Modeatelier „Soestdijk" DE BOEKENWEEK 1964 ■—m, *5c/ioem«Jher I I s MACHINESTÏKSTERS HAND WERKSTERS STRIJKSTERS LEERLING-MACHINESTIKSTERS VAN DE VEN'S BOEKHANDEL Gevaarlijke situatie op de huizenmarkt. Officiële mededelingen. Kath. Vrouwengilde. Hinderwet. Afgraven van grond. bf'jjissl dij jaar op schrikkeldag 29 FEBRUARI. Seesterbergsesfraat 53 Telefoon 2419 Ongelukkige val. Wederopbouwwet. Eenrichtingsverkeer. Aangifte van stieren. PHILIPS SPECIAALZAAK Is uw T.V al geschikt voor de ontvangst van het 2e programma Medische dienst. PREDIKBEURTEN R.K. KERKDIENSTEN VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT rfifW LAANSTRAAT 2 - SOESTDIJK - TELEFOON 3995 vraagt Hoog loon. Goede sociale voorwaarden. Aanmelden of inlichtingen dagelijks van 8 tot 17.30 uur aan boven staand adres. Na 19 uur Middelwijkstraat 60, Soest, telefoon 3984. De nieuwe C.A.O. voor de bouwvakmen sen is toch nog tot stand gekomen, zij het na moeizaam onderhandelen. Wanneer wij de nieuwe bepalingen lezen, dan krijgen wij de indruk dat in de bouwwereld wel meer loonsverhoging zal worden gegeven dan de 16 die offi cieel wordt gesuggereerd. Immers, de directe lonen gaan met 16 omhoog, maar daarboven komt de individuele dif ferentiatie tot vijf procent. De tarief verdiensten zullen tot 35 procent kunnen gaan. Zelfs leken kunnen vaststellen dat de bouwwereld een flinke officiële kosten stijging ondergaat. Dit betekent intussen niet dat nu de kostprijzen voor bouw werken plotseling weer zoveel hoger worden, want de nu officieel geregelde lonen werden reeds lang gegeven en ge calculeerd. Er mag slechts profijt van de c a o. worden verwacht indien de bouw wereld zich daar tegen dik en dun aan vast houdt en wanneer de overheid maar komt met flinke straffen tegen over treders, zowel aan de zijde van de werk gevers als aan die van de werknemers. Wanneer de regering niet de helpende hand biedt bij het nakomen van ge maakte overeenkomsten blijven wij ner gens. Geen luxe meer. Naast de nieuwe c.a.o. in de bouwvak ken heeft ook minister Bogaers een bij drage geleverd voor de woningmarkt. Hij heeft toegezegd dat zijn beleid er op gericht zal zijn geen rijksgoedkeuring te verlenen voor huizen die meer dan f 30.000,zullen kosten. Hij acht het aantal woningzoekenden nog te groot om aan deze maatregel te ontkomen. Het gevolg van deze maatregel zou kunnen zijn dat de prijzen op de wo ningmarkt nog verder zullen oplopen. Deze woningmarkt bestaat uit een aan tal deelmarkten, waarbij wij aan de voet vinden de volkswoningbouw. Daarboven vinden wij de middensector en tenslotte is er de markt voor luxueuze villa's en bungalows. Het is een bittere zaak dat de minister in een tijd van stijgende welvaart zich verplicht acht de goedkope woningbouw het meest te stimuleren. De achter stand in werkelijk goede woningen wordt dan steeds groter met als gevolg een complete prijzenchaos op de markt van huizen die vrij van bewoners komen. Het probleem van verhuurder en ont ruimde woningen vertroebelt daarbij de toch al niet doorzichtige huizenmarkt. Een aanfluiting. In elke sector is de huizenmarkt weer gesplitst in een afdeling voor belegging en zelfbewoning. Op de deelmarkt van de zelfbewoning worden thans prijzen gevraagd en betaald die elke band met rendement tot een aanfluiting ma ken. Onder het motto dat je voor een behoorlijk woongenot iets over moet hebben, viert de speculatiezucht op dit terrein hoogtij. De marktsituatie wordt nog extra be zwaard door het optreden van een aan tal speculanten, die van hun woon huis een bron van inkomsten willen maken of langs deze weg zo spoedig mo gelijk hun eigen huis „vrij van lasten" willen maken. Zij kopen een huis, trek ken er in en bieden het onmiddellijk weer voor enkele duizenden guldens meer te koop aan. Op hetzelfde moment trachten ze elders weer een nieuw per ceel te kopen en aan de transactie flink te verdienen. Iets bijzonders is dit soort operaties niet, wij hebben ze op allerlei terreinen van schaarste in de na-oorlogse jaren ont moet. De sociale zijden van deze econo mische uitwassen zijn niet bepaald wel riekend. Strijkgeld verbieden Door de onaangename prijzenlucht van huizen aangetrokken hebben de socia listen besloten twee initiatiefvoorstellen van wet in te dienen, die het doel heb ben onroerende goederen onder de prijs- beheersing te brengen en het „strijkgeld" bij openbare verkopingen te verbieden. Strijkgeld ontvangt degene, die bij een openbare verkoping voor de „inzet" van een huis het hoogste bod uitbrengt. Prof. Vondeling en zijn broeders zijn van mening dat door die strijkgelden de prijzen hoger worden dan nodig is. Het is duidelijk dat niet de strijkgelden maar de abnormale marktsituatie als oorzaak van de hoge prijzen van on roerende goederen moet worden gezien. Het is niet te hopen dat er een prijs- beheersing komt voor nieuwe of ge bruikte huizen. Het gevolg zou zijn dat er minder aanbod zou komen, gecombi neerd met een zwarte huizenmarkt. Er zouden alleen maar knoeierijen mee worden opgewekt In de abnormale huizenprijzen zien wij het failliet weerspiegeld van de huur- stop en woningpolitiek van de afge lopen jaren. De minister moet dit ook zien en hij heeft aangekondigd dat aan verdere huurverhoging niet zal zijn te ontkomen. Toch een prijsdaling? Het gesignaleerde prijzenkwaad op de markt van vrije huizen voor zelfbe woning doet zich in mindere mate even eens voor op de markt voor beleggings huizen. De te maken rendementen zijn uiterst laag en moeten worden goedge maakt door speculatieve verwachtingen over drastische huurverhogingen. Ook de markt voor bedrijfsruimten heeft een on gekend prijzenniveau bereikt. Geen won der, want in deze sector is de achter stand nog groter dan op de huizenmarkt. Deskundigen hebben opgemerkt dat de huurprijs van winkels en kantoren in Nederland per m2 het internationaal gel dende niveau van bijvoorbeeld de VS. en west-Duitsland in veel gevallen reeds overtreft. Ondanks de inflatie is het bij beleggen van geld in onroerend goed oppassen geblazen. Ervaren deskundigen in de bouwwereld zijn van mening dat op lan ger zicht beslist aan een prijsdaling niet kan worden ontkomen. Men schat de bouwprijzen van nu tenminste 20 te hoog. Zelfs wanneer rekening wordt gehouden met de invloed van in waarde dalend geld wordt een flinke correctie van de prijs verwacht omdat bij de nu geldende marktverhoudingen met enige eis van produktiviteit geen rekening be hoeft te worden gehouden. Dit gevoegd bij een gewijzigde aanbodssituatie maakt beslist elke aankoop van onroerend goed in deze inflatietijd niet tot een veilige belegging. De verdiepingsdag van het K.V.G. afd. Soestdijk werd deze keer gehouden in het retraitenhuis van de eerw. Zusters aan de Heideweg te Soest-Zuid Deze dag stond onder de bekwame lei ding van Pater Claesens uit Soesterberg. De gesprekstof voor de ochtend-confe rentie handelde over de vasten in deze tijd, de middag-conferentie over het mens- en medemens zijn. Beide onder werpen zijn zeer nauw met elkaar ver bonden. Bestond in vroeger jaren in het licha melijke, zich onthouden van eten, drin ken, genotsmiddelen, zo wordt het te genwoordig gezocht in het geestelijke. Men kan zelf in vrijheid beslissen hoe te vasten, b.v. door dienstbaar te zijn aan het geluk van de medemens, door de ontmoeting met Christus in de Sa cramenten, door positieve daden te stel len (zieken te bezoeken, aalmoezen ge ven etc.) en hierdoor God te ontmoeten in de medemens. In de middagpauze werd de maaltijd ge bruikt en een wandelingetje gemaakt waarna het gesprek werd voortgezet. Men is bezig, aldus spreker, met de herontdekking van de wereld, met het zoeken naar de mens. Men is tot de conclusie gekomen dat men er niet komt door elkaar te bestrijden. Men moet naast en met elkaar leven als medemens anders gaat men ten onder- Het wereldbeeld is veranderd en ook het Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-se cretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. Direktie van de N.V. Arma, Postweg GO te Soesterberg, om vergunning tot het uitbreiden van een inrichting, voor het vervaardigen van infraroodstralers en verwarmingselementen in het perceel Postweg 60, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2736 (oud 2605). b. Direktie van Strong Steel Fabr. Mij., Beckeringhstraat 16 te Soest, om vergun ning tot oprichten, in werking brengen en in werking houden van een plaatstaal meubelfabriek in het perceel Beckeringh straat 16, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4739 (oud 47401. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmakingen bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen dezer ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 17 maart a.sdes voormiddags, resp. te 10.00 en 10.30 uur, in het gemeentehuis openbare zittingen worden gehouden, alwaar mon deling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden inge bracht. Soest, 28 februari 1964. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat, bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 29 januari 1964, afd. 2A, nr. 727*63/154, aan de Fa. H. van Asch te Soest en haar rechtverkrijgende behou dens rechten van derden tot wederop zegging ontheffing is verleend van de verbodsbepalingen, genoemd in artikel 2 van de „Verordening op de ontgrondin gen Utrecht" voor het afgraven van de percelen kadastraat bekend gemeente Als bizonder geschenk van dit jaar ontvangt U bij aankoop van ten minste 5.aan boeken een ex. Robert van Gulik, „Vier vingers", een Chinese detective. Een ieder die kan aantonen dat hij of zij is geboren op 29 februari ontvangt dit geschenk geheel gratis. De jaarlijkse uitgave ..De Dichter en de Muze" kost slechts 1.25. De boekengids „Boeken in Huis" kunt U gratis bij ons afhalen. BAARN NIEUWSTRAAT 29 TELEFOON 2301 mensbeeld. De mens is centraal komen te staan in de wereld. Hij wil solidair zijn met de mensen om hem heen. Christus zelf gaf hierin het voorbeeld, door mens te worden. Hij was blij met de blijen, bedroefd met de bedroefden. Er moet solidariteit zijn in de gezinnen. Om een echt christen te zijn moet men eerst echt mens zijn. Dit te worden duurt een mensenleven lang. Na deze conferentie werd onderling van gedachten gewisseld. Om 4 uur werd de dag gesloten met het vieren van de H. Eucharistie in de kapel. Gisteravond reed de opzichter van ge meentewerken, H A K per scooter op de Dalweg in de richting van de hoofd weg. Hij passeerde de overweg en botste tegen de rechter trottoirband, die bijzon der ongunstig ligt. De heer K. viel en was enige tijd buiten bewustzijn. Hij is per politieauto naar zijn woning in de Van Goijenlaan gebracht,, waar dr. Van Beurden constateerde dat hij een hersen schudding had. Maybelle Thompson (2) is een probleem-kind. Zij leest reeds met ge mak kranten en boeken en beschikt over een woordenschat van ca. 400 woorden. Haar vader, de Amerikaanse onderwijzer James Thomp son (56), die met zijn Chinese vrouw (39) in Reading (Eng.) wonen, hebben de onderwijsautoriteiten verzocht of zij hun kindje nu al naar de lagere school mogen sturen. Soest, sektie D, nrs. 3399, 3400 en 3401, welk besluit vanaf heden gedurende der tig dagen voor belanghebbenden ter se cretarie van deze gemeente ter inzage is gelegd. Ingevolge artikel 6 van de „Verordening op de ontgrondingen Utrecht" staat van bovenvermelde beslissing beroep open op Hare Majesteit de Koningin. Het beroep schrift dient te worden ingediend bij de commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht. Soest, 28 februari 1964. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan E. C. Higler, Heideweg 78 te Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een kan toor en 7 garages op het perceel, gele gen aan de Soesterbergsestraat, kada straal bekend gemeente Soest, sectie H, nummers 7456 en 7457 ged., zulks in al- wijking van het uitbreidingsplan Soest- Zuid. Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentsecretarie ter inzage. Soest, 28 februari 1964. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement; maken bekend, dat door hun college is besloten de Sterrenbergweg gesloten te verklaren voor bet verkeer met alle motorrijtuigen, zulks in één richting en wel in die van de Batenburgweg naar de Rademakerstraat. Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan H.M. de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer pro vincie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur - direkteur van de Rijkswaterstaat, de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobielclub, de Koninklijke Ned. Motorrijdersvereni ging en aan gedeputeerde staten dezer provincie. Soest, 28 februari 1964. De burgemeester van Soest herinnert aan de bepaling, dat iedere houder van een stier van 8 maanden of ouder ver plicht is daarvan aangifte te doen bij de burgemeester der gemeente waar de stier wordt gehouden, binnen een maand, nadat de stier acht maanden is gewor den of, indien de stier reeds acht maan den oud was toen hij in zijn bezit kwam, binnen een maand na dit laatste tijd stip. Soest, 28 februari 1964. Van Weedestraat 72 - Telefoon 2792 Zo niet, stuur dan alsnog uw „gratis advieskaart" in. Doktoren Van zaterdagmiddag 2 uur tot en met maandag 8 uur wordt de dienst waargeno men door de artsen: J. W. Tervoert, Beatrixlaan 1, tel 2705 H. J. Stroband, H. Blaeckweg 14, tel. 2434. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 tot 13.30 uur P. ten Berge, Steenboffstraat 69. Apotheek Vanaf zaterdagmiddag 1 uur is ge opend apotheek „Soestdijk" YVit-Gele Kruis Zuster Senden, Simon Stevinlaan 3, Soes terberg, tel. 03463-359. OraDje-Groene Kruis Zuster R. Bettenhaussen, Bosstraat 29. tel 4610. Groene Kruis: Zuster Van Doorn, KI. Engendaalweg 3 NED. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 10 uur H. J. Bodisco Massink van Hoog land. 3 uur J. Mettau. Emmakerk. 10.15 uur ds J. Mettau. 7 uur ds H. Roest. Zonnegloren. 10 uur ds D. M. Jalink. H, Avondmaal Heeskapel. 10 uur ds H. Roest. Eitheto. 7 uur ds D. M. Jalink. NED. HERVORMDE KERK, Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds J, Fokkema. 4.30 uur ds J. Vermaas van Huizen. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 en 5 uur dr Le Grand, tijdelijk te Baarn. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds C. M. v. d. Loo. GEREFORMEERDE KERK. Gebouw „Eitheto". 8.30 uur ds W. Borgddorf van Baarn. 3 uur ds J. J. Arnold van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. Zaterdag, 29 febr., 7.30 uur, ds Schipaan- boord van Apeldoorn. NED PROTESTANTENBOND. 10.15 uur ds C. B. Burger (N.H.). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19 10.30 uur Eerw. Heer G. A Wimmers van Amsterdam. EVANGELISCH LLTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. Geen dienst. ADVENTSGE.MEENTE. Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur br. P Sol BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds H. C. Valeton. EVANGELISCH LUTHERSE GEM. Kapelstraat. 10.30 uur ds C. Pel van Amsterdam. KERK SOEST, Steenhoffstraat. H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen, 9 uur Hoogmis, 's Avonds 7 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. 7 30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis 'o Avonds ft uur Lof

Soester Courant | 1964 | | pagina 2