J hebtualeen BOEKJE SPAARBANK NUTSSPAARBANK MIDDELMAN Officiële mededelingen. SOESTERBERG De wonderlijke wereld Aan de statistiek. Naar het derde net. Succes met Rheuma-actie. Ned. Chr. Vrouwenbond. In vertegenwoordigend elftal. B.D.C. verloor opnieuw. Onder het streep jes-overhemd kwam geen streep In onze collectie BRILMONTUREN Fa.F. VOIGT Tegen auto gereden. Klein kind aangereden. Geen spreekuur. Liefhebbers van kisten. Verbetering Veldweg. Geen spreekuur. Mooi succes voor A.G.A.V.S. Soesterberg verloor met 3-2. POLITIE TEL 4444 Korfbaluitslagen van K.V.O. van oe Gratis filmmiddag voor de jeugd. Op de markt zijn donderdag artikelen verkocht ten bate van het Nationaal Rheumafonds en er is huis aan huis en op straat gecollecteerd. De totale opbrengst is ƒ4000.-. Er kan een hoger bedrag gehaald worden als zij, die toegezegd hebben te zullen gire ren, dit ook doen. Het gironummer van het Nationaal Rheumafonds ln Den Haag Is 324. Donderdag, 16 april houdt de afd. Soest- dijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond, haar maandelijkse ledenvergadering in het Anna Paulownahuis, Burg. Grothe- straat 51 Aanvang kwart voor acht. Spreker voor deze avond is ds G. Meij- nen te Utrecht over „In- en ontspan ning in het leven van de vrouw". Vanavond, om half acht, wordt op het terrein van de voetbalvereniging De Ze bra's te Hilversum een wedstrijd gespeeld tussen leden van verenigingen uit Amers foort en omgeving en Hilversum en om geving. Ab Hooijer van SEC staat in het Amersfoortse elftal op de linksback plaats. De wedstrijd wordt mede gehou den om te kunnen komen tot het sa menstellen van een provinciaal elftal. B.D.C. heeft het zondag tegen Amers foortse Boys weer niet tot een overwin ning kunnen brengen en het begint er voor de mannen van voorzittter Butze- laar en trainer Huurdeman lelijk uit te zien. In het begin van de wedstrijd speelde B.D.C. sterk aanvallend, waardoor de defensie van Amersfoortse Boys alle zei len moest bijzetten om doelpunten te voorkomen. Daarna werden aanvallen ondernomen op het Soester doel, maar die leverden aanvankelijk evenmin resul taat op. Er werd een doelpunt gemaakt, maar dit werd afgekeurd. In de tweede helft namen de gastheren het heft in handen en de B.D.C.-defen sie kreeg het zwaar te verduren. Rechts half Ko Jagtenberg beloonde het over wicht van zijn club door het maken van een doelpunt in de dertiende minuut van de tweede helft. De strijd werd nu harder, maar de scheidsrechter hield de teugels goed in handen. B.D.C. kwam tot gevaarlijke aanvallen, maar keeper Gerth toonde dat hij op dreef was. Aan de andere kant weerde Kok zich uitstekend, maar een goede combinatie tussen Galjee en Mous bracht het doel van B.D.C. in gevaar Galjee loste een hard schot. Kok sloeg de bal weg, waarna Blankenstein de stand op 2-0 bracht. B.D.C. kwam als antwoord op dit twee de doelpunt met een enorm offensief voor de dag en een combinatie Gros- Westerveld zorgde voor het eerste B D.C.- doelpunt dat ook het enige zou blijken te zijn. B.D.C. ded nog vele pogingen de gelijkmaker te scoren, maar het lukte niet. De Amersfoorters maakten wel een doelpunt, maar dat werd wegens buiten spel afgekeurd. B.D.C. staat op de voorlaatste plaats van de ranglijst en F.A.K staat onderaan met 1 punt minder. Er moeten nog drie wedstrijden gespeeld worden. DE Oldll dl lOOpt Streepjes blijven mode en vooral de fijnere streep werd meer en meer mo de. 'n Kombinatie (grijs met beige ondergrond) is erg nieuw en staat heel goed. En dat in TRICOT NYLON en BEL-O-FAST U weet het wel ,,zo prettig in de was" zeg gen de dames. Enkele prijzen f 13,90 - f 15,90 f 17,90 - f 19,75 TEXTIEL - CONFECTIE Torenstraat 19 Soest - Tel. 2424 is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. De 54-jarige mevrouw J. B.-K. fietste op de Molenstraat in de richting van de Nieuweweg. Ze werd ingehaald en voorbij gereden door een personenauto bestuurd door de heer E. J. T deze stopte ineens, waardoor de wielrijdster tegen de achterzijde van de auto botste. Zij kreeg een wond boven het rechter oog en wonden aan de benen. Dr Van Beurden verleende de eerste hulp. Het 3-jarige meisje E J. D. werd op de Beetzlaan aangereden door een auto be stuurd door de heer G. v. d. B die met matige snelheid reed. Het kind stak plotseling de weg over en de autobestuurder kon niet voorkomen dat zij door het rechter spatbord gegre pen werd. Het meisje kreeg een hersenschudding en is na behandeling door dokter Tervoert naar huis gebracht. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat de burgemeester verhinderd is deze week zijn spreekuur te hou den. INENTING TEGEN KINDERVERLAM MING, DIFTERIE EN TETANUS. Medio april zullen alle kinderen geboren in 1959, en die welke in de le, 2e of 6e klasse van een lagere school te Soest of Soesterberg zitten een herhalingsin jectie ontvangen tegen kinderverlam ming, difterie en tetanus. Ouders van bedoelde kinderen, die nog geen oproep mochten hebben ontvangen, worden verzocht zich per omgaande, on der mededeling welke school hun kind bezoekt, te melden op de afdeling „ent administratie" (telefoon 2643, toestel 31. Drie jongens van 15 en 12 Jaar waren zaterdagmiddag bezig met het klande- stien transport over een omheining aan de achterzijde van de Howson Continen tal N V. Tegen een agent die de zaak niet vertrouwde zeiden ze dat ze die kisten mochten hebben. Dat klopte niet en er werd eens een bezoek bij de jon gens thuis gebracht. Bij de 15-]arige A. v. d. B. werd een kist van het be drijf gevonden, bij de 12-jarige H. M. eveneens en bij de 12-jarige J. V. lagen latten van het bedrijf. De jongens moes ten alles terugbrengen. De spoorwegen zullen de overweg in de Veldweg op een breedte van 8.40 meter brengen. De gemeente zal het eerste deel van de Veldweg tot aan de overweg ver beteren en verbreden. Dit zal ongeveer 10.000,kosten. De rijweg zal 6 meter worden en aan de zuidzijde komt een vluchttrottoir ter breedte van 2,5 tegel. Aan de noordzijde is nog circa 40 cm. ruimte beschikbaar voor het maken van een afvoergoot, bestemd voor regenwater. Het college van B en W. heeft de raad voorgesteld een krediet van 10.000,te verlenen. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op donderdag, 9 april a.s. zijn voorgenomen spreekuur te Soester berg te houden. De drumband van A G.A.V.S. nam za terdag voor de eerste maal deel aan een drumband-concours in 's-Hertogenbosch, georganiseerd door de Stichting Jeugd Aktief. Een zestiental drumbands nam aan dit concours deel, waaronder drumbands met een zeer goede naam. De zestien deelnemende verenigingen waren verdeeld in drie groepen. In haar groep behaalde de jeugddrumband van A.G.A.V.S. de tweede plaats. Van het to taal van de verenigingen wist de jeugd van A.G.A.V.S. de derde plaats te berei ken. Aan dit concours was ook een prijs ver bonden voor de beste tamboer-maitre. Marijke Blom, de tamboer-maitre van A.G.A.V.S. behaalde de tweede prijs. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling om binnenkort weer aan een con cours deel te nemen. Zaterdagmiddag, 11 april a.s., zal voor de radio een reportage van dit drum bandconcours worden uitgezonden. Ook de wandelmarsen zullen binnenkort weer worden gehouden, zoals de Air- borne Mars te Oosterbeek, De Roode Kruis Mars te Zeist, de Bondswandelmar- sen van het K.N.G.V. Met een grote wan delgroep en de drumband zal A.G.A.V.S. aan deze evenementen deelnemen. Er was veel belangstelling voor de uit wedstrijd van Soesterberg tegen Veense Boys, die met 3-2 door de Soesterbergers verloren werd. Weliswaar geen grote nederlaag, in aan merking genomen dat al spoedig bleek dat de gastheren er alles aan gelegen was om niet alleen de hoogst geklas seerde te blijven, maar de afstand met hun rivaal van de tweede plaats alsnog te vergroten. Van weerszijden werd er bij afwisseling aangevallen, doch op de hechte defensie van de gastheren werd elke aanval aanvankelijk gebro ken. Bij de gasten heerste er daarente gen in de achterhoede onzekerheid. Dit had tot gevolg dat de Boys met een hard schot de score openden, waarna rechtsbinnen Staphorst gelijk maakte 1-1. Dat afwisselende treffen werd nog een maal herhaald, toen het 2de doelpunt van de Boys nog voor de rust door een mooie treffer van Bontsema werden ge ëgaliseerd 2-2. De spanning na de her vatting werd verbroken toen de Boys door de scheidsrechter het winnende doelpunt werd toegewezen 3-2. Met de ze stand kwam ook het einde. Muna Dawood, die met zijn ouders uit Tanganyika emigreerde, heeft hier een onderonsje met een van de chimpansee's in de dierentuin. Zouden zij nog herinnering hebben aan elkaar en aan dat verre land in Afrika? Van de senioren kwam J.l. zaterdag alleen het 2de team in het veld In Putten versloeg zij Meeuwen 2 met 5-1. Bij de rust was de voorsprong slechts 1-0. De K.V.O.-junioren leden thuis een 5-4 nederlaag tegen koploper Amers foort I. De adspiranten-B kregen in Amersfoort een gevoelige klap van Amersfoort-B dat met 10-0 zegevierde. De pupillen deden in Maarn goed hun best tegen S.V.M.M.-B, maar ze moes ten toch de punten aan de thuisclub laten 2-0. AMERSFOORT - BAARN - NIJKERK SCHERPENZEEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR Het belang van de sport, vooral voor de jeugd, heeft de gezamenlijke plaat selijke sportverenigingen doen beslui ten om voor de jevfcd van onze plaats een sportfilm-middag te organiseren, die gratis kan worifen bezocht Deze filmmiddag zal worden gehouden op zaterdag 11 april É.s. in Huis ten Hal ve. Voor de kinderen Van 8 tot 12 jaar vindt van 3 tot 5 uur de eerste voorstel ling plaats. De tweede voorstelling, die bestemd is voor de jeugd van 12 tot 16 jaar. begint te 7 uur 's avonds. Ook niet-leden zijn van harte welkom. De Jeugd zal er kennismaken met be langrijke sportgebeurtenissen. Onder meer zullen worden vertoond enige be langrijke flitsen uit grote voetbalwed strijden, gymnastiek en Judo, alsmede een film over de historische betekenis van de autosport. Op de ouders wordt een beroep gedaan hun kinderen deze filmvoorstelling te laten bijwonen. Er wordt voorts op ge wezen, dat op grond van de brandweer voorschriften alleen de zitplaatsen be zet mogen zijn. Zodra de zaal vol is, wordt deze gesloten. De zegswijze dat men met statistiekcij- fers alles kan bewijzen is al tamelijk oud. In Engeland neemt het aantal echtscheidingen toe in dezelfde verhou ding als de import van de appels. In Zweden schommelt het geboortecijfer in evenredigheid met het aantal ooievaars dat in het voorjaar op Zweedse ooie vaarsnesten neerstrijkt. Longkanker is in de loop der jaren in gelijke mate toe genomen als het dragen van nylonkou sen. Dit brengt ons tot ernstiger zaken: dr H A. Shapiro, de Zuid-Afrikaanse me dicus die een actief aandeel heeft gehad in de ontdekking van de zogenaamde kikkerproef (voor het vaststellen van de zwangerschap I heeft in een op 30 sep tember van het vorig jaar gehouden toe spraak enige cijfers gegeven die een merkwaardig licht werpen op de heksen jacht der statistici op de sigaret als kankerverwekker. De blanken in Zuid-Afrika zijn de zwaarste sigarettenrokers ter wereld. Desondanks komt longkanker onder hen veel minder voor dan in Engeland. On der de eerste generatie immigranten uit Engeland in Zuid-Afrika komt meer longkanker voor dan in de tweede en derde generatie. In Australië, dat evenveel sigaretten rookt als Engeland, komt longkanker slechts met een vierde van de Engelse frequentie voor. Er is nog meer - en gekker In de Verenigde Staten is het percentage sterfgevallen aan longkanker het laagst voor gehuwden. Voor ongehuwden is het percentage hoger, voor gescheiden per sonen het hoogst. Dit geldt zowel voor mannen als voor vrouwen. Roken ge huwden dan minder? Integendeel, de statistiek, de wonderbaarlijke statistiek, toont aan dat gehuwden de meeste si garetten roken. En de vrouwen? Enige tijd geleden is de arts, mej. P. C M. Schrama van de be drijfsgeneeskundige dienst van de P.T.T. in Den Haag gepromoveerd tot doctor in de medicijnen. Haar voortreffelijke stu die betrof het 60.000 man (en vrouwI sterke personeel van de P.T.T en be sloeg de periode van 1947 tot 1961. Het was het eerste zo groots opgezette onder zoek van dien aard ter wereld. In haar proefschrift zegt zij o.a.: „Hoe wel werkende alleenstaande vrouwen van middelbare en oudere leeftijd vaak en zelfs vrij veel sigaretten roken, komt longkanker hoogstzelden voor. De erva ring bij het PTT.-bedrijf is, dat noch de rookgewoonten, noch het wonen in grote steden met de daaraan verbonden luchtverontreiniging, enige invloed heeft op het voorkomen van longkanker onder de vrouwen". Het is bekend ujt de eerste studies die in Engeland over het vraagstuk van roken en longkanker werden gepubliceerd dat rokers die inhaleren „statistisch" minder longkanker kregen dan zij die niet inhaleerden. Wijlen Sir Ronald Fi- scher - geen geringe autoriteit - heeft er de aandacht op gevestigd dat de siga retten] agers deze bevinding steeds zorg vuldig hebben verzwegen. Het is trouwens niet het enige dat men vindt in de artikelen van de rookbestrij- ders. In Engelse steden is het aantal sterfgevallen aan longkanker recht even redig met het aantal schoorstenen per hectare. Bij muizen die men langdurig stof van de straat liet inademen steeg het percentage longkanker van 8 tot 80 Men zoekt al deze samenhangen vergeefs in de rapporten der sigaretten- bestrijders. Genoeg. Niemand heeft tot nu toe be wezen dat sigaretten geen longkanker kunnen veroorzaken. Evenmin heeft tot nu toe iemand bewezen dat dit wel kan. Alle zogenaamde bewijzen die zijn aange dragen berusten op statistiekcijfers en wat die waard zijn zag men hierboven. Over de waarde van deze cijfers heeft dan ook nog geen enkele bevoegde auto riteit zich willen uitspreken. Disreali heeft trouwens in de vorige eeuw al ge zegd: er zijn leugens, verschrikkelijke leugens en statistieken. OOK IN ONS LAND BESTAAT BEHOEF TE AAN LESSEN EN GOEDE VOOR LICHTING PER TELEVISIE. Op 1 april 1965, precies over één jaar dus, zal het derde Duitse televisiepro gramma in de ether komen. Het is zelfs mogelijk, dat het derde zendernet van onze oosterburen al op 1 oktober a.s. met zijn uitzendingen begint, maar omdat er nog veel werk moet worden verzet, houden wij het maar op begin 1965. Waarom dit derde programma? Om de zelfde redenen die ook in Engeland hebben geleid tot de invoering van een derde keuze-mogelijkheid. Een deel van het publiek wenst serieuzer programma's dus niet alleen licht amusement en vertier, films, klassieke toneelstukken en goede concerten. Dat is het recht van de minderheid, die tot nog toe veelal overstemd werd door het grotere getal mensen die alleen maar vermaakt wil len worden. Een onmiskenbaar recht. België geeft deze leergierige kijkers hun tele-volksuniversiteit, op zaterdag ochtend. Vele landen hebben er spe ciale uren voor uitgetrokken en in de Ver. Staten zijn zelfs vliegende zenders ingeschakeld om van grote hoogte de staten van het midden-westen te bestrij ken met lessen in beeld. De B.B.C creëerde daarvoor een afzonderlijk zen dernet en nu volgt dus ook Duitsland. Vaste avonden. Het programmaschema ziet er voorlopig als volgt uit: op maandag worden cur sussen gegeven in verscheidene uiteenlo pende vakken, van gemeentepolitiek tot schaken en kaartspelen aan toe. Dinsdag komen de sociale problemen, land- en tuinbouw, economie en politieke voor lichting aan de orde. Op woensdag college op universitair niveau door vooraanstaande geleerden. Dan kunnen bv. de filosofie, de kosmos, geologische geheimen en psychologische vraagstuk ken aan de orde komen. G'p donderdag kunnen de kijkers zich verdiepen in cultuur en kunst o.a. brengt de beeldbuis hen dan in musea alwaar zij de grootste kunstwerken kun nen aanschouwen. Ook een kunstquiz staat die dag op het programma. Vrij dag worden de grote drama's, klassieke concerten en literaire werken gebracht. De grootste schrijvers en componisten uit alle tijden komen beurtelings voor de lens. De zaterdag is gereserveerd voor de „Tele-club Ausland" die buiten landse kijkspelen zal relayeren of bui tenlandse artiesten zal laten optreden. Op zondag wordt de zendtijd besteed aan religieuze uitzendingen, maar ook aan sportreportages van goed niveau en ver der aan goede films en televisiespelen Een waardevol initiatief, dat zeker door een respectabel aantal kijkers op prijs wordt gesteld. Want er zijn genoeg tele- visiebezitters (óók in ons land) die zo nu en dan wel eens „iets meer" of „iets beters" willen. Wij zouden er hier al mee gebaat zijn, als er af en toe eens een heel of half uurtje onderricht of wijze raad gegeven werd, bv. op die nu zo onlogisch gevulde zaterdagmiddagen, en beter dan „huis, tuin, wonen". Zal er misschien op ons tweede net iets van komen? Ook bij ons! Hoeveel belangstelling er ook in ons land is voor leerzame instructie per televisie leren ons de spaarzame rubrie ken Gehuwd en ongehuwd, Pierre Jans- sens Kunstgrepen en bv. Openbaar kunst bezit. Het is veel te weinig voor de te- levisiebezitters die zich verder willen ontwikkelen of behoefte hebben aan deskundige voorlichting op bepaalde ge bieden van de wetenschap, resp. voor zijn hobby. Hier ligt een taak voor de N.T S., die er best een half uur per avond ofwel een gedeelte van de zaterdag voor zou kun nen reserveren, vooral nu het tweede net zoveel nieuwe mogelijkheden biedt. Op vaste dagen en tijden bv. eens per week, en na de optspanning kan dan de beste inspanning volgen Heden ging tot onze diepe droefheid zacht en kalm van ons heen onze lieve en zorgza me Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder en Zuster, THERESIA MARIA SABINA VIOLIER, weduwe van Lodewijk Johannes Dekkers, in de ouderdom van 78 jaren Zeist, A. HORRIS C W. HORRIS - CORTIE. Baarn, E. TH H HORRIS H. HORRIS. Kleinkinderen en Achterkleinkinderen Amsterdam. E AARHUIS- VIOLIER A. AARHUIS. Baarn, 3 april 1964. Gen. Karei van der Heijdenlaan 19 De overledene is opge baard in de rouwka mer van het Zieken huis aan de Torenlaan 41, te Baarn Bezoek aldaar maan dag en dinsdag, van 3-4 uur. De teraardebestelling zal plaats vinden woensdag 8 april a.s.. des nam. 1.30 uur, op de Ned. Herv. begraaf plaats te Soest. In plaats van kaartjes. Zaterdagmorgen werden wij verblijd met de ge boorte van onze zoontje en broertje WILCO. Bij het H Doopsel ont ving hij de namen WILHELMUS CORNELIS PETRUS. C P JAK W. J. JAK VAN BUSSEL AGEETH. MARTIN. Soestdijk, 4 april 1964. Koninginnelaan 133. Gevraagd net MEISJE of jonge werkster, voor 3 morgens per week, van 9 tot 12 uur. Geen schoon maak. Vermeerlaan 10. TE KOOP TV in salon- kast, radio met pickup- kast en platenruimte. Schrikslaan 39. WERKSTER gevraagd, 2 ochtenden p week. Mevr. Van Emrik, Stadhouders laan 150. Te koop LAMBRETTA, in zeer goede staat. Beatrix- laan 11, Soestdijk. Te koop aangeboden van particulier AUSTIN A 40 van 1959, 1000 cc., stand ca. 60.000. In pr. staat. Meenink, Vosseveldlaan 15, Soest-Zuid. TE KOOP V.W. bestel auto '61, Morris '56. Re nault Fregate '56, Re nault 4 L '63. Ringweg 4, tel. 4980. KINDERWAGEN te koop Bilderdijklaan 14, tele foon 3556. TE KOOP aangeboden rotan bankstel (geheel compleet), NS.U. brom fiets en Ford Prefect '55 Van de Veldenplantsoen 21, Soest. Handige MEISJES. Hoge lonen. N.V. Ceramiek Van Breugel. Koningsweg 2, Soestdijk.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2