KONING PAUL F 0 lTYFË TEL. 4 4 4 4 BRANDWEER 3333 Eiectrotechnisch Installatiebureau FRANS BOSMAN Gezelligheid en comfort beginnen met beter licht Neem wat meer De trek der dieren. VOOR ALLE INLICHTINGEN BETREFFENDE „MEER WATT": Uw installateur voor Soest Bevestiging en intrede ds. K. van Liere. Tweede rit interclubcompetitie. Van Sleeswijk - Holstein - Sonderburg - Beek von Glücksburg enz. enz. Wijdde zijn leven aan de wederopbouw van Griekenland. Koning Paul van Griekenland is na een ernstige ziekte op 62-jarige leeftijd ge storven. Het gehele Griekse volk rouwt om het verlies van zijn geliefde vorst, Die rouw van het volk is spontaan, want het Griekse koningshuis staat bij het Griekse volk praktisch even hoog in aan zien als het Oranjehuis in Nederland. Niet dat het Griekse koningshuis kan bogen op zo'n lange traditie, of zo'n die pe historische band met het volk als dat in Nederland het geval is, maar wat de Grieken bijzonder waarderen is, dat ko ning Paul en zijn echtgenote koningin Frederika goede vorsten voor hun land zijn geweest en evenals dat in ons land het geval is, kans hebben gezien zich po pulair en bemind te maken bij het volk, door hun taak op een aangename en de mocratische wijze uit te voeren, door ge woon te zijn en hartelijk mee te leven met het volk. In koning Paul ontvalt het Griekse volk een goede vorst, die het uiterste heeft gedaan om zijn land te dienen sinds hij in de onrustige naoorlogse jaren op 1 april 1947 aan het bewind kwam. Uit het Deense koningshuis. De overledene is een telg uit het Griekse vorstenhuis, dat in 1863 werd gegrond vest. toen het Griekse volk de Deense prins Willem George als Geoixge I tot ae troon riep. Deze huwde in 1867 met groothertogin Olga van Rusland, uit welk huwelijk in 1868 prins Constantijn werd geboren, de vader van koning Paul Deze Constantijn huwde in 1889 met prinses Sophia, een zuster van keizer Wilhelm II van Duitsland Als derde zoon werd geboren prins Paul, die in 1947 zijn kinderloos overleden oudere broer, George H opvolgde. In weerwil van de familierelaties met de Duitse keizer, die zijn zwager was, heeft Constantijn, de vader van koning Paul, in de eerste wereldloorlog de zijde van de geallieerden gekozen. Deze eerste wereldoorlog en de acties van de Turken in de twintiger jaren brachten Griekenland niets dan ellende, zoals honger en verwoesting. Evenals trouwens de tweede wereldoorlog en de naweeën daarvan in de vorm van de burgeroorlog die veroorzaakten. Zijn levensloop. Prins Paul werd op 14 december 1901 in Athene geboren als derde zoon van ko ning Constantijn en koningin Sophia. Hij studeerde aan het instituut voor de marine Piraeus en voltooide tijdens de eerste wereldoorlog zijn studie bij de Engelse marine. Toen zijn broer George II op de troon kwam, werd hij kroonprins. In 1938 huwde hij met Frederika Louisa van Hannover, dochter van de hertog van Brunswijk-Lunenburg. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren, namelijk prinses Sophie. die nu met de Spaanse troonpretendent Don Juan is getrouwd; als tweede kroonprins Constantijn, die zich heeft verloofd met de 17-jarige Deense prinses Anne-Marie. en als derde prinses Irene, die evenals onze prinses Margriet, tijdens de tweede wereldoorlog in de ballingschap van haar ouders is geboren. Na de nederlaag van Duitsland en Italië in 1945 kwam prins Paul met zijn ge zin terug uit Engeland, alwaar zijn ou dere broer George n de regering weer op zich nam. Toen deze in 1947 kinder loos stierf, nam de kroonprins op 1 april van dat jaar de regering over. De burgeroorlog. Hij kwam voor een bijzonder zware taak te staan Griekenland bevond zich nog in een alles vernietigende burgeroorlog. Het land grensde aan de door de sow- jets bezette Balkanlanden en aan het zelfstandig communistisch geworden Joe- go-Slavië, waar Tito de scepter zwaaide In de afgelopen oorlogsjaren had het communisme ook in Griekenland een grote opgang gemaakt als felle tegen stander van het nationaal-socialisme en fascisme. Er waren belangrijke stromin gen die ook van Griekenland een com munistisch land wilde maken, al dan niet zelfstandig of als satelliet van Mos kou. De linkse krachten werden in de burgerstrijd flink gesteund door de com munistische heersers in de omliggende landen als Albanië. Joego-Slavië en Bul garije. Een burgeroorlog neemt meestal veel ernstiger vormen aan dan een krijg tussen twee of meer landen en dat bleek ook hier het geval. Een van de allerergste dingen waarmee koning Paul bij zijn troonsbestijging al dadelijk werd geconfronteerd, was wel de roof van niet minder dan 28.000 Griekse jongens en meisjes variërend in de leeftijd tussen 8 maanden en 17 jaar, die door de linkse guerilla's werden ge kidnapt uit door hen veroverende dor pen en die in lange karavanen over de bergen naar de aangrenzende commu nistische landen werden gebracht om daar in de loop der tijd een commu nistische opvoeding te krijgen. Later zou den zij dan als Grieken in hun vader land kunnen infiltreren om te strijden voor de communistische ideologie. Koning Paul heeft alles in het werk ge steld om zo spoedig mogelijk de vrede te herstellen Tenslotte gelukte het zijn beroemde maarschalk A Papagos, de overwinnaar van Italië, om in 1949 een eind aan de burgerkrijg te maken. De linkse elementen werden verslagen of verdreven en langzaam keerde de rust weer. De burgeroorlog had Griekenland grotere verliezen aan mensen en goede ren gebracht dan de oorlog met Italië en de Duitse bezetting samen, doch aan gezien deze drie episoden dadelijk op el kaar volgden, werd het land volkomen ontredderd. Het herstel. Koning Paul komt de verdienste toe, ge- Wielrijders, die zich over de volle breedte van de stopstreep opstellen, en die auto's „escorteren", scheppen een verward en dus onveilig verkeersbeeld. Bovendien beletten zij een vlotte afwikkeling van het verkeer. durende zijn gehele regeringsperiode ge werkt en geijverd te hebben voor 't her stel van zijn land Door middel van de door hem opgerichte „Nationale Stich ting" en het ..Fonds voor noordelijke provincies" liet hij wegen, dorpen en kerken herbouwen. Tevens heeft hij ja renlang geijverd voor de terugkeer van de ontvoerde Griekse kinderen Zijn strijd heeft in zoverre succes gehad, dat een groot deel van deze kinderen in middels in hun vaderland is weerge keerd. Het was voor koning Paul moeilijk rege ren in een land, waar de politieke sen timenten zo'n grote rol spelen. Derge lijke landen hebben nogal eens last van veel regeringswisselingen en het is voor een monarch altijd een zeer moeilijke opgave om buiten de politiek te blijven Hiermede heeft koning Paul in zijn land veel te stellen gehad. Maar steeds weer werden voor- en te genstanders geïmponeerd door het op treden van de koning en zijn echtge note. Koningin Frederika zag zelf kans tegenstanders, waaronder communisten, diep onder de indruk van haar vrien delijk, maar doortastende persoonlijkheid te brengen. In de laatste maanden bleek, dat ko- ning Paul aan een zeer ernstige maag kwaal leed, die een Ingrijpende operatie noodzakelijk maakte. Op vrijdag 21 februari werd deze in greep verricht door een aantal specia listen en aanvankelijk zag het er naar uit, dat de koning de crisis te boven zou komen. Maar na ongeveer tien da gen ontstonden er ernstige complicaties, die tenslotte leidden tot zijn dood Kroonprins Constantijn, die reeds tij dens de ziekte van zijn vader tot regent werd benoemd, heeft de zware taak overgenomen Het zal hem niet licht vallen, maar gezien opvoeding en karak ter van de nieuwe koning ziet het er naar uit, dat de Grieken aan hem een goede koning zullen krijgen Constantijn is een flinke doortastende jongeman met moderne ideeën, die zich volkomen wil inzetten voor het welzijn van zijn land en volk. Dr, J. j. Smith, bioloog te Wassenaar, heeft in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond, voor de leden van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, een causerie gehouden over de trek der dieren. Niet alleen vogels trekken, maar ook vissen, vlinders, rendieren, bisons en zelfs schildpadden. Bij de vissen is het meestal een voortplantingskwestie, bij de andere dieren gebrek aan voedsel of grote kou. Biologisch bekeken is trekken het regel matig vertrekken en na enige maanden op dezelfde plaats terugkomen. Sprink hanen trekken niet, maar zwermen. Vroeger waren vogeltrek en bijgeloof nauw met elkaar verbonden. Men begreep de trek niet, deed geen waarnemingen en zelfs wetenschapsmensen hebben de onzinnigste dingen over de vogeltrek gezegd en geschreven. Nu wordt de trek gecontroleerd. Men onderscheidt zomergasten, ooievaar en zwaluw, wintergasten, bonte kraai en eend en doortrekkers, kraanvogel, vink en spreeuw. Een pervglaelamp boven de ach terdeur ie handig en veilig. Boven dien een zee van licht in uw tuin en b(J het kolenhok. SOESTERBERGSESTRAAT 20A - SOEST - TELEFOON 3367 Ook de keuken toont ruimer, wordt frisser met beter licht. Vooral ver lichting die geen harde schadu wen geeft werkt prettig. Goede kelderverllchtlng onmis baar voor uw veiligheid, en u vindt eerder wat u zoekt Beter lichtde hobbykamer toont ruimer, het werk gaat vlotter en de verbandtrommel blijft dicht. Beter licht, door een goede algehele verlichting en een praktische lamp op uw werk gericht Precisiewerk vraagt een zee van lichtEn dat is echt maar een centenkweetla Het hele jaar wordt er door de vogels getrokken, behalve in januari, mei en Juni. Gegevens van deze trek krijgt men door het vangen en ringen van vogels, deze loslaten en bij een tweede vangst weet men waarheen de vogel trok. Tot en met 1960 zijn er een miljoen vogels ge vangen en geringd. Voor de tweede maal werden 31000 vogels gevangen, in hoofd zaak wilde eenden, spreeuwen en zilver meeuwen. Op Texel, in Wales, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland zijn trekstations waar het gehele jaar door waarnemingen gedaan •.vorden. Het nieuwste op het gebied van de waar neming biedt de radar, waarmee men de nachttrek kan beoordelen. Zo vliegen soms een miljoen vogels per nacht over Ztlrich. gemiddeld vliegen de vogels slechts 40 tot 70 km per etmaal, maar de ooievaar legt wel 250 km per 24 uur af De noorse stern trekt 15000 km van noordpool tot zuidpool. De zwaluwen gaan naar Noord-Afrika. de nachtegalen naar Centraal-Afrika. Vioeger dacht men dat de vogels bij hun trek vaste routes volgden, maar nu weet men dat er slechts van een vaste rich ting sprake is en dat over een heel breed front gevlogen wordt. Het trekken voltrekt zich volkomen in stinctief en de zon is het kompas voor de vogel. Zij trekken daarom ook niet bij mist of zware bewolking. Hoe het moge lijk is dat de vogel bij terugkeer na het koude seizoen weer op dezelfde plek te recht komt is niet bekend. Er werden dia's getoond en na de pauze kwam de trek der vissen ter sprake. Ds K. van Liere heeft zondag zijn intrede gedaan als predikant van de Hervormde kerk te Soestdijk, wijkgemeente Emma- kerk, nadat hij was bevestigd door ds F. N M. Nijssen. studentenpredikant te Wageningen. Ds van Liere, de opvolger van dr B Maarsingh, werd in 1922 geboren. Hij studeerde theologie aan de rijksuniver siteit te Utrecht, deed in 1951 het voor bereidend kerkelijk examen en werd in 1952 toegelaten tot de Evangeliebediening in de Hervormde Kerk. Hij was predikant te Oudega en Wolphaartsdijk, terwijl hij een jaar als legerpredikant in Amers foort werkzaam geweest is. Bij de intrede, welke zondagmiddag plaats vond, waren onder anderen de burgemeester, plaatselijke collega's en predikanten van de kring aanwezig. Ook waren er afvaardigingen uit de twee gemeenten waar ds Van Liere reeds pre dikant was, alsmede afgevaardigden van andere protestantse kerkgenootschappen en de pastoor van de R.K. kerk Soestdijk De predikatie van ds Van Liere had als tekst „Mijn volk gaat verloren wegens gebrek aan kennis" uit Hosea. Na de prediking richtte de nieuwe predikant zich met een persoonlijk woord tot de gemeente. Hij dankte voor de medewer king en de vriendschap die hij nu reeds heeft mogen ondervinden. Ds Swijnenburg van Amersfoort sprak ds Van Liere namens de kring en de classis toe, de heer J. F. Vijfhuizen ver welkomde hem namens de gemeente en de kerkeraad en ds H. Roest sprak als plaatselijk collega. Leden van de wielerverenigingen Tempo, Soest; De Adelaar, Hilversum. De Pedaal- ridders, Amersfoort en de vereniging Amersfoort hebben zondag deelgenomen aan de tweede rit van de interclubcom petitie. Er werd vijfmaal gestart, want er reden veteranen. A-aspiranten, nieuwelingen amateurs en B-aspiranten De veteranen reden 9 km. Het was zonnig weer maar de wind maakte het verblijf op het parcours niet aangenaam, zodat de afstanden wat in gekort werden. Bij de oude garde won H Brons van de vereniging Amersfoort in 18!5 minuut Tweede werd H Stouten van de Pedaal ridders en derde F. Clync van De Ade laar. Bij de A-aspiranten, die 14 km re den, startte J. Visser van Tempo te laat Hij kon zijn achterstand niet meer goed maken en eindigde op de laatste plaats M. Bakker van de Pedaalridders won in 24 min. C Albert van De Adelaar werd tweede. H Kisner van de vereniging Amersfoort derde en W. Hees van Tem po vierde. De nieuwelingen reden 23 km. Er werd heel snel gereden en iedere uitlooppoging werd daardoor in de kiem gesmoord Wel waren er vele achterblijvers, die na één ronde achterstand uit de strijd geno men werden. W. van Hoeyen van de ver eniging Amersfoort won in 38 min. Twee de werd Raymond de Zoete van Tempo en derde B. Koene van De Adelaar. De Tempo-leden Proosdij, Soeteman en v. d Berg werden respectievelijk vijfde, zesde en achtste. Bij de amateurs startten drie Zweden als gasten. Sonnv Gren gaf op. terwijl Sven Hamrin en Lennart Alm zich niet konden klasseren. Er werd 40 km gere den. Ook hier werd felle strijd geleverd Vier renners namen na een aantal ron den een voorsprong, n.1. Cor Rutgers, Maarten Smit, P. Kisner en Gerrit Rut- tenberg. Ruttenberg kon het tempo ech ter niet bijhouden en moest lossen. Vele renners kwamen op een ronde te liggen en moesten de strijd staken. Tien ronden voor het einde van de strijd werd het peloton gedubbeld. De uitslag was; 1. Cor Rutgers, de Ade laar. 1 uur. 2. Maarten Smit, De Adelaar 3. P. Kisner, Amersfoort. Jaap v. d. Burgt werd zevende en Gerrit Ruttenberg acht ste. De B-aspiranten reden 10 km Kees Bok- ma kreeg al spoedig pech en kwam op een ronde te liggen. De uitslag was: 1 J. v. d. Heide, Tempo, 19 min 2. B. Eijk, Amersfoort. 3. B. Lui- kinga. Tempo. 4. W. Houtlosser, Tempo.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6