FUGERS FIETS Het nieuws sneller op uw scherm. VIERDE BLAD Toneelspreiding een fiasco. van bach tot beatles. Nog 5 verkeerstunnels als de Sint Bernhard. Elke plaats in Nedeland is binnen het uur te bereiken. Wijziging plan Ossendamweg. VOOR UW Gazelle - Inviel a - Raleigh - B.S.A. Jaarvergadering van Tempo. GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD Eiermarkt. vindt u in onze rijkvoorziene GRAMMOFOON PLATEN-AFDELING Grote keus in alle genres, klassiek en modern, jazz en chansons. Luister in onze moderne discobar, kies de plaat naar uw hart. grammofoonplaten-afdeling u heeft er uw draal van Weedestraat 18, tel.:2786 Soest Met ons hoofd in de nek kijken we naar de lucht. Blinkend door de opval lende zonnestralen in de blauwe lucht cirkelt daar de PH-MAF, een Cassna- 172, sinds kort eigendom van de Neder landse Televisie Stichting. Het toestel komt terug uit Groningen, waar het ongeveer vijftig minuten ge leden startte van het vliegveld Eelde en brengt daar opgenomen journaalmate- rlaal, cameraman en commentator terug naar Hilversum, waar het belichte ma teriaal met grote spoed moet worden verwerkt om nog precies in het jour naal van acht uur mee te kunnen Als een vogel op ranke wielen daalt het vliegtuig en snelt over de landingsbaan, langzaam vaart minderend. Dan taxiet het tot voor het stationsgebouw, de deur klapt open en de mannen stap pen uit. Hier ontmoeten wij de enige vlieger van de N.T.S., tevens assistent produktiechef, Charles van der Heyde, de man die het luchtvaartdeel van het journaaiwerk voor zijn rekening neemt Maar hier komst ervaringen rijk geworden, heeft deze vlieger daartoe een speciale vliegtechniek ontwikkeld Bij het beschrijven van zijn bocht moet de piloot er tevens rekening mee hou den, dat de cameraman zijn doel op de grond steeds in de zoeker kan houden Al met al een zeer moeilijk werkje, dat een nauwkeurig samenspel eist tussen piloot en cameraman. Snelle verbinding. Het vliegtuig betekent voor de N.T.S. een snelle verbinding met vrijwel alle plaatsen in ons land Moest vroeger 'n in Groningen opgenomen film naar Hil versum gebracht worden, dan kon men gebruik maken van een auto of de trein, maar in beide gevallen kon de relsduur wel zoveel tijd vergen, vooral bij nieuws, dat op het laatste nippertje werd op genomen, dat men het materiaal niet tijdig in Hilversum kreeg, waar het nog ontwikkeld en afgewerkt moest worden. Het vliegtuig brengt in dat geval uit- PH-MAF. Cassna-172 van de N.T.S., op het vliegveld Hilversum. kunnen we niet praten. Mensen en ma teriaal moeten met de grootste spoed naar Hilversum, dus stappen we geza menlijk in de auto die op het vlieg veld al klaarstaat en in snel tempo gaat het naar Wisseloord", het speciaal in de bossen gebouwde laboratorium, waar de films met de grootst mogelijke spoed worden ontwikkeld en verder afgewerkt. Sinds 1959. Sinds 5 mei 1959 vliegt Charles van der Heyde voor de televisie in de machines die de N.T.S. voor haar werk huurde. Hij werd hiervoor uitgekozen als oud- vlieger van de Royal Air Force die er varing had met alle mogelijke kisten. Dat moet ook wel want voor dit doel vloog hij eveneens met diverse toestel len, Pipercubs en Doves om tenslotte sedert ongeveer anderhalf jaar te vlie gen op Cassna. In de loop der jaren is het aantal vlieg uren dusdanig toegenomen, dat het ef ficiënter zou zijn als de machine in ei gen beheer werd genomen. Dat is de reden geweest dat de N.T.S. tot koop van dit toestel besloot De machine wordt nu voor alle doel einden benut, waarvoor hij bruikbaar is. Dat betekent gebruik van filmopnamen De heer Van der Heyde meent, dat mo menteel elke plaats in Nederland, waar een vliegtuig in de buurt ligt, binnen 'n uur te bereiken is Om overal te kun nen landen heeft de N.TS een speciale vergunning om van alle vliegvelden in Nederland, ook de militaire vliegvelden, en van buitenlandse luchthavens gebruik te maken. De cameralieden en reporters Zijn voorstel zal in het bestuur bespro ken worden. Er staan nog zeven ritten op het pro gramma die gehouden worden in samen werking met verenigingen uit Utrecht, Hilversum, Amersfoort en Gorinchem en voor de Jeugd van Tempo en zij die zich nog jong voelen zal op tweede paasdag de traditionele eierzoekwedstrijd in Soestduinen worden gehouden. De start is om elf uur bij hotel Soestduinen. De beker, die secretaris Otto de Weerd ter beschikking gesteld had voor de ren ner die het vorig jaar de beste prestaties behaalde, werd gewonnen door Gert de Weerd met 288 punten. Aad Post had 205 punten en Gerrit Ruttenberg 179 Lang geleden maakte de stedebouwkun dige Ir. Van Embden uit Delft een plan dat betrekking had op de Ossendamweg en naaste omgeving. Bij het busstation zouden 14 winkels komen, maar geble ken is dat men slechts vier serieuze kan didaten voor deze winkelpanden kon vin den. Blijkbaar vindt men het niet aan trekkelijk een winkelpand te betrekken dat schrikbarend veel aan huur moet op brengen. Er kwam een gewijzigd plan na overleg van de gemeente met de firma Uijland, die grond heeft bij de Ossendamweg en het comité dat gebouw Eltheto beheert Nu komen er geen 14 winkelpanden met bovenwoningen maar flatwoningen in drie woonlagen en een flatgebouw van zes woonlagen dat twee winkels krijgt. Tegenover de ingang van de Ossendam weg komt een benzinestation, schuin te genover de Vondellaan een tweede en de Ossendamweg zal een wat ander ver loop krijgen om een betere verbinding van de Nieuweweg over Ossendamweg en Vondellaan naar de rijksweg te krijgen. Eltheto kan uitbreiden of er komt even tueel 'n nieuw gebouw, er zijn plannen voor een christelijke kleuterschool op het terrein voor Eltheto, de firma Uij land kan huizen bouwen en er bestaat zelfs een kans dat er een hervormde kerk komt. De winkel van Vreman zal moeten ver dwijnen en de patates friteskraam aan het begin van de Verlengde Kolonieweg zal een ander plaatsje moeten krijgen. Het voormalige café „De laatste stuiver", het oude witte huisje op de hoek van de Vondellaan, zal eveneens het slachtof fer worden van de plannen rond het busstation. Wat verder ligt de voorma lige villa Anne Marie, later conferentie oord De Wiekelaar. Dit gebouw is door de firma Bakhuizen gekocht. Het gaat KERKSTRAAT 3 - Betaling in overleg. TELEFOON 2030 behoeven het materiaal dan maar naar het dichtstbijzijnde vliegveld te brengen waar het door dit toestel wordt mee genomen. Op die manier is onze televisie in staat het nieuws, ook het laatste nieuws, snel ler op de schermen van de kijkers te brengen. Zo zag de cameraman vanuit dit vliegtuig de laatste Zeeuwse vissers tijdens de afsluiting van het Veerse Gat. uit de lucht, waartoe de heer Van der Heyde samen met een cameraman vliegt, voorts voor het transport van personen en films, zowel binnens- als buitenslands. Een speciale vliegtechniek. Voor het filmen uit de lucht is de Cass na volgens onze gastheer bijzonder ge schikt, aangezien deze machine ook bij lage snelheid nog goed hanteerbaar blijft, iets dat met verschillende andere toestellen niet het geval is, voor al wan neer ze gebouwd zijn om behoorlijke snelheden te maken. De Cassna haalt normaal altijd nog zo'n 300 kilometer per uur kruissnelheid en is dus 'n vrij snel zakenvliegtuig. Het is ejen gesloten ca bine, waarbinnen vier personen kunnen worden vervoerd, de vlieger daaronder begrepen. Voor het vliegend filmen is de heer Van der Heyde zeer tevreden over de Cassna. De cameraman, die een object op de grond door het zijraamje moet filmen, kan dit niet, althans niet van voldoende korte afstand, als het vliegtuig horizon taal blijft vliegen. De vlieger moet zijn kist dus op z'n kant gooien en een bocht maken om de cameraman in staat te stellen zijn opnamen te maken. De snel heid moet echter zo laag mogelijk zijn, in verband met deze opnamen en zo komt de vlieger voor een moeilijke taak te staan. Op zijn kant vliegend hebben de vleugels van het vliegtuig minder draagvermogen, hetgeen nog sterker doorwerkt bij lage snelheid en de kunst is dus, om de snelheid en de hoek waar onder wordt gevlogen zó te kiezen, dat de machine in de lucht blijft. Uit eigen Onder leiding van vice-voorzitter A. J. Lamens, die tot voorzitter benoemd werd, heeft de ren- en tourvereniging Tempo in restaurant Zonneheuvel de jaarver gadering gehouden. Voorzitter J Gerritse was afwezig omdat hij in een ziekenhuis ligt. Hij heeft wegens drukke werkzaam heden en gezondheidsredenen bedankt. Het leiderschap van de wielerploeg van Polynorm bezorgt hem zoveel werk dat hij zijn drukke taak als voorzitter van Tempo moest neerleggen. Secretaris O. de Weerd had zijn jaarver slag nog niet klaar omdat de vergadering eerder gehouden werd dan aanvankelijk in de bedoeling lag, maar peningmees- ter C. van Rees kon zijn financieel over zicht wel geven en hij deelde mee dat er een batig saldo is. De heren Pietersen, Visser en De Weerd, die reeds een taak in het bestuur ver vulden, werden als bestuurslid gekozen en de heer Lamens werd de opvolger van de heer Gerritse als voorzitter. Op 5 april, 19 april en 26 april zullen interclubritten gehouden worden op het parcours van Tempo in Soestdijk en het ligt in de bedoeling de rit om het kam pioenschap lange afstand op 10 mei te houden. De avondvierdaagse in Baarn zal dit jaar weer georganiseerd worden, maar op een ander parcours dan voorheen. De avondvierdaagse in Soest zal waarschijn lijk tussen 28 juni en 3 juli gehouden worden. Het lid A. Post stelde voor geen cracks uit het gehele land aan te trek ken maar amateurs uit de omgeving. tegen de vlakte en op die plek komt een luxe flatgebouw met drie woonlagen. Soest-Zuid raakt volgebouwd en men mag niet aannemen dat er in navolging van de Jacob Catslaan en P. C. Hooft- laan nieuwe lanen aangelegd zullen wor den omdat daarvoor geen ruimte is. Bij de eventuele bouw van een her vormde kerk zal rekening gehouden moe ten worden met de aanleg van een grote parkeerruimte, maar er is nog geen enkel plan voor deze bouw en het is de vraag of het er ooit van komt. naam zou afleiden, onder Europa's hoog ste berg door, maar onder de 3843 me ter hoge Aiguille du Midi en de op de grens van Frankrijk en Italië liggende 3534 meter hoge Aiguille de Toule. De technische problemen waarvoor men bij deze tunnelbouw kwam te staan, overtroffen nog die van de St. Bern hardtunnel. Bij de Montblanc ligt een bijna 2000 meter hoog bergmassief boven de 10 meter hoge tunnelschacht. Bij de bouw raakte enorme stukken steen los en door de geweldige druk erboven knal den ze als bij een explosie los uit de bergwand Voor de veiligheid moesten daarom de wanden van de Montblanc- autotunnel met staalplaten bekleed wor den. Deze staalplaten werden aan de tunnelwand bevestigd met enorme zware 3.40 meter lange bouten, die in het bergmassief werden gedreven, zoals wij dat in het klein doen met pluggen in de muur om onze kapstok op te hangen. Alleen al ln het Franse deel van de tun nel werden tot nu toe niet minder dan 200.000 van deze bouten aangebracht. Toch is dit nog niet de grootste ter we reld. want de spoorwegtunnels door Slm- plon, Gotthard, Lötschberg, Fréjus en die van de lijn Bologna-Florence en een grote Amerikaanse tunnel zijn langer dan de nieuwe Montblanctunnel. Deze tun nel wordt 8.50 meter breed en heeft om de 300 meter uitwijkplaatsen, zodat het verkeer niet gestremd behoeft te worden St. Bernardino en S. Gotthard. In 1962 is men ook begonnen aan de bouw van de San Bernardinotunnel, die 1966 klaar zal zijn. Wanneer deze tunnel klaar ls, vormt dit traject van 6,6 kilometer de verbinding met Tessln. Zwitserse verkeersdeskundigen hebben berekend dat deze tunnel 's zomers door niet minder dan ongeveer 8000 auto's en 's winters door omstreeks 1400 wagens per dag zal worden gebruikt. De Bernar- dinopas ligt op een hoogte van 2068 meter. De nieuwe weg die naar deze tunnel leidt, begint dicht bij Splügen en eindigt in Bellinzona Ook de „Gotthard" zal ln de toekomst een autotunnel krijgen De Zwitserse re gering zal hierover in de herfst van dit jaar een beslissing nemen. De ont worpen tunnel, die 16,4 kilometer lang zal worden en waaraan men waarschijn lijk zes jaar zal bouwen, gaat niet min der dan 860 miljoen Zwitserse franc kosten Voor het noord-zuidverkeer is de pas over de St. Gotthard van het aller grootste belang en wordt het meest ge bruikt. Tellingen in de zomer van 1963 wezen uit, dat er per dag zo'n 4000 auto's van deze pas gebruik maken. Volgens dej .studiegroep-Gotthard", die reeds vier jaar het een en ander bestudeert, moet men er rekening mee houden, dat dit aantal in 1980 gegroeid zal zijn tot het drievoudige Dan zouden er dus onge veer een 12.000 auto's per dag de St. Gotthard passeren en dat zou onherroe pelijk leiden tot een ongelooflijke ver keerschaos De ontworpen verkeerstunnel zal Gö- schenen met Airoio verbinden en onge veer op dezelfde hoogte worden gebouwd als de huidige spoorwegtunnel Gezien het intensieve verkeer en de verwach tingen voor de toekomst, bestaat er ook een plan om nog een tweede spoorweg tunnel door de St Gotthard te bouwen Dat zou een tunnel met een lengte van niet minder dan 45 kilometer moeten worden, waarover men ongeveer 12 jaar denkt te bouwen. In Oostenrijk heeft men ook grote plan nen en wil men een autotunnel gaan bouwen door de Hohen Tauern. Weliswaar bracht de in 1935 gereedgekomen 47,8 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 MAART 1964. Abonné's, die het abonnementsgeld voor het 2e kwartaal 1964 van ons blad (f2,4# voor Soest en Soester- berg en f 2.55 voor andere gemeen ten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van 2e kwartaal 1964. Bij overschrijving na 1 april kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwltanttes dan in handen zijn van de incasseerders. ADMINISTRATIE SOESTER COURANT. Op de eiermarkt te Amersfoort werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van 12,75 tot 13,90. Middenprijs 13,70. Prijs per kg 2,16. De auto tunnel door de grote St Bern hard is voor het verkeer opengesteld Niet minder dan zes jaar heeft men aan dit gigantische project gewerkt en sinds 19 maart kan het verkeer gebruik ma ken van deze 6 kilometer lange en 7 5 meter brede tweebaansweg door de be kende berg die nu op spitstijden 500 auto's per uur kan doorlaten De landen die verkeersbelangen hebben in de Alpen, koesteren nog veel grotere plannen. Zij wensen het gebergte als het ware te „exploireren" en dus staan er nog enkele grote projecten van tun nelbouw op stapel. Niet zover van de St. Bernhardtunnel verwijderd bouwen de Fransen en Italia nen aan een grote autotunnel door de Montblanc, een doorbraak die eind 1964 klaar moet zijn. De tunnel door de Montblanc zal bijna tweemaal zo lang zijn als die door de St. Bernhard en wel 11,6 kilometer. De naam van deze tunnel is in wezen eigenlijk niet juist, want hij gaat niet, zoals men uit de kilometer lange weg over de Groszglock- ner, die tot een hoogte van 2503 gaat, wat opluchting voor het noord-zuidver- keer, maar is toch niet voldoende om de toeneming van het verkeer op te vangen. De ontworpen autotunnel zal ook hier parallel lopen aan de spoortunnel door de Hohen Tauern en zal Böckstein in het gebied van Salzburg met Mallnitz in Karinten verbinden. Het gehele pro ject zal ongeveer 56 miljoen Duitse mar ken kosten. De helft van dit kapitaal zal door Oostenrijk, Italië en de bonds republiek worden gestort, de andere helft zal moeten komen uit vreemde kredieten. Daarnaast meent men dat deze nieuwe bergdoorbraak misschien waardevolle ge gevens kan verschaffen aan de geologen in verband met de eventuele aanwezig heid van uranium. Nu Zwitserland, Frankrijk en Italië nieuwe verbindingen ln de Alphen hebben gebouwd of bezig zijn te bouwen, kan Oostenrijk, dat ook tot de bekendste toeristenlanden behoort, niet achterblijven. In Wenen krijgt de auto tunnel door de Hohen Tauern daar om de grootste prioriteit ,en men be schouwt dit project als een Europese aangelegenheid. Het wordt steeds duidelijker dat de tot heden gevoerde politiek van subsidiëring der toneelgezelschappen en de z.g. to neelspreiding op een groot fiasco is uitgelopen en deze politiek de toneel kunst bepaald niet ten goede is gekomen. In de drie grote steden van ons land bemerkt men dat uiteraard niet zo, mis schien dat er daardoor zo weinig aan dacht aan wordt besteed Amsterdam, Den Haag en Rotterdam subsidiëren ie der, naast het rijk, een eigen toneelgezel schap, waar jaarlijks miljoenen aan ten koste worden gelegd. Die gezelschappen spelen hoofdzakelijk in de grote steden en behoeven slechts een zeer beperkt aantal voorstellingen „in de provincie" te geven. Daarnaast zijn er dan nog een aantal gesubsidieerde gezelschappen, die juist tot taak hebben om voor de z.g. toneelspreiding te zorgen, d.w.z. voor namelijk uitvoeringen in de provincie te geven. Enkele van Hie gezelschappen, als „Thea ter" en „Ensemble" hebben wel een plaats van vestiging, n.1. Arnhem en Tilburg, doch dat betekent alleen dat ze daar voornamelijk hun officiële premières ge ven. Het houdt niet in, dat de spelers zich ook in die plaatsen hebben geves tigd, want voor het merendeel ambiëren zij Amsterdam of in ieder geval de rand stad Holland als hun woonplaats De toneelspelers en regisseurs zijn te genwoordig ook ingedeeld in loonklassen en de vaste salarissen bij de gesubsidi eerde gezelschappen zijn zodanig, dat hierbij niet meer van „een arme toneel speler" gesproken kan worden. Men kan zich dus zo onbezorgd mogelijk voelen, hetgeen de kunstzinnige prestatie ten goede kan komen. Dat doet 't waarschijn lijk ook, want over 't algemeen zien we in Nederland vrij goed toneel spelen, zien we tegenwoordig ook de kleinere rollen vaak beter bezet dan vroeger veelal het geval was. Maar er heeft zich door de ruime sub sidiëring een ander hiaat geopenbaard. In de eerste plaats behoeven al die gezel schappen niet meer dan een bepaald aantal voorstellingen per jaar te geven voor het hun verstrekte subsidiebedrag. Ze geven er dus ook niet meer, want waarom zouden zij zich meer inspannen dan nodig is, het bezorgt de spelers geen hoger salaris. Dat aantal voorstellingen van alle gezelschappen bij elkaar is amper genoeg om overal aan de behoefte naar toneeluitvoeringen te kunnen vol doen. Dat houdt dus in dat de onderne mers in de kleinere plaatsen, hetzij zaal verhuurders of verenigingen, geen vol doende keuze meer hebben in de aan te bieden stukken en de data. Men moet tegenwoordig in de kleinere plaatsen maar genoegen nemen met het stuk dat het gezelschap wel will komen spelen, of men dat nu geschikt vind of niet. En om redenen van efficiency is het repertoire tegenwoordig zo beperkt, dat men in die bepaalde week of maand dan ook vrijwel niets anders kan kiezen. En kon men nu over het algemeen wel tevreden zijn over de keuze van stukken bij de gesubsidieerde gezelschappen, dan zou dat euvel van weinig keuze niet zo zwaar tellen, doch de stukken waarmee men in de provincie wil verschijnen zijn in vele gevallen van een zo grote onbe nulligheid, dat ze juist bij het publiek in de kleinere plaatsen in het geheel niet aanslaan. Overal hoort men dezelfde klacht over het repertoire dat men te zien krijgt. En ondanks de zware subsidies schijnt het toch steeds nog op 'n koopje te moeten want steeds weer zijn het stuk ken met kleine bezettingen en liefst met één decor. Het is begrijpelijk, dat men met alle prachtige toneelsubsidies en met alle goe de bedoelingen voor toneelspreiding, de plank volkomen heeft mis geslagen en langzaam maar zeker bezig is om de liefde voor het toneel te vermoorden. De gezelschappen zijn kennelijk „satis- fait", grote inspanningen getroost men zich niet en risico's neemt men evenmin. De toneelspreiding is een geordend be drijf geworden, een soort overheidsbe drijf zelfs, met een coördinatiebureau, ambtenaren en al. Wat dit bedrijf u bieden wil moet ge maar slikken en anders moet ge het maar zonder toneel doen. De spelers .schnabbelen" nog wel op de televisie, dat moet het publiek dan ook maar doen. Het is met het toneel in Nederland droevig gesteld.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5