Veel vermogenswinst een gevolg van inflatie. Het oog gericht op Douglas MacArthur. ANTWOORD AAN PEKING. Burgemeester brak been. Afscheid ds K. H. Meijer. Fortuin]ijke overwinning van S.E.C. Slapend tegen boom. Jaarvergadering Dierenbescherming. Postduiven opgesloten houden. Shot 2 is kampioen. Geslaagd. Onbewoonbaar verklaring. Honkbalfilmavond. Hockeyteam won. DINSDAG 7 APRIL 1964. 43ste JAARGANG No. 27. SOE STE R(To U R AN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Voor de zoveelste maal is bij de jongste loon- en prijsontwikkeling vastgesteld dat de armen er nog armer van wor den en de rijken nog rijker. Dit is stel lig een overdreven stelling, want de cij fers wijzen uit dat elk jaar het aan deel van de werknemers, waaronder vele niet-bezitters, in het nationaal inkomen stijgt. Dit denkbeeld heeft echter bij velen op nieuw de wens naar boven gebracht dat er nog een speciale belasting dient te komen voor vermogenswinsten. Bij meer dan een gelegenheid is gebleken dat vooral socialisten daarvan voorstander zijn, omdat zij daarin een nieuw middel zien voor bezitsspreiding Juist de grote belangstelling voor dit vraagstuk, in een tijd waarin de inflatie zo merkbaar is, wijst erop dat men de werkelijke groei van vermogens verkeerd beoordeelt en zeker op een verkeerd mo ment. De groei, die het vermogen onder gaat ais gevolg van een prijsstijging in tijd van inflatie, is immers een schijn- groei, want in koopkracht, in reële waar de is het vermogen er niet op vooruit gegaan. Zou men op dat moment belasting gaan heffen dan zou dat eenvoudig een hef fing op vermogen betekenen en daar voor hoeft men een inflatie niet af te wachten. Hier is derhalve geen sprake van verdeling van nieuw gevormd ver mogen maar van herverdeling van het bestaande. Dit heeft dus niets van doen met vermogensvorming maar alles met spreiding. Van regeringszijde is de laatste tijd ver klaard dat de kwestie van vermogens winstbelasting en alles daaromheen op nieuw in het licht van de fiscale schijn werpers zal worden bekeken. Daarop in hakend mogen wij wel enkele voorbeel den geven, daarmee aantonend hoe moeilijk dit vraagstuk in de praktijk ligt. Bij huizen. Wanneer iemand een huis koopt voor 30.000,dan komt het meer dan eens voor dat hij dit huis bijvoorbeeld—tien jaar later weer kan verkopen voor 60.000,Betekent dit nu dat hij een veel groter vermogen heeft In guldens gerekend zouden wij kunnen zeggen dat wij deze geluksvogel met een gerust hart ƒ10.000,lichter zouden kunnen maken, want hij heeft voor deze „winst" niets gedaan. Nu wordt na deze bedoelde 10 jaar dit huis verkocht omdat de bewoner ver huizen moet. Wij laten deze man ech ter van zijn winst 10.000,belasting betalen en dan blijkt het dat hij elders een ander huis moet kopen van dezelfde grootte en klasse en dat hij daarvoor eveneens ƒ60.000,moet betalen. Dan woont de man in een zelfde huis in 'n andere plaats en hij is toch 10,000, armer geworden. Mag men hier spreken van een juiste belastingheffing Bij effecten. Een tweede voorbeeld brengt ons bij een effectenbezitter met aandelen. Hij heeft een gelukkige hand van kopen gehad, want de n.v. waarin hij belegd heeft, keert aan het eind van het jaar waarin hij koopt een dubbel zo hoog dividend uit als het jaar tevoren en zijn aandelen krijgen een dubbele waarde. Nu ver koopt hij. De staat zou op dit moment een flinke vermogensvermeerdering kun nen heffen. Nadat onze geluksvogel betaald heeft, koopt hij opnieuw aandelen, die een la ge waarde hebben. Ditmaal treedt er geen stijging op maar een daling met de helft. Krijgt in dit geval onze pechvogel een toelage van de staat omdat hij nu 'n vermogensvermindering heeft ondergaan? Wij kunnen toch ondernemende bezitters niet alleen de kwade kansen laten Dan wordt het particulier initiatief afbreuk gedaan, hetgeen tot schade is van de maatschappij. De rentenier. Ons derde voorbeeld toont ons een ver mogende weduwe die ƒ200.000,belegd heeft in staatsobligaties die 6 rente geven. Zij heeft daaruit ƒ12.000,in komen en voelt zich veilig. Na verloop van tijd begint de rentevoet zich in be nedenwaartse richting te bewegen. Ten slotte blijkt deze rentevoet op 3 een laagtepunt te bereiken. Wanneer onze fortuinlijke weduwe de koers van haar 6 obligaties bekijkt, zijn deze geste gen tot 200 Zij gaat tot verkoop over en beurt 400.000,Haar vermogen is verdub beld en daar kan dus best bijvoorbeeld 10 vermogenswinstbelasting van wor den betaald. Dat gaat om een bedrag van 20.000,De rest van het vermo gen wordt nu omgezet in 3 obligaties. De weduwe krijgt nu een inkomen van 3 van ƒ380.000,— ƒ11.400,—. Haar operatie heeft zij dus moeten bekopen met een inkomensdaling van 600,per jaar dat is een derving van 5 Nu zal iemand tegenwerpen dat deze da me kan wachten tot de rentevoet weer stijgt en dan de baten binnen halen. Ten eerste kan dit soms zeer lang du ren en in de tweede plaats zou de we- Chang Chin-Haiang is een Chinese boerenvrouw, die in China als een der beste specialisten op het gebied van de katoencultuur geldt. Zij geeft les in de openlucht in de provincie Weinan aan de „produktie-brigade" aldaar. Het tafeltje met theegerei in het midden schept een huiselijke sfeer tijdens de les. duwe nooit de obligaties tot 200 zieri stijgen. Voordien zouden ze allang des-i noods vervroegd zijn afgelost. Niemand zal er in kunnen slagen de rechtvaardig heid van de belastingheffing, die 5 in komen opeist, aan te tonen. Guldens werden kwartjes. Laten wij tot slot eens even aannemen dat een „vermogenswinst" bij het inko men zou worden geteld en progressief zou worden belast, terwijl vermogens- verliezen aftrekbaar worden gesteld. Wij zouden dan ervaren dat de betaling van een eventuele winst veel groter zou zijn dan de besparing van een te lijden ver lies. Een vermogensvermeerderingsbelasting zou kans van rechtvaardiging vinden wanneer de gulden-is-gulden-theorie juist zou zijn, maar het betreurenswaardige is dat de gulden tot kwartjes verworden zijn en dat wij daar rekening mee moe ten houden Zodra een vermogenswinst belasting de inflatie gaat afromen krijgt de overheid nog meer belang bij een in flatie dan thans reeds het geval is. Dan zullen wij het moment beleven waarop nieuwe groepen vermogensbezitters ons land verlaten tot schade van onze eco nomie. De waardedaling van het geld gaat dan in versneld tempo voorwaarts zodat wij misschien nog eens loonbelasting moe ten inhouden van het zakgeld dat wij onze kinderen betalen. En dat moet worden voorkomen. Onze burgemeester, Mr. S. P Baron Ben- tinck, komt deze week terug van een wintersportverblijf in Zwitserland. Deze wintersportvakantie heeft voor de burgemeester en ongaangename nasleep, want in Dieni brak hij tijdens het skie en een been op twee plaatsen en is behandeld in een ziekenhuis. Het laat zich aanzien dat de burgemees ter enige weken zijn werkzaamheden niet zal kunnen verrichten. Wij wensen hem gaarne beterschap. Vrijdagavond heeft ds K. H. Meijer in een bijzondere kerkdienst afscheid geno men van zijn werk als geesteüjk verzor ger van het sanatorium Zonnegloren. Ds Meijer is benoemd tot geestelijk verzor ger van het Zuider ziekenhuis te Rotter dam. Bij deze dienst waren onder ande ren leden van het college van B. en W. en predikanten uit Soest en omgeving aanwezig. Ds Meijer hield een predikatie naar aanleiding van het Schriftgedeelte Ephe- siërs 3 vers 20 en 21. Hij wees daarbij onder meer op de grote waarde van het gebed in het leven van de christen. Dr Lion Cachet, voorzitter van de ver eniging Zonnegloren dankte ds Meijer voor de enthousiaste wijze waarop hij zijn werk steeds gedaan heeft. Met grote liefde en toewijding werkte hij in het belang van de patiënten. Hij sprak de wens uit dat hij en zijn echtgenote de band met Zonnegloren niet geheel ver breken zullen nu ze in Rotterdam gaan wonen. Ds Groenenberg sprak namens de cynode van de Ned. Herv. Kerk en de provin ciale kerkvergadering te Utrecht. Ook hij dankte ds Meijer voor de wijze waarop hij zijn werk verricht had en wenste hem veel succes bij het vervullen van zijn taak in Rotterdam. Ds Roest sprak namens de Hervormde gemeente van Soest en hij sprak zijn spijt erover uit dat ds Meijer Soest ver laat. Ds Van der Loo sprak namens de Gere formeerde kerk van Soest. Hij dankte ds Meijer voor de prettige samenwerking en wenste hem Gods zegen toe. Ds D. H. Jalihk, die als eerste predikant van Zonnegloren zes jaar met ds Meijer samenwerkte dankte hem voor de pret tige samenwerking en sprak de wens uit dat zijn werk in Rotterdam ten zegen mag zijn. Ds Meijer antwoordde dat hij een goede tijd in het sanatorium gehad heeft. Hij dankte het bestuur van de vereniging Zonnegloren voor de steun die hij altijd ondervonden heeft en de predikanten voor hun collegialiteit. Met de bede „God zegene U allen" besloot ds Meijer zijn slotwoord. S.E.C. is zondag naar Hoorn geweest en heeft daar een fortuinlijke overwinning behaald op het sterk Always Forward. S.E.C. staat nu op de tweede plaats van de ranglijst met 20 anten uit 17 wed strijden, terwijl Z.V aan de kop 22 punten uit 16 weds^ijden heeft. Ook ditmaal bleek het nuJcel van S.E.C., dat nagenoeg allemaal kleine spelers heeft. De spelers van Always Forward hadden dan ook voordeel van hun lengte. De gastheren gingen direkt sterk in het offensief. De snelle linksbuiten v. d. Groet kwam nogal gemakkelijk langs de Rooij en dat leverde wel eens moeilijk heden op. Het was dan ook wel eens heel gevaarlijk voor het doel van Van Lim burg. Na een kwartier spelen mocht S.E.C. drie corners nemen. In de zeventiende minuut loste Verhoeve een keihard schot, waarbij de bal van kruising lat-paal terugstuitte. Hanasbei, die na enkele weken afwezig heid wegens een blessure op de midden voorplaats stond kon niet erg op dreef komen. De middenlinie met Burgman, Van Breukelen en Ruttenberg blonk ech ter uit. S.E.C. kroop door het oog van de naald toen de rechtsbinnen van Always For ward alleen voor het doel van S.E.C. kwam te staan en hoog over schoot. Het enige Soester doelpunt werd in de 25-ste minuut gemaakt. Van Breukelen mocht vier meter buiten het strafschop gebied een vrije schop nemen. Keeper Van Diepen greep mis naar de effect volle bal. Aan de andere kant dreigde gevaar toen Ruttenberg de bal tegen zijn doellat kopte, maar het werd afgewend Drie minuten na de hervatting doelpunt te Always Forward maar de goal werd afgekeurd omdat de bal uit de vrije schop die genomen mocht worden, niet ineens ingeschoten had mogen worden. S.E.C. had dan ook verzuimd een muur tje van spelers op te stellen. In de zes tiende minuut redde Ruttenberg op de doellijn en kort daarna werd aan de an dere kant een goed schot van De Bruin gestopt. Hanasbei ging nu rechtsbuiten spelen en De Bruin middenvoor, Ver hoeve viel uit en werd vervangen door v. d. Broek, maar er gebeurde niets op zienbarends meer en S.E.C. won met 1-0 De 21-jarige Soester automobilist G. H. H. reed zondagmiddag op de Middelwijk straat tegen een boom. Tegen de politie zei hij dat hij in slaap gevallen was. Hij had wat gedronken, maar beslist niet te veel. Blijkbaar had de alcohol hem ech ter erg slaperig gemaakt. Op maandag 13 april zal de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren de jaar lijkse algemene leden- en donateursverga dering in het Oranje Hotel houden. Er worden verslagen uitgebracht over het afgelopen jaar en er is bestuursverkie zing. Mevr. H. E. Wijsmuller-Batterman is aan de beurt van aftreden. Zij stelt zich herkiesbaar. De heer L. J. Menge treedt af als bestuurslid omdat hij Soest verlaat. Het bestuur heeft de heer Th. Koopmans kandidaat gesteld. Er zullen afgevaardigden voor de al gemene vergadering benoemd worden en men krijgt mededelingen over de Stich ting Paardenkamp en het orgaan „Soes ter Dierenbelangen". Er is gelegenheid vragen te stellen over de afdeling, de inspectie en het asiel. De Nederlandse Postduiven Organisatie en de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Utrecht maken bekend, dat zij in onderling overleg en na inge wonnen advies van de Rijkslandbouw- consulent besloten hebben gedurende de periode van 13 april tot en met 15 mei 1964 de postduivenhouders in de Pro vincie Utrecht te adviseren hun duiven zodanig opgesloten te houden, dat uit vliegen op of over gronden van anderen wordt verhinderd. Het bovenstaande geldt niet voor de tijd, gelegen tussen 18 uur en een half uur na zonsondergang. Zij geldt bovendien niet voor georganiseerde wedstrijdvluchten en africhtingen op zaterdagen, zondagen en erkende Christelijke feestdagen. Shot 2 heeft in de thuiswedstrijd tegen haar concurrent, Ahoy 3, met 8-2 ge wonnen waardoor de voorsprong vergroot is tot 5 punten met nog 1 wedstrijd te spelen. Dat betekent voor Shot het kampioenschap. J. Stalenhoef heeft in de tweede helft van de competitie zijn tegenstanders allen verslagen op 1 na. Ook nu won hij alle drie sets. Hij heeft dan ook een belangrijk aandeel geleverd in het behalen van het kampioenschap. Rademaker won 2 sets en Schrijvers, die J. Hooft verving, won eveneens twee maal. Het dubbelspel werd ook door Shot gewonnen. Shot 1 heeft 2 belangrijke punten vero verd tegen Buna 1, waardoor haar plaats onderaan de ranglijst belangrijk verbe terd is. Shot 4 speelde met 5-5 gelijk tegen Hoogerheide 4. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het examen doctoraal dier geneeskunde de heer L. F. den Heuter alhier. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de woning Beckeringstraat 8 onbewoonbaar te verklaren omdat dit huis niet meer door herstelwerkzaam heden in bewoonbare staat te brengen is. De ontruimingstermijn wordt op 6 maan den gesteld. Op vrijdag 17 april is er in de cantine van de Foxboro een honkbal-filmavond voor leden van de honkbalafdeling van S.E.C. en van bevriende verenigingen uit het rayon 't Gooi. Hoofdbestuurslid Van Dalen van de Nederlandse Honkbal- bond zal met enige medewerkers de films toeüchten. Archie Allen, de bonds coach, zal deze avond bijwonen. Sporthuis Eb Kareisen zal met een honk balstand in de cantine aanwezig zijn en een materiaalspecialist van een Rotter damse firma zal het gebruik van het materiaal toelichten. Voor de dorstigen is er een Coca-Colastand met goedkope consumpties en voor de studiehoofden zijn er honkbalboekjes en propaganda materiaal. Het tweede herenteam van de Mixed Hockey Club heeft In Utrecht de eerste promotiewedstrijd tegen een team van Kampong met 5-1 gewonnen. De wed strijd welke zondag a.s. thuis tegen Be- verweert gespeeld moet worden, kan Bijna zolang er mensen zijn hebben er generaals bestaan, die de leiding had den van hun ondergeschikten met het doel tegenstanders op de meest efficiente wijze te likwideren. Er waren onsympathieke generaals, die de leiding hadden van legers welke uit sluitend op verovering uit waren en er waren ook sympathieke generaals, die de leiding hadden van troepen welke zich slechts bezig hielden met verdedi gen. MacArthur was zo'n generaal. Reeds in de eerste wereldoorlog verdedigde hij de vrijheid van hen die door de Duitsers aangevallen werden en in de tweede wereldoorlog verdedigde hij zijn va derland tegen het Japanse geweld om vijf jaar later weer aan te treden tegen de Noord-Koreanen, hetgeen tevens bete kende tegen Russen en Chinezen. MacArthur was een moedig en een ra- dikaal man. Hij was ook een christelijk man en zijn strijd tegen Koreanen, Russen en Chinezen betekende voor hem een strijd tegen de belagers van het christendom. Zijn opvattingen over deze strijd brach ten hem in conflict met president Tru- man die hem ontsloeg omdat hij de dappere MacArthur veel te eigengereid vond. Terecht misschien, maar als MacArthur de dienst had mogen uitmaken dan zou den de Russen en Chinezen nu niet zo'n sterke positie hebben en dan zou hij op radikale wijze gedaan hebben wat naar zijn mening gedaan moest worden om het christendom te beschermen tegen het Russische en gele gevaar. Anderen vonden dit veel te ingrijpend en daardoor zitten we nu met de brokken en onze kleinkinderen en achterklein kinderen zullen daarvan nog veel meer last ondervinden. KANTMAN. reeds de beslissing brengen. De Soester spelers begonnen enigszins zwak maar dat werd gauw beter en een 0-1-achterstand werd door doelpunten van André Spoorenberg 1-1. Uit 'n straf- bal bracht Wim van Es de stand op 1-2. Xn de tweede helft doelpuntte Van Es opnieuw en Frank Steenmeijer scoorde tweemaal. Alles liep verder gesmeerd in De Soester ploeg, maar er werden vele kansen gemist, hetgeen niet zo erg was, want het werd toch een fikse 5-1 over winning. Chroesj tsj ows bezoek aan Boedapest blijkt niet de verwachte Oosteuropese topconferentie te worden waarop einde lijk eens spijkers met koppen geslagen zullen worden inzake het geschil met China. Vermoedelijk wacht dat tot 17 april in Moskou, wellicht - de Russen zijn dol op symbolische data - op de 1- meiviering. Maar lang kan de beslissing niet uit blijven. En we kunnen nu ook een zekere Rus sische taktiek onderkennen. Zoals Chroesj tsj ows schoonzoon Adzjoebei, hoofdredacteur van Izwestija, In Parijs zei: een bokser kan door lang in de verdediging te büjven zijn tegenstander verlokken tot overmoed, waarbij hij niet meer rekent op de tegenstoot. Zoiets schijnt inderdaad ook wel gebeurd te zijn. Op de Afro-Aziatische solidariteitscon- ferentie in Algiers barstten de Chinezen weer los in de gebruikelijke scheldkan- nonnades tegen de Sowjet Unie. Zozeer zelfs dat de organisatoren er een beetje verlegen onder werden en uiting gaven aan ergernis. Zo in de geest van: vecht je burenruzies liever thuis uit en kom er ons niet mee vervelen. De Russen hielden zich op de conferentie vrij kalm en bewaarden hun portie anti-Chinees venijn voor een persconferentie acheraf, los van de grote vergadering. Ze schijnen daar ook sympathie mee te hebben ge wonnen: in ieder geval hebben ze Ben Bella, het algemeen erkende prototype van een volksbevrijder waartegen andere jonge naties met respect opzien, gestrikt om gast te zijn bij de Moskouse meifees ten. Zoiets duidt er op dat de Russen enige baat hebben bij hun systeem Peking zichzelf gehaat te laten maken met zijn pogingen hun ruzie met Mos kou bot te vieren in gezelschappen die er liever buiten blijven. De Russen zijn ook niet meer helemaal inactief. De stoorzenders, die niet meer gebruikt worden voor de uitzendingen van westelijke stations, proberen nu de Russische uitzendingen van radio-Peking ongenietbaar te maken. Ze pruttelen door programma's waarin betogen voorkomen dat het tijd wordt om de aartscapitula- tionist in het Kremlin te likwideren, be paald dus geen zachtmoedige taal en nauwelijks verhulde aansporing tot op stand. Het zijn uitdagingen die niet on beantwoord kunnen blijven. Het zal in teressant zijn te vernemen hoe het ant woord uitvalt.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1