GROOTSE BAZAR VAN U.V.V. Cor van Tricht, succesvol kunstschilder. Het oog gericht op Prof. Victor Ferkiss. f 3000.- voor Max Tailleur. Commandovvisselins; vliegbasis. Buitenkerkelijke emigranten. Vleesverkoop. VRIJDAG 13 MAART 1964. 43sU> JAARGANG N» 21. SOESTERffOüRANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Toen de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Bentinck, woensdagmorgen door het luiden van een bel de bazar van de U.V.V.-Soest opende, gingen de gordij nen van het toneel in gebouw Credo open en werden vier U.V.V.-sters zicht baar die borden droegen met de volgen de opschriften, waarvan de woorden begonnen met de letters U, V en V Uw Volle Vertrouwen, Uw Vriendelijke Verkwisting, Uit Vrije Verkiezing, U Vertrekt Voldaan. Mevrouw Bentinck werd verwelkomd door mevrouw Van Ginkel, de presidente van de Soester U.V.V., die dank bracht aan de dames die twee jaar lang onder leiding van mevrouw Staverman gewerkt hadden om tot een unieke collectie van 450 handwerken te komen, die thans verkocht zouden worden. Het materiaal voor deze werkstukken kon gekocht worden van het geld dat door middel van stroopwafelacties bijeen gebracht was. Na het verrichten van de openingsplech tigheid ontving mevrouw Bentinck uit handen van mevrouw Kruik, de moeder der bejaarden, een lot met het nummer 100 dat recht gaf op een U.V.V.-lepeltje in een doosje Het doosje was echter leeg en dat was echt niet het gevolg van een voorbarige 1 april-mop, maar van een beetje_pech. Het lepeltje was uit het doosje gevallen. Dit kleine incident had echter tot gevolg dat de vele dames die Foto Drukkerij Smit bij de opening aanwezig waren hartelijk konden lachen en dat heeft de verkoop vast en zeker gestimuleerd. Duizend loten van een gulden verdwe nen en daarmee duizend prijzen van gulle geefsters en gevers, die door me vrouw Van Ginkel bedankt werden. Er werden nog wat extra loterij tj es ge organiseerd die 200,opbrachten ter wijl het kleine restaurant meer dan 100.winst opleverde. Daarbij komt dan nog de nu nog niet bekende op brengst van de werkstukken, die nage noeg allemaal verkocht werden. Bij het sluiten van de bazar waren de U.V.V.-dames dan ook niet alleen dood moe, maar ook heel gelukkig, want er is weer heel wat geld om het werk onder de Soester bejaarden naar behoren te kunnen doen. Mevrouw Staverman, de energieke mo tor van deze bazar, werd door de presi dente gehuldigd voor het vele werk dat zij met assistentie van andere U.V.V.- leden verricht had en zij kreeg een vaas met bloemen. Een dag voor de opening van de bazar waren er reeds loten gekocht door H.M. de koningin en de prinsessen. Voor het welfare-werk van het Roode Kruis was een aparte stand ingericht, zodat ook de afdeling Soest-Soesterberg van het Roode Kruis heeft kunnen pro fiteren van de bazar, die het, wat het aantal bezoekers betrof, tegen iedere uitverkoop kon opnemen. Gisteravond was Max Tailleur in het Oranje Hotel. Niet in de eerste plaats om de laatste mop te vertellen, wat hij natuurlijk wel deed, maar om 3000, in ontvangst te nemen voor zijn rheu- ma-actie. Dit bedrag werd hem geschonken door de vereniging Koninklijk Paleis Soestdijk. Hierbij was mr W. J. Geertsema, burge meester van Wassenaar aanwezig. Mr Geertsema is voorzitter van het Natio naal Rheumafonds en de Nederlandse Vereniging ter Bestrijding van Rheuma. Max Tailleur ijvert voor 't bijeenbrengen van gelden ten bate van het Dr. Jan van Breementehuis voor rheumapatiënten te Bussum. Voorzitter J. A Paans van K.P.S. deelde mee dat K.P.S. dit geld bijeen gebracht had door het organiseren van een bingo avond, een voetbalwedstrijd en een feest avond. Mr C. Dedel, erevoorzitter van K.P.S. bracht in herinnering dat K.P.S. in de 18 jaar van haar bestaan 34000,voor liefdadige doeleinden bijeen gebracht heeft. Hij overhandigde de heer Tailleur een enveloppe met drie biljetten van 1000,en deze stelde ze ter hand aan mr Geertsema. De heer Tailleur noemde de kleine ver eniging K.P.S een gemeenschap waar aan heel Nederland een voorbeeld kan nemen, want K.P.S. verbindt de liefde voor de sport met de liefde voor de medemens. Hij prees voorzitter Paans als de zeer aktieve voorzitter van K.P.S. en gaf de verzekering dat de rheumapatiën ten zich bijzonder zullen verheugen over deze gift voor hun tehuis in Bussum. Ook de heer Geertsema dankte voor de gift. Hij nodigde het bestuur van K.P.S. uit het Dr. Jan van Breementehuis te bezoeken en K.P.S. zal gevolg geven aan deze uitnodiging. De heer Paans deelde mee dat dit jaar het bedrag dat K.P.S. van diverse akti- viteiten zal overhouden bestemd is voor jonge astmapatiënten. Er zal weer een wedstrijd gespeeld worden tussen oud internationals en amateurs, terwijl van zelfsprekend de jaarlijkse feestavond ge houden zal worden. Tenslotte gaf Max Tailleur de verzekering dat men altijd op hem zal kunnen reke nen als het nodig is de mensen van K.P.S. te laten lachen. Toen moest hij snel naar Amsterdam om op te treden in de Doofpot, maar op verzoek bracht hij nog even een korte mop. Het was 'n bijzonder korte, want Max Tailleur zei heel geheimzinnig: „Moos werkt." Kolonel F. E. Broers, commandant van de vliegbasis Soesterberg, heeft gister middag het commando overgedragen aan kolonel W. de Wolff, die commandant van de vliegbasis Twenthe en Volkel geweest is. Deze overdracht vond plaats tijdens een plechtigheid op de basis, die onder meer werd bijgewoond door de burgemeesterst van Amersfoort, Soest en Driebergen en de garnizoenscomman dant van Amersfoort. Er werd een grondparade gehouden waaraan 450 militairen van de lucht macht deelnamen en er was een fly past De paradecommandanten waren overste Marinus en overste Volmer. De luchtmachtkapel speelde. Na de inspectie door kolonel Broers richtte hij het woord tot de aanwezigen. Hij noemde de korte periode waarin hij het commando over de basis voerde een belangrijke periode, omdat daarin de viering van het 50-jarig bestaan van de luchtmacht viel. Deze heeft veel werk vereist. Een hoogte punt daarin was het défilé voor H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard. Op de vliegbasis heeft men te kampen met een gebrek aan personeel, maar de primaire taak, het halen van het vereiste aantal vlieguren kon nog steeds volbracht worden. Kolonel Broers dankte voor de mede werking die hij steeds heeft mogen on dervinden en hij dankte de Amerikanen van het 32-ste squadron voor de prettige samenwerking. Tenslotte bracht hij dank aan de territoriale commandant Utrecht, de burgemeesters van de omliggende ge meenten en de garnizoenscommandan ten van Amersfoort en Utrecht. Hij gaf kolonel De Wolff de verzekering dat hij zal kunnen rekenen op de steun van het personeel van de basis. Kolonel De Wolff wenstte de scheidende commandant alle goeds toe bij zijn nieu we taak in Frankrijk, waar hij voor de N.A.T.O. werkzaam zal zijn. Spoedig zal hij komen kennismaken met allen die op de basis werkzaam zijn. Hij dankte de Amerikanen voor de goede samenwerking en gaf de verzekering dat hij ernaar zal streven dat deze gehandhaafd blijft. Voor de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond heeft mej. M. E. ter Heege uit Amsterdam gespro ken over de reis die ze met een predi kant en een pater in opdracht van de Algemene Emigratie Centrale naar Au stralië en Nieuw-Zeeland gemaakt heeft. Daarbij had mej. Ter Heege tot taak een speciaal onderzoek in te stellen naar de situatie der buitenkerkelijke emigranten. Sinds 1946 zijn ruim 400.000 Nederlanders geëmigreerd, vooral naar Canada en naar naar Amerika, Zuid-Afrika, Brazilië, Chili enz. Zij die bij een kerkgenootschap aan gesloten zijn worden in den vreemde op gevangen. Hiervoor zijn speciale dominé's en paters aangesteld. Als men aanneemt dat 70 van de emigranten de vreemde taal niet spreekt dan is het begrijpelijk hoezeer die hulp op prijs gesteld wordt. In het algemeen brengt emigreren al vele moeilijkheden met zich mee. Men moet zich instellen op geheel andere levensge woonten, het wonen is anders, de om gang met mensen stelt andere eisen enz. Als daar dan nog de moeilijkheid van de taal oijkomt wordt er wel een grote mate van aanpassingsvormen ge vraagd. Natuurlijk kunnen buitenkerkelijke emi granten zich desgewenst ook wel wenden tot een of andere kerkeüjke instantie, maar als men zonder enige band met de kerk is opgegroeid en dus gewend is aan een heel ander leefklimaat, dan komt men daartoe niet zo gemakkelijk. Daar om heeft het Humanistisch Verbond een emigratiecommissie ingesteld die een tweeledige taak heeft. Er wordt voorlich ting gegeven aan hen die plannen heb ben om te emigreren en er worden con tacten gelegd met mensen in de betref fende landen die bereid zijn emigranten de helpende hand toe te steken. De voorlichtende taak wordt als zeer belangrijk beschouwd. Als men iets weet van de toestanden en de menselijke ver houdingen in het nieuwe land dan kan De negentien-jargie Cor van Tricht, Braamweg 16, heeft nu reeds een be langrijke mijlpaal in zijn loopbaan als kunstenaar bereikt, want hij heeft op dracht gekregen vier tableaux aan te brengen in de nieuwe Gereformeerde kerk te Zuidwolde in Drente. Een commissie had om ideeën voor deze tableaux gevraagd en van de vijf kandi daten die hun ontwerpen inzonden werd Cor van Tricht gekozen als de man die de tableaux zal aanbrengen Het worden afbeeldingen naar aanleiding van de vier uitspraken van Christus: Ik ben het licht der wereld, ik ben het brood des levens, ik ben de ware wijn stok en ik ben de opstanding in het le ven. Cor van Tricht werd in de hongerwinter van 1944 geboren als een scharminkeltje van 2 pond en 3 ons en het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om dat hele kleine kereltje in leven te houden. Hij bezocht de lagere school aan de Drie-I tijd aan zijn opdrachten. Hij wil een gezin stichten en verkiest een zeker bestaan met een vast inkomen boven de risico's van de jonge kunste naar Als het mogelijk zal blijken alleen van tekenen en schilderen te leven dan zal hij echter niet aarzelen en zich al leen wijden aan dit werk dat hem bij zonder lief is. Wie moeizaam de steile trap van het zolderkamertje-atelier van Cor van Tricht beklommen heeft die wordt in deze klei ne ruimte geboeid door fraaie Bijbelse taferelen. Men ziet God, die het licht schept, Sim- son, die zichzelf en de Filistijnen ten onder doet gaan door het laten instorten van een tempel en de schepping van Adam. Echter ook kinder- en meisjespor tretten en het portret van de overleden Amersfoorter die hij thans aan het schil deren is. Soms is Cor van Tricht heel sterk op de Bijbel georiënteerd en op andere momen- hoeksweg en de v.g.l.o.-school in Braam- hage waarna hij in Amersfoort het di ploma instrumentmaker behaalde. Hij was echtef helemaal niet van plan in strumenten te gaan maken maar wilde tekenen en schilderen. Hij kreeg les van de Amersfoortse kunstschilder Martin Brink, die misschien wel de beste por trettist van ons land is, dus het is be grijpelijk dat Cor van Tricht het in het maken van portretten reeds zo ver ge bracht heeft dat hij met een gerust hart opdrachten kan aanvaarden. Hij doet dit dan ook, hoewel hij een dagtaak heeft in de pottenbakkerij van zijn oom te Soesterberg. Niet alleen het tekenen van portretten moest geleerd worden, maar er moesten ook illustratie-oefenin gen verricht worden, terwijl het niet zo prettige letters tekenen niet vergeten werd om Cor van Tricht in staat te stellen eventueel zijn boterham te ver dienen als tekenaar van affiches. In 1963 exposeerde de achttienjarige te kenaar met potloodtekeningen, penteke ningen en penseeltekeningen. De verkoop van zijn werk was niet dusdanig dat men er lange enthousiaste brieven over zou kunnen schrijven, maar opdrachten kreeg hij wel en dat was belangrijk. Er zullen vele jonge en enthousiaste kunstenaars zijn die het dagelijks bijltje in zo'n situatie weggooien, maar Cor van Tricht deed het niet. Hij bleef in de pottenbakkerij en werkt in zijn vrije Foto Drukkerij Smit. ten op de mens en vooral op het kind. Het grote gebeuren waarvan de Bijbel verhaalt, inspireerd hem tot fraaie schil derijen en inspireerde hem tot de ont werpen die hem een eervolle opdracht bezorgden. Het kind heeft zijn belangstelling om zijn eerlijkheid die bij vele volwassenen ver te zoeken is. Kinderen zijn onmaat schappelijk en ze leven vaak in een heel eigen wereld die hen aantrekt Hij ver vaardigde dan ook een serie, handelend over het kind, spelend bij een graf, een bedreigd kind, een kind als overlevende tussen ruïnes en de dood van een kind, dat toegedekt wordt door een engel. Cor van Tricht voelt zich soms geïn spireerd door Frans Hals, Rembrandt boeit hem op psychologisch vlak en Ru bens door beweging en geladenheid. In Van Gogh treft hem het bittere volhou den en het onuitroeibaar geloof in eigen kunnen. In Gauguin kan hij het onmaat schappelijke niet waarderen, want hij wil graag een goed kunstschilder zijn, maar tevens leven en werken als het hoofd van een gewoon gezin en in staat zijn dit gezin behoorlijk te onderhouden. Cor van Tricht is nog jong en als de tekenen niet bedriegen dan zal hij on getwijfeld binnen afzienbare tijd geheel kunen leven van zijn schilder- en teken kunst, die nu reeds de aandacht van kenners trekt. Het prettige van de democratie is onder meer dat iedereen het recht heeft er een eigen afwijking op na te houden, mits hij daar mee niet in conflict komt met zijn medemens op een wijze die de rechter in actie brengt. De Amerikaanse professor Victor Ferkiss mag dus ook zijn eigen afwijking heb ben. Het is echter jammer dat hij hier aan bekendheid geeft in een artikel dat hij veel beter niet had kunnen schrij ven. Hij beweert dat een aantal katholieken wijlen president Kennedy zijn gaan zien als een verrader van de kerk en een ver kapte communist. Uit die bewering blijkt dat niet alleen de professor ze ziet vliegen, maar ook het aantal communisten dat hij noemt. Zij zijn blijkbaar vergeten dat Kennedy de enige man geweest is die tegen de Russen durfde zeggen dat ze heel gauw moesten retireren als ze niet in de grond geboord wilden worden en daarmee be reikten dat ze retireerden. De professor en die halve gare groep hebben niet alleen iets tegen wijlen pre sident Kennedy, maar ook tegen wijlen paus Johannes XXIII, die zij een ge vaarlijke - zij het argeloze - bondgenoot van de communisten noemen. Vrijheid van drukpers is fijn, maar tegen zulke kolder moest toch eigenlijk iets ge daan worden. KANTMAN. men er zich vast enigszins op instellen. Het onderwijs heeft in verschillende lan den een eigen kleur. In Canada bijvoor beeld is godsdienstonderwijs in het les rooster opgenomen, in Australië daaren tegen is men vrij zijn kinderen er al of niet aan te laten deelnemen. Mej. Ter Heege bezocht een school in Sydney, waar twaalf dominé's van verschillende ker ken en een pater godsdienstlessen gaven, elk aan hun eigen groep. Huwelijken kunnen in Australië gesloten worden op een registratiekantoor of in een of andere kerk. De registratiekanto ren zijn vaak houten schuren waar van enige sfeer weinig te merken valt. Daar door trouwen ook buitenkerkelijken nogal eens in een kerk, vooral ook omdat daar aan geen enkele konsekwentie vastzit omtrent het lidmaatschap. Ook heeft men niets te leren en er is geen voor bereiding voor nodig. Toch laat zo'n ge beurtenis nog wel eens een soort schuld gevoel achter, omdat men de gebruikte formules innerlijk niet aanvaarden kan. Mej Ter Heege heeft natuurlijk tijdens haar reis veel gesproken met leden van de in Australië en Nieuw-Zeeland be staande Humanistische en rationalistische organisaties. Het organisatieleven wordt er zeer bemoeilijkt door de grote afstan den. Sydney is een stad met 2 miljoen in woners, maar de afstand van de noor delijke naar de zuidelijke stadsgrens is 100 km. Toch worden er door de huma nisten geregeld bijeenkomsten gehouden. In Melbourne is vier jaar geleden een humanistische organisatie opgericht door de Unitarian Church. Het lijkt ons vreemd dat een kerkelijke organisatie daartoe het initiatief nam, maar deze Unitarians hebben 16 jaar geleden al met het christendom gebroken. Het kerkge bouw met preekstoel en al worden dus nu voor humanistische samenkomsten gebruikt. De onderwerpen zijn vaak de zelfde als hier, b.v. de Pugwashbeweging tegen de oorlogsdreiging, het godsdienst onderwijs op de lagere school en de hu welijkswetgeving. De christelijke- en katholieke scholen krijgen geen staatssubsidie Die moeten dus hoge schoolgelden vragen. De ka tholieken streven vanzelfsprekend naar gelijkstelling, maar katholieke landen als Italië en Ierland leveren veel emigran ten en als de kinderen een katholieke schoolopvoeding zouden krijgen dan vreest men voor een te grote katholieke macht in de toekomst. In Nieuw-Zeeland is vooral de rationa listische beweging sterk vertakt. Deze houdt zich ook bezig met begrafenis- en crematieplechtigheden en bij geboorte en huwelijk wordt een toepassend woord ge sproken. Het land heeft een bijzonder aangenaam klimaat en een prachtige natuur. Net als in Australië wordt men ook hier over weldigd door de ruimte. Kennissen wonen vaak ver weg en men gaat niet zo ge makkelijk even op visite. Vooral als men de taal niet spreekt kan het gevoel van eenzaamheid tot heimwee leiden. De kinderen leren op straat en op school de taal vrij snel en ook de man vindt daartoe in zijn werk de gelegenheid, maar de vrouwen hebben er vaak de grootste moeite mee. Na haar causerie beantwoorde mej. Ter Heege vragen en ze toonde dia's van beide landen. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1