Hout uit Zweden. 3,50%, 3,75%, 4%. Spijt om besluit van de Kroon. Bij de Coop. Raiffeisenbank te Soest is 350.000,- aan rente bijgeschreven. Rente-tarieven voor spaargelden zijn 3,12% TWEEDE BLAD DE WITTE POMPEN We zijn in Nederland trots op ons beetje bos. En we zijn er zuinig mee. Dat be tekent dat we onze huizen van steen bouwen. Maar zelfs voor een stenen huis is hout nodig. Veel hout zelfs en dat kunnen die paar Nederlandse bossen on mogelijk leveren. Alle hout is bovendien nog geen timmerhout ook. Gelukkig zijn er andere landen Zwe den bijvoorbeeld, waar de heuvels en de bergen begroeid zijn met onafzienbare bossen van het zachtgroen van de loofbomen tot het hardgroen van de naaldbossen. Gelukkig ook zijn er de Nederlandse kustvaarders, die de planken en balken bij scheepsladingen tegelijk rond Dene marken naar de Nederlandse timmer lieden brengen. Zonder hen zouden we hier nog veel meer woningnood hebben dan thans al het geval is, want het aantal bomen, dat de Noordzee over steekt naar hier is ontelbaar. We reisden met een Groningse kust vaarder naar midden Zweden Een fraai scheepje met een bemanning van tien koppen, die met veel routine hun schuit van Delfzijl naar de Zweedse haven stuurden. Een vreemde haven, namelijk aan een binnenzee. Een haven alleen De mannen met pikhaken, die daarvoor zorgen, lopen over wankele vlondertjes boven het water. Ze duwen de ontvelde bomen op een jacobsladder, waar ze keurig worden gewassen, terwijl ze om hoog gaan en de zagerij inschuiven. Aan de andere kant van de vele tien tallen meters lange schuur komen ze als balken en planken te voorschijn netjes gezaagd op iedere gewenste maat en keurig aan beide uiteinden gestem peld met in het rood de handelsmerken van de firma, in dit geval de overheid, want in Zweden zijn vele van die hout- fabrieken regeringseigendom. Bij tienduizenden liggen de planken te drogen, zoals lang onze rivieren de ste nen bij de steenfabrieken. Ze wachten op de tijd dat er schepen komen. En vele maanden per jaar ligt het water in het Vener meer, waar beide plaatsjes aan liggen, bevroren en kan geen schip de kade bereiken. Dan is het stil in het plaatsje: dan gaan handelaren en makelaars niet zel den erop uit, omdat hier toch niets te verdienen valt. Want hout beheerst het leven van die Zweedse dorpjes. Aan deze kade - waar soms vijf of zes flinke schepen liggen - wordt niets an- DE JAARLIJKSE BIJSCHRIJVING VAN RENTE KAN VANAF HEDEN PLAATSVINDEN AAN DE KANTOREN VAN DE BANK KERKPLEIN 9 - TELEF. 2568 SOESTERBERGSESTRAAT 14 - TELEF. 4657 voor spaargelden, waarover u iedere dag kunt beschikken SPAARGELDEN OP TERMIJN esp Samengebundeld in grote vlotten drijft het hout de rivieren af naar de zagerijen. voor hout. Men zal vergeefs op de kaart zoeken naar de plaatsjes Skoghall en Gruvon. Het zijn dan ook maar heel kleine plaatsjes. En de haven is weinig meer dan een kade voor de fabriek. Geweldige fabrieken staan hier, die een ontzagwekkend vieze geur produceren. Het zijn houtverwerkende industrieën, want als je zoveel hout hebt als Zwe den, moet je wel proberen er meer din gen mee te doen dan alleen maar vuur tjes van stoken en huizen van bouwen. Je kunt er lucifers van maken. Dat ont dekten de Zweden al lang geleden, maar voor een scheepslading vol lucifers heb je nog geen berg vol bos nodig. Vandaar, dat er in Zweden zoveel cel lulose en zoveel papier gemaakt wordt ders geladen dan hout. Hout, hout en nog eens hout. Potige havenarbeiders, ingedeeld in ploe gen van acht, grijpen de planken, die keurig afgemeten in een soort heftruck naar het schip worden gebracht. Men rekent hier in standaards, maar elk plankje telt. Er is er niet een te veel. geen balkje te weinig ook. Het is niet alleen een krachtwerkje, het laden van zo'n kustvaarder - waarvan veruit de meeste uit Groningen komen - het is eigenlijk een kunststukje ook. Want al die planken en balken worden in en tegen elkaar geschoven, zodat er nooit ruimte tussen zit en zodat er on der geen omstandigheid beweging in de lading kan komen. Eerst de ruimen vol: dan komt de dek- R A AD S VERGADERING. Het laden van hout is een secuur werkje en vereist veel tijd en vakmanschap. De beide fabrieken in Gruvon en Skog hall leverden in die produktie hun aandeel. In machtige kookketels draaien de spanen rond, die er verhit worden en vermengd met chemicaliën, zoals na tron, sulfiet of soda Het zijn geweldige fabrieken, bijna dorpen op zichzelf, waarin de straten naar die chemicaliën heten en waar het overal weer anders, weer afschuwlijker ruikt. De grondstof voor deze fabrieken is hout. Hout, dat met auto's, met treinen of zomaar gewoon als drijvend hout wordt aangevoerd. Indrukwekkende kranen tillen in één last hele wagonladingen tegelijk op en smijten die in het water. Dat wil zeg gen, voor ze hun drijfroute beginnen, on dergaan ze hun eerste behandelingze worden geschild. Eén voor één duiken ze in de daarvoor bestemde machine, die ze netjes van de schors ontdoet en ze dan het water in laat duikelen, waar ze door nijvere handen worden gesor teerd en voortgeduwd. last. Planken en balken, als dominoste nen aan elkaar geschoven en op elkaar gelegd Het klopt allemaal als een bus. Meters hoge houten palen die langs de railing geklemd zijn, zorgen ervoor, dat de lading aan de zijkanten steun heeft. De lieren van het schip trekken de ene hijs na de andere aan boord, waar de arbeiders de planken op hun plaats brengen. Als zo'n coaster vol is, ligt tegen de twee en een halve meter opgestapeld hout in de gangboorden. Enkele honder den auto's vol planken en balken. En dan is wel alle hout timmerhout. Er zullen straks heel wat Nederlandse vloeren van gemaakt worden, kozijnen en hekken. Men is dan al lang vergeten hoe datzelfde hout eenmaal als prachtig groen bos het Zweedse land zijn specia le bekoring gaf. Hoe die zagen het op maat zaagden, hoe de Hollandse coas ters het over de zee brachten naar Ne derlandse havens. Een knap stuk werk van allemaal. Woensdagavond is een raadsvergadering gehouden, waarin weinig beslissingen van belang genomen zijn. De vergadering werd geleid dor burge meester mr S. P. baron Bentick. Wethou der K. de Haan (P.v.d.A.) en de heer Brouwer (V.V.D.) waren met kennisge ving afwezig. 1. Ingekomen stukken: a. Koninklijk Besluit d.d. 9 januari 1964, nr. 19, waarbij het door W. G. Salari in gestelde beroep tegen het besluit van ge deputeerde staten te Utrecht, d.d. 5 maart 1962, waarbij aan het partiële uitbreidingsplan, regelende de bestem ming van gronden, gelegen tussen de Kampweg en de Generaal Winkelman straat, goedkeuring is verleend, onge grond is verklaard, met voorstel dit Koninklijk Besluit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten b. Koninklijk Besluit d.d. 22 januari 1964, nr. 12, tot vernietiging van de besluiten van de raad d.d. 2 mei 1963, waarbij is vastgesteld een Verordening regelende de samenstelling en de werkkring van een commissie van bijstand, inzake algemeen gemeentelijke beleidszaken, en de leden dier commissie zijn benoemd, met voor stel dit Koninklijk Besluit voor kennis geving aan te nemen. Mevr. POLET iP.v.d.A.I vindt het jammer dat de voorzitter van de V.V.D. Soest- Soesterberg de indruk gewekt heeft alsof de gehele V.V.D.-fractie op de bres ge staan heeft toen het ging om vernietiging van dit raadsbesluit, maar tweederde deel van de fractie was voor het besluit. De heer BERKELBACH v, d. SPRENKEL (prot. chr.) vindt het jammer dat het be sluit niet gehandhaafd kon blijven. Met 't instellen van deze commissie, waarvan alle raadsleden lid zouden zijn, kon men tot een zo breed mogeüjke voorlichting komen. De oppositie van de heer De Bruin was heel aanvaardbaar, maar slechts negatief en de heer Berkelbach zou graag zien dat hij hiertegenover iets positiefs zou stelen. Dat is vooral te wensen omdat juist de V.V.D. zo vaak blijk geeft gesteld te zijn op goede voorlich ting. Er dient dan ook wel overwogen te worden wat gedaan kan worden om te bereiken wat men met het instellen van deze commissie had willen bereiken. De heer HILHORST (K.V.P.I is het vol ledig met de heer Berkelbach eens. Hij betreurt het dat de V.V.D. dit besluit van de Kroon als een victorie ziet. Openbaar heid is gewenst, maar er zijn nu een maal besprekingen die niet geschikt zijn voor de openbaarheid en waarbij alle raadsleden gebaat zijn. De heer DIJKSTRA (prot. chr.) vindt het jammer dat in sommige persorganen van deze zaak een soort rel gemaakt is. Zelfs had hij gelezen over „onwettige raadszittingen". Dat houdt een grove be schuldiging in en tevens is er sprake van een enorm misverstand. De dingen die de publieke zaak betreffen horen in derdaad in het openbaar te worden be handeld, maar aan de besluitvorming gaat zoveel vooraf dat alleen verant woording van het besprokene in het openbaar nodig is. De heer DE BRUIN (V.V.D.) had aanvan kelijk het plan helemaal niets te zeggen over het besluit van de Kroon, maar de uitlatingen van de voorgaande sprekers maakten spreken noodzakelijk. Hij had met zijn verzoek aan de Kroon slechts het doel gehad in hoogste instantie te laten uitmaken of het bedoelde raadsbe sluit in strijd met de wet en het alge meen belang was. Alle motieven waaruit het besluit ontstond zijn door de Kroon verworpen en duidelijk is gesteld dat er inderdaad sprake is van onwettigheid en dat het besluit strijdig met het alge meen belang was. De heer De Bruin vond het minder ge wenst dat meermalen bijeenkomsten van raadsleden gehouden zijn waarbij door sprekers uiteenzettingen gegeven worden zonder dat het openbare bijeenkomsten waren. Er zijn inderdaad zaken die niet in het openbaar besproken kunnen wor den. Als dit in de commissies gebeurt en ze worden genotuleerd dan kunnen de raadsleden die geen deel van deze com missie uitmaken kennis te nemen van het besprokene. De VOORZITTER wees erop dat het be sluit alleen genomen was omdat er com missievergaderingen gehouden zijn waar bij raadsleden aanwezig waren die geen presentiegeld kregen omdat ze geen deel uitmaakten van de commissies. Nu het besluit vernietigd is zal het college van B. en W. met de fractievoorzitters be spreken wat gedaan kan worden. Het be sluit is te goeder trouw genomen, terwijl hier en daar gesuggereerd is dat het ge nomen werd om besprekingen aan de openbaarheid te kunen onttrekken. Daar van is echter in het Koninklijk Besluit geen sprake. Nu moet opnieuw bekeken worden hoe de belangen van de gemeen te het best behartigd kunnen worden op de oude wijze met besprekingen in de gewone commissies en daarna behande ling in de openbaarheid. Notuleren en doorgeven aan raadsleden die geen lid van de betreffende commissies zijn zal onvoldoende büjken, want de besprekin gen worden steeds ingewikkelder naar mate de maatschappij ingewikkelder wordt en specialisten treden steeds meer op de voorgrond. Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor BENZINE SUPER OLIE (diverse soorten) PETROLEUM HUISBRANDOLIE nr. 1 (Bij grote afna me speciale sterk verlaagde prijzen.) Vanzelfsprekend leveren wij alleen merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 De opmerking van mevr. Polet (P.v.d.A.) dat tweederde van de V.V.D.-fractie ak koord ging met het besluit werd door de heer ORANJE (V.V.D.) beantwoord met de opmerking dat hij tijdens de raads vergadering, waarin dit besluit genomen was afwezig geweest was. Hij liet in het midden of hij voor of tegen het besluit geweest zou zijn. Hij had zijn benoeming tot lid van de commissie aanvaard om dat de meerderheid deze commissie wens te, maar had er direct aan getwijfeld of het instellen van deze commissie in over eenstemming met de gemeentewet was. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) nodigde alle raadsleden uit voor de eerst volgende vergadering van de grondcom- missie en de commissie openbare werken Daarmee wordt dus vergaderd op een wijze die blijkens het besluit van de Kroon ongewenst is. Geoorloofd is het echter wel, want zij die geen lid van deze commissie zijn wonen de vergadering als gasten bij. Conform het voorstel wordt besloten. c. Schrijven d.d. 11 februari 1964, nr 312-2, van de directeur van gemeente werken, inzake de aanleg van rioleringen, met een daarbij behorende kaart, waarop aangegeven de tot 1 januari 1964 aange legde riolering, met voorstel dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Besluit van gedeputeerde staten d.d. 5 februari 1964, 3e afd., nr. 2313'63, waar bij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit d.d. 18 september 1963, afd I, nr. 2251, waarbij is besloten tot ver koop van een perceel grond, gelegen aan de Laanstraat, hoek Kostverlorenweg aan J. W. Karwoczik, met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen Conform besloten. e. Rapport van de „Stichting Lichame lijke Opvoeding en Sport" inzake de uit breiding van sportaccomodatie in de komende jaren hetwelk ter kennisge ving wordt aangeboden. De heer PIEREN (P.v.d.A.) zei dankbaar te zijn voor dit rapport. Hij vroeg of er nieuwe korfbalvelden in Soesterberg kun nen komen nu de oude verdwijnen moe ten. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat men zich hiermee bezig houdt. Conform het voorstel wordt be sloten. f. Controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. g. Schrijven d.d. 2 maart 1964 van H Ruizendaal inzake de verkrijging van woonruimte, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. h. Schrijven d.d. 6 januari 1964, ingeko men 5 maart 1964, van de slagers in deze gemeente inzake de „Verordening Halve- dagsluiting winkels" en de „Verordening vakantiesluiting winkels", welk schrijven reeds op grond van de winkelsluitingswet 1951 is toegezonden naar de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort. Conform besloten. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 MAART 1964 Er waren nog enige ingezonden stukken, waaronder een schrijven van bewoners van de Zoom, over moeilijkheden met de weg en overwegen. Deze zullen in een volgende raadsvergadering behandeld worden. 2. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van voet en rijwielpaden langs de Birkstraat. Conform besloten. 3. Voorstel tot aankoop van grond'. a. gelegen aan de Prins Hendriklaan van J. H. Koning: b. gelegen aan de Veldweg, hoek Kerk straat van G. W. Visser: c. gelegen aan de Prins Bernhardlaan van mevr. B. F. Lensing-van Thienen c.s., G. F. S. v Hofslot c.s. en mevrouw M. P. van den Dijssel-Kuijper c.s., d. nabij de Prins Bernhardlaan van me vrouw B F. Lensing-van Thienen: e. aan de Laanstraat van H. van Rouwen daal: f. aan de Prins Bernhardlaan van C. T Berg. Conform besloten. 4. Voorstel tot verpachting van grond aan W. B. Majoor voor het jaar 1964. Conform besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor: a. het aanbrengen van een bladloodbe- dekking in de goten van het gebouw van de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Soest-Zuid; b. aanschaffing van nieuwe landkaarten ten behoeve van de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk. Conform besloten. 6. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op het openbaar kleuteronder wijs. Conform besloten. 7. Voorstel tot het verlenen van mede- king als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Vereniging „De School met Den Bijbel" voor: a. het aansluiten van de riolering van de Groen van Prinstererschool op de straatriolering: b. het aansluiten van de riolering van de De Savornin Lohmanschool op de straatriolering: c. voor het verkrijgen van een terrein voor het vak lichamelijke oefening ten behoeve van de Insingerschool. Conform besloten. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor het aanbrengen van een gas-centrale ver warming in de Da Costaschool aan de Prins Bernhardlaan, alhier. Conform besloten. 9. Voorstel tot benoeming van een onder wijzer aan de openbare school voor u.l.o. De heer J. J. v. Rosmalen, hoofd van de openbare lagere school te Hpendam, werd benoemd. 10. Voorstel tot het in eigendom over dragen van een perceel grond gelegen nabij de Driehoeksweg, aan de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest. Mevr. MUURLING (prot. chr.) vroeg of bij de Driehoeksweg een bord kan komen dat wijst op de mogelijkheid van over stekende kinderen, omdat er straks niet alleen een lagere school is maar ook een kleuterschool. De VOORZITTER antwoordde dat de verkeerscommissie dit bekijken zal. Conform besloten. 11. Voorstel tot huur van het~öefenveld behorende bij het voetbalveld van de voetbalvereniging Hees. Conform besloten. 12. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening, regelende het toekennen van studietoelagen. Op een vraag van de heer VERHEUS (prot. chr.) of er ook studietoelagen voor leerlingen van avondscholen gegeven worden antwoordde de voorzitter ontken nend. 13. Voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde woningen. Conform besloten. 14. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan T. Spelt, Beckeringstraat 5, alhier, voor het oprichten van een timmerwerkplaats aan de Beckeringhstraat. De heer ORANJE (V.V.D.) vroeg waarom het college van B. en W. eerst geadvi seerd had de ontheffing niet te verlenen en het nu wel te doen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat de raad thans voorwaar den aan de ontheffing kan verbinden. De heer DIJKSTRA (prot. chr.) verzocht de voorwaarden zo te maken dat er in derdaad geen klachten zijn. De WETHOUDER antwoordde dat een technisch ambtenaar toezicht zal houden op het naleven van de voorwaarden. 15. Voorstel tot het verkopen van een kleiner perceel grond aan de Belvédëre- weg dan aanvankelijk in de bedoeling lag om een plantsoenstrook te kunnen be houden. Conform besloten. 16. Voorstel tot het verbeteren van het gymnastieklokaal in de Kerkebuurt. Conform besloten. 17. Voorstel tot het verhogen van een krediet van 10.000,voor de verbou wing van de toonkamer van het gasbe drijf tot 25.000,—. Wethouder VAN DE AREND (prot. chr.) zei dat deze verhoging noodzakelijk is omdat men geconstateerd heeft dat de zijmuren en de voorgevel gescheurd zijn. Conform besloten. Tenslotte deelde de VOORZITTER mee dat een cirkulaire van Gedeputeerde Sta ten inzake het bouwvolume 1964 ter in zage neergelegd wordt. Er mogen 71 wo ningwetwoningen in Soest gebouwd wor den plus 55 van het vorig jaar, 8 pre miewoningen en 94 woningen in de vrije sector.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9