TÏÏÏÏTÏÏ Tunnel onder het Kanaal wordt werkelijkheid. KLEINE PIANO'S. Pianohandel W. van Tol MIDDELMAN DERDE BLAD Krabbels van Knelis. Officiële mededelingen. Zonder commentaar. Honger solidariteitsactie. 3000 auto's per uur onder het Kanaal door. Duinkikkers vierden feest. Korfbal De Meteoren. ZIJ ziet hem graag in korrekte kleding Sportsuccessen van jeugd. Roof in het bos. Met geleende auto te water. S.E.C. verloor. PREDIKBEURTEN Vroegere plannen. Het oorspronkelijk idee van een tunnel onder het Kanaal is afkomstig van inge nieur Matbieu, die in 1802 een dergelijk plan van een verbindingsweg liggend in een tunnel die zich onder water bevond, voorlegde aan Napoleon I. Hierop volgden nog andere ontwerpen voor een kanaalverbinding, maar het waren de Fransman Thome de Gamond en de Brit Sir John Hawkshaw, die aan vankelijk onafhankelijk van elkaar werkten, maar later hun plannen coör dineerden, die met het eerste praktisch uitvoerbare plan voor een tunnel kwa men. Hun plannen, in beide gevallen voor een spoorwegtunnel, werden res pectievelijk in 1867 en 1869 openbaar gemaakt. Het waren deze plannen die leidden tot de stichting in 1872 van de Channel Tunnel Company, die drie jaar later ge volgd werd door de oprichting van een Franse pendant de Société Concessionai- re du Chemin de fer Sous-marin. In 1875 werd een gemengde Anglo-Franse parlementaire commissie in het leven geroepen dit tot taak had een ontwerp op te stellen voor een overeenkomst. De beide maatschappijen vingen inmiddels met hun werk aan vanuit Europa legde elk al over een mijl lengte tunnelseg menten in het Kanaal. Maar plotseling weigerde de Britse regering in 1883 haar verdere medewerking aan het project en wel op militaire gronden en verbood de Channel Tunnel Company het werk voort te zetten. Na de eerste wereldoorlog werden de plannen weer uit de kast gehaald, maar voordat men verder kon gaan werd een en ander al onmogelijk gemaakt door een in het Lagerhuis in Engeland ge houden stemming waarbij de tegenstan ders met zeven stemmen meer wonnen. De laatste jaren is de opinie in Engeland echter gewijzigd en heeft men grote be langstelling voor de tunnelplannen. De Kanaaltunnel-studiegroep. De grote kracht achter de tunnelbouw van het moment is de Kanaaltunnel- groep die op 26 juli 1957 werd opgericht. Het initiatief hiertoe ging uit van de Compagnie Universelle du Canal Mari- time de Suez. De groep bestaat uit vier deelnemers die elk voor 25 er bij geïnteresseerd zijn. Dat zijn ten eerste de Suez Finance Company, ten tweede The Cannel Channel Tunnel Company, waarin tevens de Britse spoorwegen zijn vertegenwoordigd, als derde de Société concessionaire du chemin de fer sous- marin, waarin opgenomen de Franse spoorwegen en als vierde tenslotte Tech- nical Studies Incorporated of New-York. De Kanaal-studiegroep zelf bestaat uit twaalf personen in evenredige vertegen woordiging, namelijk van elke geïnte resseerde groep drie. In maart 1960, nu vier jaar geleden, publiceerden zij hun officiële plan tot bouw van een 32 mijl lange spoorwegtunnel, waarvan 23 mij len zich onder water zouden bevinden. Het bleef echter niet bij de tunnelplan nen, want in dat zelfde jaar 1960 werd in Frankrijk een concurrerende groep gesticht met de naam Société d'Etude du Pont sur la Mache (een studie-groep voor een kanaalbrug), waarvan M. Jules Moch president en algemeen leider is. Deze groep heeft het plan tot de bouw van een brug over het Kanaal. Kiezen tussen tunnel of brug. De tunnelgroep beoogt een tunnel voor spoorwegverkeer met een lengte van 32 mijl, waarvan 23 mijl onder water, aan de uiteinden twee stations die op een afstand van 44 mijl van elkaar lig gen en wel één bij Sangatte, dichtbij Calais en de ander bij Westenhanger tussen Folkestone en Ashford in Kent. De tunnel zou zelf bestaan uit 3 klei nere tunnels er in en wel de twee bui tenste beide voor spoorwegverkeer (een heen en een terug» en de middelste als tunnel voor de onderhoudswerkzaamhe den, berging van apparatuur en alles wat er voorts in deze tunnel nodig zal zijn. Buiten het normale personen- en goe derenvervoer zal het mogelijk zijn ex tra autoveertreinen in te lassen, treinen dus met speciale wagons, waarop auto's van en naar het continent kunnen wor den vervoerd. Men denkt daarbij aan een dienstregeling waarbij zo'n 3000 au to's per uur overgebracht kunnen wor den. Buiten het rapport viel nog een later ingediend voorstel tot toevoeging van een wegverkeerstunnel. Dit laatste brengt echter extra technische problemen met zich mee, aangezien er dan gezorgd zou moeten worden voor speciale ventilatie- schaehten op het traject, die omhoog zouden moeten rijzen via kunstmatige eilanden in het Kanaal. 6000 auto's per uur! De bruggroep denkt aan de bouw van een brug zowel voor spoorweg- als weg verkeer, een brug met een totale lengte van 21 mijl en wel tussen Cap Blanc Nez en South Foreland. De constructie zal bestaan uit metalen overspanningen, die rusten op ongeveer 140 gewapend betonnen peilers. Een overspanning heeft normaal een lengte van ruim 220 meter en ligt op niet minder dan 69 meter boven het wateroppervlak om zelfs de grootste schepen in de gelegenheid te stellen de brug te passeren, althans bij normale weersomstandigheden. Het weg dek van de brug zou moeten bestaan uit 6 rijbanen, die aan weerszijden worden geflankeerd door spoorbanen, één voor heen en één voor terug. Met deze zes verkeersbanen zou de brug in staat zijn om op spitstijden niet minder dan 6000 voertuigen per uur te laten passe ren. Kortgeleden kwam de bruggroep met een aanvullend voorstel, dat wel kostbaar is en dat inhoudt een deel van de brug midden in het kanaal over te laten gaan in een tunnel, waardoor een behoorlijke corridor ontstaat voor de scheepvaart, die dan ook bij elke weersomstandigheid de verbinding kan passeren. Een systeem dat ook in Amerika wordt toegepast. Het rapport der deskundigen is van me ning dat beide projecten rekening ge houden hebben met de toekomstige aan was van het verkeer dat het Kanaal zal willen passeren. Bovendien zal in beide gevallen de reistijd met ongeveer een derde verminderd kunnen worden. Om een voorbeeld te geven zal de huidige verbinding van Parijs met Londen die 7 uur duurt en door de Golden Aow wordt verzorgd dan slecht 4% uur ver gen, hetgeen slechts een half tot een heel uur langer is, dan de luchtverbin- ding tussen beide eindstations. Wat gaat het kosten? Volgens de deskundigen van de werk groep heeft het tunnelplan zekere voor delen boven het brugplan, waarvan wel het zwaarst weegt, dat de brug hoe dan ook een obstakel voor de scheepvaart zou vormen en vooral bij mist een ge vaarlijke sta-in-de-weg vormt juist in het Kanaal, dat een van 's wereld druks- ste scheepvaartroutes is en waar gemid deld zo'n 500 schepen per dag doortrek ken. Ook de kosten spelen een rol, want de tunnel zou ongeveer zo'n zestienhonderd- miljoen 1600.000.000.) gulden gaan kosten, maar het brugproject vergt on geveer het dubbele. Wat dat betreft ze geviert de tunnel dus op twee fronten, lagere bouwkosten en een onbelemmerd scheepvaartverkeer. Het besluit van 6 februari heeft wel vast gesteld, dat er een Kanaaltunnel zal ko men, maar nog niet hoe de technische uitvoering zal zijn. Men kan namelijk een tunnel boren, maar men kan ook tunneldelen laten zinken. Maar hoe dan ook, het staat wel vast, dat de bouw van zo'n tunnel toch nog altijd een periode van zes Jaar zal kosten. Maar voor dat het zover is, zullen er nog heel wat tech nische en financiële problemen moeten worden opgelost. Nieuwe en bespeelde Nleuweweg 103 - Telef. 2968 De leden van de zwemvereniging De Duinkikkers hebben uitbundig feest ge vierd ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van de vereniging. Dubbel feest was het voor penningmeester D. J. Kat, die tot erelid benoemd werd. Hij is 12% jaar bestuurslid en hiervan 10 jaar pen ningmeester. Vice-voorzitter G Dietrich sprak in ge bouw De Rank een welkomstwoord en stelde erevoorzitter J. Elderman in de gelegenheid een terugblik op de afgelo pen 12% verenigingsjaren te geven. Deze dankte de Soester Zakenkring en het Stichtingsbestuur van het Soester na tuurbad voor de prettige samenwerking, die tot opmerkelijke gebeurtenissen ge leid heeft. Zo werden in 1962 de nati onale zwem- en springkampioenschappen in het Soester natuurbad gehouden en in 1963 internationale wedstrijden, waar aan zwemsters en zwemmers uit 11 lan den deelnamen. In het oude natuurbad werden zwemwed strijden georganiseerd, er werd in de waterpolocompetitie gespeeld, terwijl het eerste damesteam van de vereniging tot grootse prestaties kwam. De jaren 1960 en 1961 waren niet best voor de vereniging, want het natuurbad was gesloten omdat het vernieuwd moest worden Het ledental liep tot de helft terug en alleen de goede kern bleef over. In 1962 kreeg de vereniging ech ter de beschikking over een bad dat kan wedijveren met de mooiste en beste van Europa en spoedig was er weer sprake van bloei met als hoogtepunten wed strijden van nationaal en internationaal formaat. De heer Elderman prees penningmeester Kat voor het vele werk dat hij in het belang van de vereniging deed en deelde hem mee dat het bestuur - zonder de penningmeester daarin te kennen - een parig besloten had hem tot erelid te be noemen. Het echtpaar Touwen, dat in de begin jaren van de vereniging veel voor de Soester zwemsport deed, was uit Amster dam gekomen om het feest bij te wonen. De heer Touwen bood een wisselbeker en een kleine beker aan. Dans met muziek van The Nightbreakers uit Amersfoort, bingo en een verloting die klonk als een klok zorgden op deze feestavonud voor veel ontspanning en gezelligheid. Het A-team van de korfbalvereniging De Meteoren heeft van Amersfoort A met 4-6 verloren, nadat een 4-3 voorsprong behaald was. Het is een eervolle neder laag, want Amersfoort pleegt met dubbele cijfers te winnen. Jammer was het dat Soest met een negental in het veld kwam. Twee meisjes waren zomaar weg gebleven omdat ze niet weten wat spor tiviteit is en een derde had afgeschre ven. Gerrit Mulder opende de score. Soest kwam met 1-3 achter, maar door Rob Veerman en Frans v. d. Braak werd het DE onder dn lonf® Als HIJ uit onze zeer aparte kostuum-kollektie zou kiezen, zal zij het onmiddellijk zien. Aan die warme nieuwe kleur, de effektvolle dessine ring, de meesterlijke pasvorm en de jeugdig makende aparte snit. Ja, hij draagt het met trots. TEXTIEL - CONFECTIE Torenstraat 19 Soest Tel. 2424 gelijk. Andries Mulder bracht de stand op 4-3, maar daarmee was het gebeurd voor de Soester speelsters en spelers en het werd 6-4 voor Amersfoort. Meteoren 1 won met 6-3 van S.K.V. 3. Riet van Drie maakte het eerste doel punt. Kort hierna raakte Dick Maris geblesseerd. Hij speelde door tot de rust, maar viel toen uit. Wim Wamsteeker bracht de stand op 2-0, Trees van Dijk op 3-0, Kemler sr. op 4-0. Het werd 4-1, door Henk de Jong 5-1, 5-2, door Wim Wamsteeker 6-2 en tenslotte 6-3 Het derde team speelde thuis tegen Amersfoort 4, waarvan het eerste team enige tijd geleden met 1-2 verloor. Amersfoort kwam met 1-0 voor, door Ma- rion Brandsma werd het 1-1, door C. van Rouwendaal 2-1 en door Houkes sr. 3-1. Amersfoort haalde op tot 3-3, maar door Flip Brandsma werd het 4-3. De gasten gedroegen zich nu hoogst onspor tief en zagen hierdoor kans met 5-4 te winnen. De juniores verloren nu eens niet met dubbele cijfers, maar netjes met 4-7. Rudi van Rouwendaal, Fred van Dijk, Rob Stam en Marianne Boot maakten de doelpunten. Bij de persoonlijke judokampioenschap pen van de sportschool Vollenberg te Baarn werd Martm Duiser kampioen in de leef tij dsklaase 14-15 jaar. Tweede werd Hans Diekman. Bij de 16- en 17- jarigen won Roelof den Boer. Tijdens een cours van de Stichtse Rij- en Jachtvereniging, welke te Zeist werd ge houden, won Paul Wilten op Master bij de juniores in 6 min. 19 sec. Zijn broer Jan Willem Wilten werd tweede op Fiola in 6 min. 21 sec. en Thierry de Besancon derde op Winston in 7 min. 6 sec Bij de senioren had de heer Holterman uit Amersfoort voor hetzelfde parcours op Bruno Walter meer tijd nodig dan Paul Wilten, want hij reed het in 6 min. 49,6 sec. Hij ontving een zilveren wissel beker. De Utrechter J. v. W. was met zijn meis je per fiets uit zijn woonplaats gekomen om in Soest te genieten van de natuur en gezellig met haar in het bos te wan delen. Dat deden ze tussen het L.S.K. kamp in Soestduinen en de Wieksloter weg. De fietsen lieten zij bij het fietspad achter Toen ze terugkwamen bleek dat een onverlaat sloopwerk verricht had. Hij verwijderde de kilometerteller van de fiets van de heer v. W., een achter- lamp met reflector, een versnellings- handle en een kabel. De heer v. W. zag een man wegfietsen die de dader kon zijn, maar hij kon slechts een vaag sig nalement geven. De Baarnse automobilist J. W. M. kwam met een geleende auto vanaf Amersfoort Hij reed op de Peter v. d. Breemerweg, had weinig zicht door mist en regen en kwam bij de gevaarlijke bocht die ter hoogte van 't Kolkje ligt in het water terecht. Een kraanwagen moest de auto op het droge zetten. S E C. heeft zondagmiddag in Bovenkerk tegen Roda '23 gespeeld en met 0-2 ver loren, ondanks subliem spel in de tweede helft, dat beter was dan in de compe titie tot nu toe getoond is. In de voor hoede was Verhoeve weer opgesteld. Hij was als verbindingsspeler de grote uit blinker en Van Breukelen in de halflinie de zwoeger bij uitstek. S.E.C. begon slecht en dat kwam groten deels door de gladheid van het terrein Intussen was Roda niet erg gevaarlijk en v. d. Broek kon zijn werk rustig on der de S.E.C.-lat doen. Hij maakte een betrouwbare indruk. Toch kwam hij in groot gevaar toen linksbinnen G. Kok alleen voor hem kwam. Hij werd gepas seerd maar Van Breukelen stond op de lijn en redde. De SE.C.-voorhoede kreeg ook enige kansen. De Bruin kwam voor doelman Kok, maar zijn schot ging net langs de paal. S.E.C. was soms bijzonder gevaarlijk, maar spil Driehuis was een groot strui kelblok. Hij keerde menige aanval. De groenwitten hadden pech toen Ver- hoeve zich verdienstelijk door de ach terhoede van Roda werkte. Hij werd ge haakt, behield de bal, zodat de scheids rechter niet floot raakte hem kort daarna toch kwijt en vanuit de achter hoede kreeg linksbuiten Buskemolen het leer toegespeeld. Hij plaatste naar rechts buiten Stokkel, die hoog voorzette. Van de Broek stond te ver voor zijn doeL de voorzet werd een effectvol schot en de bal verdween in de bovenhoek, S.E.C. ontsnapte aan een groot gevaar toen linksbuiten Buskemolen op de lat schoot maar tot rust werd niet meer gescoord. In de 2e helft speelde S.E.C. werkelijk een fantastisch goede partij voetbal. De scheidsrechter gaf de Soester ploeg hier voor zelfs een compliment. Tweemaal kreeg Duijst een schitterende kans, maar keeper Kok gooide zich moe dig op de bal toen uit een voorzet van Verhoeve door Duijst keihard ingekopt werd en een schot van dezelfde speler werd eveneens schitterend gekeerd. Roda was soms erg gevaarlijk en dat leverde een doelpunt op. Het werd ech ter afgekeurd door de scheidsrechter, die van mening was dat middenvoor v. d. Heuvel hinderlijk buitenspel stond. S.E.C. zette alles op de aanval om de verdiende gelijkmaker te scoren, maar het lukte niet. Aan de andere kant ging het beter. Buskemolen kreeg de bal, ging naar binnen, passeerde Ruttenberg en schoot beheerst langs keeper v. Broek. Daarmee bezorgde hij zijn ploeg een overwinning die geflatteerd was. GOEDE VRIJDAG. HERVORMDE GEMEENTE. Oude Kerk. 7 uur ds J. Mettau. H A Emmakerk. 10.15 uur ds J. Mettau H.A. 7 uur ds K. van Liere H A Zonnegloren. 7 uur ds D. M. Jalink H.A. Heeskapel. 7.30 uur ds H. Roest. H.A. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 7.30 uur ds J. Fokkema. (In „De Rank".) GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 8 uur ds H. J. Lambers Heerspink. Wilhelmlnakerk. uur ds C. M, v. d. Loo. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 7.30 uur ds P. de Smit. NED. PROTESTANTENBOND. 10.15 uur mej, C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. Geen dienst. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 8 uur ds H. C. Valeton. H.A. EVANGELISCH LUTHERSE GEM. Kapelstraat. 10.30 uur ds W. F. Schröder, H.A. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 24 MAART 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak stroopers mit strikke de grootste schofte vind die d'r binne en rechters die de manne maor 'n paor maonde geeve gTote stakkers. Stroope mit strikke das net zo'n bietje als de kat van Kneliao pak- ke, zien strot effe dich kniepe, 'n bietje loslaote en dan weer dichkniepe en zo uure achter mekaor. Wijje geleuve as ikke rechter was - maor daor bin ikke veuls te stom veur - dak zou zeige wullie moste de strot van die strooper ok maor us 'n paor uur dich kniepe en weer us loslaote. Dan leertie smeerlap 't stroope wel oi. Veur inbreekers ken ikke nog wel us respek hebbe as zullie 't nie bie ming doen, nie bie arreme minse en nie zo stom as die vier nozemkaffers in Baorn, die naor ongs darrep kwaome om zo in te breeke da zullie 'n paor uur laoter in de bak zaote. D'r kwaome ok nozems uut Aomersfoort, maor heule jonge, van twaolef en dar- tien jaor. Die kwaome hier stroope mit strikke, de kleine doerakke. Gelukkig was d'r 'n pelisieman die de jochies in de gaote kreeg en de kleine smeerlappe mos - te alle strikke opruume en ok nog de strikke inleevere die zullie tuus hadde, bie d'rluu ouwers van niks, die altied zo druk mit d'relge bezig binne da zullie heul nie in de gaote hebbe datter jonges hoeve ant worre binne. Dat hadde die stommelinge van ouwers in Baorn ok nie. Die hebbe messchien deplomao's veur weet ik wat, maor veur ouwer worre hejje gin deplomao neudig, dat gaot alle- gaor zomaor offie wat weet van deeres en jochies fesoenlijk groot bringe of nie. Lao wullie in ellek geval hoope dattie vaoders en moeders die kleine onterikke die mit strikke ant stroope waore 'n goed pak slaog gegeve hebbe, waant die klei ne lilleke wurregers verdiene nie beeter. En messchien komter nog us 'n tied da wullie rechters hebbe die bie stroope mit strikke kenne zeige, veur Joe vief jaor de kast in omdat ut de eerste keer is en veur joe tien jaor, omdajje 't weer edaon heb. Noeng is ut 'n gulde boete of 'n dag zitte of daor in de buurt. Das ne- tuurlek groote flauwekul. Die wurregers van diere motte 'n douw hebbe da zullie de knop van de deur nie meer kenne veinde en de maon veur zo'n strik anzien. GEMEENTESECRETARIE EN KANTOREN OP GOEDE VRIJDAG GESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de ge meentesecretarie, het kantoor van de ge meenteontvanger, de hulpsecretarie te Soesterberg en de kantoren van de tak ken van dienst op vrijdag 27 maart a.s. (Goede Vrijdag), de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. De ambtenaar van de burgelijke stand zal van 9.00 tot 10.00 uur voor gevallen, welke geen uitstel kunnen lijden, zitting houden (ingang aan de achterzijde van het gemeentehuis). Voor spoedgevallen betreffende de gas- voorziening kan men zich op genoemde dag telefonisch richten tot het gasbe drijf) telefoonnummer 4258 of de opzich ter (telefoon 3929). Indien telefonisch geen gehoor wordt verkregen dient een briefje in de brie venbus van het gasbedrijf te worden ge deponeerd. Tevens wordt bekend gemaakt dat op die dag geen as en vuilnis door de gemeen telijke reinigingsdienst zal worden opge haald. Soest, 24 maart 1964. HONDENBELASTING. Daar gebleken is, dat meerdere houders van honden nog niet voldaan hebben aan hun verplichting tot inlevering van een aangifteformulier delen burgemeester en wethouders mede, dat alsnog geduren de twee weken gelegenheid wordt gege ven deze verplichting na te komen. De aangifteformulieren zijn verkrijgbaar te Soest op de afdeling financiën ter ge meentesecretarie en voor Soesterberg ten kantore van de hulpsecretaris. Na afloop van bovengemelde termijn zal een strenge controle worden ingesteld. Onverminderd de strafbepalingen in de verordening op de hondenbelasting ver meld, zal alsdan bij gebleken overtreding een aanslag worden opgelegd tot een be drag van vijfmaal de gewone belasting. Soest, 24 maart 1964. De chef van de verkeerspolitie in de Engelse plaats Oxford heeft moeten be sluiten om de radarcontrole op de snel heid van auto's voorlopig op te heffen, omdat men administratief geen kans ziet om het aantal overtredingen bij te hou den. Een jeugdrechter in Kassan (V.S.) heeft 50 dollar boete gekregen omdat hij een 11 jarige jongen, die op straat vuur werk had afgestoken, een pak voor zijn broek had gegeven. Toen een zekere Wilson uit de gevan genis van Greenvill was ontvlucht, stuur de men een speurhond op zijn spoor. De hond keerde echter niet weer terug, want men had over het hoofd gezien, dat Wilson in de gevangenis steeds het dier had verzorgd en goede maatjes met hem was. Nu zoekt de politie de man en de hond. Twee dagen geen voedsel gebruiken. Goede Vrijdag en Stille Zaterdag, en daarna zich van voedsel onthouden ge durende een dag in elke week, of ook luxe bestedingen als roken en bioscoop bezoek beperken, totdat de kosten van een irrigatieput in een „gramdan-dorp" (ongeveer 900 gulden) bijeen zijn, is het plan van een groepje Amsterdamse jon geren. Een van hen wil verder gaan, en vanaf Pasen achtereen niet eten totdat een bedrag gemiddeld een gulden per Nederlands gezin voor de diverse Neder landse acties voor de hongergebieden bijeen, en doorgezonden is, om zo so lidair te zijn met diegenen die alleen maar door hulp nog van de hongerdood gered kunnen worden. „Hieraan hebben wij de liefde leren ken nen, dat Hij zijn leven voor ons heeft ingezet; ook wij behoren dan voor de broeders ons leven in te zetten. Wie nu in de wereld een bestaan heeft en zijn broeder gebrek ziet lijden, maar zijn binenste voor hem toesluit, hoe blijft de liefde Gods in hem Deze passage uit de eerste brief van Jo- hannes (hfdst. 3 16, 17) is de gedachte die hieraan ten grondslag ligt. Een „gramdan-dorp" is een dorp in In dia of Pakistan, waar de meeste land bezitters, vooral uit solidariteitsbesef en liefde voor de armste dorpsgenoten, al hun land hebben weggegeven voor herver deling onder de dorpelingen, en waar men nu gezamenlijk produktieverhoging en andere problemen aanpakt. Er zijn nu al ongeveer 6 500 van deze „gramdan- dorpen". Het initiatief tot deze landgiftbeweging nam Gandhl's volgeling Vinoba Bhave, die hiermee in enkele jaren tijds in In dia een bijna legendarische faam ver wierf. Lopend trekt hij van dorp tot dorp door geheel India om land te vra; gen voor de armen. Zijn actie wordt gesteund door alle partijen, en door de Indiase regering. Vanaf het begin van zijn actie, in 1951. heeft Vinoba Bhave behalve om land, ook gevraagd om meer irrigatie, om dorpsindustralisatie en dorpsscholen. In India zijn daarvoor al miljoenen roe pies bijeen gebracht, terwijl ook uit het buitenland hulp werd gezonden, uit Ne derland ongeveer f 7000, Bijdragen kunnen in Nederland gestort worden op girorekening 623.000 van het Comité „Helpt India zichzelf helpen" Het geld hiervan wordt bij voorkeur ge bruikt voor de constructie van irrigatie- putten, of voor de opleiding van land bouwkundige werkers een aanvullende opleiding van drie maanden kost onge veer 90,- per maand. Van genoemde girorekening worden hiervoor de giften overgemaakt, zonder enige aftrek, tenzij de gever een deel voor actie-onkosten bestemt. De verantwoordingen betreffen de de bestedingen liggen ter inzage bij het Comité „Helpt India zichzelf hel pen".

Soester Courant | 1964 | | pagina 5