Het oog gericht op de nieuwe rijk sweg. DINSDAG GEEN COURANT. HET EERSTE KIEVITSEI. Eerste steen voor kerkgebouw gelegd. Eerste Soester Kievitsei. B.D.C.-Hoogland. Opstelling van V.V.Z. Kerkdiensten hedenavond. Nieuwe V.V.V.-folder. Feestavond Margrietschool. Opstelling van S.E.C. Bioscoopprogramma. Ds E. Groene veld 80 jaar. Paaszangdienst. Nivon Tour-Show. Ds K. H. Meijer verlaat Zonnegloren. Paassamenkomst. VRIJDAG 27 MAART 1964. 4Ssto JAARGANG No. 25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Als tien jaar geleden de rijksweg van Hoevelaken naar de rijksweg Amersfoort- Amsterdam niet aangelegd was dan zou het nu waarschijnlijk nagenoeg onmoge lijk zijn de rijksweg door Soest over te steken als men dit op een ongunstig uur zou proberen. Hét is nu al een hele tour om deze prestatie bijvoorbeeld op een vrijdagmid dag omstreeks vijl uur te verrichten. Er komt een nieuwe rijksweg, die onder meer het verkeer door onze gemeente opnieuw ontlasten zal, maar men is het er nog helemaal niet over eens waar die komt en ook niet wanneer begon nen zal worden met de aanleg. Velen geven de voorkeur aan een rijks weg over de Eng, ondanks het feit dat dit ten koste van huizen gaat, anderen prefereren een weg door de polder, even wijdig aan de Lange Brinkweg, hoewel dit ten koste van de positie van Soest zou kunnen gaan, want daardoor kon onze gemeente wel eens vreemd geïsoleerd komen te liggen, terwijl het voor de agrariërs ook niet bepaald prettig zal zijn. De weg komt er, maar waar en wanneer? Een derde vraag zou de kosten kunnen betreffen. Dat worden miljoenen en nog eens miljoenen guldens. Naar schatting zou het stuk van Trier naar de Wilhel- minalaan alleen al een slordige tien mil joen kosten. Het is natuurlijk niet prettig dat het allemaal zo lang duurt en dat het ver keer van de huidige rijksweg steeds toeneemt. Zij die daarover mopperen zul len dat echter niet meer doen als ze de moeite nemen op tweede paasdag rond de stad Utrecht te rijden. De kans be staat dat ze nooit meer terugkomen, maar in ieder geval weten ze dan dat het niet alleen in Soest met het verkeer knelt. KANTMAN. Daar ons, als gevolg van Pasen, de tijd ontbreekt ons blad tech nisch te verzorgen, zal ons blad a.s. dinsdag niet verschijnen. Luth. predikant te Hilversum, en spreker ds H. W. Wierda, Geref. predikant te Haarlem. Medewerking verleent het duo Maas uit Ermelo. Voor verdere bijzonderheden zie men de desbetreffende advertentie in dit blad. Hedenmorgen werd door de heer T. van de Meulen, brigadier van politie alhier, in een weiland nabij de Grote Melmweg, het eerste Soester kievitsei gevonden. Door afwezigheid van de burgemeester heeft de vinder het ei aangeboden aan de loco-burgemeester wethouder W. G. van Zadelhoff. Het elftal van B.D.C. dat tweede paasdag tegen Hoogland speelt is nog niet opge steld. Er zal keus gemaakt worden uit de keepers Kok en Van Hattem en de spe lers Voet. Roest, Van Fulpen, C. Hilhorst, Th. Wigtman, B. Wigtman, v. d. Hengel, Gros, M. v. d. Lugt, J. v. d. Dijssel en Westerveld. Morgen speelt V.V.Z. '49 tegen Radiostad. Deze thuiswedstrijd tegen de mannen uit Hilversum moet de mogelijkheid van een overwinning kunnen bieden, want Radiostad staat er niet al te best voor. De opstelling van V.V.Z. is: doel Van Kooij; achter Van Kooij en Pouw; mid den Kok, Van Grol en Huigen: voor Van de Bosch, Van Kooij, Demmers, Boven- kamp en Floor. De dienst in de Oude Kerk, wordt he denavond, te 7 uur, geleid door ds H. Roest en de dienst in de Heeskapel, te 7.30 uur, door ds J. Mettau. Sinds lange tijd heeft de V.V.V. weer een eigen folder, die niet gekoppeld is aan 't Gooi. Het is een smaakvol vouw blad, ontworpen door mej. S. den Boer, assistente van de informatrice, mevr. Broers. In vele kleuren ziet men afbeeldingen van Soester natuurschoon, de Eem, de heide, bossen en de stuifduinnen, maar ook de grote trekpleister van onze ge meente, bet natuurbad. Het is beslist de moeite waard eens bij de V.V.V. langs te lopen om zo'n folder af te halen, want zij toont u dat Soest een „Vakantie Vol Variatie" te bieden heeft. Ook dit jaar hebben leerlingen van de Margrietschool een feestavond in gebouw De Rank gehouden die klonk als vele klokken. Dit succes is te danken aan het enthousiasme van de meisjes en jongens die het programma verzorgden, maar ook aan de bezielende leiding van de heer C. F. v. Vliet en aan de ijver van de ouders, die vele uren besteed hebben aan het vervaardigen van de costuums die een bijzondere fleur gaven aan de opvoering van de revue „Het speeluur slaat" en de kinderoperette „Repel steeltje". Het hoofd van de school, de heer E. Belgraver sprak een welkomstwoord. Hij dankte allen die gewerkt hadden aan de voorbereidingen voor deze feestavond en in het bijzonder de enthousiaste regis seur, de heer Van Vliet, die de revue schreef en zich zelfs als choreograaf verdienstelijk gemaakt had. Daarbij werd hij geassisteerd door de stille kracht achter de schermen, de pianist de heer De Geus. De dames Schuling en Olde werden bedankt omdat zij met de kinde ren de operette „Repelsteeltje" ingestu deerd hadden, terwijl aan enige firma's dank gebracht werd voor kosteloze leve ranties ten bate van deze avond. „Het speeluur slaat" was een kostelijke revue, waarin de meisjes en jongens zich volkomen konden uitleven. Boertjes en Volendammer meisjes, die met grote in druk zongen dat je met open ramen moet slapen, een loflied op Soest dat niet onderdoet voor welke plaats dan ook en eigenlijk veel mooier is, domme Tinus en lieve Sarie die onenigheid over een emmer met een gaatje hadden en als damfenomeen een jongeman die al pra tend over het schuiven en dammen ha len vergat, dat zijn zoontje uit het wa ter gehaald moest worden. Er waren levensechte spoken en meisjes met grote reciteerkunst, maar ook twee emigrantjes, die het helemaal aan de Noordpool zochten. Een jonkvrouw met een hele bolle toet stortte zich van de toren van het vaderlijk kasteel, haar ge liefde volgde uit wanhoop haar voorbeeld en de pa van de maagd deed toen maar hetzelfde om niet uit de toon te vallen. Kinderliedjes, een lofzang op de am bachten en ons land, volksdansen, een luidruchtige gewonde vader die een moe der bleek te zijn en tenslotte een prach tig slot waarin de dagen van de week onder de loep genomen werden. Fijntjes was de kinderoperette „Repel steeltje" met een koningin, een prins, rter eredames, een molenaar, Miranda zijn dochter, de schelmachtige kabouter Repelsteeltje, een page, hovelingen en kabouters. Leerlingen van de vierde en vijfde klas voerden deze operette op en ze deden het uitstekend. Repelsteeltje leert de dochter van de molenaar hoe ze goud uit stro moet spinnen. Zij heeft daarmee zo'n succes dat ze met een prins trouwt. Als er een baby geboren wordt eist Repelsteeltje het kind als beloning voor zijn leraarschap Dat geeft natuurlijk enorm veel deining, maar alles komt op z'n pootjes terecht. Het was een bijzonder geslaagde avond met een programma van klasse. S.E.C. speelt maandag de uitwedstrijd tegen De Zebra's in de volgende opstel ling. doel v. d. Broek: achter De Rooij en Hooijer, midden v. Breukelen, Rut- tenberg en Burgman: voor Verhoeve, Aalberts, De Bruin, Duijst en Dettmer. Van vrijdag tot en met donderdag draait in het City-theater de film „Alleman" van Bert Haanstra, terwijl met de paas dagen extra films vertoond worden. In „Alleman ziet men vele hebbelijkheden en onhebbelijkheden van de Nederlanders en in de personen die men ziet zal men vaak zichzelf herkennen. Men ziet het verdriet van mensen die afscheid nemen van emigranten, men ziet land genoten bij voetbalwedstrijden, op de markt, in de barre winter, aan het strand, bij plechtige herdenkingen, maar ook als carnavalsvierders en dat alles anderhalf uur lang. In deze anderhalf uur verveelt men zich geen moment on der de beelden van Bert Haanstra en het commentaar van Simon Carmiggelt. Zondagmiddag om twee uur een voor stelling van „Ursus, de leeuwenkoning", waarin men de sterkste man ter wereld met olifanten, hyena's en barbaren ziet vechten. Ursus wordt als baby door een leeuw gezoogd en twintig jaar later is hij zo sterk als vele leeuwen en dan trekt hij ten strijde tegen de barbaren- aanvoerder Ajak. Dat betekent de onder gang van de barbaar maar voor het zover is heeft Ursus heel wat afgevochten en zelfs in de arena strijd geleverd om een meisje te bevrijden. Maandagmiddag kan men Danny Kay zien in de film „De dolle generaal". In deze film is hij niet alleen generaal maar ook soldaat en dat geeft natuur lijk de meest dwaze situaties, waarin Danny zich best op zijn gemak voelt en zich volkomen kan uitleven In de eerste plaats is hij soldaat en daarnaast brengt hij een kostelijke imitatie van 'n echte Engelse generaal tijdens de tweede wereldoorlog, kort voor de invasie. Ds E. Groeneveld, emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde Kerk zal zondag 29 maart 80 jaar worden. Hij werd in 1884 te Burgwerd in Friesland geboren als zoon van een hoofdonder wijzer. Na het bezoeken van het stede lijk gymnasium te Sneek en studie in de theologie aan de rijksuniversiteit van Groningen werd ds Groeneveld in 1910 door het provinciaal kerkbestuur van Brabant en Limburg toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Her vormde Kerk. Op 13 augustus 1911 werd hij door wijlen ds. R. Torenbeek, pre dikant te Dordrecht, bevestigd als predi kant van de Hervormde Gemeente van Acquoy in de classis Bommel. Op 25 juni 1916 ging ds Groenevelt naar Herveld in de classis Nijmegen en op 10 december 1922 naar Dalfsen. Hierna was hij ruim 20 jaar predikant te Soest. Op 1 septem ber 1951 werd hem emeritaat verleend. Hij was toen 40 jaar predikant. Ds Groe neveld bleef in Soest wonen, verrichtte veel pastoraal werk en vervulde spreek beurten. Ds Groeneveld is onder meer voorzitter van deHervormde Wijkver pleging geweest. Paasmorgen wordt er een zangdienst georganiseerd vóór de Geref. kerk Soesterbergsestraat 18. De zangdienst zal na de ochtenddienst gehouden worden om plm. 11.15 uur. U wordt uitgenodigd op deze büjde mor gen, waarop wij gedenken dat Jezus uit de dood is opgestaan, mee te komen zingen. Bij slecht weer wordt deze dienst in de kerk gehouden. Het zangkoor en 3 trompettisten zullen medewerking verlenen. Het Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvriendenwerk komt op het gebied van culturele en ontspanningsbijeenkomsten weer eens met iets geheel nieuws! Het presenteert een op het toerisme afgestemd programma, dat geheel uit maar toch in de toon valt. Een programma dat in uw smaak zal vallen, omdat het met een show van kleurenfilm, zang en muziek, quiz en sportkleding voor elck wat wils biedt! Zes medewerkers brengen u met deze show in een heerlijke vakantiestem ming. Ze gaan via film enz. met U op reis. Ze tonen wat goede en goedkope sportieve kleding voor uw vakantie kan zijn. Er wordt voor u en met u gezon gen. U wordt met een sociaal-toeristi sche quiz actief in het programma be trokken. Men zie de advertentie in dit nummer. Door ds J. Fokkema is woensdagmiddag de eerste steen gelegd van het kerkge bouw der Nederlands Hervormde Ge meente art. 283a, dat op de Rubenslaan gebouwd wordt. Deze steen is ter be schikking gesteld door aannemingsbe drijf Wed. H. van Breukelen en draagt het opschrift: De eerste steen, gelegd door ds J. Fokkema, 25 maart 1964, 1 Kon. 8, vers 29a. Vóór ds Fokkema de plechtigheid ver richtte sprak hij de vele belangstellen den toe. Hij dankte de leden van de bouwcommissie, de heren Kok, v. d. Broek, Spelt, De Rooij en Bakker, de architecten Van Woerden en Schneider en de aannemer. Er is veel werk verzet om te komen tot de bouw van deze kerk en niet het minst door de leden van de gemeente. Ds Fokkema toonde zich dankbaar voor de resultaten die reeds bereikt zijn on danks moeilijkheden en het feit dat het gemeentebestuur het geduld van de leden der kerkelijke gemeente op de proef ge steld had. Gehoopt wordt dat in septem- Foto Drukkerij Smit. die richting verwacht. De auto met de chauffeur van de ge meente Ede aan het stuur kwam echter van de andere kant en heel wat later dan verwacht was. Dat was echter geen ramp, want de foto die U nu in ons blad en gisteravond op de televisie zag, kon toch gemaakt worden. De trotse Achterberg hield het ei goed vast, want een prettige dag in zijn le ven zou tot een rampdag geworden zijn als hij het zo dicht voor het doel stuk had laten vallen. Korte tijd later was het ei eigendom van H.M. de Koningin. De heer Achterberg vond het ei woens dag in zijn land. Hij deed het voorzich tig in een doosje omdat hij ervan over tuigd was dat hij de vinder van het eerste kievitsei was. Korte tijd daarna dacht de veertien jarige Toontje van Kessel in Budel het zelfde, maar hij was iets later met het ei op het gemeentehuis van zijn woon plaats dan de heer Achterberg met zijn vondst op het gemeentehuis van Ede, waar men wel enthousiast maar ook zeer voorzichtig was. Daar herinnerde men zich dat er wel eens gekke dingen met een oud ei gebeurd waren en terecht voelde burgemeester Plateel er niets voor op het paleis een levensgroot fi guur te slaan. Deskundigen hebben het ei bekeken, het is tenslotte geschouwd en toen pas er kende men dat Achterberg de grote man van het eerste kievitsei was. Het ei werd opgeborgen in de kamer van de burge meester en maakte gisteren de reis naar het paleis waar het puntgaaf en beslist niet als een kneusje aankwam. De wat teleurgestelde Toontje van Kes sel heeft het tweede ei aangeboden aan de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. Kortmans Ds K. H. Meijer zal op 3 april afscheid nemen als geestelijk verzorger van het sanatorium Zonnegloren omdat hij als geestelijk verzorger van het Zuiderzie kenhuis naar Rotterdam gaat. Op 12 april zal hij door ds H. Roest, zijn Soes ter ambtgenoot, bevestigd worden en op diezelfde dag zal hij zijn intrede doen. Ds. Meijer werd op 18 november 1928 in Den Haag geboren. Hij bezocht het Gro- tius-lyceum in zijn woonplaats en stu deerde theologie aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1957 en 1958 was hij als leervicaris te Wassenaar werkzaam als assistent van ds H. Beker en in juli 1958 werd hij toegelaten tot de evangeliebe diening in de Hervormde Kerk. Op 3 au gustus van dat jaar werd hij aangesteld tot geestelijk verzorger van het sanato rium Zonnegloren. Een half jaar was hij als vicaris werkzaam, waarna hij de tweede predikant van het sanatorium werd. Op 19 maart 1959 werd hij beves tigd als predikant voor buitengewone werkzaamheden. Op de tweede Paasdag worden er twee samenkomsten gehouden uitgaande van het Interkerkelijk Evang. Comité. In de Julianakerk is liturg ds D. M. Ja- link en spreker W. E. van Petegum, Vrije Evang. predikant te Bussum. Medew. verleent het Evang. Zangkoor „Sursum Corda" onder leiding van L. J. Meijer. In de Oude Kerk is liturg ds G. Fafié, Daar stonden we dan samen te kleumen voor het paleishek, wachtend op Willem Achterberg, de 33-jarige landbouwer uit Ederveen, die dit jaar als eerste in ons land een kievitsei vond en dat aan H.M. de Koningin kwam brengen. We ston den maar en kleumden maar met een groot fototoestel en een klein fototoestel en natuurlijk een blocnote. Zo hebben honderden mannen gedurende honderden jaren voor het paleis gestaan, wachtend op belangrijker gebeurtenissen en nog erger kleumend. De heer Achterberg was om half tien met burgemeester dr P J. Plateel - de voormalige gouverneur van Nieuw-Gui- nea - uit Ede weggereden en we ver wachtten hem tien voor half elf omdat beide heren om half elf het kostbare kleinood zouden aanbieden. We keken alsmaar In de richting van de puinhoop Trier, want wie van Ede naar paleis Soestdijk rijdt, wordt uit ber de eerste godsdienstoefeningen in het gebouw gehouden kunnen worden en dat het ook voor andere aktiviteiten op ker kelijk gebied gebruikt kan worden. Ds Fokkema legde er de nadruk op dat de leden van de Hervormde Gemeente art. 238a de mening zijn toegedaan dat zij in de Hervormde Kerk thuishoren, maar niet tot elke prijs hiervan deel willen uitmaken. De kerk zal Ichtuskerk heten. Ichtus is Foto Drukkerij Smit. het Griekse woord voor vis en de vis is het oude symbool van de christelijke kerk. Ds Fokkema wenste allen die bij de bouw betrokken zijn Gods zegen op hun werk toe. Hij prees de gemeente die straks het kerkgebouw zal gebruiken gelukkig omdat zij door God als middel gebruikt was om dit mogelijk te maken. Hij spoorde aan tot volhardende liefde en trouw, waarna hij de eerste steen legde. Met het zingen van psalm 84 vers 3 en dankgebed werd deze plechtigheid be sloten.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1