Een verdubbeld kijkgeld is door de meeste toestelbezitters niet op te brengen. De vraag blijft dan slechts: wie zal de reclame gaan exploiteren en wie het programma van de tweede zender verzorgen? Voorlopig heeft de N.T.S. de toestemming verkregen voor de tijd van de proefuit zendingen. Daar is ze politiek gezien misschien wel, doch voor de praktische uitvoering bepaald niet gelukkig mee. Het zullen voornamelijk films en over genomen buitenlandse programma's wor den. We veronderstellen zo, dat het pu bliek daar niet enthousiast over zal zijn en dat zal dan de stroming om de tweede zender onafhankelijk van de zui len te maken, versterken. Het Hmzer Kamerkoor heeft onder lei ding van cantor-organist Maarten Kooy een concert gegeven in de Oude Kerk, waarvoor de belangstelling helaas te wensen overliet. Dat was in het bijzon der te betreuren omdat een unieke uit voering van de cantate 150, Nach Dir Herr verlanget mich, van Joh. Seb. Bach gegeven werd. De begeleiding bestond uit barokinstrumenten, zodat de uitvoe ring in een barokke klankkleur tot stand kwam. Bijzonder fraai klonk de oude fagot, bespeeld door Arnold Swillens. Het Huizer Kamerkoor is klein. Deze be zetting zorgt voor een doorzichtige klank die bijzonder mooi is. Henk Brouwer en Eva Steenman speelden met orgelbegeleiding van Maarten Kooy. Zij voerden op hun oude, klinkende violen een sonate da chiesa van Corelli uit. Door het koor werd het motet „Lobet den Herrn" van Bach gezongen en Jan Jansen speelde op het orgel een pre ludium en fuga van Buxtehude. Het motet „Sicut cerva" van De Majo is een virtuoos stuk voor sopraan en concerte rend orgel. De uitvoerenden waren Maria v. d. Slikke en Jan Jansen. Het werk kwam niet helemaal tot zijn recht door een kleine indispositie van de sopraan, maar dit was van vrij geringe betekenis. In maart zal opnieuw een concert in de Oude Kerk gegeven worden. De afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde bestaat op 3 maart vijf jaar. Kort voor dit eerste lustrum heeft de heer D. Werner, hoofd van de Utrechtse plantsoenendienst, in gebouw De Rank, voor de leden van de afdeling gesproken over de voortuin. Hij gaf een historisch overzicht en behandelde de aanleg en het onderhoud van de tuin van nu. Hij raadde aan eenvoud te betrachten bij het onderhoud en toonde zich een voorstander van tuinpaden met puin, oude tegels of oude bakstenen aange legd. Aan de hand van dia's liet de heer Werner zien dat men inderdaad aardige effecten bereikt. Tijdens deze bijeenkomst gaven zich drie nieuwe leden op. Dat is verheugend, maar niet ongewoon, want het gebeurt op iedere bijeenkomst en thans heeft de afdeling meer dan 100 leden. Ruim vijf jaar geleden leidde de Soes- ter tuinbouwvereniging een noodlijdend bestaan. Men ging dan ook tot opheffing over, maar al spoedig gaven oud-leden van de tuinbouwvereniging en leden van Floralia en de georganiseerde bloemisten en hoveniers de wens te kennen, te ko men tot het oprichten van een afdeling Soest heeft vele moderne flats en weinig oude boerderijtjes, maar ondanks deze schaarste is het de leden van het Soes- ter actiecomité Europa 1,2,3 gelukt de hand te leggen op zo'n schaarse behui zing en binnenkort wordt gestart met het werk dat nodig is om de kleine witte boerderij Schoutenkampweg 4 geschikt te maken als plaats van bijeenkomst voor jongelui die meer willen dan praten over de nieuwste soorten brommers of daarop rondrossen en meer dan in zwijm vallen wanneer The Beatles zich laten zien of horen. Het begon op 2 december van het vorig jaar met de start van de Actie Europa 1,2,3 Voor deze landelijke actie waren 2000 jongelui naar het R A.I.-gebouw in Amsterdam gekomen. Zij waren afkom stig uit nagenoeg alle gemeenten van ons land. Onder hen was prinses Beatrix. Soest werd vertegenwoordigd door Ben Mets en Harry Eggenkamp, die van de burgemeester het verzoek gekregen had den onze gemeente te vertegenwoordigen. Er werd tijdens deze massale bijeenkomst uiteengezet wat men met de actie Euro pa 1,2,3 beoogde. Dat Europa 1 betrek king heeft op de politieke eenheid, Eu- beste avond is voor een dergelijke samen komst. Die eerste avond werd dan ook een flop, niet in het minst omdat er geen goede gespreksleider was, maar de tweede avond werd een top. In gebouw Rhijnauwen leidde Aize de Visser de ge sprekken en het ging veel beter dan de eerste maal, toen slechts vier jongeren belangstelling toonden en de gesprek ken de neiging hadden af te dwalen naar oneindige verten. Op beide bijeenkomsten werden diverse vragen ter discussie voorgelegd die be trekking hebben op het Europa van nu en het Europa van straks, dat een geheel ander gezicht zal hebben dan het huidige Europa. Het ziet ernaar uit dat de komende dis cussie-avond in het „Europahuis", Schou tenkampweg 4 gehouden zal worden, maar eerst is er op zaterdag 7 maart een Europabal met muzikale medewerking van The Needie Town's Jazzband onder leiding van Frank Baart. Deze band komt uit Baarn. Voor 1,50 kan men kaarten in voorverkoop bestellen bij Ben Mets (tel. 2407) en Harry Eggenkamp tel 3270). Als men een kaart aan de zaal neemt dan is de prijs 2, ropa 2 op de saamhorigheid van de vol ken van Europa en de verhouding van allen in ons werelddeel als mens tot mens, terwijl Europa 3 een materialisti sche kant heeft, want er wordt gewezen op de mogelijkheden gelden bijeen te brengen om in staat te zijn een bijdrage te leveren aan datgene wat Europa te doen staat. Er werd gesproken over de grootste taak die Europa heeft. Streven naar eenheid is geboden, maar tevens moet gewerkt worden voor de onderontwikkelde ge bieden, de Europese cultuur moet uitge dragen worden, maar ook moet getracht worden het goede van anderen buiten ons werelddeel over te nemen. Door sa menwerking moet Europa een hecht eco nomisch en sociaal blok worden, zonder een militair blok te worden, want militai risme is er al veel te veel in de wereld. Soest had twee comitéleden die met en thousiasme aan de slag wilden en Soes- terberg eveneens. Er was wel een wens tot samenwerking, maar de vier jongelui waren het erover eens dat de bult tus sen Soest en Soesterberg een hinderpaal vormt die niet van vandaag of gisteren is, zodat besloten werd in Soest en Soesterberg afzonderlijk werkzaam te zijn. In Soest werd als derde comitélid Coby Dorrestein aangetrokken en dit actiecomité Europa 1,2,3 werd door de burgemeester geïnstalleerd. Coby, 18 jaar en op kantoor, Harry, 18 jaar en werkstudent, en Ben 19 jaar en werkzaam bij een uitgeversbedrijf, had den plannen genoeg, maar die moesten verwezenlijkt worden en daarvoor was de medewerking van velen nodig. Een be roep op besturen van verenigingen en contact met scholen leverde weinig op. Voor een discussie-avond in gebouw El- theto werden de uitnodigingen te laat verzonden, terwijl achteraf bleek dat de zaterdagavond waarschijnlijk niet de Foto Drukkerij Smit. Vele handen zullen nodig zijn om van het oude boerderijtje in Soest-Zuid een aantrekkelijk Europahuis te maken, maar Coby, Ben en Harry hopen dat zij de beschikking over deze handen zullen krijgen. Van een voorkamer, een keuken, een hal, twee kleine kamers en een bedstee moet een ruimte gemaakt wor den, waarin jongelui gezellig bijeen kun nen komen om eens over iets anders te praten dan de jongste loonsverhoging of de resultaten van deze of gene voetbal club. Dat praten zal waarschijnlijk niet met een droge keel behoeven te gebeu ren, want getracht zal worden een ver gunning voor alcoholvrije dranken te krijgen. Dat kleine witte boerderijtje aan de Schoutenkampweg zal straks een club gebouw voor Soester jongeren zijn en een sociëteit voor hen die hun aandeel willen leveren in de eenwording van Europa, die niet alleen tot stand kan komen door het werk van politici. Ook niet door praten van Soester meisjes cf jongens, maar er zal meer gedaan worden. Zo komt er een actie om op grote schaal correspondentie te voeren met jongelui uit alle landen van Europa aan deze kant van het ijzeren gordijn. Daar mee zal bereikt worden dat de jeugd van de Europese landen elkaar beter leert kennen en waarderen en dat men te weten komt wat er in andere landen te koop is. Het Afrikaanse „Harambie", kom op zet je schouders eronder, klonk op 2 decem ber krachtig door het r a I.-gebouw en deze kreet klonk reeds in Soest. De leden van het Soester comité hopen dat deze kreet vele jongeren zal aan spreken en dat zij straks velen in de leeftijd van 17-25 jaar zullen mogen begroeten op het Europabal op 7 maart en later in het Europahuis, Schouten kampweg 4. van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Dr. P. Felix organiseerde een bijeenkomst, er gaven zich 60 leden op en spoedig had de af deling 80 leden. In de loop der jaren zakte de belangstel ling en ten dele werd dit veroorzaakt doordat te weinig jonge mensen lid wa ren. Het bestuur nam dan ook in over weging het bijltje erbij neer te leggen en niet de moeite te nemen een uitvoe rig winterprogramma samen te stellen. Van aftreden kwam echter niets en de leden toonde dat ze de afdeling niet wil den missen door voor iedere bijeenkomst grote belangstelling te tonen. Dat was een aansporing voor het bestuur alsnog met een flink winterprogramma te ko men. Dit bestuur bestaat thans uit dr. P. Felix, die al vijf jaar voorzit ter is, mevr. M. van Hengel en de heren K Zeldenrust, J. A C. Overgaag en J. J. H. Vernet. De rest van het winterprogramma ver meldt een voorlichtingsavond, waarop over één- en tweecellige zaaiplanten ge sproken zal worden en een avond die gewijd zal zijn aan de bestrijding van plantenziekten. Tot en met 15 maart kan men bij het secretariaat van het Soester Natuurbad, per adres gemeentehuis, abonnementen voor het Soester natuurbad in voor verkoop bestellen. Na 15 maart worden geen bestellingen meer aangenomen. Dan zal men voor een abonnement 2.50 meer moeten betalen dan nu. Voor zaterdag en zondag is het volgende voetbalprogramma samengesteld Zondag SEC. 1-Rood Wit 1, 2.30 uur Veenendaal 2-S.E C 2. 11 uur. RKBV.V. 1-BD.C 1. 2.30 uur. B.D.C. 2-K.V.V.A. 2, 2.30 uur. B.D.C. 3-Baarn 4, 12 uur. BDC 5-V.V.Z A 3, 12 uur B.D.C. 6-A.P.W C 6, 2.30 uur Zaterdag V V.Z. 1-Hees 1. 3 40 uur Bloemenkwartier 2-V.V.Z. 2, 3.45 uur. Hoevelaken 2-V V.Z. 3, 3.45 uur. Hees 2-C.S.V. Vitesse 2. 3.45 uur. L V V. A-S.E.C A. 3.45 uur. S E C. B-Amsvorde B. 4 uur. B D.C. B-Quick C, 4 uur. S E C C-Spakenburg B. 4 uur. H.V C. 1-B D C D, 2.45 uur B.D.C. a-S.E.C a, 4 uur S E C b-Amersfoortse Boys a, 2.45 uur B D C b-Odi '58 a, 2.45 uïir S E.C c-Hamersveld a, 2.45 uur BDC. d-K.V.V.A. c. 2.45 uur. Hamersveld b-B.D.C. ee, 4 uur. B D C. f-Quick d, 1 45 uur. Pupillen Hamersveld 1-S E.C. 1, 1.45 uur Quick 1-B D.C. 1, 2.30 uur B.D.C. 2-Amersfoortse Boys 2, 1.45 uur S.E.C.2-Hamersveld 2, 1.45 uur. B D C. 3-Amsvorde 3. 1.45 uur. A P W C 4-BDC. 4. 1.45 uur De firma Kraal, die een gerenommeerd merk verf in een zeer groot sortiment voert, en het „zelfschilderen zonder moeite" propageert, gaat weer demon streren voor alle zelf-schilders. Jaarlijks organiseert zij een avond waar op alle verf-materialen worden gedemon streerd en alle verfproblemen worden opgelost. Verschillende malen vond dit plaats op Soestdijk. Thans besloot men, in verband met de vele verzoeken uit dat deel van onze gemeente, de de monstratieavond te houden in Soest-Zuid Op woensdagavond, 4 maart, kunt u in „Eltheto" (bij busstation Soest-Zuid) ge nieten van een unieke serie prachtige kleurendia's over interieurmodernisering en zelfschilderen. Een kans om ideeën voor uw eigen interieur op te doen, te ervaren hoe eenvoudig het is om met eigen werk een prachtig resultaat te be reiken en om al uw problemen en vragen behandeld te krijgen. De toegang is gratis en de firma Kraal offreert u in de pauze een heerlijk kopje koffie. Zie voor bijzonderheden de advertentie in dit blad. Gisteravond heeft de afdeling Soest- Soesterberg van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie in het Oranje Hotel de jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van mr. F. Raedt, die mee deelde dat er nog geen bestuursverkie zing gehouden wordt omdat een voor genomen reglementswijziging eerst ter goedkeuring aan het hoofdbestuur voor gelegd moet worden. De bestuursverkie zing zal in april plaats vinden De heer Raedt wees op de openbare ver gadering welke op 12 maart gehouden zal worden. Dan spreekt de burgemeester van Reeuwijk, Jhr. mr. W. M. D. Quarles van Ufford. Met voldoening sprak de heer Raedt over het succes dat de heer J. K. de Bruin Over het algemeen gaan wij Nederlanders voor zwaartillend door en dat klopt wel, want vaak lijkt het erop alsof er in geen land ter wereld zoveel problemen zijn als in ons land. Dat zijn dan meestal problemen die met principes te maken hebben. Nu zijn prin cipes natuurlijk prachtig als ze houd baar blijken, maar vaak zijn ze niet was echt en de problemen die eruit voort vloeien evenmin. Er zijn al wat problemen geweest in deze eeuw en er zullen nog heel wat proble men konden, want Nederlanders zijn daar nu eenmaal gek op Vijftig jaar geleden vormden fietsen, auto's, sport en wat niet al problemen en thans geldt dat voor de televisie. Er zijn problemen waarvan sommige mensen niet slapen kunnen, terwijl anderen er om lachen. Het was te begrijpen dat er problemen ontstonden rond de gebeurtenissen waar mee prinses Irene ons verraste, maar tenslotte keerde de rust ogenschijnlijk terug. De problemen hoefden niet terug te ke ren, want die zijn er altijd. Problemen van mensen die erover tobben dat we ooit nog wel eens een katholieke koningin zouden kunnen krijgen en problemen van mensen die hopen dat Irene niet in ons land trouwt, want dat zouden ze niet kunnen verdragen. Er zijn echter ook hele andere proble men. Daarmee sukkelen mensen die van onze centen televisie maken. Die maken van het al of niet laten zien van de bokswedstrijd Liston-Clay een probleem zoals vele anderen dat met roken doen. Die wedstrijd was zo iets ergs, dat moest het Nederlandse volk bespaard blijven, dus kregen we niets te zien. Blijkbaar is men er in Bussum nog niet achter dat je het toestel kunt afzetten als je iets niet wilt zien. Het feit dat twee mannen trachtten el kaar voor veel geld het ziekenhuis in te slaan deed weer eens principes en proble men aanrukken, dus we kregen van deze strijd niets te zien. Wel een füm, waarin blanken zich beestachtig tegenover In dianen gedroegen en Indianen probeerden zoveel mogelijk blanken op te ruimen. Zoiets heeft misschien vroeger wel eens een probleem gevormd, maar dat ging over, zoals nagenoeg alle problemen over gaan. Op het moment dat ze er zijn maken de mensen het elkaar met dat voorbijgaan de probleem echter lastig. Dat schijnt in ons land nu eenmaal niet anders te kunnen. KANTMAN behaalde toen hij protesteerde tegen het besluit van de gemeenteraad een com missie van bijstand inzake algemene be leidszaken in te stellen. Hij weigerde lid te worden van deze commissie omdat het de bedoeling was dat alle raadsleden lid zouden zijn en er naar zijn mening ver kapte besloten raadsvergaderingen kon den worden gehouden. Zijn protest werd door de Kroon geaccepteerd en het be sluit werd vernietigd. De heer Raedt toonde zich hierover verheugd en hij dankte de heer De Bruin, die naar zijn mening geheel in de geest van de liberale voorman Thorbecke gehandeld had. Mevr. E. C. van Goor-Cleton las de no tulen van de vorige vergadering en haar jaarverslag, waarvan wij elders in dit blad gegevens plaatsten, werd behan deld. Aan het einde hiervan verzocht de voorzitter de leden naar vermogen mee te werken aan de groei en de bloei van de V.V.D. Penningmeester A. J. Koopmans deelde mee dat het afgelopen jaar financieel geen gemakkelijk jaar geweest is. De contributieverhoging kostte leden en de propaganda vergde veel geld, zodat er slechts een gering kassaldo is. Enige reglementswijzigingen werden be sproken en aanvaard, waarna over di verse onderwerpen, waaronder de toepas sing van aardgas en het televisie-eiland gesproken werd. S E C. speelt zondag de thuiswedstrijd tegen Rood Wit in de volgende opstel ling: doel Adams: achter De Rooij en Hooijer; midden Van Breukelen, Rutten- berg en Burgman; voor Aalberts. Hanas- bei. De Bruin, Duijst en Dettmer. Het selectie-jeugdteam van S.E.C speelt tegen de jeugd van L.V.V., Laren in de volgende opstelling: doel Kok: achter Rijkaard en Krijt: midden De Jong, Ro- dermond en Jansen; voor v. d. Broek, Elderman, J. Brouwer, W. Brouwer en Van Veen. B.D.C. speelt de uitwedstrijd tegen R.K.B.V.V. in de volgende opstelling: doel: Van Hattem: achter Voet en Van Fulpen; midden Th. Wigtman. Roest en Bakker; voor Gros, M. v. d. Lugt, v. d Hengel, Westerveld en B. Wigtman. Hees speelt morgenmiddag tegen V.V.Z. in de volgende opstelling: doel Muis: achter Jekel en De Jong; midden De Jong, Geijtenbeek en Van Bloemen dal: voor Budding, Sakkers, Burgstede, Blom en Jansen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1