De Nederl. Luchtmacht met nieuw gezicht. METAALBADPLAATS IN CALIFORNIë. Uit de PAASPA OVERHEMDEN Hoppenbrouwers Goud en zilver borrelen uit de diepte. Vierde rit interclubcompetitie. Eiermarkt. F® 15.90 - 17.90 - 19.75 - 22.50 i. RAKETTEN OVER DE GRENS. De Nederlandse Luchtmacht krijgt een nieuw gezicht. Voor wat de verdediging van het luchtruim betreft, wordt aan het nieuwe uiterlijk al hard gewerkt. Enkele tientallen kilometers over de grens, in het golvende landschap rond het West- duitse garnizoensplaatsje Rheine, staan Nederlandse luchtmachtmilitairen 24 uren per etmaal paraat bij hun raketin stallaties. De opbouw van deze raketbasis is nog niet helemaal gereed. Toch staan al sinds 1960 enkele Nike-raketten dreigend omhoog op de „sites" in Duitsland. De Nederlandse luchtmacht zal in de toekomst in totaal vijf groepen geleide wapens hebben. Twee daarvan zullen zijn uitgerust met Nike raketten tegen hoogvliegende aanvallers, drie zullen de Hawk raketten krijgen, die vooral be doeld zijn tegen laagvliegende toestellen. De Eerste Groep Geleide Wapens, onder commando van luitenant-kolonel H. J. Vermeulen, is vrijwel compleet .De vier de stelling van deze groep zal dit jaar worden afgebouwd. Dit jaar komen ook de eerste twee stellingen van de tweede groep geleide wapens gereed. De Hawk-stellingen zullen niet voor eind 1965 operationeel worden. De raketten van de Koninklijke Luchtmacht maken deel uit van een grote verdedigingsgor del van de Nato, die zich uitstrekt van het Noordelijkste puntje van Noorwegen tot de berg Ararat in Turkije. In West- Duitsland, het hart van de Westerse ver dedigingslinie, is de gordel het best be mand. De jongste versievan de Nike-raket, die bij de Nederlandse luchtmacht operatio neel is, de Nike-Hercules kan vijandelijke vliegtuigen op een hoogte van 32 kilo meter en op een afstand van 120 kilo meter vernietigen. De trefzekerheid is groot - in negen van de tien gevallen is de ondergang van de aanvaller verzekerd. De raket zal nooit tegen één vliegtuig worden ingezet. Daar is de prijs (tach tigduizend dollar per stuk) al veel te hoog voor. Maar bovendien is het wa pen speciaal ontworpen om hele forma ties vliegtuigen uit de lucht te blazen. De raket kan daarvoor een conventionele bewapening krijgen - een bom met een grote scherfwerking, - maar eventueel ook een kleine atoombom als lading mee- krij gen. In het Nationale Museum van Westerse Kunst te Tokio staat de Venus van Milo, een van 's werelds beroemdste kunstwerken na een lange reis vanuit het Louvre te Parijs. Japanse persmensen werden in de gelegenheid gesteld met de Venus kennis te maken. Het pu bliek krijgt van 8 april tot 17 mei gelegenheid haar te komen bekijken. De raket wordt met behulp van radar en een computer naar het doel geleid. Ieder squadron Nike-raketten beschikt over eigen radarapparatuur. Eén squa dron telt een lanceereenheid en een vuurleidingseenheid. De lanceereenheid bestaat weer uit drie secties, die op een afstand van elkaar staan opgesteld en elk drie lanceerinrichtingen hebben. De vuurleidingseenheid staat op enige af stand (minstens één kilometer, ten hoogste vijf) en beschikt over verschil lende radar posten. De Nederlandse groep geleide wapens heeft vier squadrons. In de regel zal het bevel om te vuren door de groep worden gegeven De groep be schikt namelijk over een zeer sterke ra dar met een groter bereik dan de radar van de squadrons en kan dus aanvallers veel eerder ontdekken. Elk squadron heeft zelf een „rondzoek- DE EERSTE ECHTE EDELMETAALBRON TER WERELD. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de mijnbouw heeft men een echte edelmetaalbron aangeboord. In zuid- Californié stootte men bij een boring op een bijzonder hete bron, die vermoede lijk zijn oorsprong had in bepaalde la gen heel diep onder de aardoppervlakte, waarin momenteel ertsaders uitkristal liseren. De aanleiding tot deze zeker voor de wetenschap zo sensationele boring was de foutieve verwachting van een oliezoeken- de geoloog. Men zocht olie, maar vond slechts gloeiend heet water met veel stoom. Toch dacht men er wel iets aan te heb ben en besloot tot een tweede boring om op die manier voldoende stoom te krijgen die gebruikt zou kunnen worden als energie voor een autofabriek, zoals ook in Italië en Nieuw-Zeeland wordt gedaan. Men boorde steenlagen aan op 3000 meter diepte en weer borrelde er stoom en gloeiend heet water omhoog. Tot ie ders verbazing bleek het water mine raalwater te zijn van een ongekend hoge concentratie evenals trouwens de uit zonderlijke hoge temperatuur. Buiten 'n grote hoeveelheid lichte metalen, zoals kalium, natrium en lithium, bevatte dit water veel zware metalen in een hoe veelheid die men nog nergens in de wereld had gevonden. 400° C. De temperatuur in het hart van de me taalbron bedraagt zeer waarschijnlijk zo'n 400 graden Celsius. Dat is een tem peratuur ver boven het kookpunt van water. Het wordt echter vloeibaar ge houden door de enorm hoge druk in het binnenste van de aarde. Het blijkt, dat het water in elke liter een paar gram ijzer en koper bevat en tevens enige mil ligrammen zilver en goud. Deze enorme concentraties van zware metalen zijn slechts verklaarbaar door de uitzonderlijke fysisch-chemische ver houdingen in het oververhitte bronwa ter. Het metaalgehalte is zo hoog, dat zich aan de rand van het boorgat een grote hoeveelheid zwart metaaldrek heeft afgezet, waarin duidelijk rode koper en witte zilver kristallen zijn te zien. Men heeft voor de eerste maal in de geschie denis „maagdelijk water" uit het bin nenste van de aarde aangeboord, water dat er niet gekomen is nadat het van het oppervlak der aarde naar diepere lagen is gesijpeld, maar water dat van oorsprong reeds in het binnenste van de aarde aanwezig was. Dat stelde dr D E White tijdens zijn onderzoek vast. Het water komt uit regionen, diep onder het aardoppervlak, waar zich aders met goud, zilver en koper bevinden en waar in het gesteente door het hete water zich processen voltrekken, zoals dat slechts op diepten van 8.000 tot 10.000 meter mogelijk is. Een kijkgat. Vermoedelijk heeft men hier te maken met een bijzonder actief vulkanisch ge bied, waar enorm hoge temperaturen uit een nog dieper deel van de aarde omhoog gekomen, deze gebeurtenissen op deze diepte mogelijk maken. Overigens blijft het nog een vraag, of men hier te maken heeft met vulkani sche werking, die zich reeds aan de aardoppervlakte heeft uitgeleefd, dus na werking, of dat men te maken heeft met de proloog van een nieuwe vulka nische activiteit. Voor de geleerden is hier de mogelijk heid om als het ware in de werkplaats van de aarde te kijken en te zien, wat er zich op enorme diepten in onze aar de eigenlijk afspeelt, zoals het proces van vorming van gesteenten, ertsen en mineralen. Processen, die men nauwe lijks en dan nog zeer onvolkomen tracht in laboratoria na te bootsen radar" met een bereik van 225 kilometer. Als het groepscentrum door een vijan delijke treffer is uitgeschakeld kan elk squadron dus eventueel zelfstandig ope reren, krijgt het squadron bevel te vu ren, dan wordt het doel gevolgd door een speciaal radarapparaat, dat nauw keurig gegevens over koers en snelheid doorstuurt aan een computer. Als de ra ket, die de aanvliegende formatie moet vernietigen, wordt afgevuurd, wordt de gelanceerde Nike ook door een eigen radar gevolgd. De computer vergelijkt de gegevens, die van beide radarposten bin nenkomen. stelt een ontmoetingspunt vast en geeft d-e raket stuurbevelen. Is de raket de formatie dicht genoeg gena derd, dan volgt het explosiecommando. De bediening van dit geduchte wapen is ook toevertrouwd aan dienstplichtigen. Er zijn echter ook veel beroepsmilitairen als technici in Duitsland. Voor de eerste groep geleide wapens alleen zijn al 324 gezinnen naar Duitsland overgebracht. Eind van dit jaar komen vierhonderd wo ningen voor gezinnen van de lucht machtmilitairen gereed. Eigen scholen zijn (nog) niet gereed. Het onderwijs wordt door twaalf eigen leerkrachten op tien verschillende plaatsen (van West- duitse scholen gehuurde lokalen) gege ven. De kinderen kunnen niet naar Duitse scholen gaan omdat het Duitse onderwijs voor wat de organisatie betreft heel wat van het Nederlandse verschilt. De Nederlandse defensie heeft zoveel vertrouwen in deze Nike-wapens, die nog worden aangevuld met Hawk-raketten, dat onlangs is besloten de lichte lucht doelartillerie >n Nederland op te heffen. Men vertrouwt erop, dat slechts weinig aanvallers de Natogordel kunnen door breken. Wat er mogelijk doorheen komt, zal moeten worden opgevangen door de onderscheppingsj agers. Renners van de verenigingen Tempo, De Adelaar, Pedaalridders en Amersfoort hebben zondag op het parcours van Tempo deelgenomen aan de vierde rit van de interclubcompetitie. Er werd in vijf categorieën gereden. De veteranen gingen voor 11% km van start. Winnaar werd H. Brons uit Amers- foor in 19 minuten. H. Stouten van De Pedaalridders werd tweede en J. de Jong, eveneens van de Pedaalridders derde. De A-aspiranten leverden strijd tijdens een rit van 18 km. L. Verhoeve van De Ade laar won in 30 minuten. C. Albers, zijn clubgenoot werd tweede en C. Splinter, eveneens van De Adelaar, derde. Er gingen vele nieuwelingen van start voor een rit van 35 km. Het werd de spannendste rit van de dag. Na de derde ronde trok het Adelaarlid J. Vonk er tussen uit en hij kreeg een flinke voor sprong. Diverse renners trachtten Vonk te achterhalen en hierbij was Raymond de Zoete meestal van de partij, maar het lukte niet Vonk terug te halen. Tenslotte ging de Zoete alleen op pad en acht ronden voor het einde kreeg hij Vonk te pakken. Inmiddels waren al heel wat renners door Vonk op een ronde gezet. In tegenstelling tot de voorspellingen werd de eindspurt van de twee koplopers door Vonk in zijn voordeel beslist. De spurt van het peloton werd gewonnen ,door J. v. d. Berg van Tempo. Winnaar Vonk reed de 35 km in 1 uur en 2 mi nuten. Het Tempolid P. Soeteman werd negende. De B-aspiranten moesten 11% km af leggen. Hier bleven drie man aan de kop en na de eindsprint was de uitslag: 1. A. v. d. Esschert, Tempo, 20 min. 2. B. Eijck, Amersfoort. 3. J. v. d. Heiden, Tempo. 4. V. Caspar, Adelaar. 5. P. Kooij, Tempo. 6. K. Bokma, Tempo. De amateurs reden 46 km. Er waren vier Duitse gastrenners en een Rotterdammer. De Amersfoorter Peter Kisner voerde we derom de boventoon en op 2 renners na heeft hij allen op een ronde gereden. Zijn clubgenoot Leo Verhoef met de Duitser Poltrock, die niet op een ronde kwamen, reden bijzonder sterk. Krijn Voorn die rondenlang op de vierde plaats lag, moest tegen het einde terugvallen op het peloton. Kisner won in de fraaie tijd van 1,15 uur. L. Verhoef werd tweede, de Duit sers Poltrock en Wimmers werden buiten mededinging derde en vierde. Schaeffer van Tempo werd achtste en Wiegers, zijn clubgenoot, twaalfde. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van 12,60 tot 13,75. Middenprijs 13,10 Prijs per kg. f 2,11. Voor de jonge sportieve vrouw die in deze tijd op haar paasbest voor de dag wil komen, heeft een creatieve lederwaren- fabrikant uit Arnhem iets toe passelijks ontwor pen namelijk een eivormige tas. Deze ovale „gelegenheidstas" is uitgevoerd in jolitaruiten in uit bundige voorjaars- kleuren. Het model is gemaakt voor de pas gehouden easterparade - de paasparade, zoals die van oudsher in Engeland en Amerika plaats heeft gevonden. Dan flaneert ieder een „op z'n paas best" over straat, gekleed in de nieuwe voorjaars mode, bewonderd door al die anderen die ook op hun paasbest zijn. Deze oorspronke lijke tas is door Gerretzen ontworpen en wel zó dat hij als schoudertas en als „armtas" gedragen kan worden. De kunstleergamering met de koperen klinknagels op de wind- en water dichte ruitstof verhogen het jeugdig-sportieve accent. Modieuze meisjes kunnen er heel leuk een bijpassende ceintuur bij kopen, in dezelfde jolitaruiten verkrijgbaar. De spiegel op de foto is er niet bij te koop, maar wel behoort hij tot dezelfde stijl, door zijn ovale eivorm en zijn Schots geruite omlijsting. Prima van kwaliteit en pasvorm Modern in dessin en model - De beste fabrikaten Van Weedestr. 80 Soestdijk A.O.W. U.S. vraagt of hij bij vesti ging in Engeland zijn volledige A.O.W. pensioen kan ontvangen. Bij vestiging in Zwitserland is dit wel het geval. Antwoord: Over deze belangrijke kwes tie hebben wij ons gewend tot Zijne Excellentie, de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, omdat hier sprake was van een onbegrijpelijke dis criminatie. Het ging dus hierom: zoals bekend werden voor personen, die op 1 januari 1957 (de datum van inwerking treding van de Algemene Ouderdoms wet) reeds ouder waren dan 15 jaar, overgangsbepalingen in de wet opgeno men krachtens welke (onder bepaalde voorwaarden) de korting wegens niet- betaling van premie tussen het 15de jaar en 1 januari 1957 achterwege wordt gelaten. In het algemeen is dat het geval ten aanzien van in Nederland wonende Nederlanders, die na de vol eindiging van het 59ste jaar al dan niet onafgebroken 6 jaar in Nederland of in één der Overzeese gebiedsdelen hebben gewoond). Het gaat in deze kwestie dus om de toepassing van de overgangsbe palingen, overgangsvoordelen van de A.O.W. i op alle Nederlanders die ouder zijn dan 22 jaar. En dat zijn er nogal wat. De directeur van de Hoofdafdeling So ciale Verzekering van het ministerie be richtte ons namens de minister het vol gende: „Naar aanleiding van Uw brief over toe kenning overgangsvoordelen A.O.W. in het buitenland deel ik u mede, dat de overgangsvoordelen ingevolge de Alg. Ouderdomswet krachtens het bepaalde in de artikelen 44 en 47 van die wet in beginsel uitsluitend in Nederland betaal baar gesteld worden. Ingevolge enige supranationale en internationale rege lingen is het evenwel mogelijk bedoelde overgangsvoordelen onder zekere voor waarden in bepaalde andere landen be taalbaar te stellen. Krachtens het be paalde in de Verordeningen nrs. 3 en 4 van de Raad van de E E G. inzake de sociale zekerheid van migrerende werk nemers Publikatieblad van de Europese Gemeenschappen van 16 december 1958, nr. 30), zoals gewijzigd bij de Verorde ning nr. 130/63 van de Raad van 18 de cember 1963, houdende wijziging van be paalde bijlagen van Verordening nr. 3 en van Verordening nr. 4 (Publikatieblad van de Europese Gemeenschappen van 28 december 1963, nr. 188) worden be doelde overgangsvoordelen „porata" uit betaald in België, Frankrijk, Italië en Luxemburg, wanneer de betrokkene in een of meer van genoemde landen ver zekerd is geweest én in Nederland ver zekerd was ingevolge de Invalidieitswet (Vóór 1 januari 1957) en de Algemene Ouderdomswet. Met de Bondsrepubliek Duitsland is terzake een afzonderlijke re geling getroffen, neergelegd in de Over eenkomst tussen het Koninkrijk der Ne derlanden en de Bondsrepubliek Duits land betreffende de toepassing van de Nederlandse wetgeving inzake de alge mene ouderdomsverzekering van 9 maart 1961 (Tractatenblad 1961, nr. 33 en 1962 nr. 103). Ingevolge deze regeling genieten in de bondsrepubliek Duitsland wonende Neder landse en Duitse onderdanen de over gangsvoordelen ingevolge de Algemene Ouderdomswet, indien zij gedurende de zes aan het bereiken van de 65-jarige leeftijd onmiddellijk voorafgaande jaren onafgebroken a. in Nederland hebben gewoond en b. in dienst zijn geweest van een blij vend in Nederland gevestigde werkgever. Wordt niet aan deze voorwaarden vol daan, maar woonde de betrokkene ge- 1 Z^r A V«0 durende de zes aan het bereiken van de 65-jarige leeftijd onmiddellijk voor afgaande jaren uitsluitend in de Bonds republiek Duitsland, of afwisselend in de Bondsrepubliek Duitsland en in Neder land, dan kan hij aanspraak maken op een gedeelte van het overgangspensioen, dat berekend wordt in verhouding tot het aantal jaren, dat hij in dienst is geweest van een blijvend in Nederland gevestigde werkgever. Ten aanzien van Zwitserland is terzake een regeling getroffen in het Verdrag tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Zwitserse Bondsstaat inzake soci ale verzekeringen van 28 maart 1958 (Trb. 1958, nrs. 65 en 151). Ingevolge deze regeling worden aan Zwitserse on derdanen toegekende overgangsvoor delen ingevolge artikel 43 van de Al gemene Ouderdomswet ook in Zwitser land betaalbaar gesteld. Voorts is in het Verdrag tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Spaanse staat inzake sociale zekerheid van 17 december 1962 (Trb. 1963, nr. 69) in werking getreden op 1 november 1963 ten aanzien van Spanjaarden een soort gelijke regeling getroffen als voor Zwit serse onderdanen geldt. Tenslotte heeft Nederland met de Staat Israël een over eenkomst gesloten betreffende de uitbe taling van ouderdoms-, weduwen- en wezenpensioen. Ingevolge deze overeen komst, welke is bekend gemaakt in Trb. 1963, nr. 84 en in werking is getreden op 1 november 1963 worden de aan Neder landse en Israëlische onderdanen krach tens art. 43 van de Alg. Ouderdomswet toegekende overgangsvoordelen ook in Israël uitbetaald. Genoemde regelingen berusten op het beginsel van wederkerigheid. Wat het Verenigd Koninkrijk betreft heeft Nederland ten aanzien van de overgangs bepalingen van de Alg. Ouderd. wet op grond van art. 2, lid 3 van het Verdrag inzake sociale zekerheid tussen het Ko ninkrijk der Nederlanden en het Veren. Koninkrijk (Trb. 1954, nr. 114 en 1955 nr. 65) in eerste instantie een voorbe houd gemaakt. Daarna zijn van Neder landse zijde voorstellen gedaan om te komen tot een soortgelijke regeling als tussen Nederland en de Bondsrepubliek geldt. Het overleg dienaangaande is nog steeds niet beëindigd." Voor U hopen wij dat het overleg met voor U goed succes mag worden beëindigd. BIJVERDIENSTE EN KIJKGELD Als een A OW. genietend echtpaar nog iets verdient, moet van dat bedrag nog belasting worden betaald Geniet een in aanmerking komend echtpaar dat t.v heeft, vrijdom van kijkgeldbetaling al dus A. v. V. Antwoord Zodra iemand inkomen geniet uit meer dan één bron, of een neven- inkomste heeft van meer dan 200,p jaar, waaronder ook begrepen rente van spaartegoed, opbrengst eigen huis enz., dan is hij verplicht een aangifteformu lier voor de inkomstenbelasting in te dienen. Over het totaal van zijn in komsten wordt dan het te betalen in komstenbelastingbedrag berekend. 2. Vrijstelling van kijkgeld kan alleen worden verleend aan behoeftige invali den en bepaalde chronische zieken wier inkomen niet hoger ligt dan de onder staande normen in gemeenteklasse I, wekelijks inkomen alleenstaanden 42.06, gezinnen van 2 personen ƒ60.08. gemeenteklasse 2 resp ƒ41.41 en 59.16gemeenteklasse 3 resp ƒ40.91 en 58.44: gemeenteklasse 4 en 5 resp. 40,26 en 57,52. Aanvraag richten aan de dienst Luister- en Kijkgelden, Zeestraat 5, 's Gravenhage.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6