Sikorsky Helicopter. OVERHEMDEN J. Hoppenbrouwers TWEEDE BLAD MET RAAD EN DAAD. Verzoeningsmissies faalden in Peking en Moskou. Een vlucht met de nieuwste Een door turbines aangedreven hefsehroefvliegtuig. Vereniging van Bijenhouders. 22.50 15.90 - 17.90 - 19.75 Kerkconcert. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. Langs de Gelderse IJsseL Hockey. Heren 1 won. R.K. Openbare Leeszaal. In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT POLITIE TEL. 4444 BRANDWEER 3 3 3 3 Vanuit het raampje hebben we een prachtig uitzicht op het panorama be neden ons. Het rumoer van de motoren van het hefsehroefvliegtuig waarin wij ons bevinden, is nauwelijks heviger dan een gewone vliegmachine. In de diepte zien wij het terrein van de New-Yorkse wereldtentoonstelling, die momenteel in aanbouw is en die op 22 april aanstaan de zijn poorten zal openen. Het is een terrein van enorme afmetingen, dat doet denken aan een stad waar het krioelt van bedrijvigheid, want er moet nog hard worden gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. hoefte. Bovendien denkt men aan het ge bruik van deze machines voor nachte lijke vrachtvluchten in de naaste omge ving van New-York, dit eventueel in charter of op contract met daarbij be langhebbende firma's. „Manusje van alles". Ons gesprek wordt onderbroken, daar we gaan landen. De proefvlucht boven het wereldtentoonstellingsterrein is ten ein de. Wanneer we zijn uitgestapt bekijken we de machtige hefschroever nog eens goed. Het is wel iets geheel anders dan de kleine kisten, waarmee we in Neder- De S-61 N, zoals deze gebruikt wordt door New-York Air ways Inc. voor de rondvluchten over het wereldtentoon stellingsterrein Helicopter voor rondvluchten. De helicopter waarin wij ons bevinden is een van de nieuwe creaties van The Sikorsky Aircraft Division, 't is de S-61N, waarvan er kortgeleden drie werden ver kocht aan de New-York Airways Inc. Deze maatschappij zal de hefschroef- vliegtuigen voorlopig gebruiken om er vanaf 22 april toeristische rondvluchten mee te maken over het terrein van de wereldtentoonstelling. Vanaf half tien 's morgens, tot elf uur in de avond zullen de machines actief zijn om naar men hoopt duizenden lief hebbers van boven af een kijkje te geven op deze grote wereldtentoonstelling. Voor dit doel wordt op het tentoonstellingster rein een speciale helihaven gebouwd. Van het 120 meter hoge dak van het stations gebouw, dat vlak bij de tentoonstellings paviljoens ligt van General Motors, Chrysler en Ford, zullen de toestellen opstijgen en landen. land wel eens hebben gevlogen en die nauwelijks enige ruimte bieden aan de inzittenden. Deze wentelwieken hebben echt wel enigszins de allure van een vliegtuig, ter wijl ze naast de mogelijkheid van het groepsvervoer toch de belangrijke eigen schappen van het hefschroeftoestel be houden. Door het opvoeren van de snel heid tot zo'n 300 km per uur is men ook wat dat betreft meer naar het gewone vliegtuig toegegroeid. Daarnaast komen dan nog de amfibische eigenschappen van dit toestel, die het in totaal maken tot een machine die als het er op aan komt voor vrijwel elk doel ge bruikt kan worden, omdat er zoveel mo gelijkheden in zitten. Het is daarom geen wonder, dat Sikorsky deze machines aan verschillende maatschappijen in heel de wereld kan verkopen, terwijl ook vele militaire instanties voor 'n dergelijk ide aal toestel grote belangstelling tonen. 1 De S-61 R, het voor militaire doeleinden iets gewijzigde type met laadklep van achteren. Elk van deze helicopters is in staat 24 passagiers te vervoeren. De machines zijn voorzien van twee turbinemotoren van elk 1250 pk. Deze S-61N machines zijn amfibisch, dat wil zeggen dat ze voor start en landing zowel van de vaste grond als van water gebruik kunnen ma ken. 300 km per uur. Dit type van Sikorsky mag wel een suc ces genoemd worden, want Pakistan In ternational Airlines kocht er drie voor gebruik in Pakistan en de British Euro- pean Airways bestelde er drie voor ver bindingen met de Scilly Islands vanuit Londen. Bovendien is het amfibische type in ge bruik bij de U.S. Navy onder de aan duiding SH-3A Sea Dragon (Sea King). Deze wordt in Amerika gebruikt voor de onderzeebootbestrijding en is op dit mo ment de grootste amfibie-helicopter ter wereld. Drie zijn er door de marine uit geleend aan de Amerikaanse luchtmacht voor het transport van personeel en voorraden naar de radartorens in de At lantische Oceaan. Ook de Japanse marine heeft het toestel gekocht. Tal van re cords zijn er met dit type gevestigd. De maximum snelheid van het toestel be draagt meer dan 300 km per uur, het geen voor een helicopter héél veel is. Terwijl wij zo ons proefvluchtje maken vertelt onze gastheer Robert L. Cum- mings, direkteur van N.Y.A. ons het een en ander. New-York Arways Inc. heeft na de wereldtentoonstelling ook nog an dere planen met deze nieuwe machines Het bezit van deze drie bijzonder fraaie helicopters en de vele mogelijkheden die in deze toestellen schuilen, terwijl ze economisch goed te exploiteren zijn,houdt voor N.Y.A. in dat men er in de toekomst van alles mee kan gaan doen. Zo denkt men er over om te gaan voldoen aan de wens van velen om een helicopterverbin- ding te creëren tussen het gebied van Hartford, de Newyorkse vliegvelden en Manhattan. Volgens deskundigen bestaat aan een dergelijke verbinding grote be- Want buiten de mogelijkheid tot ver tikaal starten en landen, een hoge snel heid, het amfibisch zijn, kunnen in de militaire uitvoering, via een iets gewij zigde achterkant waar een grote laad klep is aangebracht, ook zware materia len vervoerd worden. We mogen de S-61 echt wel een „manusje van alles" noemen. De afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Neder land hield in restaurant Zonneheuvel een vergadering onder voorzitterschap van de heer A. J. van Breukelen, die zijn voldoening uitsprak over de goede op komst. Naar zijn mening inspireerde het voorjaar de leden tot belangstelling voor hun vereniging. Met 50 kasten zal naar het koolzaad gereisd worden en met een tiental kas ten naar het fruit. Het koolzaad staat er in de Flevopolder goed voor en van het fruit in de Betuwe verwacht men dit jaar rampzalige invloed op de vol ken, die voorheen wel eens totaal uit geroeid werden door bespuiting. Het ligt in de bedoeling in de herfst een cursus te organiseren. Getracht zal worden voor bijenhouders die op flats wonen een plaats te zoeken waar ze hun kasten met bijen kunnen neerzetten. De assistent van de rijksbijenteeltconsu- lent, de heer A. Laban, hield een inte ressante en leerzame causerie over bij enziekten. Hij behandelde de mijtziekte die de ademhalingsorganen van de bij en aantast. Deze ziekte komt thans na genoeg alleen nog in Limburg voor. Zij zorgt ervoor dat hele volken uitgeroeid worden. Een lichte verschuiving naar het noor den is geconstateerd en met kracht wordt de bestrijding ter hand genomen. Deze bestaat uit het vernietigen van de volken die aangetast zijn. Imkers die een dergelijk verlies moeten lijden krij gen 40,tot 50,per volk. De heer Laban waarschuwde onvoorzichtige im- Prima van kwaliteit en pasvorm Modern in dessin en model - De beste fabrikaten Van Weedestr 80 Soestdijk kers die onbekende zwermen opvangen en daarmee de mijtziekte kunnen aan trekken. Bij de bestrijding van de ziekte worden monsters genomen van volken. Deze worden in een laboratorium onder zocht. Tenslotte behandelde de heer Laban een darmziekte en een broedziekte en be antwoordde vragen. Het kerkconcert dat door het Hervormd Koor en het Jeugdkoor onder leiding van Maarten W. Kooy, de cantor-organist van de Oude Kerk, in deze kerk gegeven werd, was 'n bijzonder concert omdat de vertolking van de Lucas Passie van Maarten Kooy op het programma stond. Hij schreef deze passiemuziek in op dracht van de N.C.R.V., die voor enige uitzendingen van dit werk zorgde en het moet voor Maarten Kooy een belevenis geweest zijn deze compositie nu in eigen gemeente te mogen laten uitvoeren Bij het componeren heeft Maarten Kooy getracht een synthese tot stand te bren gen tussen de passiemuziek van Heinrich Schütz en van Johan Sebastian Bach. Aan Bach ontleende hij het gebruik van koralen en het ontbreken van aria's deed aan Schütz denken. Rom Kalma imponeerde als de vertolke' van de Christusrol. Simon Meerdink bracht een nagenoeg gave evangelisten - rol en het koor was in goede handen bij de dirigent die het tot opmerkelijke prestaties bracht. Het Jeugdkoor van de Hervormde ge meente Soest heeft een zeer bijzondere prestatie geleverd met de uitvoering van de Missa Brevis van Benjamin Britten, geschreven voor het koor van de West minster Cathedral. Aan een jeugdkoor stelt het werk hoge eisen, die alle door de Soester jeugd ingewilligd werden. Er werd opmerkelijk zuiver gezongen en dat is meer dan men gewoonlijk van Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Monica Maria, dochter van W. D. van den Heuvel en J. G. Roest, Oude Grachtje 3. Ernst Johannes Ja- cobus, zoon van J. A. Blok en F J Barneveld, Schrikslaan 50. Yvonne, dochter van A. van der Neut en W. Al- tena, Groen van Prinstererstraat 11. Nicolette. dochter van E. P. B Klokkers en B. F Warchofski, Plesmanstraat 293 Cornelis Bernardus, zoon van F. van der Wal en C. J Becker, Gaslaan 29, Baarn. Mattheus Andreas Joseph. zoon van C P Rademaker en E. M. T. Beuken, Zwa- luwenweg 20. Maria Cornelia, dochter van J. B M. van Rijn en M. M. de Leeuw. Lorentzweg 113, Hilversum Roeland Hendrik, zoon van J Kruiswijk en R. H Brants, Chr. Huygenslaan 100. Hermanna. dochter van C J. Fonteijn en A. P A. Beaux, Anth. v. Leeuwen hoeklaan 167 Dorothea Margaretha Elisabeth, dochter van N. S. Bouwhuis en D. A. Hilhorst, Eigendomweg 39. Robert, zoon van S. B. de Boer en I de Ruyter. Pijnenburg 7, Baarn. Jo hannes Antonius Maria, zoon van J. M. Plekkepoel en H. P. de Bruin, Nleuwe- weg 55. Antonius Maria, zoon van A. I. M. Nagelhout en W. A. E. de Wild, Rademakerstraat 22. Erna, dochter van M. N. den Broeder en I. M. Engel, Jac. v. Looylaan 16. Kazlmierz Char les, zoon van L. Luczycki en Th. Hooft, Fokkerstraat 19. Yvette Monique Bri gitte, dochter van G. J. M. Biemans en C. Verboom. Oude Utrechtseweg 34a. Hendrika, dochter van H. van Essen en J. van Londen, Industrieweg 11, woon wagen. Robert Lanchelot, zoon van A. M. Voüte en M. J. E. Reitsma, Eiken laan 26. ONDERTROUWD Jacobus Marinus Keijsper, Lombokstraat 4, Baarn en Ma ria Cornelia Berkhof, Belvédèreweg 14 Albert Gerhard Smallenbroek, le Con- stantijn Huygensstraat 43II, Amsterdam en Alberdina Hendrika van Eek, Wal deck Pyrmontlaan IA. Wouter Nico- laas Berkhof, Belvédèreweg 14 en So- phia Antonla Maria Anslijn, Soester- bergsestraat 92. Jacques Mulder, Den nenstraat 8, Utrecht en Alijda Petro- nella Tammer, Andriessestraat 1, Ja- cob van den Bosch, Klein Engendaalweg 9 en Theodora Gerarda Haselager, Ko- ninginnelaan 25. Lambertus van Hornsveld, Beckeringhstraat 30 en Eve- rarda Johanna Hendrika van Asch, Beetzlaan 63. GEHUWD Jacobus van Slegtenhorst, Mercuriusstraat 40, Hilversum en Bertha Adriana Schouten, Klaarwaterweg 74. Jozef Gijsbertus Hendrikus Zeijderveld, Wieksloterweg O.Z. 27 en Gerarda Walet, Wieksloterweg O.Z. 27. OVERLEDEN Martina Catharlna Schou ten, 84 jaar, Schrikslaan 40. Klaas Fraaij, 81 jaar. Noordeinde 132, Lands meer. Klaas Scheper, 32 jaar, Gouds bloemstraat 138, Amersfoort. Trijntje IJzer, 67 jaar, echtgenote van N. C. Hijn- berg, Ruysdaellaan 6. een Jongenskoor verwachten mag. Dit waren de hoogtepunten van een con cert, waarin enige orgelwerken van Bux- tehude gebracht werden en dat begon met een uitvoering van gezang 36. Voor de orgelpartij in de Missa Brevis zorgde Jan Jansen op uitstekende wijze. In hotel De Bosvijver hebben leden van het Departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen de laatste bijeenkomst van het seizoen 1963- 1964 gehouden. De heer G. A W. Boer- koel uit Aalten hield een causerie over steden en dorpen langs de Gelderse IJs- sel en hij toonde dia's. De steden langs de Gelderse IJssel wa ren vroeger bloeiende steden omdat het Hansesteden waren die profiteerden van de voordelen die het Hanseverbond bood Beelden uit Doesburg toonden dat daar veel gerestaureerd is. Bouwvallen worden juweeltjes van bouwkunst en een kerk waaraan men thans bezig is moet op 5 mei 1965 klaar zijn, want dan wordt de bevrijding luisterrijk gevierd omdat het een 20-jarige herdenking is. Bronkhorst is een kleine plaats met zes tig huizen en een kapel. Het kapelletje is reeds in de oude staat gebracht nadat men zo gelukkig geweest was de teke ningen te vinden die aangaven hoe het vroeger geweest is. Alle huizen zullen echter onderhanden genomen worden en dan zal Bronkhorst volledig aan de zeventiende eeuw doen denken. In Zutphen is de Librije, de biblotheek met wiegedrukken aan kettingen, het gemeentehuis uit de vijftiende eeuw, fraaie torens en poorten. Deventer heeft mooie renaissancegevels, een katholieke kerk die door de Engelse prinses Leonore gesticht is, oude muurgedeelten en het Penningshuis, een voormalige katholieke schuilkerk. In de Michaelskerk te Zwolle staat een prachtige preekstoel, vele jaren ge leden vervaardigd door een vakman, die er drie jaar aan werkte en hiervoor per dag het kapitale bedrag van 8 stuivers ontving. Kijkjes op de IJssel, een bezoek aan Velp, Middachten, Dieren. Epe en Hat- tem en tenslotte Kampen met verschei dene sierpoorten en een fraai gemeente huis. Als er voldoende belangstelling is dan zullen Nutsleden deze zomer een tocht langs de Gelderse IJssel maken Het gebeurt niet vaak dat er zoveel sup porters bij een hockeywedstrijd in Soest zijn als zondag. Dit thuisfront kon heren I echter wel gebruiken, want er moest gewonnen worden van Schaerweijde 2 om de kans op promotie te behouden. De Soester heren hebben aan de hooggestemde ver wachtingen voldaan, want zij versloegen Schaerweijde 2 met 2-0. Deze ploeg viel wat tegen en kwam slechts sporadisch tot een gevaarlijke aanval. In het begin van de wedstrijd was de spanning voelbaar Er werd paniekerig gespeeld, slecht gestopt en men vergat het spel open te gooien. Soest slaagde er echter in het middenveld in handen te krijgen en van hieruit werden tal rijke snelle aanvallen ondernomen, die voorlopig twee strafcorners opleverden. De derde strafcorner leidde tot een doel punt. Jelle Brouwer schoot in de richting van het Schaerweij de-doel. De verdediger die het harde schot hield, maakte sticks Dit kwam zijn ploeg op een strafbal te staan en beheerst schoot Brouwer in. Schaerweijde kwam nu fel opzetten, maar wist het de Soester verdediging niet erg lastig te maken. Een paar maal werd een schot afgevuurd, maar keeper Bolhuis stond op zijn plaats. Vijf minuten voor de rust maakte Brou wer het tweede doelpunt. Hij deed dit bij een snelle aanval. In de tweede helft gebeurde er nog maar weinig fraaie dingen. Het spel werd rommeliger en zakte in tempo. Schaer weijde wist een tijdlang het midden veld te beheersen en meestal bleef de bal daar lange tijd circuleren. Een doel punt werd niet meer gescoord. Door deze overwining is Soest aan de kop van de ranglijst gekomen. Er is echter een kans dat deze plaats aan het eind van de competitie met twee an dere teams gedeeld moet worden. Soest is uitgespeeld, maar deze teams zijn nog niet klaar. Met de dames gaat het nog steeds slecht en de drie teams verloren. Heren 3 en de veteranen verloren eveneens. Nieuwe aanwisten. Romans: Bassett, De admiraal. Ben- Gavriêl, Een huis in Praag. Blom, De Prooi. Carleton, Als de avondwinde bloeit. Dix, Een kogel voor Oedipus. Moord op het eindexamen. Erath, Groter dan des mensen hart. Ferber, Ijspaleis. Greene, Omnibus: Als een slagveld. Kind van Albion. Kogels a contant. Brighton rock. Greene. De „Mozart" vertrekt om 9.12. Heinrich, Vliegen in de zalf. Holesch. El Fuego. Horbach, De jongste dag is al ver streken. Huizinga, Twaalf maanden Joost. Lawrense, Ramaka. Man- ders, Het gouden visioen, Martelli, De man die Londen redde. Martin, Late zomer. Mortansson, Het „slechte" meisje. Olivier, Met de hemel voor ogen. Orczy, De man in 't grijs, VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 24 MAART 1964. Paulhac, Wij hebben niet om het leven gevraagd. Price, De dood van Achil- les. Pronk, Het zwaar getij. Rand, De eeuwige bron. Steen, En de zon ging onder: Bristols kluisters. Donker Afrika roept. Emily's vlucht. De zwarte dood. Phoenix herrezen. Tertz, Het proces begint. Vaughan, De liefde is de brug. VEEVERKOOP. Als een veehouder ie mand een koe verkoopt en het dier nog enkele dagen moet houden, is hij dan verantwoordelijk voor het dier als het sterft of ziek wordt? Antwoord: Door de koop is de koper de eigenaar van het betreffende dier gewor den. Al verblijft het dier nog enige da gen bij de oorspronkelijke veehouder, houdt de koop in dat de koper alle risi co's draagt. Bij ziekte of sterfgeval van het bedoelde stuk vee draagt de koper dus alle lasten. S.O.S. Als men een S.O.S.- of familie bericht laat omroepen, is dat kosteloos? Antwoord: Een S.O.S.- of familiebericht via de radio is kosteloos, doch kan al leen plaatsvinden middels een noodzake lijkheidsverklaring van de behandelende dokter. RIJLES. Als iemand tijdens een rijles door een rij-instructeur een aanrijding veroorzaakt wie is dan aansprakelijk voor de schade? Antwoord: Tijdens een rijles is de in structeur geheel verantwoordelijk voor de daden van de leerling. Hij bezit het rijbewijs en derhalve is hij aansprake lijk voor de wijze van rijden onder zijn leiding. Hij behoort daarop immers tij dig en voldoende invloed te kunnen uit oefenen en zal dit door de aanwezige dubbele besturing ook heus wel doen. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Twee verzoeningsmissies zijn er niet in geslaagd de vrede in het dispuut tussen Peking en Moskou te bewerken. Een de legatie van de pro-Chinese Japanse com- nunistische partij vertrok al eerder uit Moskou zonder iets bereikt te hebben en nu is de Roemeense premier Maurer met zijn delegatie uit Pjongjang en Peking teruggekeerd. Ook van hem wordt ver moed dat hij gepoogt heeft als vrede stichter, althans als susser te zijn opge treden. Officieel is dat overigens nooit bekend gemaakt. Hij heeft bij Croesjt- sjow verslag uitgebracht en de uitslag was kennelijk negatief, want een soort wapenstilstand in de scheldoorlog is in tussen weer afgelopen. Het is niet toevallig dat juist de rode kameraden uit andere landen dan de twee reuzen zelf zich bezorgd maken over de gevolgen die een scheuring in het wereldkamp der communisten kan hebben. Voor een partij als de Japanse betekent het dat er waarschijnlijk twee communistische partijen elkaar moeten gaan beconcurreren, zelfs bestrijden bij het werven naar de gunst van de kie zer. Niet dat de democratische inslag van de partij zo groot is, maar de weg naar de macht vergt nu eenmaal deel neming aan het politieke leven en dat kan men moeilijk anders doen dan via de bestaande manieren om zich politiek te uiten. Al kan men daarnaast natuur lijk ook nog wel wat anders doen. In Europa. Ook communistische partijen in het wes ten, maar vooral in Zuid-Amerika waar de Chinese roep nogal wat weerklank vond, vrezen dat de versnippering van linkse groeperingen in de kaart zal spe len van de socialistische partijen en in ieder geval niet ten goede aan de kracht van de communistische organisaties. En ook voor de Roemenen is het vooruit zicht van een volkomen op haren en snaren gaan van de ideologische annex machtsstrijd weinig aanlokkelijk. Ze be seffen dat zij de pionnen kunnen zijn in een dergelijk match. In ieder geval zullen zij gemobiliseerd worden. Dat kon gemakkelijk het einde zijn van de vrij making van Moskou die zich zeer sterk in Roemenië, maar ook in Polen en Hongarije manisfesteert. Het is in de afgelopen jaren klaarblijke lijk steeds moeilijker geweest voor het Kremlin zijn satellieten volkomen zijn wil op te leggen. Een poging daartoe zou meer weerstand hebben opgewekt dan men wilde riskeren. Maar vooral de Roemenen en Polen die van de sowj et- unie buren zijn en de Hongaren die nog Russische troepen ingekwartierd hebben, beseffen dat dit niet betekent dat Moskou zijn wil niet kan opleggen. De ideolgische finesses van het spel la ten in het bijzonder deze drie naties vrij koud. Hun voornaamste vrees is, dat Moskou de gevierde teugels weer eens flink zal aantrekken.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9