EERSTE G00ISE KLEDING VERHUUR WIJ KOMEN" KRIJGT EEN EIGEN SCHIP. Firma G. van de Pol VOLVO Veilig V.V.V.-nieuws. De volgende keer het vuur. DERDE BLAD w Gigantische oceaanbus voor emigrantenouders. mu Loodg'ieters- werkzaamiieden. PARKGARAGE A. v. d. Hoef rassenstrijd. GROOTST gespecialiseerd bedrijf in 't GOOI. Circus Boltini begint tournee. rii-? De grote C Verolme gaat een schip bou wen voor de „Wij Komers" Een reuzen- oceaanbus voor 850 passagiers emigran tenouders die hun kinderen terug willen zien of geëmigreerde kinderen die hun ouders willen bezoeken. Tegen Elsevier-redacteur Maurits Beek man, voorzitter van Het Nationaal Reis- en Spaarfonds „Wij Komen" zei de heer Verolme„U hebt met uw organisatie van „Wij Komen" het onomstotelijk be wijs geleverd, dat duizenden emigran tenouders, maar ook hun kinderen, op reis willen gaan om elkaar nog eens te rug te zien. Uw fonds heeft in korte tijd van haar bestaan een verbijsteren de vlucht genomen en daardoor aange toond, dat er in ons land - en ook in verschillende andere landen - een enor me behoefte bestaat aan goedkoop ver voer. Daarom heb ik besloten een groot schip te bouwen, waarmee ik uw orga nisatie te hulp wil komen". heer Verolme het mij vertelde en mij vervolgens duidelijk maakte dat het „Wij Komen" is geweest, dat hem op de ge dachte heeft gebracht een schip voor massavervoer te gaan bouwen. Hij keek ons ernstig aan. „Beseft u, dat dit besluit van de heer Verolme van zeer grote durf en visie getuigt Hij bouwt een schip van 30 miljoen gulden - terwijl andere maat^ schappijen hun passagiersschepen juist verkocht hebben bij gebrek aan em plooi „Zijn er zoveel verkocht „Zes Zes grote zeekastelen zijn we kwijtOm te beginnen De Grote Beer, de Zuiderkruis en de Waterman. Deze drie schepen had de regering destijds gecharterd om Nederlanders naar de emigratielanden te brengen. Wat gebeur de er echter De welvaart steeg, de mensen bleven hier. Verkeer en Water staat heeft toen, in overleg met de Hol- tóffef?"- passageprijzen zouden er 50 schepen per jaar nodig zijn om die dikke 50.000 pas sagiers te vervoeren „En denkt u, dat de passageprijzen aantrekkelijk worden „De heer Verolme heeft gezegd dat hij een goed, mooi en degelijk schip gaat bouwen. Echter zonder overdreven lu xe, die de overtocht maar duur zou ma ken. Geen krulleh en fratsen en Perzi sche tapijten. Wel prettige efficiency. Flexibele tweepersoonshutten die in vler- persoonshutten veranderd kunnen wor den. Een restaurant met zelfbediening. Liften voor oudere mensen Bovendien wordt er hard gewerkt aan de plan ning van een soort oceaanbus-route. Nederland-Engeland-Ierland-Canada-Zd. Afrika, Australië. Nieuw-Zeeland, waar bij, er telkens als passagiers uitstappen, nieuwe meevaren Het schip wordt een gigantische oceaanbus!" Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Als een droom. Wij wilden er graag wat meer van we ten en zijn eens gaan praten met voor zitter Reckman. Zijn huis aan de Bur gemeester van Hasseltlaan in Naarden is redactie-adres van de ..Wij Komen"- krant en centrum van allerlei activitei ten rond het Fonds, overal rikketikt be drijvigheid en rinkelen telefoons. Het enige rustige plekje was de gezellige huiskamer en daar konden we even pra ten. Mevrouw Reckman vond, tussen al lerlei bazar-besognes voor „Wij Komen", even tijd om koffie in te schenken, toen excuseerde zij zich er was weer tele foon voor haar. De heer Reckman dronk dankbaar zijn kennelijk wèlverdiend kopje koffie, leun de toen achterover en zei „Ja, het is heel groot nieuws. Ik wist aanvankelijk niet of ik waakte of droomde toen de Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 - 2323 Niet iedereen wil vacantie houden in het buitenland. Meermalen komen men sen bij ons binnen met de inleiding; we gaan dit jaar nu eens niet de grens over. we willen ons eigen land beter leren kennen. Zullen we af en toe eens een tip geven aan deze „eigen-landers"? Er is op eigen bodem van alles te bele ven, hetzij met auto, brommer, fiets of met gebruik van Uw persoonlijke, dierbare en vertrouwde voetjes. De na tuur is afwisselend genoeg en heel vaak zul u misschien uitroepen: dat Neder land zó mooi is1 We vragen hierbij uw aandacht voor het „Vacantieplan Ootmarsum". Ootmarsum ligt in het oostelijk deel van Overijssel, ten noorden van Ol- denzaal Een goed overzicht geeft U onze v.v.v.-provinciekaart van Over ijssel (f 0,50). Laten wij even de inleiding citeren, die u in de folder Vacantieplan Ootmarsum vindt. „Wij bieden u een geheel verzorgde va- cantieweek in het schoonste gedeelte van ons Twentse heuvelland, waarvan Oot marsum het middelpunt is." Het Vacantieplan Ootmarsum houdt in: zeven dagen vacantie pensionprijzen in clusief), halen en terugbrengen station Almelo, bustocht dinsdagmiddag en don derdag de gehele dag, entrée optreden der Ootmarsumse Boerendansers, bezich tiging Los-Hoes en Natuurmeseum, film in de bioscoop „Odemarus", verzekering W.A, In ons V.V.V.-kantoor is een folder met invulformulïer verkrijgbaar, waarop u zich voor deelname kunt opgeven. Te vens kunt u, aan de hand van deze folder, zelf uw pension en hotel voor deze „zeven-daagse", uitzoeken. Alle excursies zijn uitstekend voorbe reid, terwijl u verzekerd bent van des kundige leiding. Wie zich interesseert voor Vacantieplan Ootmarsum komt maar zo gauw moge lijk eens informeren en de gegevens bij ons halen. land-Amerika Lijn, de Stoomvaartmij. Nederland en de Kon. Rotterdamsche Lloyd, de N V. Transoceaan opgericht om deze schepen te exploiteren. Mede in overleg met „Wij Komen" werden de prijzen verlaagd. Men deed dat echter wel erg drastisch, naar mijn idee. Nor maal kostte een reis naar Australië zo'n 3000,toen was het ineens f 2000, „Wij Komen" was toen al groot, maar niet zó groot dat bij die lage prijs alle schepen hun geld op konden brengen De schepen werden van de hand gedaan. Aan het grote project werken grote des kundigen, De heer Reckman wist enkele namen te noemen Mr. Lucas, oud-di recteur van de K.P.Mbehandelt de planning van de reisroutes. Onder oud-minister van financiën, de heer Hofstra, ressorteert de financiële 'opzet. Ook werken mee: Drs Posthuma, oud directeur van de Nederlandse Herstelbank en de heer de Booy, oud-admiraal. Geweldige groei. „Is het niet geweldig", zei de heer Reck man. „hoe „Wij Komen" gegroeid is Mijn vrouw en ik begonnen met een kaartsysteempje in een schoenendoos Nu gaat het zo snel, dat de personeels bezetting van het kantoor in de Vesting Naarden al uitgebreid en de ledenad ministratie gemechaniseerd wordt. Elke maand komen er 300 nieuwe leden bij Ja, „Wij Komen" is uitgegroeid tot één der machtigste sociale organisaties van ons land. De leden hebben nu al meer dan 22 miljoen bij elkaar gespaard. Er zijn actie-comité's in alle delen van de wereld. Er is een Nationaal Hulpfond? dat aanzienlijke sommen hanteert Dui zenden. duizenden .Wij Komers" hebben de onvergetelijke weerzien-reis al ge maakt. En nu nu komt er, dankzij de geniale scheepsbouwer Verolme. ook een schip De stem van een kleine en onaanzien lijke predikant in de Newyorkse wijk Harlem heeft ëen klankbord gekregen in de hele Ver. Staten als hij zich verheft in de strijd tusen de rassen. James Bald- win spreekt hierover vandaag niet voor het eerst, maar de spanningen van de laatste tijd en de uitbarstingen van ge weld die er op volgden, hebben hem opeens meer aandacht doen krijgen als een zwarte Cassandra, wiens sombere voorspellingen schijnen uit te komen. En het meeste de aandacht trekt zijn jongste boek The fire next time (De volgende keer het vuur) dat haast het program lijkt van de scherpe koerswij ziging die zich voltrekt in de nu al Ja renlange strijd der negers voor gelijke rechten. Een passage uit een rede van de 38-jari- ge auteur, die niet alleen om zijn beel dende taal nu zo veelgelezen is: „We staan aan het begin van een lange, hete, gevaarlijke zomer, voor een tijd van ver schrikkelijke onrust." Waar het in het kort op neer komt wat hij voorziet, is dat er geen sprake meer kan zijn van een geleidelijke aanpassing om de negerbevolking gelijkberechtigd te maken, maar dat het op een revolu tionaire manier moet gaan. Hij zegt dat in de V S. een nieuwe neger is ontstaan voor wie het een schrijnende tegenstelling wordt om te zien hoe snel de ontvoogding van de zwarte volkeren in Afrika in zijn werk gaat en hoe lang zaam, slechts beetje voor beetje met veel moeite en pijn, de positie van de neger jn de V.S. wat beter wordt. Hij consta teert het verschil in egards die voor een diplomaat uit een der nieuwe sta ten van Afrika in acht genomen worden, met de verachting en de tegenstelling waarmee zovelen der twintig miljoen zwarte Amerikanen nog worden behan deld Vandaar ook dat hij van een gesprek met minister Robert Kennedy terug keerde met de bittere opmerking, dat de minister wat verbaasd scheen over de heftigheid van de gevoelens der negers, maar dat hij versteld stond over diens naïviteit. Dat was toen in het zuiden de eerste ongeregeldheden waren begonnen. Baldwin waarschuwde toen dat het niet alleen om het zuiden ging, maar even eens om het noorden, waar de neger ook gedoemd is in 'n soort getto te leven, waar hij zijn kinderen naar de slechtste scholen moet sturen, waar de werkloos heid hem in de eerste plaats treft. Die problemen, aldus Baldwin begrijpt Achterom 6 - Hilversum - Telef. 48700 (1 min. van station) Kort daarop verkocht de Kon. Rot terdamsche Lloyd de „Willem Ruys" aan Italië, de Stoomvaartmij. Nederland ver kocht de „Oranje" en de „Johan van Oldenbarneveldt" werd de Lakonia van Griekenland". Hollands Glorie. Er rees nog even hoop op lage passage prijzen toen de Amerikaan Detwiller zijn plan lanceerde voor een 2000-passagiers- schip met cafetariasysteem. Het plan werd echter niet verwerkelijkt - het geld kwam niet bij elkaar, temeer daar de regering niet wilde subsidiëren in dat stadium En nu is de heer Verolme dus gekomen, als redder in de nood Hij is een vol bloed Nederlander - hij doet me vaak denken aan Albert Plesman - en het gaat hem zeer ter harte dat de Neder landse vlag Hollands Glorie minder en minder in de wereldhavens wappert. Hij gaat dus nu een groot passagiers schip bouwen, een schip van 30 miljoen gulden I „Zou dat wel lonend gemaakt kunnen worden?", vroegen wij. De heer Reckman glimlachte. „Op dit moment sparen er 32.000 emi grantenouders met 20.000 kinderen in het kader van „Wij Komen". Bij lage Zoals reeds jaren gebruikelijk begint Circus Toni Boltini zijn nieuwe tour nee ook ditmaal weer in Zeist en wel op zaterdag 28 en maandag 30 maart (Tweede paasdag). In de achtmastentent met meer dan 4000 zitplaatsen vertoont Toni Boltini dit jaar een geheel nieuw programma, ook al omdat de eigen huisnummers (olifanten, leeuwen en paarden) ver huurd zijn aan een Frans circus. Het programma 1964 is hoofdzakelijk sa mengesteld uit wereldberoemde circus nummers uit Egypte, Marokko en Spanje. De Francaise Marffa ia Corse brengt een nummer met 8 prachtige tijgers. Twin Borloy en Dismonds, resp. uit Frankrijk en Duitsland verzorgen de luchtsensaties. Lionka Karoly en Valeska Wilke pre senteren de hogeschool en vrijheid. Uit Spanje komen twee groepen beroemde clowns en augusten. Uit Bombay komt Leon de Rousseau met zijn dodensprong Chimpansees en vrolijke hondjes zorgen ook voor de komische noot en het slot nummer verzorgt de Marakeoh troupe Marokanen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 MAART 1964. menigeen niet, omdat hij ze niet wil zien. De blanke Newyorker weet niet wat in de straten van Harlem gebeurt. Het is ook niet een loze redenering van Baldwin dat juist nu, nu de negers op een paar punten enige verbetering be werkstelligd hebben in hun positie de animo om met geleidelijkheid genoegen te nemen hoe langer hoe geringer wordt. Integendeel, nu enige stappen naar het doel gezet zijn, gaat iedere resterende grief des te zwaarder wegen. Vandaar ook de felheid die meer en meer de negeracties gaat bezielen. Just die negerleiders, die zich ten doel stellen met economische dwang - boycot van winkels - en desnoods met geweld inwilliging van hun eisen af te dwin gen, krijgen steeds meer aanhang, om dat men ziet dat de resultaten die hier mee - in feite dus door angst - zijn afgedwongen, sneller naar de vrijheid in gelijkheid de weg banen dan de moeizame gang langs gerechtshoven, die de wet moeten interpreteren en de on willige overheid moeten gelasten een neger toe te laten op een school of ras senscheiding op een station op te doe ken of een andere kleinigheid. Ieder succes dat door de methode van krachtmeting bereikt wordt, betekent dat juist voor het volgende hard tegen hard de negers nog meer bereid zijn. Zo ko men de tegenstanders in steeds gespan nenverhouding tot elkaar te staan die tot een uitbarsting moet leiden: een enorm en bloedig conflict. Dat is wat Baldwin vreest. Niet wat hij hoopt en predikt. De nieuwe neger, zo meent hij in verscheidene van zijn boe ken, moet ook een nieuwe blanke tegen over zich vinden Niet een die een tradi tionele haat van weerszijden poogt voort te zetten omdat die er nu eenmaal altijd geweest is, maar een die begrijpt dat een eeuw na de afschaffing der slavernij de tijd voorbij is om met detailmaatre gelen millimeter voor millimeter de ne ger zijn rechten toe te kennen En die bereid is ook van zijn kant in de Ameri kaanse samenleving een radikale omme zwaai te maken. De redelijk denkende blanken en de redelijk denkende zwarten samen kun nen, aldus Baldwin. nu nog een eind ma ken aan de rassennachtmerrie. Grijpen beiden nu die kans niet dan vervult zich iets als de bijbelse profetie, die in een oude negro spiritual vertolkt Baldwin de titel voor zijn boek gaf: God gave Noach the rambow sign, no more water, the fire next time: God gaf Noach het teken van de regenboog; nooit meer een water vloed, de volgende keer het vuur. f<* RADIOUITZENDING. De radoiuit- zendingen op de Frequentie Modulatie Band worden vaak gestoord door voor bijrijdende auto's of bromfietsen. Is hiertegen iets te doen? Ook heb ik op kanaal 1 een duidelijke constante fluit- pieptoon ontdekt. Is dit signaal mis schien afkomstig van een radiobaken, vraagt A. P. Antwoord: De zeer korte golf is meer onderheivg aan auto-storingen e.d. dan de korte en middelbare golven. FM is daarbij relatief meer storingvrij dan AM. De overheid heeft gepoogd de luister aar tegen deze storingen te bescher men door een anti-storingsbesluit uit te vaardigen. Op grond hiervan zijn reeds tal van auto's ontstoord. Volledige naleving der bepalingen is nog niet be reikt. Er is niet veel anders tegen te doen, aangezien de energie van een sto rende auto vlak bij altijd veel groter is dan het zuchtje aetherenergie dat van de zender komt. De pieptoon die U hoort houdt even verband met stereo-proeven LEVENSBESCHRIJVING. Kunt u mij een levensbeschrijving geven van de schrijver Erich Maria Remarque? Antwoord: Remarque, Erich Mara is het pseudoniem van de Duitse schrijver Kra mer (door omkering Remark), geboren op 22 juni 1898 te Osnabrück, Hij werd in 1929 wereldvermaard door zijn or- logsboek „lm Westen nichts Neues". Na de eerste wereldoorlog is hij onder wijzer geweest, boekhouder, journalist en had weinig belangrijke atikelen ge schreven. Van „lm Westen nichts Neues" werden in een jaar alleen van de Duitse uitgave bijna 1 miljoen exemplaren ver- Vijf personen kwamen om het leven, toen een licht tweemotorig toestel om laag stortte, dat op weg was naar de paardenraces de „Grand National". Aan boord bevond zich o.a. de in Engeland bekende en algemeen gewaardeer de schrijfster en journaliste Nancy Spain (46). De overblijfselen na de ramp. kocht. Het vervolg „Der Weg zurück" stelde teleur. In 1933 werden zijn boeken in Duitsland verboden. Hij week uit en woont sinds 1939 in Amerika, waar hij genaturaliserd is. In de verbanning schreef hij „Drie Kameraden" (1937), „Liebe deinen Nachtsten" (1941), „Die andere Lebe" 11941en „Der Tnumphbo- gen" (1946). SCHOLTEN. Kunt u mij vertellen, waarvan de naam Scholten afkomstig is? Antwoord: De naam Scholten is afkom stig van de ambts- of beoepsnaam „scholte" schoutet, schoutete, dat was bestuurder of opzichter over de bezit tingen van een bijzondere persoon of een stichting, ook wel de naam van een vertegenwoordiger van het landsheer lijk gezag, vooral: rechterlijk ambtenaar, die in civiele zaken rechtsprak. CHINA. Kunt u in het kort iets ver tellen over het ontstaan van een com munistisch en een nationalistisch Chi na? .Antwoord: China werd in 1949, nadat de Kwo-Min-tang-regering militair was verslagen, door de communisten gepro clameerd tot een volksrepubliek, met de hoofdstad Peking, onder leiding van Mao Tse-toeng, premier werd Tsjoe-en- lai. De nationalistische regering van Tsjiang K'ai sjek trok zich met haar troepen terug naar T'ai-wan (Formosa), waar zij thans nog zetelt. Zij stelt zich als doel de vestiging van haar gezag op het vasteland van China terug te win nen, terijl de regering in Peking tot doel heeft de „bevrijding" van Tai-wan. VLAG. Van welk land is een blauwe vlag met een gele harp? Antwoord: De door U bedoelde vlag is geen vlag van een of ander land of saat. Wel komt een harp, maar fraai en fors uitgewerkt en met een engel als frontstuk, voor op 'n donkerblauwe ach tergrond, als onderdeel op de koninklijke standaard van Engeland en op de stan daarden van h.m. de konngin-moeder Elizabeth, z.k.h. de Prins van Wales en h.k.h. Prinses Margaret, Erfenis. v. D. is als gescheiden man hertrouwd. Als hij overlijdt, hebben dan zijn eerste vrouw en zijn kinderen uit het eerste huwelijk recht op zijn na latenschap. Antwoord: Uw eerste vrouw heeft geen recht op uw nalatenschap, wel uw kin deren Het is met mogelijk deze kinderen te onterven, maar wel kunt u uw twee de vrouw bij testament een levensonder houd nalaten, waarover u met de notaris kunt spreken. Als u in gemeenschap van goederen bent hertrouwd, dan maakt het niet uit of het huis op uw naam of op naam van uw vrouw staat, het is ge meenschappelijk bezit en ais zodanig is de helft van het bezit van u en de an dere helft van uw vrouw.

Soester Courant | 1964 | | pagina 15