Eerste Nederlandse kruiser met raketten. Dichterlijk dagboek. Verschuiving op Je arbeidsmarkt. HET OOG GERICHT OP EERHERSTEL. Oecumene. Geslaagd. Ned. Chr. Vrouwenbond. Het reddingwezen. Waarschuwing. Jeugdcommissie Duinkikkers. Feestavond Margrietschool. Toneel voor volksonderwijs. Verpachting. Terrein voor Hees. Rectificatie. Europa 1,2,3. DINSDAG 10 MAART 1964. 43ste JAARGANG No. 20. OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 De Nederlandse Koninklijke Marine krijgt in augustus een oud bezit in een nieuwe jas terug Het is de kruiser „De Zeven Provinciën", de eerste Nederland se oorlogsbodem, die met raketten wordt uitgerust. Het trotse schip heeft nu bijna twee jaren op de werf gelegen. Nijvere handen hebben met behulp van snijbranders en stevige kranen het schip een geduchte verandering doen ondergaan Eigenlijk is het helemaal verkeerd om te zeggen, dat de kruiser een nieuwe jas heeft gekregen In feite is de huid van het schip het enige dat bewaard is gebleven De in houd is geheel veranderd Het bovendek van „De Zeven Provin ciën" vertoont nog maar weinig gelij kenis met wat men van een oorlogsschip zou verwachten. De Nederlandse kruiser is een typisch mengprodukt van een tijd. waarin nieu- wigheidjes al verouderd zijn vóór zij in de praktijk worden toegepast. Op het voordek wijzen nog de trotse lopen van de geschutstorens vooruit, klaar om ieder moment de granaten huilend weg te slingeren. Met de snelle vierloopsmitrail- leurs vormen zij de conventionele bewa pening. Het achterdek ziet er heel an ders uit Hier staan enorme radarogen. die kilometers ver het luchtruim kunnen aftasten. Hier staat ook de vreemdsoor tige toren, vanwaar twee Terrier-raket- ten tegelijk kunnen worden afgevuurd Terrier betekent eigenlijk jager of sol daat. De raketten, welke nu aan boord van „De Zeven Provinciën" worden aan gebracht, moeten ook jagen, n.1, op vliegtuigen, die een convooi bedreigen. Zij worden geleid door radar en kun nen hun doel haast niet missen. Zij kun nen ook atoomladingen meevoeren om grote formaties vliegtuigen in één klap uit de lucht te halen. Die atoomladingen zijn echter niet in Nederland. Zij zullen pas aan boord van het schip worden ge bracht als Amerika hiervoor toestemming heeft gegeven. De verbouwing van de Zeven Provinciën kost ruim vijftig miljoen gulden. Daarbij komt nog een Amerikaanse schenking van ongeveer zestig miljoen gulden aan apparatuur. De kruiser wordt een kost baar schip. In vele opzichten. Met de nieuwe bewapening vormt zij een ge duchte tegenstander. Raketten zijn on misbaar in de moderne zee-oorlog. Een vliegtuig, dat het schip met een snelheid groter dan die van het geluid nadert om aan te vallen is met conven tionele mitrailleurs en kanonnen niet meer uit de lucht te halen. De Terriërs echter kunnen het met een snelheid van zo'n 2500 kilometer per uur tegemoet schieten. Voor het vliegtuig is er dan geen ontkomen meer aan Tijdens zo'n gevecht zal er op het acht- terdek van de kruises geen man te zien zijn. Het zenuwcentrum is te vinden on der het nieuwe achterdek van „De Ze ven Proviciên". Een handvol marineman nen bekijkt daar de radarschermen en de electronische breinen, die in fracties van seconden met behulp van de radar de baan van het aanvallende vliegtuig berekenen en vertellen in welke richting de Terreier moet worden afgevuurd. De kruiser heeft één groot radaroog voor de algemene verkenning. Voor de Ter- rierinrichting zijn twee aparte installa ties aangebracht. Elke raket, die wordt afgeschoten - het kunnen er twee tege lijk zijn - wordt geleid door een eigen radarstraal. De man, die de trekker overhaalt, heet officieel „wapen-directie-officier". Hij Heerlijk dat de REM geremd wordt, Hij komt onze eer te na, Men heeft al genoeg om handen Met het schip Veronica. Om het eiland te bekeuren Komt het zover, dat de staat Een deurwaarder met zwemvliezen Van de pier te water laat. Het was armoe-troef in Dortmund, Hebt u het gezang gehoord? Ook voor legendarisch Sjoukje Stal men 't lied van Feyenoord. 't Is helaas met vrije boeren Nog steeds jammerlijk gesteld: Zij herdachten samen tergend Ook weer het Hollandse Veld. Het blijft een benauwde wereld, Zweden weet er ook wat van: Wéér dreigt een prinses te huwen Met een doodgewone man. Daarnaast mogen we ook prijzen Dat zo lang na Rotterdam, In „De Wittebrug" logerend, Erhard op visite kwam. Wij zijn echt weer ouwe jongens, Want met trots lees je opeens'. Erhard is het met Marijnen, Ondanks 't windei, roerend eens! JAAP MIJDERWIJK. De eerste foto! De twee jonge beer tjes die 9 weken geleden in de die rentuin van Whipsnade geboren werden, hebben de naam Ringo en George gekregen. Zij danken die aan de Beatles. staat benedendeks voor een scherm, waarop zijn doel zich vertoont. In zijn hand heeft hij een handvat met een trekker Hij behoeft de knop slechts in te drukken en de Terrier schiet uit de toren omhoog, een lange streep bruine rook achter zich latend. De toren wordt automatisch weer geladen. De Neder landse kruiser kan iedere halve minuut twee Terriers afvuren. Het werk bij de Rotterdamse Droogdok maatschappij is nog niet helemaal klaar In augustus van dit jaar zal de kruiser op proefvaart gaan Volgend voorjaar zal de Zeven Provinciën weer klaar zijn voor inschakeling bij de Nederlandse Marine en die van de N A T O. Het schip zal met de nieuwe bewapening tot rond 1977 dienst kunnen doen, zo zeggen marinedeskundigen. Als de be wapening niet was veranderd zou de kruiser al tegen het eind van de jaren zestig volkomen zijn verouderd. Op uitnodiging van het bestuur van de Instuif R.K. Jong Soest heeft rector J. E. M, Keet uit Amsterdam in het St Josephgebouw over Oecumene gesproken. Zowel voor de spreker als voor het be stuur van de Instuif was het verheugend dat de joneren evenveel belangstelling toonden als twee weken geleden voor de toespraak van pater S. Jelsma. Tot de aanwezigen behoorden ook de kapelaans van de drie Soester parochies. Rector Keet hield een bezielende inlei ding over het onderwerp „Wat zal de katholieke kerk moeten doen om de eenheid onder de christenen te bewerk stelligen en in welke richting zal zij zich moeten vernieuwen?" Omdat er tot de katholieke kerk mensen behoren die goed en verkeerd doen, die groeien en misgroeien, heeft de kerk steeds vernieuwing nodig. Het is Gods kerk en daarom dienen allen te streven naar de eenheid onder de christenen en de gemeenschappelijkheid die Christus wenst Onder de verdeeldheid die er thans is kan men lijden, maar pas dan kan men de kerk ook echt vanuit het diepst van zijn hart beminnen. De katholieken zullen moeten erkennen dat het protestantisme voortgekomen is uit een oprecht religieus verlangen. Men koos immers uit diepe bewogenheid wat h.et beste leek. De katholieken zullen dan ook een grote verdraagzaamheid ten aan zien van de protestanten moeten tonen. Het politieke en godsdienstige leven zullen geheel los van elkaar moeten staan. De politiek houdt immers een wereldlijke macht in en die bezat en wenste Chris tus in het geheel niet. Sprekend over de Bijbel zei rector Keet te verwachten dat deze meer en meer door katholieken gelezen zal worden. Na zijn inleiding legde rector Keet de jongeren enige vragen ter overweging voor. Onder meer werd druk gediscussi eerd over katholieke organisatie, 't ge mengde huwelijk en de huidige liturgie viering. Na de discussie sprak rector Keet de gedachten van de jongeren uit, terwijl hij tevens zijn eigen zienswijze kenbaar maakte. Een bijzonder hartelijk applaus toonde hoezeer men waardeerde dat rec tor Keet zoveel duidelijk gemaakt had. De heer H. J. van Homoet alhier is ge slaagd voor het examen radio-telegrafist ter koopvaardij. Donderdagavond, kwart voor acht, houdt de afdeling Soestdijk haar maandelijkse ledenvergadering in het Anna Paulowna- huis, Burg, Grothestaar 51. Spreker is dr D P. R. Keizer, kinderarts te Hilversum. Zijn onderwerp is: „De moderne mens en het misbruik van geneesmiddelen." Gisteravond zijn de leden van de afdeling Soest der Nederlandse Reisvereniging voor de laatste maal in het seizoen 1963-1964 bijeen geweest in het City theater, waar de heer J. G. Wittpen films over het reddingwezen presenteerde. „Van strandrover tot redder" is de film die het werk van de Noord-Zuidhollandse Reddingmaatschappij behandelt. Vroeger waren er aan onze kust geen redders, maar rovers. Gelukkig kwamen er dap pere mannen die beseften dat men schip breukelingen niet beroven moet maar redden en de N.Z.H.R.M. ontstond. In de eerste 100 jaar van het bestaan van deze maatschappij werden 666 in nood verkerende schepen geholpen en 5110 mensen gered. Het roeireddingsma- terieel van vroeger jaren werd gedemon streerd maar ook het moderne materieel en men maakte kennis met de mensen die als dagelijks beroep het redden van medemensen hebben. Bijzonder fraai waren de opnamen van een strandred- dingboot die bij zwaar weer uitrukte. Enkele jaren geleden strandde een En gels vissersvaartuig op de rotsen van de woeste IJslandse westkust. De redding was zo moeilijk en spectaculair dat men besloot een film te maken die deze red- Hoewel pessimistische verwachtingen in een tijd van optimisme niet worden ge duld, getuigt de samenvatting van het Centraal Economisch Plan 1964 van grote nuchterheid. Hoewel ieder geneigd is hier uit alleen af te leiden dat er in 1965 een zekere werkloosheid zal optreden, bevat deze samenvatting lal van interessante, ook optimistische, gegevens. Hierbij staat een beschouwing over het lopende jaar op de voorgrond. Zeer belangrijk is het dat de loonschok van eind 1963, althans in het lopende jaar, een volledige bezetting van het produktie-apparaat niet in de. weg zal staan. De bruto-investeringen zullen bij een gestegen prijspeil van 4 zelfs met 13 gaan toenemen. Ook de verwach tingen ten aanzien van de voorraad-vor- ming is optimistisch. In dit licht gezien ontwikkelt zich in het lopende jaar een geweldige slag om de produktieplannmg, de werkgelegenheid en de export van ons land te redden. Dit zou niet zo'n moeilijke opgave zijn wanneer met name de Westduitsers even eens een snelle kostenstijging zouden on dergaan. In dat land zien wij echter dat de inflatie wordt afgeremd. Concurrentiestrijd. Dit zal ons in een scherpe concurrentie positie brengen, waarbij een streven naar de hoogste efficiency in het bedrijfsle ven alleen redding kan brengen. De ge weldige investeringen, die vele bedrijven voornemens zijn te maken, zullen flinke verschuivingen op de arbeidsmarkt te weeg brengen. Er zullen een aantal ont slagen vallen, die opgevangen zullen kun nen worden door een nog bestaande ach terstand in personeel elders en verder door uitbreiding in de dienstensector. De vraag naar minder geschoold of onge schoold personeel in de produktiebedrij- ven zal door automatisering, verbetering van werkmethode en mechanisatie af nemen. Daar zal een vraagstijging naar goed geschoold en kaderpersoneel te genover staan. In de sector van de han del, het vervoer en andere dienstverle ning is het gebruik van technische hulp middelen en het toepassen van arbeids besparende methoden in mindere mate mogelijk dan in de industrie. Onze indruk is echter dat de achter stand in scholing in deze hoek nog het grootste is. Zodra in ons land de ar- beidsschaarste voorbij is, zullen wij on middellijk weer worden geconfronteerd met de vraagstukken van de betere scho ling en van omscholing. Worden de daarmee verbonden vraagstukken tijdig aangepakt dan zullen wij een goede kans maken de arbeidsverruiming in de ene hoek op te vangen door tijdige aanpas sing aan de vraag elders. De zich steeds uitbreidende consumptie, die voor het lopende jaar zelfs op 8 wordt geschat, zal zeker zijn uitwerking op de arbeids markt niet missen. De gevolgen. Opvallend is ook de verwachte toeneming van het werknemersaandeel in het natio naal inkomen. Dit deel zal stijgen van 72,5 tot ongeveer 76 Deze ontwikke ling heeft gevolgen voor de opbouw van het economisch leven. Naarmate het aan deel van de werknemers groter wordt, zal zich ook een groter gedeelte daarvan richten op de consumptie, althans in de eerste Jaren. Snel stijgende consumptieve uitgaven ding behandelde. Terwijl men bezig was met de opnamen van een spel dat deze redding nabootste klopte de werkelijkheid aan de deur in de vorm van een tweede Engels schip dat op de rotsen liep en bleef liggen aan de voet van een steile rotswand van 200 meter. Het spel werd gestaakt, het echte reddingswerk begon en dit werd opgenomen. Deze film „Red ding bij Latrabjarg" werd gisteren ge draaid. Het was een prachtige film van een reddingsactie die drie dagen en drie nachten duurde. Het bestuur van de afdeling Soest der Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren verzoekt ons te waarschuwen tegen de praktijken van mensen die zich voordoen als dierenliefhebbers en zich vervoegen bij hen die een goed tehuis voor een dier zoeken. Men krijgt de raad eerst goed te onder zoeken waarheen het dier zal gaan en dit adres in het oog te houden, want handelaren trachten op alle mogelijke wijzen in het bezit van huisdieren te komen om die voor vivisectie-doeleinden te verkopen. Men kan de hulp van de Dierenbescher ming inroepen als men wil weten of een dier inderdaad naar een goed tehuis gaat. Bij de zwemverenigingen De Duinkik kers is een jeugdcommissie ingesteld, de bestaat uit C. Blokzijl, voorzitter: M Engelsen, M. Beernink, M. Thie, G Daat- selaar en W, Steenbakker hebben een inflatoire werking. De over heid zal het zich als een speciale op dracht moeten zien om de besparingen aan te moedigen, vooral die van de kleine man. De functie van de spaar banken en beleggingsmaatschappijen zal belangrijker worden. Anderzijds nemen de inkomens van de ondernemers relatief af. Ook deze gang van zaken blijft niet zon der uitwerking. Bij de eerste merkbare vermindering van de grote inkomens zul lende ondernemers en kapitaalverschaf fers proberen het verloren aandeel in het nationaal inkomen terug te veroveren door verbetering van de efficiency in de bedrijven en voorts door aanvullende in vesteringen. Slaagt dit pogen dan plukt per saldo daarvan de gehele volkshuis houding de vruchten. Mislukt deze reactie dan is dit funest. Dan begint de belang stelling van ondernemers en andere ka pitaalverschaffers te verslappen met het gevolg dat de investeringen afnemen en het tempo van de produktie-toeneming vertraagt. Minder aanbod van goederen leidt dan tot prijsverhoging, zodat met een vertragende factor uiteindelijk de rentabiliteit van het bedrijfsleven zich zal herstellen. Compensatie. Het afnemen van de besparingen der grote spaarders zal gecompenseerd kun nen worden door de toeneming van een groot aantal kleine besparingen. Als dit echter niet aantrekkelijk is door lage rente dan komt er gebrek aan investe ringsmiddelen met rentestijging. Deze rentestijging vraagt nu reeds de aandacht om twee redenen. Ten eerste omdat de voortgaande geldontwaarding het maken van besparingen niet aan trekkelijk maakt. Vervolgens omdat de duurte het vormen van spaargeld tegen werkt. In de derde plaats omdat de grote besparingen afnemen. Voegen wij hier aan dat er juist nu veel investeringen nodig zijn, dan is het te verwachten dat er grote vraag naar geldmiddelen aan staande is met een geringer aanbod. Hierdoor zal een rentestijging optreden die een verzwakking van de activiteit in het economische leven in de hand werkt. Het geheel van de opgesomde factoren kan er toe leiden dat wij in een inte- rumperiode in de komende jaren als volk boven onze stand gaan leven. Het planbureau signaleert dan ook de ver wachting van een flink tekort op de be talingsbalans. Bes teilin gsbeperking. In een verder stadium kan dit een be stedingsbeperking noodzakelijk maken. Voorlopig wordt ons gewezen op de te ruggang, die wij in 1957 hebben beleefd. Het is nuttig dat wij ons de toen opge- dan ervaringen bewust zijn en dat wij reeds nu zien welke bui ons boven het hoofd ka"n hangen. Of die bui komt op zetten is niet alleen afhankelijk van maatregelen en factoren in het binnen land. Mocht de ontwikkeling in met name de E.E.G.-landen Italië en Frankrijk zich voortzetten als thans, dan zal onze in flatie weliswaar voortgaan maar in de genoemde landen nog groter zijn. Ook Engeland worstelt alweer met toe nemende duurte en stijgende lonen. Wij moeten wel waakzaam zijn en slagvaar dig maar van grote ongerustheid hoeft geen sprake te zijn. Het zijn niet altijd de artikelen met de grote koppen die in de kranten het merkwaardigste nieuws brengen al is het natuurlijk merkwaardig dat een mon teur er met een vliegtuig vandoor kan gaan, heel onprettig dat er op Cyprus weer gevochten wordt en dat zelfs vrou wen aan deze strijd meedoen, terwijl men zich afvraagt wat de jongeman bezielde die het ineens nodig vond een kleine jongen te doden, maar daarin gelukkig niet slaagde. Zo'n klein bericht met de kop „Eerherstel voor Llaszlo Rajk" is eigenlijk veel merk waardiger. Rajk werd in 1949 in Honga rije berecht wegens „samenzwering tegen de staat en samenwerking met Tito". Er volgde een leugenproces met als resul taat de veroordeling van Rajk en zijn terechtstelling door ophanging. De „ver rader" liet een vrouw en een zoon na. Enige jaren geleden werd Rajk gereha biliteerd en ter gelegenheid van de vijf envijftigste geboortedag van deze voor malige Hongaarse minister van buiten landse zaken zijn ellenlange artikelen in de Hongaarse pers gewijd aan „deze meest prominente onder de slachtoffers van het stalinisme". Rajk zou gearresteerd zijn op basis van beschuldigingen die geen enkele grond bevatten, aldus de artikelen, waarschijn lijk geschreven door dezelfde mensen die hem 15 jaar geleden voor verrader uit maakten. De vrouw van Rajk werkt thans aan een biografie over haar man Wim Kan zou zeggen: „Wat een land, wat een land, waar dat allemaal maar kan". En nu maar wachten op het merkwaar dige bericht dat mevr. Rajk gearresteerd, veroordeeld en terechtgesteld is omdat zij een boek over de verrader Rajk schreef. Gek dat er in ons land nog mensen zijn die menen dat het achter de muur nog niet zo slecht is. KANTMAN. Op woensdag 25 maart zal de Margriet- school een feestavond met een bijzonder karakter houden. Evenals het vorig jaar zullen de kinderen een operette opvoeren en ditmaal is het „Repelsteeltje" van Johanna Veth. Ook zal de reveu „Het speeluur slaat" worden gebracht. Deze feestavond wordt in gebouw De Rank gehouden. Op zaterdag 14 maart zal de toneelgroep van de vereniging Volksonderwijs in het St. Josephgebouw het toneelstuk „Het witte schaap van de familie" onder lei ding van de heer K. Veenkamp opvoeren. Het stuk wordt gebracht door de dames Schuiling, v. d. Laan, De Vries en Krone- meijer en de heren De Graaf, De Rooy, Veenkamp, Houkes en Holleman. Aan de heer W. B. Majoor wordt een per ceel grond bij de Lange Brinkweg, groot 34500 m2 door de gemeente voor het jaar 1964 verpacht. De pachtsom is 345,—. De gemeente zal het oefenterrein van de voetbalvereniging Hees voor 250,per jaar huren. De Insingerschool heeft geen terrein voor de lichamelijke oefening en zal dan dat terrein kunnen gebruiken. In de advertentie betreffende de Hoover- matic-wascombinatie, geplaatst in ons blad van vrijdag j 1.. werd per abuis als dealer vermeld Radio De Jongh. De goede dealer vermelding moest zijn: Electrotechnisch Installatiebureau Kwak. Soesterbergsestraat 51c, Soest-Zuid. Belangstellenden verwijzen wij naar de zelfde advertentie met de goede naam in dit nummer. De Firma De Jongh is geen dealer van het merk Hoover. Na twee discussieavonden voor de Soester jeugd georganiseerd te hebben, zochten de leden van het Soester actiecomité Europa 1,2,3 het zaterdag in geheel an dere richting. Zij organiseerde in het restaurant van het Soester natuurbad een Europabal, waarvoor bijzonder veel belangstelling was. Zaterdagmiddag is reclame voor dit bal gemaakt. Met auto's, die door de gemeente reden werd aan gekondigd dat het gehouden zou worden. Daarmee heeft men veel succes gehad, want bijna 200 jeugdige danslustigen konden door voorzitter Ben Mets verwel komd worden. In het kort zette hij de doelstellingen van de actie Europa 1,2,3 uiteen, waarna gedanst werd bij muziek van The Needie Town's Jazzband. Ook de radio toonde belangstelling vcor deze avond, want er waren vertegenwoor digers van Mignon aanwezig.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1