Arpad van der Boon, alchemist in 1964-stijl. M. TUSSEN Firma G. van de Pol JERSEY PAKJES J. HOPPENBROUWERS TWEEDE BLAD DE EIFELTOREN BESTAAT 75 JAAR. Krabbels van Knelis. GARAGE STAM Portret van een uitvinder Rouw- en Trouwkleding Loodgieters- werkzaamheden. 47.50 - 80.50 110- Soesters als gast van Boltini. In onze collectie BRILMONTUREN Fa.F. VOIGT S.E.C. won met 4-1. Humanisme in de samenleving. DE WITTE POMPEN Renault dealer Wie als leek langer dan een uur met Ar pad van der Boon praat, wordt bevan gen door een gevoel van radeloosheid. Want deze 32-jarige half-Hongaar is be zeten van vloeibare plastics - en hij strooit met ingewikkelde formules alsof het pepernoten zijn. Toch blijft er, als men na zo'n gesprek alle technische for mules er tussen uit schrapt, een buiten gewoon interessant verhaal over. Arpad van der Boon - afstammeling van Magyarenleiders en een Hollandse „staats-zeerover". Jan van der Boon, die in de 16e eeuw de zeeën afschuimde, ge wapend met een kaperbrief van de Prins van Oranje - heeft niets om zich heen van oude historie. Hij ziet er, met zijn athletische figuur en zijn staalblauwe ogen, uit als een lichtgewichtbokser (hij heeft vroeger ook gebokst, als amateur) - en zijn beroep is zo modern als een beroep vandaag maar modern kan zijn Dit huisje diende als gietvorm. Bovenin twee openingen waarin een mengsel van hars en „harder" werd gegoten - klaar. Deze methode was ongepatenteerd, maar geen enkele Europeaan was er tot nu toe in geslaagd om het materiaal voor de toepassing ervan (de Juiste „harder", daar ging het om) ook te maken. Dus bleef men aangewezen, wilde men sneller lassen, op de dure dollar-methode. Ar pad van der Boon heeft het nu, na jaren zwoegen en letterlijk hongerlijden (om dat zijn kapitaaltje opraakte) voor el kaar gebracht. Hij heeft de juiste „har der" gevonden - na veel, veel misluk kingen en teleurstellingen. Er is nu een Nederlandse snel-lasmethode met kunst hars: Agon Lasset. Kost, compleet met gietvorm, niet meer dan de traditionele materialen - het werk is bovendien veel gemakkelijker en de kwaliteit van het laswerk is beter. Uitvinder Arpad van der Boon, zoals hij in zijn „bijkeuken- laboratorium". onder zeer primitieve omstandigheden, werkte aan de snel-lasmethode. Hij is kunststoffen-expert. Na de klom- penschool, zoals hij de lagere school noemt, de Mulo, de Ambachtschool en een paar Jaar MTS. ging hij in dienst. Bij de luchtmacht werd hij opgeleid tot vliegtuigbouwtechnicus. Daarna werkte hij bij Minnesota Mining, waar hij voor het eerst serieus met de vloeibare plas tics in aanraking kwam. Dat fascineerde hem. Die mogelijkheden! Hij begon voor zichzelf te werken, in zijn huis in Maarn. De bijkeuken was het laboratorium en het bedrijf heette Algemene Giethars Onderneming Nederland. Hij werkte a la Edison. „Ik zet op papier wat ik uit wil vinden." Wat hij zocht was een snelle en goedkope methode om kabels te lassen. Nieuwe ideeën. Wie denkt, dat Arpad van der Boon nu te vreden is, heeft het mis. Hij zit al weer vol nieuwe ideeën. „De mogelijk heden van vloeibare kunstharsen zijn eindeloos!" zegt hij. „Neem bijvoorbeeld granitovloeren. Dat kan allemaal veel goedkoper en simpeler. Je zou nu het cement kunnen laten vervallen en dat vervangen door een kunsthars, een ander bindmiddel dus. Je kunt dan een veel dunnere en hardere vloer maken, die bovendien in een uur na het leggen al afgeslepen kan worden. Ook etalagepop pen kun je met kunstharsen maken - hoogwaardiger en goedkoper. Ik heb ook, en dat is interessant voor fabrikanten Een tent, een rokend kacheltje, een pekton en mannen die lang, lang bezig zijn. Een enigszins antiek aandoend toneel tje, behorend bij het lassen van kabels. Deze scène zal bin nenkort, dankzij de snel-lasmethode van Arpad van der Boon, wel naar het museum verhuizen. Oorlogsvinding. Iedereen kent het enigszins antiek aan doende toneeltje, behorend bij het lassen van dikke kabels door het electriciteits- bedrijf of de PTT. Een tent, een rokend kacheltje, een pekton, en mannen die lang, lang bezig zijn. Deze scene zal binnenkort wel naar het museum ver huizen, dankzij het pionierswerk van Arpdd van der Boon in zijn primitieve bijkeuken-lab en later in een modern la boratorium op de Prinsengracht in Am sterdam verrichtte. Wat heeft hij name lijk gedaan? Hij heeft een dure Ameri kaanse vinding uit het oorlogsjaar 1943 „vertaald" voor Nederlands vredesge- bruik - hij heeft een methode die het lassen van kabels aanzienlijk vereen voudigt goedkoop gemaakt. Wat behelsde die Amerikaanse vinding? In de oorlog was altijd weer een pro bleem: hoe herstelt men op de snelst mogelijke wijze het zenuwstelsel van een gebombardeerd vliegveld? Hoe krijgt men elektrischekabels weer snel aan elkaar? Snel-lasmethode. Een Amerikaanse industrie vond de op lossing: een methode die door ongeoe fende krachten in een halfuurtje geleerd kon worden. Als de stroomdraden met elkaar verbonden waren, werd over de las een „huisje" van kunststof geplaatst. van plastic artikelen, een belachelijk goedkope methode van matrijzen maken gevond. En zo ga ik maar door." Inderdaad, zo gaat Arpdd van der Boon maar door. Hij is niet meer te stuiten. Een merkwaardig man, een plastic-ma giër, een moderne alchemist. Een beze tene. Maar een heel nuttig man! v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw 2- en 3-delig Een bijzonder mooie collectie VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK Woensdagavond zijn tientallen Soester ingezetenen de gast van de Soesterbergse circusdirecteur Toni Boltini geweest tij dens de galapremière van het circus in Den Haag en onder hen bevonden zich vijf raadsleden. Per bus, welke door de heer Boltini ter beschikking gesteld was. reisde het gezel schap naar het Malieveld, waar de eerste voorstelling van 1964 plaats vond. Bij het begin van het programma ver zocht spreekstalmeester Willy Klijs de duizenden bezoekers de nagedachtenis is er zeker een naar uw keus. Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. van de overleden artiest Willy Vervoort te eren met het houden van een minuut stilte, waarna hij dank bracht aan het gemeentebestuur van Soest dat veel me dewerking verleent aan de circusdirectie en in het bijzonder de Soester gasten verwelkomde. Acht prachtige tijgers traden op onder de straffe leiding van de 62-jarige Fran se dompteuse Marfa la Corsse, waarna mademoiselle Ketty hoog in het circus haar goede figuur, durf en lenigheid toonde. Antoinette Boltini, heel jong en heel charmant liet zien dat ze grote vor deringen gemaakt heeft op het gebied van de paardesport na haar debuut in 1963 en de kleine Spaanse clowns de Eduardini's rolde voor de eerste maal de piste binnen. Zij zouden dit nog vele malen doen om het publiek aangenaam bezig te houden tijdens voorbereidingen van nieuwe nummers. Miss Ilonka Karoly toonde zich een ve derlichte kunstenares op de rug van een paard en Aumer Bombay een akrobaat met een enorm kunnen Hij liep even gemakkelijk op zijn handen als op zijn voeten, balanceerde op 'n vingertop, nam alle mogelijke ongebruikelijke standen aan en had bijzonder veel succes. Josette Boltini had ook nu veel bijval met haar nummer dat kundig voeten werk vereiste en Pilade Christiani met zijn chimpansees, die tot nagenoeg alles in staat waren, terwijl Valeska Wilke de circustraditie, die haar vader zo hef was, met haar paarden in vrijheidsdres suur hoog hield. Hoog in de nok van het circus besloten de Twin-Barley het eerste deel van het programma met een fenomenale luchtsensatie, compleet met rondrazende raket. Paul ton met zijn gedresseerde hondjes liet zien wat je met die schrandere die ren bereiken kunt, terwijl Ilonka Karoly zich een bijzonder talentvol hogeschool- rijdster toonde. Zij deed dit zowel op een sierlijk paard als op een stoere knol. Leon de Rousseau, de artiest met doods verachting en zijn sympathieke wens „God save your queen and me" dook uit de nok van het circus, waarbij hij enige salto's maakt en de Spaanse clowns Her manos waren bijzonder grappig bij - dens hun muzikale show en hun telkens mislukkende pogingen een maaltijd te bereiden. The Diamonds opereerden zo gevaarlijk aan trapezes dat een net geen overbodige luxe was en gelukkig was dat dan ook aanwezig. De clown van het trio dook er menigmaal in. Tot slot de Marakechgroep uit Marokko, een negental superlenige knapen met onder hen een krachtpatser die zijn acht teamgenoten torsen kon. Groots was de hulde die 't publiek Toni en Dicky Boltini bracht en terecht, want er wordt ook dit jaar weer een program ma van wereldformaat geboden. De Soester circusbezoekers waren nog enige uren de gast van het echtpaar Bol tini in het perscentrum Nieuwspoort aan het Binnenhof, waar de heer A. P. Hil- horst tenslotte dank bracht voor de wijze waarop de ontvangst en het onthaal ge weest was. De kleme uren waren al heel lang aan de gang toen de bus in Soest arriveerde, maar het gebrek aan nacht rust dat daarop volgde woog ruimschoots op tegen de bijzonder prettige avond die Soester circusdirecteur Toni Boltini aan mede-ingezetenen geboden had. S.E.C. heeft op tweede paasdag in Hil versum met 4-1 van De Zebra's gewon nen, maar minder goed gespeeld dan de week tevoren, toen met 0-2 van Roda werd verloren. Van Limburg verving v. d. Broek in het doel en hij voldeed goed. Van de Beek speelde als vervanger van Hooijer een goede wedstrijd, Verhoeve was eveneens uitstekend, maar Dettmer had bepaald zijn dag niet en hij maakte een zwakke indruk. Aalberts was als rechtsbinnen weer goed op dreef. Ook ditmaal speelde Hanasbei niet mee. S.E.C. was veel beter dan het team van de Zebra's dat toch enige opmerkelijke overwinningen behaald heeft. De groenwitten begonnen met fikse aan vallen op het doel van de gastheren, maar vooral De Bruin was niet geluk kig met-schieten. Na een half uur miste hij bij een voorzet van Aalberts en Duijst kreeg de bal. Hij schoot in dui delijke buitenspelpositie in, maar de scheidsrechter kende het doelpunt toe. Vijf minuten voor de rust bood Dettmer een mooie schietkans maar die werd door geen enkele S.E.C.-speler benut. Duijst had pech toen hij een minuut voor de rust de bal voor de voeten van midden voor Klaassen plaatste, want deze scoor de. De achterhoede van S.E.C. had in de tweede helft niet veel moeite met de voorhoede van De Zebra's. Burgman toonde zich zeer actief en speelde goed. De Bruin scoorde het tweede doelpunt uit een pass van Duijst en Duijst maakte een doelpunt toen keeper Bark de bal na een schot van De Bruin voor zijn voeten sloeg, maar het werd niet toe gekend wegens buitenspel van De Bruin. Hij stond hierna herhaaldelijk buitenspel. Na een half uur ging Dettmer goed door de verdediging, hij gaf een pass aan Ver hoeve en deze bracht de stand op 3-1. Keeper Bark ging bij dit doelpunt niet vrijuit. Twee minuten voor het eindsignaal scoorde De Bruin opnieuw en hij bracht de stand op 4-1. Dit onderwerp wordt hedenavond be handeld in een televisieuitzending. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende adver tentie. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 APRIL 1964. Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor BENZINE SUPER OLIE (diverse soorten) PETROLEUM HUISBRANDOLIE nr. 1 (Bij grote afna me speciale sterk verlaagde prijzen.) Vanzelfsprekend leveren wij alleen merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Een stralend lentezonnetje staat aan de strakblauwe Franse hemel Op de ter rasjes van de ontelbare typisch Farijse cafeetjes met hun leuke bewerkte tafel tjes en stoeltjes laten de gasten de zonnestralen onbeperkt op hun gelaat spelen. Er heerst een gezellige drukte op straat, spelende en lachende kinderen hollen om het hardst, een paartje loopt dromerig innig elkaar omstrengeld langs de Seine, terwijl een krantenjongen het laatste nieuws aan de man tracht te brengen. Het verkeer raast aan alle kan ten aan ons voorbij, een automobilist heft druk scheldend zijn arm op naar een loopjongen, die met zijn lichte fietsje rakelings aan hem voorbij schiet. De lichtstad heeft het leven van elke dag. Ieder doet zijn werk op zijn eigen manier. De een drinkt een heerlijke fles bourgogne met een zakenrelatie, de an der tracht pikante plaatjes te slijten aan de vele buitenlandse gasten, die hier in elk jaargetijde te vinden zijn. Boven dit alles rijst majestueus en machtig het slanke skelet van de 300 meter hoge Eiffeltoren op. Voor de Pa- rijzenaars is dit als vanzelfsprekend. Hij kent zijn stad enkel nog maar met deze machtige staalconstructie, maar voor de buitenlander en vreemdeling zal dit strakke bouwwerk toch altijd het visitekaartje van de miljoenenstad blij ven. Een rasechte Parijzenaar zei eens tegen me: „Als hier geen Eiffeltoren meer zou zijn, dan zou Parijs zijn hart verloren hebben." Doch zij staat er nog altijd, ondaks het geweld van twee wereldoorlogen even krachtig en fier als 75 jaar geleden, toen zij werd opgetrokken voor een te houden wereldtentoonstelling ter ge legenheid van het eeuwfeest van de Franse revolutie. Zij staat aan het prachtig aangelegde Champ de Mars, in een modern stuk Parijs met rondom dure woonwijken, fraaie parken en de traag stromende, schitterende Seine. Geniaal bouwer. Iedereen weet natuurlijk dat dit tweede wereldwonder haar naam te danken heeft aan haar ontwerper en bouwer ir. A. G. Eiffel. Alevandre Gustave Eiffel werd geboren op 15 december 1832 te Dijon, waar dit jaar een eiffel-festival zal worden gehouden bij welke gelegen heid een bronzen standbeeld van deze geniale bouwer zal worden onthuld In 1878 ontwierp Eiffel reeds paviljoens voor de te houden tentoonstelling in de Franse hoofdstad. Hij was een van de belangrijkste bouwmeesters van brug gen en viaducten in Frankrijk in zijn tijd. Bovendien was hij een van de meest grote en geniale ontwerpers van As Je 't ming vraogt dan mok zeige dak niks teuge ambtenaore heb en ok niks teuge psiegiejaoters, maor jonges jonges, die ambtenaore en die psiegiejaoters, waor- van ik in de kraant eleeze heb die versiere de zaok zo bar gek. Die ambtenaor kwam alsmaor te laot op zien beroo. Da gong 'n heule tied goed, maor op 't lest zee zien baos op da beroo, jonge zee die, jie mot nie altied te laot komme. Die ambtenaor doch jie ken ming wat en die bleef alsmaor te laot komme. Toeng wier die naor huus estuurd en hie hoefde nie meer trug te komme. Zogezeid ontslaoge en das nie best. Die man die nam dat nie en die gong zogezeid in beroep bie 't ambtenarege- rech en die manne daor zeeje, wullie moste die ambtenaor us laote onderzeuke deur 'n psiegiejaoter, zo'n zielesmid. Die heb die man binnenste buuten edraojd en toeng die daormet klaor was toen zee die dattie man d'r niks an doen kon dattie altied te laot kwam. Zachies uuttedruk betekent dat netuur- lek dattie zo gek is dattie heul nie in de gaote heb oftie op tied komp of te laot is. Noeng zou je netuurlek denke dattie manne van dat gerech zouwe zeige dat tie man nie ontslaoge mag worre om- dattie te laot komp, waant dat ken die nie hellepe, maor netuurlek omdattie nie in orde is, daorom veur zien wark nie deug en naor huus mot mit ziekteverlof. Niks d'rvan, die man gaot weer gewoon naor zien wark en noeng zal die wel uure te laot komme, waant noeng ken 't um heul niks meer scheele. De psiegiejaoter heb ezeid dattie 't niet hellepe kon, dus hij kiek nie op 'n uur minder. Strakkies blief die heulegaor weg en dan wortie ok nie ontslaoge omdattie 't nie hellepe ken. Kwou dak ok ambtenaor was, dan kwam ik alleenug ant end van de maond om ming sente te haole. Dan zeeje zullie die de sente motte be- taole teuge mekaor, daor hejje Knelis om zien sente. Hie het heul nie ewarkt, maor uitbetaole, waant de psiegiejaoter heb ezeid dattie 't nie hellepe ken. Jonges, jonges, net 'n baon veur ming. de sluizen voor het Pannamakanaal. Maar niet alleen staal- en ijzerconstruc ties waren zijn grote kracht en levens lust, zijn belangstelling greep ook de aerodinamica. Voor de ontwikkeling van deze in zijn tijd betrekkelijk nieuwe wetenschap richtte hij in 1912 een spe ciaal laboratorium op. Op 28 december van het jaar 1922 kwam ook aan zijn geniale werklustige leven een einde. Wij weten allemaal dat zijn staaltje van staalconstructie een hoogte heeft van maar liefst 300 meter. Stel u eens voor 3 Utrechtse domtorens op elkaar! Maar het is niet meer de hoogste toren van Europa sinds de t.v. haar intrede deed. De tegenwoordige televisietorens, zoals die te IJsselstein met zijn 382,75 meter, overtroeven Eiffel glansrijk. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Cijfers. Misschien is het wel aardig om nog en kele cijfers te noemen. Het gehele ge vaarte weegt 7 miljoen kilo, bestaat uit 12.000 metalen delen, welke met 2,5 mil joen klinkbouten aan elkaar zijn gehecht. De onderbouw rust op betonblokken van 676 m2. De vier poten van het gevaarte staan 129 meter uit elkaar. Het eerst platform ligt op 57,63 meter, het tweede op een hoogte van 115 meter en op 190 meter verenigen zich de vier stijlen tot één enkele, die op een hoogte van 276 me ter de derde verdieping draagt. Daar weer boven op een hoogte van 300 meter ligt een balkon van 1,6 meter middellijn, dat via een wenteltrap is te bereiken. De bouwkosten bedroegen zo'n slordige 6,5 miljoen goudfrancs. De derde etage is via een lift te berei ken. Als wij zouden moeten lopen zou den wij er een dag werk aan hebben. Zijn wij eenmaal boven dan wordt onze moeite dubbel en dwars beloond, want zelden zien wij zo'n mooi vergezicht. Bij helder weer kunnen we zelfs 80 kilometer ver kijken. Toch heeft de Eiffeltoren aan veel kri tiek bloot gestaan, want nadat ir. Eiffel haar in twee jaar en twee maanden had opgebouwd begon men al spoedig te be weren, dat Marianne een lelijke kroon had gekregen op haar prachtige hoofd. Men wilde haar zelfs slopen, maar geluk kig voor de Parijzenaars, en met hen voor de duizenden vreemdelingen heeft men hier een stokje voor kunnen steken. Thans is men met de toren vertrouwd geraakt en zij is niet meer uit de licht stad weg te denken. Zij verleent goede diensten aan meteorologische en astro- fysische waarnemingen en is het sta tion vooor draadloze telegrafie, klank- en beeldradio. Bovendien trekt zij dagelijks honderden toeristen, die er graag enkele francs voor over hebben niets van dat prachtige schouwspel boven te missen en zeker een klein Eiffeltje mee naar huis nemen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5