Mej. G. Lankamp 25 jaar bij gemeentewerken. SOESTERBERG HET OOG GERICHT OP ANNE DE VRIES. Radio van de geest. Geel is geen rood, maar toch stoppen. Ook Rusland onderzoekt telepathie. Strijd ijd tegen de Rheuma. Shot 4 kampioen. Plotselinge dood. Bromfietser gewond. Verandering spreekuur burgemeester. Ritten van Tempo. Geslaagd. Jaarvergadering van Tempo. Soester schaakclub. Kookdemonstratie. Soesterberg op de film. Twee overwinningen van K.V.O. Bingo. Soesterberg verloor met 2-5. DINSDAG 24 MAART-1964. 43ste JAARGANG No. 24. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Ook de Sovjet Unie heeft zich nu ge stort in de raadsels van de menselijke geest. Terwijl de leerstellingen van het communisme reeds hebben ontkend, dat er iets zou bestaan, dat boven de materie uitgaat, wordt nu in zeker acht labora toria en wetenschappelijke instituten het toververschijnsel onderzocht, dat in het Westen bekend staat als telepathie. Hoe moeilijk dit nog voor de communis ten te verwerken is, bleek onlangs in Oost-Berlijn, waar op een tentoonstelling van ..bijgelovigheid uit het kapitalisti sche Westen" het portret voorkwam van de Nederlandse hoogleraar Tenhaeff, een bekend specialist op het gebied van de parapsychologie Terwijl deze tentoon stelling werd gehouden werkten in het Russische Leningrad al Sovjet geleer den in een door de staat gesticht „paraJ psychologisch laboratorium", het eerste instituut in Rusland, waar de telepathie serieus wordt onderzocht. De leider van dit Russische laboratorium is professor Wassilief. Deze geleerde kwam twee jaar geleden met het eerste geschrift, waaruit bleek, dat de Russi sche doctrine plotseling bovennatuur lijke eigenschappen" erkende. Het boek „Beïnvloeding op afstand" poogde wel de parapsychologie in het communistische stramien onder te bren gen door te beweren, dat het hier ging om verschijnselen, welke berusten op „nog niet geïdentificeerde bewegingen van de materie". Volgens de communistische leer immers bestaat er buiten de materie niets. De wereld houdt op bij het stoffelijke. Nu de Russische geleerden plotseling zijn gestuit op iets, dat niet via de ma terie en wetten, welke daarop van toe passing zijn. kan worden verklaard, heerst er onzekerheid. Aanvankelijk dachten de Sovjet geleer den aan een natuurlijke verklaring voor het verschijnsel van de telepathie. Zij zochten de oorzaak in „electromagneti- sche golven". ""Dft mogelijke principe lieten zij echter vallen toen zij bij experimenten dezelf de resultaten bereikten als geleerden in het Westen: daarbij bleek dat telepa thie niet aan afstanden gebonden is. Electromagnetische golven moeten tot 'n zekere afstand begrensd zijn in hun uit werking, dus die moesten worden uitge schakeld. Waardoor telepathie dan wel mogelijk is Ook de Russen hebben hiervoor een verklaring gevonden „Wij zullen ons moeten bezighouden met de vraag of dé hersenmassa een nog onbekende factor produceert. Wij zullen moeten aanne men, dat deze factor van oorsprong een energetische is", schrijft professor Was silief Dat Rusland zich nu ook met telepathie bezig houdt, en op een heel serieuze manier, toont aan, dat men ook in Rusland overtuigd is van het nut van deze „radio van de geest", zoals de Rus sen het verschijnsel omschrijven. In Amerika immers zijn practische proe ven genomen, welke de bruikbaarheid van de telepathie met name in de ruim tevaart moeten bewijzen. Bij deze expe rimenten is aangetoond, dat de telepa- tische vermogens, die volgens een aantal geleerden bij iedereen in zekere mate aanwezig moet zijn, door oefening kun nen worden ontwikkeld. Een ontdekking, welke men zich ook in Rusland bewust is geworden. De intensieve studie in de Sowjet Unie bewijst, dat men zich daar heel goed realiseert, dat de telepathie mogeüjk toepassing kan krijgen in het dagelijks leven Prof Wassilief wijst zelfs op ex perimenten in de Verenigde Staten Mogelijk, zegt hij, zijn deze proeven op gezet met militaire bedoelingen. En daar bij kan Rusland natuurlijk niet achter blijven. Want stel je eens voor. dat de Amerikanen hiermee succes zouden boe ken. Honderden mensen bezoeken wekelijks de markt, maar velen komen er nooit. Op 2 april moet echter iedereen naar de verzameling kramen bij het postkantoor gaan om zijn bijdrage te leveren in de strijd tegen de rheuma, want niemand kan zeggen: daarmee heb ik niets te maken. Op deze tweede april zal er een aparte rheuma-kraam zijn en de heer E. Moffie, zeer bekend standwerker, zal daar op zijn vlotte wijze zijn deel bijdragen aan de strijd tegen de gevreesde kwaal, zo als Max Tailleur dit deed voor het be schikbaar stellen van tien platen met een salvo van moppen, welke in de kraam verkocht zullen worden. De heer Moffie zal onder meer tegeltjes met sprookjes en linnen stroken met die renriemfiguren aan de man brengen en dat allemaal ten gunste van de „Stich ting Nationaal Rheumafonds". Vergeet u vooral niet even langs te lopen om te zien en te horen hoe een standwerker van formaat zijn waren aan de man brengt en vergeet ook niet iets te kopen als klein aandeel in de strijd tegen de rheuma tiek. Door met 10-0 te winen van Buna 10 heeft het 4e team het kampioenschap op haar naam gebracht. H. Hilhorst, W Tabak en C. Hooyschuur staan, met nog 2 wedstrijden te spelen op de bovenste plaats. Shot 5 is door te winnen van O.S.O. 4 op de tweede plaats op de rangüjst ge ëindigd, waardoor het ook promotiewed strijden kan spelen. Shot 3 heeft haar promotiekansen ver loren, door tegen U.B.T.V. 7 gelijk te spelen Shot 2 won met 9-1 van U.B.T.V 6 waardoor het de ranglijst blijft aan voeren. Shot 1 heeft haar positie op de ranglijst verslechterd door te verliezen van Vic toria 1, waardoor het eerste team op de één na onderste plaats staat. De 49-jarige metselaar H. S. van de Klaarwaterweg was gistermiddag aan het werk bij de bouw in Colenso Plotseling werd hij onwel en zakte ineen. Dr. Stro band. die de eerste hulp wilde verlenen kon slechts constateren dat hij overleden was. De zeventienjarige bromfietser P. A. P. v. d. M. reed op de Nieuweweg in de richting Soestdijk. Van de andere kant kwam een auto die bij het nemen van de bocht op de linker weghelft kwam. De bromfietser week uit maar hij werd door de auto geraakt, kwam in de berm terecht en viel. Zijn brommer werd licht beschadigd, zijn kleding ernstig en hij kreeg schaafwonden aan hoofd en benen. De auto reed door. Misschien was de bestuurder een wegpiraat, maar het is ook mogelijk dat hij niets gemerkt heeft. De burgemeester zal zijn wekelijks spreekuur morgen houden, 's middags te 2 uur. Voor de derde maal hebben leden van renverenigingen uit Soest, Amersfoort en Hilversum slag geleverd op het par cours van de vereniging Tempo in Soest dijk. Bij de amateurs namen twee Zweden buiten mededingjng deel en Sonny Gren werd tweede. De rit werd gewonnen door T. Hendriks van De Adelaar, die in 1.05 uur zegevierde. Sonny Gren (buiten me dedinging) en P. Kisner uit Amersfoort werden twee, K. Voorn van De Adelaar derde en Jaap v. d. Burgt van Tempo vierde. De nieuwelingen reden 25 ronden. In de twintigste ronde gingen drie man aan kop. maar drie ronden later waren alle renners weer bijeen. H Boekei van De Adelaar won in 47 min. Tweede werd zijn clubgenoot J. Vonk en derde het Tem polid Raymond de Zoete. Kees Proosdij en P. Soeterman, zijn beide clubgenoten. Vrijdag is mej. G. Lankamp in gebouw De Rank gehuldigd omdat zij 25 jaar in dienst van gemeentewerken is. Hierbij waren leden van 't college van B. en W„ de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dussen, de oud-directeur, de heer J. Th. van Noesel, familieleden van de jubilaresse en vele ambtenaren van gemeentewerken en de secretarie aanwezig. Na een welkomstwoord door de heer v. d. Dussen sprak de burgemeester mej. Lankamp toe. Hij noemde deze belang wekkende dag met alleen van grote be tekenis voor de jubilaresse als werk neemster, maar ook voor de gemeente als werkgeefster, want de arbeid die mej. Lankamp bij de dienst van gemeente werken verrichtte gedurende 25 jaar was van grote betekenis. De dienst is in 25 jaar geheel veranderd. heid van mej. Lankamp is dan ook voor hen een grote steun. Het was de heer Van Zadelhoff bekend dat mej. Lankamp grote liefde voor die ren heeft, maar haar grootste liefde is ongetwijfeld de dienst van gemeentewer ken, "waarvan zij dé spil is. Hij sprak de wens uit dat zij dit nog lang zal mo gen blijven. De heer A. D. Verstoep haalde herinne ringen aan de begintijd van het werk van mej. Lankamp bij gemeentewerken op. Ze werd op proef aangenomen, kreeg een arbeidscontract en het had nog heel wat voeten in de aarde voor zij haar vaste aanstelling kreeg. Zij werd vele malen bevorderd en is thans commies Sommige mensen denken dat ze de ad junct-directrice is, anderen zelfs de di rectrice, maar deze vergissingen wijzen er alleen maar op dat ze bij de dienst Mej. Lankamp bleef niet achter, maar ze paste zich aan. Bij de groei van het bedrijf waren er steeds momenten waar bij de personeelsvoorziening tenachter bleef. Dat betekende een belasting meer voor het personeel en niet in het minst voor mej. Lankamp. De gemeente is dankbaar dat zij dit nooit gezien heeft als een teveel aan werk, maar altijd met grote plichtsbetrachting en trouw en ongetwijfeld ook met liefde en animo gewerkt heeft. De burgemeester dankte haar en bood een geschenk aan. De heer v. d. Dussen kwam ruim een jaar geleden bij gemeentewerken. Hij moest zich inwerken en ondervond daar bij grote steun van mej. Lankamp. Vijf entwintig jaar geleden begon zij als ty piste voor 40,in de maand en nu draait het hele kantoorleven om haar. De heer v. d. Dussen dankte voor de grote medewerking die hij steeds van de jubilaresse heeft en bood een bedrag in enveloppe aan. De heer W. G. van Zadelhoff, wethouder van openbare werken, moest zich een kleine 20 jaar geleden bij de dienst weg wijs maken en ook hij ondervond hier bij veel steun van mej. Lankamp. Zij heeft geen gemakkelijke taak, want ze werkt met mensen die technisch inge steld zijn en over het algemeen het ad ministratieve deel van hun werk als bijkomstig beschouwen. De grote stipt- Foto Drukkerij Smit. een belangrijke plaats inneemt. Zij zorgt grotendeels voor de goede sfeer ondanks het feit dat ze „vele mannen te erg is". De heer Verstoep bood eveneens een ge schenk aan en sprak de wens uit dat mej. Lankamp in goede gezondheid het veertigjarig jubileum zal mogen vieren. De heer Van Noesel was nog geen direc teur toen mej. Lankamp als typiste be gon. „Wees voorzichtig met haar, want ze is geen blijvertje" zei directeur Van Goor, maar voorlopig bleef ze 25 jaar. Ze heeft de plaats die ze nu heeft niet gekregen, maar veroverd door haar capa citeiten, aldus de heer Van Noesel, die nooit tevergeefs een beroep op haar heeft gedaan. De gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen zei dat bevorderingen van mej. Lankamp in het college van B. en W. nooit moeilijkheden hebben gegeven omdat men grote waardering heeft voor haar werk. Hij sprak de wens uit dat ze nog lang bij gemeentewerken in dienst zal mogen blijven en dat deze jubileum dag een prettige herinnering voor haar zal zijn. Tenslotte dankte mej. Lankamp alle sprekers voor de vriendelijke woorden-en geschenken, waarna zij de gelukwen sen van allen in ontvangst nam. Enige uren later hield zij een drukbezochte receptie. werden respectievelijk vierde en zesde. De A-aspiranten reden 12 ronden. Er gingen 10 renners van start. C. Albert van de Adelaar reed lange tijd alleen maar hij werd ingehaald door zijn club genoot L. Verhoeven, die de rit won en R. Veldman, die tweede werd. Johnny Visser van Tempo bezette de vijfde plaats. Zeven B-aspiranten gingen van start. Vier rennertjes namen de kop en de eindspurt leverde een dubbele Tempo zege op. S. v. d. Berg en A. v. d. Esschert werden respectievelijk eerste en tweede, de derde plaats was voor de Amersfoor- ter B. Eijck en achter hem kwamen de Tempoleden J. v. d. Heijde, B. Luikinga, C Bokma en W, Houtlosser, die respec tievelijk de vierde tot en met de zevende plaats bezetten. Bij de veteranen gingen slechts 3 rijders van start voor 10 ronden. De uitslag was: 1 H. Brins, Amersfoort, 23 min. 2 H. Stouten, Pedaalridders. 3. C. de Jong. Pedaalridders. Aan de katholieke hogeschool te Tilburg slaagde voor het kandidaatsexamen eco nomische wetenschappen de heer H. Overgoor te Soestdijk. Morgenavond, woensdag 25 maart, houdt de ren- en tourvereniging Tempo in restaurant Zonneheuvel de jaarvergade ring. Er is bestuursverkiezing, want de heren Gerritse, voorzitter, en Westerveld treden af en zij stellen zich niet her kiesbaar. Op 10 mei zullen de renners van Tempo om het kampioenschap lange afstand van Soest rijden, Soest I ging naar Waverveen om tegen Denk en Zet I te kampen. Behoudens één te arbitreren partij, vermoedelijk remise, werd de uitslag 5-4 voor Soest I. De gedetailleerde uitslag was als volgt: P TeeuwenJ. K. v. Zijtveld 1-0 C. TeeuwenC. Blokpoel arbitrage C SchreursC. Samson 0-1 J. van der PlasW. Huiser 1-0 J. de BoerW. Benschop 0-1 H. KroonJ. Timmer 0-1. D. van der Plas-C. van Dijk 1-0 M. SmitA van Zuilen 1-0 J. SmitA. G. Hilhorst 0-1 S. BijmaR. Henze 0-1 Hedenavond, te 8.15 uur, wordt in het Anna Paulownahuis een demonstratie gegeven waarin Paaspudding en paashap- jes zullen worden gereedgemaakt. De toegangsprijs bedraagt 0,50. In een advertentie in ons nummer van vrijdag stond abusievelijk „toegang vrij". Er was zaterdag weer grote belangstelling voor de film van Soesterberg die nu nog aanmerkelijk was uitgebreid. Er is in deze film niets in scène gezet, doch alles is een natuurlijke afspiegeling van wat er reilt en zeilt op onze plaats. Hierbij werden door de camera-mensen tal van komische situaties opgenomen. We zagen het kleurige leven op straat zowel in het oude als in het nieuwe deel van het dorp, we keken in verschil lende bedrijven en in tal van andere in richtingen en gebouwen en waren bij de kinderen op de overvolle speelplaats en op school. Ook woonden we de fleurige optochten bij van de plaatselijke Har monie en de turnverenigingen. Verder werd er een kleurenfilm gedraaid van het circus Boltini. Tal van flitsen gaven een levendige indruk van het rus teloze circusleven in en buiten de piste. Van de 5 op het programma staande wedstrijden moesten er zaterdag 3 door het slechte weer worden afgelast. De overige wedstrijden leverden winst voor K V.O. op. Het 2de senioren-twaalftal behaalde thuis een 6-0 overwinning op Viko 1 uit Via- nen. Het junioren-team versloeg thuis Amers foort II met 4-1. Voor a.s. zaterdag zijn geen competitie wedstrijden vastgesteld. Op donderdag, 26 maart a.s., organiseert de Lustrum-commissie van K.V.O., des avonds 8 um, in het clubgebouw aan de Amersfoortsestraat. een Paas-Bingo, waar de traditionele paas-prijzen te winnen zijn. ZATERDAGVOETBAL. In de thuiswedstrijd tegen Valkenheide heeft Soesterberg met 2-5 verloren. Deze nederlaag is in hoofdzaak te wijten aan de slechte conditie waarin de achterhoe- Zoals Abe Lenstra een hele echte Fries is, zo is Anne de Vries een hele echte Drent. U zou natuurlijk denken dat een hele echte Fries in Leeuwarden of Tietjerkste- radeel woont, maar Lenstra woont in Enschede. Mocht u denken dat een hele echte Drent in Assen of Gasselternijeveense- mond woont, dan bent u er ook naast, want Anne de Vries woont in Zeist. Dertig jaar geleden maakte Anne de Vries furore met zijn boek „Bartje" en de woorden van deze kleine Drentse boerejongen „ik bid niet voor bruine bonen" werden gevleugelde woorden De kleine vrome Bartje wilde echt wel voor alles bidden, maar voor bruine bonen, nee, dat was hem al te gortig. Bartje is zo beroemd geworden dat het kleine kereltje in steen te Assen staat. Daar vervult hij in bescheiden mate de rol van het manneke in Brussel en ook op een wat kuiser manier. Hij is al eens geroofd door lolbroeken en hij is ook al eens omgegooid door spelende kinderen, maar Bartje kwam weer overeind. Misschien heeft men hem zaterdagmor gen dat grote ochtendblad wel laten le zen, waarin stond dat zijn geesteüjke vader in Assen overleden was en mis schien was hij wel bedroefd. Maar nu niet meer, want er overleed wel een Anne de Vries in Assen, maar dat kon de schrijver van ,3artje" niet zijn, want die woont in Zeist en is springlevend. Met krantenberichten moet je altijd op passen. Toch was het wel een leuk be richt. KANTMAN. de en de keeper verkeerden. Aan initiatief ontbrak het echter bij de Soesterbergers niet. De gehele wedstrijd door waren ze steeds meer in de aanval. Dat resulteerde zelfs na een kwartier in het openen van de score door rechtsbui ten Van der Lee. Maar daarna bleef de defensie van Valkenheide de zaak mees ter. De gasten maakten de stand niet alleen gelijk maar wisten deze zelfs tot 1-3 op te voeren alvorens de rust inging Na de hervatting weer het zelfde spel- beeld. Een zich tevergeefs inspannend Soesterberg dat nog maar éénmaal het doel wist te vinden, terwijl haar zwakke defensie de tegenpartij nog tweemaal liet passeren (2-5). Het kan nog net, denken we, en we gaan nog even op de trappers staan of druk ken het gaspedaal wat dieper in. Het ver keerslicht is van groen op geel gespron gen, maar uiteindelijk is geel geen rood. dus doorrijden. Eigenlijk weten we wel, dat we moeten stoppen voor een geel verkeerslicht. Op een kruispunt, waar het verkeer wordt geregeld door een verkeersagent, stoppen we ook, wanneer de agent zijn arm om hoog steekt, het equivalent voor een geel verkeerslicht. We stoppen, omdat de agent ons anders terugroept, maar een verkeerslicht is een dood stemloos ding. Dit alles is niet overdreven. We kunen het bij vrijwel alle verkeerslichten zien, hoe wielrijders, bestuurders van auto's en berijders van gemotoriseerde tweewie- Iers er nog een schepje opgooien om er vóór rood door te komen. Het gele verkeerslicht is echter óók een stoplicht. Het is niet toegestaan om bij dit licht door te rijden Alleen, wanneer we de stopstreep te dicht zijn genaderd om nog op redelijke wijze tot stilstand te komen, mogen we doorrijden. Het gele licht wil zeggen: het kruispunt zo vlug mogelijk vrijmaken. Wanneer we voor het rode stoplicht staan te wachten en we zien in de kruisende straat het ligt op geel verspringen zijn we geneigd reeds te gaan optrekken. Ook dit is niet toegestaan. Bovendien kun nen er ongelukken van komen, want de mogelijkheid dat een te vroeg optrekkend voertuig en een ander voertuig, dat nog door het gele licht heen rijdt, elkaar „ontmoeten", is niet denkbeeldig. Zijn gele en rode lichten stoplichten (wanneer het verkeerslichten op kruis punten betreft), bij groen licht bestaat de verplichting door te rijden, want een vlotte doorstroming van het verkeer wordt belemmerd, wanneer we voor een op groen gesprongen verkeerslicht blij ven staan om bijvoorbeeld een toevallig passerende kennis, die we een lift willen geven te laten instappen. Dit werkt file vorming in de hand. Bij groen licht dus vlot optrekken, maar houd er rekening mee, dat er uit de zij straat, waar het licht op rood staat, tóch verkeer kan komen. Het kan gebeu ren, dat een bestuurder dat rode licht niet heeft gezien, doordat de zon er bij voorbeeld op scheen. Oplettendheid blijft dus geboden, ook bij groen licht

Soester Courant | 1964 | | pagina 1