m ZESTIGJARIG HUWELIJKSFEEST. HET OOG GERICHT OP MISDAAD. Spectaculaire ontknoping van spectaculaire inbraak. Wie bezet deze plaats? Oranj Ouderavond e Nassau-v .g.l.o. school. Benoeming onderwijzer. Hees behoudt kampioenskans. - 1 Ned. Vrouwen Electr. Ver. MBmM- Bilthoven-B.D.C. 3-1. DINSDAG 17 MAART 19G4. 43ste JAARGANG No. 22. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12.40 - per post j 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vier jeugdige Baarnse inbrekers, die eni ge tijd geleden met succes opereerden in een katholieke school en met wat minder succes in een. supermarket, dachten slim mer te zijn dan de Soester en Baarnse recherche en thans overdenken zij in de cel dat ze dit niet waren. In de nacht van donderdag op vrijdag kwamen ze naar Soest op voorstel van de 17-jarige typograaf R. J. K. die bij een drukkerij aan de Steenhoffstraat gewerkt had en die wel wat zag in een nachtelijk en onaangediend bezoek aan de Pribor, die naast deze drukkerij gele gen is. Ze kwamen op een brommer en troffen bij de fabriek een auto aan. Daarmee reden ze naar Baarn en haal- W3 De gekraakte brandkast. Foto Drukkerij Smit. den uit een werkplaats gas- en zuurstof- flessen, een snijbrander en een banden- lichter. Zij konden gemakkelijk in de werkplaats komen omdat een ander lid van de bende, de zeventienjarige W. S. enige tijd in de werkplaats gewerkt had en een sleutel van de deur meegenomen had in de overtuiging dat hij die nog wel eens nodig kon hebben. Met deze buit aan gereedschappen en werktuigen werd de reis naar Soest, op nieuw aanvaard. Door een bovenhcht- raam kwamen de vier jeugdige inbrekers binnen, ze sloten gordijnen en markie zen en gingen aan het werk. Niet onver dienstelijk, maar ze hadden beter een zijwand of de achterwand van de brand kast, die hun slachtoffer was, kunnen ge bruiken om open te snijden. Ze namen de zwaardere deur en haalden het net niet. Er werd weliswaar vakkundig en grondig gesneden maar op sommige plaatsen vloeide de naad die gemaakt was weer dicht en kort voor het berei ken van het doel moest het werk ge staakt worden omd-at de zuurstoffles leeg was. Dat betekende een strop van ruim 10.000,want dit bedrag bevond zich in de kluis. Onverrichter zake gingen de zestienjarige grondwerker G. v. d. H., de zeventien jarige typograaf R J K., de zeventien jarige fabrieksarbeider W. S. en de ne gentienjarige fabrieksarbeider naar Baarn terug. Ze brachten alles weer keurig naar de werkplaats, reden de bestelauto van Pribor naar Anna's Hoeve, haal den de brommers eruit die ze erin ver voerd hadden en gingen naar huis. Ze zullen wel heel erg teleurgesteld zijn. Vrijdagmorgen in alle vroegte ontdekte een werknemer van Pribor de inbraak. Overal lag asbestpoeder uit de vernielde brandkast en mede door dit poeder kon den de daders gegrepen worden, want het zat aan hun schoenen en kleding. Maar ook door de inlichtingen die een inwo ner van Baarn gaf. Op twee tijdstippen in de nacht had hij de auto bi) de werkplaats zien staan. Een speurhond werd ingeschakeld, de re cherche te Soest en te Baarn werkten samen en kregen steun van de Dienst Opsporing en Bijstand te Den Haag en nog dezelfde dag was de zaak rond. In het bedrijf dat onvrijwillig gereedschap en materiaal voor de inbraak ter be schikking had moeten stellen, werd nage gaan wie een sleutel kon hebben en deze met kwalijke bedoelingen gebruikt zou hebben. Men kwam op het idee te gaan posten bij de ouderlijke woning van W. S., die deze sleutel waarschijnlijk had en er werd direct raak geschoten. Hij moest wel bekennen dat hij meegedaan had aan de inbraak, want de kleding met asbestpoeder wees het duidelijk uit. Korte tijd later zat het fraaie kwartet in de cellen van het Soester politiebureau. De ouders van de vier boefjes toonden zich hoogst verwonderd. Ze wisten er helemaal niets van dat hun lieve zoontje de nacht niet benutte om kracht op te doen voor de nieuwe dag, maar om strooptochten te houden en inbraken te plegen. Het inzamelen van moedermelk voor zuigelingen die deze voeding om medi sche redenen nodig hebben, het beschik baar stellen van bloed aan de zieken huizen en bij verkeersongevallen, het verzorgen van een vakantietrip met een boot voor chronische invaliden. Ziedaar een aantal taken van de afdeling Soest- Soesterberg van het Nederlandsche Roo- de Kruis. Voor het vervullen van deze taken te genover de gemeenschap beschikt de af deling over vrijwillige medewerkers. Medewerkers die enige uren van hun tijd besteden aan een afgeronde taak. Orga nisatie van de moedermelkcentrale, de bloedtranfusiedienst of het vervoer van patiënten van en naar de „Henri Du- nant". Ook medewerkers die zorgen dat de financiële basis voor dit werk ge zond blijft. Want dit is onontbeerlijk. Thans ziet één dezer medewerkers zich genoodzaakt zijn taak over te dragen, wegens familieomstandigheden en om dat zijn leeftijd hem in feite ontlast van deze taak. Hij is 83 jaar. En hij kan iets overdragen, want zijn deel van het werk heeft hij goed geor ganiseerd. En wie de resultaten ziet zal het graag overnemen. Wie bezet deze plaats Wie tussen de 25 en 80 jaar Moeilijk werk? Beslist niet 1 Veel tijd voor nodig Ook niet Dank baar werk Beslist wel Voor nadere informaties neme men con tact op met de heer F. van den Berg, Braamweg 58. Soest, tel. 2954. Gedurende twee avonden hebben ouders van leerlingen der Oranje Nassau-v.g.l.o school te Soestdijk kennis kunnen maken met de vorderingen van hun kinderen door het bezoeken van de grote tentoon stelling welke in de school gehouden werd, maar zij konden tevens constate ren dat er onder de leerlingen artisten in de dop op velerlei terrein schuilen. Ernstige en vrolijke gedichten werden voorgedragen, enkele sketsjes als „Moe derdag" en ..Angstavond" werden ge bracht, „Bobbel aan de was deed het goed" en men kreeg te zien hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht. Er werd 'n liederenpotpourri met bekende refreintjs gezongen en daarbij ontbrak de populaire Oom Piet niet. Hij kwam op nieuw terug uit Amrika. De meisjes brachten een aantrekkelijke modeshow. Het openingswoord van de heer W. J. Gerrits, hoofd van de school was belang rijk voor de ouders omdat het 't kind in het midelpunt van de belangstelling plaatste. De heer Gerritse las 1 Cor. 13 en bepaalde de aandacht bij de woorden „en de meeste van deze is de liefde". Dit houdt liefde tot God, de naaste en vanzelfsprekend ook de kinderen in Vele ouders handelen tegen het advies van onderwijzend personeel wanneer zij hun kind naar het middelbaar onderwijs sturen met de gedachte „wij moesten het toch maar proberen, je kunt nooit we ten", hoewel afgeraden is het kind dat onderwijs te laten volgen. In dat geval lijkt het erop dat ten opzichte van het kind niet de liefde betracht wordt, welke beschreven wordt in 1 Cor. 13. Er wordt niet getracht het beste voor het kind te zoeken en het lijkt erop alsof er meer hoogmoed dan liefde voor het kind in het spel is. Een kind heeft er recht op dat het de opleiding krijgt die het baas kan. Het heeft er recht op de school te bezoeken waar het zich thuis voelt en waar het thuis hoort en niet op de school die de ouders om welke reden dan ook uitzoe ken. Het kind heeft recht op een blijde en gelukkige jeugd. Het gehele gezin zal er wel bij varen en het kind zal er al tijd dankbaar voor blijven. De heer Gerritse sprak over de opleiding aan de Oranje Nassauschool tot een kan toorbaan Daarbij wordt vooral de na druk gelegd op netheid en accuraatheid, want daarnaar is vraag op de kantoren De school leidt dan ook op tot kantoor bediende, magazijnbediende, lokettist, cassiére, winkelbediende, stationsbedien- de, postbode enz. enz. Dit zijn allemaal beroepen waarvoor een eenvoudige theo retische en practische opleiding vol doende is. In de naaste toekomst zal getracht wor den steeds meer op de praktijk afge stemd onderwijs te geven, mede door het inrichten van een praktijklokaal, waar de hantering en de behandeling van de voor het gekozen beroep vereiste apparatuur kan worden bijgebracht. De school zal een driejarige cursus moeten hebben, geheel in de geest van de Mam moetwet, waar dit onderwijs L.E.A.O. wordt genoemd. Het eerste jaar draagt een oriënterend en algemen vormend karakter. Dat is het zogenaamde brugjaar. Aan het einde van dit jaar vindt de selectie plaats. Mocht een leerling blijk geven na dit jaar in staat te zijn ulo- of m.o.-onderwijs te volgen, dan wordt hiertoe geadviseerd. Blijkt hij meer geschikt voor technisch onderwijs te volgen dan wordt die rich ting gekozen en anders volgt een oplei ding voor het maatschappelijk leven aan de Oranje Nassauschool. Dit gebeurt in klas 2 en 3. In klas 2 wordt een begin gemaakt met de algemene beroepsoplei ding, d.w.z. algemene kennismaking met handel, bedrijf, kantoor en winkel. Aan het eind wordt een examen afgelegd voor het sleutel- of klimroosdiploma, dat wordt afgenomen door het I.V I,O.-insti tuut, onder toezicht van een rijksgecom mitteerde. Naast deze driejarige opleiding is er nog een opleiding voor de zwakker begaafden, die aangewezen zijn op beroepen die meer „doen en beweging" vragen. De school vraagt na het eerste jaar, het brugjaar, de leerlingen die op een ulo zullen struikelen, die de nodige hand vaardigheid voor een technische school missen, maar die overigens in staat zijn eenvoudige leerstof regelmatig te verwer ken. De heer Gerritse sprak de wens uit dat de ouders bij de keuze van een school voor hun kind niet lichtvaardig tewerk zullen gaan en steeds het welzijn der kinderen voor ogen zullen houden. Ter voorziening m de vakature, welke ontstaan is door het vertrek van de heer Tj. Krips als onderwijzer van de openbare ulo, is door het college van B. en W. de volgende voordracht aan geboden 1. J. J. van Roosmalen, hoofd van de openbare lagere school te Ilpendam 2. J Winters, onderwijzer aan een school voor ulo te Emmeloord 3. L de Hoop, hoofd van de openbare lagere school te Opijnen Hees heeft de kans op het behalen van het kampioenschap behouden door met 3-1 te winnen van Avance. In deze thuis wedstrijd van Hees scoorde de midden voor van Avance het eerste doelpunt. Burgstede kon de gelijkmaker scoren toen hij een strafschop mocht nemen wegens hands van de Avancespil, maar hij miste. Na 25 minuten werd de gelijk maker toch gescoard toen H. de Bree een voorzet gaf f .lekei inschoot. Vijf minuten later werd het door Hop 2-1, In de tweede helft bevonden zich na genoeg alle spelers van beide ploegen op de speelhelft van Avance. Tenslotte bracht Sakkers de stand op 3-1. Op de Oude Zijds Voorburgwal te Amsterdam is de eerste serie van elf parkeermeters geplaatst. Zij zullen donderdag a.s. in gebruik kunnen worden genomen. Deze heer, die iedere morgen in de bin nenstad zijn auto kwijt kan, zal via de meter wel korter parkeren, ver onderstellen we, want dat zal dan kwartjes gaan kosten. Wederom was er vrijdag j.1. voor de vele leden van de N.V.E.Vafd. Eemland. een interessante demonstratie en wel over Amerikaanse rijst Nadat de voorzitster, mevrouw Van Vee- ren de nieuwe leden had verwelkomd, met de wens dat de dames zich spoedig thuis zouden gevoelen in de vereniging werd er een aanvang gemaakt met de demonstratie door mevrouw Van Rooy, Het echtpaar A Landheer-Pluijmers, Pelikaanweg 25 te Soestdijk, respectie velijk 86 en 83 jaar oud, heeft gisteren het diamanten huwelijksfeest herdacht, zij het in bescheiden kring, daar het echtpaar geen kinderen heeft. De heer Landheer is geboren te Rotter dam en zijn echgenote is een zeeuwse, afkomstig uit Middelburg. Zij zijn op 16 maart 1904 in Middelburg getrouwd. die daar woonde, ging vertrekken. Die goede vriend heeft ons erg bedrogen, aldus mevrouw Landheer, want na een tijdje bleek, dat we uit het huis moes ten, maar erger was, dat we al ons geld, dat wij in deze zaak gestoken hadden, kwijt waren. Berooid gingen we weer naar Rotterdam, mijn man laeeg werk aan de Rotter damse Bank in Den Haag en dat heeft Volgens mevrouw Landheer, die spraak zamer is dan haar man, heeft het echt paar een bewogen leven achter de rug. Na hun huwelijk gingen ze in Rotterdam wonen, waar de heer Landheer in het assurantiebedrijf werkzaam was. Om ge zondheidsredenen vertrokken ze naar Velp, waar 'n pension werd overgenomen, pit beviel slecht en toen kreeg de man werk in Velzen, waarna hij vertegenwoor diger werd voor de Simplex rijwielfabriek in het rayon Zeeland, waardoor hij de gehele week van huis was. Daarna kwam het echtpaar in aanraking met een z.g. goede vriend, die wat voor hen wist in Brussel, omdat de persoon Foto Drukkerij Smit, hij een tijdlang volgehouden Toen de betrekking van vader en moe der in het Hervormd Burger Weeshuis Delfshaven te Rotterdam vacant kwam, solliciteerde mijn man en hij werd be noemd. Met vreugde hebben wij daar 16 jaar deze functie vervuld en nog steeds ontvangen wij brieven van kinderen die wij hebben grootgebracht, In 1941 gingen we naar Soestdijk en trokken in deze woning. Ons 60-jarig huwelijk wilden wij in alle stilte vieren, maar onze buren hebben er voor gezorgd, dat deze, voor ons zo heuglijke dag niet onopgemerkt is voor bij gegaan. Ik ken mensen die graag achter het ijzeren gordijn hun vakantie doorbren gen en dan terugkomen met enthousias te verhalen. Nooit hebben ze zulke aardige en zulke vriendelijke mensen ontmoet. Dat klopt wel, want hoe groter de welvaart in een land en hoe groter de echte of ver meende beschaving, hoe onprettiger de mensen Van de Zweden is bijvoorbeeld- bekend dat ze elkaar als naaste buren gedu rende vele jaren niet zien, laat staan gedag zeggen. De vriendelijkheid van die mensen is niet onbegrijpelijk, want wij zijn de mensen uit het land van de rijkdom Bij ons heeft iedere tiende bewoner een auto en achter het gordijn, in die heer lijke paradijzen, misschien iedere dui zendste. Ik ga beslist niet achter het gordijn. Ik zou het trouwens ook niet durven, want het zou me wel eens precies zo kunnen vergaan als de Amsterdamse zakenman Th. J. Lenssen, die nu al een half jaar in Leipzig gevangen zit. Men beweert dat hij getracht heeft een ambtenaar om te kopen en dat hij ille gaal met geld manoeuvreerde. Dat zou ik beslist niet doen. omdat ik wel weet dat dit niet mag Ook wordt hem ten laste gelegd dat hij twee paar schoenen verkocht heeft en kleding aan relaties en kennissen ge geven heeft. Dat zou ik wel eens kunnen doen als ik genoeg schoenen en kleding zou hebben. Het is me namelijk niet bekend dat het strafbaar is als je iets weggeeft. Ieder die zich achter het ijzeren gor dijn begeeft loopt de kans gearresteerd te worden. Die kans is niet zó groot, maar blijf liever hier. Als U een Amerikaanse sigaret aan een van die vriendelijke mensen geeft dan komt U misschien in het gevang te recht. KANTMAN. bijgestaan door de dames Kok en Pieter- son. Er zijn <00 soorten rijst; daarvan zijn 5 soorten voor de huisvrouw belangrijk De oorsprong van rijst is het Oosten Siam, Egypte enz., waar een dikke ronde korrel wordt geoogst Ook Zuid-Frank rijk, Spanje en Italië kennen de rijst cultuur. ook voor export. Vanuit het Oosten kwam de rijstaanplant naar Amerika, oa naar Mississippi en Texas waar de kwaliteit van het produkt aan de top staat, een gave, mooie korrel De le soort rijst is heel geschikt voor de hoofdmaaltijd en kan men combine ren met zuidvruchten, yoghurt, vla enz. Van de tweede soort Is pl.m 15 ge broken (kleinere korrel) geschikt voor toetjes, terwijl de derde soort uitstekend is voor babyvoeding (rijstemeel). De gele rijst, verkrijgbaar in Reform huizen, is de goedkoopste Van de rijst- vezels worden gemaaktservetten (Ja pan). schrijfpapier, o.a. voor religieuze boeken Door overmatige stoom wordt de gele rijstkorrel ingekapseld, waardoor de goede bestanddelen, zoals vitmaine B en koolhydraten niet verloren gaan Het gehele groeiproces gaat in Amerika mechanisch De grond wordt 4 maal be werkt. waarna het zaad per vliegtuig in de grond komt, wat de oogst regelmatig versnelt. In het vliegtuig bevinden zich geulen met gaatjes, voor het verspreiden van het zaad Na de pauze werden er enkele dia's ver toond, o a. over de aanplant in de natte grond. Wel wordt er te Philadelphia in een groot laboratorium proeven genomen voor het in cultuur brengen van rijst op droge grond. De leden werd een receptenfolder en een zak rijst aangeboden door de Ame rikaanse N.V. en werd het proeven van diverse hapjes niet vergeten. Om 5 uur was deze leuke leerzame middag ten einde. Zo als gebruikelijk werd de de- monstratrices door de voorzitster met enkele hartelijke woorden dank gebracht, onder aanbieding van een aardige at tentie. BD.C. heeft in Bilthoven met 3-1 verlo ren van de vereniging van die naam De B.D C.-ers hadden in de eerste helft de wind mee en linkshalf Van Fulpen maak te het eerste doelpunt. Hij passeerde keeper Loos met een schot in de rech ter bovenhoek. B.D.C. was in de eerste helft sterker maar kwam niet verder dan dit eerste doelpunt. In de tweede helft was Bilthoven sterker, maar B.D.C. kwam toch tot mooie aan vallen en vooral Jan Westerveld schoot verdienstelijk, maar keeper Loos was op dreef. Zijn broer H. Loos profiteerde van een misverstand in de B.D.C.-achter- hoede, hij bracht kort daarna de stand op 2-1 en tenslotte op 3-1. B.D.C. deed nog enige pogingen tot een gunstiger resultaat te komen en onder meer werd een schot van Gros door de kruising paal-lat gekeerd, maar het bleef 3-1.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1