Haarwerken MARC HAL- HAARMODE MADAME DE POMPADOUR. MIDDELMAN H. J. EGTBERTS PEKING BENUT DE GAULLE. VIERDE BLAD Tweedracht verzwakt India. WASSERIJ GELRIA EDE Minnares van de koning stortte het land in het ongeluk. Zachtjes tikt de regen. Cadavers gevonden. Kinderen als gasten van Zonnegloren. V.V.Z. won met 10-1. Ook voor U een mogelijkheid Neem de moed en informeer eens. Het verplicht U tot niets. Wetenschappelijk Haarinstituut Eieren zoeken bij Tempo. S.E.C. 2 verloor. Soester schaakclub. Handbalprogramma. S.E.C.-honkbal. E BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterri j school Op 15 april 1764 stierf een vrouw die vele jaren de politiek van Frankrijk be paalde, maar ook het verval van het ko ninkrijk op haai' geweten heeft. Is het een wonder, dat heden ten dage een „rijk" geklede dame, die hierdoor de aandacht trekt van het publiek, door de straatjeugd vaak betiteld wordt als „Madame de Pompadour"? En dat is waarlijk niet alleen omdat deze naam zo gemakkelijk in de mond ligt, maar vaag herinneren de jongelui zich dan wel eens iets van deze geldverkwistende en behaagzieke dame uit de geschiedenis gehoord te hebben. Is het daarnaast een wonder, dat in de hedendaagse kunstgeschiedenis nog al tijd gesproken wordt van de „style-Pom- padour" als herinnering aan de vrouw, die uit hebzucht haar paleisje op prach tige manier, geheel in eigen stijl, ver sierde? Op deze wijze leeft zij ook voort in de historie en weet zelfs nu nog vele mensen voor haar doen en laten te in teresseren. Zij bracht nieuwe vermaken en nieuwe oorlogen. Jean Antoinette Poisson, de latere mar kiezin de Pompadour, werd op 29 de cember 1721 te Parijs geboren als dochter van een rijke vleesleverancier, alhoewel zij op de wereld werd gebracht door een verhouding van mevrouw Poisson en de pachter-generaal Lenormand de Tourne- hem. Desondanks liet de rijke vleesleve rancier Poison haar een mondaine op voeding geven, die er zeker heeft toe meegewerkt de richtlijnen van haar le vensgeschiedenis te bepalen. Als een jong meisje was zij reeds een schoonheid, die dadelijk opviel en haar bedrevenheid in de kunst van het musi ceren en schilderen met haar intelligen tie maakten haar bij velen geliefd, maar ook gehaat om haar eigengereide manier van optreden. Qlltf dl iiopi 't Is een triestedag. Of hoort U bij de regenjas- bezitters. die er goed be schermd door gaan, om dat zij al bijtijds dóór hadden, hoe onmisbaar zo'n jas is. Er is veel nieuwe mode in regen kleding, om. korte spor tieve modellen met ge dessineerde stof op de kraag. Voor regenmode- plannen van jonge man nen. TEXTIEL - CONFECTIE Torenstraat 19 Soest Tel. 2424 Op twintigjarige leeftijd werd zij door haar pleegvader uitgehuwelijkt aan de neef van haar eigenlijke vader, Leonard d'Etoiles. De jongedame bleek daar ech ter met mee tevreden. Hoewel zij zijn gemalin werd, was het toch haar eer zucht, die haar dwong de genegenheid van de toenmalige koning van Frankrijk, Lodewijk XV, de achterkleinzoon van de Zonnekoning te zoeken. En hierbij kwam het toeval haar te hulp. Het buitenver blijf van d'Etoiles, haar echtgenoot, grensde aan het woud van Senart, waar Lodewijk XV dikwijls placht te jagen. Wat was gemakkelijker voor de vrouw, groot van geest als zij was, onder valse voorwendsels diverse ontmoetingen met de vorst te arrangeren? Slechts een gril. Het duurde niet lang, of de vorst, zelf uit vrees voor kinderloosheid uitgehuwe- welijkt aan de dochter van een ver dreven Poolse koning, die tien jaar ouder was dan hij, bezweek voor de schoonheid en de gratie van deze jonge vrouw. Zij werd zijn minnares, maar als zij ge dacht had het pleit nu reeds gewonnen te hebben, moet zij aanvankelijk wel be drogen zijn uitgekomen. Lodewijk XV, die reeds meer minnares sen aan zijn hof had, beschouwde haar slechts als een boze gril, voortkomende uit zijn egoïstische karakter. Niettemin voerde de doortraptheid van Jeanne Poisson zo ver en was haar in telligentie zo scherp, dat zij uit deze gril van de koning een vaste verhouding wist te bewerkstelligen, waardoor na de dood van madame de Ch&teauroux, een der minnaressen van de koning aan het hof, haar grote wens in 1745 in vervulling ging, zij mocht voortaan aan het hof verblijven. Met een gebaar van de heerser werd haar wettige man, aan wie zij reeds een dochter geschonken had, door de koning uit Parijs verwijderd. Hij kreeg als troostprijs een benoeming tot pachter- generaal der financiën en later tot die der posterijen. Toen ontving Jeanne Poisson ook de titel van Madame de Pompadour en wist zij dat haar doel bereikt was. Aan haar eerzucht bleek echter nog niet ten volle voldaan en weldra begon zij haar invloed uit te oe fenen op de binnen- en buitenlandse politiek van het toenmalige Frankrijk. Benoemingen te kust en te keur. Het is haast niet te geloven welk een in vloed deze doortrapte vrouw op de toen malige regeerders van Frankrijk heeft uitgeoefend. Hoewel de verhouding met de koning verkoelde, wist zij zich toch aan het hof te handhaven. In haar bui tengewoon prachtige woning vergaderde de ministers, die uit de aard der zaak ook gaarne gebruik maakten van haar adviezen. Vele hiervan zijn achteraf waardeloos en zelfs funest gebleken, maar met een enkele heeft zij toch wel de roos getroffen. Te kust en te keur benoemde zij haar gunstelingen, ook al waren zij niet ge schikt, in de voordeligste ambten, ver hief haar broer tot markies de Marigny en tot opzichter der openbare gebouwen. Zij werd beheerst door een grote speel woede, die het Franse hof schatten gelds hebben gekost, maar hierin stond zij niet alleen, want ook de koning wist zij te verleiden tot het gokken met grote be dragen, die meestal verloren gingen. Zij deed nog meer voor haar koning: zij vond steeds nieuwe amusementen uit om haar minnaar te ammuseren en de verveling te verdrijven en men gaat zelfs zo ver te beweren, dat zij nieuwe liefdes naar haar minnaar toevoerde. De haat van het volk. Zij beschermde kunstenaars en schrij vers die bij haai' in de gunst stonden, maar weinigen van hen zijn in de ge schiedenis als ware artiesten blijven voortleven. hij toch gepasseerd. S.E.C. gaf echter niet op. Succes bleef uit bij de groenwit- ten maar Hercules scoorde nog eenmaal. De rechtshalf, die de beste speler van de ploeg was, kopte de bal van tien meter afstand keurig in de hoek, dichtbij de kruising van paal en lat en Adams was voor de derde en laatste maal geslagen. Het was echter een totaal onhoudbare kopbal. Woensdag zijn nabij de overweg in de Peter v d. Breemerweg drie cadavers van varkens gevonden, die elk vijftig kilo wogen. Reeds eerder vond men daar een cadaver. Ze zijn opgeruimd en in de omgeving is gezocht of er nog meer ca davers lagen. Een keurmeester is inge schakeld omdat men varkenspest of mond- en klauwzeer vreesde. Kinderen in het gehele land hebben rond de kerstdagen ten bate van het sanato rium Zonnegloren bijna 'n kwart miljoen kaarsen verkocht en 75 topverkoopsters en topverkopers waren woensdag de gast van het sanatorium. Ze kwamen zelfs helemaal uit het hoge noorden. Er werd een demonstratie gegeven van het vervaardigen van kaarsen, met de hand en machinaal, de kinderen werden door het sanatorium rondgeleid, die film SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 Zij is er bovendien de oorzaak van, dat Frankrijk partij koos tegen Frederik de Grote, de koning van Pruisen, in de Zevenjarige Oorlog van 1756 tot 1763, omdat zij in de Oostenrijkse alliantie een kans meende te zien haar toch al uitgebreide macht - zij benoemde ver schillende generaals voor deze oorlog - nog te vergroten. Zelfs toen de zaak scheef ging, haalde zij de koning over om kardinaal Bernis, die de koning tot sluiten van vrede trachtte te bewegen, te ontslaan van zijn post en de portefeuille over te dragen aan Chouiseul. Door haar toedoen gingen voorts de Franse koloniën Canada en Louisiana met de belangrijke positie, die Frankrijk in Voor-Indië innam, verloren en het is derhalve wel begrijpelijk, dat zij hier door zich de haat van het volk op de hals haalde. Van de veroveringen van de Zonnekoning bleef weinig over. Nog eenmaal trachtte zij 's konings guns ten, ook als minnares te winnen. Zij pro beerde al haar mededingsters, ook die door haar zelf naar het hof waren ge haald, te verwijderen, maar de belang stelling van de koning in haar bleek reeds getaand en het gelukte haar niet. Dit brak de weerstand van de vrouw en kort daarna, op 15 april 1764, stierf zij, teruggewezen door de koning en gehaat door de gehele Franse natie. Zo zal zij ook in de geschiedenis blijven voortle ven: de met pracht en praal omringde vrouw, die door haar eerzucht ten gron de ging. Ciske de Rat werd gedraaid, er was een wedstrijd in hersengymnastiek en ten slotte werd een warme maaltijd gebruikt. Daarna gingen de kinderen naar huis. Sommigen dichtbij, zoals Huizen, anderen heel ver weg, onder meer naar Gronin gen. In de wedstrijd tegen hekkesluiter Ra- diostad heeft V.V.Z. haar eventuele kam pioenskansen bijzonder goed verdedigd, want de Hilversummers werden met 10-1 verslagen. Tien minuten na het beginsignaal opende Demmers de score, waarna de gehele wedstrijd gestreden werd tussen de ver dedigers van Radiostad en de aanval van V.V.Z. Demmers bracht de stand op 2-0, waarna Bovenkamp tweemaal wist te scoren. Nog voor de rust scoorde Demmers opnieuw, zodat het 5-0 werd. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Boven kamp scoorde viermaal, hiertoe in staat gesteld door zijn medespelers en Dem mers bracht de stand op 10-0. Kort voor het eindsignaal gelukte het de rechtsbuiten van Radiostad een van de paal terugspringende bal in het doel te plaatsen. Hoewel de bal nog door de V.V.Z.-verdediging weggetrapt werd, was het de scheidsrechter niet ontgaan dat de bal de doellijn gepasseerd was. Door deze overwinning blijft V.V.Z. in de kopgroep van haar afdeling. LAANSTRAAT 20 - BAARN - TELEFOON 3173 Ook aan huis te ontbieden. De traditionele wedstrijd in het eieren zoeken is tweede paasdag door leden van de wielervereniging Tempo in Soest- duinen gehouden. Er waren 60 deelne mers. De uitslag was: 1. P. v. d. Broek, 22: 2. Ans Mans, 17: 3. H. v. Esschert, 14: 4. Wout Houtlosser, 11: 5. G. Visser, 11. 6. J. van Rees, 11; 7. G. H. v. d. Broek, 10; 8. Henny v. d. Broek, 9; 9. Jac v. d. Berg, 9. 10. H. Visser, 8. De heer B. Semper reikte de prijzen uit. S.E.C. 2 speelde paasmaandag een uit wedstrijd tegen Hercules 2, die met 1-3 verloren werd. Adams verdedigde het doel van de groen- witten en hij deed dit bijzonder goed. Dick Hooijer, die geblesseerd was en Lucas v. d. Beek, die met het eerste meespeelde, waren vervangen door de veteranen Eb Kareisen (44) en Roel ten Hove (37), die hard werkten en hun partij uitstekend tussen de jeugd mee bliezen. De wedstrijd begon met een serie kan sen voor S.E.C. die niets opleverden om dat de voorhoede pech had. Baptist schoot over de lat, Timmer net naast het doel en C. Dorrestein had ook al pech. Aan de andere kant had Hercules meer succes. Een bal op het doel van Adams werd op het laatste moment van richting veranderd, zodat de S.E.C.-kee per machteloos moest toezien hoe hij gepasseerd werd. In de tweede helft kwam S.E.C. goed voor de dag. Baptist zette de bal bij een corner hoog voor en linksbuiten Van Berkel schoot in. Aan de andere kant werd een corner genomen die gevolgd werd door een machtige kopstoot van een Herculesspeler. Adams redde met een prachtige safe, maar korte tijd later werd Soest II heeft een wedstrijd gespeeld tegen V.O.G.A. I te Hilversum, welke door de gastheren werd gewonnen met 6\i-3Vz. De persoonlijke uitslagen waren: v. Heeringen-Verkerk 1-0 Oostrom-Beuken Terpstra-Henze 14-% Oostra-Blom 1-0. Pranger-v. Coeverden jr. 14-ü Hendriksen-Wamsteeker 0-1 Langeveld-W olswijk 1-0 Hekker-Gordeau 1-0 v. Gelderen-v. d. Wal 1-0 v. d. Bosch-v. Coeverden sr. 0-1 Vermeldenswaard is ook, dat de heer Samsom in de voorronde om 't kampi oenschap der S.G.S. tot de eerst 3 be hoort met 5% uit 7 punten, zodat hij in het volgend seizoen meespeelt om het kampioenschap. Zondag spelen teams van B.D.C.-handbal de volgende wedstrijden: Dames: B.D.C.-B H.C., 12 uur; Dames juniores: Fidelitas-B.D.C., 1 uur: Dames-aspiranten: Atilla-B.D.C. 12 uur. Heren: B.D.C.-Amersfoort 2 1 uur; Heren-juniores: Attilla-B.D.C. 2 3.15 uur. Heren-aspiranten: B.D.C.-U.H.V. 2.15 uur. Het damesteam van B.D.C. heeft thans in de veldcompetitie negen wedstrijden gespeeld en elf punten behaald. De da- mes-juniores staan onderaan de rang lijst met 2 punten uit 7 wedstrijden. De dames-aspiranten hebben 10 punten uit 7 wedstrijden behaald. De heren staan met 12 punten uit 9 wedstrijden op de derde plaats onder Laren 2 en H.H.C. 2, de heren-juniores hebben 10 punten uit 9 wedstrijden behaald en de heren as piranten 4 uit 7. Op 2 mei begint voor S.E.C. de honkbal competitie. Er wordt gespeeld in de eerste klasse van het rayon Gooi-Utrecht. S.E.C. moet tegen Donar, Hilversum, Quick, Amersfoort; Holland, Utrecht; The Sci- mitars, die vroeger S.D.O hetten; O.S.O., Hilversum en F.A.K., Bilthoven spelen. De groenwitten beschikken het komende sei- zien over de oud-pitcher van Amersfoort R. van Driel en de Amerikaan Long als achtervanger. Deze maand zullen oefenwedstrijden ge speeld worden tegen Feijenoord, The Sci- mitars en een DAF-ploeg. De erkenning van de Chinese Volksre publiek door het Frankrijk van De Gaulle is in China meer toegejuicht dan welke andere erkenning ook. Mao zag dit als een bijzonder belangrijk punt, aangezien de Franse president zich een man heeft getoond, die door zijn krach tige en eigengereide houding een naam als krachtfiguur in de wereld heeft ver worven. Kortom een man met wiens woorden en daden de gehele wereld re kening houdt. Daarom was de erken ning door Frankrijk voor rood-China zo belangrijk, omdat men verwacht, dat een dergelijke stap door dit land en zijn president gedaan, een activering kan zijn voor vele andere landen om de Chi nese Volksrepubliek te erkennen. Vier punten van belang. Die erkenning is voor China in vier op zichten van groot belang. Ten eerste hoopt Mao door zoveel mogelijk er kenningen ook de Verenigde Staten er toe te nopen met Tsjang Kai Tsjek te breken en het rode regime te erkennen, waardoor het rood-China eindelijk mo gelijk zou zijn de nationalistische res ten op Formosa te elimineren en rust en orde in het gehele immense rijk te scheppen. Ten tweede hoopt Mao op navolging van Frankrijks voorbeeld, waardoor rood- China na verloop van tijd meer kans krijgt om in UNO.-verband te worden opgenomen. Wanneer er meer voorstem mers komen, zal ook de Verenigde Sta ten door de knieën moeten gaan wan neer het om toelating van de Chinese Volksrepubliek tot de organisatie der Verenigde Naties gaat. Ten derde hoopt Mao dat op deze wijze de handelsrelaties van zijn land verder kunnen worden uitgebreid, hetgeen van bijzonder groot belang is voor een ver dere ontwikkeling van de rood-Chinese economie. En ten vierde ziet Mao in het gebaar van De Gaulle ook iets als een klap in het gezicht van de sowj et-unie. De Gaul le en premier Chroesjtsjow zijn van het begin af aan niet zulke bijzondere vrien den geweest en nu De Gaulle de Chi nese Volksrepubliek heeft erkend zou dit, gezien de ernstige crisis tussen Pe king en Moskou, beschouwd kunnen wor den als een onaardig gebaar ten opzichte van Moskou. De Gaulle wordt gebruikt. China ziet hiermee zijn goodwill in Frankrijk gestegen en hoopt ook op stij ging in andere westerse landen. Het geheel is terug te brengen tot de ideologische strijd tussen China en de sowj et-unie, waarbij het westen aanvan kelijk geïnteresseerd toekeek, doch waarbij het tegen wil en dank dreigt te worden betrokken, doordat politieke en economische ontwikkelingen mee gaan spelen. Het is duidelijk dat Mao extra munt tracht te slaan uit de erkenning door De Gaulle. Nauwelijks heeft de Franse pre sident een bezoek gebracht aan Mexico, hetgeen uiteraard een bepaalde politieke indruk heeft achtergelaten, of Peking ontwikkelt in dit land een propaganda- actie, ter stimulering van de handels relaties tussen Mexico en de Chinese Volksrepubiek. Op die manier tracht de slimme Mao, president De Gaulle als goodwill-ambassadeur voor Peking te ge bruiken. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 APRIL 1964. Honderdduizenden Indiërs zijn sinds be gin vean dit jaar op de vlucht uit het oostelijke deel van Pakistan. De verha len van de vervolgden hebben hun land genoten - met name in de staalstad Rourkela - tot zo grote boosheid opge zweept, dat zij op hun beurt weer slach tingen hielden onder mahammedanen, die vervolgens op hun beurt tegen de stroom in weer naar oost-Pakistan vluch ten. Er zijn ook officiële tegenmaatregelen op komst: de Indische regering dreigt driehonderdduizend Pakistaanse „indrin gers" (sommigen wonen overigens al van oudsher in hun huidige woonplaats vol gens Pakistan) uit te wijzen. Dergelijke uitbarstingen van geloofshaat zijn niet nieuw op het schiereiland, sinds genera ties kent men het van tijd tot tijd op laaiende verschijnsel en in 1947, bij de aftocht der Britse kolonisators, waren ze nog heftiger dan nu. Maar het verschijnsel is nu des te meer te betreuren omdat het de gespannen verhouding tussen Pakistan en India over Kasjmir nog alleen maar verder kan verbitteren. En bovendien omdat dit soort oproeren de stabiliteit van India ernstig verstoort op een moment dat het dit juist het minst kan hebben. Na Nehroe. Het is vooral de persoonlijkheid van eerste minister Nehroe altijd geweest die de zo zeer geschakeerde bevolkings groepen van India tot een vreedzame eenheid wist te bewegen. Dit soort uit barstingen tegen moslems kan gemak kelijk leiden tot dergelijke slagen tussen Indische groepen onderling. En Nehroe is niet in staat zijn gezag zo te laten gelden dat hij dit kan voorkomen of be teugelen. W Cfi Gedipl. A.BAN.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Steeds meer blijkt dat hij na zijn laatste beroerte de oude niet meer is geworden. Vele taken heeft hij overgedragen aan Sjastri en wanneer hij nog eens zijn stem verheft in het parlement, dan ont breekt de strijdlust en de visie in zijn woorden die vroeger zoveel respect af dwongen. Bovendien is de regering in zichzelf verdeeld over de vraag wie Nehroe moet opvolgen. Sjastri maakt de beste kansen, maar hij vindt een oppositie tegenover zich, waarin in den lande en daarbuiten befaamde lieden als Krisjna Menon zijn te vinden. Geen steun meer. Een dergelijke kans op tweedracht in het land en een nog maar nauwelijks ver hulde in de regering zullen bepaald niet zijn wat Nehroe als ideaal voor ogen heeft nu de Chinese dreiging nog altijd over het land hangt. Want dat grensge schil is nog steeds niet opgelost. En in India ervaart men met wrevel dat de internationale opvattingen hierover steeds minder pro-Indisch zijn geworden. Het sterkst bleek dat bij het verschijnen van een rapport van het Royal Insti- tute of International Affairs in Londen, geschreven door een hoogleraar uit Ma leisië. Dit rapport meldt onder meer dat India bij de onderhandelingen over het grens geschil in vele opzichten faalde. En ge zien de reputatie van het instituut en zijn invloed in het Brits gemenebest, zien de Indiërs met misnoegen dat hun de internationale steun in de groep waar ze die het eerst zouden moeten verwach ten, aan het ontvallen is e KILOMETERS. Hoe berekent men de afstand in kilometers van de ene tot de andere plaats? Antwoord: De kilometerafstand wordt gerekend van centrum tot centrum, b.v. een verkeersplein of dergelijke, waar een A.N.W.B.-bord de afstand tot de vol gende plaats aangeeft. Meestal is dit van kom tot kom, al staat er geen gemeente huis. VERHUIZING. Verleden jaar kocht ik meubelen die enige maanden moesten worden opgeslagen tot mijn nieuwe wo ning klaar was. Daarna moesten de meu belen door de ondernemer naar het nieuwe huis worden gebracht. Zijn de kosten van opslag en vervoer aftrek baar van mijn inkomen? Antwoord: Normaliter zijn deze kosten van opslag en vervoer helemaal niet af trekbaar voor de inkomstenbelasting. Slechts is dat in het algemeen het geval, wanneer de kosten zijn gemaakt binnen het kader van een verhuizing, welke uit de dienstbetrekking voortvloeide, zoda nig dat van kosten ter verwerving van het inkomen kan worden gesproken. Voor u zien wij dus geen aftrekmogelijkheid. GROND VERKOOP. Ik kan een stuk grond, dat ik al jaren bezit verkopen met een flinke winst. Moet ik over die winst inkomstenbelasting betalen? En bemoeit de Grondkamer zich met de prijs? Antwoord: Wanneer de grond niet tot uw beroeps- of bedrijfsvermogen behoort, is de winst vrij van inkomstenbelasting. Sinds 1 januari 1963 zijn de prijzen vrij. Met de Grondkamer krijgt u daarover dus geen moeilijkheden. KONINGEN. Welke koningen en ko ninginnen heeft Nederland achtereen volgens gehad? Antwoord: Willem I van 1813-1840, Wil lem II van 1840-1848; Willem III van 1849-1890; Wilhelmina van 1890-1949, Ju- lian sinds 1948. MUNTEN. In welk jaar zijn de thans geldige munten geslagen? Antwoord: De thans geldige munten zijn in 1948 voor het eerst geslagen en wel met de beeltenis van koningin Wilhel mina. Echter geen rijksdaalders of gul dens, doch alleen kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13