POXBORÖ U kunt niet alles weten. OP VISITE BIJ WILDE DIEREN. Lagere Teehnisehe School in wording. DERDE BLAD „DE WITTE POMPEN" Afrikaanse wildreservaten dorado's voor natuurliefhebbers. F0XB0R0 (NEDERLAND) N.V. Koninginnelaan 169 Soest 1. Bekwame gereedsehapsslijpers. 2. Geoefende automaten-instellers. 3. beoefende fraizers. 4. Ervaren draaiers. Enige flinke jongelui o. 'Vfe .1. Tli. Voskuilen «V, grote collectie SPOHTSCIIOENEN. Voor Auto- of Scooterrijles Korfbalprogramma. Geluiden van het oerwoud snerpen door de stilte; schelle kreten van roofvogels, afgewisseld door donker gegrom en ge schuifel, soms zó dichtbij, dat het lijkt of een viervoetige woudloper elk ogen blik mijn hut kan binnensluipen. Het is half negen In de avond en we liggen op bed in het Krilger-wlldpark ln Zuid-Afrika en kijken door de open bovendeur de nacht in De Krüger-wildtuin in Transvaal ligt op ongeveer 600 kilometer van Johannes- burg. Het is een uitgestrekt natuurreser vaat met een oppervlakte van zo'n 21.000 vlerkante kilometer. Een oerwoud zo groot als Nederland, dat geen voor toe risten pasklaar gemaakte wildernis is, zo als zo vaak wordt er gesuggereerd, maar 'n echt woest stuk oerland, waar het lier tegen uitroeiing wordt beschermd en het zijn eigen leven leidt, zonder zich van menselijke zijde bedreigd te voelen. In dit oerwoud zijn paden aangelegd waarlangs de toerist de dieren in hun doen en laten kan observeren. Ook zijn er verscheidene „rustkampen", waar men 's avonds voor zonsondergang binnen moet zijn en die men 's morgens bij zonsopgang weer kan verlaten. Zo'n rust- kamp waarin we nu een onderkomen voor de nacht hadden gevonden, bestaat in hoofdzaak uit ronde stenen hutten, als de reinigingsdienst van de wildernis. Steeds weer liet onze baboon zich door zijn nieuwsgierigheid verleiden om zijn neus tegen het glas te drukken en ons diep in de ogen te zien, waarbij hij zenuwachtig gaapt en zich driftig krabt. Het valt op dat de vacht van zo'n aap ln de vrije natuur veel mooier is dan die van een exemplaar in gevangenschap. Als onze gids plotseling remt voor een wagen van de andere kant, springt de baboon met een sierlijke zwaai op de grond en is in 'n fractie bij de tegemoet komende wagen en springt daar op de motorkap om zo weer terug te „liften". Leeuwen, neushoorns en apen. We rijden langzaam verder en zien geen dieren Maar plotseling houdt onze chauffeur de wagen in. Op enige afstand van ons af verrijst op een boomstam dicht bij de weg de koning der dieren. Het Is een statige leeuw die zich aan ons vertoont in al zijn majesteit. Machtig staat hij daar en kijkt om zich heen. Hij ontdekt ons en blijft naai' ons sta ren, terwijl zijn staart langzaam heen en weer zwiept. Het is een bijzondere sensatie zo oog in oog te staan met dit koninklijke dier als gast in zijn domein- Na enige tijd verwijdert hij zich weer. langzaam, lenig en majestueus Op een open vlakte zien we twee neushoorns. rondavels, precies zo gebouwd als hutten van de natives, de inboorlingen in hun kraal; alleen met dit verschil, dat er in onze rondavels een deur is, dat wil zeg gen een onderdeur, de bovenhelft is van gaas. In zo'n hut staan twee bedden, twee stoelen en een tafel en er is een olie lamp. Een bescheiden behuizing dus, maar voldoende voor het doorbrengen van één nacht. Romantische maaltijd Toen we in het kamp arriveerden, liep onze gids naar de kantine, waar al het benodigde voor een maaltijd te koop is en kocht daar brood en verse worst. Deze worst roosterden we 's avonds op een der houtvuren aan de rand van het kamp Deze houtvuren worden door de naturellen gestookt en dienen in hoofd zaak om de wilde dieren 's nachts op 'n veilige afstand van het kamp te houden. Zo'n avondmaaltijd onder de nachtelijke Zuidafrikaanse hemel heeft wel een bij zondere bekoring De hoogoplaaiende vlammen van het avontuur verlichten bij vlagen de omgeving, waardoor men even de gezichten van de natives zag. waarvan men eerst niet meer ontdekte dan het wit van hun ogen en het blin ken van hun tanden, ze waren bezig hun maal te bereiden en kneedden de millie-pap met hun tanden. Ik bood hun een sigaret aan en hield ze het nog volle doosje voor; met een bliksemsnelle beweging griste een van hen het weg en verdween er mee in de diepe duister nis. Al die dingen en belevenissen passeren de revue wanneer ik zo in het donker lig te staren en wacht tot de slaap mij zal overmannen. Een lifter. Om vier uur in de ochtend worden we gewekt. We wassen ons in de douche- hokken en gaan op pad het avontuur tegemoet. De zon is nauwelijks op en we rijden heel langzaam met onze auto over de weg. In het violette morgenlicht zien we de eerste dieren hun slaapplaats veriaten- Zebra en „wilde beest", hyena en gi raffe en springbokken in onnoemelijke aantallen. Even later rijden we wat snel ler (de maximum snelheid in het reser vaat is 40 km) en ontmoeten in een bocht een groep springbokken. Onze chauffeur, tevens onze gids hier, remt krachtig. De auto remt beter dan de springbokken, die hun snelheid niet zo gauw kunnen minderen. En we kijken onze ogen uit. wanneer ze pardoes over onze wagen heenspringen om aan de andere kant van de weg te belanden. Wat een enorme sprongen kunnen deze dieren maken. Wij rijden langzaam verder en even verder komt een meterhoge „baboon", 'n soort chimpansee, uit het struikgewas te voorschijn, recht op onze auto af. Met één sprong zit hij op de motorkap De gids rijdt door en de baboon lift mee. Hij werpt schichtige, nieuwsgierige blikken door de voorruit en is uiterst waakzaam, een waakzaamheid die in het oerwoud nu eenmaal noodzakelijk is, want alle dieren bestaan van en voor elkaar, de groten eten de kleinen op. Het geven van voedsel aan de dieren is streng verboden, overtreding van dit ver bod wordt zeer zwaar beboet. Ziet men een plek waar veel roofvogels zijn, dan kan men aannemen, dat zij zich tegoed doen aan de resten die koning leeuw voor hen heeft achtergelaten. Deze roof vogels kan men dan ook beschouwen Wanneer we een heel eind verderop langs een grote open vlakte rijden, zien we daar twee neushoorns Een ligt er plat op de grond, terwijl de andere belang stellend toekijkt. Het op de grond lig gende dier heeft twee machtige horens Onze gids vertelt ons hoe er door stro pers veel jacht op de neushoorns wordt gemaakt Als de dieren zijn gedood ont doen zij ze van van hun hoorns en la ten de rest liggen, want om dat been gaat het, aangezien er in oosterse lan den grote bedragen voor deze horens worden betaald. Ze worden fijngemalen en het poeder wordt gebruikt als waar devol medicijn Hier in de wildparken zijn de dieren enigszins beschermd, ook al weten de stropers ook tot hier door te dringen Even verder stopt de gids bij een enorm wijd vertakte boom en plotseling komen van alle takken kleine aapjes omlaag zakken, ze slingeren zich van tak op tak en het regent apenlichaampjes. Ze komen brutaal op de wagen toe, kloppen Fabriek voor Meet- en Regclinstrumenten Dochteronderneming van THE FOXBORO COMPANY FOXBORO (MASS.) USA. Kunt U in de toekomst kijken Nee Kies dan een bedrijf, dat iets voor U doet Kies een bedrijf met toekomstmogelijkheden. Als een gevolg van de steeds toenemende activiteiten hebben wij thans plaats voor ter opleiding tot instrumentmonteur. Uitstekende gelegenheid voor hen, die een grondige technische opleiding wensen Serieuze belangstellenden kunnen zich dagelijks van D-11 uur vervoegen bij de afdeling personeels zaken. Zij ontvangen uitvoerige inlichtingen over de zeer gunstige voorwaarden - de toekomstmogelijkheden in ons internationaal georiënteerd be drijf - de hulp bij studie tot verbetering van de vakbekwaamheid - de prettige arbeidssfeer. Wij tonen U dan gaarne ons modern ingerichte bedrijf. U kunt ook schriftelijk solliciteren of een telefonische afspraak maken voor een onderhoud na werktijd (telef. 02955-4151). SWISS MADE Van Weedestraat 8 - Telef. 2458 bloedrode bloemen waarin het hart fel opspring naar de zon, de „impala lily", een witte bloem vuurrood omrand, bloei end aan lage struiken En om nog enkele andere te noemen uit dat wijde zonnige land de beroemde „suikerbossle's", een hoge cactusachtige plant met gril lige gele en rode bloemen, die in de Kaap bloeien, en de „jacaranda's", licht blauwe wuivende bloembomen, die vooral Op een boomstam langs de weg verrijst de koning der dieren. op de koplampen, springen op de mo torkap, trekken aan de ruitenwissers en amuseren zich blijkbaar kostelijk. Het is een enorme horde die zich nieuwsgierig krijsend en dollend op de wagen stort. Wanneer onze chauffeur even claxoneert ontstaat er een paniek. De apen stuiven uiteen, gillen en krijsen en trekken zich op staande voet terug in hun boom vesting. Krokodillen. Er is één plaats in Krügers wildtuin, waar men zich, met toestemming van de gids en de wachthoudende naturellen, buiten de wagen mag begeven. Dat is bij de krokodil-rivier. Negers, gewapend met bijl en speer, houden er de wacht om de bezoekers zo nodig te verdedigen tegen een eventueel aanvallende kroko dil. In het water drijven ze, ontelbare schijnbaar onbeweeglijk drijvende boom stammen Maar wee hem die zich in het water waagt 1 Langs de oevers prijken de prachtigste bloesembomen die we ooit hebben ge zien, de „kaffirboom" met zijn trossen in Pretoria en in de oktobermaand op hun mooist zijn. En de „disa-uniflora", de Zuidafrikaanse orchidee, die men bij de tafelberg in Kaapstad vindt. Ja, Zuid-Afrika is wel een wondertuin van exotische bloemen, bomen en ge wassen Een land van wilde natuur, rijk gezegend met vele soorten imposante die ren, waarvan men vooral in de wild parken een schitterende indruk krijgt. Deze enorme wildtuinen zijn van bij zonder belang en dienen twee taken. Ze bieden de bedreigde dieren een levens ruimte waar ze beschermd zijn en ten tweede bieden ze de mens de moge lijkheid de interessante dierenwereld van Afrika van wat nabij te bekijken en te bestuderen. Zo zijn de wildparken een weldaad voor mens en dier beide! Pitriet meubelen mogen niet met zeep gereinigd worden; u moet deze reinigen met sterk pekelwater en eventuele vlek ken bleken met waterstofperoxide. Het nieuwe gebouw van de lagere tech nische school, dat gebouwd wordt naast de voormalige nijverheidsschool aan de Molenstraat, waarin nu de leerlingen van de technische school gehuisvest zijn, wordt een uniek gebouw Bouwbedrijf S. Smeyer, Laren (N.H.), werkt onder architectuur van de heer H. Bunders, architect B.N.A. te Hilversum en dit bedrijf ondervindt krachtige steun van de Nederlandse Dok- en Scheepvaart maatschappij te Amsterdam, waar men begrepen heeft dat er andere wegen ge zocht moeten worden nu de scheepsbouw niet meer zo best draait. Die wegen zijn gevonden en de N.D.S.M. zal het staalskelet voor de nieuwe school, een systeem van The Holland Building Corporation te Laren, pasklaar in Soest afleveren, zodat het bouwbedrijf straks bijzonder snel vooruit kan. Dat moet ook wel, want het ligt in de bedoeling reeds in september les te geven in het gedeelte van het gebouw dat dan klaar is. Er komt een vleugel voor de werkplaat sen en deze wil men bij de aanvang van de nieuwe cursus in gebruik nemen. De vleugel voor de theoretische lessen komt dan later aan de beurt. Het hoofdgebouw van de nieuwe school komt aan de zijde van de Soester Eng- weg. Het zal onder meer drie theorielo kalen en een dokterskamer krijgen. Er komen handenarbeidlokalen, lokalen voor de administratie en een grote kantine met een oppervlakte van 180 m2. Het is niet uitgesloten dat in deze kantine een groot podium aangebracht zal wor den. Lokaliteiten voor timmeren, machine- bankwerken, constructie-bankwerken, electro-techniek, auto-techniek en fijn- bankwerken, maar ook een lokaliteit die de voor Soest en ons land unieke be naming gymnastieklokaal krijgt. Deze benaming is uniek geworden omdat de regering zo zuinig is met het verlenen van vergunningen voor de bouw van deze lokalen. Niet alleen in Soest geeft dit grote moeilijkheden. Met de nieuwe zaal bij de rk. ulo in de Steenhoffstraat en de zaal van twintig bij elf meter die als onderdeel van de nieuwe lagere technische school gebouwd zal worden, wordt echter een groot deel VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964. In Baarn startte de avondtekenschool, als voorloopster van een technische streekschool al tientallen jaren geleden. Dat gebeurde op initiatief van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, de partement Baarn In Soest was ook al vele jaren een avondtekenschool, die het de laatste tijd niet zo best meer deed. Toen kwam de lagere technische school in de voormalige Nijverheidsschool aan de Molenstraat. Er werd gestart met ruim 50 leerlingen, thans zijn het er 150 en men heeft reeds naar expansie mo- SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnelaan 76 - Telef. 4145 Dames maakt nu uw keus uit de CONTANT-ZEGELS. gaat U natuurlijk naar Volledige rljuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 van deze moeilijkheden weggenomen. Er komt veel staal bij de bouw van de nieuwe school te pas en het feit dat de zaak pasklaar geleverd wordt geeft een grote arbeids- en tijdsbesparing, maar het aandeel van bouwbedrijf Smeyer in de bouw van de school is bijzonder groot omdat men met staal alleen geen school kan bouwen. In geld uitgedrukt kan men zeggen dat de werkzaamheden van de Nederlandse Dok- en Scheepvaartmaat schappij ongeveer een half miljoen gaan kosten en die van het bouwbedrijf onge veer 1% miljoen, dus driemaal zoveel. Soest zal straks een prachtige streek school hebben en voor de totstandkoming hiervan is vele jaren gewerkt. gelijkheden gezocht en die gevonden in het voormalig bejaardentehuis St. Joseph aan de Steenhoffstraat. Binnen afzienbare tijd zal er van be helpen geen sprake meer zijn. Dan is er een prachtig schoolgebouw, enig in Ne derland, door de combinatie systeem bouwer, aannemer en vervaardiger van het staalskelet. Dit schoolgebouw zal plaats kunnen bieden aan 350 leerlingen, die onder deskundige leiding zullen bou wen aan hun toekomst. Deze toekomst zullen ze als vakheden tegemoet kunnen gaan Dat is een bij zonder veilig gevoel voor de ouders en de leerlingen zelf, wanneer ze bedenken dat er nog wel eens een tijd zal komen, waarin je meer moet kunnen en kennen dan nagenoeg niets, om behoorlijk de kost te verdienen. Mocht die tijd er komen dan zullen vak lui de voorkeur genieten. Aan een prach tig onderkomen voor deze toekomstige vaklui wordt thans hard gewerkt. Op zondag 1 maart worden door teams van de korfbalvereniging De Meteoren de volgende wedstrijden gespeeld: Amersfoort 4-Meteoren 4, te Amersfoort 14 uur. Meteoren 3-Welgelegen 3, terrein Birk- straat, 14 uur. Samos 1 (juniores)-Meteoren 1, te Utrecht, 12 uur.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5