mr- üi w MARCHAL HAARMODE schoonmaaksehort Vrijdag, Ele SABOTAGE OP SPAANSE SCHEPEN. VAN BUUREN van voor r~ V.V.V.-nieuws. Krabbels van Knelis. U kunt niet alles weten. WASSERIJ GELRIA EDE r In het S0ESTE Lang gewacht Omdat Franco Fidel Castro's zijde koos. Auto- en Scooterrijscliool Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Jmperial 59 cm Compleet met 2e kanaal Dag van Europa. Iedere man heeft recht op Fortex V ^aiMaaaaBEiasr Soester schaakclub. J. Tli. Voskuilen J Op zoek naar gas en olie in Soest? Kies eens een I' heef ..verbc «la llo uit Met ni a. voor garde werkzaam! b. voor plant terreinond WIM VA Automa Gelderse 59 t i Herenroi 80 v De laatste maanden schijnt het herhaal delijk te zijn voorgekomen, dat Spaanse koopvaardijschepen op weg naar Cuba averij aan lading en schip opliepen ten gevolge van vernielingen, onder meer veroorzaakt door middel van verborgen bommen of springladingen in de ruimen der schepen en kennelijk teweeg gebracht door vijanden van Castro's regiem. Vol gens de Cubaanse politiechef, kolonel Almejeiras, worden deze sabotagedaden verricht met (technische) hulp en onder leiding van agenten van de Noordame- rikaanse geheime dienst C.I.A (Centraal Intelligence Agency.) Zo werd in de tweede helft van december 1963 een scheepslading bestemd voor Cu ba en bestaande uit tienduizend hand boeien, aan boord van het Spaanse vrachtschip Siboney zwaar beschadigd. Met tussenpozen herhaalden zich in de loop van de tijd deze opvallende ongeval len, zonder daartegen afdoende maatre gelen konden worden genomen Volgens kolonel Almejeiras en ook vol gens door hem geraadpleegde Spaanse afweerdeskundigen, zou de Amerikaanse geheime dienst op deze wijze hebben in gegrepen, daar Washington in het ver leden Franco reeds bij herhaling had verzocht om de spaanse handel met Cuba stop te zetten Aan dit verzoek was door Spanje tot op heden niet voldaan, op grond van 't feit dat er op Cuba - al dus de Spaanse zienswijze - nog ruim 40.000 Spaanse staatsburgers wonen en werken en deze onderdanen toch ook hun verzorging behoeven. Cuba en Spanje hebben geld nodig. Fidel Castro van Cuba zat vorig jaar zeer dringend om geld en goederen verlegen en hij poogde zowel het een als het ander aan te trekken. Vandaar de mil joenenhulp van Moskou, waarmede Cuba als het ware zijn zelfstandigheid moest afstaan Zo kon het gebeuren, dat Cas tro er in november 1963 toe overging om met de regering van Franco een verdrag te sluiten en een handelsovereenkomst aan te gaan, waarin Spanje beloofde Cuba drie en zestig koopvaardijschepen en zeven en dertig vissersvaartuigen te leveren onder voorwaarde dat die vaar tuigen vervaardigd moesten worden op Spaanse scheepswerven, terwijl in ruil daarvoor de andere partij suiker zou leveren voor prijzen, die gemiddeld 20 lager waren. Deze Spaans-Cubaanse handelsovereen komst was echter in strijd met de Ameri kaanse blokkade-politiek en de moeilijk heden konden niet uitblijven. Die hingen als het ware in de lucht. Kort daarvoor, in september 1963, was de tien jaar ge leden door de Verenigde Staten van Noord-Amerika en Spanje gesloten mili taire overeenkomst inzake de Ameri kaanse i steunpunten voor militaire doel einden in Spanje afgelopen en door Fran co was niet om verlenging van deze overeenkomst met Amerika gevraagd, hetgeen Spanje ettelijke dollars zou gaan kosten. De door Spanje met Cuba gesloten han delsovereenkomst kwam pas na de on dertekening ter kennis van de Ver. Sta ten en had onder meer ten gevolge dat een voor Spanje bestemd krediet, groot honderd miljoen dollars, aan Spanje uit te betalen door de Export-Import-bank te Washington, op last van de Amerikaanse regering werd vastgehouden. Van Ame rikaanse zijde poogde men bij herhaling Franco tot andere gedachten te brengen, doch deze pogingen liepen alle op niets uit. Waarom samenwerking. De ideologische tegenstellingen tussen de falangisten van Franco en de com munisten van Castro moesten uiteindelijk wijken voor eenheid in taal, in geschie denis, in afstamming en vooral ook voor de zowel in Cuba als in Spanje levende haat tegen de Noordamerikanen. Niet vergeven en niet vergeten kan Spanje, dat Amerikaanse troepen in 1898 een einde maakten aan de vierhonderd- jarige door Spanje uitgeoefende macht en heerschappij in de Zuidamerikaanse ge bieden en onder meer Havanna bezetten. De Spaanse haat verdiepte zich nog ten gevolge van de boycotpolitiek gericht te gen Spanje in de jaren 1941-1952. Castro's greep naar de macht in 1960 op Cuba werd in Madrid daarom openlijk gevierd. Cuba. in de hoedanigheid van traditioneel emigrantenland, voornamelijk voor Spanjaarden afkomstig uit de noor delijke provincies van dat land, staat mede daardoor bij generaal Franco in een wel zeer goede reuk. Opgemerkt zij nog, dat Franco zelf afkomstig is uit de Noordspaanse provincie Galicia, waar ook de ouders van Fidel Castro werden geboren en hebben geleefd, alvorens naar Cuba te emigreren. Sabotage? Niet lettend op de van Amerikaanse zijde gelegde handelsbelemmeringen blijft Franco rustig doorgaan met het leveren aan Cuba, daarbij geholpen door vlieg tuigen van de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia, de enige Europese lucht vaartmaatschappij, welke regelmatig op Cuba vliegt. Nu diplomatieke en financiële druk niets hebben uitgewerkt, zouden de Yankees volgens de Cubaanse autoriteiten geheime agenten en sabotageploegen aan het werk hebben gezet om hun doel - een volle dige blokkade van Cuba - te bereiken. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar vertoefd? van 20 tot 25 meter diepte gegraven, er werd trotyl in gedaan. Dit werd tot explosie gebracht en de trillingen die daardoor ontstonden werden geregistreerd op een seismograaf die zich in een auto bevindt. Dit werd 500 m verder, in de richting Baarn herhaald en zo rukt de ploeg 2 kilometer per dag op, want er worden viermaal zes gaten als dagtaak geboord. De gegevens die de seismograaf ver strekt worden in Rijswijk en Oldenzaal onderzocht. Dit onderzoek neemt een jaar in beslag. Uit de gegevens kan men concluderen of de grond van een dus danige samenstelling is dat het zin heeft met enige kans op succes naar aardgas of aardolie te boren. Op deze wijze heeft men kunnen vaststellen dat de grond bij Slochteren de goede samenstelling had en met veel succes is naar gas geboord. Het onderzoek hieft in alle provincies plaats gehad, behalve in Zeeland Thans is men de provincie Utrecht bezig en dan komt Zeeland aan de beurt. ■T-—1 Ondanks prijsverhogingen kunnen wij deze aanbie ding dank zij het enorme succes prolongeren. ES SOEST - Van Weedestra.it 18 - Telef. 02955-2186 Filialen door het gehele land als gast in het Palace-hotel te Madrid en nog wel op kosten van de Spaanse regering, kolonel Efiginie Almejeiras, 36 jaar oud, opperste politiechef van Cuba en vertrouweling van Fidel Castro, om er met specialisten van de Spaanse spio- nage-afweerdienst van gedachten te wisselen. De heren hebben zich daar beraden over een aantal te nemen maatregelen, welke beoogden een einde te maken aan sabo- tage-daden op schepen, varende onder Spaanse vlag, geladen met goederen be stemd voor Cuba Volgens onze zegslieden is het aantal onverklaarbare ongevallen en ontploffin gen sindsdien aanmerkelijk gedaald. Ze ker is evenwel, dat er dit jaar een he vige, doch voor de buitenwereld onzicht bare zeeoorlog wordt gestreden op en om de Spaanse schepen tussen Barcelona en Havanna Woensdagmiddag kwamen de leerlmgen van de hoogste klassen der uloscholen bijeen in gebouw Credo ter gelegenheid van de ,,Dag van Europa". Ze werden verwelkomd door de burge meester, die erop wees dat deze dag in gesteld is om tenminste eenmaal per jaar extra aandacht te besteden aan ons we- reldeel. Ieder jaar worden de oudste leerlingen van de uloscholen voor een bijeenkomst uitgenodigd omdat zij reeds in staat zijn verder te zien dan hun eigen kleine wereld. De burgemeester dankte de heer W. Peters, directeur van het Romme-insti- tuut te Baarn, die een toespraak tot de jeugd zou houden en de leden van het Soester comité Europa 1,2,3, die deze bij eenkomst bijwoonden De burgemeester wees erop dat zij trach ten de Europese gedachte te propageren. Hij sprak de wens uit dat de leerlingen belangstelling zullen hebben voor de grote Europese eenheid, waarbij wij allen zo nauw betrokken zijn. De heer Peters wees op de grote rol die Europa in de geschiedenis gespeeld heeft. Dit was mogelijk door een vroege be schaving, die steunde op het Hellenisme, de Romeinse beschaving en het Chris tendom Veel oudere beschavingen, zoals bijvoorbeeld de Chineese, hadden veel minder invloed op de wereld omdat ze niet uitgedragen werden, zoals de Euro pese beschaving. Dit uitdragen ging ech ter heel vaak met uitbuiting gepaard. Nog in 1939 beheerste alleen Engeland een vijfde deel van de wereld, maar door de tweede wereldoorlog is er een eind ge komen aan de macht van Europa. Nu is Amerika veel machtiger dan ons we relddeel. Na de oorlog moesten wij nodig Iedereen moet daarom belangstel ling tonen voor de Europese gedachte en zeei zeker de jeugd, die thans een weinig florissant Europa ziet, maar moet trachten daadwerkelijk mee te hel pen aan het vormen van een sterk Eu- ïopa. Na de toespraak van de heer Peters vrceg Ben Mets, voorzitter van het So:s- ter comité Europa 1,2,3 aandacht voor 't Eropabal dat zaterdagavand 7 maart in het restaurant van het Soester natuur bad gehouden wordt fort ex for meformidable Want Fortex geeft meer dan een moderne buitenkant Bij Fortex vol doet ook het binnenwerk aan de hoog ste eisen. Daarom, een betere pas vorm, langere levensduur. Stap onze zaak eens bin nen en zoek uit waar u recht op hebt. Wij zullen u daar graag bij adviseren. altijd een klasse beter Recht tegenover het busstation Soest-Zuid. SWISS MADE Van Weedestraat 8 - Telef 2458 Kent u Soest? Wat een vraag! Natuurlijk kent U Soest, want u woont er en u bent er waar schijnlijk ook een beetje aan verknocht Maar waaarom bent u verknocht En hoe ziet u Soest Houdt u van de win kels, van de straatweg, van de sfeer rond uw huis, uw tuin, de bossen, de polder, de Eem of de duinen Op een bepaalde manier is Soest u dier baar en daarom woont u er graag Daarom geniet u van wat Soest u biedt Loopt u nu ook eens een keer naar ons verkeershuis. In een van de vitrines ziet u werk hangen van de schilderes me vrouw E. van der Feer Ladér, die de schoonheid van Soest heeft weergegeven op de haar eigen vlotte en kleurrijke wijze Herkent U de plekjes Herkent U de sfeer Ja, zo is Soest. Zo zag een begaafde kunstenares uw eigen plaats, het schil- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin da wullie weete wie de piraot is die an prinses Beatrix blom- me stuurde, waant d'r waore messchien wel minse die dochte dat ikke 't was. Knelis, de piraot, da klink nog goed ok. Die man is 'n "halleve zachte Pruus, die netuurlek altied 'n bietje 'n Jochie bleef, waant ajje veertien bin dan speul je piraot, maor ajje veertug bin nie meer, of 't mot mit karneval weeze. Die piraot mot zien eige blauw eschrokke weeze toeng die minse d'r achter kwaome dat hie die blomme stuurde. Ken ikke ming eige veurstellen, waant 't is heul nie zo best as de minse merreke dajje ze ziet vliege. Zo'n bietje duuzend gulde veur blomme en wullie maor denke, Jonges, das veur mekaor, noeng komter ok veur prinses Beatrix 'n prins. Niks prins, maor 'n Pruus die 'n bietje getroebeleerd is. Die 's nachs wakker leit van de zorrege omdat prinses Beatrix nie rech toe rech an van der eige kasteel naor 't peleis ken rieje. Daorveur mos die man naor ongs laand komme om te prebeere de grongd te koope die tussen 't kesteel en 't peleis leit. Maor da kon nie en toeng gong die haost blere Ikke mag die Pruus wel al hettie ze dan nie allegaor bie mekaor. Hie wil grongd koope, maor zien laandgenote pikten viefentwintug Jaor eleeje laand bie hoope in, zongder een cent te betaole Hie stuurt blomme en zien laandgenote stuurde bomme. Gif ming die Pruus maor die zo gek op ongze prinses is, daor hejje meer an as an die wildemanne van viefentwintug jaor eleeje, die maokte dat de prinses mos vluchte. En of die man ze dan 'n bietje ziet vliege da geef niks Hie is teminste nie gevaorluk. derachtige van een stemming aan de rivier, de oude kerk tussen de dorpshui zen en een paar hooibergen, vlug opge merkt in een kleurige krabbel Mevrouw Van der Feer Lader stelde haar werk onlangs ten toon in de grote zaal van hotel Hamdorff te Laren. We zijn er trots op, dat ze aan onze miniatuur ex positie-ruimte deze kunstzinnige Soester herinneringen heeft willen Afstaan. Wij mogen dit werk hier een korte poos houden. U mag niet verzuimen te komen kijken, want zö mooi is Soest. Zo heeft een schilderes het voor u gezien en weer gegeven. De goede volgorde bij het afwassen is glaswerk, zilver, kopjes enz borden, mes sen en tenslotte de pannen. Vrijdag heeft Soest I gespeeld tegen het sterke Huizen I. De uitslag was als volgt: J. K. v. Zijtveld-J. Kerkmeester afgebr C. Blokpoel-J. Kos afgebr. C. Samson-C. Griffioen 1-0 A. v. Dijk-K. Bolding afgebr. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 zelfs door Amerika op de been gehol pen worden. De Middellandse zee, die voorheen een echte Europese zee was, wordt nu beheerst door machten buiten Europa. Naar de mening van de heer Peters is Europa bekneld tussen twee wereldmach ten. Twee oorlogen hebben doen inzien dat ons werelddeel op zijn retour is. Om de teruggang tegen te houden weidt ge streefd naar samenwerking. Het is de bedoeling van de landen van Europa een eenheid te maken. Dat is niet alleen van belang in materieel opzicht, maar ook o:n in staat te zijn onze cultuurwaarde: :e behouden. Een sterke Europese eco nomie zal het mogelijk maken dat de staatslieden van ons werelddeel een woordje meespreken in de wereldpoli tiek. De regeringen die dit verenigd Europa wensen hebben de steun van de bevolking W. Huiser-J. Bout W. Benschop-W. Schaap 1-0 C. v. Dijk-J. C. v. Leeuwen 0-1 A v. Zuilen-Mr. H. J. C. Vlug 0-1. J Timmer-H. J. v. d. Meer afgebr. A G. Hilhorst-T. Spijker 1-0 Uitslag 3%-2ti voor Soest. Uit de afgebroken partijen komt voor Soest zeker nog 2W punt, waardoor de uitslag 6-4 voor Soest zou worden. Explosies daverden woensdag voor de erste maal door Soestdijk en ze daverden nog vele malen, want een werkploeg van de Nederlandse Aardolie Maatschappij begon met een bodemonderzoek in Colen- so en rukt op naar het IJsselmeer. In de Bodem van Colenso werden zes gaten NU HET VOORJAAR met rasse schreden nadert, voelen velen van ons alweer die merkwaardi ge kriebel in het bloed om alles met bezemen te keren. Wanneer de zon gaat schijnen, de tempe ratuur iets stijgt en we praten over het prille voorjaar, dan wil len we schoonmaken. Al het win- teTS vuil verwijderen en fris met een schone lei beginnen. Er zijn heel wat dames die zich tijdens de schoonmaak hullen in hun meest versleten, oudste plun je en zo gekleed de grote slag ingaan. Toch is dat niet juist. We moeten tijdens deze periode niet afzakken tot een niveau, waarop we in wezen niet thuis behoren. Waarom zouden we er ook tijdens de schoonmaak niet fatsoenlijk gekleed bij kunnen lo pen Waarom niet Het schort, het onontbeerlijke kledingstuk tijdens de scheon- maal;, wordt tegenwoordig in zulke leuke modellen in de han del gebracht, dat we mogelijkhe den en keuze genoeg hebben om iets leuks uit te kiezen Kijkt u maar eens naar onze illustratie Het zijn allemaal .Favorita" ter- lenka-schortjes, stuk voor stuk elegante kledingstukjes in ma- trozenuitvoering. shift-stijl en japonvorm. Links ziet u een huishoudschort als schijnensemble, uitgevoerd in effen kerrykleur met bijpassen de lichtblauwe ruitstof. In het midden een matrozenkiel voor de jonge huisvrouw in licht marine blauw gegarneerd met witte bie zen. En rechts de huishoudduster in de Eiffeltorenlijn met symme trische reeksen rechthoekige zak- kleppen. In de kleuren tomaat- rood, effen en carré dégvadé. Wie zou er tijdens de schoon maak niet in zo'n leuk schortje willen lopen, in plaats van in een oud versleten voorschoot ELLY MARTINS. (Nadruk verboden). is voor het komen van 8-13.30 of hetzij voor de hetzij voor ha hetzij voor de Aanmeldingen bij Soest. Nooit gedacht maar De koopjes regenen i Bankstel, afroteak, m derscheiden, van 675, stel, afroteak. ook als Wie is 2-pers. Engels ledikan matras ƒ40,Antiek* geheel compleet 375, len moquette, gotisch Alles wordt Waldeck Pvrmontlaar n.v, Am voo inst teel De ruin Erv uits Bri. n.v, Beide in d TIJDWINS fruit, vleei kelijker bo PRIJSBEW systeem, b Let U eens 100 grai Heerlijke

Soester Courant | 1964 | | pagina 10