ppwmm r OEDEN VIERDE BLAD WAPENS SLIJPEN BIJ SINGAPORE. Nederland wordt flink stuk groter. P Dichterlijk dagboek. oppen brouwers Een voorjaarsmantel Groot deel van Noordzee- bodem voor Nederland. ca E BATENBlIRG's Erkende Auto- en Seooterri jschool Autobestuurder ernstig gewond. Pater Leopold Verhagen. Hees won van F.A.K. B.D.C. handbal. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT Dit jaar grootste gevaar voor de wereldvrede. De oppervlakte van Nederland zal met 60.000 vierkante kilometers toenemen zodra een in Genève gesloten conventie over het zogenaamde „continentaal pla teau" in werking treedt. Onder conti nentaal plateau verstaat men al die ki lometers zeebodem, waarop niet meer dan tweehonderd meter water staat. Voor wat Nederland betreft volgens de ze regel valt het grootste deel van de Noordzeebodem onder de conventie Ne derland heeft daarvan een strook aan gewezen gekregen, welke in het Noorden bijna driehonderd kilometer breed is. De Noordelijkste uitloper ligt tegen de vermaarde Doggersbank aan. Het ge deelte waarop Nederland recht heeft, is bijna tweemaal zo groot als Nederland zelf. O. ITi U3 ■—5 Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Deze conventie kan veel voor Neder land betekenen. Het verdrag regelt een deel van de souvereiniteit over de zee bodem. Het is vooral gericht op de ex ploitatie van eventuele bodemschatten. Sinds de olie- en aardgasrun op Ameland twijfelt niemand er meer aan of onder de Noordzeebodem voor de Nederlandse kust bevinden zich aanzienlijke hoeveel heden van deze kostbare delfstoffen. Een onderzoek, dat vorig jaar vlak voor de kust van Den Haag werd uitgeoefend, wees ook al in deze richting. Als de olie buiten de territoriale wateren zal wor den aangetroffen, kan Nederland er in het kader van de conventie van Genève toch aanspraak op maken. Alleen Neder land zal voor de exploitatie concessies mogen verlenen en dus ook een aan spraak hebben op een deel van de in komsten. Sinds de techniek van het olieboren op zee zoveel is verbeterd, zal het niet lang meer duren of ook op het continentaal plateau van de Noordzee zullen de boor toren (-eilanden) verschijnen Op het ogenblik is de conventie van Genève, die al in 1958 werd afgesloten, nog niet in werking getreden De afspraak is ge maakt, dat minstens twee en twintig landen het verdrag eerst moeten be krachtigen, Tot nu toe hebben 21 staten dit gedaan Het wachten is dus op de laatste. Nederland heeft de conventie nog niet bekrachtigd, maar in Den Haag wordt verwacht, dat dit spoedig zal ge beuren. De Nederlandse regering wil namelijk van de conventie gebruik maken om verdere souvereiniteitsrechten op het continentaal plateau te laten gelden. Een wetsontwerp is in voorbereiding, dat alle kunstmatige eilanden, die op het Nederlandse deel van het plateau worden gebouwd, tot Nederlands grond gebied verklaart De regering wil hier door rechtskracht kijgen over deze ei landen. Regelrecht is dit gericht tegen het ei land voor commerciële televisie, dat de RE M, nog voor het begin van de zomer buiten de territoriale wateren van Ne derland wil oprichten Maar de strek king gaat verder. Het is niet ondenk baar, dat voor de Nederlandse kust ei landen verschijnen met casino's. Gokken is verboden in Nederland, maar onder de huidige wetten zou de regering tegen zo'n eiland - dat technisch niet zo moei lijk is te verwezenlijken, weinig kunnen doen. De nieuwe wet moet deze lacune opvullen. Volgens rechtskundigen in Den Haag kan men hiervoor echter geen beroep doen op de in 1958 gesloten conventie. Dit verdrag had als eerste doel het re gelen van de exploitatie van olie en aardgas op de zeebodem. De verleende souvereiniteitsrechten zijn dan ook al- We zitten eensklaps zonder boter, Een treurige geschiedenis. Net nou de Scheveningers varen Is er geen boter bij de vis. Herinner U dat wijlen Buisman Dit al voorspeld had en beloofd; Nu naar Den Haag, daar lopen heren Met onze boter op hun hoofd. Het botert ook niet met Ben Essing, Verdreven uit het Zwolsmankamp; Dat krijgt, als je Ben kunt geloven. Zowat de omvang van een ramp. Hij zou voor ons vertier gaan zorgen, Dat is voorlopig van de haan. Door Stief been Swiebertje geteisterd Blijft ieder door het leven gaan. Een kruidenier kreeg een bekeuring. Hij had zijn waar per pond verkocht De onverlaat had kunnen weten Dat zulks in Nederland niet mocht. Al zijn die ambtelijke fratsen Met grammen uit de nazitijd Wij willen die, tot heil der natie, Hou-zee, voor alle geld niet kwijt. Maar onze fiscus heeft een boffie Van ruim vierhonderdtien miljoen; Die gaat hij ons terug betalen. Want minder kan hij toch niet doen. 't Staat U niet mooi daarom te lachen. Het plan is al op gang geraakt, De Munt in Utrecht is druk bezig Daar worden centen aangemaakt JAAP MIJDERWIJK. H VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK leen hierop gericht. Het beginsel van de vrije zee wordt dus gehandhaafd- Nederland wordt dus wel een flink stuk groter, maar de zeggingskracht over het nieuwe gebied is dus duidelijk beperkt. Een kunstmatig eiland in de Noordzee zal steeds in de bodem moeten worden verankerd Over de zee heeft Nederland buiten de territoriale wateren niets te vertellen Over de bodem kan nu wel een woordje worden meegepraat. Mis schien zou Nederland iets kunnen doen op grond van het feit, dat voor een kunstmatig eiland pilaren in de zeebo dem moeten worden gedreven. De vraag is echter hoe andere landen daarover zullen denken O Zaterdagmiddag reed de Soester automo bilist K. S„ met naast zich zijn ver loofde, rriej. K,, op de Soesterbergse- straat in de richting Soest. Ter hoogte van de Van Beuningenlaan begon hij te slingeren, raakte op de linker weghelft en schampte de auto van mevr. M. C. v. B.-v. d. V. uit Bussum, die van de andere kant kwam. De auto van de heer S, kwam tegen een boom en werd zwaar beschadigd. Hij werd ernstig gewond en zijn verloofde kreeg ernstige ontvellin gen. Na behandeling door dokter Kui pers zijn de beide slachtoffers naar Zon negloren gebracht. De auto van mevr. Van B. werd licht be schadigd. Zij werd niet gewond en kon haar weg vervolgen. 5TEENH0FF5TR.53 TEL Z81Z 50EST Opnieuw was de grote zaal van het St. Josephgebouw vrijdagavond geheel ge vuld met jongeren, die interesse hebben voor de oecumene. In februari sprak pater S. Jelsma over dit onderwerp en rector J. E. M. Keet uit Amsterdam sprak twee weken geleden over het onderweip „Wat zal de katho lieke kerk moeten doeh voor de eenheid der christenen en in welke richting zal zij zich moeten vernieuwen?" Pater Verhagen had als onderwerp voor zijn toespraak de vraag; „Wat wordt nu van de jonge mens verwacht om te ko men tot de eenheid der kerken en wat is zijn opdracht in deze tijd?" Pater Verhagen bracht zijn eigen jeugd in herinnering en hij vergeleek deze met de jeugd die thans leeft in een tijd wel ke geen plaats meer wil hebben voor engheid. Tijdens zijn opleiding heeft pa ter Verhagen deze engheid als een van zelfsprekendheid ervaren, maar in de loop der jaren heeft hij begTepen dat zij volkomen onjuist was. Toen leefde men in de katholieke kerk in de over tuiging dat er geen enkele reden was rekening te houden met de mening en de overtuiging van anderen, omdat al leen de katholiek gelijk had. Van Luther werd zo ongeveer gezegd dat hij gek was, maar thans weet men ook in ka tholieke kringen heel goed dat dit hele maal het geval niet was. Voorheen was het schone lied „Waar de blanke top der duinen, afgezet met prik keldraad" van toepassing, maar gelukkig hebben de moderne communicatiemidde len hierin verandering gebracht en groeit iedereen naar het wereldburgerschap VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 24 MAART 1964. Wie nu jong is en belangstelling heeft die maakt kennis met de gehele wereld. Hij ziet het leed, hij ziet de worsteling om geluk, hij weet wat van andere gods diensten en hij noemt mensen die anders zijn en anders denken niet gek, zoals dat vroeger maar al te dikwijls gebeurde. Met bewondering sprak pater Verhagen over het wereldbeeld zoals de priester Teilhard de Chardin dat gaf. Alles wat op aarde was en is maakt deel uit van een groeiproces. Alles wat op aarde kwam bewoog zich naar het kind van Bethle- hem. Christus stierf, maar hij droeg zijn taak aan de mensen over, want Hij was nog niet klaar met zijn werk. Jonge mensen hebben een belangrijke opdracht als dragers van een deel van deze taak. Staande aan het begin van een nieuw wereldbeeld moeten zij zich bevrijden van de engheid, luisteren naar de ver langens van het eigen hart en daarin geloven. Zij moeten luisteren naar Chris tus en zijn evangelie oprecht bestude ren. Met alle Cnristenen moeten zij zoe ken naar de stukken van Jezus' erfenis om die bijeen te brengen. Met geloof in de toekomst die begonnen is zal de jeugd een belangrijk aandeel kunnen le veren in de eenwording der kerken. Na de toespraak van pater Verhagen volgde een interessante discussie over enige vragen. Zij luiden als volgt: Is de oecumenische beweging een motief voor een gemengd huwelijk? Zullen we water in de wijn moeten doen om het op den duur eens te worden over dogma tische verschillen? Zijn wij jongeren vol doende onderlegd om het oecumenisch gesprek te beginnen? Zien we heil in gezamenlijke kerkdiensten met andere christenen en zo ja hoe moet de inhoud daarvan worden? Geloven we in de waarde van stil gebed, zo echt in de binenkamer, voor het bereiken van de oecumene? Hees heeft zaterdagmiddag in Bilthoven van F.A.K gewonnen en staat nu aan de kop van de ranglijst daar D.O.B. ver loren heeft van S.V.M -Boys. Voor de rust speelde Hees slecht en de voorhoede faalde 2nelfs. Dat kwam gro tendeels door het feit dat men het met wijzigingen probeerde die het helemaal niet deden Na rust werd de opstelling gewijzigd en nu ging het veel beter. Na-izeventien minuten werd keeper Muis, die heel goed speelde, gepasseerd Zo bleef het tot de rust. In de tweede helft werd F.A.K. op eigen helft teruggedron gen en Hees was veel sterker. Hop scoor de uit een verre ingooi van H. de Bree Zeven minuten voor het einde van de wedstrijd gaf C. de Jong een pass naar De Bree en deze stelde Burgstede met een voorzet in staat het winnende doel punt te scoren. Het eerste damesteam van B.D.C.-hand- bal speelde een thuiswedstrijd tegen U.D. Er werd met 3-6 verloren en gedeeltelijk kwam dit omdat B.D.C. met een negental speelde en niet met een elftal. Voor de rust werd het 2-1 voor U.D., maar door doelpunten van Nanda Daselaar en Annie Wigtman werd het 3-3. B.D.C. raakte nu vermoeid en het werd tenslotte 6-3 voor U.D. Het eerste herenteam behaalde in Zeist een 15-1 overwinning op Arma. De da- mes-juniores zouden tegen Limvio een competitiewedstrijd spelen, maar deze ging niet door omdat de scheidsrechter wegbleef. Toen werd het een vriend schappelijke wedstrijd. De jongens kon den bij Oranje niet spelen omdat het terrein afgekeurd werd. De heren- aspi ranten speelden evenmin tegen H.V.L. uit Leusden, want het terrein was te slecht. Langzaam aan gaan we de goede tijd weer tegemoet en veel optimistische vrouwen beginnen al met de verzorging van hun zomergarderobe. Natuur lijk is dat verstandig, want het beste is om een en ander klaar te hebben voordat het mooie weer begint. "Wie er te laat aan begint, loopt de kans tijdens mooie dagen nog niet in een heeTlijk zomers kleedje te kunnen lopen. Maar met al deze prettige vooruitzichten moeten we er toch rekening mee houden, dat het vooraar ons ook nog de nodige kille dagen kan brengen. Dagen waarop een wintermantel ons te warm zit, maar die toch weer te koud zijn om zo maar in zomerspullen te lopen. Een vorjaarsmantel is echt geen overbodige luxe. Wat dat betreft bieden de modemagazijnen ons volop keus en ongetwijfeld zal ieder wel iets van zijn gading kunnen vinden. Wij zagen een heel leuk model, een creatie van de Italiaanse couturier Mirsa uit Milaan. Het was een „symfonie in zwart wit". Een V8 mantel vervaardigd van orlon en wel zo, dat er leuk tweed effect werd bereikt. De mantel is verder heel eenvoudig en sluit van voren met drie grote zwarte knopen. Naast het leuke tweed-effect valt dadelijk de aardige ruim staande kraag op. De ontwerper heeft deze kraag zo gecreëerd, dat die ook kan worden verwijderd, waarbij we dan een kraagloze mantel dragen. Met deze kraag is het geheel echter beslist aantrekkelijker. Al met al een juweeltje van een voorjaarsmantel. In massa laat de Indonesische jeugd zich inschrijven voor vrijwillige actie tegen Maleisië. De oproep hiertoe kwam van president Soekarno. die zo'n ant woord vroeg op de dreiging uit Malakka Dit is weer een beetje de omgekeerde wereld, want Maleisië heeft inderdaad besloten tot enige mobilisatie, maar pas nadat Indonesische guerilla's actief wa ren geworden op Borneo. En ook pas nadat allerlei besprekingen vast waren gelopen, onder meer doordat Soekarno - ondanks een wapenstilstand - weigerde deze groepen terug te laten keren naar eigen gebied. Het was zelfs zo dat In donesië er op stond dat zijn luchtmacht door zou kunnen gaan met de bevoor rading van deze zogeheten vrijwilligers (die vaak met hun legerboekje op zak blijken te lopen i De hoop van tengoe Abdoel Rachman is erop gevestigd dat de Engelse mi nister van buitenlandse zaken Richard Butler, die in mei Djakarta bezoekt, kans ziet de onrust wat te bedaren. Of die hoop erg gewettigd is, valt te betwijfe len; tenslotte boekte de Amerikaanse minister Robert Kennedy eveneens een succes, namelijk dat van wapenstilstand Maar zoals hij al scheen te vrezen blijkbaar is er m Indonesië een weinig begrepen onderscheid tussen beloven en doen. Het eerste schot. Zoals Soekarno nu de zaak aanpakt, komt het er van dat de regering in Koeala Loempoer eens bevel moet ge ven op Indonesische schepen en vlieg tuigen te schieten als ze op Maleisisch gebied komen. Haar enige antwoord op voortgaande infiltraties De Britse luchtmacht en marine - aan wie voorlopig de verdediging van Malei sië is opgedragen - zullen een dergelijk bevel moeten uitvoeren. Het netelige hiervan is, dat dan niet zo'n soort situatie als in Nieuw-Guinea onstaat, waarin het ging om een stra tegisch weinig belangrijk gebied waarvan het vooral voor niet-Nederlanders moei lijk was zich voor te stellen waarom dat nu een kolonie met een rood-wit-blauwe vlag moest blijven, maar om een zelf standige natie en bovendien een die strategisch dermate belangrijk is (Sin gapore) dat Engeland en ook Amerika zich niet best kunnen permiteren dat de zaak wordt opgelost door Djakarta zijn zin te geven. En, zo gaat de vrees dan verder. Wat let Peking bijvoorbeeld om dit vuurtje naar vermogen ook nog aan te wakke ren? Er raken op die manier vele mach ten bij betrokken met een overvloed aan krijgsmateriaal en daarop rust bijvoor beeld de zorg van Lord Avon, de vroe gere Anthony Eden, die meent dat hier het grootste gevaar voor de wereldvrede schuilt In West Europa bedraagt het aan tal auto's gemiddeld 122 per 1000 in woners. In Rusland is dat cijfer 4 per 1000. v. é.M .<4 De wielrijder op dit kruispunt maakt het zichzelf onnodig moeilijk, door niet het aangegeven (en verplichte) rijwielpad te gebruiken. Op dit wijde kruis punt moet hij nu letten op het verkeer, dat hem van alle kanten kan naderen. Hij neemt de kortste weg, die echter ook de laatste weg voor hem kan zijn.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13