FUGERS FIETS Puro! Zeeuwen springen spoedig over de zee-armen. DERDE BLAD houdt V.V.V.-nieuws. Koning Constantijn zeilt tussen de klippen. De langste brug van Europa baalt Zeeland tien jaar eerder uit isolement. YH Dr. Alphons Ariëns. V.V.Z. speelt in Nigtevecht. Verlenging ontruimingstermijn. Geslaagd. Competitiestanden voetbal. Show landbouwmachines enz. V oetbalprogramma. Soester schaakclub. VOOR UW Gazelle - Inviel a - Raleigii - B.S.A. POLITIE TEL. 4444 BRANDWEER 3 3 3 3 Van Kats, het kleine plaatsje op de zuidoostpunt van Noord-Beveland, loopt onder langs de dijk een smalle weg naar het noordoosten. Het is een simpele land weg, waarop nauwelijks twee auto's el kaar kunnen passeren en die even voor Colijnsplaat uitloopt in een grote, zan derige open vlakte, waar men plotseling voor een onwezenlijk groot viaduct komt te staan. Dit viaduct vormt voorlopig het eindpunt van de grote weg die van zuid naar noord over het eiland zal lopen, een weg die in het zuiden voert over de dam die Zuid-Beveland met Noord-Beve land verbindt en bij Goes ontspringt aan de drukke verkeersweg van Bergen op Zoom naar Middelburg en Vlissingen. Nu staat dit viaduct nog als een doodlopend einde aan de oever van de Oosterschelde. Maar wie de moeite neemt eens op de gen eilanden wel onderling en met Rot terdam verbonden zijn doch de ten zui den ervan gelegen eilanden zouden be halve onderling slechts toegang tot Noord-Brabant hebben. De Oosterschelde vormde een enorme, moeilijk te overtrekken grens tussen twee belangrijke gebieden. In de jaren dat men op een verbinding zou moeten wachten zouden tie noordelijk gelegen gebieden in dustrialiseren, economisch vooruitgaan en goede verbindingen hebben met het hart van Holland, terwijl het zuidelijk ge bied toch nog in zekere zin geïsoleerd zou blijven. Dat was een situatie, die de Provinciale Staten van Zeeland niet be paald aanlokkelijk vonden. Zij besloten hier iets aan te doen. Intensivering van de veerdienst tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland zou een oplossing OVE R F IA KKE£ - -pvH/ddeJbur, - - - VliMingen - De Zeeuwse eilanden en hun voornaamste verbindingen. dijk te klimmen en over het vijf kilome ter brede water heen te blikken, ziet op regelmatige afstanden uit de kust enor me betonnen bouwsels uit het water op rijzen, die met elkaar de pijlers zullen vormen, waarop de langste brug van Eu ropa zal komen te rusten. Bedrijvig varen de bootjes van de bouw maatschappijen af en aan en wanneer we later in de directiekeet te Kats een gesprekje hebben met de heer H. C. Geu ze, technisch hoofdambtenaar van de Provinciale Waterstaat van Zeeland, dan beseffen we pas dat we daar op die dijk getuigen waren van de werkzaamheden aan een gigantisch kunstwerk, dat het uiterste vergt van het technisch kunnen op waterbouwkundig gebied van deze tijd. De voorgeschiedenis van de bouw van deze unieke brug is op zich al iets bij zonders. Uit het isolement. Sinds mensenheugenis tobt Zeeland met een hinderlijk isolement veroorzaakt door de ligging der eilanden temidden van grote zeearmen die een obstakel vor men voor het verkeer met de rest van Nederland kunnen zijn, maar men berekende, dat dit een aanschaf van grote veerboten die aan de eisen van het moderne intense verkeer zouden kunen voldoen, alsmede aan waterbouwkundige werken als ha vens, aanlegsteigers en dergelijke vele tientallen miljoenen guldens zou ver gen. Bovendien had men de ervaringswe tenschap, dat dergelijke veerdiensten nooit zichzelf kunnen bedruipen op finan cieel gebied. De berekeningen wezen uit, dat men er rekening mee zou moeten houden, dat buiten de vele miljoenen voor aanschaf en opbouw er jaarlijks nog zo'n drie miljoen bijgepast zou moeten worden. Een brug. Zo rekenende voelde men wel iets voor het prachtige plan van een vaste brug over de Oosterschelde een plan dat in 1956 al door de inmiddels overleden ir. J. G. Snip, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat was ontwor pen. Rekemng houdend met de bescheiden financiën van de provincie was de bouw van de brug zodanig gecreëerd, dat deze een minimum aan kosten zou vergen en wel een bedrag van slechts 64 miljoen Op een speciaal werkterrein worden de delen van de brug geprefabriceerd. Na de watersnoodramp van 1953 kwamen de grote plannen. Het Delta-plan zou Zeeland voorgoed vrijwaren tegen de ge varen van de zee en zou tevens de oplos sing betekenen voor het contact met de Randstad. Er werd met grote ijver be gonnen aan de werkzaamheden. We hebben ze allen kunnen volgen. De dijken werden gedicht, vergroot, ver zwaard en versterkt, zodanig dat mense lijkerwijs gesproken Zeeland nooit meer zo'n ramp als in 1953 zal kunnen over komen. Daarna begon men aan de af sluiting van de zeegaten en het construe ren. Noord-Beveland werd in het westen met Walcheren en in het oosten met Zuid-Beveland verbonden. Dit kleine ei land werd als eerste uit zijn isolement verlost. Ook vanuit de richting Rotterdam ging men naarstig aan het werk. Het Euro poortproject was oorzaak dat men snel de verbindingen verbeterde tussen Rot terdam, Voorne-Putten en de Hoekse Waard. Momenteel sluit men het Haring vliet af en komt er een keurige verbin ding tussen Voorne en Goeree-Over- flakkee Ook de Grevelingen wordt afgedamd en dan ontstaat op korte termijn een magni fieke snelweg tussen Goeree en Schou wen. De laatste sprong. In het Deltaplan is echter ook nog een afdamming van de Oosterschelde gepro jecteerd, waardoor de kustweg tussen de Europoort en Vlissingen voltooid zal wor den. Met de bouw van de laatste dam tussen het plaatsje Burg op Schouwen en de noordwestpunt van Noord-Beveland zal in verband met waterstaatkundige problemen echter pas in 1978 kunnen worden begonnen. Tot die tijd zouden de ten noorden van de Oosterschelde gele gulden, niet veel voor een brug die de langste van geheel Europa zal worden. En zeker niet veel, als men bedenkt, dat een veerdienst, hoe goed en hoe duur ook, nooit kan concurreren tegen een brug. Provinciale Staten besloot in 1962 tot de bouw -van de brug. Snel kwam van de overheid de goedkeuring. Om in de kosten een tegemoekoming te ontvangen besloot men op bescheiden wijze tolgeld te heffen in de toekomst, maar aangezien de provincie geen brug mag exploiteren, werd besloten tot de oprichting van de provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij, die het beheer over de brug voert en het werk aanbesteedde. De brug zal op 31 de cember 1965 gereed moeten zijn en voor lopig ziet het er wel naar uit, dat dit gerealiseerd zal kunen worden. Prefabricatie. Om de kosten belangrijk te beperken werkt men volgens een uniek systeem. Op maandag 16 maart zal pater Lohman in het St. Josephgebouw voor de leden van de afdeling Soest der Katholieke Arbeidersvrouwen spreken over het zalig verklaringsproces van wijlen dr. Alphons Ariëns. Hierbij worden dia's getoond. Zaterdag gaat V.V.Z. 49 naar Nichtevecht om daar te spelen tegen D.O.B., dat met één wedstrijd meer aan de kop van de ranglijst staat. V.V.Z. staat op de derde plaats. De uitslag van deze wedstrijd zal waar schijnlijk van grote invloed zijn op het verdere verloop van de competitie. Het zal voor V.V.Z. geen gemakkelijke taak zijn deze wedstrijd te winnen, want de rivaliteit in dit treffen zal bijzonder groot zijn. V.V.Z. komt in de volgende opstelling uit doel Van Kooy, achter Van Kooy en Pouw, midden Kok, Van Grol en Huigen, voor v d. Broek, Van Kooy, Demmers, Bovenkamp en Floor. In de raadsvergadering van 18 septem ber 1963 werd bsloten tot onbewoonbaar verklaring van de woningen Kerkstraat 11 en 11b, omdat deze niet meer door verbetering in bewoonbare staat te ma ken waren. De ontruimingstermijn werd gesteld op een half jaar. Daar voor de bewoners van deze huizen nog geen passende woonruimte gevon den is heeft het college van B. en W. de raad verzocht de ontruimingstermijn te verlengen tot 23 april 1965. Voor het rijbewijs A en B-E zijn geslaagd de dames en heren: P. A. van Zoghei, J. P. ds Bes-van Luyk, A. van Asch-van de Broek, A. Dijkstra en W. W. van Roo- men en H. H. M. Wooning. Zij werden opgeleid door Auto- en Scoo terrijschool „De Witte Pompen", Steen- hoffstraat 25, Soest. Derde klasse K.N.V.B. Z.V.V. 15 20 I.V.V. 14 16 Neerlandia 14 16 S.E.C. 13 15 V.V.A. 14 15 Al. Forward 15 15 Roda 14 14 K.V.V. 14 14 E.T.O. 15 13 Assendelft 14 11 De Zebra's 15 10 Rood Wit 13 9 Eerste klasse afdeling Utrecht K.D.S. 15 25 Kampong 14 20 Amersfoortse Boys 15 20 BUthoven 15 20 R.K.B.V.V. 's-Graveland P V.C. Hoogland Actif B.D.C. F.A.K. 15 14 14 13 15 12 15 11 14 9 14 8 14 7 Zaterdagmiddag voetbal. D.O.B 13 23 Hees 12 22 V.V.Z. 11 19 Lage Vuursche 13 15 Nijenrodes 13 13 Karboys 13 11 F.A.K. 13 9 S.V.M.-Boys Hertha Avance Radiostad 7 7 12 14 Alle onderdelen worden op het land ge prefabriceerd Daartoe is bij de veerha ven van Kats een speciaal bouwterrein in gebruik, waar betonpalen, waarvan er 162 in de bodem van de Oosterschelde moeten worden geheid, caissons, peiler- opzetstukken en de brugstukken zelf worden gemaakt. Wat klaar is wordt over water naar de plaats van bestem ming gebracht en daar geplaatst. Een speciale bok en 'n hei-inrichting zorgen er voor, dat alle betonpalen op de juiste plaatsen in de grond worden gedreven. Langzaam maar zeker groeit de rij die over een afstand van vijf kilometer van de dijk op Noord-Beveland naar Zierik- zee loopt. Daarop komt dan later de brug met 52 overspanningen en een basculebrug, een beweegbaar deel dus, waardoor ook hele grote schepen in staat zullen zijn de brug te passeren. Het wegdek komt 17 meter boven herzien Amsterdams Peil (N.A.P.). Men verwacht dat in 1966 ongeveer een miljoen auto's deze nieuwe brug zullen passeren. De afstand Rotterdam-Middel burg zal dan niet meer 130 kilometer, maar 90 kilometer bedragen een winst van 40 kilometer ofwel een derde van de totale afstand. Het wegdek van de brug krijgt een auto baan van 7,60 meter breed (twee rijstro ken) en daarnaast een 2,75 meter brede weg voor langzaam verkeer, allemaal voldoende om de verwachte stroom te kunnen verwerken. Alles bij elkaar zal de brug dienen om het eiland Schouwen-Duiveland, een wel varend eiland met 20.000 bewoners, uit zijn isolement te verlossen, 's Zomers zullen de recreatiezoekenden niet meer vele lange uren bij de veerdiensten moe ten wachten terwijl ook de auto's met vee, vlas stro, suikerbieten, garnalen, groenten, aardappels, graan en al die andere belangrijke produkten geen on nodig tijdverlies zullen ondervinden. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie waarin de Stichting Agrarische Martbe- langen een belangrijke show voor trac toren, landbouwmachines, melkmachines e.d. aankondigt, welke op 20 maart te Amersfoort wordt gehouden. Zondag: S.E.C. 1-I.V.V. 1 2.30 uur. S.E.C. 2-B.F.C. 2 12 uur. Bilthoven 1-B.D.C. 1 2.30 uur. B.D.C. 2-Zebra's 2 2.30 uur. Zebra's 4-B.D.C. 3 2.30 uur. V.V.Z.A. 2-S.E.C. 4 12 uur A.P.W.C. 3-B.D.C. 4 12 uur. B.D.C. 5-K.V.V.A. 5 12 uur. B.D.C. 7-A.P.W.C. 5 12 uur. Zaterdag: D.O.B. 1-V.V.Z. 1 4 uur Hees 1-Avance 1 4 uur. Hees 2-D.O.S.C. 3 2.15 uur. S.E.C. A-Saestum A 4 uur. S.E.C. B-Hoogland A 4.15 uur. S.E.C. C-Woudenberg A 4,15 uur Spakenburg B-B.D.C. B 1.30 uur. B.D.C. C-Spakenburg C 4.15 uur. H.V.C. I-S.E.C. D 3 uur. S.E.C. a-K.V.V.A. a 3 uur. B.D.C. a-Hoogland a 4.15 uur. S.E.C. b-A.P.W.C. a 3 uur. B.D C. b-Hoevelaken a 3 uur B.D.C. c-K.V.V.A. b 3 uur S.E.C. c-Amsvorde b 2 uur. Amersfoortse Boys b-B.D.C. d 3 uur. A.P.W.C. c-S.E.C. d 4.15 uur. Quick ee-B.D.C g 3 uur Het 2e tiental van de Soester Schaakclub speelde tegen het vijfde van het Bus- sums Schaakgenootschap een club van liefst 133 leden. De uitslag was 7-3 voorn Bussum G. Jansen-niet opgekomen J. Filipiak Sr.-L. Verkerk J. Cohen-R. Henze Ir W. Dorresteyn-B Beuken B. v. Rooijen-n.o. D Pietersen-J Blom J. v. d. Geer-J. v. Coeverden jr M. W. F. Hidding- J. Wolswijk E. Paur-J Wamsteeker K. de Vetter-J. v. d. Wal VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 MAART 1964. smetteloos zuiver Vanaf de dijk op Noord-Beveland ziet men een lange rij peilers zich uit strekken in de richting Zierikzee. 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 1-0 Kunstliefhebbers die Rotterdam bezoeken maken wij attent op de Stichting Wil lem van der Vorm. Wellicht heeft U hiervan nog nooit ge hoord. Daar deze stichting ontstaan is uit de nalatenschap van de kunstverza melaar Willem van der Vorm, wiens woonhuis in 1958 tot museum verbouwd werd, is het bestaan dus nog betrek kelijk jeugdig. U vindt dit museum op de Wester singel 60 De collectie bestaat uit meesterwerken van Ned. zeventiende-eeuwse schilders en negentiende-eeuwse Franse en Holland se schilders, voorts Delfts aardewerk uit de zeventiende en achttiende eeuw. Mocht U de Paasdagen in Rotterdam doorbrengen gaat U dan op tweede Paas dag 's middags eens kijken. De openingstijden zijn zondag, woens dag en vrijdag 14-17 uur, dinsdag en donderdag 11-14 uur. Tevens op tweede paas-, pinkster- en kerstdag. Wij willen U verder nog vertellen, dat voor het optreden van Toon Hermans in Amersfoort door ons geen plaatsbe wijzen worden verzorgd. De kaartverkoop is in handen van het Grand Theatre en daar kunt U dus de gewenste inlichtingen over het verloop van de verkoop verkrijgen. terse type, waarin de koning boven de partijen en buiten de politiek staat. Koningin-moeder Frederika is iemand die door haar karakter een dergelijke con stitutionele monarchie minder zal liggen, zoals trouwens ook diverse rechtse groe peringen meer voor een echt heersen, in plaats van een symbolisch regeren voelen. Tussen deze inzichten en de daarbij behorende pressies zal de jonge Constantijn al zijn zeilerskunst nodig hebben om zo te laveren dat hem ook voor deze prestatie de hoogste eer toe valt. Welke bedoelingen De verstandhouding tussen Washington en Parijs is allang niet best, maar zo slecht als nu was ze in geen tijden, anders zou president Johnson niet open lijk een balletje hebben opgegooid dat hij en De Gaulle de zaken eens uit praten. Dat Charles Bohlen - als ambassadeur zeker niet de eerste de beste - na een vermoedelijk niet erg aangenaam gesprek met minister Couve de Murville presi dent Johnson verslag moet komen uit brengen, wijst er ook wel op dat men in de V S. de zaak zeer ernstig acht. Er zijn verscheidene punten van erge- nis. Sommige liggen nog in de sfeer van ernstige vermoedens, zoals macchiavellis- tische bedoeling die men De Gaulle toe schrijft om de tariefsonderhandelingen over de zogenaamde Kennedy-ronde ijs koud te laten mislukken en het contact met de sowjet-unie over een handels akkoord met eventueel nog een politiek nasleepje. Maar het zwaarst tilt men in Washington aan de manier waarop De Gaulle zich mengt in de Aziatische aan gelegenheden. De propaganda die de Franse president maakt om heel Vietnam, Laos en Cam bodja - samen het vroegere Franse Achter-Indië - neutraal te maken met garantie van Peking en van het westen, gaat dwars in tegen het Amerikaanse streven althans van Zuid-Vietnam nog een bolwerk te maken tegen het opdrin gende Chinese communisme. Het wespennest. Nu kan men met reden aanvoeren dat die poging niet alleen een ondankbaar werk is, maar dat bovendien het suc ces ervan zeer twijfelachtig is En men zou De Gaulle dankbaar kunnen zijn als hij een betere weg wees. Maar doet hij dat Hij brengt alleen zijn stem en zijn roem mee bij onderhandelingen over dit gebied en het is een aloude waarheid dat men aan de conferentietafel nooit bereikt wat men op het slagveld niet kan waarmaken. Dat heeft men in Laos kunnen zien en er zijn voorbeelden van door de hele historie. De Chinezen bren gen in Achter-Indië meer in stelling dan schone volzinnen in welluidend Frans. Als De Gaulle met hen een ak koord wil aangaan, dan kan dat alleen op Pekings termen zijn de generaal kan zijn neutraliseringsvoorstel alleen verwezenlijken met steun van Peking en dan nog maar zover als de Chinezen willen gaan. Een dergelijk samenspel van een lid van het westerse bondgenootschap met een van de partijen waartegen dit zich ver weren wil, moet vooral de Amerikanen - voor wie de Chinese kwestie een tere gevoelszaak is - uiterst onaangenaairf treffen. Men kan zich ook niet voor stellen dat De Gaulle alleen om de Franse roem te vergroten zich vrijwillig in dit wespennest steekt waar ieder an der liefst zo ver mogelijk buiten blijft. KERKSTRAAT 3 - Betaling in overleg. - TELEFOON 2030 Constantijn, de jonge koning der Hel lenen, kan zich voornamelijk beroemen op een gouden medaille, met zeilen ver overd op de Olympische Spelen. Een prestatie die typisch past in de Griekse traditie en bovendien een getuigenis dat het de vorst niet aan doorzettingsver mogen mankeert. Dit is een eigenschap die hij nodig zal hebben, zoals de ge storven koning Paul die nodig had. Het vorstenhuis is in Griekenland geen van zelfsprekende zaak. De huidige premier Papandreou is zijn leven lang voorstander van de republiek geweest en legde zich pas neer bij het voortbestaan van de dynastie toen een volksstemming in 1946 uitwees dat de Grieken aan een koning de voorkeur ga ven. Die volksstemming heeft overigens de wijdverbreide republikeinse gevoelens in vele partijen niet weggevaagd. Temeer niet omdat het koningshuis herhaaldelijk betrokken raakte in de landspolitiek. Papandreou zal zeer zeker niet trachten nu op zijn 73ste jaar nog de republiek te verwezenlijken, hij weet dat dan de chaos van na de oorlog terugkeert met burgeroorlog en al. Maar hij heeft nu een kans om te pogen de Griekse mo narchie te maken tot een van het wes- De enige verklaring die men kan vinden is dat de Fransman het op een ak koordje met de wespen heeft gegooid om de Amerikanen dwars te kunnen zitten. Anti-N.A.V.O. Ook binnen het Atlantisch bondgenoot schap is er ergenis over de Fransen. De Duitse generaal Heussinger heeft 'n balletje opgegooid over meer Duitse zeggenschap in de topleiding. Die be staat nu uit een Fransman, een Brit en een Amerikaan, Die laatsten ver tegenwoordigen ook een belangrijke bij drage aan de N.A.V.O, de Franse is daarentegen zeer gering. Maar een paar divisies, de vloot is aan de N.A.V.O ont trokken, enzovoort enzovoort. De bondsrepubliek die de grootste bij drage levert op het Europese vasteland, vindt dat de verhoudingen zo wel zeer scheef zijn getrokken En al zal Duitse zeggenschap aan de N.A.V.O-top niet alleen in oost-Europa, maar ook in west-Europa bepaald niet met vreugde worden begroet, een zekere logica kan men de Duitse redenering niet ontzeg gen. Dat zou wel mogelijk zijn geweest als Parijs in plaats van aan zijn kern macht geld te besteden zijn aandeel in de N.A.V.O. had geleverd.

Soester Courant | 1964 | | pagina 11