Mammoetconferenties met weinig zin. VAN BUUREN Officiële mededeling en. VIJFDE BLAD Krabbels van Knelis. Auto- en Scooterrij school Eikenlaan 1 - Telefoon 4635 Stichting Het Nationaal Rheumafonds. Grote Kampeer- en Water sporttentoonstelling. Abonnementen natuurbad. Ned. Vrouwen Electr. Ver. W!E SPAART BOUWT BURCHTEN Hockeyprogramma. Schooldag in Zonnegloren. De wereldhandelsconferentie die onder auspiciën van de V.N. in Genève be gonnen is, zal nog wel een tijdje moeten duren, al was het alleen maar omdat ruim tweeduizend gedelegeerden hier aanzitten en een dergelijk gezelschap door zijn omvang alleen al niet vlot tot resultaten kan komen. Er is ove rigens goede reden om niet op al te veel resultaat te hopen, daarvoor zijn de doeleinden van verscheidene groepen afgevaardigden te zeer uiteenlopend. En daarvoor is de achtergrond van de con ferentie ook wat te bizar. Het hoofd doel is wel een aanval op de G.A.T.T.. de algemene overeenkomst over handel en tarieven en waarom die wordt onder nomen is het duidelijkst door de bij naam die de G.A.T.T al snel heeft ge kregen de club der rijken. Het heeft geen zin de hele voorgeschie denis op te rakelen, maar in het kort ging het zo. Nog voor de oorlog was afgelopen - op de conferentie van Bret- ton Woods in 1944 - deed men al po gingen om de half verwoeste wereld te helpen weer op de been te komen. Twee van de daar ontworpen plannen werden uitgevoerd de stichting van een internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank (voor wederopbouw en ont wikkeling). Het derde plan, voor een internationale wereldomvattende han delsorganisatie kwam niet verder dan de naam I T O. over de statuten werd men het niet eens. Achttien landen meenden dat men niet tot. sint Juttemis kon wachten en be sloten in oktober 1947 een contract met elkaar te sluiten, de overeenkomst over handel en tarieven, die op 1 januari 1948 van kracht werd met 23 leden, die samen toen tachtig procent van de we reldhandel dreven, de rijken dus. Begunstiging. Men mag het hun eigenlijk niet kwalijk nemen dat de statuten van hun club vooral handelen over de belangen van de leden. Dat zijn onder meer belang rijke zaken als de meestbegunstigings- clausule, die inhoudt dat een lid gun sten die het een ander lid wil toestaan, ook ^üidere leden moet verlenen. En een clausule die verbiedt eikaars importen aan maximum hoeveelheden te binden, op enkele uitzonderingen na. Bovendien is er een instantie die eventuele geschillen oplost Intussen is het ledental van de club uit gebreid, ook met armen, maar de sta tuten zijn de oorspronkelijke gebleven, die der rijken. En de armen klagen dus wel wat over de G.A.T.T, al moe ten ze toegeven dat er geen andere in stantie bestaat die althans een beetje orde schept in de internationale handel. De armen, de ontwikkelingslanden, gre pen met graagte een Russisch voorstel aan om de wereldconferentie te belegj gen die nu is begonnen. Het Russisch doel van de conferentie was de han del tussen oost en west uit te breiden, maar de ontwikkelingslanden hebben deze aanval op de G.A.T.T. omgedraaid tot hun eigen offensief op die organi satie die eigenlijk geen organisatie is maar een stuk papier met handtekenin gen. De armen zeggen - niet ten onrechte - dat ze steeds dieper in de put raken. De Ver. Naties hebben berekend dat in 1970 de ontwikkelingslanden moeten re kenen op een nadelig saldo van tegen honderd miljard gulden per jaar. Deze landen moeten leven van de opbrengst van grondstoffen, van erts of olie, van pinda's, cacao of rubber van katoen of hout. Maar de prijzen daarvan dalen sterk, ten dele omdat er goedkopere ver vangingsmiddelen gevonden worden. Voor rubber bijvoorbeeld en voor katoen in kunstvezels. Minimumprijs. Goed, ze krijgen veel hulp, maar dat is bij elkaar nog altijd minder dan hun inkomsten uit de handel teruglopen. Zo worden de armen steeds armer, een ont wikkeling die de rust en de kans op vrede in de wereld niet bepaald ver groot. En daarom is men in de indus trielanden ook wel overtuigd dat er iets gebeuren moet. Een voorstel uit de kring der armen is, dat de rijke importeurs van grondstof fen minimumprijzen en minimumafname garanderen, dan hebben zij een basis om hun economie op de been te helpen. Het is op internationale schaal zoiets als in de rijke landen zelf vaak is te zien als steun voor de eigen landbouw. De idee is niet onredelijk, maar de uit voering wel moeilijk. En ze zou vergen dat de gedelegeerden van alle 122 ver tegenwoordigde landen er hun onver deelde aandacht aan konden besteden. Maar dat is niet zo. Zijn de ontwikkelingslanden er op uit voor zich een soort subsidiesysteem te verwerven, de V.S. zitten voorlopig meer in hun maag met het probleem van de handel met Europa die ze door de Ken- nedyronde als sloper van douanetarie ven willen intensiveren. De E.E.G. tobt met het probleem dat ze al verplichtin gen heeft om bepaalde geassocieerde ontwikkelingslanden voordelen toe te staan boven andere. De Russische af vaardiging is niet vergeten dat het voor hen vooral gaat om uitbreiding van de oost-westhandel. En de politiek. En alsof dat nog niet genoeg barrières zijn vooor het welslagen van deze mam moetconferentie, komt er nog bij dat van twee zijden kennelijk het besluit is ge nomen om nog wat politieke munt te Minister-president Marijnen heeft op het Catshuis te Den Haag de minister-president van Luxemburg, dr Werner, ontvangen. Minister Marijnen (r.) en zijn Luxemburgse ambtgenoot onder het portret van Jacob Cats. slaan uit de beraadslagingen. De sowjets hebben al te kennen gegeven alle tegen de hun onwelgevallige G.A.T.T. gerichte voorstellen te steunen om een goede beurt te maken bij de ontwikkelings landen. Ze kunnen dat veilig doen omdat ze zelf niet tot naleving van wat ze steunen gedwongen zullen worden, daar de industrielanden van het westen uit zelfbehoud de voorstellen toch wel af zullen wijzen. Die kunnen een oude G A T T. niet gemakkelijk weggooien voor ze een nieuwe I.T.O (of zoiets) hebben Ze kunnen - netzomin als de sowjetunie trouwens zelf - een volsla gen liberalisering van de wereldhandel bijvoorbeeld verdragen. Frankrijk dat invloed zoekt in de „der de wereld" der ontwikkelingslanden, wil ook met enige drastische voorstellen ko men in de hoop de armen gunstig te stemmen en met dezelfde zekerheid in het achterhoofd dat zijn collega's wel zullen voorkomen dat de voorstellen er door komen. Het is zeker dat de ontwikkelingslanden, nu de zwakken in de wereldhandel, kansen moeten krijgen om tot sterke uit te groeien. De rijken zullen hun die kansen moeten geven, maar ze zijn er nog niet aan toegekomen daarvoor eens gezind een plan te ontwerpen in hun kleine kring. Daarom is er ook weinig hoop dat ze het in deze grote kring, met een overladen agenda en een wir war van voorstellen (zesduidend pagina's beslaat het uittreksel tot dusver al en er komt nog veel meer bij), zullen klaar spelen. Daarom ziet deze wereldhandels conferentie er voorlopig uit als de meest zinloze bijeenkomst van het jaar. Wij berichtten reeds dat ook onze ge meente op donderdag 2 april in het te ken zal staan van de strijd tegen de rheumatiek. Het comtié dat in Soest de actie ten bate van het Nationaal Rheu mafonds leidt heeft op die dag de be schikking over een eigen kraam op de markt, waarin de heer E. Moffie zal laten zien en horen hoe een geroutineer de standwerker zijn waren aanprijst en verkoopt en dat doet hij ten bate van deze actie. Onder meer kan men gram mofoonplaten van Max Tailleur, tegeltjes met sprookjesfiguren en linnen stroken met figuren van de dierenriem kopen. Van 31 maart tot en met 4 april is er een huis-aan-huis-collecte en op 4 april een straatcollecte. Het Nationaal Rheumafonds tracht het leed van de rheumalijders te verzachten en de financiële nood in hun gezinnen te lenigen door het verstrekken van financiële steun, onder meer in de vorm van bijdragen in de kosten van verple ging of gezinshulp, verstrekking van invalidewagens en aangepaste huishou delijke apparatuur. Het verleent voorts steun aan de bouw van rheumaklinieken en aan het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van het ontstaan van rheuma. Hiervoor is natuurlijk enorm veel geld nodig, dus het is gewenst dat ook in Soest iedereen een steentje bij draagt door bezoek aan de markt of een gift in de collectebus en natuurlijk mag het ook beide. Van hoe groot be lang deze actie is blijkt wel uit het feit dat de radio op 31 maart van negen uur tot half tien een documentaire over de rheumabestrijding brengt, terwijl de te levisie op 31 maart en 4 april aandacht voor de landelijke actie vraagt. Reeds de oude Grieken kenden de rheuma, maar lang voor hen moet deze kwaal al bekend zijn geweest. Merkwaar dig is dan ook dat men zelfs nu in wetenschappelijke kringen nog geen al lesomvattende definitie voor deze kwaal heeft. Waarschijnlijk is echter de vol gende omschrijving de meest juiste: Rheumatiek omvat een verscheidenheid van aandoeningen, die spieren, zenuwen, gewrichten en bindweefsel aantasten. Te gen deze vreselijke kwaal wordt volgen de week in het gehele land in feller vorm dan normaal gestreden. Terecht, want de bewijzen zijn geleverd dat nie mand veilig is voor deze eeuwenoude kwaal, die een bestrijding vergt waaraan hoge kosten verbonden zijn, zodat de bijdrage van iedereen nodig is. Op 4, 5. 6 en 7 april wordt in de Markt hallen te Amersfoort wederom een grote kampeertentoonstelling georganiseerd. Dan zal deze grote expositieruimte zijn omgetoverd tot een van die moderne campings, waar dubbeldakkers, driever trekkers en lightwighters in blauw, oran je, rood en bruin mannetje aan manne tje staan, waar de vederlichte kampeer- meubels, vaak uitgegroeid tot komplete ameublementen, die in de ruime baga geruimtes van de moderne auto kunnen worden medegevoerd, de toeschouwer tot rusten noden als hij zijn ogen verzadigd heeft aan de duizend en één zaken die in dit walhalla van de moderne kam peerder worden aangetroffen. De spiritusbranders, de primussen, de butagasstellen, tentverlichtingen (zelfs TL. verlichting), keukenuitzetten, op blaasbare matrassen, die in een handom draai in ligstoel worden omgetoverd, pa rasols, badmintonspelen, de onderwater sportartikelen, zwemvliezen, poloballen, opblaasbare boten, roeiboten. Er tussen door vernuftig spul dat de in druk wekt gras te zijn, wat losse berkjes en dennebomen. Een wirwar van tentlijnen en tenten, waartussen men telkens opnieuw weer iets nieuws op het gebied van kamperen ontdekt; en walhalla met recht voor wie zijn hart verloren heeft aan de gestroom lijnde kampeerderij. Elk jaar wordt het moeilijker iets nieuw te bedenken en toch nieuwtjes worden I altijd weer gepresenteerd op een exposi- 1 tie al deze. We zien de duurdere batterijlantaarns. Een nieuwe is de nogal omvangrijke Dy- nalite uit Amerika, die op 6 batterijtjes van IV2 Volt brandt en zoeklichtsterkte heeft. Onder water is deze lamp ook te gebruiken. Als de duiker hem loslaat, geen nood, de Dynalite drijft. Nu het koeltasje van plastic met kunstvezelvulling een alle daags artikel is geworden, zien we thans een keuze 10-liter koelbox, welke op accu, lichtnet en butagas gebruikt kan worden. Wat betreft de bungalowtenten, die in bijzonder fraaie kleuren worden ge bracht, zien wij thans alle modellen met grote zonneluifel en diverse zijn aan de luifel uitgevoerd met zijwangen, waarin grote plastic vensters. Ook zien we nog de bijzondere stormvaste tenten door speciale constructie (50 cm verankering) en enkele mooie bagagewagens. De tentoonstelling is geopend van 4 t/m 7 april, van 10-22 uur. Tot 15 maart bestond de gelegenheid schriftelijk abonnementen te bestellen voor het natuurbad tegen gereduceerde prijzen. Het resultaat was dusdanig dat alle records gebroken werden. In 1963 werden 3681 abonnementen in voorver koop verkocht en nu is men reeds aan 4741. Teneinde te voldoen aan de nog steeds binnenkomende aanvragen bestaat er gelegenheid abonnementen tegen voor- verkooptarief bij de V.V.V. te verkrijgen van 1 tot en met 25 april. In het Brandpunt" te Baarn, zal op 9 april, namiddag 2.30 uur, een interes sante lezing gegeven worden door mevr. C. Klay-Lancee en echtgenoot uit Bilt- hoven. Het onderwerp zal zijn: Een reis naar Amerka. „De toekomst is begonnen en het verleden heeft afgedaan". Er zullen 200 kleurendia's vertoond wor den, ook van 'n nieuw type wolkenkrabber „Marina City", terwijl eveneens proble men zoals het negervraagstuk, verhou ding blanken. Billy Graham enz. behan deld zullen worden. Dit alles met wel willende medewerking van de Holland- Amerika -Lijn. Voor de leden van de N.V.E.V. (afd. Eemland) belooft deze middag niet al leen gezellig, doch ook zeer leerzaam te worden. Luchtkastelen kunnen reële burchten worden, solide en hecht. Door te sparen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Voor tweede paasdag staat slechts de oefenwedstrijd Heren 1-Heren 2 op het programma, maar deze is zeer belangrijk omdat beide teams een kans op promotie hebben. De wedstrijd begint om half twee. Dames 1 en dames 2 spelen om 3 uur een vriendschappelijke wedstrijd. Veel schoolkinderen zullen op dinsdag 31 maart gast zijn van het sanatorium Zonnegloren als dank voor de enorme opbrengst die de verkoop van kaarsenl voor het sanatorium opgeleverd heeft. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op woensdag. 1 april a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te hou den. Zijn gebruikelijke spreekuur te Soester- berg is verplaatst van woensdag, 1 april naar donderdag 9 april a.s., om 14.30 uur. NIEUWSTRAAT AFGESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat, in verband met verbeteringswerkzaamheden, de Nieuw- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 MAART 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin datter de ko mende week in ongs darrep nog us wat te lache valt, en nie zo'n klein bietje. Da ken heul gin kwaod, waant ajje kraante lees dan valter meer te grimme as te lache en wullie binne zo stom *da wullie allegaor kraan- te leeze en d'r dan zo'n bietje bie zitte te grimme van de naore dinge die d'r in ongs laand en overal beure. Doodsteeke, vergiftige, wurrege, 't wor alle dag slimmer. En daorom motte wul lie donderdagmarrege naor de mart om plaote te gaon koope van Max Tejeur. Ajje die op je grammefoon zet lachie je eige beduusd. Ajje die plaote koop dan doe je ok nog 'n bar goed wark, waant dan hellepie mee de rimmetiek tè graoze te neeme. Da ken heul gin kwaod waant d'r binne veul meer minse ajje denk die krom loo- pe van de rimmetiek en die 't best ken- ne hebbe as wullie die plaote of aan- dere spulle op de mart koope. Dan komme d'r sente binne om de rim metiek flink an te pakke. En dattie sente binne komme dao kejje vanop an, waant d'r staot daor donderdag 'n baosje te verkoope dit praot de gaote in je sokke en de sente uut je knip. En dan dongderdagmiddag naor 't Han- delshuus, waant aaor komp Swiebertje en das ok nie mis. Denkterom dattie raore streeke zal uuthaole om de hongderde deeres en jochies, die netuurlek komme, te laote lache tot zullie buukpien hebbe en denkterom dak d'r ok bie stao om te lache om die raore kwast die int heule laand zo bekend is as de bonte hongd, maor dan int goeje netuurlek. Dus nie vergeete, dongderdagmarrege naor de mart mit veul sente om plaote te koo pe om je eige weezeloos te lache en dongderdagmiddag naor de Soesderbarg- sestraot om je eige slap te lache om de streeke van die gekke Swiebertje. An Swiebertje hejje in deuze tied meer as an minse mit zuure gezichte, zoas ikke. straat vanaf Koninginnelaan tot Becke- ringhstraat met ingang van 31 maart 1964 tot nader order is gesloten voor alle verkeer. Soest, 27 maart 1964. LAGER-ONDERWIJSWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat door de raad dezer gemeente in zijn vergade ring van 18 maart 1964 medewerking is verleend aan het bestuur van de vereni ging „De School met den Bijbel": a. als bedoeld in artikel 72 van de La- onderwijswet 1920 voor het aansluiten van de riolering op de straatriolering t.b.v. de lagere school aan de Groen van Prinstererstraat; b. als bedoeld in artikel 72 van de La- ger-onderwijswet 1920 voor het aanslui ten van de riolering op de straatriole ring t.b.v. de lagere school aan de Drie- hoeksweg te Soest-Zuid; c. als bedoeld in artikel 72 van de Lager - onderwijswet 1920 voor het verkrijgen van een terrein voor het vak lichamelijke oefening t.b.v. de lagere school aan de Insingerstraat. Soest, 31 maart 1964. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van G. Spruit, Veenzoom 9, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een propaaninstal- latie ten behoeve van verwarmingsdoel einden van kuikenhokken, op het per ceel Veenzoom 9. kadastraal bekend ge meente Soest, sectie A, nr. 2242 Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zal op dinsdag, 14 april a.s., des voormiddags 10.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden gebracht Soest, 27 maart 1964. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis.dat op 24 maart 1964 bij hen zijn ingekomen ver zoeken van: a. P. H. M. van der Sanden, wonende te Soest, Dorresteinweg 30, om een verlof B in het perceel gelegen aan de Schou tenkampweg 4. b. J. Bouvy, wonende te Huis ter Heide, Rembrandtlaan 8, om een verlof B in het vliegtuig bij het perceel gelegen aan de Amersfoortsestraat 124. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van deze verloven schrif telijke bezwaren bij hun college worden ingediend. Soest, 27 maart 1964.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9