EXPOSITIE „wonen in TOP-FORM sfeer" F SPAREN GEEFT KRACHT Met een nieuwe hoed Lise Meitner stond aan de wieg van de kernsplitsing. VAN BUUREN DERDE BLAD nieuwste Pockets Smit's Pockethall het voorjaar tegemoet Duitse Madame Curie mocht niet naast mannen werken. Auto- en Scooterrijschool Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Brief van K.V.P.-fraetie. Uitnodiging Loop zomaar eens binnen deze dagen bij Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Uit de band. B.D.C.-Hoogland 1-1. Sinds 1961 leeft zij rustig en terugge trokken in het Engelse plaatsje Cam- bridge, de wereldberoemde 85-jarige natuurkundige Lise Meitner. Naast de beroemde Franfaise Marie Curie en haar dochter Irène Joliot-Curie behoort de experimentele natuurkundige Lise Meit ner tot de weinige vrouwen in de wereld, die op natuurkundig gebied baanbrekend werk hebben verricht. In eendrachtige jarenlange samenwerking met de Duitse chemicus Otto Hahn, bereidde Lise Meit ner de grootste ontdekking van deze eeuw op natuurkundig gebied voor: de splitsing van de atoomkern. Het destijds nog jonge onderzoekerspaar vulde elkaar bi] het werk zo volledig aan, dat het hen door een vermetele verdere ontwikkeling van een hypothese gelukte, de natuur één van haar zorg vuldigst bewaarde geheimen te ontfut selen. Daarbij bestond het aandeel van Lise Meitner vooral daarin, dat zij de ontdekking door uitvoerige proefnemin gen inleidde en door nieuwe natuurkun dige berekeningen staafde. „Fraulein doktor". De interessante levensweg van de kleine, teer gebouwde vrouw, die ondanks haar successen en haar wereldroem altijd ui terst bescheiden is gebleven, weerspiegelt op nadrukkelijke wijze een stuk geschie denis van de tegenwoordige tijd. Zonder het direct te willen en meer gedreven door haar wens en behoefte wetenschap pelijk werk te verrichten, werd Lise Meitner een voorbeeld van de emanci patie van de vrouw in het begin van onze eeuw. Als dochter van een advocaat werd zij op 7 november 1878 te Wenen geboren. Daar groeide ze samen met acht broers en zusters op. Reeds op jeugdige leeftijd bleek zij bijzonder begaafd te zijn en eigenlijk verwonderde het niemand, dat zij na haar middelbare studie, die in die tijd ook al door weinig meisjes werd ge volgd, de wens te kennen gaf natuurkun de te gaan studeren, want zij had er de kwaliteiten voor. Het probleem bleef echter, dat de studie van natuurkunde in die dagen nu niet bepaald als een vak voor meisjes werd gezien. Haar promotie in 1905 gold daarom als een ongewone gebeurtenis. Lise Meitner was trouwens de tweede vrouw in Wenen die de doktorstitel behaalde, waarbij bij De K.V.P.-fraetie van de gemeenteraad heeft zich met het volgende schrijven tot het college van B. en W. gericht: Edelachtbare Heren, De fractie van de K.V.P. heeft met ver ontrusting kennis genomen van de vele klachten betreffende de omschakeling op aardgas, die haar vanuit een naburige gemeente te ore zijn gekomen. Wat de ombouw van de toestellen aangaat wordt algemeen geklaagd over beschadigingen, het zoekraken van onderdelen, het af keuren van nog zeer bruikbare appara ten en daardoor het op kosten jagen van de afnemers, het gebruik van infe rieure nieuwe onderdelen en het node loos lastig vallen van niet afnemers. Ook ervaart men bij het gebruik van aardgas dat de branders moeilijk op de zogenaamde spaarvlam afgesteld kunnen worden, doordat of de vlammen te groot zijn of het gas zichzelf uitblaast, dat er weieens een steekvlam kan optreden en dat ook de normale branders vaak een te grote vlam geven. Dit alles geeft een aanzienlijk warmteverlies, waardoor ve len een hogere gasrekening hebben dan ooit tevoren. Hierbij komt nog dat het meeste keukengerei niet aangepast is aan de hogere temperaturen. Nu ook Soest binnen afzienbare tijd op aardgas zal overgaan vraagt zij zich af of deze klachten te vermijden zijn of althans te verminderen. Het is ons bekend dat de ombouw, in tegenstelling met de bovengenoemde ge meente, waar deze door particulieren werd verricht, in Soest door een speciale G.C.N.-ombouwploeg ter hand zal worden genomen. Dit zal ongetwijfeld de kwali teit van het werk ten goede komen. Ook zullen de klachten te wijten zijn aan .kinderziekten" en zullen velen moeten leren omgaan met aardgas. Niettemin verzoekt onze fractie uw college er nauw lettend op toe te zien, dat bij de ombouw van de gastoestellen in Soest, er ten eerste niets overhaast gebeurt, dat de ombouw geschiedt door vakbekwaam en zorgzaam personeel, dat uitsluitend le klas materiaal wordt gebruikt, dat er een systeem van werken wordt ontworpen waardoor 't niet mogelijk zal zijn dat on derdelen zoek raken en waarbij de toe stellen over zo kort mogelijke afstand en zo voorzichtig mogelijk vervoerd wor den, en tenslotte, dat er ruime aandacht besteed wordt aan de voorlichting van het publiek, zodat men bijvoorbeeld, als men een etiketje op het toestel krijgt met „afgekeurd", tenminste weet wat hiervan de konsekwenties zijn. Wij vertrouwen dat 'n ieder, die betrok ken is bij deze voor alle afnemers zo belangrijke omschakeling, ervan door drongen is dat niemand om het aardgas heeft gevraagd, dat de meeste afnemers financieel weinig voordeel ervan zullen hebben en dat het daarom zaak is het noodzakelijk kwaad van de ombouw met zo min mogelijk nadeel voor de betrok kenen te doen uitvoeren. Wij zouden het op prijs stellen in de volgende raads vergadering hierover van U nadere me dedelingen te mogen ontvangen. haar nog gold dat zij deze titel behaalde op een terrein dat eigenlijk voor vrou wen nauwelijks toegankelijk werd be schouwd. Beslissend voor haar verdere loopbaan was daarna de ontmoeting met de na tuurkundige Stefan Meyer, die zich als een der eersten met het probleem van de radioactiviteit bezig hield. Hij maakte haar enthousiast voor dit onderwerp en zo werd haar richting bepaald, een richting die haar later tot wereldroem zou brengen Naar de kelder. Om zich in de theoretische fysica verder te ontwikkelen, ging Lise Meitner in 1907 naar Berlijn, waar de beroemde Max Planck juist was begonnen met het houden van colleges over de door hem ontwikkelde „quantentheorie". Planck was het ook, die de Jonge natuurkundige, die zoveel belangstelling had voor het pas ontdekte fenomeen „radio-activi teit", naar de toenmalige assistent aan het Berlijnse Chemische Instituut, dr Otto Hahn, verwees. Hier kwam zij voor het eerst in contact met de man, waarmee zij ruim dertig Jaar zou samenwerken en met wie zij zou komen tot de grootste ontdekking op natuurkundig gebied: de kernsplit sing. Toen wist zij dat natuurlijk nog niet en niemand wist trouwens welk een wereldberoemd geleerde deze jonge vrouw zou worden. Op dat moment in 1907 werd zij beschouwd als een begaafde jonge vrouw, een collega en niets meer. De tij den waren toen anders dan nu en men zat eigenlijk wel een beetje met deze vrouw in de maag, een vrouw die zich op een gebied had begeven dat eigenlijk mannenterrein was. Eén vrouw tussen al die mannen dat kon nooit goed gaan! De leider van het instituut, prof. Emil Fischer, gaf de vrouwelijke doktor geen toestemming, naast mannelijke col lega's te werken. Otto Hahn zag wel iets in Lise Meitner en hij wilde haar ten koste van wat ook als medewerkster behouden. Op aan drang van Hahn verklaarde prof. Fischer Tot en met 4 april expo seren wij in onze toonzalen de nieuwe 1964 collectie TOP-FORM meubelen. Een grote manifestatie van al die mogelijkheden, die mensen van smaak maar kunnen kiezen Interieurverzorging Kerkstraat 26 - Hilversum Telefoon 16255 Nassaulaan 23 - Bussum Telefoon 13255 Officieel Top-Form Adviseur! zich tenslotte bereid, de jonge natuur kundige een plaatsje in een kelderruim te toe te wijzen, waar zij dan geïsoleerd van de mannen kon werken. Hoogleraar. Max Planck en Otto Hahn ontdekten echter al heel spoedig haar ongewone begaafdheid en stimuleerden haar werk zoveel ze konden. Planck maakte haar in 1912 tot zijn assistent aan het universiteitsinstituut voor theoretische fysica, maar tegelijker tijd werkte zij ook verder samen met Otto Hahn, die inmiddels de leiding had gekregen van het pas opgerichte Kaiser- Wilhelm-Instituut voor chemie in Ber- lijn-Dahlem. Het was de eerste wereldoorlog die veel wegvaagde, die in vele opzichten de we reld op zijn kop zette en de zeden en normen wijzigde, waardoor de emanci patie van de vrouw snel vorderde. Dat bleek uit het feit, dat na deze oorlog in 1922 Lise Meitner, de briljante na tuurkundige het doceerrecht kreeg en daarmee de eerste docente voor fysica werd aan de Berlijnse universiteit, iets dat voordien nooit mogelijk was ge- Sparen geeft kracht, vermogen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 APRIL 1964. stapte hij weer naar binnen. Terwijl hij druk aan het redeneren was over de schade verschenen twee politiemannen die hem sommeerden de zaak te verla ten. Daarvoor voelde hij niets, maar als het moest wilde hij wel op de vuist. Dat verging hem slecht, want terecht kreeg hij enige fikse dreunen met een gummistok. Hij werd zo ernstig aan het oog geraakt dat dokter Tervoert, die de eerste hulp verleende een Amersfoortse oogarts verzocht de vechtersbaas te be handelen. Deze verzette zich aanvanke lijk hiertegen, maar gaf tenslotte toe. Tijdens de behandeling koelde hij aar dig af, zodat hij zich verder aan de aanwijzingen van de politie hield. Zijn oog was ernstig beschadigd, maar het is mogelijk dat het geneest. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT weest. In 1926 werd zij buitengewoon hoogleraar. Vlucht bij nacht en ontij- Het jaar 1938 maakte plotseling een einde aan haar vruchtbare arbeid in Berlijn Lise Meitner was „niet arisch" en dat is de reden dat zij Duitsland bij nacht en ontij moest verlaten, want Adolf Hitier was sinds 1934 aan de macht en verjoeg alle Joden uit het land, on geacht wie zij waren. Via Nederland emigreerde Lise Meitner naar Denemarken, waar zij in Kopen hagen de wereldberoemde fysicus Niels Borh ontmoette. Daarna reisde zij naar Zweden, waar Stockholm voor vele lange Jaren haar tweede thuis werd. Terwijl zij eerst werkzaam was aan het Nobelinstituut voor fysica, kreeg zij in 1947 een professoraat aan de technische hogeschool in Stockholm en leidde zij daar het natuurkundige onderzoekings laboratorium en de afdeling voor kern fysica. Eerste kernsplitsing. Van Stockholm uit deelde Lise Meitner haar Amerikaanse collega's in een be roemd geworden telegram de beslissende gebeurtenis van de moderne experimen tele fysica mede. Zij stond namelijk nog steeds schriftelijk met Otto Hahn in contact en vernam van hem, dat hem de kernsplitsing, waaraan zij samen zo lang hadden gewerkt, nu gelukt was. Dit bericht bracht zij naar Amerika over. Lise Meitner is met wetenschappelijke onderscheidingen en huldigingen over laden, maar zij heeft altijd met beslist heid geweigerd aan de ontwikkeling van de atoomwapens mede te werken. Zij heeft zich altijd ingezet voor het vreed zame gebruik van deze voor de mens heid zo enorm belangrijke ontdekking. Rustig teruggetrokken levend in Cam- bridge kan de inmiddels 85-jarige vrouw nu genieten van haar levensavond, na een leven dat slechts gewijd was aan de wetenschap. Op dnisdag 7 april zal de heer M. A. van de Waal, kringambtenaar bij de Plan te- ziektekundige Dienst, in gebouw De Rank voor de leden van de afdeling Soest der Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde een causerie met dia's houden over het onderwerp „Plan tenziekten en hun bestrijding". Tevens zal hij over onkruid spreken. Het hoofd van de Soester plantsoenendienst, de heer Van de Broek zal vragen beant woorden en het bestuur zal de leden voorstellen ermee akkoord te gaan dat het huidige bestuur aanblijft. Het werd vorig jaar enigermate provisorisch sa mengesteld. Deze bestuursleden zijn de heren P. Felix, voorzitter; H. Abbring, secretaris; mevr. H. J. s. van Hengel, se cretaresse; K. Zeldenrust, penningmees ter: en de heren J. J. H. Vernet en J. A. C. Overgaag. Tevens zullen mededelingen gedaan worden over de financiële stand van zaken, het wel en wee van de vereni ging in het afgelopen jaar en de plan nen voor het volgend seizoen. E. v. d. B. heeft een kwade dronk en dat heeft hij reeds meermalen getoond. Op eerste paasdag was het weer zover met hem en hij kwam in een café langs de hoofdweg. Hij vroeg een consumptie, maar de vrouw van de caféhouder voelde er niets voor hem iets te laten gebruiken omdat hij kennelijk al genoeg gedronken had. Van de B. maakte zich kwaad, beledigde de vrouw, sloeg een bierglas aan gruzels en beschadigde de koffieketel. De beledi ging trachtte hij niet ongedaan te ma ken, over de schade aan de koffieketel had hij het niet, maar het bierglas be taalde hij waarna hij vertrok. Korte tijd daarna kreeg hij van de caféhouder per telefoon het bericht dat hij voor 100,schade aangericht had en dat hij betalen moest. Dat nam hij niet en hij belde de politie op om mee te delen dat hij deze zaak in aanwezig heid van de sterke arm in het café wens te te regelen. Hij kreeg ten antwoord dat hij beter thuis kon blijven, maar natuurlijk deed hij dat niet en even later Voor de naar Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. Sinds enige weken wordt B.D.C weer getraind door de heer G. Huurdeman, die zal trachten met medewerking van de spelers de positie op de ranglijst te verbeteren. Op tweede paasdag is een eerste voorzichtige schrede op dit pad gezet door een 1-1 gelijk spel tegen Hoogland, dat het ook al niet zo best doet in de competitie. Van der Dijssel debuteerde als linksbui ten en dit debuut werd wat gehinderd door nervositeit maar dat kan verbete ren. Tonny v. d. Hengel was op de links- halfplaats gezet om daar te trachten het middenveld in het bezit van B.D.C. te krijgen en de voorhoede van kansen te voorzien. Hij slaagde hierin voor een groot deel, maar de kansen werden niet benut, terwijl verwacht was dat juist Gros - nu rechtsbinnen - dit zou doen. Marcel v. d. Lugt deed het - als midden voor - eenmaal en hij scoorde in de tweede helft de gelijkmaker. Het was jammer dat Van Fulpen in de eerste helft een strafschop veroorzaakte door een handsbal die niet gemaakt be hoefde te worden, want overigens speelde hij niet onverdienstelijk, hoewel wat la- koniek, hetgeen ook bleek uit het opzet telijke hands maken. Tot de rust bleef het 1-0 voor Hoogland als was B.D.C. veel sterker. Het haperde echter nogal aan de afwerking in de voorhoede, er werd over het algemeen te traag gespeeld en dat kwam groten deels door de weinig goede conditie van de spelers en gebrek aan tactisch inzicht. Er is echter een punt veroverd en dat is in de gegeven omstandigheden al heel wat. Met wat minder geluk in de achter hoede van Hoogland hadden het twee punten kunnen zijn. Vele dames menen, dat voorjaar en zomer geen seizoenen zijn voor het dragen van een hoed. In die tijd van het jaar laat je de wind vrolijk door je haar spelen. Inderdaad is het warmere jaargedeelte heel geschikt om zonder hoofd deksel te lopen, maardaar staat tegenover, dat het lopen zonder hoed ook nadelen heeft. Er zijn nu eenmaal gelegenheden waarbij iedere vrouw er keurig en wel gekleed wenst uit te zien en het blijft nu eenmaal een feit, dat men slechts gedistingeerd gekleed is, wanneer men er ook een hoed bij draagt. Voor die gelegenheid die bij de ene vrouw misschien meer voorkomen dan tfj de andere, zal iedere vrouw toch wel een geschikte hoed willen bezit ten. Daarom is het van het grootste belang dat we onze hoeden met zorg uitkiezen. Er is keuze genoeg en een ieder zal ongetwijfeld met een hoedje kunnen slagen. Wat denkt u bijvoorbeeld van deze beeldschone hoed van een geraffineerde verfijnde eenvoud Het is een relevé van antilope, uit de collectie van mevrouw Frikke-Molenaar. De ontwerpster gebruikte voor dit model juist anllope omdat deze viltsoort zo'n bijzondere, soepele valling heeft. Zelfs een leek valt dit al dadelijk op. Barnsteen is de kleur van deze hoed van allure, die iedere goedgeklede vrouw zal weten te appreciëren. De even opgeslagen rand van voren en ook de opgeslagen rand in de nek, zijn met zwart tegengevoerd. Een lakpen vormt de enige, zeer simPe^ garnering. Een buitengewoon interessant model, dat gekleed en sportief tegelijk is.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9