tWAftutee/aa* 3,50%, 3,75%, 4%. KARDINAAL VAN GRANVELLE OEDEN oppenbrouwers TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. Bij de Coop. Raiffeisenbank te Soest is 350.000,- aan rente bijgeschreven. Rente-tarieven voor spaargelden zijn 3,12% EEN NIEUWE SCHOOLSTRIJD. verliet 400 jaar geleden ons land. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. V.V.Z. won in Bussum. Plaatsvervangend lid schoonheidscommissie. S.E.C. 2 won met 6-1. Lage Vuursehe-Hees. Brief van raadslid. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT Handbalvvedstrijden. Korfbal. S BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrij school POLITIE TEL. 4444 BRANDWEER 3333 Antoine Perrenot. kardinaal van Gran- velle, werd op 20 augustus 1517 te Or- nans in liet Franse departement Doubs geboren. Hij was een van de acht zoons van Nicolaas Perrenot, Heer van Gran- velle, die zich ook nog in het bezit van zes dochters mocht verheugen. Dit was een zeer heerszuchtig, hebzuchtig mens, en het verwondert helemaal niet dat iets van deze eigenschappen was geërfd door zijn nakomelingen. Antoine leek in alle opzichten op zijn vader, niet alleen li chamelijk, maar vooral geestelijk. Antoine's vader was een bijzonder poli ticus, een man van grote invloed bij kei zer Karei V, die in het jaar, dat Antoine werd geboren, koning van de lage landen werd. Hij had bijzonder hoge functies aan het Spaanse hof zoals o.m. rekestmeester in de geheime raad van de keizer, plaats vervangend kanselier, belast met Duitse, Bourgondische en Nederlandse zaken, en bovendien was hij grootzegelbewaar der van Napels en Sicilië. Uit dit alles blijkt wel welk een groot vertrouwen keizer Karei V in hem stelde. De student in de godgeleerdheid, An toine Perrenot, die eerst in Parijs, later in Padua en nog later te Leuven stu deerde, kon nu nog niet bevroeden, dat hij een zelfde positie zou gaan innemen eerst bij Karei V en later bij Philips II. Op 21-jarige leeftijd werd Antoine reeds tot bisschop gewijd en benoemd te Atrecht. Hij vergezelde zijn vader op vele reizen. Onuitputtelijke kennis. Juist in die tijd kwam de reformato rische beweging op en er werd voor al op hoog nieveau over de godsdienst geredetwist, zoals o.a. op de Rijksdagen te Worms en Regensburg. Bij deze ge sprekken kon men Antoine Perrenot zijn standpunt fel horen verdedigen en het reformatische meedogenloos verwerpen. Perrenot jr. was evenals zijn vader een geslepen diplomaat, die niet gauw en meestal helemaal niet toegaf. Hij bleek goed van de tongriem gesneden en bovendien had hij de beschikking over een enorme parate kennis, een kennis die onuitputtelijk scheen, en waar men zich steeds weer over verbaasde. Hij was als vanzelfsprekend ook aanwezig bij het concilie van Trente, waar de ontwikke ling van de verschillende „dwaalwegen" werd behandeld. De keizer werd door papa natuurlijk op het grote diplomatieke talent van H VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN: Franciseus Maria, zoon van B Lenarduzzi en A. P. M. Keijzer, Oude Utrechtseweg 20. Paula Maria, dochter van P. M. Kuppens en J. M. E. Boek, Baarn, Torenlaan 3. Arina, dochter van E. van der Baan en N. van Es, Kerk straat 83. Ilse Mercedes Maria, doch ter van J. B. M. Hummeling en E. L. Heesbeen, Gen. Winkelmanstraat 74 Esther, dochter van A P. J. Wijnands en I Lanser, Bosstraat 90. Ronald Basti- aan Gerardus, zoon van J. A. P. Ammer- laan en E. L. F. Kremer, Birkstraat 132. Jacobus Johannes, zoon van J. H Bok en M. M. de Jong, Eigendomweg 104. Ilse Debora, dochter van J. H. B. Ocke- loen en E. M. A. Klink, Hilversum, Van Lenneplaan 8. Wijnandus Johannes Maria, zoon van H A. van Veen en A. J. Sturkenboom, le Heeserlaantje 15. Willem Paul, zoon van W. A. Wilmink en J. A. ter Maat, Baarn, Bachlaan 15. Alfons Jozef Mark, zoon van H P. G. Huiberts en J. M. W. Plompen, Dorre- steinweg 51. Alida Geralda, dochter van G. A. van Klooster en W. Oosten- brugge, Baarn, Van Wassenaarlaan 22. Henrica Grada, dochter van M. J. Ligtlee en J. A. Bouwmeester, le We teringpad 4. Cornelis Aart, zoon van T. Bast en W. E. M. M. Wolfsen, Baarn, Veldheimweg 23. Jacob Jan Simon, zoon van J. J. de Vries en C. J. van Wilgenburg, Van Lijndenlaan 26. ONDERTROUWD: Paul Michel Baten burg, Hoogstraat 1, Veghel en Jeanette Maria Theresia Biechman, Beatrixlaan 2. Gijsbert Hartog, Weteringstraat 30, Baarn en Augusta Gemma Olthof, Koe- koekweg 9. Jan Marinus van de Pij - pekamp, Vermeerstraat 43, Amersfoort en Catherina Cornelia de Bruin, Waldeck Pyrmontlaan 46 GEHUWD: Jacobus Marinus Keijsper, Lombokstraat 4, Baarn en Maria Cornelia Berkhof, Belvédèreweg 14. Albertus Antonius Roest, Smitsw. 51A en Johanna Gijsberta Wigtman, Oude Grachtje 6. Jacob van den Bosch, Klein Engendaal- weg 9 en Theodora Gerarda Haselager, Koninginneaan 25. OVERLEDEN: Friederika Christina Wil- helmina Mooij, 72 jaar, weduwe van E. R. D. Schaap, Van Lijndenlaan 10. Johannes Petrus Franciseus van Brugge- num, 66 jaar, echtgenoot van C. Velle- koop, Amersfoortsestraat 66. Arris de Man. 62 jaar, echtgenoot van W. Koet sier, Hartmanlaan 10. Maria Sitskoorn, 84 jaar, weduwe van C. J. Straetemans, Molenlaan 48, Rotteram. Gerritje van Asch, 74 jaar, weduwe van W. Hilhorst, Klaarwaterweg 44. Rika Maria Staal, 82 jaar, weduwe van H Walda, Beatrix laan 3. Granvelle junior attent gemaakt en die kon zo iemand wel in zijn uitgestrekte rijk gebruiken. Van 1545-1550 trad Antoine Perrenot herhaaldelijk als vertegenwoordiger van Karei V op. Na de slag van Muhlberg leidde de bis schop van Atrecht de vredesonderhan delingen, ook ontrukte hij Konstanz door overrompeling aan de protestanten. In 1550 volgde hij zijn vader op als staatssecretaris en groot zegelbewaarder. Hij legde een grote bekwaamheid aan de dag bij het sluiten van de vrede van Passau en toen Karei V in 1555 het regeren moe was geworden en in een re devoering de Spaanse troon ten gunste van zijn zoon Philips II en de Duitse tyPMlON I SJEENHOFF5TR.53 TEL Z8« SOEST keizerskroon ten gunste van zijn broer Ferdinand van Oostenrijk afstond, was het Antoine Perrenot van Granvelle die deze bewogen redevoering beantwoordde. De bisschop voerde ook de onderhande lingen voor 't huwelijk tussen Philips II en Maria Tudor. Na 1555 werd hij een van de voornaamste raadgevers van de koning. Primaat van de Nederlanden. Hij bewerkte de vrede van Cateau Cam- bresi en wist Philips tenslotte over te halen de landvoogdij over de Nederlan den over te dragen aan diens halfzus ter Margaretha, hertogin van Parma. Granvelle werd een van de invloedrijkste raadgevers van Margaretha, die niet alleen geen Nederlands maar aanvan kelijk ook geen Frans sprak. De Nederlandse edelen, die in de staats raad zitting haden, zoals de graven van Egmond en Hoorn en Willem van Oran je, voelden zich - niet ten onrechte - ten achtergesteld. Naar hen werd slechts beleefd geluisterd. Toen Granvelle werd benoemd tot aartsbisschop van Mechelen en door een nieuwe kerkelijke indeling primaat van de Nederlandse geestelijk heid werd, groeide het verzet, dat nog sterker werd aangewakkerd toen de paus hem in 1561 tot kardinaal verhief. In 1563 sloeg de aanvankelijk redeüjk goede verhouding, die er bestond tussen de graaf van Egmond, Willem van Oranje en de kardinaal, over in openlijke vij andschap. Aan het hof van Margaretha ontstonden al gauw twee groeperingen die rechtlijnig tegenover elkaar stonden: de kardinalisten en de anti-kardinalis- ten. De laatste kregen tenslotte de mees te invloed en meer en meer aanhang aan het hof te Brussel, vooral doordat hier ook enkele Spaanse hovelingen de kardinaal met afgunst beschouwden. Dc ommekeer. Eindeüjk moesten Margaretha en Philips toch zwichten voor de aanhoudende drang van het volk in de Nederlanden. Granvelle werd van zijn ambt ontheven en moest ons land verlaten. Op 13 maart 1564, nu vierhonderd jaar geleden, vertrok Antoine Perrenot om hier nooit weer terug te keren. Na zijn terugroeping uit Nederland werd hij door Philips II bijzonder koel bejegend, hij trok zich een jaar terug te Besancon, maar bleef nog altijd grote belangstelling tonen voor de politiek welke in nauw ver band met Nederland kon worden ge bracht. In 1565 werd hij toch weer door Philips benoemd, nu tot gezant te Rome, waar hij een liga vormde tegen de Turken, die hoe langer hoe brutaler schenen te worden. De kardinaal werd in 1571 be noemd tot onderkoning van Napels en rustte een vloot uit waarmee Don Juan de Turken in de slag bij Lepante wist te verslaan. In 1575 werd hij van de functie van onderkoning ontheven en keerde hij terug naar Rome. Alva gezonden. In die tijd stond hij in geregelde brief wisseling met Philips II en wist lang zaam maar zeker weer enige vat en daar door ook meer invloed op hem te krij gen. De voorspelling dat het voor V.V.Z. in Bussum tegen Karboys geen gemakke lijke wedstrijd zou worden is volledig uitgekomen. Tijdens de gehele wedstrijd had V.V.Z. een flinke veldmeerderheid, maar de gasten hadden het accent ge legd op de verdediging De kansen tot scoren werden hierdoor beperkt. Op soms wonderbaarlijke wijze werd het doel van Karboys schoongehouden. Ette lijke malen werd de bal door een Bus- sumse speler op het juiste moment van richting veranderd, zodat het geen doel punt werd. Een paar gevaarlijke scho ten van Demmers en Van Kooij werden op sublieme wijze door de doelman van Karboys gestopt. De wedstrijd was een kwartier aan de gang toen v. d. Bovenkamp voor V.V.Z. het eerste doelpunt maakte. Vijf minu ten later kreeg keeper Van Kooij zijn eerste bal te verwerken. Twee minuten daarna kreeg hij de bal niet goed onder controle en de linksbinnen van Karboys kon gelijk maken. Zo bleef het tot de rust. Daarna heeft de keeper van Karboys zijn kunnen nog beter doen uit komen, want de ene aanval na de an dere golfde op zijn doel af. Het lukte V.V.Z. echter nog maar een maal te scoren. Floor gaf een prachtige indraaibal af, die via de handen van de doelman ln de touwen verdween. Dit doelpunt besliste de wedstrijd. De schoonheidscommissie van de ge meente moet drie architecten als gewone leden hebben en drie architecten als plaatsvervangende leden. In verband met het bedanken van de heer Hamdorff te Laren als plaatsvervangend lid is er een vakature. Ter voorziening hierin heeft het college van B. en W. de volgende voordracht aangeboden: 1. de heer W. G. Elshuis te Hilversum; 2. de heer K. v. d. Berg te Naarden. De heer Hamdorff heeft om gezondheids reden bedankt. S.E.C. 2 heeft de thuiswedstrijd tegen Vriendenschaar 2 heel gemakkelijk met 6-1 gewonnen terwijl de spelers van het S.E.C.-team verwacht hadden dat het 'n hele zware dobber zou worden. Al direct na de aftrap doelpuntte Van Dorrestein, het werd 2-0 door Timmer en Ten Hove maakte het derde doelpunt uit een pass van Timmer. Na de rust viel de spil van Vrienden schaar Timmer te hard aan en deze bracht met een strafschop de stand op 4-0. Het was een te zware straf voor deze overtreding. S.E.C. geloofde het nu wel en liet vele kansen onbenut, maar Timmer bracht de stand op 5-0. Het werd 5-1 door non chalant spel in de S.E.C.-achterhoede en kort voor het eindsignaal bracht Van Berkel de stand op 6-1. Hees blijft voortgaan op de goede weg, al werd ditmaal een heel benauwde 1-0- zege op Lage Vuursche behaald. Hop had pech toen hij voor een overtreding die niet zo'n zware straf verdiende het veld werd uitgestuurd. Hees was sterker maar liet vele kansen liggen, evenals Lage Vuursche. Na een kwartier nam H. de Bree een corner en G. de Bree schoot goed in (0-1). Er zouden zeker meer doelpunten gemaakt zijn als keeper Aalderink niet zo goed op dreef geweest was en als de scheidsrechter wat minder beslissingen in het voordeel van Lage Vuusche geno men had. De heer J. K. de Bruin, raadslid voor de V.V.D., heeft zich met het volgende schrijven tot het college van B. en W gericht: Edelachtbare Heren, Met mijn schrijven van 12 november 1963 stelde ik U een drietal vragen be trekking hebbende op de gebreken, wel ke naar voren waren gekomen bij de nieuwe gemeentelijke woningwetwonin gen aan het Van de Veldeplantsoen. In Uw voorlopig antwoord aan de raad van 20 november 1963 deelde U mede dat één en ander U „reeds voldoende bekend" was en dat de bespreking hierover gere sulteerd hadden in het feit het onder zoek op te dragen aan een onafhanke lijk deskundige t.w. Bureau Aronsohn te Rotterdam. Daar er inmiddels bijna 5 maanden verstreken zijn en ik hierom trent niets van U mocht vernemen, zie ik Uw berichten alsnog gaarne spoedig te gemoet. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 7 APRIL 1964. As Je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie geleuf dat alle minse in d'rluu wark geliek binne. As ikke vedaog dit stukkie nie in de kraant heb dan beurt d'r niks. Hoogstes zei ter 'n man of from- mes, gelukkig vedaog nie da gezeever van Knelis. Aster marrege geen kroege meer in Soest binne dan haole wullie 'n slokkie in huus en as alle slokkiesbaoze staoke kejje mellek drinke, nie waor. Das allegaor zo'n raamp nie, maor as alle dokters zeige, noeng doen wullie niks meer, dan bejje nog nie goed af. Da zieje bie de Beige. Stejje veur dat wullie dat hier hadde. Dat ikke of Jie achtermekaor naor 't ziekehuus moste om je blindedarm d'r uut te laote haole en datter gin dokter was om dat te doen. Daor kejje eiges nie mit 'n broodmes an beginne, waant d'r komp gin spaon van terech en ikke zou ok niet groag wille dat Gart zee dat zal ikke wel effe doen, waant die ken dat wark ok heul nie. Ikke weet nie persies of 't juust is dattie dokters in België meer sente kriege of nie, maor dat staoke op deuze menier deug heul nie veur 'n dokter. Da ken menseleeves koste. Ikke schat zo da zullie veul beeter hadde kenne zeige da zullie d'r eige niks meer an zouwe trek- ke van verkouwe minse en minse mit 'n griepie of weet ik wat veur dinge van niks die je mekere ken, maor as 't zo mot gaon datter dooje kenne valle dan liek dat narreges op. Das zo'n bietje persies zo as dat ikke beveurbeeld bie 't spoor zou weeze en zou staoke en as d'r dan beveurbeeld op 'n perron iemand zou vallen en op de rails terech komme mit 'n gebroke been, dat ikke zou zeige, lao maor leige, waant Knelis is ant staoke. Veur ming is die staoking heul nie goed te praote al motte die dokters netuurlek de sente hebbe waor zullie recht op hebbe. DE JAARLIJKSE BIJSCHRIJVING VAN RENTE KAN VANAF HEDEN PLAATSVINDEN AAN DE KANTOREN VAN DE BANK KERKPLEIN 9 - TELEF. 2568 SOESTERBERGSESTRAAT 14 - TELEF. 4657 voor spaargelden, waarover u iedere dag kunt beschikken SPAARGELDEN OP TERMIJN Tenslotte werd Granvelle weer volledig door Philips gewaardeerd en geaccep teerd, ging op 3 augustus 1579 op ver zoek van de koning naar Madrid, waar hij nog zes jaar als minister zou dienen, was president van de Raad voor Neder landse zaken en tevens belast met aan gelegenheden voor Frankrijk en Enge land. Hij stierf te Madrid op 21 sep tember 1586. Het eerste damesteam van de handbal vereniging B D.C. won zondag met 4-1 van BH C. en de heren wonnen met 15-3 van Amersfoort 2. De heren-aspi ranten verloren met 0-10 van UH.V. en de dames-juniores verloren met 2-5 van Fidelitas. De heren-juniores maakten een hele slechte beurt. Ze verloren de uit wedstrijd tegen Attila reglementair met 0-5 omdat ze met te weinig spelers wa ren. De dames-aspiranten wonnen met 2-0 van een team van Attila. Het eerste team van de korfbalvereni ging De Meteoren speelde een uitwed strijd tegen Welgelegen 3. Het werd 1-0 voor Welgelegen en Dlck Maris maakte gelijk. In de tweede helft zorgde Kemler jr. voor de gelijkmaker (2-2). Het tweede team won met 4-1 in Lopik van Spirit 2. Het werd 1-0 voor de gas ten, Gerrit Mulder maakte gelijk. Joke Saarloos bracht de stand op 1-3 en ten slotte werd het door Gerard v. d. Bor 1-4. Het derde team verloor de thuiswed strijd tegen Soesterkwartier met 1-5. Grotendeels kwam dit door het feit dat dit twaalftal met maar liefst zes inval lers speelde. De juniores verloren de thuiswedstrijd tegen Tovers met 3-8. Tonny Groenestein en Corry van Herwaarden (tweemaal) scoorden de doelpunten. In de wedstrijd van Meteoren A tegen S.K.F. A, welke in Veenendaal gespeeld werd, kwam Soest met 0-4 achter. Door Wim Meiners wrd het 4-2. Het B-team, met speelsters en spelers die nooit of nauwlijks gekorfbald had den, verloor met slechts 0-2 van S.K.F. C. Sinds enige jaren beleven we in Neder land een nieuwe schoolstrijd. Neen, deze ligt thans niet zozeer op het levensbe schouwelijke vlak, al zijn daar nog altijd sporen van te bespeuren, maar deze strijd betreft in hoofdzaak de voortge zette en vakopleidingen. Het gaat om de leerlingen die van de lagere school afkomen of die al even verder zijn en zich eventueel een vak of een speciali satie willen gaan kiezen. Steeds sterker wordt de propaganda die schoolhoofden en schoolbesturen zich veroorloven om leerlingen naar hun in stituut te trekken. Een propaganda, die al bedenkelijk de vormen aanneemt van elkaar vliegen, in dit geval leerlingen, afvangen. Het is een strijd die vooral in de voorjaarsmaanden op z'n hevigst ontbrandt en gericht is op de leerlingen die deze zomer een lagere of voortgezette schoolopleiding zullen beëindigen. De hoofden van die scholen worden in deze tijd overstroomd met brieven en folders van vakopleidingsinstituten, in de hoop dat ze die zullen doorgeven aan ouders en leerlingen en dat daaruit dan leer lingen zullen voortkomen voor de recla- memakende scholen. Voor de buitenstaander begint dit touw trekken om leerlingen te krijgen haast lachwekkend te worden, maar het toont ook een lacune aan in ons onderwijs systeem, namelijk dat van de beroeps keuze. Het nut van op wetenschappelijke leest geschoeide beroepskeuze staat in onze steeds meer gespecialiseerde maatschap pij eigenlijk wel vast, doch die keuze is in hoofdzaak nog geheel overgelaten aan het particulier initiatief, al bewegen de arbeidsbureaus zich ook intensief op dit gebied. o-. C/j Cfi Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Hier en daar zijn er voorlichtingsbu reaus voor beroepskeuze, waar ook scho len bij zijn aangesloten, schoolhoofden lichten ouders voor over de verdere mo gelijkheden voor hun kind, maar dit alles draagt toch min of meer 'n incidenteel karakter en veel hangt hierbij af van de instelling van de schoolhoofden, onder wijzers of leraren. Het is de vraag of alle mogelijkheden hierbij steeds voldoende worden onder kend, of de adviezen immer juist zijn en of de ouders voldoende doordrongen worden van het belang van een juiste keuze voor de verdere opeiding van hun kind. Uit het feit dat diverse opleidings instituten het nuttig achten propaganda te maken voor hun opleiding, kan af geleid worden, dat er nog ernstige hiaten zijn in de voorlichting voor beroepskeuze en opleidingsmogelijkheden Ten aanzien van de speciale vakoplei dingen is het, gezien de nog altijd krap pe arbeidsmarkt, wel begrijpelijk dat men reclame maakt om zo'n gespeciali seerde opleiding te gaan volgen Die vakopleidingen zijn nauw verbonden met het betreffende bedrijfsleven, dat be hoefte heeft aan meer en goed onder legde arbeiders. Maar ook niet vakge richte onderwijsinstituten ziet men re clame maken voor de eigen school en die aanprijzen als de beste voortgezette op leiding voor bepaalde leerlingen. Zo te zien is er een hevige strijd aan de gang voor diverse soorten scholen om zich te kunnen handhaven en om een belangrijker plaats te kunnen gaan in nemen bij de voortgezette opleidings mogelijkheden. In al die propaganda, hoe nuttig vaak. schuilt toch ook het gevaar dat men het belang van de eigen school nog hoger stelt dan het belang van de leerling. Niet bewust uiteraard, maar in twijfel gevallen zal het daar op neer kunnen komen. Bij de aarzelende leerling, de aarzelende ouders, zal het dan vaak de overredings kracht van het schoolhoofd of de pro paganda folder zijn, die doet beslissen welke opleiding verder zal worden ge volgd, maar bovendien kan het voorko men, dat die propaganda een gevestigde mening doet omzwaaien, met misschien funeste gevolgen in de toekomst. Nu bemoeien zich allerlei mensen met de voorlichting voor opleiding en beroeps keuze. Mensen die er vaak niet geheel onbevoordeeld tegenover staan, maar ook belangen hebben bij de keuze. Het ware daarom beter wanneer een en ander op wetenschappelijker leest werd geschoeid, een algemener karakter zou gaan dragen en specifieke vak- of schoolbelangen hierbij niet meer voor zichzelf behoef den op te komen omdat ze in de alge mene voorlichting ook reeds volledig tot hun recht komen. Dat zou enerzijds tijd en kosten sparen, die dan het betreffende onderwijs ten goede kunnen komen, anderzijds zou den de kosten voor een algemene, volle dige voorlichting zeker hun vruchten afwerpen voor mens en maatschappij.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5