,j CONSUMENT WIE IS DE PIRAAT EN RECLAME. HET OOG GERICHT OP DE BELASTINGEN, SOESTERBERG Meisjesschool voor Maatschappelijk Onderwijs. J Demonstratie-avond Drogisterij-Kraal. S.T.C. verloor. Opstelling van S.E.C. Ontspanningsmiddag bejaarden. S.E.C. verloor eervol van H.V.C. Medische dienst. Derde lustrum K.V.G. Opbrengst collecte. Examen. Concertavond. A.G.A.V.S. VRIJDAG 6 MAART 1964. 43ste JAARGANG No 19- soester Courant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST De Duitse Volkswagenfabriek heeft een in west-Duitsland verschijnend consu mentenblad voor de rechter gedaagd en een enorme schadevergoeding geëist omdat dit blad een door deze fabriek vervaardigd type auto als onbetrouwbaar kenmerkte. Er is ook in Nederland al eens grote op winding geweest onder bepaalde fabri kanten, toen het orgaan van de Ned. Consumentenbond b.v. een lijst publi ceerde van volgens haar meer en minder schadelijke sigaretten, goede en minder goede elektrische apparaten enz. En wie lang genoeg in de krantenwe reld heeft meegelopen, weet ook wel hoe heftig verontwaardigd een zaken man zich kan uiten en met allerlei soort bedreigingen komt wanneer om een of andere reden in de krant zijn zaak of zijn produkt eens niet bijzonder vleiend werd beschreven. Wel mag iedereen via advertenties en ander soortige reclame zijn produkten op onbelemmerde wijze aanprijzen, de consument verleiden tot kopen door de eigenschappen van het produkt zo guns tig mogelijk voor te stellen en de prijs voor zoiets als bijzonder billijk te sug gereren. Dat is ieders goed recht en niemand zou daar aan willen tornen. Maar we ervaren allemaal wel eens, dat een gekocht produkt toch niet of niet geheel aan de verwachtingen beant woordt, dat het feilen vertoont die ons natuurlijk niet zijn verteld, die wij ook pas bij het praktische gebruik ontdek ten en dat we er dus een miskoop aan hebben. Het kan apparatuur betreffen, etenswa ren of genotmiddelen of textiel, maar de niet vakkundige consument voelt ei zich door bekocht, zonder dat hij er in de meeste gevallen echter enig verhaal op heeft. Een fabrieksfout in een appa raat wil door sommige bedrijven nog wei eens tot vervanging leiden, in negen van de tien gevallen echter zal men de schuld geven aan de wijze van gebruik er van, en de gebruiker met de strop la ten zitten. In het samenspel tussen producent en consument klopt er dus iets niet. Waag het niet in het openbaar een bedrijf of een winkel van een onjuiste levering, een te hoge prijs of dergelijke te be tichten, want de zakenman zal desnoods wet en rechter te hulp roepen om zijn belangen te beschermen. Men mag ie mand niet in zijn bestaan schaden, z.g. oneerüjke concurrentie is eveneens ver boden en het is de consument dus vrij wel onmogelijk om b.v. even openbaar als de gevoerde reclame de uitvoering van een apparaat of een ander pro dukt te veroordelen. De consument staat derhalve weerloos tegenover de reclame, waar hij wel door verleid kan worden maar waar hij niet tegen in kan schrijven. Volledig demo cratisch en gelijkberechtigd is deze ver houding dus niet. Dat is temeer gaan klemmen door de technische ontwikkeling, die op velerlei gebied zoveel verscheiden produkten bracht, dat de samenstelling er van en dus ook de duidelijkheid en de bruik baarheid niet meer door de leek zijn te beoordelen. Dat is de aanleiding geweest, dat er instellingen en organen ontstonden, die de consument in deze willen voorlichten en dat doen vanuit consumentenstand punt. Voor betrouwbare bedrijven, die in alle opzichten hun produkten concur rerend aan de markt kunnen en willen brengen, schuilt hier natuurlijk geen en kel gevaar in en velen van hen steunen deze onderzoeken, overtuigd als zij zijn met hun produkt dan goed uit de bus te komen. Maar wanneer dit na een deugdelijk onderzoek dan eens niet het geval mocht zijn, dient men ook de spor tiviteit te bezitten het ongunstig oordeel te aanvaarden en zonder tegenpruttelen voor verbetering te zorgen. Nu zijn tot nu toe die produktonderzoe- ken nog immer van particuliere, van consumentenzijde gedaan, zij het vaak met medewerking van bedrijfszijde. Het zou tot een grote verbetering van de verhouding tussen producent en con sument kunnen leiden, wanneer die on derzoeken eens een wat officiëler ka rakter konden krijgen. Wanneer hiertoe b.v. een laboratorium werd gesticht, dat onder rijkstoezicht zou staan, dat door het gezamenlijk be drijfsleven werd gefinancierd, waarvan de rapporten openbaar werden gemaakt en tegen de bevindingen waarvan geen beroep mogelijk zou zijn. Wanneer de fabrikant over zijn produkt maar alles in het openbaar mag zeggen wat hem goeddunkt, als de onwaarheid er tenminste niet al te duidelijk op ligt, waarom dan ook niet de consument in de gelegenheid gesteld te weten wat een produkt waard is, zowel wat de kosten als wat het gebruik voor hem of haar betreft. Dat is een bescherming, door de technische ontwikkeling nodig geworden, en die eigenlijk vanzelfsprekend zou moeten zijn. Enige weken geleden draaide in het City- theater de film ,,De zwarte piraat". Mo gelijk is hij de grote onbekende die aan bloemist Kraayenhagen vijf briefjes van honderd stuurde met het verzoek prinses Beatrix af en toe bloemen te sturen, maar het kan natuurlijk ook een andere zeerover zijn. Mogelijk weet u nog niet dat de heer Kraayenhagen de brief op verzoek afge geven heeft aan de recherche van paleis Soestdijk en dat hij de opdracht kreeg „niets te zeggen". „Wat een land, wat een land, waar dat allemaal maar kan" zong Wim Kan en we kunnen gerust met hem meezingen, of ik vinden de prinses die straks waarschijnlijk onze koningin zal worden zo aardig dat we 500,aan bloemen besteden. U en ik wensen daarbij ano niem te blijven en geven een bloemist schriftelijk opdracht, zonder bekend te maken wie de opdrachtgever is. Wat heeft de recherche daarmee te ma ken? We leven nog altijd aan deze kant van de muur en niet aan de andere kant. De heer Kraayenhagen kreeg de 500, als aangetekende brief. Dat aantekenen was niet door de afzender gedaan, maar door de P TT. omdat men geconstateerd had dat de enveloppe geld bevatte. De geadresseerde betaalde de strafport en daarvan behoefde hij geen spijt te hebben, want de enveloppe bevatte niet alleen een schrijven met het verzoek de kroonprinses zo af en toe eens wat van haar lievelingsbloemen te sturen, maar ook geld om aan dit verzoek te kunnen voldoen. De brief was in de Engelse taal, maar het geld was echt Nederlands, vijf brief jes van 100, De heer Kraayenhagen heeft inmiddels een enorm bloemstuk van rozen en an jers naar kasteel Drakesteyn gebracht en er een kaartje bijgedaan, waarop staat „greetings from the pirate". De on bekende piraat had dat namelijk ver zocht. Toen de bloemenhulde, die bloemist Kraayenhagen verzorgen moest, op het kasteel van de Prinses arriveerde, stond daar reeds een enorme mand met or chideeën, geleverd door bloemist Geij ten- beek, Burgem. Grothestraat, die een zelfde opdracht had ontvangen als de fa. Kraayenhagen. Nu is de recherche heel gewichtig aan het uitzoeken wie de afzender is, alsof er sprake is van een laakbare handeling Het zou meer gewenst zijn uit te zoeken of achter deze prettige daad een nieuwe romance schuilt en na prinses Irene onze kroonprinses de prins van haar dromen zal vinden. Overigens is dat dan een prins in zee roververmomming. Inmiddels is gebleken dat de bloemen- zendingen niets te maken hebben met 'n romance omdat ze afkomstig zijn van een wat vreemde Duitser, die meent dat onze kroonprinses doodongelukkig is om dat ze niet regelrecht van haar kasteel naar het koninklijk paleis kan rijden. De goede man heeft zelfs getracht de grond te kopen en beschikbaar te stellen voor deze „vrije doortocht". In een geheel gevulde zaal van gebouw Eltheto hebben vele belangstellenden ge toond dat zij het zelfschilderen belang rijker vonden dat de televisie-voetbal wedstrijd. Zij waren gekomen om zich te laten voorlichten door een Flexa-des kundige die op verzoek van drogisterij Kraal demonstreerde. Het gebruik van de moderne verven werd besproken en vooral het verven van behang had de belangstelling. Er werd een serie kleurendia's over het moderni seren van woningen getoond en uit de afbeeldingen bleek dat men met een voudige middelen tot hele goede resulta ten kan komen. De getoonde interieurs lieten zien dat de mens van nu zijn woning graag zo praktisch mogelijk in richt. Het schilderen van vroeger verschilt veel met het schilderen van nu. Voorheen nam de amateur maar de een of andere Het schoolbestuur van de r.k. parochie Soest en het hoofd van de r.k. meisjes- v.g.l.o.-school zijn de mening toegedaan dat de naam v.g.l.o.-school de mensen weinig zegt en er is dan ook besloten deze naam te wijzigen in r.k. meisjes school voor maatschappelijk onderwijs, M.M.O Dit wijst meer op het feit dat de meisjes in deze school aan de Steenhoffstraat gevormd worden voor de maatschappij en voor de praktijk. de lesuren. Dit alles wordt reeds in klas 1 aan 12- en 13-jarige meisjes on derwezen. In klas 2 wordt gewerkt voor het klim- roosdiploma. De huishoudelijke vakken staan in uitgebreider vorm op het les rooster en de meisjes leren typen bij instituut Practicum. In klas 3 kan onder meer gewerkt wor den voor het diploma winkelassistente, leerling verpleegster of kantoorbediende, terwijl aandacht besteed wordt aan de De school is opgericht in 1952. Nadat mej Berkvens enige jaren hoofd ge weest is werd zij opgevolgd door mej. E. Schueler die met de dames Kehl en Ripken het onderwijs aan de ruim veer tig meisjes geeft. Mej. Schueler geeft les in algemeen vor mend onderwijs, koken en Frans, mej. K'ehl in algemeen vormend onderwijs, Engels en koken, terwijl mej. Ripken naailes geeft. Voor de gymnastieklessen in de nieuwe gymnastiekzaal bij de r.k. ulo in de Steenhoffstraat zorgt de heer R. Blok. Ruirn tien jaar geleden werd met twee klassen gestart en thans zijn er vier waarin het algemeen vormend onderwijs, de typisch vrouwelijke vakken als naaien, fraai handwerken, patroontekenen en siertekenen onderwezen worden, terwijl natuurlijk ook aan het koken heel veel aandacht besteed wordt. Naast het koken is er de receptenleer, de voedingsleer, warenkennis en huis houdelijk werk, maar ook handenarbeid, tekenen en zingen krijgen hun deel van Foto Drukkerij Smit, algemene vrouwelijke vorming. De meis jes lopen stage in een winkelbedrijf of bekwamen zich in bejaarden-, zuigelin gen- en kleuterzorg in Nieuw Mariën- burg. Dit stage lopen vindt vier uur per week plaats en het wordt gedaan in over leg met het gewestelijk arbeidsbureau. In de vierde klas wordt het stage lopen tot 10 uur uitgebreid en de leerstof om vat een uitbreiding van wat in de voor afgaande klassen onderwezen is. Bij al het onderwijs wordt aanpassing gezocht bij de mogelijkheden van het kind. Vroeger was het onderwijs er in hoofd zaak opgericht de kinderen vol te pom pen met kennis, maar thans wordt men met met die kennis onervaren de prak tijk ingestuurd, maar krijgt tijdens de lesuren de gelegenheid kennis te maken met die praktijk en het geleerde in toe passing te brengen. Dat geld ook voor de r.k. meisjesschool voor maatschappe lijk werk aan de Steenhoffstraat, die het visitekaartje met v.g.l.o.-school afdankt en een nieuw visitekaartje met M.M.O. krijgt. kwast ter hand en hij begon te strijken. Nu zijn er vele soorten kwasten die het werk vergemakkelijken en maken dat het resultaat beter is. De heer Kraal wees erop dat het voor de verfleverancier met gevoel voor service niet voldoende is verf en kwast te leve ren. Graag geeft hij deskundig advies. Bij de demonstratie bleek Ifoe voortref felijk het materiaal is dat thans geboden wordt. Gratis kan men bij drogisterij Kraal het Flexa-boekje krijgen waarin het ABC. van verf en materialen ver meld staat en daar kan men ook alles krijgen wat de amateurkwastvoerder no dig heeft. Door de laatste verbouwing kon de voorraad aan verf en materialen opnieuw uitgebreid worden en de sorte ring eveneens. De Soesterbergse vereniging A.G.A.V.S. en de Soester vereniging S.T.C. ont moetten elkaar voor de derde maal op turngebied. Dit treffen vond in het St. Josephgebouw plaats. In 1962 won A G.A.V.S., het vorig jaar de Soester Turnclub en nu was A.G.A.V.S. weer sterker Het verschil bedroeg 30,8 punten. Van iedere groep namen twaalf leden der beide verenigingen aan deze ontmoeting deel. De jongens van S.T.C. namen een voorsprong, door de dames werd deze ver groot, maar de meisjes van de Soester Turnclub waren niet opgewassen tegen het meer gevarieerde turnen van de A.G.A.V.S.-meisjes. Een heren-ontmoeting vond niet plaats omdat A.G.A.V S. geen herengroep heeft Er werd geturnd aan brug, ringen, paard en evenwichtsbalk en er werden vrije oefeningen gehouden. S.E.C. speelt zondag tegen de vereniging Assendelft in de volgende opstelling: doel Adams; achter De Rooij en Hooijer; midden Van Breukelen, Ruttenberg en Burgman, voor Aalberts, Hanasbei, De Bruin, Duijst en Dettmer. In gebouw Credo is een ontspannings middag voor alle Soester bejaarden gehou den, welke georganiseerd werd door de U.V.V.-Soest. Ir Olivier toonde dia's van de Amerikaanse steden New York, Was hington, Chicago, Los Angelos en San Francisco en vertelde bijzonderheden over deze plaatsen. Hierna toonde hij zeege zichten gemaakt tijdens zijn Amerikaan se reis en tenslotte prachtige dia's van Keukenhof Het welkomst- en dankwoord tijdens deze bijeenkomst werd gesproken door mevr. Van Ginkel, presidente van de U.V.V.- Soest. S.E.C. heeft op het H.V.C.-veld een bij zonder eervolle 2-3-nederlaag geleden tegen de semiprofs van H.V.C. in een wedstrijd die werd gespeeld ter gelegen heid van de ingebruikname van de nieuwe lichtinstallatie, die door burge meester mr. J. de Widt in gebruik ge steld werd. Voor de wedstrijd werd het S.E.C.-bestuur ontvangen. H.V.C. speelde zonder Marcus, die gebles seerd was en zijn plaats werd ingeno men door de Soester speler Surstedt. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat S.E.C. tot zo'n bevredigend resultaat zou komen, want H V.C speelde sterk. Vooral de linker vleugel Surstedt-v. Gin kel was bijzonder gevaarlijk, terwijl mid denvoor Pluim steeds een bedreiging voor het doel van Adams was. In de twaalfde minuut maakte H.V.C. het eerste doel punt. Rechtsbuiten Maas gaf een voorzet, Adams en Pluim sprintten om de bal en Pluim won dit duel. Hij schoot on houdbaar in. Nu ging S.E.C. in de aanval en een mooi schot van Aalberts ging net over het doel van Schrijvers, de oud S.E.C.-keeper- Een H.V.C.-aanval volgde hierop en Adams stompte de bal goed weg. Bij de volgende aanval ging het minder goed. Maas zette voor, Adams had de bal moe ten onderscheppen, maar hij bleef in zijn doel en Van Ginkel kon de stand op 2-0 brengen. Enige goede aanvallen van S.E.C. lever den succes op. Aalberts schoof handig langs de H.V.C.-spil, plaatste naar Duijst en deze schoot hard in. Schrijvers kon de bal onmogelijk houden en het was 2-1. Nog voor de rust bracht middenvoor Pluim de stand op 3-1 toen hij Adams passeerde nadat hij de bal van rechts binnen Ter Braak ontvangen had. S.E.C. gaf zich niet gewonnen. Hooijer blonk uit, Ruttenberg en Van Breukelen speelden heel goed en Duijst was een zwoeger zonder weerga. Adams was ver vangen door M. v. d. Broek, die zijn doel prima verdedigde en voor Burgman kwam Dorrestein in de plaats. Na een kwartier spelen in de tweede helft plaatste Dorrestein naar De Bruin, deze TELEFOON 2566 GIRO 126156 U en ik hebben wel eens gelachen over de wijze waarop inwoners van dictatori aal geregeerde landen worden zoet ge houden met bakerpraatjes over schone zaken die allemaal gaan gebeuren. Zo werd de Russen enige tijd geleden be loofd dat ze binnen afzienbare tijd alle maal vier pakken zullen hebben, terwijl er over twintig jaar geen enkele Rus meer is die ook maar 1 cent behoeft te betalen van het geld dat een ziekte kan kosten. Bij ons is het eigenlijk niet anders. De regering heeft besloten dat het roken 25 duurder moet worden. Dat is een heel onbehoorlijk besluit, want jaar in jaar uit kwam van iedere gulden die men aan het roken besteedde zo'n slordige 65 cent in de schatkist terecht. De benzine wordt ook duurder en dat treft niet in de eerste plaats de zondags rijders, maar de man die hem voor zijn werk nodig heeft. Stelt u zich echter gerust, want naast deze verhogingen zijn er de beloftes. De loonbelasting gaat omlaag en de in komensbelasting ook. Dat is dan fijn. Men mag zich alleen afvragen waarom eerst tot drastische verhoging besloten wordt op indirecte wijze en dan tot drastische verlaging op directe wijze, want daarmee verandert er eigenlijk wei nig. Mogelijk is dat bericht van die verlaging maar een zoethoudertje, zoals de Russen zoet gehouden worden met de sprookjes van de vier costuums en het gratis ziek zijn als we 20 jaar verder zijn. KANTMAN naar Dettmer en Hanasbei kreeg vervol gens de bal keurig toegespeeld. Met een enorm schot bracht hij de stand op 3-2. Nog feller ging S.E.C. ten aanval en er ontstond menig benauwd moment voor het doel van H.V.C. Spil Smits werd vervangen door Ter Weele die een back plaats kreeg, terwijl Beekman de spil- plaats bezette. Aan beide zijden kreeg men nog kansen, maar er werd niet meer gescoord en daarmee leed S.E.C. een bijzonder eer volle 2-3 nederlaag. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404- 31574, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696 neemt de dienst waar dokter A. J. W. Hagedoorn te Soesterberg. Zondag a.s. wordt het derde lustrum ge vierd van het Katholiek Vrouwengilde Ter ere van het vijftienjarig bestaan van het K.V.G. wordt 's morgens in de pa rochiekerk de hoogmis opgedragen, waar na voor de leden in restaurant ,,'t Cen trum" een feestelijk ontbijt volgt, dat opgeluisterd zal worden door de be kende schrijfster en voordrachtkunste nares Harriët Freeser. De collecte voor het N.V.V. t.b.c.-fonds „Zonnestraal" heeft alhier 293,op- gebracht. De heer A. W. Meywes te Soesterberg slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid. Donderdagavond a.s. wordt in de garni- zoensontspanningszaal een vocaal- en instrumentaal concert gegeven. Mede werkenden zijn: Soesterbergs Gemengd Koor mevr. Wilbrennik-Essausier, piano, mevr. Boissevain-v. Rossum, viool: mevr. L. Coultre-Voogd, fluit; Henk Haazen, orgel en piano. Het geheel onder leiding van Louis Coe- nen. Voorts het Stichts Symphonieorkest onderleiding van Dick Blokbergen. 0.m. zal de Missa Brevis van W. A. Mozart worden uitgevoerd door koor en orkest. Op 2de Paasdag zal A.G.A.V.S. met een geselecteerde groep turnsters en turners deelnemen aan turnwedstrijden, welke gehouden worden te 's-Hertogenbosch„ Op 4 april a.s. wordt er, eveneens in 's-Hertogenbosch, een Nationale deugd manifestatie gehouden met een vrij drumbandconcours. A.G.A.V.S. zal met haar drumband aan dit concours en aan de manifestaties deélnemen. Het vertrek is bepaald op 's morgens 9 uur vanaf het Dorpsplein.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1