HAASTU! DEX ï^r Een keizer kwam terug. VOLVO - Veilig Firma G. van de Pol VAN BUUREN TWEEDE BLAD WA ffuteelaaï De betrekkelijke waarde der statistieken. 150 jaar geleden bracht Napoleon de wereld weer in opschudding. PARKGARAGE A. v. d. Hoef Televisie en het schoolgaande kind. De was weer schoon?... Loodgieters werkzaamheden. Zilver Tetra. Studietoelagen. Hockeyprogramma. Bioscoopprogramma. Auto- en Scooterrijschool Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Verordening op het openbaar kleuteronderwijs. Volksonderwijs. Pracht handen T"be16rj',s" Hamca-Gelei uir JÜHpiiy IfyPSMONi Vertekend beeld van een gemiddelde. nog slechts korte tijd: zes prach^J,ge "azemvoor.^ I. J Op 1 april 1814 verklaarde de Franse senaat Napoleon van zijn keizerschap vervallen en gaf de verslagen veldheer zich over. De verbonden mogendheden hadden toen Parijs al ingenomen. De voorwaaden waren evenwel zeer schap pelijk en hierin schuilde de grote fout, die men maakte en waarvan men later de wrange vruchten zou plukken. Het eiland Elba in de Middellandse Zee werd Napoleon als „vorstendom" toege wezen, terwijl hij zijn titel mocht be houden en een jaargeld van 2 miljoen francs kreeg toegekend. Vierhonderd man uit zijn garde mochten hem op basis van vrijwilligheid vergezellen, terwijl te vens enkele bevriende generaals met hem in ballingschap zouden gaan. Napoleon zag in dat het zo het beste was, want zelfs het Franse volk was hem niet meer sympathiek gezind en hij be greep, dat er voorlopig voor hem niets meer te bereiken was. De 28ste april 1814 scheepte hij zich te Fréjus in op een Britse fregat en ging de 4de mei te Elba aan land. Zijn levenswijze op het eiland kwam ge heel overeen met die welke hij in de Tuilerieën gewend was te volgen. Aan arbeid, ontspanning en rust wijdde hij de gewone uren. Zijn ijver voor het be stuur van zijn eiland scheen aan te duiden dat hij er zijn overige jaren wenste door te brengen. Spionnen overal. Porti Ferrajo werd een verzameloord van aanzienlijken uit alle wereldsteden. Maar achter het masker van schijnbare kalmte en berusting sloeg Napoleon alle gebeur tenissen in Europa, vooral die te Parijs en Wenen, met oplettendheid gade. Hij organiseerde een grote spionage-organi- satie die hem van alle belangrijke ge beurtenissen op de hoogte hield Zijn agenten kwamen overal. Speciale belangstelling had hij voor het dalende aanzien van de Bourbons in Frankrijk en voor de onenigheden tussen de grote mogendheden in Wenen. Deze gunstige omstandigheden en de ontdekking dat zijn vijanden van plan waren hem veiligheidshalve een verder afgelegen oord aan te wijzen, deden hem besluiten alles op alles te zetten en met zijn handjevol getrouwen een inval in Frankrijk te wagen- In alle stilte werden voorbereidingen ge troffen en op 26 februari 1815 scheep ten Napoleon en zijn garde zich in op de gehuurde vaartuigen, waarna zij de overtocht onopgemerkt volbrachten en op 1 maart voet aan wal zetten in de Golf van St Juan. De keizer trok met zijn troepje over de bergen naar Dauphiné. Voor Grenoble gelukte het hem door zijn reputatie en zelfverzekerd optreden een regiment van het koninklijke leger aan -zijn zijde te-krijgen, waarna hij de 7de maart de vesting binnentrok. De eerste stap was met succes gezet. Drie dagen later bereikte hij Lyon en tijdens zijn kort verblijf aldaar vaardigde hij enkele decreten uit, waarin hij zich weer met het oppergezag bekleedde. Maarschalk Ney. Alles zou nog op een fiasco zijn uitge lopen. indien een bijzondere omstandig heid Napoleon niet in de kaart gespeeld had. Vanuit Parijs had men maarschalk Ney, een oude vriend en strijdmakker van Napoleon, opdracht gegeven met een leger de invaller tegemoet te gaan en hem gevangen te nemen. Men had moei lijk een slechtere keuze kunnen doen, want op 14 maart stelde maarschalk Ney zich met zijn gehele leger ter beschik king van de kleine keizer. Hierdoor beschikte Napoleon over een be hoorlijke troepenmacht en heel lang zaam rukte hij op naar Parijs Dit deed hij met opzet om de Bourbons de gele genheid te geven te vluchten, aange zien hij het liever niet tot een treffen wilde laten komen. De 20e maart zetel de de keizer in de Tuilerieën. Napoleon had door schade en schande veel geleerd. Hij besloot het nu anders aan te pakken en trachtte door een libe rale grondwet en schone beloften de constitutionelen en republiekeinen aan zijn zijde te krijgen. Voorts richtte hij zich tot de buitenlandse mogendheden met de verzekering van zijn vredelieven de bedoelingen. Maar de mogendheden hadden de gemaakte fouten inmiddels ingezien en zij besloten tot een oorlog zonder pardon tegen de beruchte dwin geland. De vrees der vorsten en de haat der volkeren was te groot. Herstel van de macht. Napoleon zat niet stil. Hij besloot zijn tegenstanders voor te zijn. In minder dan geen tijd organiseerde hij weer een groot leger, waarmede hij België bin nenviel, waar zich Blücher met een Prui sische strijdmacht en Wellington met 'n gecombineerd Brits-Nederlands leger be vonden. Steunende op zijn ontegenzeg gelijk grote veldheertalenten meende de keizer zijn oude macht te kunnen her stellen. Hij viel Blücher aan en dreef deze terug, terwijl maarschalk Ney met zijn troepen het Brits-Nederlandse leger verhinderde Blücher te hulp te komen. De 16de juni werden de Pruisen bij Ligny verslagen. De 18de juni pakte Napoleon bij Waterloo Wellington aan en trachtte deze binnen korte tijd met zijn leger te vernietigen. Maar de En gelsen waren taaier dan de keizer ver wachtte. De bevrijde Nederlanders voch ten met groot elan onder de dappere kroonprins, de latere Willem II en er was nog een factor, die doorslaggevend zou blijken te zijn. Ai scheen Blücher versla gen, hij had op meesterlijke wijze kans gezien de resten van zijn leger te her groeperen en terwijl Napoleon dacht de Pruis totaal uitgeschakeld te hebben, kwam deze met grote spoed Wellington te hulp. Op het kritieke moment van de strijd verscheen Blücher op het toneel van de strijd en viel Napoleon ln de flank aan. Hiermede bleek het vonnis geveld. Het Franse leger werd volkomen verslagen en de grote keizer moest hals over kop vluchten, waarbij zijn wagen, hoed en oog andere persoonlijke eigendommen ln handen der verbondenen vielen. Een laatste poging. fn Parijs gekomen, meende hij het ge hele Franse volk tot de strijd voor zijn troon te kunnen bewegen, maar niets bleek minder waar. De Fransen wensten de keizer niet meer en lieten dit duide lijk blijken. Nu begreep Napoleon, dat hij het spel verloren had De Fransen bedreigden hem zelfs met gevangenschap en zij za gen hem liefst zo spoedig mogelijk ver trekken. Men dwong hem tot vertrek naar Amerika, doch in de havenplaats Rochefort aangekomen, bleek dat de ha ven door Engelse oorlogsschepen werd ge blokkeerd. Nu zonk ook de grote veld heer de moed in de schoenen en zonder pardon gaf hij zich aan de Britten over. De grote mogendheden hadden hun les geleerd en de keizer werd met slechts enkele getrouwen als gevangene naar het ver verwijderde St. Helena gebracht, waar hij onder strenge bewaking de rest van zijn leven mocht verblijven. Op 5 mei 1821 overleed de tiran aan maagkanker. De te grote edelmoedigheid van de mo gendheden had Napoleon tot zijn huza renstukje in staat gesteld, waardoor hij de hele wereld in paniek bracht. Zijn succes was echter van korte duur Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 -2323 In de Margrietschool te Soest-Zuid heeft dr P. H. van Gorkum, hoofd van de af deling voorlichting van de N.T.S., ge sproken over het onderwerp „Televisie en het schoolgaande kind". Vooraf werd een film gedraaid van het werk der Neder landse Televisie Stichting, waaraan 950 mensen deelnemen. De heer van Gorkum wees op de belang rijke plaats die de televisie in ons land inneemt. Belangrijke uitzendingen kunnen straten en pleinen als het ware schoon vegen en uitzendingen van voetbalwed strijden hebben soms een bijzonder on gunstige invloed op het bedrijfsleven. Ook in de politiek is de t v. bijzonder belang rijk. De televisieverslaving, die soms wel eens tot beeldreligie leidt is enige malen ge bleken uit beangstigende reacties van Heerlijk, dat frisse linnengoed! Maar ook de kleding stukken, die U niet in de was doet, worden vuil. En vuil tast het weef- sel aan. Tijdig reinigen, veilig en voorzichtig, spaart Uw kleding l'W En wat U zelf niet vNLll doet, dat kunnen cz. wij zo goed! A tip top!... en tóch voordelig! Tevens reinigen van overhemden en suéde kleding. Ook schoenreparatie HilversumLangestraat 99 - tel. (02950) 48889. Filialen in: Amers foort, Baarn, Biaricum, Bussum (2x). Hilversum (2x), Huizen, Laren, Ned. den Berg/Ankeveen Soest. Wassalons in: Amersfoort, Bussum, Hilversum. volwassenen en kinderen. Dat heeft men kunnen waarnemen bij de actie „Open het dorp", bij de moeilijkheden rond het „t.v. gebed", terwijl duizenden kinderen woedende brieven schreven toen het po pulaire programma „comedy eapers" plaats moest maken voor een toespraak van de minister-president. Uit deze incidentele conclusies waartoe prof. Schramm in Amerika kwam na een enquette onder 6000 kinderen, 2000 ouders en 300 leraren. In Amerika bedienen de kinderen reeds de televisieknop als ze drie jaar zijn en bij zes jaar kiezen zij hun eigen pro gramma. Het zijn meestal intelligente kinderen die zo jong interesse voor de televisie tonen. Op later leeftijd neemt deze sterk af en dan zijn het juist de minder intelligente kinderen die veel kij ken. Er is geconstateerd dat kleine kinderen heel veel van televisie opsteken voor hun algemene ontwikkeling. Soms hebben kin deren die regelmatig naar de televisie kijken als ze voor het eerst naar school Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw gaan een half jaar voorsprong op kin deren die nooit of zelden kijken. Bij het kijken naar televisie is de sociale status van belang. Hoe lager deze is hoe meer naar de televisie gekeken wordt. Een kind kijkt graag naar de televisie omdat die wereld van de fantasie hem vaak beter bevalt dan de wereld van de alledaagse werkelijkheid. Heeft een kind een moeüijk leven dan zal het steeds meer willen vluchten in de fantasiewe reld. Dat kan schadelijk zijn als het kind de regels van deze fantasiewereld gaat aanzien voor de regels van het da gelijks leven. Een kind wil het educatieve karakter van een uitzending wel accepteren als het er niet te dik bovenop ligt. Ongetwijfeld brengt de t.v. voor kinderen het nadeel mee dat ze minder lezen en naarmate ze ouder worden steken ze minder van de televisie op, wat blijvende waarde heeft, dan heel jonge kinderen. Onderzoeken hebben uitgewezen dat kin deren van het kijken naar de televisie onder normale omstandigheden niet te üjden hebben en dat het niet schadelijk is voor de ogen. Op het emotionele vlak is de invloed evenmin ingrijpend, mits het kind zich geborgen weet in het gezin en het niet naar alles wat rijp en groen is mag kijken. Als leermiddel brengt het geen groot voordeel, maar ook geen nadeel en het heeft de neiging tot aktiviteit te wekken, hetgeen dan weer een voordeel is. De heer Van Gorkum raadde de ouders aan met wijs beleid het kijken van de kinderen naar de televisie te regelen. Dan zal het beslist geen schade veroor zaken. Dat is wel het geval als de kin deren door te veel kijken oververmoeid raken, moeilijk in slaap kunnen komen en onrustig slapen. Hij gaf de raad de kinderen niet te laten uitmaken wanneer en hoe lang er naar de televisie gekeken wordt, al moet na tuurlijk met hun wensen rekening ge houden worden. Als men het schoolgaande kind zo naar de televisie laat kijken dan zal het met de schadeüjke gevolgen die velen verwachten, nogal meevallen, aldus dr Van Gorkum, die na zijn causerie vra gen beantwoordde. De aquariumvereniging Zilver Tetra houdt op maandag 16 maart in de Gou den Ploeg een bijeenkomst. De heer J. S Jansen spreekt over het aquaterrium en paludarium Hij maakt daarmee de lezing interesssant voor liefhebbers van vissen, planten en kikkers De heer Jansen gaf zijn causerie de titel „Onbegrensde moge lijkheden" Bij de behandeling van de begroting 1964 is ter sprake gekomen of het mogelijk is een studietoelage te verlenen aan hen die een cursus voor maatschappelijk werker volgen. De verordening betreffende het verlenen van studiebeurzen is bekeken en daar deze toch gewijzigd moest worden heeft men een nieuwe verordening gemaakt, waarin voorzien wordt in de mogelijk heid een studiebeurs te verlenen aan hen die een cursus volgen ter verkrijging van maatschappelijke bekwaamheid. Deze studiebeurs zal slechts verleend worden aan hen die door een grote mate van begaafdheid de verwachting wekken dat er goede resultaten met de studie behaald zullen worden. De studietoelage zal in twee termijnen verleend worden. Teams van de Mixed Hockey Club Soest spelen zondag de volgende wedstrijden: Dames 1-Hilversum 2, 12.30 uur Dames 3-Kampong 4, 11.15 uur. Heren 1-Randwijk 2, 2 uur. Heren-veteranen-Laren-veteranen, 12.30 uur. Heren 4-Amersfoort 7, 11.15 uur. Kampong 2-Dames 2, 11 uur. Beverwijk 1-Heren 3, 2 uur. Shinty 1-Heren 2, 2 uur. „Het zou de schrikwekkendste film kun nen zijn die ik ooit gemaakt heb", zegt regisseur Alfred Hitchcock van de zeer schrikwekkende film „De Vogels", die van heden tot en met woensdag in het City-theater draait. Melanie Daniël, een rijk meisje, ontmoet een jonge advocaat die haar belang in boezemt. Zij ontmoet hem in zijn woon plaats en terwijl ze met hem praat vliegt een zeemeeuw tegen haar hoofd, zonder haar ernstig te verwonden. Korte tijd daarna worden kinderen tijdens een feestje aangevallen door een groep zee meeuwen. 's Nachts vliegen vogels bij honderden een woning binnen door de schoorsteen en leveren gevechten met de mensen. In een boerderij wordt de eige naar door vogels gedood. Dan vallen zwermen kraaien kinderen aan, tijdens het blussen van een brand doen ze een aanval en tenslotte moeten de huizen in staat van verdediging worden ge bracht. Ook het huis waar Melanie verblijft wordt gebarricadeerd, maar meeuwen maken een gat in het dak en zij wordt aangevallen. De vier mensen die in het huis zijn vluchten tussen duizenden vo gels in een auto en de verwoede dieren bereiden zich voor op nieuwe aanval len tegen de huizen en de bewoners. Inderdaad een schrikwekkende film „Kwaad bloed" heet de film die zondag middag draait Men had beter de Engelse titel „The Devils Children" letterlijk kun nen vertalen, want het meisje Tabby MacCallum en de jongen Bruce McCallum zijn duivelskinderen al zijn ze dan de kinderen van Tueker McCallum. Tabby, wild, ongezeglijk en vol gemeene streken, schiet zonder enige reden een stier dood. Kort daarna steekt ze een paardestal in brand uit wraak. Ze wordt doodgescho ten en daardoor raken de poppen hele maal aan het dansen en wüde gevechten volgen. Haar lieve broer begaat een moord en wordt aan de justitie uitgele verd. De oude Tucker ziet dan in dat hij zijn kinderen helemaal verkeerd opge voed heeft en biedt zijn hulp aan bij de herbouw van de stal die zijn dochter in brand stak. In de donderdagcyclus de trieste geschie denis van een man die getrouwd is met een alcoholiste, een andere vrouw lief heeft, maar verongelukt tegelijk met zijn eigen vrouw als deze dronken een auto bestuurt. De vrouw sterft ter plaatse, de man in het ziekenhuis, nadat hij afscheid heeft kunnen nemen van de vrouw die hij lief heeft en die de zijne niet kon worden. Het college van B. en W. acht het ge wenst dat een verordening voor het open baar kleuteronderwijs wordt ingesteld. Aan de raadsleden is een concept van deze verordening gezonden waarmee de onderwijscommissie zich kan verenigen. De verordening heeft betrekking op de openbare kleuterscholen te Soest, Soest- dijk, Soest-Zuid en Soesterberg. De ge meente heeft in totaal vier openbare kleuterscholen. De vereniging Volksonderwijs stelt zich ten doel de algemene volksontwikkeling te bevorderen en werkzaam te zijn in het belang van het onderwijs in al zijn geledingen, in het bijzonder zoals het gegeven wordt op de openbare scholen, die krachtens hun wezen voor alle kin deren van ons volk toegankelijk zijn, of op die bijzondere scholen, welke naar het oordeel der vereniging naar hun we zen daarmee gelijk te stellen zijn. In de ruim 95 jaar van haar bestaan is „Volksonderwijs" uitgegroeid tot een grote organisatie met 840 afdelingen en 150.000 leden. De afdeling Soest behartigt niet alleen de belangen van de algemene volksont wikkeling, maar ook van de leden door voor ontspanning te zorgen. Dat gebeurt weer op zaterdag 14 maart in het St Josephgebouw, waar het jaarlijkse to neelstuk opgevoerd wordt. De speelsters en spelers zullen het schaap van stal halen en de toeschouwers zullen gecon fronteerd worden met de daden van dit tweevoetig dier. Het stuk speelt zich af in de huiskamer van de famüie Winter, waar een bijzon der beschaafd stel beroepsmisdadigers gehuisvest is. Een van de familieleden dreigt van het „goede pad af te raken". Hoe hij weer in het „slechte spoor" ge bracht wordt kan men zaterdagavond zien. Het stuk heet terecht „Het witte schaap van de familie". De heer K Veenkamp heeft de regie Na de toneelvoorstelling kan men dansen op muziek van The Rhythm Rascals VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 MAART 1964. al heeft dit kind de gemiddelde levens kans, er beslist geen peil op te trekken is hoe oud het zal worden. Het kan reeds binen 10 jaar sterven, maar het kan ook negentig of honderd jaar worden. Daar staat echter tegenover, dat een dergelijk kanscijfer voor de levensverze keringsmaatschappijen van groot belang is, want het is een cijfer waar zij mee kunnen rekenen. Bij de duizenden en duizenden verzekerden die zij hebben zal de een jonger en de ander ouder sterven, maar door het geheel genomen krijgt men een gemiddelde dat klopt met de statistische uitkomst. Daarop wordt de verzekeringspremie gebaseerd. Door de normale praktijk van het leven van mens tot mens heeft zo'n statistiek geen waarde. en nimmer ruw of schraal Op de centimeter berekend. Daarom moesten we eigenlijk lachen toen we een statistiek over de Duitse vrouwen onder ogen kregen daar werden namelijk ook een aantal gegevens ten beste ge geven over de gemiddelde Duitse vrouw, de Duitse „mevrouw Doorsnee." Zij zou 34 jaar oud zijn, meet van top tot teen 161,5 centimeter, zij draagt geen geverfd haar, is brunette en heeft don kere ogen. Tot het streepje 91,5 spant de centimeter zich rond haar boezem, de taillewijdte bedraagt 69,9 centimeter en gekochte - niet zelfgemaakte - kle ren omsluiten haar heupen, die rondom 99 centimeter meten. Op 78 centimeter lange benen gaat zij door het leven en verbruikt per jaar 17 paar kousen, een wereldrecord, want zelfs de Amerikaanse vrouw heeft slechts 16 paar nodig. Deze genormaliseerde dame is gehuwd en heeft slechts 1.3 kinderen. Per jaar geeft zij voor lichaamsverzorging 25 Duitse mark uit en zij koopt per jaar in totaal voor 700 miljoen kostbare sieraden. Zij vindt voor een vrouw huishoudelijke eigenschappen niet zo belangrijk, maar een leven zonder werken vinden ze een leven zonder waarde. De ideale vrouw behoort volgens de gemiddelde Duitse vrouw een goed karakter te hebben, 'n knap uiterlijk, intellect of sex spelen geen belangrijke rol. STEENH0FFSTR.S3 TEL Z8« - SOEST Op televisiescherm en in de krant wor den wij geregeld geconfronteerd met meer of minder interessante statistieken. De ene laat ons precies zien hoeveel meer rokers er aan longkanker sterven dan niet rokers, hoeveel geld de gemid delde huisvrouw uitgeeft per jaar aan kolen, aan suiker, boter, brood, melk en wat al niet meer. Wij lezen, dat de statistieken uitwijzen, dat in ons land eik kind dat geboren wordt gemiddeld een kans heeft om ruim zeventig jaar te worden en zo zouden we kunnen door gaan. Met die statistieken is eigenlijk iets heel merkwaardigs aan de hand, want ze ge ven ongetwijfeld een beeld van het ge middelde van een bepaald iets maar ze vertellen anderzijds toch niet de waar heid. Want u zult het niet in uw hoofd halen om tegen een pasgeborene te zeggen: „Zo, dus jij wordt nu tweeën zeventig jaar!" U weet namelijk zelf, dat margar,ne Maar wie vindt haar Ongetwijfeld zijn deze gemiddelden sta tistisch gezien volkomen juist en kou senfabrikanten kunnen met het cijfer dat over het kousenverbruik spreekt hun voordeel doen en dat zal ook kloppen, maar het eigenaardige is, dat er geen enkele Duitse vrouw bestaat die over eenstemt met de in de statistiek ver strekte gegevens. Probeert U maar eens zo'n Duitse vrouw te vinden, die precies aan de opgegeven lichaamsmaten vol doet, die daarnaast een natuurlijke bru nette en 34 jaar oud is, donkere ogen heeft, 17 paar kousen per jaar gebruikt, gehuwd is en 1,3 kinderen heeft, die aan lichaamsverzorging 25 Dmark uitgeeft per jaar, kortom die aan al die punten voldoet. Dat is natuurlijk onzin, zo'n vrouw is vrijwel zeker niet te vinden. Deze „doorsnee", geeft dus in wezen 'n vals beeld van de Duitse vrouw, maar anderzijds kloppen de gegevens in gro ter verband gezien wel. Van alle Duitse vrouwen, zullen de meesten brunettes zijn en donkere ogen hebben, de mees ten waarderen in een vrouw een goed karakter meer dan een knap uiterlijk en dergelijke. Maar wanneer we al die gemiddelden gaan combineren, dan komt de werkelijkheid als het ware steeds verder af te staan. Het is iets waaraan we wel moeten den ken, wanneer we weer eens geconfron teerd worden met een of andere statis tiek, waarin over gemiddelden wordt ge sproken. We moeten al deze gegevens in het Juiste verband zien, dan heeft een statistiek waarde I

Soester Courant | 1964 | | pagina 5