i Soester Courant t in TE HOGE WINSTMARGES SmiEs Poekethall Aan de wieg der Olympisehe Spelen. MIDDELMAN Sï"; Ruim 47 van de verkeers ongelukken gebeurt op kruispunten. Wegenkaarten en Reisgidsen De nationale boomfeestdag. Geseling bij overtredingen. Suède staat U ook vast goed II ROOD KMSPPERiiCHi 8! 81 KEN! ALT'JD sf%D e* overwegen ahob VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT Binnenkort zullen de overheidsmaatre gelen tegen de verticale prijsbinding worden bekend gemaakt. Deze zullen tweeledig zijn. In de eerste plaats komt er een verbod van collectieve prijsbin ding, dat generiek van aard zal zijn. Dat wil zeggen dat groepen van fabri kanten en of grossiers niet meer groeps gewijs hun afnemers mogen dwingen tot het handhaven van een bepaalde prijs. Dit betekent nog niet dat het nu elke individuele zakenman verboden is om zijn opvolgers in de handelsweg van pro ducent naar consument aan een vaste prijs te binden. Ten aanzien van deze individuele prijsafspraken zal geen al gemeen verbod te verwachten zijn. In het kort kan worden gezegd dat aan groepsgewijze prijskartellering zonder meer een einde wordt gemaakt, maar dat fabrikanten en handelaren voor eigen verantwoordelijkheid nog naar een vast te prijs mogen blijven streven zolang dit het ministerie niet onwelgevallig is. Geen schokken. Welke criteria zullen nu bij het invoeren van de verboden worden gehanteerd? De regering huldigt hier het standpunt dat eigenlijk de gehele prijsbinding van de kaart moet. Om te voorkomen dat een totale algemene invoering met grote schokken gepaard gaat, zal een zekere geleidelijkheid worden betracht t.a.v. bedrijfstakken, waarin de winstmarges aan de lage kant zijn. De economische aanvaardbaarheid van de prijsbinding wordt volkomen prijs gegeven en voor een deel vervangen door de sociale aanvaardbaarheid. Hiermee stelt de regering eigenlijk dat industrie en handel in het verleden met de prijs binding deels schade hebben toegebracht aan het juist functioneren van het eco nomisch bestel. Bij de bestudering van de (naar de mening van de regering bestaande) prijsverstarring vond het mi nisterie drie verschijnselen waartegen moet worden opgetreden. Middenstander vrijer. Er zijn branches waarin geen artikelen zijn met prijsvrijheid. In deze branches is er geen sprake meer van voldoende ondernemersvrijheid en deze moet wor den hersteld. De regering ziet dit als een structureel probleem. Het zelfstandig ondernemerschap in de detailhandel zal zijn waarde opnieuw moeten bewijzen. In de tweede plaats vond de staatsse cretaris branches met veel te ruime winstmarges, die beschermd worden door de verticale prijsbinding. Vanzelfsprekend is het onbekend waar de grens ligt tus sen ruime en niet-ruime marges. De regering zal deze per branche wel nim mer bekend maken, om alle mogelijke vrijheid te behouden. In de derde plaats ziet de regering branches waarin teveel wordt berekend voor de service, die bij het artikel moet worden verleend. Ook in die takken zal worden ingegrepen. Indien het duidelijk is dat er in de winstmarge geen sprake is van bovengenoemde door de regering onduldbare factoren, zal er niet worden ingegrepen. De kleine man. Hoewel de regering de strijd tegen de verticale prijsbinding zal voeren in het kader van een herziening der bestaande economische structuur, is deze vanzelf sprekend niet los te zien van de jongste economische ontwikkeling. Daarbij is stootsgewijze een flink stuk van de groei van het nationale inkomen gegaan naar de werknemers. Dit moet vanzelf sprekend ten koste gaan van andere groepen. Hiervoor is door de regering met name de detailhandel uitgekozen. In de verdediging van het regerings standpunt heeft zij nergens aangetoond Het zeer grote aantal verkeersongeluk ken, dat op kruispunten gebeurt, is voor het Verbond voor Veilig Verkeer de aan leiding geweest de eerste verkeersop- voedende actie in 1964 te wijden aan het „Gedrag bij kruispunten" Volgens cijfers, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, ge beurden er in 1961 van de 190.280 ver keersongelukken 90.696 op „verenigings punten van wegen", oftewel op kruispun ten. Dus 47,7 van alle verkeersonge lukken. Daarbij vonden 646 personen de dood. Uit onderzoekingen in duitsland is geble ken, dat in 1961 in dat land 72,6 van de kruispuntongelukken werd veroor zaakt door het niet kennen of het ver- ontachtzamen van de voorrangsregels. Verkeerde beoordeling van de situatie leidde in 44,5 van de gevallen tot ongelukken, terwijl in 11,3 van de ge vallen het met te hoge snelheid naderen van een kruising ongelukken tut gevolg had. Bewust voorrang nemen veroorzaakt 5,7 van de kruispuntongevallen. Uit het feit, dat slechts in 1,6 van de kruispuntongevallen de oorzaak was te zoeken in de toestand van de weg (slecht zicht, onvoldoende verkeersregeling, on voldoende bebakening, enz.) blijkt, dat bij kruispuntongelukken de factor mens de voornaamste rol speelt. Het is gebleken, dat in ons land 46,5 van de bromfietsers die in het verkeer omkomen, sterft in ongevallen met krui send verkeer. Kruispuntongevallen, waarbij wielrijders van 65 jaar en ouder zijn betrokken, worden in 44 van de gevallen veroor zaakt door het niet geven van voorrang aan snelverkeer, en in eveneens 44 van de gevallen door 't op onjuiste wijze afslaan naar links (geen richting aan geven, afslaan zonder achterom te kij ken. het zgn. „achter zijn arm aanrij den"). dat in doorsnee het inkomen van de detaillist te hoog is geworden in verge lijking tot dat van andere bevolkings groepen. Het enige dat de regering weet, is dat de middenstand zich moeilijk met machtsmiddelen verdedigen kan. De overheid heeft na de oorlog eerst het grootbedrijf naar een machtspositie laten groeien en nu worden er nieuwe kanalen schoongeveegd om dit groot bedrijf nog meer kansen te geven het kleine zakenleven te vernietigen. Er wordt misschien op den duur uit sociale overwegingen een klein reservaat in gereedheid gebracht waar de resten van het klein- en middenbedrijf hun laatste dagen mogen slijten. Genegeerd. De middenstandsbonden, die bij de staatssecretaris van Economische Zaken op bezoek zijn geweest om het regerings besluit inzake de verticale pijsbinding te vernemen, hebben fel geprotesteerd. Er zijn in dit land nog andere belangen dan alleen die van de werknemers en deze worden naar het oordeel van de midden standscentrales totaal genegeerd. Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat Als een kleine zakenman in deze tijd van stijgende welvaart een belegde bo terham heeft, dan heeft hij een te royaal bestaan en moet daar een stuk beleg van worden afgenomen. Als hij een schraal bestaan heeft, dan mag hij voor lopig nog voortploeteren. Dit lijken de praktische konsekwenties te zijn van de ontbindende verklaring voor de de tailhandel. Moeilijk. Het valt te betreuren dat in een tijd van conjuncturele spanningen een aan tal structurele maatregelen wordt geno men, die niet meer teruggedraaid kun nen worden wanneer ze een fiasco blij ken te zijn. De handel in het algemeen en het klein- en middenbedrijf in 't bij zonder, krijgt het zonder verticale prijs binding moeilijk. Beslissend voor de zegen van deze maat regel t.a.v. de consument is of die con sument op de lange duur goedkoper koopt en of hij er meer prijsbewust door wordt. Mocht dit het geval zijn dan kan de overheid straks wijzen op winstpunten. De handigheid van het zakenleven en de reclame-suggestie zullen er echter wel voor zorgen dat de goedwillende con sumenten nu zo'n grabbelton van prij zen voor ogen wordt getoverd dat zij nergens meer houvast hebben aan het prijzenbeeld. In dat geval zal na ver loop van tijd de prijsstijging in doorsnee nog groter zijn dan de prijsdaling. Er komen interessante maar onrustige dagen voor ons economisch leven. Dalen de winstmarges drastisch dan moet ook de werkgelegenheid daar stellig nadelige gevolgen van ondervinden. Ook in Soest zal op 15 april de boom feestdag, een nationaal gebeuren, gevierd worden. In 1957 werd slechts door 1 gemeente deze dag gevierd en dit jaar zal het in 80 gemeenten gebeuren. Dui zenden kinderen van honderden scholen zullen in het gehele land bomen planten In 1957 namen hieraan 1600 kinderen deel en dit jaar zullen het er 18.500 zijn. O'ns land is met 12.000.000 inwoners op een gebied van ruim 36000 km2, met 330 inwoners per km2, een der dichtsbevolkte gebieden van de wereld. Slechts 7,5 is met bos bedekt en door de landbouw zijn de bossen tot de arme gronden te ruggedrongen. Bossen zijn onontbeerlijk voor de volksgezondheid en mede door het houden van de boomfeestdag wil men de jeugd hiervan doordringen. De verste delijking neemt dusdanige afmetingen aan dat de bossen steeds belangrijker worden. De jeugd gaat zelf bomen planten en daarmee wordt bereikt dat ze meer eer bied krijgen voor het groen waaraan zo'n behoefte is. Zelfs de meest vernielzuch tige jongen zal er niet gauw toe komen de bomen te vernielen die hij zelf ge plant heeft. Hij is trots op die boom en hij zal af en toe eens gaan kijken hoe het met de groei staat en met de groei van de bomen die zijn vriendjes geplant hebben. Ter gelegenheid van de boomfeestdag wordt voorlichting op de scholen gege ven en de dag zelf is inderdaad een feestdag. Tractaties, een filmvoorstelling en een gezellige middag met als hoogte punt het planten van bomen In vele landen wordt deze boomfeestdag gehouden om ontbossing tegen te gaan In ons land is dat niet nodig omdat door de vlakke bodem geen kans is op water erosie of verdroging van de grond. De De jeugd liefde tot de bossen bijbrengen is echter al een belangrijke reden voor het houden van deze boomfeestdag en vele honderden kinderen zullen er dan ook op woensdag 15 april van profiteren. Op 10 oktober zullen in Tokio de 18ae Olympische Spelen plechtig warden ge opend. 17 maal 4 jaren terug immers werden de eerste dezer spelen in Athene georganiseerd. Ja, maar 670 olympiaden eerder in het jaar 776 v. Chr.. registreer den de oude Grieken al de uitslagen van de toen bij het dorp Olympia gehouden wedstrijden. Van deze wedstrijden zijn onze moderne olympische spelen (voor het eerste werd in 1896, op initiatief van Pierre de Coubertin gehouden) slechts een herleving. Maar wat was dan van ouds de zin dezer spelen? Hoe ontston den ze en op welke wijze ging men zo'n 25 eeuwen terug te werk? Religieuze grondslag Griekenland elke stad een staatje op zichzelf. Toch beschouwde iedere Griek alle Grieken tezamen als een eenheid. En naarmate het verkeer toenam, groei- Older dl llljl vMm Suède handhaaft zich elk seizoen, want de vraag naar suède blijft. Daarom kunnen wij U er weer het mooiste In tonen. Gemakkelijk. Sterk. Korrekt Mannen in suède. Ze mogen gezien worden. TEXTIEL - CONFECTIE Torenstraat 19 Soest Tel. 2424 de deze eenheidsgedachte Eén der samenbindende krachten werd vanouds gevormd door de gemeenschap pelijke godsdienst. Op enkele plaatsen ontstond langzamerhand een religieus centum. Daar togen de Grieken heen, om contact te onderhouden met hun goden, die troonden op de Olympus in het verre noorden. De godsdienstige plechtigheid ging als regel gepaard met feesten, waarbij wedstrijden niet ont braken. Een zeer belangrijk middelpunt werd het dorpje Olympia, gelegen op het schier eiland de Peloponnesus. Daar in de buurt bevond zich een ruim en rustig dal, aan alle kanten door beboste heu vels ingesloten. Eenmaal in de vier Jaar vonden hier feesten plaats en werden spelen georganiseerd. Afgevaardigden van het hele Griekse volk kwamen dan bij een. En zo belangrijk achtten de Grie ken deze gebeurtenis, dat zij sinds 776, het jaar waarin de uitslagen voor het eerst werden geschreven, hun tijdre kening er naar regelden: een periode van vier jaar werd een olympiade ge noemd. Olympische vrede. Wanneer de dag van de feesten nadert, vult het dal zich langzamerhand met gasten. Langs de wegen en met be kranste schepen over het water komen ze van alle kanten aan. Herauten kondigen een algemene vrede af: tijdens de spelen bhj ven in heel Griekenland de wapenen rusten. Op de bepaalde dag trekken de gezanten met de offerdieren de heilige weg af, die van de stad Elis leidt naar de Altis. Daar staat het altaar, waar de dieren, ter ere van de oppergod Zeus, op ge slacht zullen worden. Uit de inwoners van Elis wordt ook de hellenrechter ge kozen, die moet bepalen, wie der mede dingers tot de wedstrijden kan worden toegelaten en wie niet. Men moet van zuiver Griekse afkomst en bovendien vrij geboren zijn en zich nimmer aan enig misdrijf hebben schuldig gemaakt, wil uitsluiting van deelneming niet het onvermijdelijke gevolg zijn. De offerdieren worden verteerd door de vlammen. De offeraars zingen hun lie deren. Daarna kunnen de spelen een aanvang nemen. In het stadion. De menigte spoedt zich naar het oos telijk deel der neilige vlakte. Daar ligt de renbaan, het stadion. Trompetten klinken. Er is gelegenheid zich op te ge ven voor de spelen. Er wordt gevraagd, of een der aanwezigen bezwaren heeft tegen deelneming van de betrokkenen. Zo ja, dan onderzoekt en beslist de hellenrechter. Vervolgens pakken de deel nemers een lot uit een zilveren vaas. Zo bepaalt men de volgorde waarin gelopen moet worden. Vier gespierde jonge kerels stellen zich op. Daar klinkt het startsein. Als een pijl uit de boog schieten ze weg. Over winning vergt het uiterste. Een donde rend gejuich stijgt op. Eén gelukkige treedt terzijde. De volgende vier staan al klaar. En als allen een beurt gehad hebben, moet er tussen de winnaars opnieuw gekampt worden. Slechts één kan uiteindelijk de krans der overwin ning wegdragen. In 't blote lichaam! Na de wedloop komt het worstelen. De twee tegenstanders staan, evenals bij het hardlopen, geheel naakt tegenover elkaar en ze glimmen als spiegels Dat komt door de olie, waarmee ze zich hebben ingewreven, om de ander maar zo weinig mogelijk houvast te geven. Het (automatische halve overweg bomen) Ons nieuwsblad zat In de bus. Met 61 het plaatselijk nieuws èn de vele advertenties van winkeliers. Dal boeit hem zo, dat hij zijn vaderlijke plicht erdoor verzaakt. Dat kan. Want wat In de naaste omgeving plaats heeft en wat déar te koop Is, dat wil geen ingezetene missen. Men wacht op die krant I Adverteren In dit blad -» het kan niet anders - moet wel succes geven. van deze krant wil men niets missen, geen letter JRi PubUkatJ. vu d. N.d.rtandith. Nl.a«tU.d,M* gaat er om, de tegenstander met de benen van de grond te heffen en daar na neer te werpen. Wie zich tijdens het gevecht aan onoorbare praktijken schul dig maakt wordt, nadat de scheidsrech ter tussenbeiden is gekomen, met geseling en een geldboete gestraft. Vervolgens is het vuistgevecht aan de beurt, het boksen. De onderarmen zijn omwonden met leren riemen, waarop zich metalen knoppen bevinden. Zo ge wapend beuken de strijders op elkaar in. Een kneuzing is wel het minste wat men kan oplopen. Niet zelden volgt echter bewusteloosheid en soms zelfs de dood. Het springen is niet minder populair dan de voorgaande spelen. En ook het speer- en discuswerpen trekt de algemene be langstelling. Op de renbaan. Het meest tot de verbeelding spreekt wel het wagenrennen. Twaalf maal moet de 400 meter lange renbaan, de hippodro- mos, worden afgelegd. De wagens, elk bespannen met vier paar den, staan klaar voor de start. Het sein weerklinkt, trompetten schallen en de vurige rossen reppen zich over de baan. De aanmoedigende kreten van het pu bliek zwepen de paarden en hun menners op. Soms botsen in volle vaart twee wagens tegen elkaar op. De gevolgen zijn ont zettend. Stukken vliegen in het rond, de menners storten neer en worden door hun voortijlende paarden meegesleurd over de grond. Maar dat hindert niet. Het juichende publiek ziet alleen maar uit naar die éne man, de gelukkige winnaar. De Krans der overwinning. Na afloop van de wedstrijden, die aan vankelijk slechts één dag - later vijf dagen - duurden, volgt de uitdeling der prijzen. Het is een grote dag in het leven van de knaap, wie de eer te beurt valt, met het gouden mes de takken te mogen afsnijden van de olijfboom, die achter de poort van Altis staat. Van die tak ken vlecht men kransen en deze worden door de hellenrechter de overwinnaars op het hoofd gezet. Overgelukkig treden zij naar het altaar, om hun dankoffers te brengen. Daarna mogen zij deelne men aan het feestmaal, door de inwo ners van Elis hun aangeboden. Maar zo mogelijk nog overweldigender is de eer, die de overwinnaar te beurt valt, wanneer hij in zijn vaderstad wordt in gehaald. Groter roem dan het dragen van een olympische krans is voor de Griek eenvoudig niet denkbaar. En aange zien allen er zo over denken, betekent de intocht in de eigen polis voor de zege vierende jonge Griek stellig: de geluk kigste dag van zijn leven.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6