HAASTU! WE LEGGEN KABELS IN DE OCEAAN. DERDE BLAD D. ENGEL Firma G. van de Pol U ZIT GOED ALS U SPAART Loodgieters- werkzaamheden. Jhr mr W. H. D. Quarles van llfford. Beginsel en positie van de V.V.D." Speeiaal gebouwd kabellegsehip legt één kilometer per vier minuten. Vijfde prijs. I W SUCCES IS O^ZE ItECLAMK. Auto- en Seooterrijschool Bijeenkomst V.V.D. Buitenkerkelijke emigranten. Instuif R.K. Jong Soest. Hockeyprogramma. Luehtvaartelub. nog slechts korte tijd: Cabt* steward in cairta iank 50ESTERBERGSESTR WEG 26 TEL 2382 - 2t£KENFONDSL E VEMHCJËPt Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw BURGEMEESTER VAN REEUWIJK, spreekt donderdagavond, 12 maart as., om 8 uur, in het Oranje-Hotel, over Belangstellenden zijn welkom WE TELEFONEREN NOG NIET VIA SATELLIETEN DUS VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 6 MAART 1964. In de haven van Baltimore ligt een schip, dat aan iedereen dadelijk opvalt door zijn merkwaardige bouw, vooral wanneer we het aan de boeg bezien. De bovenkant van deze boeg loopt niet keurig spits toe, maar heeft een brede uitbouw, een soort dikke, brede lip met drie diepe gleuven. Op de zijkant van de boeg staat de naam Long Lines. Dit is een schip dat niet minder dan 19 miljoen dollar aan bouw koste, eigendom van de American Telephone Telegraph Company A.T. T, dat momenteel bezig is een telefoon kabelnet over de gehele wereld te leggen van niet minder dan ongeveer 25.000 kilometer diepzeekabel zowel in de Atlan tische Oceaan, de Caraïbische wateren en de Stille Oceaan en dat alles in drie jaar tijd. i 32.000 kilometer. De Long Lines is een speciaal geconstru eerd schip van 17.000 ton en is bestemd voor handhaving en onderhoud van het enorme kabelnet van de maatschappij, een kabelnet met een lengte van zo'n 32.000 kilometer. Het schip heeft een lengte van 153 me ter en een kruissnelheid van zo'n 15 knopen. Het kan in totaal ruim 3000 ki lometer aan zeekabel en 116 versterkers aan boord meenemen op reis. Het schip heeft een speciale bouw, waar door het mogelijk is om zonder te stoppen bij een snelheid van 8 knopen 250 meter kabel per minuut in zee te leggen. Om de 30 kilometer kabel moet er een versterker tussen geplaatst wor- In de eerste ronde van de strijd om het landskampioenschap dameskappen hebben zowel Kitty Rademaker als haar broer Bonny succes gehad. Zij bezetten de vijfde plaats en gaan daarmee over naar de tweede ronde. In drie ronden zal uitgemaakt worden wie zich landskampioen dameskappen zal mogen noemen. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Spaartegoed maakt, dat u er goed voor staat. Straks. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. Op donderdagavond 12 maart a.s. spreekt voor de afd. Soest-Soesterberg van de V.V.D. Jhr. Mr. W, M. D. Quarles van Ufford, burgemeester van Reewijk en al gemeen secretaris van de V V D over „Beginsel en positie van de V.V.D". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Onder auspiciën van de Landelijke Emi gratie-Centrale heeft vorig jaar mej M. E ter Heege uit Amsterdam een reis van drie maanden gemaakt naar Australië en Nieuw-Zeeland, ten einde een speciaal onderzoek in te stellen naar de positie van de buiten-kerkelijke Nederlandse emigranten- Dinsdagavond zal zij in gebouw De Rank, Soesterbergsestraat 18, over haar ervaringen vertellen. Met behulp van een prachtige kollektie dia's zal ze haar lezing, die voor een ieder toegankelijk is, illustreren. Netwerk over gehele wereld. Het kabelschip is genoemd naar de tele- fonafdeling Long Lines van het Bell systeem, dat de verbindingen van wel 170 landen en gebieden over de gehele we reld verzorgt AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Ko rendijk", 11 maart Australië ms „Willem Ruys", 12 maart en ms „Bischofstein", 15 maart. Canadams „Pr. Willem van Oranje", 11 maart. Chili ms „Weimar" 8 mrt en ms „Aris- toteles", 11 maart. Ned. Antillen: ms „Sophocles" 10 maart Nieuw-Zeeland: ms „Willem Ruys", 12 maart. Suriname: ms „Willemstad", 10 maart Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika ms „Transvaal Castle", 8 maart en ms „Randfontein" 11 maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Het nieuwe Amerikaanse kabelschip Long Lines. Terwijl de kabel afrolt, kunnen de versterkers worden tussengeschakeld zonder dat de snelheid van het schip behoeft te worden verminderd. Het eerste deel van dit werk is reeds be ëindigd, dat was het leggen van een te lefoonkabel tussen de Verenigde Staten en Engeland, de langste onderzeekabel in de gehele wereld De Long Lines heeft dit werk opgeknapt samen met het ka belschip van de Britse posterijen Alert. Deze nieuwe enkele kabel bekend onder de codenaam T.A T.-3 is in staat 128 ge sprekken tegelijk over te brengen van Tuckerton in New Jersey naar Wide- mouth in Cornwall in Engeland en om gekeerd, over een afstand van niet min der dan ongeveer 5600 kilimeter. Een ander project voor Long Lines wordt het leggen van een onderzeekabel van Honoloeloe naar Japan met als tussen stations Midway, Wake en Guam. Deze kabel zal in de loop van 1964 wor den gelegd. Van de Verenigde Staten naar Hawaï loopt al een kabel. den, omdat er in de kabel teveel span- ningsverlies optreedt De versterker - zoals trouwens de naam al zegt - voert de kracht van het signaal weer op, zodat 't aan het eindpunt op redelijke kracht aankomt en het gesprokene aan de an dere kant van de oceaan nog duidelijker is te verstaan. Zo'n versterker ziet er uit als een tor pedo en in dit omhulsel huist het elek tronisch gedeelte, bestaande uit ongeveer 5000 onderdelen. Een en ander is zo ge construeerd, dat de gehele versterker in staat is onder water 20 jaar te functio neren, zonder dat het ding behoeft te worden onderhouden of nagekeken De nieuwe kabel die wordt gelegd, heeft een capaciteit van 128 gesprekken tege lijk. Oudere systemen kwamen niet ver der dan 36 gesprekken. Uiteraard beschikt de boot over comfor tabele ruimten voor de bemanning en de technici. Prachtige eetruimten, een re creatiezaal, een bibliotheek, een kappers winkel, een ziekenverblij fterwijl er te vens een ruimte is voor het vertonen van films en dergelijke. Buiten de twee schroeven die het schip normaal voortbewegen, beschikt dit vaar- Een doorsnede van het kabelschip. De Instuif R.K. Jong Soest houdt zon dagavond in het St. Josephgebouw het midvastenbal Ook ditmaal zal het ge bouw pas om kwart voor acht opengaan in verband met de kerkdiensten The Rhythm Rascals zullen de dansmuziek verzorgen Zondag spelen teams van de Mixed Hockey Club Soest de volgende wed- strij den: Dames 2-Pinoké 4 12.30 uur. Heren 4-Laren 8 12.30 uur. Heren 2-Kampong 9 2 uur. S.C.H.C. 2-Dames 1 11 uur. S.C.H.C. 4-Dames 3 11 uur. S.C.H.C. 3-Heren 1 12.30 uur. S.C.H.C.-veteranen-Heren-veteranen 2.30 uur. Schaerweijde 5-Heren 3 11 uur. Kameleon 6-Heren 5 11 uur. De heer C. E Scholey, directeur van dit bedrijf, vertelde ons dat het aantal in tercontinentale telefoongesprekken, sinds de eerste kabel in 1956 in bedrijf kwam, per jaar met 15 is gestegen. „In 1962 verzorgden we ongeveer vijf miljoen overzeese gesprekken. We verwach ten dat dit aantal omstreeks 1980 tot tien miljoen zal zijn opgelopen". En hij vervolgde: „Experts zijn van mening, dat ook al zal over vijf of tien jaar de mo gelijkheid bestaan van telefooncommu nicatie via satellieten, de kabels nog even belangrijk zullen blijven om in de grote behoefte van intercontinentale ge sprekken te voorzien, aangezien tegen die tijd het aantal gesprekken zo zal zijn gestegen, dat de capaciteit van de satel lieten alleen niet voldoende zal zijn, om aan de vraag te voldoen. Momenteel wordt er gewerkt aan een ver beterde kabel, die in staat zal zijn niet minder dan 720 gesprekken tegelijk te verwerken." tuig nog over twee kleine schroeven op zij in de boeg gebouwd, waardoor het schip ook bij zeer lage snelheid zeer goed manoeuvreerbaar wordt. ■Natuurlijk moet dit schip geschikt zijn voor het verblijf in elk klimaat van de wereld en daarom beschikt het over een perfect luchtverversings- en koel- en verwarmingssysteem, terwijl het vaartuig zelf geheel is vervaardigd van vuurbe- stendig materiaal. De kapitein is de 55- Ten huize van de voorzitter van de luchtvaartclub Amersfoort-Soest is de tweede maandelijkse bijeenkomst gehou den. Er konden vier nieuwe leden ver welkomd worden en vermoedelijk zullen binnenkort nog enkele aanmeldingen van nieuwe leden plaats vinden. Een der nieuwe leden woont in Baarn, zodat de aktiviteiten van de vereniging zich nu over een groter gebied gaan uit strekken. Daar dit lid reeds over een jarenlange ervaring in de modelvliege rij beschikt, opent zich voor Baarnse luchtvaartenthousiasten nu weer een goe de mogelijkheid de modelvliegtuigsport in georganiseerd verband te beoefenen. Enkele contacten zijn hiervoor reeds ge legd. Voorzitter Abbring legde in zijn open- ningswoord nog eens speciaal de nadruk op het grote belang van het lidmaatschap van een vereniging. De modelvliegerij is langzamerhand zo gecompliceerd gewor den dat, wil men ook maar enigszins re delijke resultaten bereiken, het bouwen en vliegen van modelvliegtuigen zonder te steunen op kennis en ervaring van anderen, welhaast onmogelijk is gewor den. Bij velen, die onbekend zijn met de mo delvliegtuigsport, heerst nog de ..speel goedidee", die altijd tot grote teleurstel lingen moet leiden als men op deze wijze de sport wil beoefenen. Men is hiervan spoedig genezen als men eens werkelijk met de modelvliegtuigsport kennismaakt. Dan blijkt welke enorme prestaties geleverd moeten worden om bijvoorbeld tot goede resultaten op inter nationaal nieveau te komen. Een tweede plaats bij de wereldkampioenschappen in Wiener Neustadt in 1963 bewijst wel, dat de Nederlanders ook hier een goede partij meeblazen. Tijdens deze bijeenkomst werd gesproken over de komende wedstrijden, waarvoor een aantal leden zich alweer druk aan het voorbereiden is. Waarschijnlijk zal een bezoek gebracht worden aan een vliegfeest in Eelde op zaterdag 13 juni 7FS PRACHTIGE GLAiveuaK°»^e,5 Tijdelijk verrassing^'" alle pakjes dex margarine Keurig omwonden wordt de kabel in één van de drie kabel tanks gestouwd. Elk tank kan ongeveer 1000 kilometer kabel bevatten. jarige Henry Connelly, die reeds twintig jaar op kabelschepen heeft gewerkt. De bemanning telt 90 koppen. De Long Lines is het schip, dat er mo menteel voor zorgt, dat we zonder moeite telefoongesprekken kunnen voeren over de gehele wereld.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9