PASJES OF GEEN PASJES P TWEEDE BLAD MAO ZAT MET STIL. Krabbels van Knelis. In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT ca S BATENBURG's Erkende Auto en Seooterrijschool Jhr mr W. H. D. Quarles van Ufford, „Beginsel en positie van de V.V.D." Districts-Toogdag. Kampioenen bij Shot. Succes voor S.E.C. Hockey: Heren 2 promoveert. De Soester Vogelvrienden. V.V.D.-bijeenkomst. Eiermarkt. Toneel Friese Vereniging. r c Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. Nadat bondskanselier Erhard terug was van zijn goodwill-bezoek aan Den Haag zat hij in Bonn terstond diep in een van de eigen (Duitse) problemen van goede wil. Hij heeft burgemeester Brandt van west-Berlijn min of meer op het matje groepen om eens te praten over de pas senkwestie. Berlijn en Bonn waren het er kort ge leden over eens dat met Pasen geen herhaling van de regeling zou komen die het de west-Berlijners met Kerstmis mogelijk maakte hun familie achter de muur te bezoeken. Thuis terug zei Brandt dat hij die re- geiing met Kerstmis toch wel verant woord achtte, met andere woorden dat het ook met Pasen zo kon gaan wat hem betreft Wat dan inhoudt dat de pretbedervers in Bonn zetelden. Dat is niet leuk voor Erhard en het vermoeden ligt voor de hand dat Brandt op deze manier vast zijn stelling voor de ver kiezingen betrok. Waarom nu is Bonn niet voor een her haling van de pasjesregeling, wanneer dat weer zo moet gaan dat Oostduitse ambtenaren die in west-Berlijn uitrei ken? Om de doodenvoudige reden dat voor Bonn de Duitse Democratische Re publiek 1D.D.R.1 niet bestaat en dit in halen van ambtenaren met een bepaalde bevoegdheid een soort erkenning inhoudt die Bonn niet wenst te verlenen. is er zeker een naar uw keus. Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier En de andere hand Waar Brandt nu bij nader inzien op in haakt, is het wel zeer star-formele van deze politiek en een van zijn senatoren drukte het zo uit dat Bonns ene hand niet mocht weten wat de andere deed. Hij verwees hierbij naar de handelscom missies die wel oost-westduits overleg plegen. De Berlijnse S.P.D. zegt nu dat dit on zin is en dat er ook over niet com merciële zaken maar eens net zo reëel gesproken moet worden met Pankow als over de zakelijke relaties. Een opvatting, die overigens ook in Bonn bij enige vrije democraten bijval heeft gekregen En als dat dan een zekere mate van erken ning inhoudt, dan moet dat maar het is nu eenmaal de realiteit. Pankow heeft de macht om pasjes te eisen en dan moet men ook maar proberen daarover een afspraak te maken, In Bonn houdt men daarentegen graag vast aan het standpunt dat men ook in het kleinste de D.R P. niet erkent. Zo'n erkenning, dat weet men, zou Oost duitsers- en trouwens ook Russen zeer welkom zijn. Vuistpand. Bonn en het verdere westen willen er daarom op zijn minst iets degelijks voor terug krijgen en ze beschouwen de er kenning als een soort vuistpand waar mee een bevredigende regeling voor Ber lijn is af te dwingen. Heeft men die er kenning eenmaal gedaan zonder er een garantie tegen plagerij van west-Berlijn voor terug te krijgen, zo redeneert men, dan kan niets de Oostduitsers er meer van afschrikken weer eens een soort blokkade of nog onaangenamer dingen te doen. Dit is een redenering waar ook wel wat in zit. Zij het dan dat deze theorie hoe langer hoe meer aan waarde verliest. Oost-Duitsland bestaat en steeds meer landen erkennen dat openlijk - waar na Bonn de betrekkingen verbreekt - of ze aanvaarden allerlei missies die dan wel geen ambassades mogen heten maar het in feite toch zijn. En daardoor wordt met de tijd toch het verschil tussen vol ledige diplomatieke erkenning en de sur rogaten hiervoor zo klein, dat het voor Ulbricht van hoe langer hoe minder be lang wordt of Bonn de formele barriere tegen erkenning nu m stand houdt of niet. Dat betekent ook dat men hoe langer hoe minder terug kan verwachten voor een al te late erkenning die toch eens komen moet, wantdat de D.R.P. be staat - en dat de Russen hun marionet niet zullen laten verdwijnen - is zeker. O-. ITi s td Gedipl. A.B.AN.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Emotie. Brandt heeft nu openlijk uitgesproken dat men eindelijk eens onder ogen moet zien dat slechts door een gesprek met Pankow allerlei dingen te regelen zijn. Een nuchterheid die overigens velen in de bondsrepubüek koud op het lijf valt de kwestie van de tweedeling en een eventuele hereniging is nu eenmaal een emotioneel punt van de eerste orde. Men kan Brandt overigens niet zijn ge lijk ontzeggen dat emoties in dergelijke kwestie volkomen misplaatst zijn en dat men zaken zakelijk moet bezien. Jammer is alleen dat hij niet door overreden binnenkamers Bonn tot een dergelijke opvatting heeft weten te bekeren. Nu laat hij een verdeeldheid binnen west- Berlijn aan het licht treden, waarvan al leen Ulbricht plezier kan beleven. BURGEMEESTER VAN REEUWIJK, spreekt donderdagavond, 12 maart as., om 8 uur, ln het Oranje-Hotel, over Belangstellenden zijn welkom Het districtsbestuur van de KAB (N.K.V.l distrikt Laren heeft de leden met hun vrouwen uitgenodigd tot deel name aan een Toogdag in het ontwikke lingsgebied N W.-Veluwe op 2 mei 1964. De afd. Soest en Soesterberg behoren ook tot het verzorgingsgebied van het dis trikt Laren, vandaar dat uit Soest en Soesterberg een flink aantal deelnemers wordt verwacht. Na de geslaagde Utrechtse Kastelentocht vorig jaar, wil het distriktsbestuur de leden in de gelegenheid stellen de Velu- wezoom te leren kennen Wat weet men van deze streek, welke zo dicht bij ons ligt. Via mooie autowegen wordt Harderwijk, 't Harde, Elburg en één van de IJssel- meerpolders bezocht om te genieten van een stuk Nederlands natuurschoon en land dat 5 jaar geleden nog zee was. De heer J Hauser zal vertellen en met films toelichten hoe Harderwijk van vis serij tot industrie kwam De heer J. de Graaf, consulent voor maatschappelijke aangelegenheden op de N.W.-Veluwe zal de streekontwikkeling met haar problemen, recreatie en de nieuwe polders met de film „Zo was het - zo is het - dat moet "nog" verduidelij ken. Vervolgens wordt er een rondrit gemaakt door Harderwijk om via 't Harde, Elburg en de nieuwe Flevopolder in Harderwijk terug te keren, waarna de film van Bert Haanstra „En de zee was niet meer" ver toond zal worden. Besloten wordt met een bezichtiging van de nieuw gebouwde Catharinakerk onder leiding van de Hoogeerwaarde deken K. Mars. De heer K. Wiss en me) M. Schrijvers zijn de kampioenen van de tafeltennis vereniging Shot. Respectievelijk in de heren- en damesklasse bezetten zij de eerste plaatsen bij het jaarlijks clubtour- nooi. Er was veel belangstelling voor dit tournooi en de spanning was groot. In de herenklasse werd gespeeld vol- geens een handicapsysteem, waarbij de spelers uit de lagere klassen bij het begin van de wedstrijd een puntenvoorsprong kregen Dit was voor de topspelers een vaak te zware opgave, maar niet voor Wiss Hij drong met H Rauch, J. Elvador en B Gerards tot de halve finale door Wiss en Elvador kwamen in de halve finale. Wiss moest zijn tegenstander 10 punten voorsprong geven, maar hij won toch. Om de derde en vierde plaats werd door de teamgenoten H Rauch en B Gerards gespeeld Voor Gerards had deze partij een wat tragisch verloop, doordat hij zijn bat in de derde game brak, waardoor Rauch de derde plaats veroverde. Bij de dames wis ten mej. M. Schrijvers en M. Kuinder tot de finale door te dringen. Mej. Schrijvers won in twee games. Voorzitter Wiss ontving de wisselbeker handen van secretaris W. van Doorn, waarna hij de overige prijzen uitreikte. Hij dankte de leden voor de grote op komst Shot 1 verkeert thans in degradatiege vaar na de 3-7 nederlaag welke tegen Ahoy 3 geleden is. Wiss won twee sets en Daselaar won eenmaal. De competitiestand is thans: Ahoy 2 16-32, Huizen 1 15-26, Victoria 1 15-19, H.O.C. 1 15-18, Quick 2 15-17, Buna 1 16-15. Ahoy 3 16-11, Buna 2 16-11, Shot 1 15-10, Good Luck 1 15-10, UB T.V. 3 15-1 S.E.C. heeft gisteren niet gespeeld maar toch succes gehad door nederlagen van anderen. Z.V.V. verloor van de Zebra's met 0-2 en I.V.V. van Roda met 0-3 Neerlandia speelde niet en de stand aan de kop is thans: Z.V.V. 15-20, I.V.V. 14-16, Neerlandia 14-16, S.E.C. 13-15. S.E.C. heeft dus de kansen op een even tueel kampioenschap in eigen hand, maar dan zal zondag de tweede plaats veroverd moeten worden door een over winning op I.V.V. S.E C. 2 speelde een uitwedstrijd tegen A.W 2. Het werd een verdiende maar wat geflatteerde overwinning voor de groen-witten In de eerste helft speelden de ploegen gelijk op met S.E.C. iets meer in de aanval. Toch werd niet ge scoord. In de tweede helft scoorde Veldhuizen uit een corner van Van Breukelen via een schoen van de A W -spil Ten Hove bracht met een matig schot vanaf de middellijn de stand op 2-0. Nu kwam A.W. enorm opzetten en De Vries, Hooijer en Van Limburg kregen het bijzonder druk. Ze konden het echter wel redden tegen de aanvallen van de Bussummers. Uit een corner van Ten Hove scoorde Timmer beheerst en Ten Hove zelf scoorde van grote afstand het vierde doelpunt Volgens alle hooggestemde verwachtingen wist het tweede herenteam van de Mixed Hockey Club Soest zondagmidag het ene puntje binnen te halen dat nodig was om automatisch te promoveren. Het deed meer dan dat en behaalde een 12-1 overwinning op een Kampongteam, die niet geflatteerd was. Het was een heuglijk moment voor Soest toen voorzitter J. Corsmit elf rode tulpen aan zijn mannen aanbood. Eindelijk was heren 2 uit de onderbond. In het vol gende seizoen zal slechts 1 klasse heren 1 van heren 2 scheiden, mits heren 1 niet hetzelfde doet als het tweede en pro moveert. De heren van Soest 1 bonden ook S.C.H.C. aan hun zegekar Ondanks het keiharde veld waardoor de ballen moeilijk onder controle te krijgen waren, lieten beide partijen goed spel zien. Soest heeft bijna de gehele wedstrijd een overwicht ge had, maar in de eerste helft kon dit slechts in 1 doelpunt uitgedrukt wor den. De Soester spelers vergaten weer eens het spel open te gooien. De maker van het eerste doelpunt was Peter van Hofwegen, die op knappe wijze een haar scherpe voorzet afrondde. De voorhoede bleek in de rust haar lesje geleerd te hebben. Met prachtige open en flitsende aanvallen ging zij telkens weer op het Stichtse doel af. Zo bouwde Soest en 4-1 overwinning op, mede mo gelijk gemaakt door een doelpunt van Peter van Hofwegen, Dick Eijsink en Jelle Brouwer. Hoe sterk Soest wgs bleek onder meer uit het feit dat Hans Evenhuis in de tweede helft uitviel en vervangen werd door een Stichtse speler, terwijl Dick Stroband veel hinder van een pijnlijke zij had. Soest heeft zich nu op de tweede plaats genesteld met 1 unt achterstand op Schaerweijde De dames van Soest 1 brachten het ook nu met tot een overwinning. De Stichtse dames hadden meestal een licht over wicht, dat slechts 1 doelpunt opleverde. Het werd gemaakt in de laatste vijf mi nuten van de eerste helft. De Soester achterhoede bleek weer eens het sterkste deel van de ploeg te zijn. De middenlinie faalde, waardoor de voorhoede te weinig gelegenheid kreeg tot ontplooiing te ko men Het degradatiegevaar is inmiddels voor de Soester dames weer groter ge worden. Dames 2 wist tegen S.C.H.C. tot een 1-1 gelijk spel te komen, heren 3 won ver diend met 2-1 van Schaerweijde 5 en heren 4 leed ditmaal een kleine 1-0 ne derlaag De veteranen leden na een lange tijd van gedwongen rust een zware 1-7 nederlaag tegen de Stichtse veteranen. De vereniging De Soester Vogelvrienden houdt op woensdag 11 maart een leden vergadering in restaurant Zonneheuvel. Onder meer komt de volièrekeuring ter sprake waartoe men besloten heeft. Ook zal gesproken worden over een te ma ken bustocht van de leden Jh.. mr. W. H D. Quarles van Ufford, burgemeester van Reeuwijk en algemeen secretaris van de V.V.D. zal op donderdag 12 maart in het Oranje Hotel voor de afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D spreken over het onderwerp „Beginsel en positie van de V.V.D." Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 128.000 stuks in prijzen van 11,50 tot 13,Middenprijs 12,65 Prijs per kg 2,03 Onder grote belangstelling heeft de to neelgroep van de Friese vereniging za terdagavond in het St. Josephgebouw het stuk „Tweemaal twee is twee" opgevoerd. Het werd gebracht door de dames Reins- ma, Wiersma en Klaibeda en door de heren Van der Hoek, Wiersma, Van Dalen en De Jong, De regie had mevr Wasse naar. Zij opende de avond met een wel komstwoord omdat voorzitter De Jong af wezig was. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 10 MAART 1964. Het was een bijzonder gezellig stuk van twee meisjes, die een bungalow gehuurd hebben en twee jongens die komen in breken omdat ze menen daartoe het recht te hebben, want zij huurden de zelfde bungalow. Natuurlijk werden er na veel wederwaardigheden twee paren voor het leven gevormd. Dir. II. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Marianne Clementia, doch ter van H G van Doorn en L. Lanphen, Akkerweg 8 Carola Yvonne. dochter van G W Epping en A, Löhr, Van de Veldeplantsoen 4. John Fitzgerald, zoon van A T J. Semper en A F Lub- bersen, Noorderweg 30. Mark Edward, zoon van W F van Marle en M. A. J. Dijkhuizen, Van Goyenlaan 144 Jo- hanna Maria, dochter van J L. van Bennekom en J. W Tijmensen, Birk- straat 40. Barbara Ellen, dochter van A. F Sanders en G. Kruidering, Waldeck Pyrmontlaan 6. Ingrid dochter van P J. Daams en J J. Sta kenburg, Chr. Huygenslaan 88 Ever- dina, dochter van S T de Zoete en D J. Appeldoorn, Paltz 6 Willem Ernst Benjamin, zoon van K Kortenoeven en L. A Post, Maatkampweg 82, Baarn. Maria Antonia, dochter van T. Spijker en B M. Hoofd, Ruysdaellaan 32. Jo- han Berthold, zoon van B Hartog en A. E. Kraaijenhagen, Steenhoffstraat 3 Sietske, dochter van L. Kooij en W. Smid, Weteringstraat 25. Baarn Gerbrand Jake, zoon van W van Burken en M. E Houtman, Paltz 4. Johannes Rutgar- dus Petrus, zoon van J P Rademaker en M. M G. van den Breemer, Burgem Grothestraat 17. Ingrid Amanda Jo- anna. dochter van G J van der Vaart en M. H Tiggelaven, Braamweg 14. Jan, zoon van H J van den Berg en A. van Nifterik, Sophialaan 21. ONDERTROUWD Albertus Antonius Roest. Smitsweg 51A en Johanna Gijs- berta Wigtman, Oude Grachtje 6, Cor- nelis Groot, Visseringstraat 411, Amster dam en Catharina Jacoba Laribij, Beetz- laan 44. Tieleman Pieter Zwalve, Co- lumbusstraat 19, 's Gravenhage en Albert- dine Margriet Veronica Meeuwes, Mid denlaan 3. Teunis Best, Koekoekstraat 6, Utrecht en Dirkje van Essen, Buys Ballotlaan 39. Franciscus Bernardus Maria Huijink, Van de Veldeplantsoen 6 en Maartje Jacoba van Burken, Bil- derdijklaan 41. GEHUWD Christiaan Wilhelmus Essen- berg. Spinozaweg 38, Utrecht en Gerhar- da Bernardina Maria de Groot, Insin- gerstraat 68. Frederik Scheerman, Ra- demakerstraat 71 en Antonia Petronella Majoor, Rademakerstraat 71. Gerar- dus Antonius Bernardus Tolboom. Spoor straat 9 en Johanna Petronella Arnolda Smit, 2e Heeserlaantje 6 Edgar Theo- dorus Friedrich Maria Ramge, Marine- werfkade 9, Amsterdam en Antoinette Petronella Johanna van der Hurk, Stad houderslaan 38 OVERLEDEN Johanna Cornelia van der Zon. 75 jaar, gehuwd met P. K. van Rossenberg. Beukenlaan 82. Maria Pe tronella Elisabeth de Ruijgt, 4 jaar. Den Blieklaan 23. Jeannette Dondorp, 79 jaar, weduwe van L Sarie, Theresia- straat 19 Luitje Merrigje Meijers, 77 jaar, weduwe van A C Westeneng, Soester Engweg 8 Alfred Hitchcock is in Hollywood bezig met een nieuwe grote film, de titel is „Marnie" en weer kreeg „Tippi" Hedren, die we ook in „De Vogels" hebben kunnen zien, de hoofdrol. Zij speelt hierin een dievegge. Tippi Hedren krijgt regieaanwijzingen van de „griezelmeester" Alfred Hitchcock. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak van ze leevesdaoge nie gao kieke as die manne en frommesse van de Friese toneelgroep 'n stuk opvoere, zoas zul- lie zaoterdag deeje. Mit da kieke hek nie zo- veul meujte, maor mit luustere wel, waant ikke ken d'r gin touw an vasknoope as die Frieze en Friezinne ant praote binne. Heul niks ken ikke d'rvan verstaon en zo binne d'r nog 'n paor. D'r bine minse die 't d'r nie zo bar op hebbe dat de Frieze af en toe laote mer- reke da zullie 'n eige laand in ongs laand hebbe. maor dat valt nogal met, waant d'r binne meer Frieze naar de pervincie Utrech etrokke as Utrechters naor Fries- laand en hier in Soest wonne d'r bar veul, Kejje heure an de naome. Alsmaor Wiersmao en Diekstra en Lenstrao en weet ikke wat nog meer veur mao. Frieze binne d'r trots op dat zullie Frieze binne en daoran kenne wullie 'n veur- beeld neeme Ikke bin trots op Soest, dus ikke heb dat nie neudig, maor d'r bine d'r hoope die vinde Soest maor niks. Das medern, zo op je eige plaots afgeeve. Laot die Frieze dan nie medern weeze, maor wat zullie doen liek ming heul wat beeter as wat die minse doen die alsmaor op Soest afkamme. Dit deug nie en dat deug nie en dit ken hier nie en dat ken hier nie, maor das netuurlek allegaor flauwekul, waant juust naor Soest komme hoope minse uut de steeje, omdat zullie daor nie alsmaor tusse die steenklompe wille woone Laote wullie 'n veurbeeld neeme an de Frieze en Friezinne, maor nie mit praote, waant zullie praote Fries en wullie zouwe alleenug maor plat praote en dan ken nie meer in deuze tied. Men raakt er aan gewend, dat allerlei explosieve situaties een tijdlang door- smeulen en men moet afwachten tot de knal komt Cyprus en Vietnam zijn er nieuwe voorbeelden van. Dat een derge lijke toestand ook nog altijd tussen Pe king en Moskou bestaat raakt een beetje vergeten. Toen er twee ijverig tegen elkaar aan het schelden waren, was dat nog wel in teressant. Maar toen Chroesjtsjow in november besloot - in de vergeefs ge bleken hoop zo de kalmte te herstellen - zijn mond te houden, kreeg men het schouwspel van Mao, die onbeantwoorde scheldkannonades in zijn eentje afstak en dat is veel minder interessant. De Chinees zat overigens niet stil. Peking verspreidt onder de nuchtere titel „Commentaren", de laatste tijd een tijdschrift, dat vol staat met vijnijnige aanvallen op Moskou. De laatste aflevering bevatte een dertig pagina's lang artikel, waarin de leiders van de communistische partij van de U.S.S.R. de grootste scheurmakers van deze tijd worden genoemd, mannen die zich als feodale autocraten gedragen en de andere gewoon worden opgeofferd. Na dit te hebben vastgesteld, roept het ar tikel haast onverbloemd op tot het op richten van een nieuwe internationale eenheid in de communistische rijen is verkieslijk, maar het is geen doel in zichzelf. Die eenheid moet ondergeschikt blijven aan het grote doel: de wereld communistisch te maken. Dit kan Moskou zo niet aanzien. De Chinezen hebben nog nooit zo open lijk op een splitsing in de internationale communistische beweging aangedrongen. Ze doen het in zulke beledigende termen, dat Moskou zich vrijwel niet kan ver oorloven dit stilzwijgend langs zich heen te laten gaan. Het heeft er trouwens de schijn van, dat het dit ook niet zal doen, want in Moskou zit men ook niet stil. Partijleiders van overal komen en gaan in Moskou, zoals uit Japan, Italië, Mongolië, Hongarije, Bulgarije, Brazilië, Noord-Vietnam en wie al niet meer. Het Roemeens bezoek aan Peking kan een inleiding vormen van een laatste poging de breuk te helen of om hele maal met elkaar te breken. De Roemenen - als de minst aan de leiband van Mos kou lopende leden van het Sowjet-blok - zijn voor die boodschap wellicht het meest geschikt. Wat zijn de konsekwenties? De commu nistische wereldbeweging omvat negentig partijen met 42 miljoen leden. Peking kan bij splitsing rekenen op die van Korea, Birma, Albanië, Thailand, Malak- ka en Nieuw-Zeeland en op zijn minst sj'mpathie van de partijen in Japan en Indonesië. Dat zijn nog geen tien partijen, maar ze omvatten bijna de helft van het le dental Maar vele organisaties op het gebied van een vakbeweging, vredesmani- festaties, Afro-aziatische solidariteit, waarin de vertegenwoordigers van Afri kaanse, Aziatische en Latijns-Ameri kaanse landen zich vaak pro Peking hebben uitgelaten. Bovendien stimuleert Peking de splijting m vele andere com munistische partijen. In die van India zijn er enige tekenen voor, merkwaardi gerwijs ook in die van Australië, In Ceylon, Brazilië en Peru is de partij al in pro-Chinese handen en gespleten, zoals trouwens ook in België nu twee communistische partijen bestaan, waar de Pekinggetrouwen overigens niet veel betekenen. Ook in Frankijk, Engeland, Zwitserland, Italië en Oostenrijk, ziet men iets derge lijks groeien om Mao-istische krantjes Wie de balans opmaakt ziet, dat Mao enorm veel invloed heeft gewonnen en alles ten koste van Moskou, dat zijn in vloed zozeer ondermijnd ziet, dat het toch iets terug zal moeten doen. Maar wat? Dat moet men afwachten, maar men kan er zeker van zijn, dat dit niet in een broederlijke sfeer jegens Peking zal gebeuren.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5