Demssel lekker en gezond D. ENGEL HET SPANJE VAN FRANCO. JEUGDDIENST. m SOESTERBERG Soest voor dertig jaar. Jeugdpuistjes TWEEDE BLAD Het werk van de havenarbeiders. Firma G. van de Pol Kunnen zuidelijke landen wel zonder krachtfiguur VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. SOESTDIJK TEL.2464 Voorganger Ds J. Mettau. CASSETTES, SCHALEN VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. de heerlijke drop-bonbon Medische dienst. Expositie van werk door militairen. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Jeugddienst. De dertiende Fee. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Loodgieters werkzaamheden. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool In verband met het komende huwelijk van prinses Irene met Don Carlos is de aandacht van het Nederlandse volk meer dan anders op Spanje gericht. Enerzijds is dit land voor veel Nederlanders een geliefd vakantieoord, waaraan zij veel al de prettigste herrinneringen hebben en dat zij graag bezoeken, anderzij s wekt Spanje dadelijk gedachtenassociaties op met Franco, het staatshoofd van dit land, die daar een dictatoriale macht be kleedt, waardoor aan het regiem in Spanje voor veel landgenoten een on aangename bijsmaak kleeft. Zou onze democratie overal wel passen? Wij Nederlanders zijn doorgewinterde democraten en beschouwen onze rege ringsvorm, waarin voor zover mogelijk 'n ieder zijn volle vrijheid behoudt en die zoveel mogelijk rekening houdt met de persoonlijke vrijheid van de mens, als de enig juiste en tolereerbare. In ons systeem kan het individu tot vol komen ontplooiing komen en elke an dere vorm, waarin de vrijheid wordt on derdrukt, stuit ons tegen de borst en trachten wij op alle manieren te be strijden. Voor zover wij als mens in staat zijn te oordelen, lijkt het er op, dat de de mocratische staatsvorm de meest ideale is. Bij ons oordeelt het volk zelf. Staan de activiteiten van minsters ons niet aan, dan komt er vanzelf reactie uit het parlement en treedt het kabinet af. Door middel van onze vrije verkiezingen en vrije partijvorming is het volk in staat zich volkomen te laten gelden en heeft het invloed op de wijze waarop ons land wordt geregeerd. Bij een dictatuur liggen de kaarten heel anders. Daar is er een almachtig staats hoofd, dat met een onmachtige .volksver tegenwoordiging of alleen met uitge zochte ja-knikkers en meelopers regeert en wiens woord wet is, omdat ministers en parlementsleden veelal slechts voort komen uit de partij die aan de macht is. Want in de meeste dictatoriale ge regeerde landen worden slechts die par tij of partijen getolereerd die het eens zijn met de politieke inzichten van het staatshoofd. Alle andere groeperingen worden verboden en voor de controle op de politieke activiteiten in het land wordt een uitgebreid politie-apparaat in leven gehouden. EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Daar waar men louter zwart-wit denkt, waar men onverdraagzaam is, waar ie der meent het zelf bij het rechte eind te hebben, waar men ontkent dat er meer wegen zijn die naar het doel leiden en waar men als volk sterk emotioneel en explosief van aard is, daar is elke de mocratie bij voorbaat gedoemd tot mis lukking, want ze ontaard in een chaos, waaruit tenslotte onherroepelijk een dic tatuur moet volgen. Want, laten we het niet vergeten, zo'n land moet tenslotte verder en kan onmogelijk in een chaos blijven leven. Zolang er vrede en welvaart heerst in een land waar de volksaard emotioneel en explosief is, kan een democratie zich nog wel handhaven al zullen dikwijls de minste geringste politieke emoties al voldoende zijn om regeringscrises te ver oorzaken. We zien een dergelijk voorbeeld in Italië. Vandaar dat een dictatoriaal geregeerd land ook altijd een politiestaat is, waar gevangenissen en werkkampen vol zit ten met personen die het politiek oneens zijn met het staatshoofd en die via dit politie-apparaat uit de maatschappij wor den gelicht om ze op een plaats waar ze geen gevaar opleveren te isoleren. Er zijn nog andere factoren. Het is een systeem, dat bij ons onher roepelijk weerstanden oproept, aange zien wij hierin een ontoelaatbare aan tasting van de persoonlijke vrijheid van de mens zien. Maar ook al zijn wij het niet eens met een dergelijk regeringssysteem, toch moe ten we in onze beoordeling voorzichtig zijn en alles tegen elkaar afwegen. Wij Nederlanders zijn sterke idividualis- ten en zijn geneigd de persoonlijke vrij heid die ons zo dierbaar is, altijd op de voorgrond te plaatsen en daarbij alle andere factoren die een rol kunnen spe len, te bagatelliseren of gewoon weg te cijferen. BURGEM.OROTH ESTRAAT 16 geven. Zo zullen ongetwijfeld vele bui tenlanders die ons land bezoeken, en zij die hier als gastarbeiders werken, in de loop der tijd een duidelijk beeld krijgen van de manier waarop men democratisch dient te leven, van de verdraagzaamheid en het respect voor een anders mening dat ieder dient te kunnen opbrengen en tevens van de beheersing die nodig is om de vrede in een land te handhaven. We geven echter dadelijk toe, dat het zeer moeilijk zal vallen een volksaard zo om te vormen. Maar het blijft de enige juiste weg. ZONDAG 1 MAART, om 7 uur, in de Oude Kerk, HET JEUGDKOOR ZING Allen hartelijk welkom. De Jeugddienst-commissie. (Soester Kunsthandel) De zaak met 't unieke interieur en voor mensen met smaak, heeft nu ook voor U verkregen de verkoop van EN ANDERE ARTIKELEN van de bekende Zweedse fabriek Gense. U weet 't, binnenlopen verplicht niet tot kopen. Het Franse drama. Wanneer echter het land in werkelijk grote politieke moeilijkheden geraakt, waarbij het gehele volk nauw wordt be trokken, dan gaat de emotionele en ex plosieve volksaard een belangrijk woord je meespreken. Het zwart-wit-denken gaat opdringen en we hebben een dui- LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 delijk voorbeeld aan Frankrijk, waar de democratie door de razendsnelle kabinets wisselingen verviel tot een klucht. De chaos ging om zich heen grijpen, er kwa men steeds meer stakingen en relletjes, ja zelfs opstand, leger en vloot revol teerden en tenslotte moest of men wilde of niet een sterke man het bewind in handen nemen om op een min of meer dictatoriale wijze de teugels in handen te nemen en het op hol geslagen paard tot zijn gewone stap te dwingen. Dit laatste uiteraard wanneer het land het geluk heeft, dat de sterke man bij mach te is het paard in toom te blijven hou den. Over het algemeen komen dergelijke 20 cent per rol Maar laten we om te beginnen niet ver geten, dat er veel volkeren zijn die nu eenmaal een totaal andere aard hebben dan wij en deze aard speelt zeker waar het om regeringssysteem gaat een be langrijke rol. Wij Nederlanders en trouwens veel van de op noordelijke breedte levende vol keren hebben een rustige, bedachtzame aard. Wij zijn vrijheidslievend en worden niet snel agressief. Wij zijn bereid tot praten en zullen niet spoedig tot uiters ten vervallen. Wij hebben een open oog voor de zienswijze van anderen, ook al geven we onze eigen opvattingen niet prijs, wij zijn mensen van het compro mis, van de vreedzame coëxistentie. Het ligt aan de mensen. Vooral op binnenlands gebied is het grootste deel van ons volk zich bewust van het feit, dat er ook landgenoten zijn die anders denken, maar dat het in de eerste plaats medemensen zijn met wie wij in één land samenleven. Landge noten die ook hun rechten hebben en waarmee we door middel van samenwer king moeten samenleven. Wij denken niet in zwart-wit, maar in vele tinten grijs. Daardoor is het voor ons mogelijk in een democratie te leven, want demo cratie betekent niet alleen dat het volk een vinger in de regeringspap heeft, in vrijheid kan leven en wat al niet meer, maar betekent ook dat veel van de hier boven opgenoemde eigenschappen in de aard van het volk moeten wonen, wil een democratie een succes kunnen zijn. krachtfiguren voort uit extreem linkse of rechtse richting, die wij bij ons aandui den met communistisch of fascistisch. Dat kan trouwens ook niet anders, aan gezien de politici in de middenmoot te genstanders van dictatuur zijn en zo'n figuur dus vrijwel niet uit die kringen kan voortkomen. Een uitzondering hierop mogen we maken voor generaal de Gaulle, de president van Frankrijk, die men niet als uiterst links of rechts mag bestempelen. Beide uiters ten worden door hem met kracht be streden. De bestrijding. Zo beschouwend komen we dus tot de conclusie, dat een dictatuur zeker in lan den waar het volk sterk emotioneel en minder goed ontwikkeld is, een bijna logisch voortvloeisel moet zijn van deze omstandigheden. Slechts wanneer deze mensen zich houden leren beheer sen, rijker geschakeerd leren denken, toleranter worden, dan zal de democratie ook bij hen grondig verankerd kunnen worden. Tot zolang blijft een langere of korter durende dictatuur hun noodlot. En laten wij, aanhangers van de demo cratie, goed begrijpen dat wij de dicta tuur niet kunnen bestrijden door poli tiek gekruip of geïntrigeer ertegen. Wij kunnen de dictatuur slechts op één ma nier bestrijden, n.1. dor de mensen uit zulke landen te wijzen op de noodza kelijke geestelijke instelling voor het met succes handhaven van een democratie en hen daarin voorgaan en het voorbeeld Dokter A Th M. Splinter, Amersfoortse- straat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen J. C. Lucas te Soester berg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696 neemt de dienst waar dokter A. J. W. Hagedoorn te Soesterberg. Onder de titel „Met palet en camera" was er maandag en dinsdag in de gar- nizoensontspannigszaal een expositie van foto-, teken- en schilderwerk door mili tairen van land-, zee- en luchtmacht in hun vrije tijd vervaardigd. Onder meer waren er ook 80 panelen te zien. Deze tentoonstelling werd georganiseerd door de sectie Welzijnszorg van het H.K.K.I, en werd reeds in verschillende andere plaatsen van ons land vertoond. De opstelling in de grote zaal aan de Kampweg, die geheel door 't ingebrachte materiaal in beslag werd genomen, was zeer overzichtelijk. In hoofdzaak was alles amateurswerk, maar ook enkele jonge beroepsartiesten waren er vertegenwoordigd Onder het vele dat er te zien was, viel o.a. het Op het abattoir verkeerde men 30 jaar geleden in moeilijkheden, want een stier kon men niet met de ten dienste staande middelen doden omdat het dier te sterk was. De hulp van de politie werd ingeroepen en de korpschef velde het dier met een karbabijnschot. De Hooge Vuusche, thans hotel, werd door jhr J. A. L. v. d Bosch verkocht aan de heer J. Dreesman, directeur van de firma Vroom en Dreesman te Am sterdam. Een vrouw van het woonwagenkamp belde aan bij een huis op het Kerkpad. Twee beste brave vrouwen woonden in dat huis, maar ze hadden het buskruit niet uitgevonden. Eén van de goede zielen deed open en de vrouw die voor de deur stond zei dat ze er niet zo best uitzag. Nummer twee kwam erbij en „de zigeunerin" vond dat zij er ook niet al te florisant uitzag. Ze moesten be paald aan de een of andere ziekte lijden, maar voor een tientje zou de woonwa genbewoonster dat wel opknappen. Dat tientje had zij niet zelf nodig, maar dat moest gestort worden in een offerblok. Als ze dat tientje gaven dan zou zei dit wil even in het offerblok gaan doen. De beste brave wijfjes waren zo onnozel dat ze er nog intrapten ook. De kinderen van nu hebben waar schijnlijk veel meer gezien dan wij in onze jeugd, maar wij zagen de „Graf Zeppelin" boven Soest en die zal de jeugd van Soest beslist niet meer zien. Het hele dorp liep uit om het luchtgevaarte te zien. Een meneer had geld tegoed van een andere meneer, die op de Heideweg woonde. Hij ging op pad om dat te in nen. Inplaats van het geld te ontvangen werd hij echter bedreigd met een revol ver en hij nam de vlucht. Hij ging naar de politie, die de zaak ging onderzoeken. en de aspirant-schutter een proces ver baal gaf Het schiettuig moest hij afge- Het Soester woonwagenkamp was velen éen doorn in het oog en waarschijnlijk doek „Vrouwenemancipatie" op in olie verf. Een bijzondere kijk op het Rembrandts- plein gaf een crayontekening. Naast tal van realistische werkjes waren er vele waarin de fantasie zich trachtte uit te leven, ook bij de aquarels. We zagen ook fraaie pentekeningen. Modern en zeer humoristisch was de krijttekening „Saamhorigheid tussen officieren". Al lerhande motieven, zowel uit het burger lijke als het militaire leven, kon men in de talloze werkjes bespeuren. Ook het stedenschoon had enkele geïnspireerd. Bij het fotowerk, ook de kleurenfoto's, waren de beginners van de gevorderden Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 te onderscheiden. De mooie panelen waren in hoofdzaak ontleend aan het militaire leven. Aan het einde van elke dag werden er fraaie dia's vertoond. Er was op beide dagen een flink bezoek, vooral van militairen. Morgenavond wordt in het Hervormd wijkgebouw weer een jeugddienst gehou den. Voorganger zal zijn ds L. A. Bodaan uit Amsterdam. Het onderwerp van de prediking zal zijn: „Waar ben je?" Na de succesvolle opvoeringen van de kinderoperettes „Tijl en de Toverfluit" in 1959 en „Het geheim van de Hof maarschalk" in 1961 wordt hedenavond een aanvang gemaakt met de zangrepe tities voor de nieuwe kinderoperette „De Dertiende Fee". drogen in met Purolpoederfi.60gnfi- Jongens en meisjes vanaf de derde klas van de Titus Brandsmaschool en Caro- lusschool, die van zingen, ballet of to neelspelen houden, kunnen lid worden van het R.K. Kinderoperette-gezelschap „De Kobolds". De zangrepetities zijn elke vrijdagmiddag direct na school in de zesde klas van de Carolusschool onder leiding van de heer Van As, terwijl de heer J. J. Heijmink Liesert de pianobe geleiding voor zijn rekening neemt. Te zijner tijd zullen leerkrachten van de Carolusschool assistentie verlenen bij de instudering van ballet, decoratie en to neel. Voor de kinderen, die de lagere school hebben verlaten en in de vorige operettes zijn opgetreden, wordt er iedere woens dagavond, om 19 uur, een extra repetitie ingelast. niet geheel ten onrechte, hetgeen onder meer blijkt uit het bericht van de „ge nezende zigeunerin" Meermalen kon men in de krant lezen dat de politie uitge rukt was om op te treden tegen ruziema kers. Meestal eindigden deze berichten met de mededeling dat hier of daar in het kamp de boel kort en klein geslagen was en dat het glas overal verspreid lag. Een vreemd geval deed zich 30 jaar ge leden voor. Een melkboer, die nu melk man heet, miste een bankbiljet van 10,—. Toen hij de volgende dag bij een klant melk bracht en deze met een biljet van 10 gulden betaalde, griste de melk- leverancier het biljet uit de handen van de klant met de mededeling dat hij ver moedde dat het 't vermiste biljet was. Natuurlijk legde de klant zich niet neer bij dit vreemde optreden en de politie werd gewaarschuwd. De melkslijter werd gedwongen het geld terug te geven. Dit grapje zal hem wel een klant gekost heb ben, want melkboeren waren in die tijd nog geen gesaneerde mannen. 'n Timmerman uit Soest reed per mo tor naar Doorn. Achterop zat zijn elfja rig zoontje. Toen hij de weg Utrecht- Woudenberg overstak kwam uit de rich ting Utrecht een auto, die bijzonder hard reed. Hij botste tegen de motor, hoewel de timmerman de weg al bijna geheel overgestoken was, reed een paal omver en kwam in een greppel terecht. Het jongetje was door de botsing van de motor gesüngerd en onder een auto te recht gekomen. Hij werd ernstig gewond. Zijn vader had een gebroken been en verwondingen aan een arm. De motor werd totaal vernield, de auto zwaar be schadigd. De jongen werd met een zware hersenschudding en ernstige hoofdwon den naar een Utrechts ziekenhuis ge bracht. Op een zondagmorgen kwam een Am sterdamse motorrijder in Soest vertellen dat hij in de buurt van Hilversum een lekke voorhand gekregen had. Hij had de band geplakt en kwam het incident medelen omdat het lek ontstaan was door kopspijkertjes, welke door leden van de fascistische groep „De Bezem" op de weg gestrooid waren om een Varabijeenkomst in de war te sturen. Een automobilist kwam zich op het politiebureau beklagen omdat hij een da lende spoorboom op de kap van zijn auto gekregen had. Zijn klacht werd voor kennisgeving aangenomen en hij kreeg een proces-verhaal omdat hij on der een dalende spoorboom doorgereden Er lopen in Soest vuilnisauto's, die zo'n kleine 50 mille kosten. Dertig jaar geleden kwam er een voorstel in de raad vuilniswagens aan te schaffen die 84,per stuk kostten. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 28 FEBRUARI 1064. Vele duizenden arbeiders vinden werk in de havens. In Amsterdam zijn er ruim 6.000 man werkzaam en in Rot terdam ca. 15.000. Onder de bevolking van beide steden bestaat echter zo weinig belangstelling voor het werk in de havens, dat uit Amsterdam en Rot terdam zélf zich niet voldoende ar beidskrachten voor havenwerk beschik baar stellen. Volgens ingewijden is het totale tekort aan stedelijke arbeiders voor de haven van Amsterdam tot mid den 1962 te schatten op ongeveer 700 en voor Rotterdam op gemiddeld 1.000 man per dag Deze tekorten aan stedelijke arbeiders zijn thans zo groot geworden, dat men zelfs met behulp van pendel arbeiders niet geheel in de behoefte kan voorzien. Het gevolg hiervan is, dat het werken in de havens in steeds wijder kring gepropageerd wordt. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Havenarbeid is een type werk dat sterk afwijkt van de beroepsbezigheden van de gemiddelde handarbeider en dat dus ze ker niet iedereen ligt. Havenarbeid bestaat uit het laden en lossen van zeeschepen en het verrichten van alle werkzaamheden, die hiermee onmiddellijk verband houden. De arbeiders in de stukgoedbe drijven vormen de grootste categorie. In deze bedrijven verrichten de havenarbeiders werkzaamheden als: het stuwen van goederen in zeeschepen en lichters, het opslaan van lading in de loodsen en op de terreinen, het lossen „en laden van wagons, vrachtwagens en dergelijke. De havenarbeiders moeten nagenoeg altijd hun werk in de buitenlucht ver richten, zodat zij aan wisselende weers omstandigheden zijn blootgesteld. Het werk in de havens moet niet zelden in een lichamelijk ongemakkelijke hou ding worden verricht, bij voorbeeld bij het lossen of stuwen in nauwe ruimten, het hoog boven het hoofd opstapelen van goederen of bij het geregeld bukken bij laagliggende goederen. Havenarbeid kan verder vuil zijn, zoals bij kolen en ertsen, of stoffig zoals bij meel en dergelijke, of stinken zoals bij natte huiden, of gevaarlijk en onaan genaam zijn zoals bij giftige stoffen en door ongedierte. Een belangrijke consequentie van het soort werk in de havens is de voortdu rende mogelijkheid van ongevallen. Zowel door de plaats waar hij zijn werk moet verrichten, als door de aan wezigheid van bewegende voorwerpen en de aard van de lading kan de haven arbeider letsel opdoen. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Het is dan ook niet te verwonderen, dat in vergelijking met andere bedrijfs takken tijdens de havenarbeid relatief veel ongelukken optreden. Het blijkt dat lading als kisten, balen, vaten en pakken, en uitstekende delen daarvan het gevaarlijkst zijn Dat havenarbeid op zichzelf gevaarlijk is blijkt uit de oor zaken van de opgelopen verwondingen: 35 getroffen door vallende en glij dende voorwerpen, 20 door vallen, strui kelen of uitglijden en 15 door het aan vatten of hanteren van voorwerpen. Na 't bovenstaande is 't niet moeilijk vast te stellen, dat de havenarbeider aan vrij hoge lichamelijke eisen moet kunnen voldoen. Er wordt een grote inspanning gevraagd. Het zou ons in het bestek van dit ar tikel te ver voeren om ook de econo mische, sociale en andere aspecten van het havenwerk te belichten. Het lijkt ons toe, dat onze lezers namelijk meer gediend zijn met feiten dan met be schouwingen. Tot besluit van wat wij hierboven schre ven nog het volgende: Het is goed, dat er in ons vrije land een vrije arbeids markt is en dat er in ons vrije land een vrije arbeidsmarkt is en dat de mo gelijkheid bestaat om in vrijheid ar beidskrachten te werven voor allerlei werk. Het zou echter niet goed zijn, wanneer bij deze werving uitsluitend de zonzijde van een bepaald soort arbeid wordt getoond. Daarom hebben wij dan ook gemeend met het bovenstaande een stuk eerlijke beroepsvoorlichting te moe ten geven. Wij kunnen ons voorstellen, dat er - vooral onder de jongeren - arbeiders te vinden zijn, op wie het „avontuurlijke" werk in de havens een zekere aantrek kingskracht uitoefent. Evenzo kunnen wij ons goed indenken, dat degene, die geregeld en vast werk wil hebben en te vens een vak wü leren, zijn heil zoekt in goede beloonde arbeid in moderne, lichte en prettige werkplaatsen en fa briekshallen, zoals dit werk bij verschei dene industrieën in onze onmiddellijke omgeving te vinden is.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9