DE BELGISCHE ARTSENSTAKING. SOESTERBERG HET OOG GERICHT OP DON CARLOS. MAKARIOS HOUDT ONRUST WARM. Vergane glorie. Crescendo. Opstellingen. S.V.V.-volleybal. Karakterkunde. Agenda gemeenteraad. Honkbal. Kleuterleidster. Hinderwet. Medische dienst. Programma korfbal K.V.0. Raadsvergadering K.A.J. Zeepost. VRIJDAG 10 APRIL 1964. 43ste JAARGANG No. 28. SOESTER (QOURANT III 11H 1*—nm»a»—ra. am<tMa^p«ewjmsr'T^ Ml 1 BB Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2.40 - per post ƒ2.55 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Met het stijgen van het aantal dagen dat de Belgische artsen staakten, omdat zij het niet eens zijn met de nieuwe ziek tewet van de regering, is de beroering over deze staking uiteraard toegenomen. Natuurlijk gaan er zich dan steeds meer situaties voordoen, waarin het ontberen van de nodige medische zorg tot ernsti ge gevolgen kan leiden. De eerste arres taties zijn geschied. Met recht kan men zich dan de vraag stellen of het uit etisch oogpunt verant woord is, dat doktoren zich gezamenlijk aan hun taak onttrekken. Vrijwel ieder zal in eerste instantie geneigd zijn om dit ontkennend te beantwoorden, omdat de taak van de arts daarvoor te nauw verbonden is met het individuele wel zijn, met dood of leven en die uit mense lijk oogpunt dan ook geen verzaking van de plichten toelaat. Vermoedelijk echter zullen de artsen zelf, ook in België, wel de eersten zijn om dit te onderschrijven Zij zijn echter van oordeel, dat er door regering en de meer derheid der volksvertegenwoordiging met hun inzichten niet voldoende rekening is gehouden, dat hier sprake is van om politieke redenen doordrukken van een wet, waartegen hun aantal niets ver mocht en dat hen daarom niets anders meer overbleef dan ook hun eisen met het stakingsrecht kracht bij te zetten De artsen wensen niet vrijwel volledig staatsambtenaar te worden, ze achten de bij de wet vastgestelde vergoedingen voor medische hulp te laag, ze vrezen van de vele onder het ziekenfonds val lende mensen (alleen de zelfstandigen vallen er niet onder) een te vlug raad plegen van een dokter, waardoor ernsti ge patiënten te weinig aandacht zouden krijgen, waarom zij alle verzekerden ook zelf iets wülen laten betalen voor een doktersbezoek en zo zijn er nog enkele wensen waaraan de regering niet is te gemoet gekomen: Dat de artsen, doordat zij geen voldoen de gehoor vonden, tenslotte naar het wapen van de staking hebben gegrepen, -is_jiiteraard niet uitsluitend hun te verwijten. De Belgische regering, die het zo ver heeft laten komen, draagt hiervoor niet minder schuld. Het heeft hier kennelijk ontbroken aan voldoende overleg, aan voldoende begrip voor het medische be roep en vooral aan voldoende bereidheid om een zodanig compromis te bereiken, dat ook de artsen zich daarbij neer konden leggen. Het is duidelijk, dat de katholieke-so- cialistische regering een vooral politiek voordeel wilde behalen met deze ziekte wet en dat de kamermeerderheid in deze daarom ook niet van verdergaande com promissen wilde weten, liefst zelfs ook alle zelfstandigen nog onder de werking van de wet had willen brengen, hetgeen echter wat teveel bezwaren opleverde. Men verwacht met deze wet bij alle werknemers stemmenwinst te boeken bij volgende verkiezingen, waarom men de eisen der artsen wel wat al te gemak kelijk als quantité négligeable heeft be schouwd. Die eisen zijn, objectief bezien, niet zo aanmatigend en verwerpelijk als de poli tieke partijen ze nu wel willen afschil deren. Wij zijn er van overtuigd, dat een Nederlandse regering hiervoor meer eer bied zou hebben gehad en niet tot een wetsvoorstel zou zijn gekomen eer er met de artsen overeenstemming was bereikt. Nu de Belgische regering meende door haar kamermeerderheid de artsen toch wel te kunnen dwingen om in haar schuitje mee te varen, is zij zeker niet de minst verantwoordelijke voor het ont stane conflict. Er bleef de artsen geen andere verzetsmogelijkheid meer over dan de staking, opdat hierdoor ook het volk van de artseneisen op de hoogte zou komen. De socialisten zijn immers de eersten die voor het stakingsrecht opkomen, maar nu het in dit geval tegen hun eigen ver langens ingaat, veroordelen zij deze art senstaking met alle kracht en organise ren er demonstraties tegen, die bepaald niet voor zouden komen als het b.v. een conflict in de bouwvakken of de metaal industrie zou betreffen. Die werkers zou men het stakingsrecht niet graag ont zegd willen zien, door wie dan ook. Dat de artsen nu voet bij stuk willen houden en na vele waarschuwingen en onderhandelingen tenslotte van het zelf de recht gebruik willen maken, wordt hen echter hoogst kwalijk genomen. Uit politiek en staatsrechtelijk oogpunt be zien is de artsen met hun staking ech ter niets te verwijten. Veeleer een rege ring, die dit niet heeft weten te voor komen. Uit menselijk en etisch standpunt bezien echter kunnen ook wij geen bewondering hebben voor deze stap der Belgische artsen. Zij verlagen er het aanzien van hun beroep mee. Een Amerikaans bevolkingsbureau heeft bekendgemaakt, dat ongeveer 2.365.000 Amerikaanse kinderen - dat wil zeggen een op iedere vijfentwintig - wo nen bij een wettig gescheiden of geschei den levende vader of moeder. Op Goede Vrijdag werd in de Philippijnse hoofdstad Manilla de processie van het bloed gehouden. Zij, die boete willen doen, reconstrueren op die dag het Lijden van Christus. Zij worden gegeseld met dunne leren riemen, zodat som mige boetelingen met bloed overdekt zijn. Hun gezichten zijn bedekt, zodat zij onherkenbaar zijn. - 1. Een kruisdrager in Manilla. In de stad worden verscheidene dergelijke processies gehouden. - r. Een boeteling aan het kruis. De heer H Segenhout, voormalig chef monteur van gemeentewerken, is ruim 3 maanden geleden met pensioen gegaan en zijn trouwe medewerker, de oude kraanwagen, wordt nu door de gemeente verkocht, omdat blijkbaar alleen de heer Segenhout de kunde bezat en de moed kon opbrengen om autowrakken weg te slepen. Dat moest soms vanaf de gekste plaat sen gebeuren als een trein een auto ge grepen had. Dat is nogal eens voorge komen op de Peter v. d. Breemerweg. De auto met de kraan dateert van 1934. Toen werd hij in gebruik genomen als wagen voor de brandweer. Hij is nu niet zo best meer, maar de heer Segenhout zou het oude beestje met zijn vaardig heid in het behandelen van auto's nog wel enige tijd op gang gehouden hebben. Dat ging niet omdat hij met pensioen de dienst van gemeentewerken verliet en voor zijn oude trouwe kraanwagen is nu het punt van heengaan gekomen. Met de kraanwagen worden vier vracht wagens en een motor verkocht. De gymnastieklessen, welke in de zaal van de rk. ulo aan de Steenhoffstraat gegeven worden, zijn zeer in trek bij de Soester jeugd en niet in het minst bij de leden van Crescendo. Dit blijkt onder meer uit het feit dat het nodig is het tweede lesuur te splitsen omdat de toe loop van jonge gymnasten te groot ge worden is. Vanaf morgen, 11 april, is het lesuur van half drie tot half vier uitsluitend be stemd voor meisjes van zes tot tien jaar. Het derde lesuur, dat aan het lesroos ter toegevoegd is, wordt van half vier tot half vijf gegeven. Het is bestemd voor jongens van zes tot tien jaar. Nieu we leden zijn welkom. De jaarvergadering van Crescendo zal op 29 april in gebouw St. Ludgardis ge houden worden. S.E.C. speelt zondag de uitwedstrijd tegen Assendelft in de volgende opstel ling: doel Van Limburg: achter De Rooij en v. d. Beek; midden Van Breükelen, Ruttenberg en Burgman; voor Hanasbei, Aalberts, De Bruin, Duijst en v. d. Broek. Hees speelt de uitwedstrijd tegen S.V.M.-Boys met het volgende elftal: doel Muis; achter Jekel en De Jong, midden Budding, Geijtenbeek en Kok; voor Burgsteden, H. de Bree, Hop, Jan sen en G. de Bree. V.V.Z. speelt morgen een uitwedstrijd tegen Hertha in Vinkeveen. Deze wed strijd is al verscheidene malen uitge- gesteld omdat het terrein van Hertha bij regenweer bijzonder drassig is. De opstelling van V.V.Z. is: doel Van Kooij. achter Van Kooij en Pouw; mid den Kok, Van Grol en Huigen; voor v. d. Bosch, Van Kooij, Demmers, v. d. Bovenkamp en Floor. Slechts drie wedstrijden moesten door de teams van de Soester Volleybal Vereni ging in de afgelopen week worden ge speeld en hiervan moest het derde team er twee voor haar rekening nemen. In de eerste wedstrijd tegen het Baarn- se B.G. S.V. moesten zij in de kop- loopsters van de tweede klas hun meer dere erkennen, maar niettemin boden de Soester dames in alle drie sets goed tegenstand en werd het een eervolle nederlaag. Tegen de derde uitgave van V.I.O.S. de den de rood-witte dames het beter want weliswaar verloren zij de eerste set maar de volgende waren voor onze plaatsgeno ten, zodat een 3-1 overwinning hun deel was. De heren speelden tegen het team van Olympia ('t Gooi) geen sterke wedstrijd. Niettemin wisten zij beide punten mee naar Soest te nemen. De eerste set werd een vrij gemakkelijke overwinning voor de S.V.V.'ers. In de tweede set moesten zij de winst echter aan hun tegenstan ders laten. Door de derde en vierde set te winnen wisten zij echter de volle winst te grijpen. Voor 16 april staan op het programma: V.V.A. 3-S.V.V. 3 (dames). S.V.V. 1- G.V.C. (dames). V.V.A. 4-S.V.V. 2 (he ren). Mr B. ter Linden, predikant-directeur van de Heldingstichting te Zetten, heeft in gebouw Eltheto voor de leden van de N.C.V.B. Soest-Zuid een lezing gehouden over het onderwerp „Karakterkunde". Karakterkunde is eigenlijk niets anders dan bezig zijn met het zien naar de mens, aldus mr Ter Linden. Allemaal zijn we min of meer karakterkundigen. Alle mensen dragen een masker en men is pas een persoonlijkheid met een eigen karakter als we samengroeiing met dit masker voorkomen hebben. Sprekend over de „normale mens" noem de mr Ter Linden een mens normaal als hij zijn levensenergie zo gebruikt en inzet dat hij een deugdelijk mens is. Dat betekent tevens deze energie zo ge bruiken dat er contact is met anderen. Mr Ter Linden belichtte de verschillende typen mens en verduidelijkte zijn uiteen zetting met voorbeelden uit de praktijk. Na de pauze beantwoordde hij vragen. De presidente, mevr. W. Oosterveen-Wie- linga, die de avond geopend had, dankte de spreker voor zijn interessante causerie. Aan de raadsagenda, voorkomende op blz. 1 van het tweede blad van dit num mer, werden door B. en W. nog de navol gende punten toegevoegd: Voorstel tot aankoop van grond gelegen: 5d. nabij de Ossendamweg en de Soes- terbergsestraat van J. H. B. A. Holtus; e aan de Verlengde Talmalaan met de woning Verl. Talmalaan 11c van me vrouw L. v. d. Wijngaart-Groen. 26. Voorstel tot extra-afschrijving van de boekwaarde van niet meer in gebruik zijnde leidingen van het gasbedrijf, als mede tot verkorting van de afschrijvings termijn van het hoofdbuizennet van het gasbedrijf. 27. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. Morgen speelt het eerste seniorenteam van de honkbalvereniging S.E.C.-Plowers een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Scimitars. Deze wedstrijd tegen de Scimitars is een traditie geworden. Aanvang van de seniorenwedstrijd half vier. Vóór de seniorenwedstrijd wordt een ju niorenwedstrijd gespeeld, n.1. S.E.C. te gen het juniorenteam van de Scimitars. De spelers, die onder leiding van coach Tinlin staan, zijn Blok, Bovenkamp, v. Driel, v.d. Gaast, Houtzager, Luchen, B. Tinlin, Long en Harris. Burgemeester en wethouders van Soest roepen sollicitanten op voor de funktie van kleuterleidster aan de openbare kleuterschool te Soest-Zuid voor de pe riode van heden tot 1 juni a.s. Ter gemeentesecretarie afdeling onder wijs kunt u desgewenst inlichtingen ver krijgen. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn ge legd verzoeken met bijlagen van a. Firma Gebr. Stork, Industrieweg 16 te Soest, om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het ver vaardigen van stalen konstruktiedelen in het perceel Industrieweg 16, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G. nr. 4892 ged. b. Directie van de Chemische Industrie „Procar", Grote Melmweg 2 te Soest, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een inrichting voor het vervaardigen van chemische producten in het perceel Grote Melmweg 2, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie A, nr. 2750. c. H. A. Menning Spuit- en Moffelbedrijf N.V., Ossendamweg 39 te Soest, om ver gunning tot het uitbreiden van de be staande inrichting met een afdeling voor het plastificeren van metalen op/in het perceel Ossendamweg 39, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie D, nr. 3309. d. Directie van Caltex Petroleum Mij (Nederland) N.V., Conradkade 178, 's Gra- venhage, om vergunning tot het uitbrei den en wijzigen van een benzine-instal- latie op/in het perceel Birkstraat 9, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nrs. 3232 en 3221. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen dezer vergunnin gen in te brengen bij het gemeentebe stuur. Bovendien zullen op dinsdag, 28 april a.s. des voormiddags, resp. te 10.00, 10.30, 11.00 en 11.30 uur, in het gemeentehuis openbare zittingen worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 10 april 1964. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel 03463-432, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha gedoorn te Soesterberg. Senioren: Arena 1-K.V.O. 1 te Rhenen, 16 uur. Viko 1-K.V.O. 2 te Vianen. Junioren: Tovers III-K.V.O. I te Zeist Adspiranten: S.K.V. B-K.V.O. B te Utrecht. R.D.Z. D-K.V.O. C te Zeist. Zondagmorgen, 12 april, wordt in huize „Kontakt der Kontinenten" te Soester berg de jaarlijkse raadsvergadering ge houden van de K.A.J.de katholieke ar beidersjeugd in Nederland. Op het pro gramma staat o.m. een inleiding over „Jeugd en toekomst". Franco, die in 25 jaar nagenoeg niets voor zijn landgenoten gedaan heeft en zich daarin een echte dictator toonde, moet het wel prettig gevonden hebben dat zijn land in de belangstelling kwam toen Don Carlos dong naar de hand van prinses Irene Daarmee kwam het minst ontwikkelde land van Europa op gunstige wijze in contact met het meest ontwikkelde land van ons werelddeel. Wij vonden het allemaal wel aardig en namen alle gekke dingen rond de verlo ving op de koop toe, terwijl we van de plaats waar het huwelijk voltrokken zal worden een raadseltje maakten. Inmiddels is gebleken dat Don Carlos he lemaal geen Spanjaard is en dat hij net zoveel kans maakt op het koningsschap van Spanje als u en ik op het burge meesterschap van Parijs. Hij heeft zich op een dusdanige manier ten opzichte van de koningin misdra gen dat er terecht stemmen opgaan hem als ongewenste vreemdeling de toegang tot ons land te ontzeggen. Heel duidelijk heeft Don Carlos de laat ste maanden getoond dat hij alles wil doen om de troon van Spanje te verwer ven. Zijn aanhangers zeggen dat hij Spanjaard is omdat hij edelman is. Zo zijn u en ik Spakenburgers omdat we wel eens gerookte paling eten. Franco was er misschien wel een beetje trots op dat zijn land door Don Carlos in de belangstelling kwam maar hij zal het helemaal niet prettig vinden dat er zul ke rare dingen gebeuren rond de man, die beweert dat hij recht heeft op de troon van Spanje. Die onverkwikkelijke zaken kunnen voor Spanje's dictator wel eens aanleiding zijn om deze ambitieuze jongeman bij voor baat uit te schakelen. Suriname m.s. „Jason" 15 april Z. Afrika (Rep.) en Z.W. Afrika m.s. „Stirling Castle" 12 april en m.s. „Seroos- kerk" 15 april. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. U.S.A. s.s. Statendam" 16 april. Argentiniëm.s. „Montferland 13 april en s.s. „Coracero" 15 april. Australië m.s. „Werrastein" 15 april. Brazilië m.s. „Cap. San Nicolas" 13 april en m.s. „Rhöne" 15 april. Voorm. Brits- Oost-Afrika m.s. „Yalou" 12 april en m.s. „La Bourdonnais" 16 april. Canada s.s. „Maasdam" 15 april. Ned. Antillen m.s. „Oranje Nassau" 15 april. De beste kans om zijn zin te krijgen, maakt president Makarios als hij zo overtuigend kan aantonen dat er op Cy prus pas rust komt als men hem zijn gang laat gaan. En daarom heeft hij er op het ogenblik weinig belang bij de gemoederen tot bedaren te laten komen. Zijn eenzijdige opzegging van de ak koorden van Zürich was een uitgereken de manier om de strijd weer te laten oplaaien. Bovendien is het een onnodi ge maatregel. Het verdrag dat Makarios opzegt, houdt in dat Grieken en Turken het recht heb ben een troepenmacht op het eiland te houden, voornamelijk als een symbool voor de aan beide naties verwante Cy prioten dat ze van hun stamland enige bescherming kunnen verwachten en als een soort afschrikking voor beide par tijen het de andere niet lastig te maken. De Grieken hebben die bescherming niet meer nodig. Makarios heeft de Turkse elementen al uit zijn strijdkrachten ge wipt en bovendien de illegale gewapende benden der Grieken ijlings een rechtma tig tintje gegeven door ze in uniform te steken. In de hoek. Voor de Turkse Cyprioten is de aanwe zigheid nog wel degelijk van belang. De kleine Turkse troepenmacht heeft zich ingegraven op een strategisch punt bij de haven Kyrenia. kennelijk om die even tueel te bezetten als het nodig mocht zijn Turkse landingen mogelijk te ma ken. En juist van dat punt wil Maka rios hen weghebben. wat Ankara lo gischerwijze wel moest weigeren het zou daarmee al zijn mogelijkheden ooit nog in te grijpen opgeven. Juist deze wens van Makarios moest de Grieks-Cypriotische strijders wel de in druk geven dat een nieuwe ronde tegen de Turkse eilandgenoten was begonnen en de Cypriotische Turken konden 't als een nieuwe bedreiging zien. Prompt be gonnen weer enige schietpartijen, waar mee de politiemacht der Ver. Naties niet veel raad bleek te weten. Nieuwe olie. Deze nieuwe olie op het vuur maakt de taak van de Finse bemiddelaar natuur lijk weer wat moeilijker, maar dat is Makarios kennelijk een zorg. Tot de taak van de bemiddelaar behoort ongetwijfeld ook te zien wat er met de Ztiricher akkoorden moet gebeuren, waarop o.m. ook de wat vreemde grond wet voor Cyprus is vastgesteld. Dat kan eigenlijk alleen door overleg tussen de vier betrokken partijen Cyprus, Tur kije, Griekenland en Groot-Brittannië. Een eenzijdige opzegging van het verdrag door Cyprus maakt dergelijk overleg in feite onmogelijk.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1