NIVON. tour-show KOOLMONOXIDE. -tOffrvMurS .,DE WITTE POMPEN" TWEEDE BLAD DE SLUIPMOORDENAAK OP DE WEC. woendagavond 1 april 1964 in St. Josefgebouw, Soest jaarvergadering Roode Kruis. VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Voor Auto- of Scooterrijles Politiecombinatie werd kampioen. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Paasseries korfballen. Nationale waterpoloploeg traint in Soest. V oetbalprograrama. Uw kostbare kleding. f» Instuif R.K. Jong Soest. Naar aardgas. „Het kan zijn, dat ook in uw auto een gewetenloze, sluipmoordenaar meerijdt: Koolmonoxide". Dat zegt een steeds groeiend aantal wetenschapsmensen, die dit verraderlijke gas beschouwen als de mogelijke boosdoener bij een groot aan tal ongelukken. In Amerika hebben vele onderzoekingen zich de laatste tijd gericht op koolmo noxide als de sluipmoordenaar van de weg. De verraderlijke uitwerking van de uitlaatgassen van auto's zou „het moord mysterie van het verkeer" kunnen oplos sen, Hoe komt het, vraagt men zich in de Verenigde Staten al, dat per jaar dui zenden mensen de dood vinden in hun auto, zonder dat er van een botsing met een andere wagen sprake is. Hoe komt het, dat zoveel goede automobilisten plotseling de macht over hun stuur kwijtraken, in de berm belanden of wellicht zonder duidelijk aanwijsbare reden recht op een tegenligger botsen. Wat is de reden, dat zovelen duizelig worden achter het stuur of in slaap suk kelen, soms een paar minuten nadat ze klaarwakker in hun auto zijn gestapt? „Koolmonoxide - reukloos, kleurloos, smaakloos en geruisloos - loert in iedere auto als een dodelijk gevaar en menig ongeluk kan verklaard worden als men deze factor incalculeert," aldus sommige onderzoekers. Negentien provincies in de staat Cali- fornië zijn een onderzoek begonnen in de zaak koolmonoxide. Het is het eerste onderzoek op grote schaal, waaraan hon derden mensen medewerken. Bumper aan bumper rijden kan beteke nen, dat de schadelijke gassen van de voorrijdende wagen met de luchtkoeling of de airconditionning naar binnen ko men. Maar ook de uitlaatgassen van de eigen auto kunnen tot de passagiers en bestuurder doordringen. Uiteraard is een defecte uitlaat levensgevaarlijk, maar er zijn ook andere - minder in het oog lopende - mogelijkheden. Bijvoorbeeld als de wagen afgesloten is op het ach terraam na, waardoor een vacuum ont staat, dat de eigen uitlaatgassen naar binnenzuigt. Dat het hier geen overdre ven voorstelling van zaken betreft moge blijken uit enkele cijfers. In Vermont hield de politie op een herfstdag - toen de meeste autoraampjes dicht waren - 114 auto's aan en ont dekte in 12 daarvan koolmonoxide. In Californië wees een soortgelijk expe riment uit, dat in vrijwel alle wagens sporen van het dodelijke gas konden worden gevonden, terwijl de bestuurders van 30 van 1007 aangehouden auto's dus danig door CO waren getroffen, dat zij minder bekwaam moesten worden geacht, hun wagen goed in bedwang te houden. Een recent onderzoek van de Amerikaan se Public Health Service leverde als resultaat op, dat een aantal geïnspec teerde auto's met de luchtinlaat in de grille het driedubbele van de „veilige" hoeveelheid CO bevatten; de modellen met de inlaat op de motorkap met een klep erboven, stonden er beter voor, want hier trof men viermaal minder van het gevaarlijke gas aan, hetgeen even wel nog voldoende is om de chauffeur Aanvang 19.45 uur. Zaal open 19.15 uur. medewerkenden o.a. CHRISTEL ADELAAR. HARRY MOOTEN en welbekende mannequins Leden ƒ1,Niet-leden ƒ1,50. Jeugdleden 0,75. De afdeling Soest-Soesterberg van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gis teravond de jaarvergadering in De Gou den Ploeg gehouden en de belangstelling was gering, zoals gebruikelijk. De ver gadering werd geleid door de heer A H. J. Otto, bij afwezigheid van voorzitter J. C. Wilbrenninck De waarnemend voor zitter deelde mee dat 't gemiddelde con tributiebedrag 1.80 per jaar is. Dit is veel te weinig om de afdeling in staat te stellen alle taken van het Roode Kruis naar behoren te vervullen. Het is een vooroorlogs bedrag, aldus de heer Otto, die er bij de leden op aandrong vrijwillig hun bijdrage te verhogen. Hij wilde niet zo ver gaan het minimum bedrag op 2,50 per jaar te stellen. Uit het jaarverslag van secretaris F. v. d. Berg bleek dat de afdeling 2200 le den heeft. Verliezen door vertrek, overlij den en bedanken werden opgevangen door het werven van nieuwe leden. In Soesterberg maakte de heer v. d. Pijpe- Vier verschillende manieren, waarop het koolmonoxide de wagen kan binnen dringen zijn Via de luchtverversingssystemen, zoals het luchtfilter op de motorkap (links boven) of via de Gril (links onder) of via een slechte uit laat en een lekkende grondplaat (rechts boven) en het vacuümsysteem, dat ontstaat met gesloten raampjes en het achterraam open (rechts onder). Bloedmonsters zijn genomen van 110 verkeersslachtoffers. Speciale aandacht werd daarbij besteed aan de ongelukken waarbij slechts één auto was betrokken, lil 1949 had slechts zestien procent van alle ongelukken betrekking op dit soort ongelukken. In 1955 was dit getal geste gen tot 32 en in 1961 zelfs tot 41 pro cent. In meerdere gevallen heeft men kool monoxide onomstotelijk als de oorzaak kunnen aanwijzen. Bijvoorbeeld bij het verschrikkelijke ongeluk, dat de wagen van mevr. Carolyne Saxton op 11 maart 1962 trof. Zij en haar drie kinderen vonden de dood, toen hun auto van de weg raakte, een brugleuning ramde en in brand vloog. Bij de bloedproef bleek dat mevr. Saxton's bloed zo'n grote hoeveelheid koolmonoxide bevatte, dat slaperigheid en zelfs de dood er het gevolg van had kunnen zijn. De kin deren waren toen het ongeluk plaats vond reeds zo door het sluipende gas beneveld, dat zij ook zonder de botsing nog maar enkele minuten te leven had den gehad. „Kinderen kunnen overlij den aan een hoeveelheid van dit gas, die de ouderen slechts misselijk maakt. Het gas was de wagen binnengekomen door de bagageruimte, die niet goed afsloot, omdat er een grote kist in stond. Een Co percentage van 32 in het bioed wordt door de deskundigen als dodelijk beschouwd; vijf procent is al voldoende om het gezichtsvermogen ongunstig te beïnvloeden. 10 tot 20 veroorzaakt hoofdpijn of misselijkheid; 20 tot 30 loomheid en slaperigheid. 30 tot 40 volkomen onbekwaamheid en mogelijk overlijden en boven de 40 onherroe pelijk de dood. Het euvel van de koolmonoxide is niet aan een bepaalde plaats gebonden. Het doet zijn moordende werk zowel op een parkeerplaats als op de grote weg. Men kan de moordenaar in zijn wagen halen, staande voor een rood stoplicht of in de winter - vooral in de winter als de raampjes gesloten zijn - op de snelweg. CO komt uit de uitlaat van iedere auto. duizelig en slaperig te maken. Een proef op een grote autoweg met bepaalde modellen stationcars leverde het overtuigende bewijs op, dat deze wagens - met geopende ramen - hun eigen uitlaatgassen door de vacuumwer- king inzuigen. Hoe gevaarlijk CO is moge blijken uit het feit, dat het maar drie tot vijl mi nuten duurt, alvorens zich in een ge sloten garage, waar een auto met draai ende motor staat, voldoende gas verza meld is om de dood te veroorzaken van EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenboffstraat 64 Telefoon 2551 iemand die er binnen is. Maar veel min der koolmonoxide kan even gevaarlijk worden, als het regelmatig en gedurende langere tijd wordt ingeademd, bijvoor beeld op een lange tocht. Het gas ver zadigt namelijk de rode bloedlichaam pjes, die de voor het leven nodige zuur stof naar de hersenen brengen. Vandaar de uitspraak van een Amerikaanse ge leerde, dat vele automobilisten zonder het zelf te weten in rijdende gaskamers rondrij den. Als gevolg van het resultaat der onder zoekingen heeft de National Safety Coun- cel (nationale gezondheidsraad) van de Verenigde Staten het raadzaam geacht, de automobilisten een aantal goede raad gevingen te doen toekomen, waarmee heus niet alleen de Amerikanen hun voordeel kunnen doen. Het zijn de vol gende: Rijd nooit met alle ramen dicht. Houd bij langzaam rijden in druk ver keer en in filles, vooral in tunnels de luchtinlaat zo mogelijk gesloten, om te voorkomen, dat de uitlaatgassen van voorgangers uw wagen binnensluipen Als u onderweg slaperig of misselijk wordt, kan koolmonoxide de oorzaak kamp zich hierbij opnieuw verdienstelijk. Het afgelopen jaar stond in het teken van de herdenking van het honderdjarig bestaan van het Roode Kruis, Ter ge legenheid hiervan werd een speciale serie postzegels met toeslag uitgegeven. Bij de verkoop hiervan werd in Soest en Soesterberg een zeer bevredigend re sultaat behaald. Er werd dank gebracht aan allen die aan het bereiken hiervan meewerkten. De opbrengst van de jaarlijkse inzame ling, 3799,was bevredigend maar opnieuw lager dan in het voorgaande jaar. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de opbrengst te Soesterberg, waar geen campagneleider is, zodat geen effectieve inzameling gehouden kon wor den. In Soest en Soestdijk werd onder LIMONADES enz. Stcenhoffstraat 64 Telefoon 2551 leiding van de heren Otto en Visch ver dienstelijk werk verricht. Elf patiënten konden een tocht met de Roode Kruisboot Henri Dunant maken. De kosten werd bestreden uit het reserve fonds, gevormd uit particuliere giften. Dit fonds is thans uitgeput. Drie help sters en een helper assisteerden een week bij de verpleging op de boot. Mevr. Tou wen maakte zich verdienstelijk bij het zijn. Stop daarom ogenblikkelijk, stap uit en adem diep verse lucht in; rijdt daarna met de raampjes open verder. Controleer regelmatig het uitlaatsysteem van uw auto, speciaal op het doorroesten van de uitlaatpijp of knaldemper, op de bevestging e.d. (een knalpot heeft vooral bij het rijden van korte afstanden vaak een levensduur van maar achttien maan den). Zet de motor af als u langer dan een paar minuten in een geparkeerde auto moet zitten. Een „gewoon" dagelijks tafereel. De omstanders nemen geen notitie meer van het slachtoffer, die is toch al dood, doch slechts van de situatie. Was het misschien weer een van de vele slachtoffers van „de sluipmoordenaar van de weg" vervoer van de patiënten van en naar de boot. Het welfarewerk krijgt steeds meer be kendheid. Er vond een verkoping plaats van artikelen die door patiënten gemaakt zijn. In een uur was alles verkocht. Mevr. B. Esch, die 10 jaar als vrijwillig ster werkzaam was, ontving het insigne voor 10 jaar trouwe dienst. De bloedtransfusiedienst werkte nage noeg geheel ten dienste van het sana torium Zonnegloren. Er waren 125 do nors ter beschikking en er werden 59 transfusies verricht. Aan één donor die twintig maal bloed afgestaan had werd de Landsteiner plaquette uitgereikt en 18 Landsteiner penningen werden uit gereikt aan donors die vijfmaal bloed afstonden. In Soesterberg werden 1326 kg tijdschrif ten en 455 boeken door middel van 't lec- tuurhuisje ingezameld en in Soest 4396 kilo en 781 boeken. Van de 136 lectuur- huisjes staat Soest op de 21-ste plaats. Aan moedermelk heeft Soest het hoogste percentage goede melk opgebracht van gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Stcenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 de 25 afdelingen die in ons land moeder melk inzamelen. In 1963 zijn twee diep- vrieskasten aangeschaft om de melk goed te kunnen houden. Het aantal helpsters en helpers van de colonne bleef gelijk, maar het aantal leerlingen liep terug. Door het teruglo pen van het aantal cursisten kon zonder bezwaar aan het verzoek van dokter Gout, ontheven te worden van zijn func tie als docent, voldaan worden. Bij ver scheidene sportevenementen verleende de colonne medewerking Aan groepscommandant G. J. v. d. Pij- pekamp werd het onderscheidingsteken voor 40 jaar trouwe dienst uitgereikt. In het komende jaar zal gestreefd worden naar uitbreiding van het aantal leerlin gen. Tot slot werd in het jaarverslag gecon cludeerd dat de diverse taken op bevre digende wijze uitgevoerd konden worden. Penningmeester H. de Graaf gaf het fi nancieel overzicht. Het kapitaal van de afdeling steeg tot 24.250,—. Het contri butiebedrag was 3667,50, iets meer dan in 1962. De financiële resultaten waren bevredi gend, maar het teruglopen van de op brengst der jaarlijkse inzameling en het ontbreken van vaste fondsen voor de uitzending van chronische patiënten baart zorgen. Het voetbalelftal van de Zeister en Soes- ter politie is al jarenlang een succes volle combinatie. Dinsdagmiddag bleek dat weer in Wassenaar toen tegen de Wassenaarse politie gespeeld werd. De combinatie behaalde een 5-1 overwin- Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 ning en werd kampioen van de hoofd klasse district West 1 van de Nederland se Politie Sportbond. Het team kan op 7 april kampioen van het gehele district worden maar dan moet gewonnen worden van de kam pioen van het district West II, het team van de rijkspolitie te Den Haag, dat on der de naam Luctor speelt. De Wassenaarse politiemannen hadden niet zo erg veel in te brengen tegen de sterke ploeg van de Zeister en Soester politie. Die kracht werd na tien minuten spelen door een doelpunt uitgedrukt dat Schuurman uit een hoge voorzet van Duivenbode scoorde Hij kopte de hal on houdbaar in De combinatie was veel sterker, maar het duurde tot kort voor de rust eer op nieuw gescoord werd. Ten Hove nam een vrije schop, de bal kwam van de lat terug en Van Strien schoot in. In de tweede helft ging het vlotter met scoren. Al gauw maake Van Strien het derde doelpunt en Duivenbode, die een fout van de keeper afstrafte, bracht de stand op 0-4. Wassenaar kon de eer redden toen kee per Koster een schot trachtte te houden, de bal van richting deed veranderen en daardoor Den Hartog de kans ontnam het schot op de doellijn te keren. Nu ging de bal langs hem heen en het was 1-4. Een kwartier voor het einde van de wed strijd bracht Schuurman de stand op 1-5. Het kampioensteam werd gelukge wenst door commissaris R de Jong van de Zeister politie, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer van de Soester politie, die voorzitter is van het district West van de Nederlandse Politie Sport Bond, de heer P. J. Bergman, voorzitter van de Soester Politie Sport Vereniging en de heer J. Duivenbode, voorzitter van de Zeister Politie Sport Vereniging. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 MAART 1964. Vijf teams van de korfbalvereniging De Meteoren spelen op tweede paasdag in Amersfoort wedstrijden in de paasseries. In de afdeling D moet Meteoren 1 te gen K V.O. 1, Amersfoort 2 en Vitesse 1 spelen. In afdeling D speelt Meteoren 2 tegen Welgelegen 2, Meeuwen 1 en Amersfoort 3. In de juniores-afdeling speelt Meteoren 1 tegen K.V.O. 1, To- vers 1, B.K.C. 1 en Soesterkwartier 1. In de A-aspirantenafdehng speelt Meteoren A tegen teams van Amersfoort, Vogel, Tovers en Meeuwen en in de B-afdeling speelt Meteoren B tegen teams van Amersfoort. Soesterkwartier en K.V.O. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. Ter voorbereiding van ontmoetingen te gen nationale teams van andere landen en de Olympische Spelen zal de Neder landse waterpoloploeg in het Soester natuurbad trainen. Met ingang van mei wordt iedere woensdagavond geoefend en van half juli tot half september elke woensdagavond' en gedurende de weekends. De spelers zullen onderge bracht worden bij de Dalco-fotografische industrie in Soestduinen. Tweede paasdag: De Zebra's 1-S.E.C. 1 2.30 uur. Hercules 2-S.E.C. 2 12 uur. B.D.C. I-Hoogland 1 2.30 uur. Laren 2-B.D.C. 2 12 uur. S.E.C. 3-H.V.C. 4 12 uur. E.M.M. 4-B.D.C. 3 2.30 uur. S.E.C. 4-K.V.V.A. 3 12 uur. Amsvorde 5-B.D.C. 6 2.30 uur Amersfoortse Boys 5-B.D.C. 7 2.30 uur Zaterdag: V.V.Z. 1-Radiostad 1 4 uur. Scherpenzeel 2-V.V.Z. 2 4 uur Hees 2-V.C.U. 2 4 uur. Hees 3-Terschuurse Boys 3 4 uur. Woudenberg A-S.E.C. A 2.45 uur. S.E.C. a-H.V.C. a 4.15 uur HV.C. C-B.D.C. b 3 uur. S.E.C. c-K.V.V.A. b 3 uur. E.D.C. d-A.P.W.C. b 3 uur. B.D.C. f- A.P.W.C. c 3 uur. Pupillen: Hamersveld 1-S.E.C. 1 2 uur. S.E.C. 2-Hamersveld 2 2 uur. behandelen wij ook als iets kostbaars. Leg Uw mooie mantel gerust in de zorgzame handen van toegewijde vak mensen. U bent verze kerd van voorzichtige en veilige reiniging bij tip top!... en töch, voordelig! Tevens reinigen van overhemden en suéde kleding. Ook schoenreparatie HilversumLangestraat 99 - tel. (02950) 48889. Filialen in: Amers foort, Baarn, Blaricum, Bussum (2x). Hilversum (2x), Huizen, Laren. Ned. den Berg/Ankeveen Soest. Wassalons in: Amersfoort. Bussum. Hilversum. De Instuif R.K. Jong Soest houdt op tweede paasdag het traditionele paasbal in het St. Josephgebouw. De Ad-Ri-Jo's goede bekenden van de leden van de In stuif zullen de dansmuziek verzorgen. Het zal nog wel een jaartje duren voor we aardgas hebben, want er is enorm veel te doen. Gaskachels, gasfornuizen en gascomforen moeten omgebouwd worden. Er is een plan een ploeg van 100 man samen te stellen die dit werk in opdracht van het Gasbedrijf Centraal-Nederland in de gehele provincie zal doen, maar ook is er een plan een ploeg van 400 man voor het gehele land aan het werk te zetten. Welk plan uitgevoerd zal wor den is nog niet bekend. Er is een mogelijkheid zijn gastoestel te laten ombouwen, maar ook kan men het inruilen. Waarschijnlijk krijgt men dan voor het oude toestel 15,per pit, maar dit bedrag staat niet vast, evenmin als de prijs die voor het aard gas bepaald is. Het ziet er echter wel naar uit dat men niet zoveel voordeliger uit zal zijn als voorheen omdat Soest een lagere gas- prijs heeft dan vele andere gemeenten. Twee oud-politiemannen en de voorma lige chef-monteur van gemeentewerken zijn thans bezig de leidingen in de ge meente op hun betrouwbaarheid te on derzoeken.

Soester Courant | 1964 | | pagina 11