K^Dampo MARCHAL - HAARMODE MINISTERS IN DE ZORG. Firma G. van de Pol SLA UW VLEUGELS UIT: SPAAR VAN BUUREN BOEKEN voor iedereen Smit's Leesbibliotheek ACTIE WOONCARAVANS. DERDE BLAD LONDEN WIL CYPRUS KWIJT. GARAGE STAM Geld, demonstraties en de vrijheid van het woord. Loodgieters- werkzaamheden. Auto- en Seooterrij school Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Handbalprogramma. Strijd tegen de Rheuma. V oetbalprogramma. Hockeyprogramma. Opbrengst collecte. Hockeytournooien. Zaaibloemen. Renault dealer Onze regering is afgelopen week weer diep in oude en nieuwe problemen verwikkeld. Voor de bekostiging van een internatio nale troepenmacht ter voorkoming van verder bloedvergieten op Cyprus moet de minster van financiën onverwacht 360.000,uit de schatkist gTabbelen, met de kans dat de Ver. Naties elk kwar taal een zelfde som zullen verlangen. En dat juist op een ogenblik, dat een door tastende minister van defensie het mes in eigen vlees gezet had en het hele wapen van de luchtdoelartillerie op hief ter bezuiniging van onze militaire uitgaven. De diplomatieke moeilijkheden met Libië na de pleziervlucht van een Nederlandse vllegtuigmonteur, die er op Malta met een van onze marinevliegtuigen van door ging waren nauwelijks opgelost, toen bekend werd dat in het Afrikaanse Liberia een piloot van de K.L.M. door de politie is mishandeld en 27 uur in afzondering is Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw gehouden, omdat hij zijn hotel binnen ging over de loper die voor de president was uitgelegd. De eerste Kamer heeft geen genoegen genomen met de uitspraken van minister Marijnen over onze ambassadeur in Spanje en vele leden wensen nadere ge gevens over de kwestie van het „uitge steld" ontslag. Het Spaanse muisje dreigt ook om andere redenen een lang staar tje te krijgen. Bruidsstoet bedreigd. Een groepering die zich „Comité 29 no vember '62" noemt (de datum van de protesten tegen de Portugese deelneming aan de Amsterdamse taptoe van de N.A.V.O.) heeft prinses Irene en don Carlos geschreven, dat het openlijk zal demonstreren, indien de huwelijksvoltrek king van het prinselijk paar zou worden gebruikt voor propaganda ten gunste van de traditionele beweging of het huidige bewind in Spanje. Die bedreiging is ui teraard in de hand gewerkt door de felle publicaties over de carlisten. Onze regering moet nu maar weer zien, dat de bruiloft zonder stoornissen ver evangelieverkondiging en van pastorale zorg. Van aantasting van het vrije woord is in zoverre sprake, dat inderdaad bepaal de legerpredikanten zijn overgeplaatst of ontslagen en dat anderen niet meer in werkelijke dienst zullen worden geroe pen, maar de minister stelt zich hier achter de hoofdlegerpredikant, omdat deze tegenover de kerkgenootschappen de verantwoordelijkheid draagt voor de geestelijke verzorging. De commissie In terkerkelijk contact in overheidszaken/ militair is het in grote lijnen met de mi nister eens, zolang van overheidswege de vrijheid van evangelieverkondiging als uitgangspunt wordt gekozen. Wij zouden daar aan toe willen voegen, dat men militairen toch niet de geeste lijke bijstand mag weigeren, indien zij als gevolg van een gemoderniseerde be wapening geestelijke hulp behoeven tij dens de uitoefening van hun plicht en bij de bescherming van hun land en het volk, waarvan die zelfde predikanten deel uitmaken. Goedkoop betaald. In Scheveningen staat de wereld nu weer op z'n kop. Eerst wilden de vissers niet uitvaren en kwam er geen spierinkje aan de wal en nu is de vangst zo groot en de aanvoer zo enorm, dat al grote par tijen haring moesten worden doorge draaid. Bovendien is er slechts een kleine loswal, zodat een aantal schepen op een beurt wacht en de haring aan boord in kwaliteit achteruit gaat. De visprijs is daardoor tot een minimum gedaald, hetgeen voor de huishoudporte monnees nieuwe perspectieven opent. Het koninklijk paar steekt 8 april de haringvijver en de dolfijnvijver over naar Mexico. Deze week werd bekend, dat de prinsessen Beatrix en Irene met hun ouders meegaan. Minister Luns bracht een bezoek aan Noorwegen, minister Biesheuvel heeft Suriname met een bezoek vereerd en daar gesproken met premier J. Pengel. Mi nister Witteveen bracht zijn tijd door bij de schatkist en kon daarna tevre den tevoorschijn treden met de verblij dende boodschap dat het tekort niet één miljard, doch slechts 40.000.000, zal bedragen als er dit jaar geen onvoorziene gebeurtenissen plaatsgrijpen. Dat laatste weten we eigenlijk al zeker. Wat we nog steeds niet zeker te we ten komen van hem, is de datum van ingang van de beloofde belastingverla ging. Sla uw vleugels uit. Dat kunt u, als u spaart. Dat Is alleen maar goed voor u. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. loopt Het is treurig, dat er Nederlanders zijn die niet alleen het geluk van een koningskind willen verstoren, maar bo vendien een smet op de gastvrijheid van ons vaderland wensen te werpen op een dag dat zoveel buitenlandse gasten en tal van vorstelijke personen naar Ne derland komen. En dat nu Irene troons afstand gedaan heeft en het paar zich buitenslands zal vestigen. Indonesië legt ondertussen ook het vuur aan de schenen. Terwijl velen hier het optreden tegen de Nederlanders en de onteigening van de bedrijven daar nog niet zijn vergeten, oefent Djakarta druk uit op Den Haag om grote langlopende kredieten te verlenen, teneinde Indonesië in staat te stellen de moeilijkheden in eigen land het hoofd te bieden en de strijd tegen Maleisië te winnen. Dr. Soe- brandrio heeft daarvoor zijn bezoek aan gekondigd en verwacht nu, dat Den Haag zijn „goede wil tot herstel van de betrek kingen" zal tonen. Niet remmen! De R.E.M. heeft ook een brief gestuurd aan onze regering en beroept zich op het eeuwenoud beginsel van de „vrije zee" en het in onze grondwet vastgelegde principe van het vrije woord. „De wens om bestaande belangen te beveiligen, kan toch geen reden zijn om rondom Nederland een luister- en kijkgordijn te plaatsen", aldus de brief, die verder aan dringt op een uitzondering van het reeds in aanbouw zijnde televisie-eiland, ge zien de reeds gemaakte hoge investe ringskosten. Minister Bot heeft zich het hoofd moe ten breken over de noodzakelijke uit breiding van onze universiteiten. Er zal nu 30 meer personeel komen, maar omdat dit bij lange na niet voldoende is voor de groeiende belangstelling i.v.m. de geboortegolf van 1946-'47, zal het ook moeten komen tot een verkorting van de studieduur, beter gebruik van de 40 jaarlijkse studieweken en een door lichting van de interne organisatie van de bestaande instituten en laboratoria. We krijgen er ook een hogeschool bij, in Twente, die in september haar poorten opent met een gemeenschappelijk basis jaar, een voorbeeld van goede coördina tie. Tegen kernsoldaten? Onze minister van defensie tobt niet al leen met de noodzakelijke bezuinigings maatregelen, maar ook met een geschil tussen de protestantse geestelijke verzor gers. De hoofdlegerpredikant heeft maat regelen genomen ten aanzien van leger predikanten die achter het rapport staan van de synode der Ned. Herv. kerk over kernbewapening, hetgeen bij sommigen oorzaak werd van een verontschuldiging over de beperking van de vrijheid van Zondag spelen teams van de handbal vereniging B.D.C. de volgende wedstrij den: Dames-seniores: B.D.C. 1-U.D. 1, 12 uur. Dames-juniores: B.D.C. 1-Limvio, 1 uur. Heren-seniores: Arma 2-B.D.C. 1, 10.45 uur. Heren-juniores: Oranje 1-B.D.C. I, 2.30 uur. Op tweede paasdag zullen teams van B.D.C. deelnemen aan een tournoi van de Velser vereniging IJmond. Max Tailleur was vorige week in Soest om 3000,in ontvangst te nemen, die de voetbalvereniging K.P.S. ter be-_ schikking stelde voor de bestrijding van de rheuma. De heer Tailleur is een heel belangrijk strijder tegen deze vreselijke kwaal om dat hijzelf zijn deel hiervan in niet ge ringe mate ontvangen heeft. Het was dan ook begrijpelijk dat hij zich bij zonder dankbaar toonde. Opnieuw geeft hij blijk van deze dankbaarheid door Soest nogmaals te bezoeken, maar dan in tienvoud in de vorm van 10 grammo foonplaten met een mitrailleurvuur van zijn moppen. Hij schonk deze platen aan AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT vindt U in Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. het comité dat in Soest ijvert voor de Stichting Het Nationale Rheumafonds. De platen zullen verkocht worden op de markt die op twee april gehouden wordt Reeds hebben enige kraamhouders toege zegd hun medewerking aan deze actie te verlenen. Het comité bestaat uit dokter J. C. Rip, voorzitter mevr. Van Lokhorst-v. Soe- ren, secretaresse, de heer Hilhorst van de Raiffeisenbank Soest-Zuid, penning meester; de heer H. van Dorp, tweede secretaris; de heer A H. Hoegen Dijkhof. tweede penningmeester en wijkzusters Bijlard, Kropff, Senden en Boom. Radio en televisie zullen aandacht schen ken aan deze landelijke actie, die voor Soest een marktdag met een eigen kraam voor het comité, een huis-aan- huiscollecte van 31 maart tot en met 4 april, een straatcollecte op 4 april en mogelijk nog andere collectes zal om vatten. In de kraam zal men onder meer tegeltjes kunnen kopen met sprookjesfi- guren en figuren van de dierenriem. Velen gaven zich al op voor de collecte, maar het comité kan nog altijd collec- trices en collectanten als medewerksters en medewerkers aan deze actie hebben, want Soest is groot. Zij, die hun aandeel willen leveren in de strijd tegen de grote vijand van ons allen die Rheuma heet, kunnen zich opgeven bij de heer H. van Dorp, Bar- tolottilaan 29, tel. 3603, of bij de andere leden van het comité. Zondag: Roda 1-S.E.C. 1 2 uur. S.E.C. 3-Quick 3 12 uur. B.D.C. 7-B.D.C. 6 12 uur. Zaterdag: VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 MAART 1964. tuinliefhebberij en in het bijzonder wat men bereiken kan met eenjarige en twee jarige zaaibloemen. De meeste zaaibloemen komen oorspron kelijk van buiten Europa. Reeds om streeks 1500 werden enige soorten inge voerd, maar een grote vlucht nam dit pas na 1850. De heer Voordouw raadde aan niet te vroeg te zaaien omdat de meeste planten uit gebieden komen waar het warmer is dan bij ons. Het is daar om gewenst te wachten tot de grond niet zo koud meer is en pas omstreeks half april te zaaien. Aan de hand van dia's besprak de heer Voordouw vele soorten zaaibloemen. Een week lang leek het er veel op, of ieder het wel goed vond dat Londen al leen met Cyprus bleef zitten. Er was een krachtige waarschuwing van minister Duncan Sandys - dat de Britten niet langer alleen de zaken daar af kon den - nodig om de impasse te doorbreken, en er nog altijd geen internationale macht was gevormd. Typisch is overigens wel dat het vooral weer Engeland en de VS moesten zijn die het geld beschik baar stelden om de Ver. Naties te helpen zijn besluiten uit te voeren. Dat op Cyprus de toestand haast onstuit baar afgleed naar een volslagen burger oorlog lijkt overigens mede aan de uit spraak van de veiligheidsraad te dan ken. President Makarios was er rap bij om dit besluit als een overwinning te vieren om dat - volgens zijn uitleg - hierdoor het gevaar van Turkse interventie was be zworen. Inderdaad werd het voor Ankara wat moeilijker om in te grijpen, maar zeker niet onmogelijk. Als het inderdaad tot een volledige afslachting van de Turkse Cyprioten komt kan niemand het de Turken kwalijk nemen als ze er een stokje voor steken. Het behoort tot de taak van de Ver. Naties iets dergelijks te voorkomen. Aangemoedigd door Makarios leek het erop of de Griekse Cyprioten hun best deden gebruik te maken van deze rem op Turkse interventie om zo gauw mo gelijk de Turkse minderheid, zo niet uit te roeien, dan toch volkomen uit el kaar te slaan en machteloos te maken. De Britse troepen die hiertussen probeer den te komen, werden van beide kanten bedreigd en zelfs aangevallen. Het is begrijpelijk dat Londen hier wei nig geestdrift voor kon opbrengen. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 In Engeland is aangetoond dat men met caravans het gebrek aan woonruimte doeltreffend bestrijden kan en reeds ja renlang wordt in ons land actie gevoerd om de overheid er van te overtuigen dat de woningnood op korte termijn na genoeg geheel verdwijnen kan wanneer men caravans als woningen inschakelt. In de gemeente Enschede zullen 500 woon- caravans geplaatst worden op fabrieks terreinen. Zij zijn bestemd voor gezinnen van Spaanse arbeiders, maar ook voor jonge Nederlandse gezinnen. Utrecht wil in deze richting gaan werken voor de studenten en andere gemeenten beginnen ook iets te voelen voor de caravan als woning. Dit alles tot groot genoegen van A. O., de internationale organisatie die het gebruik van caravans als wonin gen propageert. Het hoofdkantoor voor Nederland van deze organisatie is in Baarn gevestigd. De ervaringen in Engeland hebben aan getoond dat de wooncaravans inderdaad een oplossing vormen voor de woonpro blemen van kleine gezinnen, maar men moet deze oplossing zien als een over brugging naar het moment waarop het gezin een permanente woning toegewezen krijgt. Voor een compleet ingerichte wooncara- van heeft men 4000 tot 8000 gulden no- di. Financiering door een bank is moge lijk. Een nadeel is natuurlijk dat men deze investering voor iets tijdelijks moet doen en dat het geld voor een deel ver loren gaat als men gaat verhuizen van een wooncaravan naar een woning Dit zullen de mensen, die uit de ellende van de gebrekkige huisvesting willen komen echter graag aanvaarden Gebleken is dat ook veel bejaarden inte resse hebben voor wooncaravans. Dat zijn vooral zij die in een te groot huis wonen. In Engeland zijn 150.000 caravans perma nent bewoond. Bij Bristol is een kamp van 1250 caravans die een compleet ca ravandorp vormen. In dit dorp is zo handig met groenstroken gewerkt dat men bij benadering slechts een achttal caravans waarneemt. Het is verheugend dat ook in ons land steeds meer de neiging ontstaat de ca ravan als woning te accepteren en het is te hopen dat de overheid op grote schaal woningzoekenden in staat zal stel len een caravan als tijdelijke woning te betrekken. F.A.K. 1-Hees 1 4 uur. Zuidvogels 3-V.V.Z. 2 4 uur. Hees 2-Lopik 2 4 uur. Hees 3-Hoevelaken 2 2 uur. V.V.Z. 3-De Posthoorn 2 4 uur. S.E.C. A-De Meern A 4 uur. S.E.C. B-H.V.C. D 4.15 uur. S.E.C. C-H.V.C. E 2.45 uur. Woudenberg A-B.D.C. B 2.45 uur. C.J.V.V. B-B.D.C. C 2.45 uur. B.D.C. a-Amsvorde a 4.15 uur. Cobu Boys a-S.E.C. a 2.45 uur C.J.V.V. a-S.E.C. b 4.15 uur. H.V.C. d-S.E.C. c 1.45 uur B.D.C. d-H.V.C. ee 3 uur. B.D.C. ee-Scherpenzeel b 4.15 uur. S.E.C. d-H.V.C. g 3 uur. B.D.C. f-H.V.C. h 3 uur. C.J.V.V. c-B.D.C. g 3 uur. Pupillen: B.D.C. 1-K.V.V.A. 1 1.45 uur. S.E.C. 1-H.V.C. 1 1.45 uur. H.V.C. 3-B.D.C. 2 1 45 uur. K.V.V.A. 2-S.E.C. 2 1.45 uur. B.D.C. 3-A.P.W.C. 3 1.45 uur A.P.W.C. 5-B.D.C. 4 1.45 uur. Zondag worden door teams van de Mixed Hockey Club Soest de volgende wedstrij den gespeeld: Heren 1-Schaerweijde 2, 2 uur. Heren-veteranen-Amsterdam-veteranen B, 12.30 uur. Dames 1-Laren 2, 11 uur. Dames 3-Laren 3, 11 uur. Heren 3-Maarn, 11 uur. De in onze gemeente gehouden collecte voor de Groesbeekse Huizen heeft 970,28 opgebracht. Teams van de Mixed Hockey Club Soest zullen rond de paasdagen deelnemen aan verscheidene tournooien. Op 28 maart wordt te Amersfoort 't jaarlijkse panne- koekentournooi gehouden. Op 4 april houdt de vereniging Voordaan een paas- eitournooi. Op 6 april is er een juniores- tournooi, dat georganiseerd wordt door de vereniging Be Fair. Op 12 april is er een j eugdtournooi dat de vereniging Laren ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan houdt. Voor de leden van de afdeling Soest der Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft de heer J. Voordouw uit Bodegraven gespro ken over het gebruik van zaad in de Verdwaald? Het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig boven Oostduits gebied door een Russische jager kwam juist nadat de V S. bekend hadden gemaakt dat ze een nieuwe en aanzienlijk betere versie heb ben van een spionagetoestel als de U-2 was. De regering in Washington ontkent wel de bewering van een luchtvaartblad dat ook de A-1I voor spionage gebruikt zou zijn, maar er is alle reden om toch liever het blad te geloven. Het is moeilijk voor te stellen dat de dure A-ll ontworpen en vervaardigd is en toch niet wordt gebruikt voor een doel waarvoor het vliegtuig geknipt is. Het is daarom wat veel gevergd om juist nu te geloven dat nooit eens een Ameri- Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nleuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 kaanse poging wordt ondernomen om vanuit de lucht te bekijken wat de Russen uitvoeren. Het boven oost-Duitsland neer geschoten toestel kan natuurlijk ver dwaald zijn, maar de omstandigheden ge ven door toedoen van de Amerikanen zelf reden tot twijfel. Klap voor Goldwater. De republiekeinen in de Amerikaanse staat New Hampshire hebben duidelijk laten merken dat ze aan Cabot Lodge de voorkeur geven als hun kandidaat om het tegen Johnson op te nemen bij de presidentsverkiezingen van dit najaar. Dat betekent voorshands nog niet zoveel, want er moet nog het een en ander ge beuren voor de kandidatuur is vastge steld. Maar tekenend is, dat zo velen zich extra moeite hebben gegeven - door niet een gedrukte naam van een kruisje te voorzien, maar er zelf een bij te schrijven op het formulier - om dui delijk te laten merken dat ze noch Rockefeller, noch Goldwater als de beste man beschouwen om het hoogste ambt te bekleden. Juist dat een zo reactionair man als Goldwater een smadelijke ne derlaag leed, tekent dat diens ideeën (na aanvankelijk nogal aangehangen te zijn) kennelijk nu geen enkele kans meer ma ken. En dat is, voor de rest van de we reld althans, een hoopvol teken.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13