WEG MET ONS, BUNKEN. Eerste damesteam van S.V.V. kampioen. HET OOG GERICHT OP ANNEKE. - Verkoop van huis. 12V2 jaar Duinkikkers. In vertegenwoordigend hockeyteam. Vleesverkoop. Instuif Junior. Opstellingen. Christelijke organisaties. Succes voor jeugdige judosterren. G. de Weerd won. VRIJDAG 20 MAART 1964. 43ste JAARGANG No. 23. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 We ieven toch wel in een heel vreemde en vooral ook onoprechte wereld. We zien hier o.m. een groepje pacifistisch ingestelde lieden, onder aanvoering van een vrijzinnig predikant, propaganda voeren voor een boycotactie tegen ons broedervolk in Zuid-Afrika, om de re gering daarvan te laten merken dat men het hier niet eens is met haar apart heidspolitiek. 't Is een soort fascistisch idee, maar goed, men acht dit blijkbaar een juiste weg en het is ieders goed recht om dat te menen. Eet dus geen Zuidafrikaanse sinaasap pelen, wil men er bij ons inpompen. Dat zou dan de markt voor Spaanse sinaasappelen wat williger kunnen ma ken. Maar is het niet zo, dat de mensen van bedoeld propagandacomité óók al politieke bezwaren hebben tegen de po litiek der Spaanse regering En waarom wèl propaganda tegen de sinaasappelen en niet tegen het Zuidfarikaanse goud b.v. Een belangrijker vraag is echter deze. Waarom heeft dit comité of een ander uit die politieke richting niet hevige protesten laten horen tegen de uitmoor ding van duizenden negers, vrouwen en kinderen en alles, door negers van een andere stam, enkele honderden kilome ters benoorden het land van de apart heidspolitiek? Waarom heeft men toen niet geëist, dat dit Bahoeta en Oeroendi onmiddellijk onder bescherming werden gesteld van een mogendheid, die in staat zou zijn er het moorden tegen te gaan en er ieder mens het lijfs- en levens onderhoud te verzekeren Men weet, dat dit voor de negers daar en b.v. ook in de naastliggende Kongo - waar het uitmoorden op niet minder grote schaal geschiedt - de beste oplos sing zou zijn. Maar zoiets stelt men niet voor; het zou getuigen van oude werkelijkheidszin, uit een dan misschien „koloniaal" tijdperk, maar waarin zulke uitmoordingen niet plaatsvonden, omdat de pogingen ertoe spoedig werden onder drukt. Die werkelijkheidszin dus niet, want er kleeft een besmette naam aan; dan lie ver maar wat duizendtallen negers laten vermoorden, want progressiviteit vóór alles en slachtoffers moesten er nu een maal zijn. Dat men nu in Zuid-Afrika tracht met apartheid maar ook met effectieve steun aan de hier geïmmigreerde negerbevol?, king, zulke moordpartijen te voorkomen' dat wordt hier door genoemde groepe ring kennelijk niet geapprecieerd. Wat is dit toch voor een merkwaardige hang naar zelfvernietiging van het blan ke ras, althans bij deze lieden Zij voe len zich kennelijk zó met schuld bela den, dat zij alles wat blank is overal ter wereld maar in discrediet willen zien tegenover alle mensen van andere kleur. De blanke moet het minste zijn doch het meest voor hen doen en altijd het voordeel aan de andere, de ge kleurde, laten. En om dezelfde redenen moeten we ons - eenzijdig - tegen een oorlogvoering met atoomwapenen verklaren, waar wij dan ook maar niet aan moeten mee werken. Aan een andere oorlog mag nog wel. In Moskou hebben ze bulderend van het lachen besloten dit initiatief in Neder land te steunen. In Rusland mag zoiets namelijk niet worden gepropageerd, maar daar trekt de met schuld beladen zelf- vernietiger hier zich niets van aan. Zijn ideeën zijn overigens uit ethisch standpunt bezien over het algemeen wel lofwaardig. Zij komen meest voort uit 'n ideële gedachtengang, maar houden geen rekening met de keerzijde van een me daille: met de nuchtere feiten, met een vijandelijke tegenpartij, met het feit dat de mensen nu eenmaal niet allemaal lieverdjes en redelijk denkend zijn en dat ieder het eigen belang nog altijd het zwaarst laat tellen, zeker in de politiek. Gelukkig vormen deze heerlijke idealis ten slechts een kleine minderheid in het volk. Als ze eens veel aan de weg timmeren, moet men echter ook eens even laten zien hoe onpraktisch maar ook hoe onecht en eenzijdig hun propaganda is. Het was stellig teleurstellend voor de dames van de Soester Volleybal Vereni ging dat het laatste puntje dat voor het kampioenschap behaald moest worden verkregen werd in een reglementair ge wonnen wedstrijd. Het tweede dames team van Olympia verscheen niet kom pleet tussen de lijnen waardoor de wed strijd voor de rood-witte dames regie- beroep op de dames om zich in de we ken die nog resteren door een serieuze training zo goed mogelijk voor deze wedstrijd voor te bereiden. De voorzitter bracht nog in herinnering zijn woorden van het vorig jaar toen de dames kampioen werden van de tweede klas en promoveerden naar de eerste dat hij nog hogere verwachtingen had mentair gewonnen werd verklaard De wel aanwezige dames van Olympia - aangevuld met een tweetal dames van het eerste team - speelden hierna een vriendschappelijke wedstrijd die door de S.V.V.-dames met 2-0 werd gewonnen. Dit kampioenschap werd na afloop van de wedstrijd in hotel-restaurant „De Karseboom" door de voorzitter bijzon der verheugend genoemd, omdat het team geheel bestaat uit speelsters die als jeugdlid bij de vereniging gekomen zijn en dit het resultaat genoemd mag worden van jarenlang trouwe training. Een woord van lof zwaaide de voorzitter ook toe aan de trainer van de vereni ging - de heer Both - voor wie het stel lig een voldoening was een jaar training onder zijn leiding bekroond te zien met een kampioenschap. De wedstrijd om het kampioenschap van de afdeling Amersfoort tegen V.V.A. zal de beslissing moeten brengen wie of aan de promotie wedstrijden voor de overgangsklas mee zal mogen doen. De voorzitter deed een van de damesgroep. Hij had evenwel niet kunnen bevroeden dat het kampi oenschap reeds het eerste jaar behaald zou worden. Het kampioenschap werd door de dames van de Soester Volleybal Vereniging on geslagen behaald, want van de twaalf wedstrijden wisten zij er tien in winst om te zetten en speelden zij tweemaal gelijk. Het tweede en derde damesteam konden de vorige week in hun wedstrijden tegen Keizer Otto en V.I.OS. 3 niet tot winst komen. Beide teams verloren hun wed strijd met 3-1. Beter deed het jeugdteam van de rood- witten het in de wedstrijd tegen V.I.O.S. 5. Zeer gedecideerd wisten zij de wed strijd met 3-0 te winnen waardoor zij de onderste plaats aan dit team over droegen. Voor de komende week staat een wed strijd van het derde damesteam tegen B.G. S.V. op het programma. Door notaris M. van Veeren is in De Gouden Ploeg het winkel-woonhuis Bur gemeester Grothestraat 14 geveild. De heer W. Endendijk zette in op 24.500, Hij werd koper omdat niet afgemijnd werd. De dames-elftalcommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Hockeybond heeft drie elftallen samengesteld, die onder de naam „Zwarte Tulpen" oefenwedstrij den zullen spelen. Er wordt tegen twee Engelse teams ge speeld en op 28 maart wordt deelgeno men aan het internationale tournooi van H.B.S. te Bloemendaal. In dit team is onze plaatsgenote Hanjo Groenendijk opgesteld. Mej. Groenendijk, die voorheen lid was van de Mixed Hoc key Club Soest, speelt thans bij de ver eniging Amersfoort. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. Het is niet gebruikelijk dat een vereni ging het 12%-jarig bestaan viert. De zwemvereniging De Duinkikkers doet dit hedenavond in gebouw De Rank echter wel omdat verscheidene leden zich als het ware getrouwd voelen met de vereniging en dit 12%-jarig huwelijk willen vieren met de leden die nog niet zo lang met de vereniging in de huwe lijksboot zitten. Het wordt een Duinkikker-familiefeest, met dansmuziek van The Nightbreakers en een partijtje Bingo. Op 17 september 1951 werd de vereniging opgericht nadat belangstelling hiervoor gekweekt was door het optreden van een prima dames-zwemploeg onder leiding van Jan Stender, de fameuze trainer van de wereldrecordhoudsters. De op richtingsvergadering werd geleid door de heer J. Elderman, die thans erevoor zitter en tevens secretaris van de ver eniging is. Hij werd tot voorzitter geko zen, de heer A. Maris werd secretaris, de heer H. Gijzen penningmeester en de heren W. Groenendijk en D. J. Kat ge wone leden van het bestuur. Thans is de heer D. J. Kat peningmees- ter. Twee van de werkers van het eer ste uur maken dus nu nog steeds deel hiervan uit. De heer J. C. de Vink is thans voorzitter, de heer G. Dietrich vice-voorzitter en de andere bestuurs leden zijn mej. W. v. d. Brink en de heren J. Brink en S. Fraay. Er werd al gauw deelgenomen aan de competitie door een herenteam en een damesteam, maar de resultaten waren niet daverend. In 1953 organiseerde de Duinkikkers de kringkampioenschappen van de K.N.Z.B. en nationale wedstrij den in het natuurbad. Bij het zilveren jubileum van het bad - in 1958 - werden opnieuw grote wed strijden georganiseerd. Voorzitter Elderman legde in 1959 de hamer neer nadat hij de vereniging acht jaar als voorzitter geleid had. Dat hij erevoorzitter werd vond hij na tuurlijk wel prettig en eervol, maar een dergelijke onderscheiding moet naar zijn mening verleend worden aan iemand op jaren die heel veel voor de vereniging gedaan heeft en niet aan iemand die nog tenvolle deelneemt aan het vereni gingsleven, thans zelfs weer als secreta ris. In het jaar 1954 werd het eerste dames team kampioen van de tweede klasse van de kring Midden-Nederland. Hier aan was promotie naar de eerste klas verbonden. Het jaar daarop werd dit team kampioen van de eerste klasse en in 1956 werd dit kunststuk herhaald. Door diverse teams werden enige kampi oenschappen behaald in die gouden tijd, die wel heel erg afsteekt bij de wat magere resultaten van nu door gebrek aan speelsters en spelers. Hieraan zijn onder meer de koude zo mers van de laatste jaren schuldig. Mogelijk komt hierin verandering als Soest ooit nog eens een instructiebad krijgt dat ook voor wedstrijden gebruikt kan worden. Een badloze zomer hadden de Duinkik kers toen het natuurbad gesloten werd wegens een grootse vernieuwing. De le den kregen nu een bad dat een vooraan staande plaats in ons land inneemt. In 1962 werd het geopend en weinig maanden later viel het bestuur van de vereniging de eer te beurt door de K.N.Z.B. te worden belast met de orga nisatie van de nationale kampioenschap pen in samenwerking met K.N.Z.B.-offi cials. Niet alleen de medewerking van de K.N.Z.B. had de vereniging nodig, maar ook van het stichtingsbestuur van het natuurbad dat in de persoon van de heer Th. Peet voor een uitstekende me dewerking zorgde. Alles verliep zo goed dat de K.N.Z.B. het vorig jaar de organisatie van het inter nationale zwemtournooi opdroeg waar aan elf landen deelnamen. De eerste dag werd een flop, want het regende zoals het zelden in ons land regent- De tweede dag werd een top, want Ada Kok verbeterde het wereldrecord en de wedstrijden werden een enorm succes. Vanavond wordt er niet gezwommen, maar gezellig feest gevierd door de leden van een grote vereniging die een familie vormen, zodat met recht gezegd kan worden dat in De Rank het Duin- kikker-familiefeest gevierd wordt. Gisteravond heeft kapelaan Heemskerk uit Hilversum voor de leden van de In- stuif-junior in het St. Josephgebouw ge sproken over de reis die hij naar het Heilige Land maakte en dia's getoond. Hij werd verwelkomd door de heer P. Hom, die belangstelling vroeg voor de actie ten bate van rheumapatiënten die eind maart en begin april in onze ge meente gevoerd wordt. Donderdag na pasen is er voor de In stuif jeugd een paasbal. Les Fantoms uit Nunspeet zullen onder leiding van Lam- bert van Buren spelen. S.E.C. komt zondagmiddag in Bovenkerk tegen Roda in de volgende opstelling uit: doel v. d. Broek; achter De Rooij en Hooijer; midden Van Breukelen, Rutten- berg en Burgman; voor Verhoeve, Aal- berts, De Bruin, Duijst en Dettmer. De juniores A van S.E.C. spelen thuis tegen De Meern A. De opstelling is: doel Lub; achter Krijt en W. Brouwer; mid den Rijkaard, Rodermond en Pureveen: voor v. d. Broek, E. Brouwer, J. Brouwer, Jansen en Van Veen. Hees speelt morgen tegen F.A.K. in de volgende opstelling: doel Muis; achter Jekel en De Jong; midden Buding, Gei tenbeek en Bloemendaal. voor De Bree, Sakkers, Burgstede, Hop en Kok. De chr. organisaties van het N.C.B., C.M.B. en N.C.L.B. hielden hun jaarver gadering in gebouw Credo. De voorzitter, de heer Van Schaffelaar opende de ver gadering met een woord van welkom, speciaal tot de heer Hammink, hoofdbe stuurder van het N.C.B., de heer Bijster- bos, districtsbestuurder C.M.B. en de to neelgroep „Fatra" uit Hilversum. De heer Hammink hield een praatje over het wel en wee van de organisaties, waarna de toneelgroep het eerste bedrijf van het goede toneelstuk „Stuurloos" speelde. In de pauze werd een verloting gehou den ten bate van D.E.L., die 127,op bracht. De voorzitter huldigde hierna de heer Politieman John Clavell (43) uit Bolton (Eng.) ging weer naar school terug om samen met de leerlingen van de Harwoodschool de lessen te volgen en te spelen. Een soort public-relationsman ten behoeve van de verhouding kinde- ren-politie. Clavell is de eerste. Hij moet de band tussen de kinderen en de politie verstevigen, hen leren zien dat de agent hun vriend is, hun helper en raadgever, in plaats van de boeman, zoals nog maar al te veel voorkomt. Op gevaar af dat drommen tieners en twenners zullen oprukken naar mijn schamele woning om de ruiten in te gooien, de muren te slopen en mijn vrouw gevankelijk weg te voeren deel ik hierbij mede dat ik het niet erg op Anneke Grönloh heb. Natuurlijk is dat helemaal geen belangrijke mededeling, maar ze kan fatale gevolgen hebben als je zoiets in een bepaald gezelschap zegt. Anneke schreeuwt me te hard en ik vind het lachwekkend dat niemand in Nederland haar vóór het maken van een plaat die beroemd werd meegedeeld heeft dat je het woord zegevieren met een zachte z en niet met een hele scherpe s uitspreekt. Dat ik iets tegen Anneke heb komt niet in de eerste plaats omdat ik een oudere man ben die tegen alles is wat hij uit zijn jeugd niet kent, want Rob de Nijs vind ik een hele aardige jongen en Johnny Lion ook. Toch heb ik grote bewondering voor Anneke nu ze blijk geeft moed te bezitten. Het is natuurlijk treurig dat je moed nodig hebt voor het deelnemen aan een songfestival, maar de feiten be wijzen dit. Corry Brokken kreeg bijvoorbeeld door een slechte beurt bij een songfestival vele maanden niets dan brokken en het heeft heel lang geduurd voor ze weer de oude was, terwijl Rudy Carell eveneens wei nig plezier beleefde aan het feit dat hij als nummer 1 van beneden uit de bus kwam. Dat Anneke het aandurft is voor mij het bewijs dat ze lak heeft aan alle popula riteit voorzover die niet voortkomt uit echte bewondering voor haar eventuele kunnen, maar afhankelijk is van een succes bij een songfestival. Daarom zal ik morgenavond hevig voor haar duimen. KANTMAN. A. van Hornsveld, die 40 jaar bestuurs lid is geweest van het N.C.B., waarvan 35 jaar penningmeester, en sinds 1952 vertegenwoordiger van het Sociaal Fonds. Enige geschenken werden hem aangebo den en mevrouw van Hornsveld kreeg bloemen. Ook de heer Hammink sprak waarde rende woorden, mede namens het hoofd bestuur, en bood eveneens geschenken aan. Na het 2e en 3e bedrijf van „Stuurloos" sloot de heer Bijsterbos de vergadering. Bij wedstrijden te Amersfoort hebben jeugdige leerlingen van sportschool Boersma, die les krijgen in gebouw El- theto, successen behaald. In de gewichts klasse tot 30 kilo won A. Smit de eerste prijs, in de klasse 35-42 kilo werd Car- lien Gijsing eerste en in de klasse 58-68 kilo was Rinus Wortel winnaar. In de leeftijdsklassen won Leo Twijzel een tweede prijs bij de twaalfjarigen en Ri nus Wortel werd tweede bij de zestienja rigen. Valkenet, Grift, Roest, Schuuring, Schanstra en Verhoef wonnen wel enige wedstrijden maar vielen niet in de prij zen. Tempo heeft deelgenomen aan wedstrij den in Vleuten voor rijders van Utrecht se, Amersfoortse, Hilversumse verenigin gen, Tempo uit Soest en de vereniging St. Willibrord. Bij de veteranen won H. Stouten van de vereniging De Pedaalrid ders Amersfoort en D. Vroeg uit Gorin- chem werd tweede. Aan deze rit nam geen Soester veteraan deel. Bij de A- aspiranten was de zege voor W. Klinken berg van de Utrechtse vereniging Het Stadion. Tweede was P. van Lith van de vereniging Jan van Arkel en derde R. Veldman van De Adelaar. Johnny Visser van Tempo werd achtste. Bij de B-aspiranten toonde zich de Vol- hardingrenner B. Carol verreweg de sterk ste. Hij won en B. Struik van de vere niging Jan van Arkel bezette de tweede plaats. J. v. d. Heijden van Tempo werd vierde, zijn clubgenoot A. van Esschert bezette de zesde plaats. Bij de nieuwelingen speelden de Tempo renners evenmin een grote rol. L. de Groot van de vereniging Stadion won. Raymond de Zoete van Tempo werd ne gende en Kees Proosdij werd tiende. Er gingen 49 amateurs van start en nu liet Tempo zich van een betere zijde zien, want Gert de Weerd werd eerste. Maarten Smit van de vereniging De Adelaar had bijzonder veel pech, want hij viel en kreeg een zware hersenschud ding. Er vormde zich een kopgroep van negen renners. Onder hen bevond zich de kans hebber PKisner uit Amersfoort, maar hij kreeg materiaal-pech. De eindspurt werd op fraaie wijze door Gert de Weerd gewonnen. A. Veenendaal van Stadion werd tweede. De Zweed Son- ny Gren, die buiten mededinging mee reed, werd derde. De andere Temporen ners speelden geen rol in deze rit.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1